GeriKültür Sanat En İyi Norveç Filmleri - En Çok İzlenen Norveç Yapımı Filmler Listesi Ve Önerileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En İyi Norveç Filmleri - En Çok İzlenen Norveç Yapımı Filmler Listesi Ve Önerileri

En İyi Norveç Filmleri - En Çok İzlenen Norveç Yapımı Filmler Listesi Ve Önerileri

"Norveçli yönetmenlerin çektiği filmler, başta Cannes, Berlin ve Venedik Film Festivali olmak üzere birçok uluslararası festivalde ödül almaya devam ediyor. Genellikle, yalnızlık, var oluş ve yabancılaşma gibi bireysel konuların işlendiği Norveç sineması, ülkemizdeki sinemaseverler tarafından da fazlasıyla seviliyor. En çok izlenen ve beğenilen Norveç yapımı filmleri hangileridir detayları ile derledik."

  En başarılı Norveçli yönetmenlerden bazıları şunlardır:

 1- Jens Lien

 2- Vikebe Lokkeberg

 3- Haralt Zwart

 4- Bent Hamer

 5- Liv Ullmann

 6- Erik Skjoldbaerg 

 En Çok İzlenen Norveç Yapımı Filmler Listesi ve Önerileri 

 1- Trölasa - Sadakatsiz 

 Daha çok oyunculuğuyla tanıdığımız Liv Ullman'ın ilk kez kamera arkasına geçtiği Sadakatsiz filmi, eşini aldatan bir kadının duygusal gel - gitlerini ve iç hesaplaşmalarını anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Lena Endre, Erland Josephson, Krister Henrikson ve Thomas Hanzon'un yer aldığı filmin Imdb puanı 7.4. 

 Norveç, İsveç, İngiltere ortak yapımı olan Sadakatsiz 2000 yılında gösterime girdi. En iyi film, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi müzik dalında birçok ödül kazanan film dünya genelinde 200 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. 

 2- Sonner er Norve - Norveç'in Evlatları 

 Nikolaj sessiz, sakin, içine kapanık bir çocuktur. Annesi trafik kazasında vefat edince babası iç dünyasına çekilir. Ablasının evi terk etmesiyle büsbütün yalnız kalan Nikolaj bir anda kendisini bambaşka bir arkadaş ortamında bulur. Norveç'teki punkçıları anlatan Sonner er Norve 2011 yılında gösterime girdi. 

 3- Den Brysomme Mannen - Sorun Yaratan Adam 

 Norveç'in Oscar'ı olarak lanse edilen Amanda festivalinde En İyi Film ve En İyi Aktör ödüllerini kazanan Sorun Yaratan Adam, Andreas adlı bir adamın başından geçen ilginç olayları anlatıyor. Andreas, bir gün uyandığında kendisini bilmediği bir şehirde bulur. Daha önce hayatında hiç görmediği bir kadınla evli olduğunu öğrenen Andres, şehirden kaçmaya çalışır. Ancak şehirde yaşayan diğer insanlar tarafından kaçışı engellenir.

  2006 yılının en çok izlenen Norveç filmi olan Sorun Yaratan Adam, sıra dışı senaryosu ve sürpriz finaliyle büyük beğeni topladı. 

 4- Sult - Açlık

  Norveçli yazar Knut Hamsun'un aynı adlı eserinden beyaz perdeye uyarlanan Açlık filmi, 1966 yılında gösterime girdi. Knut Hamsun'un hayatından izler taşıyan filmde, açlıkla mücadele eden, bazen pansiyonda bazen sokakta yatan bir yazarın yaşadıkları tüm çıplaklığıyla anlatılıyor.

  Danimarka, İsveç, Norveç ortak yapımı olan Açlık filminin oyuncu kadrosunda Gunner Lindblom, Per Oscarsson, Knud Rex ve Hans W. Petersen yer alıyor. 

 5- Dead Snow - Ölü Kar 

 Zombi filmlerine yeni bir soluk getiren Dead Snow filminde, bir grup öğrencinin, yıllar sonra gömüldükleri mezardan zombi olarak uyanan Nazi askerlerine karşı verdikleri hayatta kalma mücadelesi anlatıyor. 

 Tommy Wirkola'nın yazıp yönettiği film, korku komedi türünün en başarılı örnekleri arasında gösteriliyor. En Özgün Senaryo ve En İyi Müzik dalında ödül kazanan yapımın devamı niteliğindeki Dead Snow II 2014 yılında vizyona girdi. 

 6- Utøya 22. Juli - 22 Temmuz Ütopya 

 Dram, gerilim, biyografi türündeki filmde, 22 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşen katliam anlatılıyor. Imdb puanı 7.2 olan filmin yönetmen koltuğunda daha çok korku ve gerilim filmleriyle tanınan Erik Poppe oturuyor. 

 7- Insomnia - Uykusuz

  Operasyon sırasında yanlışlıkla ortağını vuran bir polis memurunun yaşadıklarını mercek altına film 1997 yılında gösterime girdi. Stellan Skarsgard ile Sverre Anker'in baş rolü paylaştığı gizem - gerilim türündeki film 5 yıl sonra Hollywood versiyonu da çekildi.

 

False