EKSTRA
MENÜ

İlan

İlan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İlan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 95.866 İlan haberi bulunmuştur.

İlan Haberleri

AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU VE ANLAMI (Diyanet Meali) - Ayetel Kursi Duası Türkçe Arapça Oku ve Dinle

AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU VE ANLAMI (Diyanet Meali) - Ayetel Kursi Duası Türkçe Arapça Oku ve Dinle

Ayetel Kürsi Duası halk arasında bir dua ya da sure olarak bilinmesine rağmen Kur'an-ı Kerim içerisinde Bakara Suresi'nin 255. ayeti kerimesidir. Ayetin Medine döneminde indiği rivayet edilmektir. İhlas Suresi ve Kelime-i Şahadet'in İslam'ın özünü içerdiği nasıl söylenebilirse bu durum bu ayeti kerime için de söylenebilir. Ayetel Kürsi duası nazar, bela, musibetlerden korunma ve şifa kaynağı olması nedeniyle Müslümanların sıkça okudukları ayetler arasında yer alır. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) efendimiz kötülüklerin, musibetlerin ve diğer tüm her şeyin şerlerinden Hz. ALLAH'a sığınmış ve devamlı olarak Ayetel Kürsi'yi dua olarak okumuşlardır. Ayetel Kürsi Duası Oku ve Dinle sayfamız içerisinde bu ayeti kerimenin konusu, önemi, özellikleri, mucizeleri, sırları, kaç ayet olduğu, hangi surede yer aldığı, anlamı, Türkçe ve Arapça okunuşu, fazileti, faydaları, Diyanet meali ve tefsiri, içerisinde geçen Allah'ın isimleri ve sıfatları hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca bu ayeti kerime ne zaman, nasıl ve namazda okunur mu? Tüm bu soruların cevapları ile birlikte şifa ve dilek duası olarak okunup okunamayacağı yer almaktadır.

21.01.2021Namaz Sureleri
AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak Anadolu Üniversitesi 2021 AÖF bahar dönemi kayıt yenileme tarihleri

AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Anadolu Üniversitesi 2021 AÖF bahar dönemi kayıt yenileme tarihleri

AÖF sınav sonuçları öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Dönemi sınavları AÖF takvimine göre 25 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar çevrim içi (online) ortamda devam edecek. Lisans ve ön lisans eğitimini açıktan tamamlayıp söz konusu sınava katılım sağlayan öğrenciler bahar dönemi kayıt yenileme işlemlerini 15 Şubat-26 Şubat'ta tamamlayacak. Diğer yandan sınavların tamamlanmasına günler kala üniversiteden sonuçlarla ilgili açıklama geldi. İşte, 2021 AÖF sonuçlarıyla ilgili bilgiler.

21.01.2021Gündem
Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı sonuçları sorgulama ekranı Ödemeler ne zaman verilecek

Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı sonuçları sorgulama ekranı! Ödemeler ne zaman verilecek?

Esnafa kira yardımı ve gelir kaybı desteği sonuçları, için beklenen açıklama Ticaret Bakanlığı'ndan geldi. 3 ay boyunca gelir kaybı için 1000 TL, kira yardımı kapsamında ise büyükşehirlerde 750 TL, diğer illerde ise 500 TL destek sağlanacak. Türkiye genelinde 2 milyondan fazla kişinin müracaatta bulunduğu destek başvuruları, gelir kaybı desteğinde 1 milyon 300 binin üzerinde, kira desteğinde 800 bin civarında müracaat ile tamamlandı. Gözler şimdi esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımının verileceği tarihte. İşte, esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ne zaman verilecek sorusunun yanıtına yönelik bilgiler.

21.01.2021Ekonomi
Yaşayan bebeği morga koyup öldürmüşlerdi Kan donduran davada karar verildi

Yaşayan bebeği morga koyup öldürmüşlerdi! Kan donduran davada karar verildi

Kazakistan'da iki yıl önce yaşanan ve dünyanın kanını donduran korkunç bebek ölümünün davasında karar verildi. Canlı canlı morga koyulduğu için hayatını kaybeden bebekle ilgili davada olaya karışan sağlık görevlilerine ceza yağdı.

21.01.2021Dünya
KPSS 2020/7 tercih kılavuzu güncellendi Tarım ve Orman Bakanlığı personel alımı yapacak

KPSS 2020/7 tercih kılavuzu güncellendi! Tarım ve Orman Bakanlığı personel alımı yapacak

Tarım ve Orman Bakanlığı personel alımı başvuruları her dönemde yoğun ilgi görüyor. KPSS ile alım yapılan ilan için başvurularını 15-28 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapamayan adaylar için yeniden bir ilan açıldı. Atama yapılacak sözleşmeli pozisyonlar, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyi ayrı olarak tablolarla gösterildi. İşte KPSS tercih kılavuzu

21.01.2021Gündem
Buket Uzuner’e Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü

Buket Uzuner’e Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü

Türkiye Yayıncılar Birliği 2020 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri yazar Buket Uzuner, Mikado Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Okan Arıkan ve Antik Sahaf Kitabevi’nin kurucusu İsmail Kün’a layık görüldü.

21.01.2021Kitap Sanat
Kırgızistanda hükümet düştü

Kırgızistan'da hükümet düştü

Kırgızistan Merkez Seçim ve Referandum Komisyonu tarafından 10 Ocak'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin galibinin Sadır Caparov olduğunun ilan edilmesinin ardından, 3 ay önce Caparov'un başkanlığında kurulan hükümet düştü.

21.01.2021Dünya
İstanbul Okan Üniversitesi 150 öğretim üyesi alacak

İstanbul Okan Üniversitesi 150 öğretim üyesi alacak

İstanbul Okan Üniversitesinin  mevcut  ve  açılması  planlanan  bölümlerinin  2547  sayılı  Yükseköğretim Kanunu  ve  12.06.2018  tarih  ve  30449  sayılı  Resmî  Gazete’de  yayımlanarak  yürürlüğe  giren “Öğretim  Üyeliği  Yükseltilme  ve  Atanma  Yönetmeliği’nin”  ilgili  maddeleri  uyarınca  aşağıda nitelikleri belirtilen kadrolarına Öğretim Üyeleri alınacaktır.

21.01.2021Ekonomi
Konya Büyükşehir Belediyesi 50 zabıta memuru alacak

Konya Büyükşehir Belediyesi 50 zabıta memuru alacak

Konya  Büyükşehir  Belediye  Başkanlığı  bünyesinde  657  sayılı  Devlet  Memurları  Kanununa  tabi  olarak  istihdam  edilmek  üzere;  Belediye  Zabıta Yönetmeliği  hükümlerine  göre aşağıda  unvanı, sınıfı,  derecesi, adedi,  nitelikleri,  KPSS  puan  türü,  KPSS  taban  puanı  ve  diğer  şartları  taşımak  kaydıyla, belirtilen boş kadrolara açıktan atama yoluyla memur alınacaktır.

21.01.2021Ekonomi
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi 5.000 Sözleşmeli Uzman Erbaş alacak

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi 5.000 Sözleşmeli Uzman Erbaş alacak

Jandarma Genel Komutanlığına 3.770’i Jandarma (Komando-Asayiş), 925’i Lojistik Alt Branşlı  (Mesleki  Nitelikli),  265'i  Muhabere,  14’ü  At  Bakıcısı,  13’ü  Bot  Serdümeni,  10’u Havacılık, 3’ü Kurbağa Adam (Dalış Amiri) branşlarında olmak üzere toplam 5.000 Sözleşmeli Uzman Erbaş (Erkek) temin edilecektir.

21.01.2021Ekonomi
Konya Büyükşehir Belediyesi 50 zabıta alımı yapacak.. İşte başvuru şartları ve detaylar

Konya Büyükşehir Belediyesi 50 zabıta alımı yapacak.. İşte başvuru şartları ve detaylar

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre 50 zabıta alımı gerçekleştirilecek. Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak istihdam edilmek üzere; Belediye Zabıta Yönetmeliği hükümlerine göre aşağıda unvanı, sınıfı, derecesi, adedi, nitelikleri, KPSS puan türü, KPSS taban puanı ve diğer şartları taşımak kaydıyla, belirtilen boş kadrolara açıktan atama yoluyla memur alınacaktır. Duyurusu yapıldı. İşte başvuru şartları ve detaylar

21.01.2021Gündem
Savaş gemisine benzeyen sıra dışı bir ülke BBC yazarı keşfe çıktı, gördükleri karşısında şaşkına döndü

Savaş gemisine benzeyen sıra dışı bir ülke! BBC yazarı keşfe çıktı, gördükleri karşısında şaşkına döndü

Kuzey Denizi’ndeki Suffolk’un 12 km doğusunda bulunan Sealand Prensliği, dünyanın en küçük ülkesi olduğu iddia edilen bir mikro ulus. Öğrendikleriyle şaşkına dönen BBC yazarı Mike MacEacheran, bu prenslikle ilgili ilginç detaylar paylaştı.

21.01.2021Seyahat
Joe Biden’ın göreve başlamasının ardından Beyaz Sarayın internet sitesinde gizli mesaj

Joe Biden’ın göreve başlamasının ardından Beyaz Saray'ın internet sitesinde gizli mesaj!

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın yemin ederek göreve başlamasının ardından güncellenen Beyaz Saray’ın internet sitesinde HTML kodlarının arasına gizlenmiş bir mesaj tespit edildi.

21.01.2021Dünya
Venezuela Devlet Başkanı Maduro: ABD ile yeni başlangıç yapmak istiyoruz

Venezuela Devlet Başkanı Maduro: ABD ile yeni başlangıç yapmak istiyoruz

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD ile diyaloğa hazır olduklarını belirterek, "ABD ile karşılıklı saygı ve tanımaya dayalı yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz." dedi.

21.01.2021Dünya
Kamala Harris kimdir Joe Bidenın yardımcısı Kamala Harris hakkında bilgiler

Kamala Harris kimdir? Joe Biden'ın yardımcısı Kamala Harris hakkında bilgiler

Kamala Harris, ABD Başkan Yardımcısı olarak göreve başladıktan sonra pek çok kişinin gündemindeki isim olmaya başladı. ABD'nin ilk kadın Başkan Yardımcısı olarak görev alacak olan Kamala Harris, daha önce pek çok siyasi harekatta yer almıştır. Peki, Kamala Harris kimdir aslen nereli ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

21.01.2021Gündem
5Gye geçişte KOBİlerimizle el ele çalışacağız

'5G'ye geçişte KOBİ'lerimizle el ele çalışacağız'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin 5G sistemine geçişinde KOBİ'lerle el ele çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

21.01.2021Tekno
Japonyada koronavirüs salgınının gidişatı ve aşı kampanyası ile ilgili son gelişmeler

Japonya'da koronavirüs salgınının gidişatı ve aşı kampanyası ile ilgili son gelişmeler

Kovid-19 salgınında yeni dalganın etkisini sürdürdüğü Japonya’da, Şubat ayı sonunda sağlık çalışanları ile başlaması beklenen aşılama seferberliğine dair detaylar netleşmeye başladı.

21.01.2021Dünya
Avcılarda kaymaya fore kazıklı önlem 42 metreye kadar çıkarıldı...

Avcılar'da kaymaya fore kazıklı önlem! 42 metreye kadar çıkarıldı...

Avcılar’da Ambarlı Mahallesi’ndeki yer kayması sorununun çözümü için 1 kilometrelik hatta  sürdürülen 736 fore kazıklı önlem projesinde çalışmaların yüzde 40'ı tamamlandı. Kazıkların boyu yer yer 30 metreden 42 metreye çıkarıldı.

21.01.2021Gündem
Şans Topu çekiliş sonuçları sorgulama ekranı 20 Ocak Şans Topu sonuçları millipiyangoonline.comda açıklandı

Şans Topu çekiliş sonuçları sorgulama ekranı! 20 Ocak Şans Topu sonuçları millipiyangoonline.com'da açıklandı

Şans Topu sonuçları dün akşam yapılan çekilişin ardından ilan edildi. Noter huzurunda ve canlı yayında yapılan çekilişle kazandıran numaralar millipiyangoonline.com'da açıklandı. Sisal Şans tarafından gerçekleşen 20 Ocak Şans Topu çekilişinin tamamlanmasıyla gözler sonuç sorgulama ekranına çevrildi. Şans Topu sonuçları zengin olmak isteyenlerin yüzlerini güldürecek. İşte, 20 Ocak çekiliş sonuçları ve sonuç sorgulama erkanı.

21.01.2021Gündem
‘Size Emanetiz’

‘Size Emanetiz’

BEYOĞLU Belediyesi tarafından düzenlenen, foto muhabirlerinin sağlık çalışanlarının mücadelesini anlattığı 30 fotoğrafın yer aldığı ‘Size Emanetiz’ sergisi açıldı.

21.01.2021Kitap Sanat
Tüm Amerika’nın başkanı olacağım

Tüm Amerika’nın başkanı olacağım

ABD, en sıradışı başkanlık yemin törenine sahne oldu. Seçim sonuçlarını tanımayan Donald Trump, devir teslime katılmadı. Salgın nedeniyle törene gidemeyen vatandaşı 200 bin bayrak sembolize etti. Yemin edip göreve başlayan Joe Biden, birlik mesajı verdi, ‘Demokrasi üstün geldi. Tüm Amerika’nın başkanı olacağım’ dedi.

21.01.2021Dünya
İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman 1.772 sözleşmeli personel alımı başvuru tarihleri ve şartları belli oldu

İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman? 1.772 sözleşmeli personel alımı başvuru tarihleri ve şartları belli oldu

İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru tarihi yayımlanan ilanla belli oldu. İçişleri Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 1.772 adet boş pozisyonlara personel alımı yapılacağını duyurdu. Ön lisans, lisans ve lise mezunlarının KPSS puanlarının dikkate alınacağı başvurular e-Devlet şifresi ile online ortamda gerçekleşecek. Sözlü sınavlar 22 Mart-08 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılacak. İşte, İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru tarihleri ve başvuru şartlarıyla ilgili bilgiler.

20.01.2021Gündem
Kuruluş Osman son bölüme Osman Beyin evlenme kararı damga vurdu... İşte Kuruluş Osman 42. son bölümde yaşananlar

Kuruluş Osman son bölüme Osman Bey'in evlenme kararı damga vurdu... İşte Kuruluş Osman 42. son bölümde yaşananlar

Kuruluş Osman son bölüm yayınlandı. Bir haftalık aranın ardından aksiyon dolu sahneleri ile ekranlara dönen Kuruluş Osman'ın 20 Ocak Çarşamba akşamı ekranlara gelen son bölümünde Haçlı Ordusu'nun Türklere karşı ittifak oluşturması dikkat çekti. Babasının vaziyetini Bala Hatun'a açıklayan Osman Bey'in evlilik kararı ise Kuruluş Osman 42. son bölüme damga vurdu. Tüm bu heyecanlı gelişmeler sonrası Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. İşte, Kuruluş Osman son bölümün tamamı ve 43. yeni bölüm fragmanı.

20.01.2021Televizyon
Bekçilik sınav sonuçları ne zaman açıklanacak Yazılı sınav soru ve cevap anahtarı 22 Ocakta yayımlanacak

Bekçilik sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Yazılı sınav soru ve cevap anahtarı 22 Ocak'ta yayımlanacak!

Bekçilik sınav sonuçları için gözler Polis Akademisi Başkanlığı'ndan yapılacak açıklamaya çevrildi. 20 Ocak Çarşamba günü gerçekleşen 2020/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı sonrası sınav soru ve cevap anahtarının 22 Ocak Cuma günü yayımlanacağı bildirildi. Bekçilik yazılı sınavı sonuçları ise yapılan değerlendirmenin ardından erişime açılacak. Bekçilik sınavında 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. İşte, bekçilik sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ve konunun detayları.

20.01.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Aliyev’den TÜRKSOY’a teşekkür

Cumhurbaşkanı Aliyev’den TÜRKSOY’a teşekkür

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinovun da bulunduğu Türk Dünyası İşbirliği Teşkilatları Başkanlarından oluşan heyet Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

20.01.2021Dünya
Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul için sabırsızlanıyoruz

Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul için sabırsızlanıyoruz

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un sadece su yoluna alternatif olmadığını vurgulayarak "Kanal İstanbul çok önemsediğimiz ve ülkeye çok katkısı bulunacak, dünya ölçeğinde çok büyük bir proje. En kısa zamanda işe başlamak için sabırsızlanıyoruz" dedi.

20.01.2021Ekonomi
Kira yardımı ve gelir kaybı desteği ne zaman yatacak İşte merak edilen detaylar

Kira yardımı ve gelir kaybı desteği ne zaman yatacak? İşte merak edilen detaylar

Kira yardımı ve gelir kaybı desteği için sonuç beklentisi devam ediyor. Esnaf gelir kaybı hibe ve kira desteği başvuruları için süreç 11 Ocak'ta tamamlandı. Pandemi dolayısıyla olumsuzluklarla karşılaşan esnaflara verilecek olan hibe ve kira desteği, değerlendirmelerin tamamlanmasıyla birlikte hesaplara yatırılacak. Peki, esnaf hibe ve kira desteği ne zaman verilecek? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

20.01.2021Ekonomi
Son Dakika | Galatasaray Başkanı Mustafa Cengizden transfer açıklaması ve Ali Koça cevap

Son Dakika | Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'den transfer açıklaması ve Ali Koç'a cevap!

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, GSTV'de gündeme dair açıklamalarda bulundu. Transfer konusunda son gelişmeler hakkında konuşan Mustafa Cengiz, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un Mesut Özil transferinde söylediği sözlere de cevap verdi.

20.01.2021Futbol
Astsubay alımı başvuru sonuçları açıklandı MSB muvazzaf astsubay başvuru sonuçları sorgulama

Astsubay alımı başvuru sonuçları açıklandı! MSB muvazzaf astsubay başvuru sonuçları sorgulama

Astsubay alımı başvuru sonuçları ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. 25 Aralık'ta tamamlanan Muvazzaf Astsubay alımı başvurularının sonuçları yapılan değerlendirmenin ardından ilan edildi. Kurum tarafından yapılan açıklamada, ‘MSB Türk Silahlı Kuvvetleri 2020 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Adayı Teminine ait sonuçlar yayımlanmıştır. Detaylı bilgiye  https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz.’ denildi. İşte MSB sonuç sorgulama ekranı ve detaylar

20.01.2021Gündem
Hatayda konteyner kent alanının bakım onarım işi ihale edilecek

Hatay'da konteyner kent alanının bakım onarım işi ihale edilecek

Hatay Valiliği İl Afet ve Acil Durum Harcama Komisyon Başkanlığı sorumluluğu altında yapılacak olan, Suriye İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesinde (İGAB) İGA tarafından yapılan konteyner kent alanının bakım onarım işi pazarlık usulü ve anahtar teslim götürü bedel ile ihale edilecek.

20.01.2021Ekonomi
Orhangazi Belediyesi konut alanı ve zeytinlik nitelikli 9 adet taşınmazı ihale usulü ile satışa çıkardı

Orhangazi Belediyesi konut alanı ve zeytinlik nitelikli 9 adet taşınmazı ihale usulü ile satışa çıkardı

Mülkiyeti Orhangazi Belediyesi'ne ait olan konut alanı, yurt alanı ve zeytinlik niteliğinde olan ilanda belirtilen taşınmazlar 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 36. maddesi uyarınca Kapalı Teklif Usulü İhale suretiyle satılacaktır.

20.01.2021Ekonomi
TÜBİTAK Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu 90 personel alacak

TÜBİTAK Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu 90 personel alacak

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) bünyesinde istihdam edilmek üzere Kısmi Süreli Aday Araştırmacı personel alımı yapacak.

20.01.2021Ekonomi
Arden Dağları bölgesinde Türklerin olmadığı Türk köyü… ‘Genç Türkler Birliği’ adında futbol takımları bile var

Arden Dağları bölgesinde Türklerin olmadığı Türk köyü… ‘Genç Türkler Birliği’ adında futbol takımları bile var

Belçika'nın Almanya sınırındaki Arden Dağları bölgesinde bulunan bu köyün ismi Faymonville. Köyün meydanında, Belçika ve Valonya otonom bölgesi bayraklarının yanında Türk bayrağı da dalgalanıyor.

20.01.2021Seyahat
Fenerbahçe zorlu Sivasspor deplasmanında

Fenerbahçe zorlu Sivasspor deplasmanında!

Fenerbahçe ile Sivasspor 29. randevuda... Geride kalan lig maçlarında sarı-lacivertliler 17, kırmızı-beyazlılar 6 galibiyet aldı. İki takım arasındaki rekabette Fenerbahçe'nin toplam 63 golüne, Sivasspor 38 golle cevap verdi. Sivas'taki karşılaşmalarda Fenerbahçe 6, Sivasspor 4 kez kazandı.

20.01.2021Futbol
Tesadüfen ortaya çıkarılmıştı...  Rus turistlerin akınına uğruyor

Tesadüfen ortaya çıkarılmıştı... Rus turistlerin akınına uğruyor

Nevşehir'de kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve restorasyon çalışmalarıyla geçen sene ziyarete açılan tarihi yerleşim yeri, yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

20.01.2021Seyahat
Tip 2 diyabet görülme yaşı 25’li yaşlara kadar geriledi

Tip 2 diyabet görülme yaşı 25’li yaşlara kadar geriledi

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aydın, ‘’Diyabet yani şeker hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Toplumumuzda yapılan çalışmalarda yüzde 15 oranında diyabet olduğu saptanmıştır. Bunlara ek olarak yüzde 10 oranında diyabet kadar prediyabet hastamız da bu rakama eklenince %25’e yakın oranda kan şekeri yüksekliği ile giden klinik durum olduğu ortaya konulmuştur’’ dedi.

20.01.2021Sağlık
Milli Piyango sonuçları açıklandı - 19 Ocak 2021 Milli Piyango sorgulama ekranı millipiyangoonline’da

Milli Piyango sonuçları açıklandı - 19 Ocak 2021 Milli Piyango sorgulama ekranı millipiyangoonline’da!

Milli Piyango sonuçları yapılan çekilişin ardından belli oldu. Şans oyunu oynayanların heyecanla takip ettiği çekilişin sonuçları millipiyangoonline'da erişime açıldı. Sisal Şans tarafından canlı yayında gerçekleşen 19 Ocak Milli Piyango çekilişinde 6.000.000 TL kazanan numara 708342 oldu. İşte, Milli Piyango canlı çekiliş sonuçları ve sorgulama ekranı.

20.01.2021Gündem
YÖKDİL ve ALES sınavı ne zaman ÖSYM ertelenen sınavların yeni tarihini duyurdu

YÖKDİL ve ALES sınavı ne zaman? ÖSYM ertelenen sınavların yeni tarihini duyurdu

Ertelenen YÖKDİL ve ALES sınavları için beklenen açıklama ÖSYM'den geldi. Koronavirüs nedeniyle aralık 2020'de yapılması planlanan ancak ileri bir tarihe alınan söz konusu sınavların yeni tarihi belli oldu. ÖSYM Başkanı Halis Aygün ve kurumun internet sitesinden yapılan duyuruya göre YÖKDİL ve ALES sınavları şubat ayında organize edilecek. İşte, ertelenen YÖKDİL ve ALES sınav tarihleri ve konuyla ilgili yapılan açıklamalar.

20.01.2021Gündem
Hrant Dink’e 14 yıl sonra armağan... Ermeni Yetimhanesi hayata dönüyor

Hrant Dink’e 14 yıl sonra armağan... Ermeni Yetimhanesi hayata dönüyor

Hrant Dink’in, 19 Ocak 2007’deki suikastta öldürülmeden önce tek bir isteği vardı. Çocukken elleriyle inşa ettikleri, eşi Rakel’le de tanıştıkları Tuzla’daki Ermeni Yetimhanesi’nin kurtulması. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Dink’in 14’üncü ölüm yıldönümünde yaptığı imar değişikliğiyle, Ermeni Yetimhanesi için sosyal ve kültürel tesislere izin verdi.

20.01.2021Gündem
Askerlik yerleri ne zaman açıklanacak MSB 2021 bedelli askerlik şubat celp dönemi için gözler e Devlette

Askerlik yerleri ne zaman açıklanacak? MSB 2021 bedelli askerlik şubat celp dönemi için gözler e Devlet'te

Askerlik yerleri için gözler MSB'den yapılacak açıklamaya çevrildi. 2020 aralık ayında tamamlanan bedelli askerlik başvuruları sonrası 2021 şubat celplerinin açıklanacağı tarih gündeme geldi. Bedelli askerlik yerlerini bekleyen binlerce asker adayı, celp ve sevk dönemleri ile ilgili temel eğitim yapacakları birlikleri, Milli Savunma Bakanlığı'nın duyurusunun ardından e devlet ekranı üzerinden öğrenebilecek. Askerlik yerleri T.C kimlik numarası ile sorgulanacak. İşte, MSB 2021 bedelli askerlik yerleri şubat celp ve sevk dönemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

19.01.2021Gündem
DHBT sınavı ne zaman İşte en son gelişmeler

DHBT sınavı ne zaman? İşte en son gelişmeler

Ertelenen 2020 DHBT sınavının ne zaman yapılacağı yeni yılla birlikte, Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarında görev almak isteyen binlerce vatandaşın gündeminde yer alıyor. KPSS'nin 2020 DHBT sınavına girecek olan vatandaşlar, ÖSYM'nin gerçekleştireceği bu sınavın tarihini merak ediyor. Peki, DHBT sınavı ne zaman?

19.01.2021Gündem
Japonyada koronavirüse bağlı ölümlerde rekor artış

Japonya'da koronavirüse bağlı ölümlerde rekor artış

Japonya’da koronavirüse bağlı ölümler salgın başından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Ülkede koronavirüsten bir günde 104 kişi hayatını kaybetti. Japonya Başbakanı Yoshihide Suga en kısa sürede aşılama çalışmalarına başlanacağını söylerken, aşılama seferberliğinden sorumlu bakan olarak hükümetin tecrübeli isimlerinden Taro Kono'yu seçti.

19.01.2021Dünya
Koronavirüste şoke eden iddia... Çin, dünyaya böyle yalan söylemiş

Koronavirüste şoke eden iddia... Çin, dünyaya böyle yalan söylemiş!

İngiltere televizyonlarında bu akşam yayınlanacak bir belgesel dünyayı derinden sarsacak gerçekleri ortaya çıkaracak. Koronavirüs salgınıyla ilgili bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkaran bu çarpıcı yapımda Vuhan'da görevli sağlıkçıların Kovid-19 salgınının ortaya çıkışının asıl tarihi ve Çin hükümetinin söylediği yalanları bizzat anlattığı inanılmaz görüntüler yer alıyor.

19.01.2021Dünya
Van Gölünün cennet koyları doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı olarak tescillendi

Van Gölü'nün cennet koyları 'doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı' olarak tescillendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Van'ın Gevaş ilçesindeki İnköyü, Ağin Mezrası ve Deveboynu mevkileri "doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı" olarak tescillendi.

19.01.2021Seyahat

Yazar Sonuçları

Ceyda Düvenci’nin ‘regl’ paylaşımı sosyal medyayı ikiye böldü

Ceyda Düvenci’nin 10 yaşındaki kızı Melisa’nın regl olduğunu açıklaması sosyal medyada tartışmalara yol açtı. Bazı kullanıcılar ‘Bu kızınızın özeli, paylaşmanız doğru değil’ diye tepki verirken, bazıları ise ‘Regl olmak ayıp değil, paylaşımda da bir şey yok’ diyerek Düvenci’ye destek çıktı.

21.01.2021

Bence zaten lahmacun ama...

Malumunuzdur, Vedat Milor “O mu, bu mu?”, “Böyle mi, şöyle mi?” kontenjanından kamuoyunu gıdıklayacak anketler zincirine son olarak “Pide mi, pizza mı?” sorusunu ekledi.

21.01.2021

Kutlanmalı mı gizli mi kalmalı

Ünlü oyuncu Ceyda Düvenci, 10 yaşındaki kızı Melisa’nın ilk kez regl olduğunu sosyal medya üzerinden, “Kutlama yapacağım” diyerek duyurdu, ortalık ayağa kalktı. Paylaşım kimileri tarafından coşkuyla, kimileri tarafından “Edep yahu” diyerek karşılanırken, kimileri de sonsuza dek internette kazılı kalacak kişiye özel bu bilginin paylaşılmasını yanlış buldu. Belli ki yine ortada tek doğru yok! Bana kalırsa, konuşulması ‘tabu’ olarak görülen bir meselenin gündemde ve tartışılıyor olması bile önemli bir artı. İşte görüşler...

21.01.2021

Kişisel verilerimizi nasıl koruruz ve haklarımız neler?

Son dönemde hemen hemen herkes tarafından tartışılan WhatsApp uygulaması kullanım şartlarına ilişkin güncelleme kişisel veri kavramını tekrardan gündemimize getirdi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından uygulamanın sahibi şirket hakkında inceleme başlatılmasına sebep olan güncellemede rıza vermeyen kullanıcıların hesaplarının silineceği bildirildi. Tartışmalar sonrasında çıkan haberlere göre uygulamanın sahibi şirket tarafından yapılan açıklamada 8 Şubat’ta kimsenin hesabının askıya alınmayacağı, verilen sürenin ertelendiği ifade edildi. Sıcak gündem sebebiyle bu yazıda kişisel verilerin ne olduğu, yasal düzenleme kapsamında kişisel veriler üzerindeki haklar ile kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi halinde başvurulabilecek hukuki yolların neler olduğu açıklanacaktır.

19.01.2021