EKSTRA
MENÜ

Gelir İdaresi

Gelir İdaresi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gelir İdaresi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.850 Gelir İdaresi haberi bulunmuştur.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığına bağlı kuruluşlardandır. Gelir İdaresi Başkanlığı, 5345 Sayılı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'a tabidir.

DEVAMI

Gelir İdaresi Haberleri

Ev sahiplerinden 53.6 milyar lira kira beyanı

Ev sahiplerinden 53.6 milyar lira kira beyanı

Geçen yıl 1 milyon 420 bin 658 mükellef vergi dairesine gitmeden hazır beyanname doldurarak gelirlerini beyan etti. Hazır beyan sisteminden yararlanan 1.4 milyon mükellef 80.5 milyar lira gelir beyan etti. Ev sahipleri ise kira geliri için 53.6 milyar lira gelir beyanında bulundu.

17.05.2021Ekonomi
Vergi işlemleri online yapıldı

Vergi işlemleri online yapıldı

Mükellefler, koronavirüs salgını sürecinde vergi dairelerine gitmek yerine elektronik ortamda işlem yapmayı tercih ederken, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) İnteraktif Vergi Dairesi'nde yapılan işlem sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre 3 kat artarak 12.5 milyona ulaştı.

15.05.2021Ekonomi
Mükellefler Kovid-19 sürecinde vergi işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirdi

Mükellefler Kovid-19 sürecinde vergi işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirdi

Gelir İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasında yapılan işlem sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre 3 kat artarak 12,5 milyonu buldu.

14.05.2021Ekonomi
Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır? Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi levhası, vergi mükelleflerinin bulundurma zorunluluğu bulunan iş yerleri için son derece önemli bir levhadır. İş yerlerine gidildiğinde genellikle duvarda asılı vergi levhası dikkatleri üzerine çekmektedir. Mükellefin adı soyadı, ticaret unvanı, iş yeri adresi, vergi türü, ana faaliyet kodu ve adı, vergi dairesi, vergi kimlik no, işe başlama tarihi, beyan olunan matrah, tahakkuk eden vergi gibi önemli hususlar vergi levhasında yer alıyor. Özellikle yeni iş yeri açanlar tarafından vergi levhası merak ediliyor. Bu konuda vergi levhası nedir ve nasıl alınır? Vergi levhası sorgulama ve alma başlıkları hakkında detayları derledik.

13.05.2021Kobi
Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir Vergi Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Ve Nereden Alınır

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir? Vergi Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Ve Nereden Alınır

Kişi ve kurumlardan belirli ücretler çerçevesinde kamu hizmetlerini karşılamak amacı ile kanuni mevzuata dayanarak toplanan ücret bedelleri vergidir. Verginin borçlarının düzenli ve düzgün bir şekilde ödenmesi de bir vatandaşlık görevidir. Yapılan resmi işlemlerin birçoğunda da vergi borcu yoktur belgesinin ibrazı istenmektedir. Vergi borcu yoktur yazısı resmi adı ile vadesi geçmiş borç durumunu gösteren bir belge olarak nereden nasıl alınacağı hakkında bilgi edinilmek isteniyor. İşte "Vergi borcu yoktur yazısı nedir? Vergi borcu yoktur belgesi nasıl ve nereden alınır? Tüm detayları ile derledik.

13.05.2021Kobi
Ticari E-Fatura Nedir Ticari E-Fatura İptali Nasıl Yapılır

Ticari E-Fatura Nedir? Ticari E-Fatura İptali Nasıl Yapılır

E-fatura, veri standardı ve formatı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen ve elektronik belge şeklinde düzenlenen elektronik bir faturadır. Bu belgede, VUK gereğince bir fatura içinde yer alması gereken tüm bilgiler yer alıyor. Ticari, E- fatura, satıcı ve alıcı arasında dolaşımını sağlıklı ve güvenli bir şekilde sağlamak amacı ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan bir uygulamadır. Ticari E-Fatura nedir? Ticari E-Fatura iptali nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
Temel E-Fatura Nedir Temel E-Fatura İptali Nasıl Yapılır

Temel E-Fatura Nedir? Temel E-Fatura İptali Nasıl Yapılır

"Temel Fatura" senaryosundaki e-Faturanın iptal işlemi için e-Fatura İptal Portalı üzerinden öncelikle faturayı düzenleyen kişinin yani satıcının iptal talebinde bulunması gerekir. İptal talebi yaptıktan sonra fatura numarası ve fatura bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde yazarak kendinize ait mali mühürle imzalamanız gerekir. Temel E-Fatura nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
E-Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Sorgulanır

E-Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Sorgulanır?

İşletmeler için vergi levhası olmazsa olmazlar arasında yer alır. İşletmelerin vergiye tabi olan kazanç miktarını ve buna karşılık gelen vergi tutarını belirleyen belgeye işletmelerin de sahip olması gerekir. Önceden vergi levhasının işletmenin duvarında rahatça okunabilir bir şekilde asılı olması zorunluluğu bulunuyordu. Fakat 2011 yılında yapılan yasa değişikliği sonrasında bu kural kaldırıldı. E-Vergi levhası nedir ve nasıl sorgulanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
E-Fatura Tasarımı Nasıl Yapılır E-Fatura Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Fatura Tasarımı Nasıl Yapılır? E-Fatura Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Fatura, yaşadığımız dijital dönüşüm çağında e-dönüşüm kapsamındaki uygulamalar içerisinde dikkatleri üzerine çekiyor. Çok sayıda ticari işletme tarafından zorunlu olarak kullanımı tercih edilen e-fatura, e-fatura uygulaması üzerinden kesiliyor. Kesilen faturalar ise işletmeye özel bir nitelik taşıyor. Kesilen e-faturalar standart bir tasarım sunmakla beraber firmalar kendi kimliklerini yansıtan özgün tasarımları kullanmak isteyebiliyorlar. İşte e-fatura tasarımı nasıl yapılır? E-fatura tasarlarken dikkat edilmesi gerekenler konuları detaylı olarak derledik.

13.05.2021Kobi
E-Defter Nedir E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır

E-Defter Nedir? E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır

Teknolojinin gelişmesi önceden fiziksel olarak yapılan pek çok eylemin ve hazırlanan belgelerin internet ortamı üzerinde düzenlenmesini mümkün kılmıştır. Teknolojinin ve internetin günlük hayatın ve iş hayatının büyük bir parçası haline gelmesi e-defter gibi uygulamaların dijital platformlar üzerinde gerçekleştirilmesini sağlamıştır. O halde e-defter nedir ve e-defter başvurusu nasıl yapılır detayları ile derledik.

13.05.2021Kobi
E-Beyanname Nedir Ve Nasıl Yapılır

E-Beyanname Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artması her türlü işlemin elektronik ortamda yapılmasına zemin hazırlamıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte günlük işlerin yanı sıra resmi işlemler de elektronik ortamda yapılabilmektedir. Bu işlemlerden birisi de e-beyannamedir. E-beyanname nedir ve nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

13.05.2021Kobi
Borçlu mükellefler Gelir İdaresi ile uzlaşarak 321 milyon lira cezadan kurtuldu

Borçlu mükellefler Gelir İdaresi ile uzlaşarak 321 milyon lira cezadan kurtuldu

Devlet ile mükellef arasında vergi uzlaşmaları hem iş yükünü hem de ceza miktarını azaltırken, geçen yıl vergi tarhiyatı sonrasında 45 bin 37 dosyada uzlaşmaya varıldı. Uygulama sonrasında yaklaşık 386 milyon liralık ceza tutarı 65 milyon liraya düştü.

9.05.2021Ekonomi
Kripto yasasında sona gelindi

Kripto yasasında sona gelindi

Kripto varlıklar için bir taslak çalışması hazırladıklarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Arkadaşlarımız çalışmaların yaptı. Konuyu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz, uygun görmesi halinde de adımımızı atacağız. Gelir İdaresi tarafında da vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bizim ‘bu yasaklansın’ gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok” diye konuştu.

8.05.2021Ekonomi
Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı Kripto parada flaş gelişme

Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı! Kripto parada flaş gelişme

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Hande Fırat'ın CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programına katıldı. Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Bakan Elvan, Hakan Çelik ve Hacer Boyacıoğlu'nun sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, kripto para platformlarıyla ilgili taslak çalışmasının yapıldığını söyledi. Bakan Elvan, "128 milyar dolar" tartışmasıyla ilgili olarak "MB Kanunu'na göre yaşanan tamamen yasaldır." dedi. Koronavirüsle mücadelede 133,7 milyar liranın harcandığını söyleyen Bakan Elvan, 206 milyar liralık Tarım Kredi, esnaf kredi ile vergi ve prim borcunun ertelendiğini ve bugüne kadar kredi programları kapsamında firmalara 315 milyar liralık kredi verildiğini belirtti. Öte yandan Bakan Elvan 2021'de %5'in üzerinde bir büyüme beklediğini ifade etti.

6.05.2021Ekonomi
KDV mükelleflerinin sayısı 3 milyonu geçti

KDV mükelleflerinin sayısı 3 milyonu geçti

Türkiye'de katma değer vergisi mükellefi sayısı, Mart 2021 itibarıyla geçen yılın aynı ayına kıyasla 217 bin 245 kişi artarak 3 milyon 4 bin 548 kişiye ulaştı.

6.05.2021Ekonomi
Denetimlerde kayıt dışı çalıştığı belirlenen 30 bin 529 kişi vergi mükellefi yapıldı

Denetimlerde kayıt dışı çalıştığı belirlenen 30 bin 529 kişi vergi mükellefi yapıldı

Gelir İdaresi Başkanlığı geçen yıl 351 bin 451 denetim gerçekleştirdi. Başkanlık, geçen yıl akaryakıt, konaklama ve eğlence, gezi ve aktivite ile sağlıklı yaşam ve kişisel bakım sektörlerine yönelik de denetimler yaparak cezai işlem uyguladı.

6.05.2021Ekonomi
4.2 milyon TL’lik fahiş fiyat cezası

4.2 milyon TL’lik fahiş fiyat cezası

Hazine ve Maliye Bakanlığı geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle yaptığı denetimlerde 4 milyon 253 bin liralık özel usulsüzlük cezası kesti. 12 Mart tarihinden itibaren 1432 Gelir İdaresi personeli ile Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı müfettişleri ekipler halinde ülke genelinde 1170 adet mükellefe yönelik fiili sayım yaptı.

6.05.2021Ekonomi
9047 vergi kodu nedir Tek başına alınabilen damga vergisi ödeme işlemi

9047 vergi kodu nedir? Tek başına alınabilen damga vergisi ödeme işlemi

9047 vergi kodu, ülkemizde numaralandırılan vergi türlerinden birisidir. Türkiye içerisinde mükelleflerden alınan tüm vergiler belirli numaralara ve kodlara bağlanmıştır. Bu sayede mükellefler için de, devlet için de çok büyük bir kolaylık oluşmuştur. Vergi borçlarınızı veya vergi ödemelerinizi yapmak için bu kodları gerekli devlet kurumlarına ileterek kolaylıkla işlemlerinizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.05.2021Araştırma
1047 vergi kodu nedir Damga vergisi ödeme işlemi

1047 vergi kodu nedir? Damga vergisi ödeme işlemi

Devletlerin verdiği hizmetleri güçlendirmek için oluşturduğu ve vatandaşlardan tahsil edilen mekanizmaya vergi denmektedir. Ülkemizde birçok farklı vergi alanı bulunmakta ve vatandaşlar da bu vergilerin ödemesini düzenli olarak yapmaktadır. Kamu hizmetlerini iyileştirmek için kullanılan vergiler, her vatandaş tarafından düzenli olarak ödenmektedir. Türkiye içerisinde de Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olan tam 414 farklı çeşit vergi türü bulunmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.05.2021Araştırma
1046 vergi kodu nedir Tevkifattan alınan damga vergisi ödeme işlemi

1046 vergi kodu nedir? Tevkifattan alınan damga vergisi ödeme işlemi

Türkiye'de ödenmesi gereken her türlü vergi türüne atanmış olan bir vergi kodu bulunmaktadır. Bu kod üzerinden vergilerin takibi ve ödeme süreçleri, hem memurlar hem de vatandaşlar tarafından kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Peki, 1046 vergi kodu nedir? Tevkifattan alınan damga vergisi ödeme işlemleri nasıl yapılır? İşte bu konu hakkında tüm merak edilenler.

6.05.2021Araştırma
0033 vergi kodu nedir Kurum geçici vergisi ödeme işlemi

0033 vergi kodu nedir? Kurum geçici vergisi ödeme işlemi

Vergilendirmeler şirketlerin özelliklerine göre yapılmaktadır. Bu durumun en belirgin örneği ise üç ayda bir verilen geçici vergi beyanlarının kapsamında görülmektedir. Diğer vergi beyanlarında tüzel ve gerçek kişiler arasında ayrım yokken sadece geçici vergi de bu ayrım yapılmaktadır. 0033 vergi kodu nedir? Kurum Geçici Vergisi ödeme işlemi nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.05.2021Araştırma
0003 vergi kodu nedir Gelir vergisi S. (Muhtasar) deme işlemi

0003 vergi kodu nedir? Gelir vergisi S. (Muhtasar) deme işlemi

Günümüzde ödenmesi zorunlu olan pek çok vergi türü bulunmaktadır. Vergiler kendi içlerinde oldukça çeşitlidir. Vergilerin ayrıntılarını ve günlerini bilmek de çok önemli olmaktadır. Vergileri düzenleyen ve ayrıntılı bir şekilde diğer vergileri birbirinden ayrılabilmesi için vergi kodları kullanılmaktadır. Bu kodlardan birisi de 0003 vergi kodudur. Peki 0003 vergi kodu nedir? Gelir Vergisi S. (Muhtasar) ödeme işlemi nasıl yapılır? Sizlere 0003 vergi kodu ve ödeme yöntemi hakkında bilgileri detaylıca derledik.

6.05.2021Araştırma
Tevkifat Nedir Ve Nasıl Hesaplanır Kimler Tevkifat Yapar Ya Da Yapmaz

Tevkifat Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Kimler Tevkifat Yapar Ya Da Yapmaz

Tevkifat, vergi bakımından, vergiler üzerinde bölüşme ya da kesinti yapma anlamına gelir. Normal ya da irsaliyeli faturadan hiçbir farkı olmayan tevkifatlı faturayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise, faturaya işlenen verginin alıcı ve satıcı arasında bölüştürülerek iki taraftan da vergi alınıyor olmasıdır. Tevkifat nedir ve nasıl hesaplanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Kobi
Stopaj Hesaplama Nasıl Yapılır Kira Stopaj Hesaplama İşlemi

Stopaj Hesaplama Nasıl Yapılır? Kira Stopaj Hesaplama İşlemi

Stopaj, ülkemizde ne olduğu ve nasıl hesaplandığı en fazla merak edilen vergi ödeme şekillerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Belirli değişkenlerin baz alınmasıyla hesaplanan kira stopaj vergisi ticari gayrimenkuller için ödenmesi gereken bir meblağdır. Peki stopaj nedir ve nasıl hesaplanır? Kira stopaj hesaplama işlemi nasıl olur? İşte stopaj konusunda merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Kobi
Serbest Meslek Makbuzu Nedir Serbest Meslek Makbuzu Neden Ve Nasıl Kesilir

Serbest Meslek Makbuzu Nedir? Serbest Meslek Makbuzu Neden Ve Nasıl Kesilir

Çalışma hayatında düzenlenme gerekliliği söz konusu olan makbuzlardan biri de hiç şüphesiz Serbest meslek makbuzu olmaktadır. Bu bakımdan önemli bir makbuz olma özelliğine sahiptir. Sizin için Serbest meslek makbuzu nedir? Serbest meslek makbuzu neden ve nasıl kesilir konularını detaylarıyla derledik.

5.05.2021Kobi
NACE Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar

NACE Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Bir kimsenin yeni bir iş yeri açarken iş yerini Ticaret Odası'na kaydettirme işlemini gerçekleştirmeden önce NACE kodunu mutlaka öğrenmesinin gerekliliği söz konusudur. Sizin için NACE kodu nedir ve ne işe yarar şeklindeki konu başlıklarını bütün detayları ile derledik.

5.05.2021Kobi
Mali Mühür Nedir Ve Nasıl Alınır Mali Mühür Başvurusu

Mali Mühür Nedir Ve Nasıl Alınır? Mali Mühür Başvurusu

Firmaların ya da kurumların e-fatura yada e-defter gibi işlemlerini gizli ve güvenli bir şekilde yapması için mali mühre sahip olmaları gerekmektedir. Peki bu mali mühür nasıl alınmaktadır? Mali mühür başvurusu için nasıl bir yol izlenmelidir? Bu başvuru hangi kuruma yapılmalıdır? Bu mühür karşılığın da ücret ödenmesi gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa ücret hangi kanallar üzerinden ödenmektedir? İşte mali mühür ve tedarik edilme süreçleri hakkında detayları derledik.

5.05.2021Kobi
Gelir Vergisi Beyannamesi Nedir, Nasıl, Ne Zaman Ve Nereye Verilir

Gelir Vergisi Beyannamesi Nedir, Nasıl, Ne Zaman Ve Nereye Verilir?

Neredeyse her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de serbest meslek erbaplarının gelirlerini devlete bildirmeleri kanunen zorunludur. Şirket olmayan ve gerçek kişi sıfatıyla ticari faaliyetine devam eden kimseler gelir vergisine tabidir. Gelir vergisi beyannamesi nedir, nasıl ve nereye ödenir hepsini sizin için derledik.

5.05.2021Kobi
Gelir İdaresinden 42 bin denetim 4653 işletmeye ceza kesildi

Gelir İdaresi'nden 42 bin denetim! 4653 işletmeye ceza kesildi

Salgın sürecinde gerçekleştirilen denetimlerde 42 bin 455 tutanak düzenlendi ve 4 bin 653 adet ceza kesildi. Hakkında spekülatif/fahiş fiyat artışına sebebiyet verdiği yönünde değerlendirme yapılan 6 bin 380 mükellef hakkında Ticaret il müdürlüklerine bildirimde bulunuldu.

5.05.2021Ekonomi
Halka arz edilecek şirketlere vergi indirimi geliyor

Halka arz edilecek şirketlere vergi indirimi geliyor

Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda ilk defa işlem görmek üzere en az yüzde 20 oranında halka arz edilen şirketler için 2 puanlık kurumlar vergisi indirimi uygulanmasına yönelik kuralların belirleneceği düzenlemenin yakında yayımlanması bekleniyor.

5.05.2021Ekonomi
E-Fatura Nedir Ve Avantajları Nelerdir E-Faturaya Nasıl Geçilir Başvurusu Hakkında Bilgi

E-Fatura Nedir Ve Avantajları Nelerdir? E-Fatura'ya Nasıl Geçilir Başvurusu Hakkında Bilgi

Günümüzde teknoloji her geçen gün gelişiyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatı kolaylaştıran adımlar atılıyor. Özellikle fatura sistemlerinde de E- fatura sıklıkla kullanılıyor. E-Fatura nedir ve avantajları nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

3.05.2021Teknoloji
Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı duyurdu Çalışma izni görev belgesi süresi uzatıldı..

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı duyurdu! Çalışma izni görev belgesi süresi uzatıldı..

Son dakika haberi.. İçişleri Bakanlığınca Çalışma İzinleri Görev Belgelerine ilişkin genelge yayımlandı. Çalışan ve iş yeri yetkilisinin imzasıyla düzenlenen manuel çalışma izni görev belgesi için geçerlilik süresi 7 Mayıs Cuma 24.00'e kadar uzatıldı.

3.05.2021Gündem
Son dakika... Vergi ödeme süreleri uzatıldı

Son dakika... Vergi ödeme süreleri uzatıldı

Gelir ve kurum geçici vergi beyannamelerinin verilmesi ile tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 31 Mayıs Pazartesi gün sonuna kadar uzatıldı.

3.05.2021Ekonomi
İçişleri Bakanlığından çalışma izinleri görev belgeleriyle ilgili yeni genelge

İçişleri Bakanlığı'ndan çalışma izinleri görev belgeleriyle ilgili yeni genelge

İçişleri Bakanlığı tarafından, çalışma izinleri görev belgelerine ilişkin genelge yayımlandı. Genelgede, daha önce elle doldurulan çalışma izin belgelerinin geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatıldı.

2.05.2021Gündem
Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor? Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Vergi Dairesi çalışma saatleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Resmi tatillerde kapalı olan Vergi Dairesi, her gün aynı saatte açılıp aynı saatte kapanıyor. Peki, Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor, hafta sonu açık mı? İşte, Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021...

1.05.2021Gündem
NACE Kodu nedir NACE Kodu nasıl öğrenilir NACE Kodu ile muafiyet sorgulama işlemi

NACE Kodu nedir? NACE Kodu nasıl öğrenilir? NACE Kodu ile muafiyet sorgulama işlemi

NACE Kodu, Avrupa Birliği’nde tüm ticari işlemlerde kullanılması zorunlu olan ekonomik faaliyet kodlarıdır. Bu kodlara göre sınıflandırma yapabilen işletmeler, yapılan iş tanımını tanımlamış oluyor. NACE Kodu tanımlaması, pek çok faaliyette kullanıldığı için bazı destek ve başvuru süreçlerinde talep edilebiliyor. Peki, NACE Kodu nedir? İşte, NACE Kodu sorgulama hakkında detaylı bilgiler

1.05.2021Ekonomi
Evde üretim yapanlara vergi muafiyeti

Evde üretim yapanlara vergi muafiyeti

Evde ürettiği malları internetten satanlara sağlanacak vergi muafiyeti için gerekli şartlar belirlendi.

30.04.2021Ekonomi
Beyanname verme süreleri uzatıldı mı Karar duyuruldu

Beyanname verme süreleri uzatıldı mı? Karar duyuruldu

Beyanname verme süreleri hakkında duyuru yapan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), katma değer vergisi, damga vergisi ve muhtasar ve prim hizmet beyannamesi gibi beyannamelerin süresinin uzatılacağını duyurdu. Peki, katma değer vergisi, damga vergisi ve muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ne zamana kadar verilecek? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

24.04.2021Ekonomi
Gelir İdaresi beyanname sürelerini uzattı

Gelir İdaresi beyanname sürelerini uzattı

Gelir İdaresi Başkanlığı bazı vergilerin beyanname süresini 28 Nisan'a kadar uzattığını açıkladı.

23.04.2021Ekonomi
Trendyol E-Faturam ile satıcılar zamandan ve maliyetten tasarruf ediyor

Trendyol E-Faturam ile satıcılar zamandan ve maliyetten tasarruf ediyor

Tek tık ile fatura oluşturma imkanı sunan Trendyol E-Faturam'da ilk fatura paketi alımında 5 ay ücretsiz ve sınırsız fatura oluşturma avantajı sunuluyor. Trendyol'da E-Faturam sisteminin yanı sıra satıcılara, ücretsiz mağaza açma, avantajlı bankacılık hizmetleri, indirimli akaryakıt alımı gibi çeşitli fırsatlar da sunuluyor.

9.04.2021Teknoloji
Bu yılın ilk poşet beyannamesinin ay sonuna kadar verilmesi gerekiyor

Bu yılın ilk "poşet beyannamesi"nin ay sonuna kadar verilmesi gerekiyor

Plastik poşet, pil, yağ ve elektronik eşya, ilaç ve ambalajlar için geçen yıl altışar aylık dönemlerle doldurulan geri kazanım katılım payı beyannamesi, bu yıldan itibaren 3 ayda bir verilecek. Söz konusu beyannamelere ilişkin pay ödemesi de 30 Nisan'a kadar gerçekleştirilecek.

9.04.2021Ekonomi
282 bin çalışana 1.500 TL destek

282 bin çalışana 1.500 TL destek

Yiyecek-içecek alanında faaliyet gösteren çalışanlar için nisan- mayıs aylarında geçerli olacak 1.500 TL’lik destek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Yeme-içme sektöründe çalışan 537 bin kişi olduğunu belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, 282 bin çalışanın 1.500 TL’lik destekten yararlanmasını beklediklerini söyledi.

9.04.2021Ekonomi
Erman Ilıcak kimdir nereli kaç yaşında Türkiyenin en zenginleri listesinde

Erman Ilıcak kimdir nereli kaç yaşında? Türkiye'nin en zenginleri listesinde

Erman Ilıcak, Forbes tarafından her yıl yayımlanan en zengin iş insanları listesinde 2021 yılında da yer aldı. Yurt dışında da faaliyet gösteren Rönesans Holding'in kurucusudur. 1993 yılında kurduğu şirketi, 20 yıllık bir zaman zarfında yüksek kazanç elde edebilen bir konuma getiren Erman Ilıcak, inşaat sektöründe dikkat çeken yatırımlara sahiptir. Peki, Erman Ilıcak kimdir nereli kaç yaşında? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

7.04.2021Gündem
Gelir İdaresi Başkanlığı 58 personel alacak İşte ilanın detayları

Gelir İdaresi Başkanlığı 58 personel alacak! İşte ilanın detayları

Gelir İdaresi Başkanlığı çeşitli pozisyonlarda 58 sözleşmeli personel istihdam edecek. Başkanlığın Sözleşmeli Personel Giriş Sınavı İlanı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu gelişmenin ardından söz konusu ilanın başvuru şartları merak konusu oldu. İşte, Gelir İdaresi Başkanlığı personel alımının ayrıntıları...

5.04.2021Gündem
Gelir İdaresi Başkanlığı sözleşmeli personel giriş sınavı ilanı

Gelir İdaresi Başkanlığı sözleşmeli personel giriş sınavı ilanı

Gelir İdaresi Başkanlığı, merkez teşkilatında 5345 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığı ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanunun 29’uncu maddesinin 7’nci fıkrası ve Gelir İdaresi Başkanlığı Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına Dair Usul ve Esaslar gereğince, yapılacak sözlü sınav esas alınmak suretiyle, ilanda belirtilen pozisyonlarda toplam 58 (elli sekiz) sözleşmeli personel alacak.

5.04.2021Ekonomi
Gelir İdaresi Başkanlığı 58 personel alacak

Gelir İdaresi Başkanlığı 58 personel alacak

Gelir İdaresi Başkanlığı çeşitli pozisyonlarda 58 sözleşmeli personel istihdam edecek.

5.04.2021Ekonomi
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) 58 personel alımı yapacak – GİB personel alımı branş dağılımı ve başvuru şartları

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) 58 personel alımı yapacak – GİB personel alımı branş dağılımı ve başvuru şartları

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 58 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Personel alımı için yapılacak sözlü sınav 24 Mayıs - 04 Haziran 2021 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek. Peki, hangi branşlarda personel alımı yapacak? İşte GİB personel alımı branş dağılımı ve başvuru şartları...

3.04.2021Gündem
Kurumlar vergisinde beyanname verme dönemi başladı

Kurumlar vergisinde beyanname verme dönemi başladı

Kurumlar vergisi mükelleflerinin 2020 hesap dönemine ilişkin beyannamelerini verme süreci başladı.

1.04.2021Ekonomi
Vergi daireleri bugün saat kaça kadar açık olacak Son ödeme günü olması nedeniyle çalışma saatleri uzatıldı..

Vergi daireleri bugün saat kaça kadar açık olacak? Son ödeme günü olması nedeniyle çalışma saatleri uzatıldı..

Yıllık gelir vergisinin ilk taksiti ile yapılandırma düzenlemesinin ikinci taksitinin son ödeme günü olması nedeniyle bugün saat 21.00'e kadar tüm vergi daireleri açık bulundurulacak.

31.03.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Emeklilerde emlak vergisi muafiyeti

BRÜT 200 metrekarenin altında tek konutu olan emekliler, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor. İsmail Semih Köker adlı okurum e-postasında sormuş: “Tek konutum var ama o konutta oturmuyorum. Eşimin adına kayıtlı olan konutta oturuyoruz. Benim adıma kayıtlı konut için belediye ‘içinde oturmadığınız konut için vergi avantajından yararlanamazsınız’ diyor. Her ne kadar içinde oturmasam da vergi avantajından yararlanamaz mıyım?”

13.05.2021