EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Erg

Erg ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erg haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 316 Erg haberi bulunmuştur.

Erg Haberleri

Bulgaristana boyun eğdik

Bulgaristan'a boyun eğdik

Türkiye Erkekler Milli In Line (Tekerlekli Paten) Takımı, Sofya'nın Zimen Dvoretz (Kış sarayı) spor salonunda sona eren Dünya Şampiyonası Avrupa Elemeleri'nde son maçını Bulgaristan karşısında 4-8 kaybederek üçüncü oldu.

5.08.2012Spor
‘Memleket meselesi’ için iş dünyası da el atsın

‘Memleket meselesi’ için iş dünyası da el atsın

Koç Holding’in 2006 yılında başlattığı ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ projesi kapsamında, 2010’da Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ile ortaklaşa devreye alınan ‘Meslek Eğitiminde Kalite İçin İşbirlikliği Projesi’nin çıktıları bir raporda toplandı.

29.05.2012Ekonomi
Ay tartışması

Ay tartışması

İlköğretimi 4+4+4 modeliyle kesintili hale getiren yasa teklifinin TBMM Milli Eğitim Komisyonu’ndaki görüşmelerinde zorunlu eğitime başlama yaşının ay olarak karşılığı tartışma yarattı.

5.03.2012Gündem
4+4+4e yeni düzenleme

4+4+4'e yeni düzenleme

Açık öğretime ilk 4 yıl yerine 2'inci 4 yılın sonunda geçilebilecek.

27.02.2012Gündem
Uzmanlar: Zorunlu eğitim aslında 4 yıla iniyor

Uzmanlar: Zorunlu eğitim aslında 4 yıla iniyor

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve 4+4+4 şeklinde kesintili olarak uygulanacak olan yasa teklifine uzmanlar tepkili. Yeni uygulamanın kız çocuklarının okullaşma oranını düşüreceğini söyleyen uzmanlar, yasa teklifinin geri çekilmesini istiyor.

23.02.2012Gündem
Çölün yıldızları ve gün doğumu unutulmazdı

Çölün yıldızları ve gün doğumu unutulmazdı

Didar Doğan çocukluğundan itibaren farklı kültürleri keşfetmeye, seyahate ilgi duyuyor. Şimdiye kadar 30 ülke gördü. Küçük bütçelerle geziyor, kimi zaman yalnız yola çıkıyor. Geçen yıl sömestr tatilinde gittiği Fas’ta en etkilendiği yer Sahra Çölü’nün yanı başındaki Merzouga’ydı. Doğan, “Çöl bir el aynası gibiydi, onda kendimi keşfettim” diyor.

22.01.2012Seyahat
Beren Saatten anlamlı destek

Beren Saat'ten anlamlı destek

“Fatmagülün Suçu Ne?” dizisinin sevilen oyuncusu Beren Saat, engelli ve engelsiz çocukları aynı eşit eğitim ortamında kaynaştırma ve bütünleştirme amaçlı sürdürülen projeye destek vermek için TEV Türkan Sedefoğlu İlköğretim Okulu velileri ve öğrencileri ile bir araya geldi.

25.05.2011Gündem
Fabrikalar nitelikli eleman bekliyor, 5 gençten biri iş arıyor

Fabrikalar nitelikli eleman bekliyor, 5 gençten biri iş arıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, rekabet gücü, kalkınma ve işsizlikle mücadele için istihdam ile mesleki eğitim arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgularken, problemin ‘işsizlik’ değil, ‘mesleksizlik’ olduğuna dikkat çekti.

20.12.2010Ekonomi
Koç TÜSİAD YİKi bırakıyor

Koç TÜSİAD YİK'i bırakıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanlığı görevini, yapılacak Genel Kurulda bırakacağını bildirdi.

20.12.2010Ekonomi
Rüya projede üretime başlanıyor

'Rüya proje'de üretime başlanıyor

Çukurova yöresinde yapımı yaklaşık yarım asırdır beklenen, enerji üretimi ve sulama amaçlı Yedigöze Barajı'nda kasım ayında enerji üretimine başlanacağı bildirildi.

8.10.2010Ekonomi
Deriner’e 500 bin konutluk beton girdi ‘uçak çarpsa sinek konmuş gibi’ olacak

Deriner’e 500 bin konutluk beton girdi ‘uçak çarpsa sinek konmuş gibi’ olacak

Artvin’de Çoruh Nehri üzerine inşa edilen ve tamamlandığında Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 4’üncü büyüğü olacak Deriner Barajı için 2 milyar dolar harcandı. Barajın gövdesi için 500 bin konutluk beton kullanıldı. Baraj için, “Uçak düşse, sinek gibi kalır” deniliyor.

13.08.2010Ekonomi
Rüya projede bir adım daha

'Rüya projede' bir adım daha

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, Adana'nın İmamoğlu, Kozan ve Ceyhan ilçelerinde 75 bin hektar araziyi sulu tarıma geçirecek yedigöze barajı ve HES projesi inşaatının hızla ilerlediğini, Yedigöze Barajı'ndan İmamoğlu'na suyu taşıyacak iletim kanalının ihalesinin Ağustosta gerçekleştirileceğini bildirdi.

15.07.2010Ekonomi
Geçen yıl 360 bin genc okulu bıraktı

Geçen yıl 360 bin genc okulu bıraktı

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) 2009 raporu açıklandı. Rapora göre 2008-2009’da 360 binden fazla genç, ortaöğretim okullarını terk etti. Bu, okulların açık olduğu her gün 2 binden fazla gencin okulu terk ettiğini gösteriyor.

17.06.2010Gündem
Yarım asırlık özlem sona eriyor

Yarım asırlık özlem sona eriyor

Çukurova yöresinde yapımı yaklaşık yarım asırdır beklenen, enerji üretimi ve sulama amaçlı Yedigöze Barajı'ndaki inşaat çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

11.06.2010Ekonomi
Kılıçdaroğlu belgeleri ortaya çıkardı

Kılıçdaroğlu belgeleri ortaya çıkardı

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu Deniz Feneri soruşturmasıyla ilgili iddialarda bulundu. Elindeki belgelerle açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Paraların nereden gelip kimlere gittiği ortaya çıkacak" dedi. İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

31.03.2010Gündem
Ankarada elektrik kesintisi

Ankara'da elektrik kesintisi

Yıllık periyodik işletme, hat bakım, onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle, 10 Ocakta Ankara'nın bazı yerlerine elektrik verilemeyecek.

7.01.2010Gündem
Ankarada elektrik kesintisi

Ankara'da elektrik kesintisi

Dağıtım şebekelerinde planlanan yıllık periyodik işletme, hat bakım, onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle ve Ankara'nın bazı yerlerinde elektrik kesintisi uygulanacak.

31.12.2009Gündem
Türkiye daha ’rekabetçi’ olsun diye ’düşünme gücü’ne yüklendiler

Türkiye daha ’rekabetçi’ olsun diye ’düşünme gücü’ne yüklendiler

Akbank Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) işbirliği ile yürütülen "Düşünme Gücü: Soran Sorgulayan Gençlik için Öğretmen Eğitimi Destek" projesinin Danışma Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

11.07.2009Ekonomi
Rahmi Koç 18.1 milyon lirayla yeniden Ankara vergi rekortmeni

Rahmi Koç 18.1 milyon lirayla yeniden Ankara vergi rekortmeni

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, geçen yıl ikinci olduğu gelir vergisi sıralamasında bu yıl 18 milyon 14 bin TL ile Ankara vergi rekortmeni oldu. ERG İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Vural Erbilgin’in ikinci olduğu listede, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da 3 basamak gerileyerek 20’nci oldu.

30.03.2009Ekonomi
Ankara vergi rekortmeni Rahmi Koç oldu

Ankara vergi rekortmeni Rahmi Koç oldu

Mustafa Rahmi Koç, 18 milyon 14 bin TL gelir vergisi ile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ankara vergi rekortmeni oldu.

30.03.2009Ekonomi
Yarım asırlık özleme bir adım daha

Yarım asırlık özleme bir adım daha

Çukurova'da yapımı yaklaşık yarım asırdır beklenen, 50 bin kişiye istihdam kapısı açacak, elektrik üretimi ve sulama amaçlı Yedigöze Barajı'nın gövde kazısına başlandığı bildirildi.

28.03.2009Ekonomi
Schools fail girls in Turkey’s Southeast

Schools fail girls in Turkey’s Southeast

ISTANBUL - Girls who live in rural areas or in southeastern Anatolia and have parents with low education levels are the most disadvantaged group in Turkey in terms of access to education, according to a new report called "Inequality in Education."

24.02.2009Gündem

Yazar Sonuçları

İmam hatiplerin yükselişi

EĞİTİM Reformu Grubu’nun (ERG) önceki gün açıklanan 2011 yılı eğitim raporu, Türkiye’nin ilköğretimde okullulaşma sorununu büyük ölçüde çözüme kavuşturmuş olduğunu bir kez daha gösteriyor.

7.06.2012

Biraz eğitim tartışmaya ne dersiniz?

TÜRKİYE’nin yalnızca eğitim alanında uzmanlaşmış olan yegâne düşünce-araştırma kuruluşu olan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen Eğitim Reformu Girişimi (ERG), her yıl hazırladığı Eğitim İzleme Raporu’nun 2011 yılını kapsayan sonuncusunu dün açıkladı.

6.06.2012

Eğitimde İyi Örnekler

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile yapılan 'Eğitimde İyi Örnekler' konferansında yer alacak başvuruları değerlendirmek üzere diğer jüri üyeleriyle birlikteyiz.

28.04.2012

KAGİDER ve Eğitim

Eğitim sisteminde değişiklikleri izlemek artık zorlaştı. Fatih Projesi tartışılırken, 12 yıllık kademeli eğitim, onu da önce kaldırılan, sonra sayısı artan üniversite sınav sistemi ve dershaneler izledi. Sivil toplum kuruluşları da hızla yapılan bu değişimleri kaygıyla izliyor. Bazıları sokağa çıkıp tepkilerini dile getiriyor, bazıları bilimsel çalışmalarla farkındalık yaratmaya çalışıyor, bazıları da konuyu iyice anlayıp tarttıktan sonra ilgili yerlere faksla, raporlarla rahatsızlıklarını aktarıyor.

7.04.2012

Din eğitimi tartışmasında değişik bir ses

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda iktidar ile muhalefet arasında büyük bir gerginliğe yol açan 4-4-4 yasa teklifi görüşülürken hükümet kanadının din eğitimiyle ilgili ilginç bir önerisi gündeme geldi.

8.03.2012

4+4+4 ve anadilde eğitim

Bana göre 4+4+4 kesintili eğitim formülündeki en büyük sorun teklifin pedagojik değil, politik açıdan değerlendirilmesi.

8.03.2012

İlkokula 5 yaş bitince başlatmak doğru mu?

25 Şubat tarihinde yayımlanan yazımız “Çıraklık Yaşını 11’e İndirmek Yakıştı mı?” başlığını taşıyordu.

5.03.2012

4+4<8

Yukarıdaki rakamları anlamak için zorlamayın. Aslında basit gibi görünen zor bir problem. Kafa karıştırıcı.

25.02.2012

Çıraklık yaşını 11’e indirmek yakıştı mı?

KARŞIMDA duran çelişkiyi anlamakta zorlanıyorum.

24.02.2012

‘Karşıdevrim’

KAMUOYUNDA ‘4+4+4’ eğitim tasarısı olarak bilinen ‘İlköğretim ve Eğitim Kanunlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Ve ağır tepkiler başladı. Sosyal medya dahil tepkiler büyüyor.

23.02.2012

Önce eğitimin kalitesine bakalım

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz” yolundaki açıklaması Türkiye’nin eğitim politikalarının hangi stratejik önceliklere göre düzenlenmesi gerektiği yolundaki bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

8.02.2012

ÖSYM Başkanı Prof. Demir'e soruşturma kıl payı geçti

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulu, geçtiğimiz hafta ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir hakkında soruşturma izni verilip verilmemesi için toplandı.

25.06.2011

Eğitim sistemimiz karne aldı (2)

EĞİTİM Reformu Grubu’nun açıkladığı son izleme raporuyla ilgili dünkü yazımızda, eğitim bütçesinin yetersizliği, eğitimin kalitesinin iyileşmemesi gibi başlıklardaki eleştirileri, buna karşılık okul öncesi okullulaşma hedefinde kaydedilen başarıya ilişkin övgüleri birlikte aktarmıştık.

22.06.2011

Eğitim sistemimiz karne aldı (1)

EĞİTİM alanında Türkiye’nin en önde gelen düşünce-araştırma kuruluşlarından biri olan Eğitim Reform Grubu’nun (ERG) dün açıkladığı dördüncü izleme raporu, ülkenin bu alandaki hal ve gidişinin son derece objektif bir fotoğrafını çekiyor.

21.06.2011

ERG'den seçim öncesi eğitimde öncelikler

Eğitimle ilgili araştırmaları ile gündeme gelen Eğitim Reformu Girişimi (ERG) seçim öncesi eğitimdeki bazı sorunları dile getirmek ve yeni meclis ve hükümetin beş alandaki tespitlerine dikkat çekmek için afişler hazırladı.

28.05.2011

Seçim döneminde eğitimi tartışmak

CHP’nin seçime üç hafta kala kapsamlı bir eğitim raporu açıklaması, kaset tartışmasıyla kaplanmış olan seçim ortamında dikkatlerin kısa süreliğine de olsa ülkenin yaşamsal bir meselesine çevrilmesine yol açtı.

24.05.2011

Geleceği kaybetmenin garantili yolu: Kötü eğitim

SON iki haftadır, haftasonları bu köşede yoksulluktan, gelir dağılımındaki düzelmeye rağmen hala var olan derin eşitsizliklerden ve bunların temelde siyaset üzerine etkilerinden söz ediyorum.

5.02.2011

Biraz da eğitimdeki sorunlara baksak

BUGÜNKÜ yazımı güncel siyasi tartışma konularının dışına çıkarak, çok daha yaşamsal olduğuna inandığım bir konuya, eğitime ayırmak istiyorum.

17.06.2010

Dikkat dikkat eğitim bütçesinde düşüş var

ÖNCEKİ gün kutlanan Öğretmenler Günü dolayısıyla kaleme aldığımız yazıda Türkiye’de eğitimin içinde bulunduğu düşündürücü tabloya dikkat çekmiştik.

25.11.2009

Eğitimde haklarınız var!

BU yazı anne ve babaları da ilgilendiriyor ama ben esasen çocuklara seslenmek istiyorum.

17.10.2009

Havacılık hata affetmiyor

Emirates Havayolları’nın Airbus A340-500 uçağı, Melbourne’den havalanmaya çalışırken kuyruğunu tam 5 kez piste ve toprağa vurdu.

2.05.2009

Education: A reminder to PM

Under the coordination of the Istanbul Policy Center at Sabancı University, the Education Reform Initiative, or ERG, issued an "Equality in education: Policy analysis and suggestions" report this week. In a way, this report was an answer to Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan who for some time updated his "every family must have at least three kids otherwise tomorrow it will be too late" rhetoric with the "No, three is not enough, every family must have at least five kids" oddity.

25.02.2009