EKSTRA
MENÜ

Ekran Bağımlılığı

Ekran Bağımlılığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ekran Bağımlılığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 148 Ekran Bağımlılığı haberi bulunmuştur.

Ekran Bağımlılığı Haberleri

Yeni nesil, riyakâr markaları şıp diye tanıyor

Yeni nesil, riyakâr markaları şıp diye tanıyor

Zamane tüketicisi artık ‘bencil’, ‘iletişime kapalı’, ‘ikiyüzlü’ ve ‘tutarsız’ markaları tercih etmiyor. Bu devirde itibarını korumak isteyen büyük şirketler için samimi olmak kaçınılmaz. İDA Başkanı Esra Şengülen Ünsür, insanların markaları artık arkadaşını değerlendirir gibi değerlendirdiğini söylüyor.

13.12.2020Hürriyet Pazar
Pandemi ile birlikte teknoloji kullanım alışkanlıkları da değişti

Pandemi ile birlikte teknoloji kullanım alışkanlıkları da değişti

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Mertol İlgar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde okul öncesi eğitimdeki değişikliklere, teknoloji kullanımına, çocuk-ebeveyn ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

4.11.2020Teknoloji
Duygu Durum Değişiklikleri İle Nasıl Mücadele Etmeli

Duygu Durum Değişiklikleri İle Nasıl Mücadele Etmeli?

Covid -19 salgını şüphesiz bireylerin biyolojik sağlığı kadar ruhsal sağlığını da derinden etkiledi. Pandeminin bireyler üzerinde ciddi olumsuz duygu durum değişikliklerine yol açtığına dikkat çeken uzmanlar, korku ve kaygıların altında en çok belirsizliğin olduğunu vurguluyor. Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir, pandemi salgınının yol açtığı duygu durum değişiklileri ile ilgili önemli bilgiler ve faydalı tavsiyeler paylaştı.

Ne yediğimizi her zamankinden daha çok önemsiyoruz, öyleyse neden daha çok şişmanlıyoruz

Ne yediğimizi her zamankinden daha çok önemsiyoruz, öyleyse neden daha çok şişmanlıyoruz?

İnsanlık hızla şişmanlıyor. Aylık istatistiklerde bile fark edilebilen bu durum artık alarm veriyor. Çağımız insanının temel kaygılarından biri sağlıklı yaşamakken obezite oranlarındaki artışı uzmanlara sorduk: “Organik etiketlere yersiz hayranlık duyuyoruz, ‘glütensiz’ gibi kavramlara mucize etiketi taktık, ninemizin yediği portakalla bizim yediğimiz arasında çok fark var. Hareket de etmiyoruz!”

DEHB’li çocuklar için uzaktan eğitim nasıl düzenlenmeli

DEHB’li çocuklar için uzaktan eğitim nasıl düzenlenmeli?

Pandemi nedeniyle gerçekleştirilen uzaktan eğitim sisteminde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocukların zorlanabileceğini belirten uzmanlar, alınabilecek bazı önlemlerle yaşanabilecek olası sorunların azalabileceğine dikkat çekiyor. Bu süreçte tedavinin aksatılmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, özellikle ders çalışılacak ortamın sade olmasını, dikkat dağıtan unsurların ortadan kaldırılmasını tavsiye ediyor.

11.09.2020Eğitim
Çocukların ekran karşısında beslenmesi yeme bozukluklarına neden olabilir

Çocukların ekran karşısında beslenmesi yeme bozukluklarına neden olabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Şükrü Paksu, tat farkındalığı hakkında bilgi verdi.

Ebeveynler kaygılarını çocuklarına yansıtmamalı

Ebeveynler kaygılarını çocuklarına yansıtmamalı

Okullar uzaktan eğitim ile 2020-2021 eğitim öğretim yılına merhaba dedi. Uzaktan eğitime alışma sürecinde, evde uzun saatler ekran başında ders dinleyen öğrenciler psikolojik açıdan da zorlanıyor. Bu durumda hem velilere hem de öğretmenlere önemli görevler düşüyor.

Yeşilay’dan pandemi sonrası okul fobisi ve bağımlılık eğitimi

Yeşilay’dan pandemi sonrası okul fobisi ve bağımlılık eğitimi

Yeşilay’ın  5 bin psikoloji ve PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) uzmanına pandemi sürecinde okul fobisini anlattığı eğitim programında Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Okula uzun süre ara verildiğinde zorlukları olan çocuklarda riskler artar” diye konuştu.

28.08.2020Eğitim
Ekran bağımlılığındaki artış göz hastalıklarını tetikledi

Ekran bağımlılığındaki artış göz hastalıklarını tetikledi

Pandemi sürecinde göz hastalıklarının da arttığına dikkat çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz, “Bilgisayar ekranlarının bile göze zararlı olduğu bazı araştırmalarda belirtilmişken, akıllı telefon ve tabletler çok daha zararlı olabilmektedir. Pandemi sürecinde akıllı ekranların kullanımına daha çok dikkat edilmelidir çünkü bu ekranlardan yayılan mavi ışık birçok göz probleminin oluşmasına davetiye çıkarır” dedi.

2.06.2020Sağlık
Çocuğunuzu 3 yaşından önce ekranlarla tanıştırmayın

Çocuğunuzu 3 yaşından önce ekranlarla tanıştırmayın

Günümüzde çocuklar tablet, telefon ve televizyon ekranıyla çok küçük yaşlarda tanışıyor. Çocukların çok erken yaşlarda ekranlarla tanışmaması gerektiğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Çocuğunuzu 3 yaşından önce ekranlarla tanıştırmayın, örnek olun, rehberlik edin ve kurallar belirleyin” dedi. Çakmakçı, ailelere ekran bağımlılığı konusunda 8 önemli öneride bulundu.

Çocuklarda ‘ekran bağımlılığı’

Çocuklarda ‘ekran bağımlılığı’

Birçok ebeveyn günümüzde küçük çocuklarına yemek yedirebilmek ya da onları sakinleştirebilmek için televizyon, tablet gibi teknolojik aletler kullanıyor. Çoğu zaman ebeveynlerin yaşadığı günlük hayattaki sorunlar; yoğun iş yaşantısı, zaman yönetimi problemi, çocuğuyla kaliteli vakit geçirme konusunda az bilgiye sahip olması, sosyo-kültüler düzeyi farklı olan bakıcılar gibi sebeplerden dolayı çocuklar teknolojiyi kontrolsüz kullanabiliyor.

30.12.2019Eğitim
Uzmanlar uyarıyor: Üç yaşına kadar ekrandan uzak tutun

Uzmanlar uyarıyor: Üç yaşına kadar ekrandan uzak tutun

Çocuğunuz ekran bağımlısı olabilir mi? Televizyon izlemek için size karşı geliyor, ağlama krizlerine giriyor, arkadaşları yerine televizyonu seçiyor, büyülenmiş gibi sanal dünyada yaşıyorsa ekran bağımlılığından söz edilebilir.

Erdoğandan X tepkisi: Hesabı sorulacak

Erdoğan'dan 'X' tepkisi: Hesabı sorulacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İzmir’de bir Alevi ailenin evinin duvarının işaretlenmesine sert tepki göstererek, “Tüm güvenlik teşkilatlarımız çalışmaktadır. Bunlar yakalandığı zaman hesabı sorulacaktır. Bu tarz girişimlere karşı hepimiz uyanık olmalıyız” dedi. Erdoğan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 6. Din Şûrası’nda özetle şunları söyledi:

29.11.2019Gündem
Dijital bağımlılıkla mücadele için eylem planı hazırlandı

Dijital bağımlılıkla mücadele için eylem planı hazırlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, internet oyunları ve sanal kumar bağımlılığıyla mücadeleye ilişkin 5 yıllık eylem planı hazırladıklarını bildirdi.

19.08.2019Teknoloji
1.5 yaşına kadar dijital nesne ile teması engelleyin

1.5 yaşına kadar dijital nesne ile teması engelleyin

Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Doç. Dr. Tuncay Dilci, dijital bağımlılık konusunda bazı ailelerin türlü bahanelerle çocuklarına engel olmadıklarını söyledi. Doç. Dr. Dilci, “Tüm dünyada kabul edilmiş bir durum vardır ki o da dijital oyunların çocukları gittikçe aptallaştırdığıdır” dedi.

7.06.2019Gündem
Emine Erdoğan: Geleneksel tıbbın bilimsel zemini kuvvetlendirilmelidir

Emine Erdoğan: Geleneksel tıbbın bilimsel zemini kuvvetlendirilmelidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, dünyanın her yerinde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına olan talebin hızla arttığını belirterek, "Anadolu topraklarının da, hem bedensel hem de ruhsal hastalıklar için bir ecza dolabı olduğuna inanıyorum. O nedenle konu çok yönlü ele alınmalı, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbbın halihazırdaki uygulamalarının bilimsel zemini kuvvetlendirilmelidir. Akademik çalışmalarla çeşitliliği artırılmalıdır. Kamu-özel sektör işbirlikleriyle Türkiye, dünyada en çok müracaat edilecek bir şifa merkezi haline getirilmelidir." dedi.

24.04.2019Gündem
Çocuklara teknolojiyi yasaklamak çözüm değil

"Çocuklara teknolojiyi yasaklamak çözüm değil"

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Murat Eyüboğlu, ailelerin teknolojik aletleri kullanırken çocuklara örnek olması, özellikle çocukların yanında sürekli telefon veya bilgisayarla zaman geçirmemeleri gerektiği uyarısında bulundu.

29.03.2019Teknoloji
Çocuklarınız iki saatte bir elektronik cihaz kullanımına ara versin

Çocuklarınız iki saatte bir elektronik cihaz kullanımına ara versin

İngiltere'de kamu sağlığından sorumlu uzmanlar, çocukların elektronik cihazlarla ilişkisinin daha güvenli olması için bazı önerilerde bulundu. Bunların başında, elektronik cihazları akşamları yemek masasından uzak tutmak ve uyku vakti kullanılmamalarını sağlamak geliyor.

8.02.2019Teknoloji
Bilinçli çocuklar için dev hamle

Bilinçli çocuklar için dev hamle

Çocuklar artık internet ve dijital dünya ile doğuyor. Bu yeni dünyada bilinçli bir vatandaş olmak ise en önemli konulardan.

29.01.2019Ekonomi
Yarıyıl tatilini güzel geçirmenin 6 yolu

Yarıyıl tatilini güzel geçirmenin 6 yolu

Yarıyıl tatili bugün başladı. Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, ailelere güzel bir tatil geçirmenin ve ikinci döneme enerjik bir şekilde başlamanın ipuçlarını anlattı.

18.01.2019Etkinlikler
Çocuklara 14 yaşından önce telefon alınmamalı

Çocuklara 14 yaşından önce telefon alınmamalı

Psikolog Efsun Tatar, çocuklara 14 yaşından önce telefon alınmaması uyarısında bulunarak, "14 yaşından önce telefon alınmasını uygun bulmuyoruz. Ancak örneğin çocuk 13 yaşındadır ve okula gelip giderken toplu taşıma aracı kullanıyordur ve böyle bir durumda çocuğa telefon almak zorunda kalınabilir. Ama burada da bazı şeylere dikkat etmeli ve çocuğa gidip de akıllı telefon almamak gerekiyor. Sadece arama amaçlı kullanabileceği telefon alınması lazım" dedi.

Günde 52 kez telefona bakıyoruz

Günde 52 kez telefona bakıyoruz!

Ekran bağımlılığı insan yaşamına git gide daha büyük bir soruna dönüşürken, diğer yandan telefon kullanıcılarının günde 52 kez ekrana baktığı tespit edildi.

16.11.2018Teknoloji
Finlandiyadaki barda cep telefonu yasağı

Finlandiya'daki barda cep telefonu yasağı

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de açılan yeni bir kokteyl barında cep telefonu kullanmak yasaklandı. Yasak birçok müşteri tarafından memnuniyetle karşılandı.

29.10.2018Teknoloji
Finlandiyadaki barda cep telefonu yasağı

Finlandiya'daki barda cep telefonu yasağı

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de açılan yeni bir kokteyl barında cep telefonu kullanmak yasaklandı. Yasak birçok müşteri tarafından memnuniyetle karşılandı.

29.10.2018Dünya
Başarıya ulaşmak için bu alışkanlıklarınızı geride bırakın

Başarıya ulaşmak için bu alışkanlıklarınızı geride bırakın

Herkes hayatta başarılı olmak ister. İşte başarılı olmak için bırakmanız gereken alışkanlıklar...

4.08.2018Kobi
Artık telefonlarda uygulamalara sınır konulabiliyor: Ekran detoksu

Artık telefonlarda uygulamalara sınır konulabiliyor: Ekran detoksu

GÜNÜMÜZDE bağımlılık yapan yeni bir konu daha var. O da akıllı telefonlar.

21.07.2018Ekonomi
Ekran bağımlılığına karşı yaz okulları

Ekran bağımlılığına karşı yaz okulları

Yaz tatilinin başlamasıyla anne-babaların yaz okulu arayışları da devam ediyor. Yaz okulları öncelikle sosyal açıdan yalıtılmış, bütün günü bilgisayar ve televizyon başında geçirecek, bu dönemi değerlendirme imkanı olmayanlar için bir fırsat. Ancak, yorucu bir ders-sınav temposundan çıkan çocuğu, okullar kapanır kapanmaz yaz okuluna göndermek de doğru değil. Biraz dinlenmesine fırsat vermek gerekiyor.

9.07.2018Eğitim
İnternete başlama yaşı 7 olmalı

İnternete başlama yaşı 7 olmalı!

Ekran karşısında geçirilen zaman giderek artıyor. Geçmişte yalnızca televizyon ekranlarından söz edilirken; bilgisayar, tablet ve telefon gibi dijital cihaz ekranları da hayatımızda artık önemli bir yer tutuyor. Yaşam konforunu artıran ve hayatı kolaylaştıran bu teknoloji harikaları, özellikle çocukluk çağında kontrolsüz olarak kullanıldığında; psikolojik, sağlık ve sosyal problemlere yol açıyor. Ailelerin de sanal alemin, gerçek dünyanın önüne geçmesini engelleyecek önlemler alması gerekiyor...

Bilgisayar oyunları hiç masum değil

Bilgisayar oyunları hiç masum değil!

15 yaşındaki Sinan Can’ın, bilgisayar oyunlarına fazla zaman ayırdığı için sağlık sorunları yaşadığının ortaya çıkmasıyla, bilgisayar ve teknoloji kullanımı yeniden tartışılmaya başlandı. Bilgisayar oyunlarının çok da masum olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Çocuk ve gençleri teknolojinin zararlı etkilerinden korumanın zor olmadığını belirten uzmanlar, bazı oyunların çocukların kriz çözme, zaman yönetimi, hızlı karar verme gibi olumlu etkilerinin yanı sıra,  fazla kullanımın sosyalleşememe, öğrenme güçlüğü, kötü not gibi psikolojik ve obezite, görme bozukluğu, sinir sıkışması gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunun altını çiziyor.

7.09.2017Eğitim
Ekrandaki tehlike

Ekrandaki tehlike

İngiliz psikolog Aric Sigman, 2 yaşının altındaki çocukların akıllı telefon ve tablet kullanımının ciddi bağımlılık sorunlarına yol açabileceğini açıkladı.

25.04.2017Dünya
Televizyon izleme saatini azaltacak 5 öneri

Televizyon izleme saatini azaltacak 5 öneri

İstatistikler, televizyon izleme oranlarının ülkemiz için alarm verici seviyede olduğuna işaret ederken, uzmanlar, aşırı televizyon izlemeyi aile bireyleri arasında iletişimin kopmasına yol açan en önemli etkenler arasında gösteriyor.

Çocuklara 3 yaşına kadar ekran izni vermeyin

Çocuklara 3 yaşına kadar ekran izni vermeyin

Prof. Dr Aras, "Doğal ortamdaki etkinlikler ve sosyal etkileşimler eksik olduğunda yüz yüze iletişimin sağladığı psiko-sosyal iyilik hali, empati, yaratıcılık, sosyal beceriler ve el becerileri açısından yetersizlikleri olan bireyler yetişmektedir."

19.12.2015Sağlık
Yeni nesil korkutuyor

Yeni nesil korkutuyor

İngiliz internet sitesi Daily Mail'de yer alan bir habere göre çocuklar 7 yaşına kadar ömürlerinin 1 yılını tv ya da bilgisayar ekranı başında harcamış oluyor. Eski İngiliz Çocuk Bakanı Tim Loughton'a göre bu ekran bağımlılığı beyinde kokain ya da alkol bağımlılığına benzer bir etki yapıyor.

5.07.2014Sağlık
Yeşilay, fuhuş ile de mücadele edecek

Yeşilay, 'fuhuş' ile de mücadele edecek

TEKLİF yasalaşırsa alkol üreticilerinin ve ürettikleri ürünün reklamı hiçbir şekilde yapılmayacak, logolu şemsiyeler bile yasak. Açık alanda da sigara içilmeyen bölüm yapılacak. Ayrıca Yeşilay sadece içkiyle değil, fuhuşla da mücadele edecek. Pakete göre, Diyanet İşleri Başkalığı, Kuran kurslarına “parasal” destek sağlayacak.

10.05.2013Ekonomi
Asrın sorunu

Asrın sorunu

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer, "madde bağımlılığı kadar tehlikeli" olarak nitelendirdiği "ekran bağımlılığı"nın asrın sorunu olduğunu, bu konudaki sınırlamanın çocuğa ceza vererek değil, farklı etkinlikler sunup keyif almasını sağlayarak uygulanması gerektiğini bildirdi.

2.05.2013Sağlık
Ekran bağımlılığına dikkat

Ekran bağımlılığına dikkat!

Cezalandırarak ekran sınırlaması çözüm değil.

Çocuklarda ‘ekran bağımlılığı’ asrın sorunu

Çocuklarda ‘ekran bağımlılığı’ asrın sorunu

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, çocuklarda ‘ekran bağımlılığı’nın asrın sorunu olduğunu söyledi. Yavuzer, bu konudaki sınırlamanın çocuğa ceza vererek değil, farklı etkinlikler sunup keyif almasını sağlayarak uygulanması gerektiğini belirtti.

1.05.2013Eğitim

Yazar Sonuçları

Dijital hayatlar

Teknoloji, son 10-15 yılın hayatlarımızı en çok etkileyen, üzerine en çok konuşulan kavramı. Bilgisayarla tanışmamızın üzerinden kişisel bilgisayarlara sahip olmamız, ardından taşınabilir telefonların kullanıma girmesiyle hayatlarımız çok farklı bir yöne doğru evrildi. Derken sosyal medya platformları ortaya çıkıverdi.

8.09.2020

Steve Jobs ve Bill Gates’in çocuklarına ekranı kısıtlamaları boşuna değil

Ekran bağımlılığı son zamanların en büyük sorunlarından biri. Üstelik ‘ekran’ denilince de aklımıza ilk gelenler çocuklar. Oysaki yetişkinler de en az çocuklar kadar ekran bağımlısı. Remzi Yayınevi’nden çıkan ‘Ekran Çocukları’ kitabının yazarı Meltem Küskü Schmidt ile buluştuk hem ekranı hem de bağımlılıklarımızı konuştuk.

25.07.2020
Çocuklarda ekran bağımlılığının sebepleri

Çocuklarda ekran bağımlılığının sebepleri

Gelişen teknoloji ve alım gücü elimizdeki oyuncakların artmasına sebep olurken biraz dinlenmek için de çocukları hipnotize eden ekranları kontrolsüzce çocuklara sunuyoruz.

1.08.2018

Instagram'da satılan şu iç çamaşırlarına itiraz niye?

Tıpkı Google, Facebook ve yeni nesil diğer dijital platformlar gibi, Instagram da hem gerçek hem sanal dünyada attığınız her adımı izleyip kişisel verilerinizi şirketlere satıyor. Bu ortamda bakın nasıl kötü örnekler ortaya çıkıyor.

9.01.2018

Çağın belası ekran bağımlılığı

ÇOCUKLARI ekran başından kaldırmak bizim evdeki en büyük dert. Eğer sizin de böyle bir derdiniz varsa bu yazı sizin için. Evet tekrar yazıyorum çünkü konu önemli.

2.12.2017

Çocuğunuzu ekran bağımlısı olmaktan kurtarmanın yolları

Geçen hafta ekran başında geçen zamanın çocukların hayatında yarattığı tahribatı yazmış ve sorunun çözüm adresi olarak da aile ortamını göstermiştim. Bu hafta biraz daha somut olarak ebeveynler ne yapmalı sorusuna yanıt arayacağım. Çocuklarımız ekran bağımlısı olmasın diye neler yapmalıyız?

6.08.2017

Madde bağımlılığı değil, ekran bağımlılığı!

Steve Jobs’ın çocuklarına iPad ve iPhone’u yasakladığını biliyor muydunuz?

30.07.2017

Yerinde duramayan ‘DEHB’ çocuklar

Sevgili okurlar, bu hafta konumuz DEHB adıyla bilinen bir klinik sendrom olan “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozuklukluğu...”

13.09.2013