MENÜ

Edebiyat

Edebiyat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Edebiyat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 24.917 Edebiyat haberi bulunmuştur.

Edebiyat veya yazın; olay, düşünce, duygu ve hayalleri dil aracılığı ile estetik bir şekilde ifade etme sanatıdır.

Edebiyat kelimesi Arapça adabiyyāt kelimesinden gelir. Kelime Adb kökünden gelen ve 1. görgü, terbiye, konuk ağırlama adabı, 2. yaşam tarzına ilişkin hikâye ve gözlemlerden oluşan anlamlarına gelen adab kelimesinin çoğul halidir.

Türkçede edebiyat kelimesi Tanzimat Dönem'inde kullanılmaya başlanmıştır. Bundan önce ilm-i edeb, şiir ve inşa gibi terimler kullanılmaktaydı.[kaynak belirtilmeli] Edebiyat kelimesi ilk defa Şinasi ve Namık Kemal'in yazılarında kullanılmıştır. Edebiyat kelimesi Fransızca littérature sözcüğünün Türkçesi olarak düşünülmüş ve kullanılmıştır. Fransızca kelime Latince harf anlamına gelen littera sözcüğünden türetilmiş litteratura kelimesine dayanır.

 

Edebiyat Haberleri

Monterroso’nun öyküleri ilk kez Türkçe olarak yayınlandı

Monterroso’nun öyküleri ilk kez Türkçe olarak yayınlandı

Latin Amerika edebiyatında Boom kuşağının en önemli yazarlarından Augusto Monterroso’nun “Toplu Eserler ve Diğer Hikâyeler” isimli kitabını Türkçe olarak ilk kez yayınlanıyor. Monterroso’nun kaleme aldığı sıra dışı öyküler, mizah ile yepyeni anlatım biçimlerini buluşturuyor.

4.06.2020Keyif
Rahibelerin kaldığı Bakireler Manastırı, defineciler tarafından talan edildi

Rahibelerin kaldığı 'Bakireler Manastırı', defineciler tarafından talan edildi

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Bakireler Manastırı olarak da bilinen tarihi Saint Marinos Manastırı, defineciler tarafından talan edildi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Top, manastırın inanç turizmine kazandırılması gerektiğini belirtti.

4.06.2020Seyahat
Nazım Hikmet ölümünün 57. yılında mezarı başında anıldı

Nazım Hikmet ölümünün 57. yılında mezarı başında anıldı

Şair Nazım Hikmet, ölümünün 57. yılında Rusya’nın başkenti Moskova’daki mezarı başında anıldı.

3.06.2020Keyif
Ahmet Haşim anılıyor

Ahmet Haşim anılıyor

Türk edebiyatında "Fecr-i Ati" türü şiirinin en önemli temsilcilerinden şair ve yazar Ahmet Haşim'in vefatının üzerinden 87 yıl geçti.

3.06.2020Keyif
Patara Deniz Fenerini taş hastanesi ayağa kaldıracak

Patara Deniz Feneri'ni 'taş hastanesi' ayağa kaldıracak

Patara Antik Kenti'nde Roma İmparatoru Neron'un prestij eseri olarak yaptırılan 2 bin yıllık deniz feneri, alanda kurulan "taş hastanesi"nde orijinal malzemesinin tek tek elden geçirilmesinin ardından yükselmeye başlayacak.

3.06.2020Keyif
Defineciler, Türk Kaya Yazıtları ve kaya mezarlarını talan etti

Defineciler, Türk Kaya Yazıtları ve kaya mezarlarını talan etti

SAMSUN'un Salıpazarı ilçesindeki Runik Türk Kaya Yazıt ve Tamga’ları ile kaya mezarları, defineciler tarafından talan edildi. Kaya mezarlarında altın aramak için kazı yapan defineciler, tarihi alanda büyük tahribata yol açtı.

3.06.2020Gündem
O mavi gözlü bir devdi

O mavi gözlü bir devdi

"Kuvayi Milliye", "835 Satır", "Benerci Kendini Niçin Öldürdü?" ve "Memleketimden İnsan Manzaraları"nın da aralarında bulunduğu çok sayıda unutulmaz eseri kaleme alan, dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet Ran, vefatının 57. yılında anılıyor.

2.06.2020Keyif
Mantar toplarken buldu 2 bin 800 yıllık...

Mantar toplarken buldu! 2 bin 800 yıllık...

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yaşayan Orhan Koşar, kuzu göbeği mantarı toplamak için gittiği Çiğşar Mahallesi'nde duvar kalıntıları buldu. Araştırmacı-Yazar Celil Çınkır, duvarın Hitit Dönemi'nde Asitavandas Krallığı'nca inşa edilmiş Andırın Seddi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Emin Toroğlu da, duvarın başka bir ülkenin saldırılarına karşı önlem almak için yapıldığı bir set olduğunu belirterek, "Çiğşar-Çokak Bölgesine  baktığımızda burası tarih boyunca çeşitli milletler tarafından  sınır bölgesi olarak anlaşıldığına göre uzunluğu ve yapı tarzına baktığımızda Çin Seddi'nin bir benzeri gibi. Yani bir ülkeyi başka bir ülkenin saldırılarından korumak üzere yapıldığı anlaşılıyor” dedi.

1.06.2020Gündem
Roma zenginlerinin anıt mezarları zamana direniyor

Roma zenginlerinin anıt mezarları zamana direniyor

Mersin'de Kilikya antik coğrafyasında bulunan Roma zenginlerinin anıt mezarları zamana direniyor. Uzmanlar, M.S. 2’nci yüzyıldan günümüze gelen, bazıları yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu yapıların, restorasyonunun bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

1.06.2020Seyahat
Roma anıt mezarlar zamana direniyor

Roma anıt mezarlar zamana direniyor

MERSİN'de Kilikya antik coğrafyasında bulunan Roma zenginlerinin anıt mezarları zamana direniyor. Uzmanlar, M.S. 2’nci yüzyıldan günümüze gelen, bazıları yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu yapıların, restorasyonunun bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

1.06.2020Gündem
400 arkeolojik kazı ile 149 yüzey araştırması, tedbirle başlıyor

400 arkeolojik kazı ile 149 yüzey araştırması, tedbirle başlıyor

Türkiye’nin dört bir köşesinde corona virüs tedbirleri alınırken, yerli ve yabancı bilim heyetleri ile müze müdürlüklerinin başkanlığında arkeolojik kazı ve yüzey araştırmalarına da 1 Haziran’dan itibaren başlanıyor. Yıl sonu itibarıyla toplam 70 milyon TL bütçeyle tamamlanacak 400 arkeolojik kazı ile 149 yüzey araştırması öncesi kazı başkanları ile bakanlık yetkili uzmanlarına gönderilen bilgi notunda, maske ve eldiven kullanımından fiziki- sosyal mesafenin korunmasına, tüm çalışanların günde 2 kez ateşlerinin ölçülmesinden dışarıdan ziyaretçi kabul edilmemesine kadar tüm detaylar yer alıyor.

1.06.2020Seyahat
‘Gel vatandaş’ Oyuncuların en doğal fotoğrafları bu sergide

‘Gel vatandaş!’ Oyuncuların en doğal fotoğrafları bu sergide

Fotoğraf sanatçısı Muhsin Akgün’ün ‘Benim Sinemam’ adlı sergisi Instagram’da devam ediyor. 1995-2019 arasında festivallerde yarışan filmlerin oyuncularının portrelerinden bir seçki yapan Akgün “Beni fotoğrafçı olarak besleyen, içinde büyüdüğüm sinemayı ve oyuncuları, fotoğrafla bir araya getirmek istedim” diyor.

31.05.2020Hürriyet Pazar
İş Sanattan çevrimiçi Edebiyat Günleri

İş Sanat'tan çevrimiçi Edebiyat Günleri

Uzun yıllardır edebiyatımızın usta isimlerinin şiir ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturan İş Sanat’ta çevrim içi “Edebiyat Günleri” başlıyor. 29 Mayıs Cuma gününden itibaren 3 gün sürecek etkinlikler İş Sanat’ın sosyal medya hesapları Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter üzerinden takip edilebilecek. Etkinlik kapsamında Sait Faik Hikâye Armağanı sahibi Pelin Buzluk, Kemal Varol, Ethem Baran, Yalçın Tosun ve Melisa Kesmez hikâyelerini seslendirirken; Cevat Çapan ve Haydar Ergülen şiirlerini okuyacak. Programda hem duayen yazar Doğan Hızlan sevdiği şiirleri, hem de MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi seçme eserleri seslendirecek.

29.05.2020Kitap Sanat
İş Sanat’ta ‘Edebiyat Günleri’

İş Sanat’ta ‘Edebiyat Günleri’

Uzun yıllardır edebiyatımızın usta isimlerinin şiir ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturan İş Sanat’ta çevrim içi ‘Edebiyat Günleri’ başlıyor. 29 Mayıs Cuma gününden itibaren üç gün sürecek etkinlikler İş Sanat’ın sosyal medya hesapları Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter üzerinden takip edilebilecek.

29.05.2020Kitap Sanat
Sanatsal yönelimler ilgi, sevgi ve merakla olur

Sanatsal yönelimler ilgi, sevgi ve merakla olur

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı zorlu ve uzun yolculuk sonrası bugünkü halini aldı. 1975 yılında kurulan, 1976 yılında eğitim hayatına başlayan İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı 45 senedir yetiştirdiği çok sayıda sanatçı, eğitimci ve akademisyen ile ülkemiz bilim ve kültürsanat yaşamına damgasını vurdu. Ortaokul seviyesinden doktoraya kadar geniş bir yapıda eğitim verilen konservatuvarda lisans düzeyinde eğitim veren çalgı, kompozisyon, müzik teknolojileri, müzik teorisi, müzikoloji, ses eğitimi ve Türk halk oyunları bölümleri bulunuyor.

29.05.2020Eğitim
Kamera önünden mikrofon başına...

Kamera önünden mikrofon başına...

Kimi albüm çıkarıyor, kimi sahneye çıkıyor. Video klipleri 100 milyona yaklaşan da var, kulüpleri doldurup taşıran da... Biz onları filmleri ya da dizileriyle tanıdık, meğer yetenekleri oyunculukla sınırlı değilmiş. Her gün aralarına bir yenisi katılan oyuncu-şarkıcılarla müzik sevdalarını konuştuk.

Tarihle siyaset iç içe dokunur

Tarihle siyaset iç içe dokunur

Siyaset teorisyeni Lord Acton’ın Modern Tarih bölümünün kurucusu olduğu Cambridge Üniversitesi’ne atandığı 1896 yılında yaptığı konuşmanın metnini içeren ‘Tarih Üzerine Bir Ders’ önemli bir kitap. “Tarihçiye bir şahit gibi muamele edilmelidir” diyen Acton’a göre, olaylar dizisi olarak tarih siyasetle iç içe dokunmuştur; tarih siyasetle olan ilişkisini yitirirse edebiyat durumuna düşer.

28.05.2020Kitap Sanat
Laodikya Antik Kentindeki çalışmalar asırlar sürecek

Laodikya Antik Kenti'ndeki çalışmalar asırlar sürecek

Denizli’de 17 yıldır kazı çalışmalarının devam ettiği Laodikya Antik Kenti’nde, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, asırlar önce kurulan antik kentin tamamının gün yüzüne çıkarılmasının asırlar boyunca süreceğini ifade ederek, “12 ay üzerinden ve geniş ekiple çalışmalar bu şekilde sürerse yaklaşık 750 yıl kazı ve restorasyon çalışmalarının süreceğini söyleyebiliriz. Bu yönüyle zaten hiçbir kazı başkanı kazdığı kentin ayağa kaldırıldığını görememiştir” dedi.

27.05.2020Seyahat
Patarada bulundu... Heyecan yarattı

Patara'da bulundu... Heyecan yarattı

Antalya'nın Kaş ilçesindeki dünyaca ünlü Patara Antik Kenti'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılının 'Patara Yılı' ilan edilmesinin ardından çalışmalar aralıksız sürdürülürken, bulunan 1900 yıllık kadın heykeli heyecan yarattı. Antik kentin tiyatro sahne binası kazılarında bulunan 1,57 metre boyundaki başı olmayan Roma dönemine ait heykelle birlikte kazılarda ortaya çıkarılan heykel sayısının 10’u geçtiğini belirten Prof. Dr. Havva İşkan Işık, antik Likya’dan günümüze kalan heykel sayısının çok az olması nedeniyle bulunan her heykel kalıntısının Likya arkeolojisi için çok kıymetli olduğunu söyledi.

23.05.2020Gündem
Bana kütüphaneni göster sana kim olduğunu söyleyeyim

Bana kütüphaneni göster sana kim olduğunu söyleyeyim!

Yapılan canlı yayınlarda fonda sürekli kitaplıkların olması sosyal medyanın yeni eğlencesi. Kimileri bunu gösteriş olarak görürken kimileri de arkalarında hangi kitaplar var, onları nasıl yerleştirmiş, zengin bir kütüphane mi diye daha da merakla izledi. Kültür-sanat ve yayıncılık dünyasından önemli isimlere bu tartışmayı, kendi kütüphaneleriyle ilişkilerini, okuma-düzenleme alışkanlıklarını sorduk.

Kuşadasında korkutan gelişme Zehirli aslan balığı görüldü

Kuşadası'nda korkutan gelişme! Zehirli aslan balığı görüldü

Kuşadası’nda dünyanın en zehirli balığı olarak bilinen Hint okyanusu kökenli 'Aslan Balığı' (Pterois Miles) görüldü.

22.05.2020Gündem
Reddedilmiş dosyanın hüznü ve gururu

Reddedilmiş dosyanın hüznü ve gururu

Sylvia Plath’in Mademoiselle dergisi tarafından reddedilen öyküsü ‘Mary Ventura ve Dokuzuncu Krallık’ Türkçede. Bu pek kasvetli yolculuk öyküsünde, yer yer doğaüstüleşen bir anlatım ile Plath’in o tanıdık güzel dili var.

22.05.2020Kitap Sanat
Gelenekselle modernin kesişiminde büyük bir öykücü

Gelenekselle modernin kesişiminde büyük bir öykücü

Akira Kurosawa tarafından sinemaya da uyarlanan ‘Rashomon’un da yazarı olan ‘kısa öykünün babası’ Ryunosuke Akutagawa, ‘Maymun ve Yengeç Savaşları’nda Japon halk masallarını, efsanelerini modernist anlayışla yeniden yorumluyor. Akutagawa’nın rahat anlatımı okuru hemen sarıyor.

22.05.2020Kitap Sanat
Açlık Oyunlarının güçlü kadınları

'Açlık Oyunları'nın güçlü kadınları

Suzanne Collins’in dünyayla aynı anda Türkçede yayımlanan romanı ‘Kuşların ve Yılanların Şarkısı’, ‘Açlık Oyunları’ serisinin en karanlık ve olgun kitabı. İlk üç kitapta Katniss Everdeen, bu kitapta ise Lucy Gray, kurtarılmayı bekleyen çıtkırıldım prensesler değil, her koşulda düştükleri yerden kalkabilen, azimli genç kadınlar.

22.05.2020Kitap Sanat
Geçmişten kalan...

Geçmişten kalan...

Kanadalı yazar Louise Penny, ‘Müfettiş Armand Gamache Polisiyeleri’ dizisinin altıncı kitabı ‘Sessiz Kalan’da hem uzak hem de yakın tarihe ilişkin olaylar üzerinden değişik bir polisiye hikâye anlatıyor; geçmişe, hatalara, suçluluk duygusuna ve onlarla yaşamayı öğrenmeye, aidiyete, ölüme değil hayata dair bir hikâye...

22.05.2020Kitap Sanat
Şarkı güfteleri ve türküler

Şarkı güfteleri ve türküler

Bir bestecinin eserini dinlerken yaşadığı çağı, bestesinin anlamını merak ederim. Ayrıca onun makamını öğrendikten sonra, o bestecinin diğer eserlerini... Bugün, kitaplığımdaki musiki kitaplarından bahsedelim.

21.05.2020Kitap Sanat
Yurtdışındaki üniversitelerde güz dönemi bekleyişi... Cambridge ve Kaliforniya kararını açıkladı

Yurtdışındaki üniversitelerde güz dönemi bekleyişi... Cambridge ve Kaliforniya kararını açıkladı

Avrupa ve ABD’de üniversiteler bugünlerde büyük bir dikkatle koronavirüs kaynaklı pandeminin seyrini izliyor. İki köklü üniversite; Cambridge ve Kalifornia önümüzdeki yıl için şimdiden kararlarını açıkladı. Kaliforniya uzaktan eğitime devam derken Cambridge önce 2021 yazına kadar kampus yok dedi sonra bir düzeltme yayımladı. ABD ve Avrupa’da bazı üniversiteler güz döneminde öğrencilerini yeniden kampüslere çağırmakta sakınca görmezken bazıları da karar vermek için biraz daha beklemeyi tercih ediyor.

21.05.2020Eğitim

Kars’ta Ziya Öğretmen ile eğitim buluşmaları

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u öğretmenler ve aileleriyle bir araya getiren 'Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları' dijital platformda devam ediyor. Bakan Selçuk, bu defa Ankara’daki Bakanlık binasından Kars’taki meslektaşlarıyla buluştu.

20.05.2020Eğitim
Akademisyenler Evliya Çelebiyi anlattı

Akademisyenler Evliya Çelebi'yi anlattı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen "Türk Seyyahı Evliya Çelebi" konulu panelde akademisyenler Evliya Çelebi'yi anlattı.

20.05.2020Keyif
Toroslardaki binlerce yıllık el baskılarının yer aldığı mağaralar, milli park olacak

Toroslar'daki binlerce yıllık el baskılarının yer aldığı mağaralar, milli park olacak

Mersin'de Toros Dağları’nın eteğinde, bir doğa gezgini tarafından mağara içindeki duvarlarda bulunarak gün yüzüne çıkartılan neolitik döneme ait el baskılarının korunması ve alanın da milli parka dönüştürülmesi isteniyor.

20.05.2020Gündem
Sinem Ünsal: Bavulumu toplayıp geldim

Sinem Ünsal: Bavulumu toplayıp geldim

Sinem Ünsal, oyunculuk macerasının nasıl başladığını TÜRSAK Vakfı YouTube kanalında yayınlanan “Senaryo Sohbetleri”nde anlattı:

20.05.2020Magazin
Geek Ne Demek Geek Kelimesinin Türkçe Anlamı Nedir

Geek Ne Demek? Geek Kelimesinin Türkçe Anlamı Nedir?

Teknolojinin hayatımıza yerleşmeye başlamasıyla, yabancı bazı kelimeler de günlük yaşamda kullanılmaya başlamıştır. Geek de zaman zaman karşımıza çıkan yabancı bir kavramdır ve anlamı bazı insanlar tarafından bilinmemektedir. Peki, geek ne anlama geliyor? Sizler için detaylı bir cevap hazırladık.

19.05.2020Gündem
Ziya Gökalp Kimdir Ziya Gökalpin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Ziya Gökalp Kimdir? Ziya Gökalp'in Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türkçü yazar Ziya Gökalp Türk edebiyatında en önemli yazar ve şairlerden biridir. Gerek eserleri ile gerekse de yaşantısı ile herkese örnek olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Fikir babam" dediği Ziya Gökalp internette en çok araştırılan yazarlar arasındadır. Peki, Ziya Gökalp kimdir? Ziya Gökalp'in kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Ziya Gökalp'e dair bütün bilgiler.

18.05.2020Gündem
Yahya Kemal Beyatlı Kimdir Yahya Kemal Beyatlının Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Yahya Kemal Beyatlı Kimdir? Yahya Kemal Beyatlı'nın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk Edebiyatı'nda en önemli şairlerden biri olan Yahya Kemal Beyatlı hayatı ve eserleri en çok araştırılan şairlerdendir. Yahya Kemal Beyatlı Türk Edebiyatı'na önemli katkıları olmuş şahsiyetlerdendir. Peki, Yahya Kemal Beyatlı kimdir? Yahya Kemal Beyatlı'nın kısaca hayatı, eserleri(kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Yahya Kemal Beyatlı'nın hayatına ait tüm detaylar.

18.05.2020Gündem
Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir Ümit Yaşar Oğuzcanın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir? Ümit Yaşar Oğuzcan'ın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Ümit Yaşar Oğuzcan yaşamaktan daha fazla ölümü seven, şiirleriyle anılması kadar yapmış olduğu intihar girişimleriyle de tanınmıştır. Oğlunun ölmesi ile şiirlerinde de bu konuyu işlemiştir. İşte Ümit Yaşar Oğuzcan kimdir? Ümit Yaşar Oğuzcan'ın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirlerini sizler için derledik.

18.05.2020Gündem
Turgut Uyar Kimdir Turgut Uyarın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Turgut Uyar Kimdir? Turgut Uyar'ın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyat tarihinin en önemli olan şairlerinden biri Turgut Uyar’dır. Turgut Uyar ikinci yeni akımının şairlerinden biridir. Büyük şair Turgut Uyar kimdir? İşte Turgut Uyar'ın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirlerini sizler için derledik.

18.05.2020Gündem
Sait Faik Abasıyanık Kimdir Sait Faik Abasıyanıkın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Sait Faik Abasıyanık Kimdir? Sait Faik Abasıyanık'ın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyatında pek çok değerli şair vardır. O şairlerden birisi de Sait Faik Abasıyanık'tır. Sait Faik Abasıyanık eserleri arama motorlarında sıklıkla araştırılmaktadır. Hayatı ve şiirleri merak edilen Sait Faik Abasıyanık Türk edebiyatında önemli bir yer edinmiş şairlerdendir. Peki Sait Faik Abasıyanık kimdir? Sait Faik Abasıyanık'ın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Sait Faik Abasıyanık'a dair tüm detaylar.

18.05.2020Gündem
Namık Kemal Kimdir Namık Kemalin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Namık Kemal Kimdir? Namık Kemal'in Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Namık Kemal Türk şairleri arasında en önemli şairler arasında yer alır. Namık Kemal gerek eserleri gerek şiirleri ile günümüzde dahi okutulan ve öğretilen bir şairdir. Namık Kemal eserleri her daim internette en çok araştırılanlar arasında yer almaktadır. Peki, Namık Kemal kimdir? Namık Kemal'in kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? Bu sorulara cevaplar hazırladık.

18.05.2020Gündem
Mahmut Cahit Külebi Kimdir Mahmut Cahit Külebinin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Mahmut Cahit Külebi Kimdir? Mahmut Cahit Külebi'nin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Mahmut Cahit Külebi son aylarda internet ortamında en çok araştırılan kişiler arasındadır. Türk edebiyatında önemli bir yeri olan Mahmut Cahit Külebinin eserleri günümüzde de değerli eserler arasında yer almaktadır. Peki, bu kadar fazlaca araştırılan Mahmut Cahit Külebi kimdir? Mahut Cahit Külebi'nin kısaca hayatı, eserleri(kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Mahmut Cahit Külebi'ye ait tüm detayları derledik.

18.05.2020Gündem
Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir Faruk Nafiz Çamlıbelin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir? Faruk Nafiz Çamlıbel'in Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyatında pek çok ünlü şair bulunmaktadır. Faruk Nafiz Çamlıbel de ünlü Türk edebiyatına katkısı olmuş şairlerdendir. Faruk Nafiz Çamlıbel eserleri en çok okutulan eserlerdendir. Faruk Nafiz Çamlıbel'in eserleri araştırılmaktadır. Peki Faruk Nafiz Çamlıbel kimdir? Faruk Nafiz Çamlıbel'in kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Faruk Nafiz Çamlıbel'e dair tüm detaylar.

18.05.2020Gündem
Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Cahit Sıtkı Tarancının Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir? Cahit Sıtkı Tarancı'nın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Cahit Sıtkı Tarancı, Cumhuriyet döneminin en önemli ve en başarılı şairleri arasında yer almaktadır. Şair, yaşamını yazmaya adamış olan biridir. Cahit Sıtkı Tarancı'nın, en meşhur eseri Otuz Beş Yaş şiiridir. Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Eserleri nelerdir? Kısaca hayatı hakkında tüm detayları derledik.

18.05.2020Gündem
Bedri Rahmi Eyüboğlu Kimdir Bedri Rahmi Eyüboğlunun Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Bedri Rahmi Eyüboğlu Kimdir? Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Hem şair hem ressam hem de yazar olan Bedri Rahmi Eyüboğlu Türk edebiyatının en değerli yazarlarından birisidir. Bedri Rahmi Eyüboğlu son aylarda en çok araştırılan kişiler arasında yer aldı. Hayatı, eserleri ve şiirleri merak edilmektedir. Peki Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir? Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun kısaca hayatı, eserleri(kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun hayatı ve diğer tüm detaylar.

18.05.2020Gündem
Ataol Behramoğlu Kimdir Ataol Behramoğlunun Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Ataol Behramoğlu Kimdir? Ataol Behramoğlu'nun Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk Edebiyatı'nda pek çok önemli yazar ve şair bulunmaktadır. O yazar ve şairlerden birisi de Ataol Behramoğlu'dur. Ataol Behramoğlu özellikle şiirleri ve hayatı oldukça fazla araştırılmaktadır. Son haftalarda arama motorlarında en fazla araştırılan şair ve yazarlar arasında Ataol Behramoğlu da yer almaktadır. Peki Ataol Behramoğlu kimdir? Ataol Behramoğlu'nun kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? Sizler için Ataol Behramoğlu'na dair tüm detaylar.

18.05.2020Gündem
Arif Nihat Asya Kimdir Arif Nihat Asyanın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Arif Nihat Asya Kimdir? Arif Nihat Asya'nın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Bayrak Şairi olarak adlandırılan Arif Nihat Asya Türk edebiyatında önemli yeri olanlar arasındadır. Arif Nihat Asya son aylarda internette ve çeşitli platformlarda hakkında en fazla araştırma yapılan şairlerin başında yer almaktadır. Arif Nihat Asya yazmış olduğu eserler yurdun birçok bölgesinde hala okutulmaktadır. Peki Arif Nihat Asya kimdir? Arif Nihat Asya'nın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte bayrak şairi Arif Nihat Asya'ya dair tüm detayları sizler için derledik.

18.05.2020Gündem
Ahmet Muhip Dıranas Kimdir Ahmet Muhip Dıranasın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Ahmet Muhip Dıranas Kimdir? Ahmet Muhip Dıranas'ın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyatında pek çok önemli şahsiyetler yer almaktadır. Özellikle günümüzde edebiyat derslerinde sıklıkla duyduğumuz isimleden olan Ahmet Muhip Dıranas'da o değerli şahsiyetlerden biridir. Gerek eserleri gerekse de hayatı eğitim sisteminde yer almaktadır. Peki Ahmet Muhip Dıranas kimdir? Ahmet Muhip Dıranas'ın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Ahmet Muhip Dıranas'a dair bütün detayları derledik.

18.05.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Felsefeyi hayata dahil eden düşünür: Oruç Aruoba

Bir okur/yazar olarak bir kitabı elime aldığımda klasik bir sorunun yanıtını ararım, ikna edici bir gerekçe bulduğumda okurum ve okuturum.

4.06.2020

Bu toprakların fantastik edebiyatı

“Pir-i Lezzet” adlı romanı 17 dile çevrilen, çağdaş söylencelerin kalemi Saygın Ersin’in yıllardır beklenen “Yedi Kartal Efsanesi” serisinin ilk iki romanı “Zülfikar’ın Hükmü” ve “Erbain Fırtınası” geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

3.06.2020

İş Sanat’ta edebiyat günleri

Uzun yıllardır edebiyatımızın usta isimlerinin şiir ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturan İş Sanat’ta çevrimiçi ‘Edebiyat Günleri’ bugün başlıyor. Üç gün sürecek etkinlikler İş Sanat’ın sosyal medya hesapları Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter üzerinden izlenebilecek.

30.05.2020

Issız, insansız meydanların konukları

Beyazıt Meydanı’ndan yıllarca geçtim, kuşlara yem verdikten sonra Sahaflar Çarşısı’na uğrar, Kapalıçarşı’dan Cağaloğlu’na giderdim.

19.05.2020