MENÜ

Ahmet Cemal

Ahmet Cemal ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ahmet Cemal haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.729 Ahmet Cemal haberi bulunmuştur.

Ahmet Cemal Haberleri

‘Öksüz’ ve ‘yetim’ kitaplara ne olacak

‘Öksüz’ ve ‘yetim’ kitaplara ne olacak?

Birçok tanınmış yazarın kitapları, mirasçısı bulunamadığı için basılmıyor, birçok sanatçının besteleri seslendirilemiyor. Bu konuyu çok işlememize, yazmamıza rağmen yeni telif kanunu bir türlü çıkmıyor.

13.02.2020Kitap Sanat
Yönetim kurullarında kadın üyelerin sayısı artmaya devam ediyor

Yönetim kurullarında kadın üyelerin sayısı artmaya devam ediyor

"Türkiye'de Yönetim Kurullarında Kadın 2019" raporuna göre, Yüzde 30 Kulübü Türkiye kampanyasının odaklandığı BIST-100 şirketlerinde bağımsız yönetim kurulu üyeleri arasında kadın oranı yüzde 16,6'dan yüzde 17,7'ye çıkarak 2018 yılındaki olumlu artışı takip etti.

21.11.2019Ekonomi
Mine Özgüzel: Varoluşçu ya zarlar bana yalnız olmadığımı hissettirdi

Mine Özgüzel: Varoluşçu ya zarlar bana yalnız olmadığımı hissettirdi

Mine Özgüzel’in ‘Edebiyat Terapi’si, benzerine rastlamadığımız türden bir psikoloji kitabı. Okuması bir nevi terapi gibi. Kitapta kendi varoluş problemlerini tüm çıplaklığıyla anlatan Özgüzel, edebiyatın bunları aşarken kendisine nasıl iyi geldiğini ortaya koyuyor. Bunu yaparken de Virginia Woolf, Sartre, Kafka, Zweig, Dostoyevski, Camus ve Simone de Beauvoir gibi varoluşçu yazarların çocukluk travmalarına derinlemesine inerek onların yoksunluklarını nasıl varoluşa, yaratıcılığa dönüştürdüğünü anlatıyor, çözüm önerileri sunuyor. Kısa sürede üç baskı yapan ‘Edebiyat Terapi’yi Özgüzel’le konuştuk.

8.08.2019Kitap Sanat
Elektrikler ne zaman gelecek BEDAŞ 25 Haziran programı

Elektrikler ne zaman gelecek? BEDAŞ 25 Haziran programı

BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş), İstanbul Avrupa Yakası’nın birçok ilçesinde elektrik kesintisi yaşanacağını duyurdu. Yapılan duyuruda elektrik kesintisinden etkilenecek mahalleler ve kesintilerin saat aralığı paylaşıldı. Peki, elektrikler ne zaman gelecek? BEDAŞ 25 Haziran programı…

25.06.2019Gündem
En büyük sorumluluk, iş dünyasına düşüyor

"En büyük sorumluluk, iş dünyasına düşüyor"

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik, "Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan son Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu'na göre, eşitsizliğin giderilmesinin 100 yıldan uzun zaman alacağı öngörülüyor. En büyük sorumluluk, iş dünyasına düşüyor. İşe her şeyden önce kadınlar için adil bir iş ortamı sağlayarak başlayabiliriz" açıklamasında bulundu.

7.03.2019Ekonomi
Dostumuz Gerhard Kasper’e doğum günü kutlaması

Dostumuz Gerhard Kasper’e doğum günü kutlaması

Dostum Mesut Ilgım bana bir e-posta atarak bir zamanlar İstanbul’da Avusturya’nın Kültür Ofisi’nin başında olan Herr Gerhard Kasper’in 100. yaşına bastığını hatırlattı. Bu vesileyle Gerhard Kasper’le ilgili anılarımı hatırladım.

20.02.2019Kitap Sanat
Bir ‘Çevirgen’in  çevirmenleşmesi

Bir ‘Çevirgen’in çevirmenleşmesi

Celâl Üster, çevirmenlik anılarını anlattığı ‘Bir “Çevirgen”in Notları’nda 1960’lardan bu yana Türkiye’nin edebiyat ve yayın yaşamından önemli kesitleri de anımsamamızı sağlıyor. Ama sadece bir anı kitabı değil. Çevirdiği ya da çevirmeyi arzuladığı kitapları anlatırken o kitapların, yazarlarının dünyalarına da giriyor.

13.02.2019Kitap Sanat
Çevirinin en iyileri ödüllendirildi

Çevirinin en iyileri ödüllendirildi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2014 yılında hayatını kaybeden Talât Sait Halman anısına başlatılan Talât Sait Halman Çeviri Ödülü ve bu yıla özel yazar ve çevirmen Ahmet Cemal’in anısına verilen Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü önceki gece gerçekleşen törenle sahiplerine takdim edildi.

8.02.2019Kitap Sanat
Talât Sait Halman Çeviri Ödülü sahiplerini buldu

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü sahiplerini buldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2014 yılında kaybettiğimiz Talât Sait Halman anısına başlatılan Talât Sait Halman Çeviri Ödülü ve bu yıla özel Ahmet Cemal’in anısına verilen Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve seçici kurul üyelerinin katıldığı bir törenle sahiplerine takdim edildi.

7.02.2019Kitap Sanat
Talat Halman Çeviri Ödülü Ülker İnce’ye

Talat Halman Çeviri Ödülü Ülker İnce’ye

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından dördüncüsü düzenlenen Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nün Alberto Manguel’in ‘Dönüş’ adlı novellasını İngilizce aslından Türkçeye çeviren Ülker İnce’ye verilmesi kararlaştırıldı. Mark Z. Danielewski’nin çetrefilli, bol oyunlu romanı ‘Yapraklar Evi’ni Türkçeye çeviren Gökhan Sarı’ya da jüri özel ödülü verildi. meye karar verdi. Jürinin bir defaya mahsus vermeyi kararlaştırdığı Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü’nün sahipleri ise Sevcan Şahin ve Sinan Ceylan oldu.

8.01.2019Kitap Sanat
Talat Sait Halman Çeviri Ödülü’nün sahipleri belirlendi

Talat Sait Halman Çeviri Ödülü’nün sahipleri belirlendi

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nün dördüncü sahibini belirledi.

8.01.2019Kitap Sanat
2018de halka açık şirketlerde kadın yönetim kurulu üyesi oranı arttı

2018'de halka açık şirketlerde kadın yönetim kurulu üyesi oranı arttı

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından 6.sı düzenlenen Türkiye Kadın Direktörler Konferansı, 27 Kasım 2018, Salı günü “Yönetim Kurullarında ve İşte Dönüşüm” başlığıyla, Zorlu Holding ve Zorlu PSM’nin sponsorluğunda gerçekleşti.

28.11.2018Kampüs
Çeviri edebiyatımız…

Çeviri edebiyatımız…

Ne yazık ki çeviribilim alanında bizi aydınlatacak pek az çalışmamız söz konusu. Yüksel Pazarkaya’nın yeni yapıtı ‘Çevirinin Estetiği ve Çeviri Serüveni’ni çok severek okudum.

31.10.2018Kitap Sanat
Eğer yayıncı olmasaydım...

Eğer yayıncı olmasaydım...

Yayıncılık ve yayınevi yöneticiliği yapmasaydım, çevirmenlerin önemini bu derece anlayamazdım. Çeviri ağırlıklı yayın yapan yayınevleri için hayati öneme sahiptir çevirmenler.

3.10.2018Kitap Sanat
Atatürk Barajı’nı inşa eden dev şirket konkordato istedi

Atatürk Barajı’nı inşa eden dev şirket konkordato istedi

Ünlü spor yorumcusu Ömer Üründül’ün babasının, iki ortağı ile kurduğu ve Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nı inşa eden Palet İnşaat, konkordato talep etti. Yarım asrı deviren şirket adına açılan davada, kısa vadeli borçların ödenmesinde güçlük çekildiği kaydedildi. Ömer Üründül de, şirketin üç ortağından biri. Üründül ise, şirketin yönetiminde bulunmadığını, hissesinin ise sembolik olduğunu kaydetti.

2.10.2018Ekonomi
Kafkanın Dönüşüm kitabında baş karakter hangi hayvana dönüşüyor

Kafka'nın Dönüşüm kitabında baş karakter hangi hayvana dönüşüyor?

Franz Kafka'nın ünlü romanı Dönüşüm'deki baş karakter bir yarışma sorusuyla gündeme geldi. Dönüşüm romanındaki başkarakter bir sabah uyandığında kendini bir hayvana dönüşmüş olarak buluyor. Peki, Dönüşüm kitabında baş karakter hangi hayvana dönüşüyor?

20.09.2018Gündem
Aylakgezer kadınlar…

Aylakgezer kadınlar…

‘Flanöz’, alt başlığıyla ‘Şehirde Yürüyen Kadınlar’ çok güzel bir kitap. Deneme mi, araştırma mı, izlenimler mi? Lauren Elkin bütün türleri iç içe geçirmiş. Ayrıca, kendi kişisel yaşamından anılarla bezemiş.

13.09.2018Kitap Sanat
Ahmet Cemal anısına Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü

Ahmet Cemal anısına 'Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü'

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, geçen sene vefat eden Ahmet Cemal anısına ilk romanını veya öyküsünü yayımlamış çevirmenlere 'Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü'nü verecek.

2.08.2018Kitap Sanat
İlk Avusturya ziyaretim

İlk Avusturya ziyaretim

Güzel bir müzik programı hazırlamışlardı. Özellikle Strauss’lardan birinin yıldönümüydü, o konsere gitmiştim. Viyanalıların müziğe olan tutkularını burada gördüm.

21.06.2018Kitap Sanat
Nazlı Eray’la yıllar

Nazlı Eray’la yıllar

Şimdi Nazlı’nın son romanı ‘Aşk Yeniden İcat Edilmeli’yi okuyorum. Kurmaca, yapıntı, gerçekçilikteki kişi, roman kişisi; öyle sanıyorum ki, bunlar umurunda değil Nazlı Eray’ın. Bütün tasası, derin hüzünlere sonradan kırık bir gülümseyişle bakabilmek...

18.01.2018Kitap Sanat
‘Çağın en sevilen yazarı’...

‘Çağın en sevilen yazarı’...

Kafka çağın, yirminci yüzyılın en sevilen yazarı mıydı, bilemem. Ama benim çok sevdiğim bir yazar. Özellikle ‘Amerika’. Bu tuhaf, ürpertici, iyimser gibi görünüp de kara acılar saçan romanı ilk kez Arif Gelen’in çevirisiyle okudum; ilkgençlik yıllarımdı.

11.01.2018Kitap Sanat
Melih Cevdet Anday... Yeniden

Melih Cevdet Anday... Yeniden!

‘Suçumuz Edebiyat’ta roman, eleştiri, yazınsal kavramlar üzerine öylesine güzel, öylesine diri yazılar (denemeler) yer alıyor ki, geçip gitmiş yılların yenilgisine şaşırıyoruz: Melih Cevdet asıl bugün, yeniden!

30.08.2017Kitap Sanat
Çeviri edebiyatımızda üç başyapıt

Çeviri edebiyatımızda üç başyapıt

Birçok gece, teyzemle eniştemin Mühürdar’daki evlerinden çıkıp Ahmet Cemal’e Moda’daki çatı katına uğradım. Daracık imkânlarında bütün kitaplarla bezenmiş odası. çalışma odasını hayatımın en büyük zenginliklerinden sayıyorum; iyi ki tanıklık ettim.

24.08.2017Kitap Sanat
Kitaplar ve rüyalar...

Kitaplar ve rüyalar...

Cumartesiyi pazara bağlayan gece rüyamda Çolpan İlhan’la Attilâ İlhan’ı gördüm. Neydi beni üzen, bunca anılara savuran? Gerçi son sıralar böylesi rüyalarla zaten baş edemiyorum. Belki de Nietzsche’ydi rüyama yol açan...

3.08.2017Kitap Sanat
Ahmet Cemal, Nil Lokantası ve diğerleri

Ahmet Cemal, Nil Lokantası ve diğerleri

Artık anılarımda yaşayacak Ahmet Cemal. Yılların dostuyla ne çok günlerimiz beraber geçti. Ne çok şey geçiyor aklımdan... Yazmaya kalksam daha fazlası eksik kalacak.

3.08.2017Kitap Sanat
Ahmet Cemal vefat etti: Edebiyatın ‘nitelikli’ diliydi

Ahmet Cemal vefat etti: Edebiyatın ‘nitelikli’ diliydi

Türk edebiyatının önde gelen çevirmen ve yazarlarından Ahmet Cemal vefat etti. Dünya edebiyatının pek çok önemli ismini dilimize kazandıran Cemal 75 yaşındaydı.

1.08.2017Kitap Sanat
Ahmet Cemal hayata veda etti

Ahmet Cemal hayata veda etti

Eserleri, çevirileri, köşe yazıları ve akademik çalışmalarıyla Türk edebiyatının yapı taşlarından biri olan Ahmet Cemal yaşama gözlerini yumdu.

1.08.2017Kitap Sanat
Ünlü edebiyatçı ve çevirmen yaşamını yitirdi

Ünlü edebiyatçı ve çevirmen yaşamını yitirdi

Türk edebiyatına yazdığı kitaplar ve yaptığı çevirilerle büyük katkı sağlayan ünlü yazar Ahmet Cemal hayatını kaybetti.

1.08.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Kitabın başkenti Eskişehir

TÜYAP bu yılın son kitap fuarını 10 Aralık’ta Eskişehir’de açıyor. Fuar Eskişehir Ticaret Odası-TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

5.12.2019

Talât Sait Halman Ödülü ve çevirmenlerin önemi

İKSV’nin düzenlediği Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nün sonuçları açıklandı.

11.01.2019

Edebiyat ödülleri medya ve kitapçılar

EDEBİYAT ödüllerine medya ve kitabevleri gereken ilgiyi gösteriyor mu? Yeterince değil, hayır demeye dilim varmıyor.

1.11.2018

Çevirmenleri hatırlamak/hatırlatmak

BAZI tekrarları yapmanın gereğine inanırım. Yinelemeler sayesinde bazı meslek sahipleri unutulmaz, bilmeyenler de bilir, bilinir hale getirilir.

1.10.2018

Ahmet Cemal hakkında üç önemli yazı

KENDİSİ de iyi bir yazar, iyi bir çevirmen olan Yiğit Bener’in Ahmet Cemal (1942-2017) hakkındaki yazısı ‘Çevirinin sanatçısıydı...’(1) başlığını taşıyor.

11.10.2017

Büyükerşen hep haklı mı çıkar

ESKİŞEHİR Büyükşehir Belediyesi binasına girdiğinizde karşınıza çıkan, Atatürk’ün 15 Ocak 1927’de söylediği şu satırlar dikkat çekiyor:

2.08.2017

Edebiyatçının çoğul yalnızlığı

İYİ bir yazar, çevirmen yakın dostunuzsa, onunla kitapların ötesinde bir gönül bağı da kurmuşsanız ölüm haberini aldığınızda acısı daha da yürek yakıyor!

2.08.2017