EKSTRA
MENÜ

Mario Levi

Mario Levi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mario Levi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 248 Mario Levi haberi bulunmuştur.

Mario Levi Haberleri

Bizi bekleyen kitaplar

Bizi bekleyen kitaplar

Yerli edebiyatın yıldız isimleri Orhan Pamuk, Oya Baydar, Ahmet Ümit, Hakan Günday yeni kitaplarıyla geliyor. Dünyanın dört bir köşesinden usta kalemlerse son romanlarıyla Türkçe olarak karşımızda. Dilimize ilk kez çevrilen isimler de var, yerli ve yabancı çok iyi tanıdığımız yazarların kurmaca dışı metinleri de. 2021’de raflarımıza kurulacak kitaplara birlikte göz atalım...

1.01.2021Kitap Sanat
Hiçbir ülke çocukluk ülkesi kadar derin değildir…

Hiçbir ülke çocukluk ülkesi kadar derin değildir…

Türkçenin en üretken kalemlerinden Mario Levi ‘Gördüklerimiz-Göremediklerimiz’ serisinin ikinci kitabı ‘Bu Salı ve Her Salı Şişli’de eski İstanbul’u bir İstanbul sevdalısının gözünden anlatırken bir taraftan da kentin yeni halini, sonradan eklenen yaşamlar ve ilişkiler üzerinden aktarıyor.

2.04.2020Kitap Sanat
Mario Levi

Mario Levi

Mario Levi’nin yedi kitaplık İstanbul serisi ‘Gördüklerimiz Göremediklerimiz’in ikincisi ‘Bu Salı ve Her Salı’ raflarda… “Yazma sürecinde yer yer üzüldüm ve ağladım. Ama anlatmak istediklerimi nihayet anlattığım için kendimi çok iyi hissettim” diyen yazarla çocukluğunun geçtiği Şişli’de buluştuk. Levi, “Bu şehir öyle çok vasfını kaybetti ki... En mühimi maneviyatını kaybetti” diyor. @mariolevi @ipekizci @hurriyetcomtr #hürriyetpazar #sisli

14.03.2020Magazin
Sokağa çıkmaya hazır mısınız O zaman edebiyata da hazırsınız demektir

Sokağa çıkmaya hazır mısınız? O zaman edebiyata da hazırsınız demektir

Mario Levi’nin yedi kitaplık İstanbul serisi ‘Gördüklerimiz Göremediklerimiz’in ikincisi yayımlandı. ‘Bu Salı ve Her Salı’ adlı kitap, zamanın izini sürerek geçmişin etkileriyle bugünü anlama ve anlatmaya çabalıyor. Karakterlerin hikâyesini okurken kendinizi Şişli’de geziniyor gibi hissedeceksiniz.

‘Bir Kırık Segâh’ın ödül gecesi

‘Bir Kırık Segâh’ın ödül gecesi

MİLLİYET gazetesi tarafından bu yıl 30’uncusu verilen 2019 Haldun Taner Öykü Ödülü, önceki akşam Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlenen bir törenle Revna Demirören ve Cemal Demirören tarafından Kamil Erdem’e takdim edildi.

2.12.2019Kitap Sanat
Edebiyat tutkunlarının geleneksel buluşması D&R Kitap Fuarı başlıyor

Edebiyat tutkunlarının geleneksel buluşması D&R Kitap Fuarı başlıyor

D&R Kitap Fuarı, kapılarını kitapların özgür ve sınır tanımayan dünyasına açtı. D&R'ın geleneksel hale gelen kitap fuarında dopdolu içerikler, indirimli kitaplar, söyleşiler ve imza günleri kitap tutkunlarıyla buluşacak. 1 Ekim - 3 Kasım arasında düzenlenen etkinliğe katılanlar, D&R mağazalarında sunulan farklı içerikler ve fırsatlarla fuarın keyfini yaşayacak.

7.10.2019Kitap Sanat
Atölye Modern’den 6 yeni seminer

Atölye Modern’den 6 yeni seminer

İstanbul Modern’in yetişkinlere yönelik atölye ve seminer programı Atölye Modern, 8 Ekim 2019’da başlıyor. Mario Levi ile Yaratıcı Yazarlık, Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi ve Çağdaş Sanatı Anlamak başlıklı programlar devam ederken, Türkiye’de Çağdaş Sanatın Temel Dinamikleri başlığı altında 6 yeni seminer de ilk kez sanatseverlerle buluşuyor.

2.10.2019Kitap Sanat
Ahmet Ümit’le yeni İstanbul üzerine Beyoğlu küllerinden doğacak

Ahmet Ümit’le yeni İstanbul üzerine "Beyoğlu küllerinden doğacak"

Kayısı rengi güneş ışığı, rengârenk kıyafetler, havada süzülen su baloncuklarıyla İstiklal Caddesi cıvıl cıvıl. Ekvadorlu müzisyenler, aşk tazeleyen İspanyol-Rus çift, İranlı, Arap, Türk, neşeyle gülümseyen insanlar... Beyoğlu’nu en son ne zaman böyle gördüğümü hatırlamıyorum. Belki 10 yıl olmuştur. Ahmet Ümit son kitabında şehrin yeni yüzüne bakmış, buradan üç hikâye anlatmış. Yazarla ‘Aşkımız Eski Bir Roman’ çıkmadan hemen önce buluştuk. Değişen İstanbul’u ve gelecek umutlarını konuştuk.

15.09.2019Hürriyet Pazar
Mario Levi: Göç, ait olunan topraklardır

Mario Levi: Göç, ait olunan topraklardır

İstanbul’da ‘Göçün Edebiyata Yansıması’ konulu söyleşide konuşan yazar Mario Levi, “Göç ait olunan topraklardır. Ait olunan topraklar da hayattır. Biz yazarlara, o hafızanın izini sürmek, o hatıraya sahip çıkmak düşer” dedi.

18.04.2019Avrupa
Atölye Modern’de bahar dönemi başlıyor

Atölye Modern’de bahar dönemi başlıyor

İstanbul Modern’in yetişkinlere yönelik atölye ve seminer programı Atölye Modern, 19 Mart’ta ‘Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi’ seminerleri ile başlıyor.

12.03.2019Kitap Sanat
Zamana tanıklık eden bir roman

Zamana tanıklık eden bir roman

Usta yazar Mario Levi'nin yedi kitaplık yeni İstanbul yolculuğunun ilk kitabı Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy okurla buluşuyor.

4.03.2019Keyif
Kadıköye dönmek, yuvaya dönmek gibidir...

Kadıköy'e dönmek, yuvaya dönmek gibidir...

Mario Levi’nin yeni romanı ‘Bir Cuma Rüzgârı’nda sahne yine İstanbul. Bu kez Kadıköy sokaklarında yüklü geçmişleri, pişmanlıkları, kayıpları, yalnızlıklarıyla dolaşan insanlarla tanıştırıyor bizi. Roman, yedi kitaplık bir serinin ilki. Sırada eski İstanbul’un diğer semtleri var. Levi’yle romandaki gibi bir cuma günü buluştuk, Kadıköy sokaklarında dolaştık, Çarşı’dan alışveriş yaptık ve semt üzerine, İstanbul üzerine, değişim üzerine konuştuk.

‘Yazmanın İncelikleri’ni öğrenecekler

‘Yazmanın İncelikleri’ni öğrenecekler

İlk kez geçen yıl düzenlenen ‘Yazmanın İncelikleri’ sertifika programının ikincisi başlıyor. Program, ünlü yazarlar ile edebiyat ve kurmacaya ilgi duyanları bir araya getirecek. Yazarlar, eğitimlerde kalem oynatmanın sırlarını da katılımcılarla paylaşacak.

20.10.2018Eğitim
Maçkada sanat, tarih, edebiyat saatleri...

Maçka'da sanat, tarih, edebiyat saatleri...

Atölye Maçka, her yaştan insanı sanat, edebiyat, felsefe üzerine yetkin isimler eşliğinde düzenlenen kurs ve seminerlerle buluşturuyor.

28.11.2017Kitap Sanat
Fırın ve yorgancı gitti, kafe ve bar geldi

Fırın ve yorgancı gitti, kafe ve bar geldi

Hürriyet Pazar’da dün başlayan Kadıköy yazı dizisi devam ediyor. Mahallelinin şikâyeti esnaf ve kitapçıların Kadıköy’den ayrılması, yerlerine kafe ve barların dolması...

Daha fazla kitap daha fazla sanat daha fazla hayat...

Daha fazla kitap daha fazla sanat daha fazla hayat...

3 Şubat 2017 tarihinde yayın hayatına başlayan Türkiye'nin haftalık tek kitap sanat dergisi Hürriyet Kitap Sanat bu cuma 36'ncı sayısıyla okurlarıyla buluşuyor...

5.10.2017Kitap Sanat
Mario Levi: Ben tesadüflere inanmam

Mario Levi: Ben tesadüflere inanmam

Bir mahallede bir araya gelen hepsi ‘yanlış tercihler’ yapan kahramanlar... Acaba orada buluşmaları bir tesadüf mü? Gerek kurgusu, gerek konusu ve gerek anlatımıyla çok keyifli bir kitap ‘Yanlış Tercihler Mahallesi’. Yazarı Mario Levi, tesadüflere inanmadığını söylüyor.

5.10.2017Kitap Sanat
‘Dalgalar’ın çevresinde...

‘Dalgalar’ın çevresinde...

Ben ‘Dalgalar’ı çok severim. Gerçi ilk okumalarımda epey zorlanmıştım. Bir roman elli kez okunur mu diyeceksiniz, hele günümüz hayhuyunda, bu hız ve telaş çağında... Şimdi, şu an ‘Dalgalar’ı yeniden okumaya başlıyorum!

21.09.2017Kitap Sanat
Mario Levi ile Yanlış Tercihler Mahallesi | Canlı Kitap

Mario Levi ile ''Yanlış Tercihler Mahallesi'' | Canlı Kitap

Canlı Kitap'ta bu hafta Mario Levi ile ''Yanlış Tercihler Mahallesi'' adlı kitabını konuşuyoruz. (Moderatör: Ebru Değirmenci)

20.09.2017Live
Yazdığım karakterlerden birine âşık oldum, yazarlık yarı şizofrenik bir şey

Yazdığım karakterlerden birine âşık oldum, yazarlık yarı şizofrenik bir şey

Mario Levi’nin yeni romanı ‘Yanlış Tercihler Mahallesi’; en az bir kez hayatının tüm akışını değiştiren, yanlış bir karar almış, sonra da bütün ömrünü bu tercihle hesaplaşmaktan kaçarak tüketmiş insanları konu alıyor. Yazarla buluştuk; kitabının ayrıntılarını, mahalle hayatını, komşuluğu ve bizi ‘insan kılan’ yanlış tercihlerimizi konuştuk.

Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Yerli edebiyatın güçlü sesleri, ödül komitelerinin gözbebekleri dünyaca ünlü isimler, çarpıcı biyografiler, yepyeni soluklar... Kitap dünyasının yeni sezonunda her okuru heyecanlandıracak bolca havadis var. Yıl bitmeden buluşacağımız roman, öykü, inceleme, biyografi, söyleşi türlerinin en öne çıkan kitaplarını sizler için derledik.

24.08.2017Kitap Sanat
Yazarlar sırlarını Seferihisarda paylaşacak

Yazarlar sırlarını Seferihisar'da paylaşacak

1 Ekim’de başlayacak olan ‘Seferihisar Yazı Kampı’nda yazarlar, yazı yazmaya dair sırlarını paylaşacaklar.

17.08.2017Kitap Sanat
Yazma arzusu bir gün ulaşacağım yeni kıtaydı

Yazma arzusu bir gün ulaşacağım yeni kıtaydı

Uzun yıllar iş dünyasının ve o dünyanın bireylerinin türlü hallerine tanıklık eden, hayatını seyahatler ve projelerle geçiren bir isimden, Nuray Atacık’tan bir ilk polisiye roman: ‘Fener Balığı’. Çocukluğundan bu yana kitaplarla hep iç içe olan Atacık bir gün mutlaka yazacağını bilerek gelmiş bugünlere. Sürükleyici bir polisiye olan ‘Fener Balığı’nı Atacık’tan dinledik.

5.06.2017Kitap Sanat
Kaybolan bir dilin ve mutfağın izinde...

Kaybolan bir dilin ve mutfağın izinde...

Gazeteci Deniz Alphan, “Çocukken annem konuştuğunda utanırdım” dediği dilin peşine düştü, kaybolmakta olan Ladino dilini ve Sefarad mutfağını mercek altına aldı. Beş asır önce İspanya’dan Osmanlı’ya göç eden Yahudilerin torunlarıyla konuştu. Prof. İlber Ortaylı’dan Soli Özel’e, Mario Levi’den Aylin Öney Tan’a pek çok akademisyen ve yazarla söyleşiler yaptı. Alphan’ın belgeseli ‘Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak’, 36’ncı İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek.

Anadolu'da gizli kalmış Musevi kültürünün hikayesi!

Galata’daki Neve Şalom Sinagogu’yla iç içe olan 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan Türk Musevilerinin kültürü, Osmanlı-Türk kültürleriyle etkileşimi ve toplumumuza katkıları hakkında çok değerli bilgiler veriyor. İşte 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nin buram buram tarih kokan hikayesi...

20.02.2017Seyahat
Çağdaş sanatın şifreleri çözülüyor

Çağdaş sanatın şifreleri çözülüyor

İstanbul Modern’in yetişkinlere yönelik atölye ve seminer programı Atölye Modern, geçen hafta Mario Levi’den ‘Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’yle başladı. Program, ‘Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi’, ‘Sanat ve Toplum’ ve ‘Sanatçıların Dünyasını Anlamak’ başlıklı seminerlerin yanı sıra ‘Çağdaş Sanatın Şifreleri’ eğitimiyle sürecek. İşte, bu ay katılabileceğiniz programlar...

21.10.2016Keyif

Yazar Sonuçları

Turgut Uyar “Masumlar Apartmanı”nda

Geçen hafta Yapı Kredi Yayınları’ndan, kadim dostum Özgür Kalyoncu aradı. Sosyal medyadan paylaştığım ünlü şairlerin  sevdiğim şiirleri onun da ilgisini çekmiş olacak ki hemen bir edebiyat magazini anlattı.

27.01.2021

Dergilerde ne var

Virüs dergisinin bu ayki ressamı Kayıhan Keskinok.

26.01.2021

Merakla beklenen kitabı “Enstitü” çıktı

“Yeşil Yol”, “Hayvan Mezarlığı”, “Mahşer”, “O” ve “Yabancı” gibi kitaplarıyla okurların gönlünde taht kuran Stephen King’in yeni romanı “Enstitü” (The Institute) okurlarla buluştu.

13.01.2021

Beethoven’a dair her şey

Bu yıl pandemi gündeme yerleşti ve her şeyi gölgede bıraktı. Oysa Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlanacaktı tüm dünyada.

10.09.2020

Beethoven’a dair her şey

Bu yıl pandemi gündeme yerleşti ve her şeyi gölgede bıraktı. Oysa Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlanacaktı tüm dünyada.

9.09.2020

Enginar piyasasını tanımak ister misiniz?

Önce kenevirle başladık, hemen ardından yeni tropikal meyveler ortaya çıktı. İstanbul kültürüne göre enginar daha eski olmakla birlikte, kuşkonmaz da tezgâhlarda görünmeye başladı artık. Bunların üretimine başlanması tabii ki bir anda olmuyor.

5.06.2020

Edebiyatımızın hanımefendisinin dönüşü

Uzun süredir raflarda göremediğimiz edebiyatımızın hanımefendisi Peride Celal’in kitapları yeniden yayımlanıyor, üstelik bu kez tüm eserleri.

5.02.2020

Arifiye’yi farklı kılan neydi?

Köy Enstitülerinin yalnız eğitim tarihimizde değil, edebiyat tarihimizde de önemli bir ağırlığı vardır. Köy edebiyatı, gerçekçi edebiyatın birinci elden tanıklığını içerir. Hiç kuşkusuz bunların içinde önemli olanlardan biri Arifiye Köy Enstitüsü’dür.

25.01.2020

Orhan Pamuk’un Hababam Sınıfı

Fotoğrafa Osmanlı şiiri üzerine çalışmış önemli uzmanlardan biri olan Walter G. Andrews için hazırlanan kitapta rastladım. Nobel ödüllü ünlü yazarımız Orhan Pamuk’un sporla ilgisinin olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Masasının başında sürekli üreten ‘Saf ve Düşünceli Romancı’ydı o benim için. Resim merakını bildiğimiz Pamuk, meğer Robert Kolej yıllarında okulun basket takımında oynamış.

25.01.2020

Hayatı değiştiren ödül

Cumartesi akşamı Pera Müzesi’nde Haldun Taner Öykü Ödülü töreni yapıldı.

3.12.2019

Türk-İş beklentiyi yüksek tuttu

TÜRK-İş Koordinasyon Kurulu bir süredir hükümet ile 200 bin kamu işçisi adına 2019-2020 yılları için toplusözleşme görüşmeleri yapıyordu.

14.08.2019

İstanbul’dan Kuzey Kutbu’na okuma yolculuğu

Yakın zamanda yayımlanmış seyahat kitaplarını bir araya getirdik. Kimi Mavi Yolculuk’un inceliklerini, kimi Svalbard’ın çorak topraklarında bile keşfedilecek şeyler olduğunu anlatıyor. İstanbul’dan başlayıp Kuzey Kutup Dairesi’ne varan bir okuma yolculuğu.

5.05.2019

Semtleri yazmak ve yaşamak

SİTE hayatı başladığından beri semt kitapları azaldı. Çünkü sitelerin bir kişiliği yoktur. Büyük alışveriş merkezlerinde herhangi bir satıcı ile dostluk kuramazsınız. Sizin özel zevklerinizi bilmezler.

12.04.2019

‘Oy ve Ötesi’nden çağrı

ŞEFFAF ve denetlenebilir seçim hedefi doğrultusunda bir araya gelen gönüllülerden oluşan ‘Oy ve Ötesi’, gönüllü sandık gözlemcisi olmak isteyenleri oyveotesi.org adresine bekliyor. Kayıtlar 29 Mart Cuma 23.59’da kapanıyor.

28.03.2019

Bu yıl ‘Troia Yılı’

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı 2018’i resmi olarak Troia Yılı ilan etti, küresel ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi başlattı.

24.03.2018

Osmanlı’da doğup 500 yıl yaşayan ve Türkiye’de ölen bir dil bir mutfak

“Kuando el vapor esta yanaşayando a la iskelende Büyükada, va yamar al hamal ke taşiyede mi bavules.” (Vapur Büyükada iskelesine yanaşınca, git de bavullarımı taşıyacak bir hamal tut.)

6.12.2017

Atlas Dergisi’yle İğneada’ya!

Yaşasın sonbahar diyerek, hafta sonu ‘Atlas Weekend’ kapsamında Atlas Dergisi ve Ford işbirliğinde bir çok gezgin gazeteci dostumla, Trakya’nın kuzeyine, İğneada ’ya doğru yola çıktık.

3.10.2017