EKSTRA
MENÜ

Çed

Çed haberleri sayfasında güncel ve son dakika Çed hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 357 Çed haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Çed Haberleri

Saroz Körfezi’ne ÇED iptal kararı

Saroz Körfezi’ne ÇED iptal kararı

SAROS Körfezi’nde Keşan’ın Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında yapımı devam eden FSRU Gemi İskelesi Projesi için verilen 1. ‘ÇED olumlu’ kararına sürpriz iptal geldi.

6.07.2021Ekonomi
3 ayda 62 milyon çevre cezası

3 ayda 62 milyon çevre cezası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yılın ilk 3 ayında yapılan 7 bin 981 çevre denetiminde, Çevre Kanunu’na muhalefet edenlere 62 milyon 603 bin lira ceza kesildi.

23.04.2021Ekonomi
3 ayda 62 milyon lira ceza kesildi

3 ayda 62 milyon lira ceza kesildi

En çok ceza Ankara, İstanbul ve Antalya'da uygulandı. Cezalar çoğunlukla atık, su ve hava kirliliği alanlarında verildi.

22.04.2021Ekonomi
Kamyonetin kasasından 27 işçi çıktı

Kamyonetin kasasından 27 işçi çıktı

ADANA’da kullandığı kamyonetin kasasında 27 tarım işçisi taşıyan sürücüye yasal işlem yapıldı.

23.03.2021Gündem
Dipsiz Göl örnek oldu, yönetmelik değişti; define avcısı kalmadı

Dipsiz Göl örnek oldu, yönetmelik değişti; define avcısı kalmadı

Gümüşhane’de 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün define aramak için boşaltılarak yok edilmesinin ardından define aramaları ÇED kapsamına alınmıştı. Kasım ayında başlayan uygulamanın ardından define arama başvuruları yüzde 80 düştü. Hatay’dan Artvin’e, Edirne’den Kayseri’ye 18 yerde define için ÇED başvurusu yapıldı.

29.08.2020Gündem
Suriyeli aşiretlerden YPG/PKKya tepki

Suriyeli aşiretlerden YPG/PKK'ya tepki

Şanlıurfa'da, Suriyeli aşiret liderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, YPG/PKK terör örgütünün ülkelerinde gerçekleştirdiği saldırılarını kınadı.

7.08.2020Dünya
Son dakika... Yerli otomobil Yatırım Teşvik Belgesini aldı

Son dakika... Yerli otomobil Yatırım Teşvik Belgesi'ni aldı

Geçtiğimiz günlerde fabrika için ÇED'den olumlu rapor alan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu bugün de Yatırım Teşvik Belgesi aldığını duyurdu.

4.06.2020Ekonomi
Yerli otomobilde ÇED başvuru dosyası halkın görüşüne açıldı

Yerli otomobilde ÇED başvuru dosyası halkın görüşüne açıldı

Üretimin, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Gemlik'te yapılması planlanıyor.

2.03.2020Ekonomi
Ashab-I Bedir kimlerdir Bedir Savaşına katılan sahabelerin isimleri

Ashab-I Bedir kimlerdir? Bedir Savaşı'na katılan sahabelerin isimleri

Hz. Muhammed'in, İslam dinini Mekke’de yayma çalışmaları çok zorlu geçmiştir. Tapındıkları putlardan vazgeçmeyen Kureyşliler, Peygamber Efendimize ve İslamiyet’i kabul edenlere karşı zulme varan hareketlerde bulunuyorlardı. İşte, 'Ashab-ı Bedir kimlerdir?' sorusunun yanıtı ve Bedir Savaşı'na katılan sahabelerin isimleri...

5.02.2020Gündem
Son dakika... Bakan açıkladı Kanal İstanbul ÇED raporu onaylandı

Son dakika... Bakan açıkladı! Kanal İstanbul ÇED raporu onaylandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Kanal İstanbul ÇED Raporu'nu bugün itibarıyla onayladıklarını bildirdi. Ayrıca Kurum "100 Bin Sosyal Konut Projesi"ne 1 milyon 209 bin başvuru yapıldığını açıkladı.

17.01.2020Ekonomi
İletişim Başkanı Fahrettin Altundan Kanal İstanbul açıklaması: Boğaz’ın özgürlük projesidir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan 'Kanal İstanbul' açıklaması: Boğaz’ın özgürlük projesidir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından Kanal İstanbul ile ilgili bir dizi paylaşımda bulundu. Altun, "Kanal İstanbul, Boğaz’ın özgürlük projesidir." dedi.

26.12.2019Gündem
Kurum: (Kanal İstanbul) Belediye Başkanımız çıkıp itiraz ediyor

Kurum: "(Kanal İstanbul) Belediye Başkanımız çıkıp itiraz ediyor''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Kanal İstanbul'a ilişkin basın toplantısı düzenledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: "(Kanal İstanbul'a ilişkin) ÇED sürecini çevre hassasiyetimizi en üst düzeyde tutarak yürüttük." Kurum: "(Kanal İstanbul) İstanbul Büyükşehir Belediyesinin temsilcisi ÇED Raporu'nun altına imza atmıştır. Belediye Başkanımız çıkıp itiraz ediyor. Daha elemanının ne yaptığının farkında değil. Buraya gelip, ÇED Raporu'na imza atıyorsunuz, hiçbir şerh bildirmiyorsunuz, ondan sonra da çıkıyorsunuz 'Ben bu rapora itiraz ediyorum.' diyorsunuz."

26.12.2019Ekonomi
ÇED’de Montrö tespitleri: Hukuki statü değişmemeli

ÇED’de Montrö tespitleri: Hukuki statü değişmemeli

Kanal İstanbul’un Montrö Anlaşması’nı tartışmaya açacağı ileri sürülürken ÇED raporunda Boğazlar Kanunu ve Montrö Kapsamında Yapılacak İşler Başlığı altında bu konuya değinildi.

25.12.2019Gündem
Kanal İstanbulun ÇED raporu için son söz 15 gün sonra söylenecek

Kanal İstanbul'un ÇED raporu için son söz 15 gün sonra söylenecek

Kanal İstanbul Projesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu sürecinde son söz 15 gün sonra söylenecek.

24.12.2019Ekonomi
Kanal İstanbulda ÇED raporu kabul edildi

Kanal İstanbulda ÇED raporu kabul edildi

Kanal İstanbul için Ulaştırma, Haberleşme ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu yeterli bulunarak kabul edildi.

24.12.2019Gündem
Son dakika... Kanal İstanbulda önemli gelişme

Son dakika... Kanal İstanbul'da önemli gelişme

Kanal İstanbul projesiyle ilgili son şekli verilen ÇED raporu inceleme ve değerlendirmesi komisyonca kabul edildi.

23.12.2019Ekonomi
‘Kanal susuzluk yaratmayacak’

‘Kanal susuzluk yaratmayacak’

‘Kanal İstanbul projesiyle susuzluk ortaya çıkacak’ iddialarını yalanlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kanal İstanbul’un yapılmasıyla susuzluğun artması söz konusu değil. Kanal İstanbul Projesi, Boğaz’ın koruma, kurtarma ve özgürlük projesidir. Boğazımızın yükünü hafifleteceğiz, trafiğini azaltacağız, hem hava hem su kalitesini iyileştirmiş olacağız” dedi. Kurum, önümüzdeki hafta ÇED raporunun çıkacağını da duyurdu.

20.12.2019Ekonomi
Avrasya’dan 48 milyon araç geçti

Avrasya’dan 48 milyon araç geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2020 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

29.11.2019Gündem
12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün define talanının ardından... ÇED duvarı

12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün define talanının ardından... ÇED duvarı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gümüşhane’de 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün define aramak için boşaltılarak yok edilmesinin ardından define aramalarını ÇED kapsamına aldı. Çevre Mühendisleri Odası, kararı “Doğal ve tarihi varlıklarımızın tahribinin önlenmesi için önemli bir adım. Bu sayede kimin nerede, hangi defineyi aradığını öğrenebileceğiz” sözleriyle değerlendirdi.

29.11.2019Gündem
Resmi Gazetede define detayı... Dipsiz Göl için bakanlık harekete geçti

Resmi Gazete'de define detayı... Dipsiz Göl için bakanlık harekete geçti!

12 bin yıllık Dipsiz Göl'de define arayanlar gölü kuruttu ve florasını bozdu. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı define aramalarına ilişkin olarak Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti.

28.11.2019Ekonomi
Bakan talimat verdi Süreç durduruldu

Bakan talimat verdi! Süreç durduruldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Şile'ye yapılması planlanan "Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi"ne ilişkin ÇED sürecini durdurdu.

6.11.2019Ekonomi
‘En uygun malzeme ormandan’ dendi... Gelibolu’ya taşocağı

‘En uygun malzeme ormandan’ dendi... Gelibolu’ya taşocağı

KARAYOLLARI Genel Müdürlüğü, Kınalı-Çanakkale otoyolu için Gelibolu’ya taşocağı açacak. Yeniköy mahallesindeki ocağın tamamı orman alanı içinde 23 hektarı kapsayacak. Söz konusu proje Çanakkale Valiliği’ne sunulurken iki gün önce ÇED süreci başladı.

18.10.2019Gündem
Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde değişiklik

Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde değişiklik

Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) tabi projeler için alınan "ÇED Olumlu Kararı" mücbir sebepler dışında, bir yıl içinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunulacak.

23.08.2019Ekonomi
Heybeliada nerede Heybeliadanın tarihçesi

Heybeliada nerede? Heybeliada'nın tarihçesi

Heybeliada, İstanbul'un gezilecek en önemli merkezleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Büyükada'nın ardından İstanbul'un en büyük adası olan Heybeliada, 7 bin kişilik nüfusa sahiptir. Peki, Heybeliada harita üzerinde nerede yer almaktadır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

29.06.2019Gündem
Doğanın dört zaferi

Doğanın dört zaferi

Bu yıl, bizim de sayfalarımızda sık sık yer verdiğimiz çevre sorunlarında, azımsanamayacak dört başarı kazanıldı. Devamının hiç kesilmeden gelmesini dileyerek, 2019’u son dönemde yüzümüzü güldüren haberlerle karşılıyoruz.

30.12.2018Hürriyet Pazar
Danıştaya inat 4. izin

Danıştay'a inat 4. izin

İzmir Çeşme’ye bağlı Germiyan Mahallesi’ndeki taş ocağına verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı İzmir 5. İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Karar, Danıştay tarafından da onandı. 3. kez ÇED’i iptal edilen taş ocağı için, mahkeme kararlarıyla alay edercesine 4. kez ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Detaylar şöyle:

5.10.2018Gündem
ÇED’siz ‘kalker’ içme suyuna komşu oldu

ÇED’siz ‘kalker’ içme suyuna komşu oldu

Ömerli Barajı’nın yakınında Şile’nin Yeşilvadisindeki 93 hektarlık alanın 24.67 hektarına kalker ocağı açılıyor. Daştan Madencilik’in yılda 550 bin ton kalker çıkarma hedefiyle izin istediği saha için ‘ÇED gerekli değil’ kararı verildi. Projenin ömrü 24 yıl olarak hesaplandı.

30.08.2018Ekonomi
Artık madenlere ÇED zorunlu

Artık madenlere ÇED zorunlu

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay’ın, 25 hektarın altındaki maden sahaları için ÇED aranmayacağı hükmünün yürütmesini durdurması üzerine ilgili yönetmeliği yeniden düzenledi. ÇED yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile artık maden şirketleri, “24 hektarlık sahalarda çalışma yapıyoruz” diyerek ÇED almamazlık edemeyecek, alan ilaveleri de hesaba dahil edilecek.

14.06.2018Ekonomi
Bu kez de Danıştay’dan o ÇEDe ret

Bu kez de Danıştay’dan o ÇED'e ret

Danıştay, Barhal Vadisi’nde planlanan İkizkavak HES Projesi için Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen “İPTAL” kararını yerinde buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazını değerlendiren Danıştay, yerel mahkemenin kararının bozulmasını gerektirecek bir neden olmadığına karar verdi. İşte detaylar:

8.06.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Trakya’da kötü şeyler oluyor

Birinci sınıf tarım alanları arsa spekülatörleri ve sanayicilere açılıyor. Trakya’nın kuzeyinde kalan 9000 dekar longoz (subasar) ormanları hızlı bir biçimde yok ediliyor.

14.05.2021

‘Hepsi yalan ve iftira’

‘CHP’li avukat yanıtlanmayacak mı?’ başlıklı dünkü yazımızda parti avukatı Mustafa Kemal Çiçek’in eleştirilerine partinin hukuk biriminden ağır bir karşılık geldi ve şu ifadeler kullanıldı: “CHP’nin birçok avukatı bulunmaktadır. Bu avukatlardan birisi de maalesef parti aleyhine yalan ve iftiraları ile gündeme gelen Mustafa Kemal Çiçek’tir. Suç kapsamlı açıklamaları, gündeme getirdiği yalan ve iftiraları nedeniyle adı geçen avukat hakkında derhal azil işlemi yapılmış ve diğer hukuksal girişimlerde bulunulması kararı alınmıştır. Bu kapsamda, tatil sürecinin bitimi olan 17.05.2021 tarihi itibariyle; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Ankara Barosu Başkanlığına hazırlanmış olan şikâyet dilekçeleri sunulacak, ayrıca hakkında 100.000 TL bedelli tazminat davası açılacaktır.”

13.05.2021

Ormanın sesi, suyun rengi değişti

Birleşmiş Milletler, 2012 yılında orman kaynaklarının önemini vurgulamak amacıyla 21 Mart tarihini ‘Dünya Ormancılık Günü’, 1993 yılında da 22 Mart tarihini ‘Dünya Su Günü’ ilan etmiştir. Trakya’nın ormanlarına, suyuna, Istranca’sına, Ergene’sine, yeraltı sularına yıllardır sahip çıkan emekli öğretmen dostumuz Göksal Çidem’e her yıl “Ormanımız ve sularımız durumu nasıl?” diye sorarız. Trakya Platformu Kırklareli Dönem Sözcüsü ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı olan Çidem der ki: “Ormanın sesi, suyun rengi çok değişti artık.”

23.03.2021

Kar Bursa’ya Bursa kışa yakışırdı

Bu günlerde şehir boydan boya beyaza boyanır, kiremit kırmızısı çatılar bir süre kaybolur, bacalarından yükselen dumanlar izlenirdi.

17.12.2020

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir rezalet yok!

BODRUM Engelliler Sağlık Vakfı’na beni Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras götürdü. Onun sayesinde o müthiş merkezle ve onu yaşatan insanlarla tanışmış oldum. Başkan o vakfın çok büyük destekçisi. O vakfın her sorununa yetişen de o. Turgutreis’e giderken Bodrum’daki belalı kaçak yapılaşma sorununu da konuştuk. Açıksözlü ve direkt biri Ahmet Aras. Ben bu mücadelede samimi olduğuna inanıyorum. Bakın neler anlattı?

28.08.2019

İsim değil tarif

Geçen hafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önemli açıklamaları vardı.

25.12.2018

Gıda İhtisas OSB olmazsa olmazımızdır

Orhangazi’de Yerel yönetim ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın son yıllarda verdiği bir mücadele var.

17.10.2018