EKSTRA
MENÜ

Bitki Bakımı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 687 haberi bulunmuştur.

Bitki Bakımı Haberleri

Mevsim bahar olunca bitkiler bakım ister

Mevsim bahar olunca bitkiler bakım ister

Bahar geldi, günler uzuyor ve dış mekân bitkileri gibi evdekiler de kış uykusundan uyanıyor. Bu dönemde onları desteklemek için dikkate alınması gereken bazı detaylar var. Çiçeklerini çocuğu gibi sevenler için işin uzmanlarından ipuçları aldık.

Çevre bilinci küçük yaşta başlar

Çevre bilinci küçük yaşta başlar

İzmir SEV öğrencileri dünya kaynaklarının hızla yok olduğu günlerde doğayı korumak için çareler üretiyor. İngilizce dersinde nesli tükenen hayvanları öğrenen, görsel sanatlarda geri dönüşümlü sanat objeleri üreten, Su Tüketim Projesini hayata geçiren öğrenciler, çevreyi koruma bilinciyle yetişiyor.

2.02.2021Eğitim
Ev bitkilerini sağlıklı tutmanın yolları

Ev bitkilerini sağlıklı tutmanın yolları

Ev bitkilerinde, açık havada yetişen bitkilere göre daha az sorunla karşılaşılır. Herhangi bir böceklenme veya hastalık belirtisi erkenden farkedilir. Eğer bitkilerinizi düzenli olarak incelerseniz, meydana gelen bozuklukları ilerlemeden tespit edebilir ve iyileştirebilirsiniz.

Ev bitkilerinin solmaması için ne yapılmalı

Ev bitkilerinin solmaması için ne yapılmalı?

Bazı bitkiler güzel bir şekilde bakımının yapılmasına solabiliyor. Alırken gür ve yeşil olmalarına rağmen bir süre sonra sararırlar ve solup giderler. Ancak onları doğru tanıyabilirsek solmalarını engelleyebiliriz.

Bakımı kolay olan bu bitkileri çok seveceksiniz

Bakımı kolay olan bu bitkileri çok seveceksiniz

Bazen bitki bakımı konusunda sorunlar yaşanabilir. Önemli olan, sadece büyük yaprakları veya gösterişli bitkilere sahip olmak değil, aynı zamanda kişiyi de olumlu etkilemesidir. Bu nedenle zahmetsizce bakabileceğiniz, en dayanıklı ev bitkilerini paylaşıyoruz.

En sevilen bitkilerden biri Sukulent bakımı nasıl olur İşte tüyolar...

En sevilen bitkilerden biri! Sukulent bakımı nasıl olur? İşte tüyolar...

Sukulentler, en popüler saksı bitkilerinden... Peki uzun süre dayanıklı olan bu güzel bitkilerin bakımı nasıl yapılmalı? Sukulent bakımında nelere dikkat edilmeli?

Evden uzaktayken bitkilerin solmaması için ne yapılmalı

Evden uzaktayken bitkilerin solmaması için ne yapılmalı?

İşiniz veya tatil için evden uzaktayken, bitkilerin solmaması için ihtiyaç duyduğu suyu alması oldukça önemli.

O köşe yaz köşesiydi, bu köşe kış köşesi

O köşe yaz köşesiydi, bu köşe kış köşesi

Yazın bitmesi doğadan, yeşillikten, rengârenk çiçeklerden kopmamız anlamına gelmiyor. Evdeki küçük alanlarımızı yeşillendirebilir, hatta kendimize mini bir bostan bile yaratabiliriz. Ekim ayı aslında bitki yetiştirme konusunda en önemli yenilenme zamanlarından. Bu dönemde toprak yenileme ve bitki bakımı gibi ayrıntıları, işi bilenlere sorduk.

Sardunya bakımı nasıl yapılır

Sardunya bakımı nasıl yapılır?

Bulunduğu ortama uyum sağlayabilen sardunya hoş görünümünün yanı sıra dayanıklı ve kolay bakımıyla da en çok tercih edilen bitkilerden biri. Peki evde sardunya yetiştirirken nelere dikkat edilmeli? Bakımı nasıl yapılmalı?

Plazaların Ortasında Terasta Tarım

Plazaların Ortasında Terasta Tarım

Akmerkez, hayata geçirdiği Terasta Tarım projesi ile 2017’den bu yana misafirlerine kendi meyve ve sebzesini yetiştirmeleri için gerek duyacakları tüm bilgi ve tecrübeyi sunmaya devam ediyor.

Evinize renk katacak birbirinden güzel 5 bitki

Evinize renk katacak birbirinden güzel 5 bitki

Evde bitki yetiştirmek ayrı bir keyiflidir. Mis kokulu ve rengarenk çiçekleri herkes sever. Üstelik bakımları da oldukça kolay. İşte evde bitki yetiştirmek isteyenler için renkli öneriler...

29.05.2020Evdehayat
Saksıda fesleğen nasıl yetiştirilir

Saksıda fesleğen nasıl yetiştirilir?

Mis gibi kokusuyla fesleğen, yemeklere ve salatalara ayrı bir lezzet katıyor. Üstelik evinizde de kolayca yetiştirebilirsiniz. Gelin saksıda fesleğen yetiştirmenin püf noktalarına beraber bakalım.

27.05.2020Evdehayat
Ev Dekorasyonunda Bitkilerin Önemi ve Yerleşimi

Ev Dekorasyonunda Bitkilerin Önemi ve Yerleşimi

Büyük yapraklı bitkilerin özellikle salon dekorasyonunda trend olduğunun altını çizen Mimar-İç Mimar Eda Yürenk Odabaş, bitkileri ev dekorasyonunda nasıl konumlandırabileceğimizden detaylarıyla bahsetti.

6.05.2020İyi Yaşam
Sosyal izolasyon sürecinde yeniden tanımlanan roller: İş, okul ve yaşam dengesi

Sosyal izolasyon sürecinde yeniden tanımlanan roller: İş, okul ve yaşam dengesi

Global düzeyde insanlığın en büyük trajedilerinden birine şahit oluyoruz. Uzaktan eğitime geçiş yaptığımız evlerimizde 7/24 ayrılmadan yaşamaya çalıştığımız bu zorlu süreçte ‘anne baba, çocuk ve öğretmen’ olarak rollerimiz de yeniden tanımlanmaya başladı.

4.05.2020Eğitim
Pampas otunu ev dekorasyonunda nasıl kullanabilirsiniz

Pampas otunu ev dekorasyonunda nasıl kullanabilirsiniz?

Pampas otu son dönemde oldukça popüler, 2020 ev dekorasyon trendleri arasında yoğun ilgi görüyor. Peki, pampas otunu ev dekorasyonunda nasıl kullanabilirsiniz? İşte öneriler…

21.04.2020Evdehayat
Evde Antoryum bakımının incelikleri...

Evde Antoryum bakımının incelikleri...

Antoryum çiçeği, iç mekanlarımızı güzelleştirmenin yanı sıra canlı rengiyle de beğenileri üzerinde topluyor. Ayrıca bakımı da düşünüldüğü gibi zor değil. Peki, evde Antoryum çiçeği bakımı nasıl yapılır? İşte detayları...

21.04.2020Evdehayat
Evde orkide bakımının püf noktaları

Evde orkide bakımının püf noktaları

Güzel görünümüyle dikkat çeken orkideyi belli detaylara dikkat ederek evinizde de yetiştirebilirsiniz. Peki, orkide bakımı nasıl yapılır, hangi sıklıkla sulanmalıdır? İşte bilmeniz gerekenler...

16.04.2020Evdehayat
Evde aloe vera bakımı nasıl yapılır

Evde aloe vera bakımı nasıl yapılır?

Cilt için oldukça faydalı bir bitki olan aloe vera bitkisine evinizde kolayca bakabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli noktaları olduğunu da belirtmekte fayda var. Gelin bu detayları birlikte öğrenelim...

14.04.2020Evdehayat
Evde bitki yetiştirirken nelere dikkat edilmeli

Evde bitki yetiştirirken nelere dikkat edilmeli?

Bitkiler, evimize renk ve farklı bir hava katan birbirinden güzel canlılardır. Bir bitkinin tohumdan yetişip, büyüdüğünü görmek de ayrı bir keyiflidir. Bu anlamda bitki bakımı büyük önem taşıyor. Peki, evde bakımı nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? İşte önemli ipuçları...

20.03.2020Evdehayat
Orkide Nasıl Sulanır

Orkide Nasıl Sulanır?

Orkide sularken nelere dikkat edilmeli? Orkide nasıl sulanır? Gri kökler nasıl yeşertilir? Gizem Aydoğan, Ev yeşilinin bu bölümünde, "Orkide nasıl sulanır? Orkideyi sulamada püf noktalar nelerdir?" soruları yanıtluyor.

9.08.2019İyi Yaşam
Kök Çürümesi Olan Bitki Nasıl Kurtarılabilir

Kök Çürümesi Olan Bitki Nasıl Kurtarılabilir?

Hediye gelen bitkiler, çiçek açıyor, büyüyor ancak kısa bir süre sonra bir anda solabiliyor. Ev Yeşili'nin bu bölümünde Gizem Aydoğan, Moraceae (dutgiller) familyasından Ficus elastica bitkisinin çürümüş köklerini tedavi etmeye çalışarak kök çürümesini önlemek için neler yapmanız gerektiğini anlatıyor.

1.08.2019İyi Yaşam
Bahçıvanlık okulunda eğitimler başladı

Bahçıvanlık okulunda eğitimler başladı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi ile bir bitki bakım ve haşere kontrol firması arasında imzalanan anlaşma sonucunda ‘Bahçıvanlık Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin ilk uygulamalı dersleri başladı. 10 kişilik bahçıvan ekibi, merkezin ilk kursiyerleri oldu.

21.11.2018Eğitim
Türkiyenin ilk bahçıvanlık okulunda eğitimler başladı

Türkiye'nin ilk bahçıvanlık okulunda eğitimler başladı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi ile ISS Bitki Bakım ve Haşere Kontrol Hizmetleri A.Ş. imzalarını taşıyan Bahçıvanlık Eğitim ve Uygulama Merkezi, ilk uygulamalı derslere 14 Kasım 2018 tarihi itibarıyla başladı. 10 kişilik ISS bahçıvan ekibi Merkez’in ilk kursiyerleri oldu.

19.11.2018Kampüs
36 saatte ABD’nin en yaşanası şehri: Denver

36 saatte ABD’nin en yaşanası şehri: Denver

US News dergisinin okurlarına göre, Colorado Eyaleti’nin başkenti ABD’nin en yaşanası şehri. Refahın, yenilikçi kentsel politikaların izlerini her yerde görmek mümkün. Ülkede bisiklet paylaşımı programının en iyi uygulandığı yer. Neredeyse her mahallesinde rastlanan esrar otomatları günlük hayatın doğal birer parçasına dönüşmüş. Washington Parkı’ndan Cherry Creek bisiklet parkuruna şaşırtıcı güzellikte o kadar güzel yer var ki, bir şehir için bu kadarı çok bile...

Saksıyı çalıştırdılar

Saksıyı çalıştırdılar

Sulaması, güneş alma süresi derken bitki bakımı oldukça zor bir konudur. Akıllı saksılar ise bunu kolaylaştırmak için harekete geçti. Sensörler ile donatılan akıllı saksılar, sulamanızı hatırlatıyor, bitkilerin güneş alma süresini hesaplayarak yerini değiştirmenizi öneriyor.

26.11.2016Ekonomi
Aşırı sıcaklarda bitki bakımı

Aşırı sıcaklarda bitki bakımı

Çevre İşlem Birimi Sorumlusu Ziraat Mühendisi Gülşen Şahin, yazın saksılı bitkilerin doğrudan güneş görmemesi gerektiğini söyledi.

8.08.2012Ege
Bahçe ve balkonlar ya romantik ya da enerjik

Bahçe ve balkonlar ya romantik ya da enerjik

Balkona, bahçeye çıkma zamanı geldi. Çıkmasına çıkacağız ama balkon ve bahçeler ne durumda? Sert geçen kışın ardından harap olan, yenileme bekleyen mekanlar için harekete geçmenin tam zamanı. Çünkü hem tüm mobilya ve ev aksesuvar markaları bu yönde kampanyalar yapıp yeni ürünler sunuyor, hem de bitki bakımı, tohum ekimi için uygun zaman.

6.04.2006Kelebek
Bitki ve hayvan sevdası uğruna her yıl bir trilyon harcıyor

Bitki ve hayvan sevdası uğruna her yıl bir trilyon harcıyor

Türkiye’nin en büyük NATO müteahhitlerinden biri, dört ayrı alanda çalışan ve dev projelere imza atan Makyal’ın kurucusu. Faruk Yalçın (81), 10 yıl önce kendini emekli etti. Doğa ve hayvan tutkusunu toplumla paylaşmak amacıyla Darıca’da Türkiye’nin en büyük özel hayvanat bahçesini kurdu. Bitki ve hayvan bakımı üzerine 21 kitap yazdı.

7.08.2004Kelebek
Stresi yenmek için 20 ipucu

Stresi yenmek için 20 ipucu

Stres son yılların en büyük rahatsızlıklarından biri... Peki kalp krizi riskini yüzde 66 artıran bu problemden nasıl korunacaksınız? İşte Men's Health dergisi uzmanlarına göre stresten korunmanızı sağlayabilecek bazı ipuçlarını gözden kaçırmayın.

Zinya Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Zinya (Kirli Hanım) Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Zinya Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Zinya (Kirli Hanım) Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Zinya çiçeğinin ülkemizde 16 çeşidi yetiştirilmektedir. Bulunduğu ortamlara muhteşem ölçüde güzellik kazandıran büyüleyici çiçekler arasında yer alır. Bu bakımdan Zinya çiçeği nedir ve bakımı nasıldır? Zinya (kirli hanım) çiçeği anlamı, özellikleri, faydaları ve yetiştiriciliği ile alakalı olarak sorulan pek çok sorunun yanıtlarını tüm detaylarıyla birlikte derledik.

30.04.2021Bitki Bakımı
Zambak Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Zambak Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Zambak Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Zambak Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Zambak çiçeği, varlığıyla bahçelere kusursuz bir güzellik kazandıran son derece göz alıcı görünüme sahip çiçek türleri arasında öne çıkmaktadır. Doğrudan gün ışığına gereksinim duymadığından neredeyse her yerde bulunabilen bir bitki olma özelliği barındırır. Sizin için Zambak çiçeği nedir ve bakımı nasıldır? Zambak çiçeği anlamı, özellikleri, faydaları ve yetiştiriciliği konularını derledik.

30.04.2021Bitki Bakımı
Zakkum Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Zakkum Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Zakkum Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Zakkum Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Zakkum çiçeği en çok yetiştirilen çiçeklerden bir tanesidir. Özellikle çiçek yetiştirmeyi seven kişiler Zakkum çiçeğine ayrı bir ilgi göstermektedirler. Zakkum çiçeği gerek görselliği ile gerekse de yetiştirilişi ile birlikte oldukça fazla tercih edilmektedir. Zakkum çiçeği ile ilgili yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Son aylarda Zakkum çiçeği en çok araştırılan çiçekler arasına girmiştir. Peki Zakkum çiçeği nedir? Zakkum çiçeği nasıl yetiştirilir? Zakkum çiçeği nasıl sulanmalıdır? Evlerde bu çiçek yetiştirilir mi? İşte Zakkum çiçeği ile ilgili her şey.

30.04.2021Bitki Bakımı

Yazar Sonuçları

Bu dönemde en çok...

“Evde kal” çağrılarıyla başlayan, kendimizi evlerde izole ettiğimiz sürecin üçüncü haftasına giriyoruz. Peki bu süreçte neler öne çıktı, nelere tutunduk, nelerden sıkıldık? İşte gözlemlediğim şeyler...

30.03.2020

8 Kolay Tohum Çimlendirme Önerisi

Tohumdan bitki yetiştirmek isteyenler için çimlendirme önerileri...

5.09.2019

Bitkilerin Latince İsimleri ve Anlamları

Yaşadığımız dünyada binlerce, milyonlarca bitki görüyoruz. Her birinin ismini öğrenmek ise oldukça imkansız.

15.08.2019

Az Işık İsteyen 4 Ev Yeşili

Az ışık alan ortamda da hayatta kalabilen bitkiler ile evinizin yarı aydınlık köşelerini de yeşillendirebilirsiniz.

5.08.2019

Sukulentler Nasıl Çoğaltılır?

Ailenin çiftçilikle uğraşmasından mıdır nedir bitki yetiştirmeyi her zaman çok sevdim. Bir dal, bir yaprak ne bulduysam suya koyup çoğaltayım, minik bir balkonum olsun orada bitki yetiştireyim derdindeyim.

29.07.2019

Bitkilerde Sulama İle İlgili 10 Altın Kural

Bitki bakımı 101 dersi sulamadır. Yeşili yerinde, sararmamış, kurumamış bitkiler istiyorsanız sulama ile ilgili bu temel bilgileri mutlaka öğrenmelisiniz. Basit deyip geçmeyin bir göz gezdirin. Yeni başlayanlar için de güzel bir liste olacağını düşünüyorum.

25.07.2019

Annelerin uzmanlık alanları

Anne olduktan sonra çok değişiyor insan. Zaman da ha hızlı ve dolu dolu geçiyor, yepyeni duygular keşfediliyorken, kişisel gelişim gözüyle bakıldığında “çok şey öğreniyor” hatta yeteneklerini geliştiriyor.

15.08.2013

Tam kapanmada sınavlar için 15 kilit öneri

Yaklaşık 4 milyon öğrenci ve ailelerini ilgilendiren LGS ve YKS için geri sayım başladı. Ancak adaylar ve aileleri hazırlık konusunda kaygılı. Evlerde tam kapanmayı yaşadığımız bu dönemde neler yapılması gerektiğini Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu 15 adımda anlattı...

8.05.2021