MENÜ

Pratik Bilgiler

Pratik Bilgiler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pratik Bilgiler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.682 Pratik Bilgiler haberi bulunmuştur.

Pratik Bilgiler Haberleri

Orkide bakımı nasıl yapılmalı

Orkide bakımı nasıl yapılmalı?

Orkideler en sevilen ve tercih edilen çiçeklerden biri. Göz alıcı renkleri ve güzellikleriyle bulunduğu ortamı farklı bir hava katıyor. Fakat orkide bakımıyla ilgili birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Gelin bu detaylara birlikte bakalım...

Yapıştırıcı lekesi nasıl çıkarılır

Yapıştırıcı lekesi nasıl çıkarılır?

Koltuk, halı ve kıyafetlerimize bulaşan yapıştırıcı lekeleri zor temizlendiği için can sıkıcı olabilir. Fakat, uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntemle bu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Peki, halı, kıyafet, koltuk ve cam yüzeye bulaşan yapışkan lekelerini çıkarmak için neler yapılmalı?

Bardaklarınız matlaştı mı İşte parlatmanın yolları...

Bardaklarınız matlaştı mı? İşte parlatmanın yolları...

Bardaklarınız zamanlar parlaklığını yitirebilir ama yeniden ışıl ışıl bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Peki matlaşan bardaklar nasıl parlatılır?

Pratik ve etkili buzdolabı temizliğinin püf noktaları

Pratik ve etkili buzdolabı temizliğinin püf noktaları

Buzdolabının kapasitesi, enerji tüketimi gibi pek çok detayına önem veririz. Fakat, buzdolabının nasıl temizlenmesi gerektiği de özellikleri kadar önemli. Bu yüzden göz ardı edilmemeli.

Sirkenin farklı kullanım alanları

Sirkenin farklı kullanım alanları

Yemeklere farklı bir lezzet katan sirke pek yerde de kullanılıyor. Özellikle hem doğal hem de etkili olması nedeniyle temizlik yaparken tercih edilen ilk ürünlerden. Bulaşık makinesinden halı temizliğine kadar sirke ile evinizde harikalar yaratabilirsiniz.

Eski kavanozlarınıza yepyeni bir görünüm kazandırmaya ne dersiniz

Eski kavanozlarınıza yepyeni bir görünüm kazandırmaya ne dersiniz?

Kavanozlar her mutfakta bulunan en önemli gereçlerden biri. Ama bir süre sonra ya kapakları gevşediği için tam kapanmıyor ya da besinleri saklamak için uygun olmuyor. Bu yüzden köşede kalan kavanozlarınızı değerlendirerek bambaşka bir hale getirebilirsiniz.

Evdeki gümüş eşyaların bakımı nasıl yapılır

Evdeki gümüş eşyaların bakımı nasıl yapılır?

Gümüş eşyalar evde aksesuar olarak kullanıldığı gibi takı olarak da tercih ediliyor. Fakat bir süre sonra ilk günkü görünümlerini koruyamayıp kararmaya başlar. İlk günkü halini korumak için de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları mevcut. Peki gümüş eşyalar ve aksesuarlar nasıl parlatılır?

Evde işinizi kolaylaştıracak tadilat bilgileri

Evde işinizi kolaylaştıracak tadilat bilgileri

Vaktimizin çoğunu evlerimizde geçiriyoruz ve bu yüzden bazı alanların zamanla aşınmasından dolayı tamir edilmeye veya yenilenmeye ihtiyacı olabiliyor.

Granit tava ve tencere nasıl temizlenmeli

Granit tava ve tencere nasıl temizlenmeli?

Mutfakta en sık kullanılan pişirme ürünlerinden biri de granit tava ve tencereler. Sağlıklı olması ve yemek pişirirken kolaylık sağlaması nedeniyle mutfakların vazgeçilmezlerinden biri oldu. Peki, granit tava ve tencereler nasıl temizlenmeli? İşinizi kolaylaştıracak önerileri sizin için derledik.

Sukulent bakımı nasıl yapılmalı

Sukulent bakımı nasıl yapılmalı?

Kaktüs familyasından olan sukulentler, hem kolay bakımı hem de güzel görünmleriyle en çok tercih edilen bitkilerin başında geliyor. Peki bu güzel bitkinin bakımı nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Eski kavanozları değerlendirmenin 4 pratik yolu

Eski kavanozları değerlendirmenin 4 pratik yolu

Marketten alınan ya da eskiyen kavanozları çöpe atmak yerine eğlenceli bir şekilde değerlendirmeye ne dersiniz? İster kalemlik isterseniz de saksı olarak kullanabilirsiniz. İşte kavanozlarınızı güzel bir şekide değerlendirebileceğiniz alternatifler...

12.06.2020Evdehayat
Sararan kıyafetler nasıl beyazlatılır

Sararan kıyafetler nasıl beyazlatılır?

Beyaz kıyafetler, dikkat edilmesine rağmen kolayca kirlenip lekeleniyor. Ayrıca bir süre sonra da sararabiliyor. Peki, sararan kıyafetler nasıl beyazlatılır? İşte pratik yöntemler...

11.06.2020Evdehayat
Çalışma masası nasıl düzenlenmeli

Çalışma masası nasıl düzenlenmeli?

İşlerimizi yürütmek veya ders çalışmak için vaktimizi çalışma masasında geçiririz. Fakat, fazla dağınık veya kalabalık olması bir süre sonra odaklanmamızı zorlaştırabilir. Peki çalışma masası nasıl düzenlenmeli? İşinize yarayacak tüyoları sizin için derledik.

11.06.2020Evdehayat
Evde gül bakımı nasıl yapılmalı

Evde gül bakımı nasıl yapılmalı?

Güzel kokusu ve rengiyle dikkat çeken gül en sevilen bitkilerden biri. Bu güzel çiçeği evinizde de keyifle yetiştirebilirsiniz. Ancak bakımında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Gelin bu detaylara birlikte bakalım...

10.06.2020Evdehayat
Mutfak tezgahı nasıl temizlenir

Mutfak tezgahı nasıl temizlenir?

Gün içinde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biri mutfak olunca haliyle tezgahlar da bu durumdan etkileniyor. Mutfak tezgahlarının yapısı farklı olunca temizlemeye yöntemleri de farklı olabiliyor. Peki granit veya mermer mutfak tezgahı nasıl temizlenir?

10.06.2020Evdehayat
Devetabanı bakımı nasıl yapılır İşte püf noktaları...

Devetabanı bakımı nasıl yapılır? İşte püf noktaları...

Devetabanı, evlere farklı hava katan ve renk getiren bitkilerden biri. Bu tropikal bitkinin bakımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Gelin bu detaylara birlikte göz atalım.

9.06.2020Evdehayat
Sakız lekesi nasıl çıkarılır

Sakız lekesi nasıl çıkarılır?

Bazen farkında olmadan koltuğunuza, ayakkabınıza veya giysinize sakız yapışabilir. Çoğumuzun karşılaştığı sakız lekesini temizlemek bazen zor olabiliyor. Fakat, birkaç pratik yöntemle bu inatçı lekeden kolayca kurtulabilirsiniz. Peki sakız lekesi nasıl çıkarılır?

9.06.2020Evdehayat
Soğanın acısı nasıl alınır İşte 3 basit yöntem

Soğanın acısı nasıl alınır? İşte 3 basit yöntem

Her yemeğe lezzet katan soğan sağlık için çok faydalı ancak acısı yendiğinde mideyi kötü etkileyebiliyor. Peki, soğanın acısı nasıl alınır? İşte işinize yarayacak yöntemler…

9.06.2020Evdehayat
Çelik evye nasıl temizlenmeli

Çelik evye nasıl temizlenmeli?

Evde en çok vakit geçirilen alanlardan biri de mutfaklar... Hal böyle olunca yemek hazırladığımız veya meyve sebze yıkadığımız bölüm olan evyelerin temizliği ve bakımı da oldukça önem taşıyor. Peki çelik evye nasıl temizlenmeli?

8.06.2020Evdehayat
Silikon lekesi nasıl çıkarılır

Silikon lekesi nasıl çıkarılır?

Bir tadilat ya da herhangi bir işlem sonrası oluşan silikon lekelerinden kurtulmak sanıldığı kadar da zor değil. Peki oldukça yapışkan bir yapıya sahip olan silikon lekelesi nasıl çıkarılır? İşte işinizi kolaylaştıracak püf noktaları...

8.06.2020Evdehayat
Gebelik Döneminde Doğru Beslenmenin Önemi

Gebelik Döneminde Doğru Beslenmenin Önemi

Gebelik süreci kadınlar için en özel dönemlerden biri. Anne adayları için bu süreçte doğru beslenmek ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda Diyetisyen Mehtap Yakut pratik bilgiler verdi.

Yapışkan lekeler nasıl çıkarılır

Yapışkan lekeler nasıl çıkarılır?

Bant, yapıştırıcı veya etiket gibi maddelerin kalıntıları hoş olmayan bir görüntüye neden olabiliyor. Fakat, bu tarz inatçı lekelerden kurtulmak sanıldığı kadar zor değil. Peki, yapışkan lekeler nasıl çıkarılır? Gelin detaylara hep birlikte bakalım.

29.05.2020Evdehayat
Pas lekesi nasıl çıkarılır İşte pratik yöntemler...

Pas lekesi nasıl çıkarılır? İşte pratik yöntemler...

Pas lekeleri, bulaştığı yerden zor çıkarılabiliyor. Daha çok banyo ve mutfakta görülen bu lekeri çıkarmak her ne kadar zor görünse de aslına birkaç detaya dikkat ederek kolayca temizleyebilirsiniz.

28.05.2020Evdehayat
Çaydanlıkta oluşan kireç nasıl temizlenir

Çaydanlıkta oluşan kireç nasıl temizlenir?

Sıcacık bir bardak çay içmenin tadı bambaşkadır. Fakat, gün içinde sürekli kullandığımız çaydanlıklarda sudan dolayı kireç kaçınılmaz olabilir. Bu da çayın kalitesini etkileyebilir. Bu yüzden çaydanlıkların düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor. Peki, çaydanlık kireci nasıl temizlenir?

28.05.2020Evdehayat
Saksıda fesleğen nasıl yetiştirilir

Saksıda fesleğen nasıl yetiştirilir?

Mis gibi kokusuyla fesleğen, yemeklere ve salatalara ayrı bir lezzet katıyor. Üstelik evinizde de kolayca yetiştirebilirsiniz. Gelin saksıda fesleğen yetiştirmenin püf noktalarına beraber bakalım.

27.05.2020Evdehayat
Ocak temizliği nasıl yapılır

Ocak temizliği nasıl yapılır?

Ocak gözleri, mutfakta en çok kirlenen noktalardan biri. Yemek pişirirken yağın sıçraması veya yemeğin dökülmesi bazen zor lekeler oluşturabiliyor. Ancak, birkaç pratik yöntemle bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

27.05.2020Evdehayat
Kalorifer petekleri nasıl temizlenmeli

Kalorifer petekleri nasıl temizlenmeli?

Evlerin sıcacık olmasını sağlayan kalorifer petekleri kirlendiği zaman yeteri kadar iyi ısıtmayabilirler. Bu durumda düzenli olarak temizlenmesi çok önemli.

26.05.2020Evdehayat
Çamaşır makinesinde oluşan kötü koku nasıl giderilir

Çamaşır makinesinde oluşan kötü koku nasıl giderilir?

Çok sık kullanılan çamaşır makineleri zamanla kötü koku yayabilir. Fakat, uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntemle bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

26.05.2020Evdehayat
Davlumbaz temizliği nasıl yapılır

Davlumbaz temizliği nasıl yapılır?

Mutfakta yemek hazırlarken en sık kullandığımız aletlerden biri de davlumbazlar. Ancak, kokuları yok etmek için adeta bir kurtarıcı rolü gören davlumbazların da düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. O halde, davlumbaz temizliği nasıl yapılır diye soracak olursanız, işte işinizi kolaylaştıracak ipuçları...

22.05.2020Evdehayat
Evde sardunya bakımı nasıl yapılır

Evde sardunya bakımı nasıl yapılır?

Her türlü ortamda yetişebilen sardunyalar en sevilen çiçeklerden biri. Rengarenk görünümleriyle bulundukları alanlara da ayrı bir hava katan sardunyayı evde de kolayca yetiştirebilirsiniz. Peki evde sardunya nasıl yetiştirilir? Bakımı için dikkat edilmesi gerekenler neler?

22.05.2020Evdehayat
Temizlikte maden suyu nasıl kullanılır

Temizlikte maden suyu nasıl kullanılır?

Temizlik yaparken sağlık açısından zararlı olmayan doğal temizleyiciler daha çok tercih edilebiliyor. Maden suyu da onlardan biri... Peki, temizlikte maden suyu nerelerde kullanılabilir? Gelin hep birlikte bakalım.

21.05.2020Evdehayat
Cam temizliğinde nelere dikkat edilmeli

Cam temizliğinde nelere dikkat edilmeli?

Evin göz önünde olan noktalarından biri de camlar... Çoğu kişi için cam temizlemek zor bir iş olabiliyor. Fakat, birkaç basit yöntemle camlarınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

21.05.2020Evdehayat
Saksıda biber nasıl yetiştirilir

Saksıda biber nasıl yetiştirilir?

Bazı sebze ve meyveleri evinizde de kolay bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Biber de onlardan biri... Peki, saksıda biber nasıl yetiştirilir? İşte püf noktaları...

20.05.2020Evdehayat
Tahta kaşıklar nasıl temizlenmeli

Tahta kaşıklar nasıl temizlenmeli?

Tahta kaşıklar, yapısından dolayı tencere ve tavalara zarar vermediği için yoğun olarak tercih ediliyor. Fakat, bu tarz kaşıkların temizliği da oldukça önemli. Çünkü, üzerinde kalan yemek kalıntıları bakteri oluşumuna sebep olabilir. Peki, tahta kaşıklar nasıl temizlenmeli, nelere dikkat edilmeli?

19.05.2020Evdehayat
Salgın sürecinde klavye temizliği nasıl yapılmalı

Salgın sürecinde klavye temizliği nasıl yapılmalı?

Koronavirüs salgını nedeniyle işlerimizi evden yürütüyoruz. Durum böyle olunca yoğun olarak kullandığımız klavyenin temizliği çok daha önemli bir konu haline geldi. Peki klavye temizlerken nelere dikkat etmeli?

4.05.2020Evdehayat
Mutfak fayansları nasıl temizlenir

Mutfak fayansları nasıl temizlenir?

Yemek hazırlarken en çok kirlenen yerlerden biri de mutfak fayansları. Farkında olmadan sıçrayan yağ lekeleri zamanla çıkarılması zor bir hale gelebilir. Ancak, bu lekelerden kurtulmak o kadar da zor değil. İşte, mutfak fayanslarını temizlerken işinize yarayacak ipuçları...

30.04.2020Evdehayat
Saksıda domates nasıl yetiştirilir

Saksıda domates nasıl yetiştirilir?

Bazı sebzeleri evinizde de kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Onlardan biri de domates... Peki, saksıda domates nasıl yetiştirilir? Gelin hep birlikte göz atalım.

30.04.2020Evdehayat
Bu öneriler ev temizliğinde işinize yarayacak

Bu öneriler ev temizliğinde işinize yarayacak

Ev temizliğinde işinize yarayacak önerileri sizin için derledik. Bir göz atmaya ne dersiniz?

28.04.2020Evdehayat
Saksıda çilek nasıl yetiştirilir

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir?

Çilek, mis gibi kokusu, canlı rengi ve nefis tadıyla en sevilen meyvelerden biri. Bu güzel meyveyi evinizde de yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte, evde çilek yetiştirmenin püf noktaları...

27.04.2020Evdehayat
Evde el bakım önerileri

Evde el bakım önerileri

Ellerimiz güneş ışığından, gündelik ev işlerinden ve havalardan etkilenir. Bu yüzden de düzenli bir bakıma ihtiyaç duyulur. Peki, evde elimize nasıl bir bakım uygulayabiliriz? Gelin hep birlikte öğrenelim.

27.04.2020Evdehayat
Ev temizliğinde unutulan yerler

Ev temizliğinde unutulan yerler

Evlerimizi temizlerken gözümüzden kaçan birkaç alan vardır. Temizlemeyi unuttuğumuz bu alanlar evin de kirlenmesine neden olabilir. Gelin bu noktalara hep beraber bakalım.

24.04.2020Evdehayat
Bakır eşyalar nasıl temizlenir

Bakır eşyalar nasıl temizlenir?

Bakır eşyalar bir süre sonra kirlenip eskiyebilir. Fakat, bu eşyaları evinizde bulunan birkaç malzeme ile kolayca temizleyip parlatabilirsiniz. İşinize yarayacak birkaç yöntemi sizin için araştırdık.

24.04.2020Evdehayat
Halıdaki çay lekesi nasıl çıkarılır

Halıdaki çay lekesi nasıl çıkarılır?

Çay içmek ayrı bir keyif. Ancak, farkına varmadan oluşan çay lekeleri durumu tatsız hale getirebilir. Özellikle halıya döküldüğü zaman can sıkıcı olabiliyor. Çünkü, hemen temizlenmezse halıcı hale gelebilir. Fakat, birkaç yöntemle bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Peki, halıdaki çay lekesi nasıl temizlenir? İşte işinizi kolaylaştıracak öneriler...

22.04.2020Evdehayat
Lavabo kokusu nasıl giderilir

Lavabo kokusu nasıl giderilir?

Banyo veya mutfaklarımızda bulunan lavabolar tıkanma veya eskiyen borular nedeniyle koku yayabilir. Ancak, birkaç pratik yöntemle bunu engelleyebilirsiniz. Gelin bu detayları beraber inceleyelim.

22.04.2020Evdehayat
Tam zamanı Dalından mutfağa en kısa yol: Balkon bahçeciliği

Tam zamanı! Dalından mutfağa en kısa yol: Balkon bahçeciliği

Virüs kriziyle birlikte doğal kaynakların sınırlarını düşünmeye başladık. Bunun ne kadar hayati bir konu olduğunu yeniden hatırladık. Şimdi hepimizin aklında benzer sorular var. Örneğin, “Kısa sürede normale dönemezsek ne yiyeceğiz” düşüncesi. Büyük şehirlerde ürettiklerimizle yaşamak çok kolay değil belki ama önemli adımlar atmak mümkün. O adımlardan biri de balkon bahçeciliği...

12.04.2020Hürriyet Pazar
WordPress zirvesi WPFest 2020 sona erdi

WordPress zirvesi WPFest 2020 sona erdi

WordPress etkinliği WPFest’in 2. si5 Mart 2020 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleşti. Natro.com’un anasponsor olduğu etkinlik, WordPress meraklıları ve uzmanlarını bir araya getirdi.

11.03.2020Teknoloji
Kızıma Çeyiz raflarda

'Kızıma Çeyiz' raflarda

Yazar Firdevs Günaçar’ın geleneksel tatlarla modern mutfakları harmanlayan tariflerinin bulunduğu 'Kızıma Çeyiz' kitabı raflarda yerini aldı.

7.01.2020Kitap Sanat
Almanya’da imam yetiştirme projesi başlayacak

Almanya’da imam yetiştirme projesi başlayacak

Almanya’da, camilerde istihdam etmek üzere din görevlisi yetiştirilmesi için pilot proje başlatılacağı belirtildi. Osnabrück Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Uçar, Almanya’da bazı İslami cemaatlerin, imam ihtiyacını karşılamak üzere sivil bir yapı oluşturulacağını söyledi.

21.11.2019Avrupa

Yazar Sonuçları