EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Alerji

Alerji ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Alerji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.537 Alerji haberi bulunmuştur.

Alerji Haberleri

Burun kanaması hayat kurtarıyor

Burun kanaması hayat kurtarıyor

Burun yalnızca nefes alıp vermemize yarayan, havayı nemlendiren, süzen ve yüzümüzün ortasında görüntümüzü belirleyen ana organlardan biri olarak tanınır. Ancak günün birinde kanayarak hayatımızı kurtaracağı hiç mi hiç aklımıza gelmez.

17.03.2003Kelebek
Kanser, nedenleri ve savaş

Kanser, nedenleri ve savaş

Kanser kelimesini duymak, günümüzde hala tüylerimizi diken diken etmeye yetiyor. Tıp alanındaki gelişmelere rağmen kanserin kesin tedavisi henüz bulunmuş değil. Kanser kelimesinden korkan ve bu kelimeyi kullanmamaya mümkün olduğunca özen gösteren bizler acaba kanserin ne olduğunu gerçekten biliyor muyuz?

24.03.2003Gündem
Gırtlak Kanseri ve Sigara Bağımlılığı

Gırtlak Kanseri ve Sigara Bağımlılığı

Erken yaşlanmaktan korkuyoruz, kanserden korkuyoruz, kalp-damar hastalıklarından, cildimizin bozulmasından korkuyoruz. Kimimiz erken ölmekten, kimimiz yaşlılıkta çekmekten korkuyor. Şu bir gerçek ki sigara tüm bunlara neden oluyor.

31.03.2003Kelebek
Yaygın bir sorun: Selülit

Yaygın bir sorun: Selülit

Sonuna ‘it’ takısı alan sözcükler çoğunlukla enfeksiyon belirtir. Örneğin bir organ seçin, diyelim prostat bu organın enfeksiyonuna prostatit deriz. Ya da bademciklerin tıptaki adı tonsil’dir. Bademcik iltihabına tonsillit diyoruz. İşte bir istisna selülit. İsmine bakınca bir iltihabi durum olarak algılanır ancak gerçekte selülit bir enfeksiyon değildir. Tıptaki adı hidrolipodistrofi’dir. Cilde yakın olan yağ dokularının günlük enerji kaynağı olarak kullanılmamaları sonucu ortaya çıkan bir şekil bozukluğudur. Selülit oluşmasında birçok etken sayılabilir ancak en büyük etken kadın olmaktır. Östrojen hormonunun selülite yol açması bu bozukluğun bluğ çağında ortaya çıkmasına yol açar. Hamilelik ve menopoz da selülitin ortaya çıktığı dönemlerdir.

7.04.2003Kelebek
Baharla birlikte gelen tehlike: Polen

Baharla birlikte gelen tehlike: Polen

Bahar aylarında bitkilerin ortaya çıkardığı polen miktarındaki artışla birlikte meydana gelen alerjik rahatsızlıkların, büyük oranda işgücü kayıplarına yol açtığı bildirildi.

Baharla gelen tehlike: Polen

Baharla gelen tehlike: Polen

Bahar aylarında bitkilerin ortaya çıkardığı polen miktarındaki artışla birlikte meydana gelen alerjik rahatsızlıkların, büyük oranda işgücü kayıplarına yol açtığı bildirildi.

9.04.2003Gündem
Yaz geliyor, güneş lekelerine dikkat

Yaz geliyor, güneş lekelerine dikkat!

Yaşamın kaynağı ve devam etmesi için gereksinim duyduğumuz güneş, çoğu zaman cildimize verdiği zararlar nedeniyle suçlanır. Asıl suçlu olan gerçekten güneş mi yoksa bizim güneşle ilgili davranış biçimimiz midir?

14.04.2003Kelebek
Dobermandan kaçarken düşüp omzunu kırdı

Dobermandan kaçarken düşüp omzunu kırdı

Hürriyet Yazarı Togay Bayatlı, bakıcısının elinden kurtulan dobermandan kaçarken tökezleyerek omzunun üzerine düştü. Omzu kırılan Bayatlı'ya, 4.5 saat süren ameliyatla protez takıldı.

15.04.2003Gündem
Anti-aging: Bir yaşam biçimi

Anti-aging: Bir yaşam biçimi

Yaşlanmak yüzyıllardır insanoğlunun çare bulmaya çalıştığı ancak bir türlü engellenemeyen doğal bir süreçtir. Yaşlanma hızımızı belirleyen iki ana unsur vardır. Biri kalıtımsal özelliklerimiz, diğeri de hava kirliliği, sigara, kötü beslenme alışkanlıkları gibi dış etkenlerdir. Özellikle günlük diyet ve yaşam biçiminin doğru planlanması ve bu konudaki kozmetik ürünler hem kişinin yaşlanmasını geciktirmekte hem de daha genç görünmesini sağlamaktadır.

21.04.2003Kelebek
Obeziteye karşı anne sütü uyarısı

Obeziteye karşı anne sütü uyarısı

Tempo Dergisi'nin son sayısında Prof. Dr. Hilal Mocan, anne babaları obezite konusunda uyardı. Prof. Mocan, Türkiye'de çocukların yüzde 15-20'sinin obez (aşırı şişman) olduğunu belirterek anne sütünün ihmal edildiğini söyledi.

23.04.2003Gündem
‘Zararsız’ belgenizi alın ihracatı sağlama bağlayın

‘Zararsız’ belgenizi alın ihracatı sağlama bağlayın

Klinik tahlillerin yanı sıra endüstriyel analizler de yapan Biruni Laboratuvarı'nın patronu Ömer Güzel, ‘‘Türkiye'de özellikle tekstil ve gıdada üretimle ilgili analizlere olan ihtiyaç artacak. Tekstil ihracatında, ‘Ekoteks' belgesi avantaj sağlayacak’’ dedi.

27.04.2003Ekonomi
Baharla birlikte polenler de geliyor

Baharla birlikte polenler de geliyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ilkbahar mevsiminin geç ve birden gelmesinin, havada yoğun polene yol açtığını vurgulayarak, polenlerin de ''saman nezlesi'' olarak bilinen alerjik nezleye neden olduğunu bildirdi.

28.04.2003Seyahat
Alerjik bünyeler, akarlara dikkat edin

Alerjik bünyeler, akarlara dikkat edin!

Başta yatak odası olmak üzere evlerde insan derisi, saç ve kepekle beslenen milyonlarca mikroorganizma yaşıyor. Ev tozu akarları adı verilen bu mikroorganizmaların alerji hastalarında alerjik nezle ve astım şikayetlerine yol açtığı bildiriliyor.

Bahar alerjisine dikkat

Bahar alerjisine dikkat

Bahar aylarında önemsenmeyen alerjik nezlenin, zamanında tedavi edilmemesi halinde astıma neden olabildiği bildirildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan, Türkiye'de erişkin nüfus arasında bahar alerjilerinin yaygın olduğunu, "saman nezlesi" olarak da adlandırılan alerjik nezlenin görülme sıklığının yüzde 15-20, alerjik astımın ise yüzde 5-7 olduğunu söyledi.

4.05.2003Kelebek
Stres kaynaklı diş hastalığı: Bruksizm

Stres kaynaklı diş hastalığı: Bruksizm

Çağımızın hastalığı stresin birçok rahatsızlığa neden olduğunu biliyoruz. Diş sağlığına olan olumsuz etkisi ise belki de aklımızın ucundan bile geçmiyor. Peki nasıl oluyor da stres diş sağlığımızı bozuyor?

5.05.2003Kelebek
Horlama yüksek tansiyonun habercisi olabilir

Horlama yüksek tansiyonun habercisi olabilir

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfı Başkanı Prof.Dr. İrfan Devranoğlu, yüksek tansiyonun, aşırı horlayan kişilerde, horlamayan kişilere göre daha sık görüldüğünü söyledi.

Obur muyuz?

Obezite (şişmanlık) temel bir sağlık sorunudur. Her yıl kilo vermek isteyenler özel diyetlere, zayıflama ilaçlarına ve diğer tedavi yöntemlerine avuç dolusu para harcamakta ve ne yazık ki çoğu kalıcı başarı elde edememektedir.

12.05.2003Kelebek
Barcelona, çevreci göğüs reklamı alacak

Barcelona, çevreci göğüs reklamı alacak

Göğüs reklamlarını reddetmesiyle ünlü Barcelona'nın futbolcularının formalarında yakında, ‘‘Şampiyon Barça, Temiz Akdeniz’’ sloganını görürseniz hiç şaşırmayınız.

13.05.2003Gündem
Anne sütü bebeğin zekasını geliştiriyor

Anne sütü bebeğin zekasını geliştiriyor

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Köksal, yeni doğan bebekler için anne sütünün en değerli besin olduğunu belirterek, 'Anne sütü içen bebeklerin zeka seviyesi yüksek oluyor' dedi.

Burçlara göre astım riski

Burçlara göre astım riski

Alerjik astımlılarla yapılan araştırmaya göre, hastalık en çok Yengeç'lerde görülüyor. Astıma en az rastalanan burç ise Kova...

Grip virüsü öldüren klima

Grip virüsü öldüren klima

Sharp, püskürttüğü artı ve eksi iyonlarla virüsleri parçalayarak etkisiz hale getiren yeni teknoloji geliştirdi. Teknosa'nın Türkiye'de de piyasaya sürdüğü Plasmacluster klimalar, bir odadaki grip virüslerini 2 saatte yüzde 99 etkisiz hale getiriyor. Japonya'da bu teknoloji SARS için deneniyor.

22.05.2003Ekonomi
Grip değil, saman nezlesi

Grip değil, saman nezlesi!

Halk arasında saman nezlesi diye bilinen ve tıp dilinde allerjik rinit olarak adlandırılan hastalık o kadar yaygındır ki yaklaşık toplumun yüzde 15’inde görülür. Mevsimsel ve yıl boyu görülebilen iki tipi vardır. Özellikle polenlere karşı duyarlı olanlarda bahar mevsiminde yakınmaların arttığı izlenir. Ancak yıl boyu yakınmaları olan kişilerin bir çoğu bu yakınmaların alerjik kaynaklı olduğunun bilincinde değildir ve sık gribe yakalandığını sanabilir.

26.05.2003Kelebek
Şöhret anası diye bir müessese vardır

Şöhret anası diye bir müessese vardır

“Şöhret anası” diye kendine özgü bir tür vardır.Gereksizliği, sevimsizliği, çevreye verdiği zarar, yapışkanlığı, sürtündüğüne alerji yapması açısından deniz anasına benzese de, farklı bir türdür “şöhret anası” denilen. Yanlış bir sıfat kullanmak istemiyorum... diyelim ki “bir şekilde” şöhret olan şarkıcı / türkücü / dansöz / oryantal / oyunculara bu gözle bir bakın.

26.05.2003Kelebek
Sağlıklı yaşam için vücudunuzu vitaminsiz bırakmayın

Sağlıklı yaşam için vücudunuzu vitaminsiz bırakmayın!

Şehir hayatı, hava kirliliği, alkol, sigara, stres gibi nedenler, vücudumuzda vitaminlere olan ihtiyacı artırıyor. Eksik alındığında vücudun direnci düşüyor, bazı rahatsızlıklara neden oluyor. Vitaminleri karşılamanın en etkili yolu doğal ürünler.

Arı deyip geçmeyin

Arı deyip geçmeyin

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan arı sokmasının bazı kişilerde ölüme yol açabilecek ''anaflaktik şoka'' (vücudun tamamını ilgilendiren alerji) neden olabileceğini söyledi.

4.06.2003Gündem
Önemli bir tedavi yöntemi: Dokunmak

Önemli bir tedavi yöntemi: Dokunmak!

Tıp fakültesinde doktor adaylarına ilk öğretilen, hastaya sevginizi, ilginizi göstermek için dokunmaktır. Sıkıntısı olan bir dostumuza gergin bir anında dokunduğumuzda, onun sırtını sıvazladığımızda, omzuna kolumuzu attığımızda ona desteğimizi ve yanında olduğumuzu hissettiririz. Bu dokunuş rahatlama hissi yaratıp kişinin stresten kurtulmasına yardım edecektir. Gerçekten de dokunma beden dilinin bir parçası ve sevgimizi göstermenin önemli yollarından biridir.

9.06.2003Kelebek
Metal Alerjisi Sigara İçenlerde Daha Çok Görülüyor

Metal Alerjisi Sigara İçenlerde Daha Çok Görülüyor

Bir grup Danimarkalı bilimadamına göre sigara küpelerde ve kotların düğmelerinde bulunan metallerin de içinde bulunduğu birçok materyale karşı alerji riskini arttırabilen bir etken.

Bebeğinizin cinsiyetini belirlemek elinizde mi

Bebeğinizin cinsiyetini belirlemek elinizde mi?

Doğacak çocukların cinsiyetinin belirlenmesi anne ve babanın istemi dışında olmasına karşın çok eskilerden beri çocuğun cinsiyetinin nasıl gerçekleştiği insanların ilgisini çekiyor. Günümüzde teknolojinin yardımıyla cinsiyetin doğum öncesinde belirlenmesi mümkün.

16.06.2003Kelebek

Yazar Sonuçları

Cihangir'den başka semtler de var

GEÇEN haftaki Tempo dergisinde Berrin Karakaş imzalı Cihangir Cumhuriyeti yazısını görünce, ağzımdan çıkan ilk cümle şuydu: Gene mi Cihangir.

16.03.2003

Ev tozu alerjisi geçer mi?

BENİM sık sık nefes darlığı atağım oluyor. Gittiğim doktor, yaptığı tetkiklerden sonra ev tozu alerjisi olduğunu söyledi, bazı ilaçlar verdi. Bundan kurtulmak için neler yapabilirim?

24.03.2003

Bahar alerjilerine dikkat

UZUN süren ya da kar yağışları nedeniyle bize uzun sürmüş gibi gelen kış günlerinin ardından bahar kendini göstermeye başladı.

30.03.2003

Alerji mevsimine girdik

Polenler... Bazen çiçeklere dokunduğumuzda savrulan renkli bir toz bulutu gibi gördüğümüz; bazen gökyüzünde pamuklar gibi uçuşurken seyrettiğimiz; bazen de bir yağmurdan sonra bir kenarda toplaşan sarı bir toz kümesi olarak gözümüze çarpan çiçek tozları...

24.04.2003

Astım da alerjik hastalıktır

Özellikle bahar aylarında alerji ve astım, kolkola, aramızda dolaşıp sağlımızı tehdit ediyolar.

4.05.2003

Göz tansiyonu tedavi edilmezse kör edebilir

Çok az bilinen, kendini hiç belli etmeyen göz tansiyonu, tedavi edilmezse kurbanlarının görme yeteneğini tehlikeye sokuyor.

17.06.2003