EKSTRA
MENÜ

Akademik

Akademik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Akademik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 27.634 Akademik haberi bulunmuştur.

Akademik Haberleri

NUN İlkokulu Artık Beykoz’da

NUN İlkokulu Artık Beykoz’da

2014 yılından bu yana Altunizade’de yer alan NUN Okulları ana sınıfı ve ilkokul kampüsü 2021/2022 döneminde eğitime, Türkiye’de ve Dünya’da benzeri az bulunan fiziki imkânlara sahip Beykoz kampüsünde devam edecek.

17.05.2021Gündem
MEB, akla takılan tüm soruları yanıtladı

MEB, akla takılan tüm soruları yanıtladı

"Lise Sınavları İle İlgili Merak Edilenler", "Uzaktan Eğitim", "Sınıf Geçme", "Devamsızlık", "Kayıt-Nakil", "Projeler", "Burs ve Pansiyon İşlemleri", "Genel" başlıklarındaki sınava ilişkin bazı sorular ve yanıtları şöyle:

17.05.2021Eğitim
Pandeminin çocuk ve ergenlerde yarattığı yalnızlık duygusu

Pandeminin çocuk ve ergenlerde yarattığı yalnızlık duygusu

COVID-19 pandemisi hayatımıza aniden girdi ve yaşam düzenimizi büyük ölçüde etkiledi. Bireysel, sosyal yaşantılar, aile içi ilişkiler, çalışma ve eğitim faaliyetleri zorunlu olarak büyük ölçüde değişikliğe uğradı.

17.05.2021Eğitim
Eğitimde bilinçli farkındalık

Eğitimde bilinçli farkındalık

Okullar zorlanmanın çok olduğu ve birçok açıdan kolay olmayan mekanlardır, örneğin akran zorbalığının çok fazla olduğu yerlerdir. Okullarda çocukluk dönemi travmaları, ebeveyn kayıpları, ailesel problemler, akademik kaygılar, hastalık, bedensel engeli olan çocuklar var. Aslında bir sınıfın içine baktığımızda yaşamın içi gibidir, o kadar çok acı var ki. Peki bütün bunlarla biz nasıl şefkatli olabiliriz? Burada diyebiliriz ki okullar eğitim ve öğretimin var olduğu gibi acının, duyguların, zorlanmanın da var olduğu yerlerdir. Bir sınıfın içinde öğretmen birçok acı görür, eğer farkındaysa. Yaşamda bir zorlanma, bir acı varsa şefkat aslında bizim o duruma karşı gösterdiğimiz becerikli bir tutumdur. Şefkat bir eylem olabilir, bir eylemin içerisindeki tutum olabilir veya bir duygu olabilir.

17.05.2021Eğitim
Microsoft Wordde paragraf aralığı nasıl düzenlenir Word paragraf aralığı düzenleme ve ayarlama

Microsoft Word'de paragraf aralığı nasıl düzenlenir? Word paragraf aralığı düzenleme ve ayarlama

Microsoft Office Word'de paragraflar arası ayarlama yapmak mümkündür. Paragraflar arası boşluk arttırılabilir ya da azaltılabilir. Bunun için de ekstra bir program gerekmez. Hali hazırda bulunan uygulama ile düzenleme sağlanabilir. Bu nedenle Microsoft Office Word'de paragraf aralama konusunu sizler için derledik.

17.05.2021Teknoloji
Çürüğe neden olan bakteriler tüm vücuda bulaşabilir

Çürüğe neden olan bakteriler tüm vücuda bulaşabilir!

Salgın başladığından beri gitmeye çekindiğimiz yerlerin başında diş hekimleri geliyor. Oysa dişlerimizin bakımını ihmal etmemek genel sağlık durumumuz için çok önemli. Diş hekimi Eyüp Çelik “Çürüğe neden olan bakteriler kalp-damar, mide, karaciğer, böbrek gibi pek çok sistemik hastalığı da tetikler; nezleye, gribe zemin hazırlar ” diyor.

16.05.2021Hürriyet Pazar
ALES sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM duyurdu: 2021 ALES sınav sonuç tarihi belli oldu

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM duyurdu: 2021 ALES sınav sonuç tarihi belli oldu!

ALES sonuçlarının açıklanacağı tarih, adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. ÖSYM tarafından organize edilen 2021 ALES sınavına katılan adaylar söz konusu sınavın sonuçlarını yapılan değerlendirmelerin ardından öğrenecek. 2 Mayıs Pazar günü gerçekleşen ALES sınavının sonuçları AİS ekranı ve ÖSYM'nin mobil uygulamasından aday T.C kimlik No şifresi ile sorgulanacak. ÖSYM sınav takvimine göre sonuçlar mayıs ayında yayınlanacak. Akademik kariyer yapmak için sınava katılım sağlayan adayların gözü şimdi 'ALES sonuçları açıklandı' duyurusunda. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ayrıntılar.

16.05.2021Gündem
Bakan Selçuk’tan liselilere tavsiyeler

Bakan Selçuk’tan liselilere tavsiyeler

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lisenin her kademesi için ayrı ayrı tavsiyelerde bulundu.

15.05.2021Eğitim
SAT (Scholastic Aptitude Test) sınavı nedir, ne işe yarar

SAT (Scholastic Aptitude Test) sınavı nedir, ne işe yarar?

SAT, Scholastic Aptitude Test olarak bilinen ve Amerika’daki üniversitelere girişte hem Amerikan vatandaşlarının hem de uluslararası öğrencilerin üniversitelere yerleşimini sağlayan bir sınavdır. Oldukça geniş bir yelpazesi olan SAT sınavı nedir, ne işe yarar soruları, gelecek planlaması içerisinde olan kişiler tarafından merak ediliyor. İşte SAT sınavı hakkında tüm merak edilenler…

14.05.2021Gündem
BioNTech aşısı bütün varyantlara etkili

BioNTech aşısı bütün varyantlara etkili

BioNTech’in kurucusu Uğur Şahin, ünlü tıp dergisi The New England Journal of Medicine’a kapsamlı bir analiz yazdı. Bilimsel makalede Pfizer-BioNTech aşısının, koronavirüsün tüm varyantlarına karşı etkili olduğu açıklandı.

14.05.2021Dünya
Sempozyum Nedir Ve Nasıl Yapılır Sempozyum Özellikleri Ve Örnekleri

Sempozyum Nedir Ve Nasıl Yapılır? Sempozyum Özellikleri Ve Örnekleri

Çeşitli alanlarda bilgi aktarımı sağlamak için sempozyum, panel ve münazara gibi etkinlikler düzenlenir. Burada belirlenen konular hakkında bilgilendirmeler yapılır. Sempozyum da en merak edilen ve en çok tercih edilen etkinliklerden biridir. Sempozyum nedir ve nasıl yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.05.2021Araştırma
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saraçoğlundan kozmetik danışmanlığı  iddialarına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saraçoğlu'ndan "kozmetik danışmanlığı" iddialarına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Adnan Saraçoğlu, "Prof Saraçoğlu" markasının Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandığım 2015 yılından çok önceki bir tarih olan 21 Ağustos 2007'de Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından şirket adına tescillendiğini bildirdi.

13.05.2021Gündem
Bir diktatörlüğün trajikomik hikâyesi

Bir diktatörlüğün trajikomik hikâyesi

Kenya’nın ve Afrika edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük yazarları arasında gösterilen Ngügi wa Thiong’o, ‘Kargalar Büyücüsü’nde hayali bir Afrika ülkesinin trajikomik hallerini anlatıyor. Aslında emperyalist sömürünün ve uluslararası siyasetin çarklarında ezilen azgelişmiş ülkelerin evrensel bir temsili olan roman, uzun ama çok akıcı bir başyapıt.

12.05.2021Kitap Sanat
Elazığda tesadüfen keşfedildi Hayranlık uyandırıyor

Elazığ'da tesadüfen keşfedildi! Hayranlık uyandırıyor

Elazığ'da 2 bin 340 rakımlı Haroğlu Dağı'nın zirvesinde tesadüfen keşfedilen böcek türü, renkleriyle ilgi çekiyor. Prof. Dr. İnanç Özgen, "Küresel ısınmadan dolayı hava sıcaklıkları değişti. Tarımsal ilaçların zararlı etkileri oldu. Bu nedenle nadir görülen bir tür. Akademik kaynaklara göre daha önce düşük rakımlarda görülmüş. Bu türü bu kadar yüksek rakımda doğa gezisi sayesinde tespit edebildik. Renkli tüyleri o kadar güzel ki insan bakmaya kıyamıyor." ifadelerini kullandı.

12.05.2021Gündem
Giffey’in doktorası iptal edilecek mi

Giffey’in doktorası iptal edilecek mi?

Almanya’da kamuoyunda uzun süre tartışılan Federal Aile Bakanı Franziska Giffey’in akademik titrinin alınıp alınmayacağı konusunda kararın kısa zamanda verileceği belirtildi.

11.05.2021Avrupa
ALES ne zaman açıklanacak ALES sonuçları için ÖSYMden tarih bilgileri

ALES ne zaman açıklanacak? ALES sonuçları için ÖSYM'den tarih bilgileri

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu pek çok kişinin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. ALES sonuçları ÖSYM'nin belirlediği tarihte erişime açılacak. Binlerce adayın katılımı ile gerçekleşen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2021-ALES/1) değerlendirme sonuçlarının açıklanacağı tarihi ÖSYM duyurdu. 2021 ÖSYM sınav takviminde yer alan bilgilere göre ALES/1'e katılan adaylar sınav sonuçlarını 27 Mayıs tarihinden öğrenebilecekler. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacak. İşte, ALES sonuçları hakkında detaylı bilgiler

11.05.2021Gündem
Phd Nedir Phd Açılımı Ve Nasıl Yapılır Bilgi

Phd Nedir? Phd Açılımı Ve Nasıl Yapılır Bilgi

Günümüzde eğitim hayatında pek çok akademik eğitimler bulunmaktadır. Üniversite mezunu olan kişiler kendilerini geliştirmek için pek çok akademik eğitimlere başvurular. Bunlardan birisi de Phd olmaktadır. Peki Phd nedir? Phd açılımı ve nasıl yapılır hakkındaki bilgileri sizlere detaylıca derledik.

10.05.2021Sözlük
Barbie Oyunun Faydaları Araştırması

Barbie Oyunun Faydaları Araştırması

Cardiff Üniversitesi’nde Barbie öncülüğünde oyuncak bebekle oynamanın faydaları üzerine bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre Barbie gibi oyuncak bebeklerle oynamanın empati ve sosyal becerileri besleyerek, çocukları geleceğe hazırlamada büyük faydalar sağladığı sonucuna varıldı. Bu projenin detaylarını konuşmak üzere Barbie Oyunun Faydaları Projesi Türkiye Sözcüsü Klinik Psikolog ve Oyun Terapisti İrem Polat ile bir araya geldik ve kendisine sorularımızı yönelttik.

Yetenekten Kariyere Projesi: “Bir kalıp” herkese uymaz

Yetenekten Kariyere Projesi: “Bir kalıp” herkese uymaz

Eğitim, “insanın doğasına saygı duyarak potansiyelini açığa çıkarma süreci” olarak tanımlanabilir. Özünde potansiyel anlamına gelen yetenekse ilgiyle gelişir. Bu kapsamdaki temel sorumluluklarımızdan birinin, öğrencilerimizin doğuştan getirdiği yeteneklerinin saptanması ve geliştirilmesi olduğunu çok iyi biliyoruz. Yetenekler saptanıp geliştirildiğindeyse hem çocuklarımızın mutlu olacağını, hem de kariyer gelişimlerinin daha sağlıklı bir hâl alacağını görüyoruz.

9.05.2021Eğitim
Vatikan’ın dijital arşivinde buldu Yunus Emre’ye ait bu divan ilk kez gün yüzüne çıktı

Vatikan’ın dijital arşivinde buldu! Yunus Emre’ye ait bu divan ilk kez gün yüzüne çıktı

Vatikan'ın internet üzerinden paylaştığı dijital yazıtlarda büyük Türk mutasavvıfı ve halk ozanı Yunus Emre'nin daha önce gün yüzüne çıkmamış, içinde 200'e yakın şiir bulunan yeni divanı ortaya çıktı. Divanı bulan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Himmet Büke, "Akademik çalışmalarıma bağlı olarak yaptığım arşiv taramalarım sırasında Vatikan arşivinde yeni bir Yunus Emre Divanı nüshası tarafımızdan tespit edildi. Çalışma 2 kitap halinde TDK yayınları arasından 1-2 ay içinde çıkacak ve okuyucusuyla buluşacaktır" dedi.

9.05.2021Gündem
Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretimin durumunu Türkiye ve dünya çerçevesinde değerlendirdi. Saraç, “ Uluslararası öğrenci sayımız 200 bini aştı. Türkiye’nin yükseköğretimde bir bölgesel güç olma iddiasını desteklemek ve geliştirmek için, ilgili kurumlardan biri olan YÖK, uluslararasılaşma kavramını aynı zamanda bir kamu politikası olarak ele alıyor” dedi.

8.05.2021Eğitim
Hemşire Burcu Yüksel bir yıldır oğluna sarılamıyor Çok büyük bir şey

Hemşire Burcu Yüksel bir yıldır oğluna sarılamıyor! 'Çok büyük bir şey'

Antalya'da pandemi yoğun bakımında görevli hemşire Burcu Yüksel (32), oğlu mut Ege'ye (8) 1 yıldır sarılamıyor. Koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana oğluyla yalnızca cep telefonu üzerinden görüşebilen Yüksel, “Bir anne için çok büyük bir şey. Bir sene bir yaş demek. Bir senedir çocuğumun hiçbir şeyiyle ilgilenemedim. Çocuğumun yanımda olmasını isterdim" dedi.

8.05.2021Gündem
ALES sonuç tarihi: 2021  ALES/1 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM duyurdu

ALES sonuç tarihi: 2021 ALES/1 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM duyurdu!

ALES sınav sonuç tarihi, söz konusu sınava katılım sağlayan adayların yoğunlaştığı konulardan oldu. ÖSYM tarafından 2 Mayıs 2021 Pazar günü organize edilen 2021 ALES sınavının temel soru kitapçığı ile cevap anahtarının yüzde 10'luk bölümünün erişime açılmasının ardından, gözler sonuç tarihine çevrildi. Akademik kariyer yapmak üzere sınava katılan adayların değerlendirme sonuçları ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden yayınlanacak. Adaylar ALES sınav sonuçlarını T.C kimlik No ve şifre bilgi ile görüntüleyecek. Peki, ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ayrıntılar.

7.05.2021Gündem
Bakan hashtag açtı, öğrenciler “iptal” istedi

Bakan hashtag açtı, öğrenciler “iptal” istedi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda lise öğrencilerinden bir çalışma için öneri talebinde bulundu.

7.05.2021Eğitim
Helge Braun’un doktora tezine incelenme

Helge Braun’un doktora tezine incelenme

Giessen Justus-Liebig Üniversitesi, Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun’un akademik doktora tezinin bilimsel standartlara uyup uymadığını kontrol edecek.

6.05.2021Avrupa
Prof. Dr. İbrahim Demir kimdir İTÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. İbrahim Demirin biyografisi

Prof. Dr. İbrahim Demir kimdir? İTÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. İbrahim Demir'in biyografisi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Genel Sekreteri Prof. Dr. İbrahim Demir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Prof. Dr. İbrahim Demir, yoğun bakımda bulunan Demir, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Peki, Prof. Dr. İbrahim Demir kimdir? İTÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. İbrahim Demir'in biyografisi

6.05.2021Gündem
Kortlardan bursla ABD’ye

Kortlardan bursla ABD’ye

3 yaşında başlayan tenisçi olma hayalini milli formayla taçlandırarak Türkiye’yi temsil eden Emir Şendoğan, ABD’deki Rice Üniversitesi’nin tüm dünyadan seçtiği üç tenisçiden biri oldu.

6.05.2021Eğitim
Tez Nedir Ve Nasıl Yazılır Tez Yazım Kuralları Ve Tez Konusu Örnekleri

Tez Nedir Ve Nasıl Yazılır? Tez Yazım Kuralları Ve Tez Konusu Örnekleri

Özelikle üniversitelerde sıkça duyulan kelimelerden birisi tez kelimesidir. Birçok bölümden mezun olmak için tez ödevleri verilir. Ayrıca akademik çalışma alanında da tez yazımı vardır. Sizler için Tez nedir ve nasıl yazılır? Tez yazım kuralları ve tez konusu örnekleri nelerdir? Tüm detayları ile derledik.

5.05.2021Araştırma
Özgeçmiş Nedir Ve Nasıl Yazılır Özgeçmiş Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Özgeçmiş Nedir Ve Nasıl Yazılır? Özgeçmiş Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Özgeçmiş iş hayatına atılmak açısından oldukça önemlidir. İş başvurularında bulunurken profesyonel bir özgeçmişinizin olması gerekmektedir. Özgeçmiş, iş başvurusunda bulunan adaylar için bir ilk izlenim oluşturmaktadır. Bu sebeple iyi bir şekilde hazırlanması gerekir. Özgeçmiş nedir ve nasıl yazılır? Özgeçmiş yazım kuralları ve örnekleri.

5.05.2021Araştırma
Önsöz Nedir Ve Nasıl Yazılır Önsöz Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Önsöz Nedir Ve Nasıl Yazılır? Önsöz Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Kitap yazan yazarlar ya da bireyler ön söz kısmını sıklıkla kullanır. Ön söz genellikle kitaplarda kullanılır. Kitapların olmazsa olmaz bölümleridir. Aynı zamanda ön söz tez ve akademik yazılarda da kullanılır. Bu sebeplerden dolayı ön söz yazımı, ne olduğu, yazım kuralları, neyi içerdiği önem arz etmektedir. Ön söz yazımının doğru bir şekilde yapılması için yayınlanmış ön söz örnekleri incelenebilir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Araştırma
Makale Nedir Ve Nasıl Yazılır Makale Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Makale Nedir Ve Nasıl Yazılır? Makale Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Alanında uzman pek çok kişi uzmanlık alanları ile ilgili makale yazabilir. Bu anlamda makale en çok kullanılan yazım teknikleri arasında yerini almıştır. Doğru makale yazımları için kurallarına, nasıl yazıldığına bakılmalıdır. Yer alan makale örnekleri incelenmelidir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Araştırma
Kaynakça Nedir Ve Nasıl Yazılır Kaynakça Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Kaynakça Nedir Ve Nasıl Yazılır? Kaynakça Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Akademi için bildiri, kitap veya makale hazırlarken içerik başka çeşitli çalışmalardan alınabilir, ilham veya belirli kısımlar kullanılabilir. Bu durumda işin sonunda kaynakçayı belirtmeniz gerekir. Kaynakça içermeyen kitap, makale veya tezlerin eşdeğer içeriği yoktur. Bu doğrultuda kaynakça kullanımı çok önemlidir ve bu dikkatli çalışma gerektiren bir sorundur. Kaynakça nedir ve nasıl yazılır, kaynakça yazım kuralları ve örnekleri nelerdir tüm detaylarıyla derledik.

5.05.2021Araştırma
İyi Niyet Mektubu Nedir Ve Nasıl Yazılır İyi Niyet Mektubu Yazım Kuralları Ve Örnekleri

İyi Niyet Mektubu Nedir Ve Nasıl Yazılır? İyi Niyet Mektubu Yazım Kuralları Ve Örnekleri

Diğer adı motivasyon mektubu olarak da bilinen niyet mektubu, kişinin akademik başvurularında ve eğitim hayatında yazdığı bir mektup çeşidi olarak bilinir. İyi niyet mektubu, herhangi bir üniversitenin programına yapılan başvuru aşamasının bir parçası olarak bilinir. Bu mektubu yazan kişiler, belirlenmiş olan üniversitenin seçme nedenleri ile birlikte program boyunca ve program bittikten sonra yapmak istediklerinden ve hedeflerinden bahsederler. İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Araştırma
DSÖ, Berlin’de ‘salgın istihbarat’ merkezi kuruyor

DSÖ, Berlin’de ‘salgın istihbarat’ merkezi kuruyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Almanya, gelecekteki yeni virüsler için erken uyarı sistemi olarak pandemi ve salgın (epidemi) istihbaratı (bilgi), gözetimi ve analitik yeni metodoloji için yeni bir küresel merkez (hub) oluşturulacağını duyurdu.

5.05.2021Avrupa
AÖF final sınavı ne zaman yapılacak İşte bahar dönemi AÖF sınav takvimi ve tarihler

AÖF final sınavı ne zaman yapılacak? İşte bahar dönemi AÖF sınav takvimi ve tarihler

'AÖF final sınavları ne zaman? ve 'AÖF sınav tarihleri açıklandı mı?' soruları mayıs ayına girilirken yanıtı araştırılan konulardan oldu. Açıktan üniversite eğitimine devam eden milyonlarca öğrenci, kurumun yayınladığı akademik takvim üzerinden sınav tarihini sorguluyor. Peki, AÖF final sınavı ne zaman yapılacak?

5.05.2021Gündem
En engelsiz üniversite: Kütahya Dumlupınar

En engelsiz üniversite: Kütahya Dumlupınar 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ‘2021 Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni’ YÖK Başkanlığında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yılın ödül kazanan üniversitelerinin rektörlerinin online katıldığı törende Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da yer aldı.

5.05.2021Eğitim
Latin Amerika ülkelerinden yansıyan eğitim ve kültür mirası

Latin Amerika ülkelerinden yansıyan eğitim ve kültür mirası

Latin Amerika ülkeleri, Aztek ve İnka uygarlıklarının yurdu olarak tarihsel bir önem taşımalarının ötesinde; yaşadıkları ekonomik ve toplumsal sorunlar, maruz kaldıkları darbeler ve diktatörlük dönemleri, bunlara karşı verdikleri, bitmeyen/vazgeçilmeyen mücadeleler ve çok sayıda özgünlük içeren toplumsal hareketleri ile dikkati çekiyor.

5.05.2021Eğitim
AÖF final sınavı ne zaman yapılacak İşte bahar dönemi AÖF sınav takvimi

AÖF final sınavı ne zaman yapılacak? İşte bahar dönemi AÖF sınav takvimi

'AÖF final sınavları ne zaman? ve 'AÖF sınav tarihleri açıklandı mı?' soruları mayıs ayına girilirken yanıtı araştırılan konulardan oldu. Açıktan üniversite eğitimine devam eden milyonlarca öğrenci, kurumun yayınladığı akademik takvim üzerinden sınav tarihini sorguluyor. Peki, AÖF final sınavı ne zaman yapılacak?

4.05.2021Gündem
ALES/2 ne zaman yapılacak İşte Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı takvimi

ALES/2 ne zaman yapılacak? İşte Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı takvimi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (2021-ALES/2) detayları, söz konusu sınavda ter dökmek için sınava hazırlanan adaylarca merak konusu oldu. ALES/1'in geride kalmasıyla araştırmalarına hız veren adaylar, ÖSYM'den bilgi almak istiyor. Peki, ALES/2 ne zaman yapılacak?

4.05.2021Gündem
Her 5 Start-Up’tan biri göçmen kökenli

Her 5 Start-Up’tan biri göçmen kökenli

Almanya’da Friedrich-Naumann Vakfı ile Alman Start-Up’cılar Birliği’nin yaptığı araştırma her beş Start-UP’tan birinin göçmen kökenli olduğunu ortaya koydu.

4.05.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

ASIL MÜCADELE ŞİMDİ BAŞLIYOR

Bugün itibariyle 17 günlük tam kapanma günleri şimdilik geride kaldı.

17.05.2021

Bazı ülkeler aşı formüllerini dünyaya açabilir

14 Mayıs’ta Jüpiter, Balık burcuna geçti. Bu dönem şifalanmaya işaret ediyor. Birçok hastalığa çare bulunabilir, tıp alanında büyük keşifler bekleyebiliriz. Aşıların fikri mülkiyet haklarıyla ilgili gelişmeler de kapıda...

15.05.2021

Trakya’da kötü şeyler oluyor

Birinci sınıf tarım alanları arsa spekülatörleri ve sanayicilere açılıyor. Trakya’nın kuzeyinde kalan 9000 dekar longoz (subasar) ormanları hızlı bir biçimde yok ediliyor.

14.05.2021

Corona virüsü (CV) yeni bir çağ başlattı

Araştırmacı yazar Erhan Arda, son kitabı “Çin Hapşırığı”nda dünya sisteminin dünü ve bugününe hâkim kavramları edebiyat, felsefe, ekonomi ve moda alanındaki boyutlarıyla ele alırken, gelecekteki dünyanın yaşam şeklindeki değişimi de Corona Virüsü (CV) üzerinden analiz ediyor.Tüm bilinmez verileri nedeniyle virüsü ejderha olarak nitelendiren Arda, hayatın yolunun Corona Virüsünden geçeceğini anlatarak, “Derdi, aklınıza ne geliyorsa tüm ilişkileri sarsmak hatta yok etmek ve yeniden dizayn etmek; ancak bunları gerçekleştirdiğinde yok olacak. CV (corona virüs) tam da nefes yolunun üzerine oturdu. Ekonomik, sosyal, siyasi, kültürel, organizasyonel, zihinsel, görsel, ilişkisel değişim başladı. Etkileme modası ile yeni bir çağ başlattı,” dedi.

6.05.2021

‘Hey Gidi Yıllar’ın hatırlattıkları

Zeynep BİLGEHAN’ın Hey Gidi Yıllar’ını okurken İnönü ailesinin anılarımdaki yeri belleğimde canlandı.

6.05.2021