GeriKadın Sağlığı Yüzebildiğiniz kadar yemek yiyin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüzebildiğiniz kadar yemek yiyin!

Yüzebildiğiniz kadar yemek yiyin!

"Sabah uyanıp 30 dakika yüzmek bir gece öncesi fazla yenilenleri yakmak için iyi bir çözüm."

Her bireyin metabolik hızı farklı olduğu için enerji üretme ve yakma kapasitesi de farklı olabiliyor. Benim önerim günde 3 kez 30'ar dakika yüzülmesi.

Kahvaltıdan önce yüzmek
Mevsim yaz olunca ve deniz olan bir yer tercih edilince genelde tatil günleri birbirine benzer geçiyor. Sabah erken uyananlar önce yüzüyor sonra kahvaltı ediyor, geç uyananlar ise öğlene doğru kahvaltı edebiliyor. Ben pek fazla sabah insanı olmadığım için kahvaltı öncesi yüzme programını yapamıyorum ama yapabilenleri kutluyorum. Özellikle akşam fazla yiyip, içenlerin ertesi güne yağlanmamak için kesinlikle bunu uygulamasını öneriyorum. Sabah uyanıp 30 dakika yüzmek bir gece öncesi fazla yenilenleri yakmak için iyi bir çözüm. Kahvaltı sonrası genelde gazete, kitap, kahve zamanı gibi geçiyor etrafta tavla oynayan beyler de oluyor. Öğle yemeği öncesi ara öğün unutulmamış, her gün ara öğün olarak karpuz ve peynir geliyor. Böylece öğle yemeğine kadar çok acıkmamış oluyoruz.
Öğle yemeğinde zengin bir büfe var, ama en hoşuma giden tarafı misafirlerin özel isteklerine anında cevap verilmesi, bizim grupta şeker hastası olan arkadaşımıza diyet tatlı geliyor, diğer arkadaşımız ise kortizon tedavisi olduğu için ona tüm yemekler ve ekmek tuzsuz geliyor, büfede olmamasına rağmen kepekli makarna istiyorum dediğinizde 15 dakika sonra kepekli makarna masanızda oluyor. Ben ciddi bir hastalık veya tedavi haricinde özel isteklerde bulunmak yerine mevcut yemekler ile dengeli beslenilmesi taraftarıyım. Bu yüzden de tatilde kilo vermek yerine aynı kiloda kalmayı hedefleyin diye öneriyorum. Yaz tatillerinde en iyi çözüm istediğinizi yemek ama yürüyüş ve yüzme ile bunu dengelemek.

Ne kadar yüzmeli?
Her bireyin metabolik hızı farklı olduğu için enerji üretme ve yakma kapasitesi de farklı olabiliyor. Bu durumda kesin konuşmak yerine yaklaşık değerler vermek daha doğru oluyor. Yüzme esnasında nefesi doğru ayarlamak önemli aksi takdirde uzun ve aralıksız yüzmek kolay olmuyor. Benim önerim günde 3 kez 30'ar dakika yüzülmesi ama tok karnına yüzülmemeli bunun için yemek sonrası en az 1–1,5 saat geçmesini bekleyin. Öğle saatlerinde güneşe çıkmayın. En güzeli günü üçe bölmek;

— Sabah erken uyanabiliyorsanız kahvaltı öncesi 30 dakika
— Öğle yemeğinden önce 30 dakika
— Akşamüzeri 30 dakika yüzmek iyi bir egzersiz olacaktır.

Yüzme ile ne kadar kalori yakılıyor?
Vücut yüzeyi, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı enerji yakma kapasitesini etkiler. Geniş vücut yüzeyi daha fazla kalori harcar. Biz en azından vücut ağırlığını kriter alırsak size şöyle bir fikir verebilirim.

80 kg erkek 30 dakika yüzme = 240 – 250 kalori
90 kg erkek 30 dakika yüzme = 270 – 300 kalori
60 kg kadın 30 dakika yüzme = 180 – 200 kalori.

Bu durumda günde 3 defa x 30 dakika yüzmek yaklaşık 700 – 800 kalori yakmanızı sağlar. Tatilde rahat rahat yemek yiyip kilo almak istemiyorsanız bunu yolu yüzmekten geçiyor.

Akşam yemeğini geç saatte yemek zorunda kalırsanız çok aç gitmemeye özen gösterin.
Tatil akşamları yemek geç saatlere kalabiliyor eğer uzun süre aç kalırsanız yemekte kendinizi kontrol etmeniz güçleşiyor üstelik metabolik hız yavaşlıyor az ve sık yeme prensibini tatilde da yanınızda götürün. Karbonhidratı yüksek yemekleri öğle öğününde tercih edin. Tatil otellerinde öğle yemeklerinde lahmacun pide, börek, makarna favoriler arasındadır bu seçimleri öğle yemeğinde tercih etmeye çalışın hatta tatlınızı da öğlen yiyin, akşama ise ızgara seçimlerinizi yapın ama eğer iyi yüzdüyseniz ufak bir tatlı veya dondurma yemekten de çekinmeyin. Bol sıvı almayı da ihmal etmeyin.

False