EKSTRA
MENÜ

Yekta Saraç

Yekta Saraç ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yekta Saraç haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.378 Yekta Saraç haberi bulunmuştur.

Yekta Saraç Haberleri

Son dakika haberler: Cumhurbaşkanı Erdoğandan akademisyenlerle müsilaj toplantısı.. İşte acil önlem planı

Son dakika haberler: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan akademisyenlerle 'müsilaj' toplantısı.. İşte acil önlem planı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Denizi'nde görülen müsilaj (deniz salyası) meselesinin çözümü için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından oluşturulan akademik heyetin katılımıyla düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

11.06.2021Gündem
Akademisyenlerle müsilaj zirvesi

Akademisyenlerle müsilaj zirvesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Marmara Denizi’nde görülen müsilaj sorununun çözümü için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından oluşturulan akademik heyetin katılımıyla düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

11.06.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, müsilaj sorununun çözümü için özel toplantı gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müsilaj sorununun çözümü için özel toplantı gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Denizi'nde görülen müsilaj (deniz salyası) meselesinin çözümü için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından oluşturulan akademik heyetin katılımıyla düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

10.06.2021Haber
Son dakika... YÖK Başkanından müsilaj açıklaması

Son dakika... YÖK Başkanı'ndan müsilaj açıklaması

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Marmara'nın kâbusu deniz salyası ile ilgili olarak ''Müsilaj sorunu ekonomik, turizm, balıkçılık ve sağlık alanlarını etkileyen bir durum. YÖK olarak bu konuya ilişkin bir bilimsel seferberliği başlatmamız icap ediyor'' dedi.

10.06.2021Gündem
Üniversitede kadınlar güçlenmeye devam edecek

Üniversitede kadınlar güçlenmeye devam edecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye'de görev yapan kadın rektörlerle  akademide kadının güçlenmesine yönelik bir çalışma başlattıklarını bildirdi.

9.06.2021Eğitim
Saraç’tan üniversitelerde ihtisaslaşma vurgusu

Saraç’tan üniversitelerde ihtisaslaşma vurgusu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Projesi'ne ilişkin, "YÖK tarafından araştırma ve aday araştırma üniversitelerimizin belirlenen ihtisas alanlarıyla ilgili enstitü, ortak araştırma merkezi, merkez, bölüm kurmaları teşvik edilecektir. Üniversitenin büyüme rotasında ve kadro taleplerinde bu rapor dikkate alınacaktır. Aynı ihtisas alanındaki üniversitelerin ortak çalışmalar yapmaları teşvik edilecektir" dedi.

7.06.2021Eğitim
YÖK, akademisyenlerle müsilaj sorununu görüşecek

YÖK, akademisyenlerle 'müsilaj' sorununu görüşecek

YÜKSEKÖĞRETİM Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa ilişkin ilgili fakültelerin dekanları ve konunun uzmanı araştırma ekipleri ile bir araya geleceklerini açıkladı.

6.06.2021Gündem
Arnavutluk Eğitim Bakanı YÖK’ü ziyaret etti

Arnavutluk Eğitim Bakanı YÖK’ü ziyaret etti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Resmi ziyaretler için ülkemizde bulunan Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Evis Kushi YÖK’ü ziyaret etti. Faydalı ve verimli bir görüşme oldu” dedi.

3.06.2021Eğitim
Üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak YÖK harekete geçti

Üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? YÖK harekete geçti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığına gönderdiği yazı ile üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlatılabilmesi için yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personel ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerin bu yılın eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanmasını istedi. Yazıda ''Bu grupların aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır, aksi takdirde başta sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar üretmesi kuvvetle muhtemeldir" denildi.

19.05.2021Gündem
Bakan’a Kuzey Makedonyalı mevkidaşından ziyaret

Bakan’a Kuzey Makedonyalı mevkidaşından ziyaret

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Mila Carovska ile Ankara’da bir araya geldi. Carovska ayrıca YÖK Başkanı Yekta Saraç'ı da ziyaret etti.

18.05.2021Eğitim
Engelsiz Üniversite Ödülleri verildi

Engelsiz Üniversite Ödülleri verildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla 2018 yılından beri her yıl Engelsiz Üniversite Ödülleri veriyor. 2021 yılında bu kapsamda kendini geliştiren üniversiteler de ödüle layık görüldü.

11.05.2021Eğitim
Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretimin durumunu Türkiye ve dünya çerçevesinde değerlendirdi. Saraç, “ Uluslararası öğrenci sayımız 200 bini aştı. Türkiye’nin yükseköğretimde bir bölgesel güç olma iddiasını desteklemek ve geliştirmek için, ilgili kurumlardan biri olan YÖK, uluslararasılaşma kavramını aynı zamanda bir kamu politikası olarak ele alıyor” dedi.

8.05.2021Eğitim
En engelsiz üniversite: Kütahya Dumlupınar

En engelsiz üniversite: Kütahya Dumlupınar 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ‘2021 Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni’ YÖK Başkanlığında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yılın ödül kazanan üniversitelerinin rektörlerinin online katıldığı törende Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da yer aldı.

5.05.2021Eğitim
Araştırma üniversitelerinin rektörleri YÖK’te buluştu

Araştırma üniversitelerinin rektörleri YÖK’te buluştu

YÖK Başkanı Yekta Saraç "Araştırma ve Aday Araştırma" üniversitelerinin rektörleriyle bir araya geldi. Toplantının detaylarını sosyal medya hesabından paylaşan Saraç, üniversitelerin yetkinliklerine dair bilgilendirmeler yapıldığını bildirdi.

6.04.2021Eğitim
YÖK Başkanı Saraç: 10 yıl içinde 2 milyon yeni iş kolu ortaya çıkacak

YÖK Başkanı Saraç: 10 yıl içinde 2 milyon yeni iş kolu ortaya çıkacak

Yükseköğretim Kurulu geleceğin mesleklerini kapsayan alanlarda sektörle iş birliği yaparak üniversitelerde yeni mesleki alanlar ve programlar açıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre 2030’lu yıllarda 1,7 milyon yeni iş kolunun ortaya çıkacağını söyleyen YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Toplumun ihtiyaçlarına hâkim nesiller yetiştirmek için 207 üniversiteyle çalışıyoruz” dedi.

2.04.2021Eğitim
“YÖK Üstün Başarı Ödülleri” başvuru süreci başladı

“YÖK Üstün Başarı Ödülleri” başvuru süreci başladı

Yükseköğretim Kurulu “YÖK Üstün Başarı Ödülleri”nin 2021 yılı başvurularının 29 Mart itibarıyla başladığını duyurdu. Başvurular 3 Mayıs Pazartesi günü sona erecek.

29.03.2021Eğitim
YÖK- Genç üniversiteler buluşması

YÖK- Genç üniversiteler buluşması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, 'YÖK Anadolu Projesi' kapsamındaki genç üniversitelerin rektörleriyle bir araya geldi.

25.03.2021Eğitim
YÖKten yatay geçişte usulsüzlük yapan üniversitelere soruşturma

YÖK'ten yatay geçişte usulsüzlük yapan üniversitelere soruşturma

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) daha önce de tartışma konusu olan pandemi sürecinde yurtdışından Türkiye’deki üniversitelere usulsüz yatay geçişler yapıldığını doğruladı. YÖK’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, koronavirüs salgını döneminde öğrencilerin mağduriyetini önlemek amacıyla alınan kararların suiistimal edildiğini vurgulayarak, bazı üniversiteler hakkında işlem başlatıldığını bazı üniversitelerdeki sorumlular hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

19.03.2021Eğitim
Üniversiteler ne zaman açılacak, yüz yüze eğitim başlıyor mu İşte en son gelişmeler

Üniversiteler ne zaman açılacak, yüz yüze eğitim başlıyor mu? İşte en son gelişmeler

Üniversiteler ne zaman açılacak ve yüz yüze eğitim olacak mı sorusu bir süredir pek çok öğrencinin zihnini meşgul ediyordu. Üniversitelerde bahar dönemi eğitim şeklinin nasıl olacağı yönünde YÖK'ten önemli bir açıklama geldi. Güz dönemini online tamamlayan öğrenciler, bahar döneminde YÖK'ün aldığı karar neticesinde eğitimlerini sürdürecek. İşte, üniversitelerde bahar dönemi eğitimi hakkında son gelişmeler...

11.03.2021Gündem
YÖKten akademisyen alımlarında kişiye özel ilana son veren düzenleme

YÖK'ten akademisyen alımlarında 'kişiye özel' ilana son veren düzenleme

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretim kurumlarında akademik kadro istihdamında liyakat ve fırsat eşitliğini artırmak amacıyla 'Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği'nde yaptıkları düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.

9.03.2021Gündem
Akademisyen alımında kişiye özel ilan verilemeyecek

Akademisyen alımında kişiye özel ilan verilemeyecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından akademik kadro istihdamında 'liyakat ve fırsat eşitliğini' arttırmak amacıyla, öğretim üyeliğine yükseltilme ve atanma yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de de yayımlanan karar göre üniversitelerde öğretim üyesi alımı için verilen ilanlara, adaylarda ait tez adları yazılamayacak. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek.

9.03.2021Eğitim
Kadın araştırma görevlilerinin sayısı erkeklerin 4 katı

'Kadın araştırma görevlilerinin sayısı erkeklerin 4 katı'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yayımladığı bir mesajla, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Saraç mesajında, “Ülkemizdeki kadın öğretim üyesi, sayısı birçok Avrupa ülkesinin üstünde. Araştırma görevlilerimiz arasında kadın araştırma görevlileri erkeklerden daha fazla sayıda” dedi.

8.03.2021Eğitim
Kız çocuklarının idolü: Aysima Altınok

Kız çocuklarının idolü: Aysima Altınok

Aysima Altınok, Türkiye’nin ilk kadın beyin cerrahı olarak tarihe geçti. Kafasına koyduğunu yapan bu güçlü kadın, hayatını hastalarına adadı. Hiç evlenmedi ve çocuğu da olmadı. Ama o meslek hayatı boyunca çalışıp kazandığı ne varsa, büyük çoğunluğunu kız çocuklarını okutmaya adadı. Türk Eğitim Vakfı bağışçısı olan 92 yaşındaki Aysima Altınok’u, iki tıp öğrencisi bursiyeri ziyaret etti. Geleceğin doktorları Melis ve Aslı Nur, onu hem bir anne hem de bir idol olarak görüyor.

7.03.2021Eğitim
Üniversitelerdeki kadın akademisyen sayısı artıyor

Üniversitelerdeki kadın akademisyen sayısı artıyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi, üniversitelerdeki kadın akademisyen sayılarında son yıllardaki artış dikkat çekiyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre, Türkiye'deki 170 bin 561 akademisyenin yüzde 45'i kadınlardan oluşuyor. 2002'de yüzde 13,5 olan kızların yükseköğretimde net okullaşma oranı, Ekim 2020 itibarıyla yüzde 48,12'ye yükseldi.   

6.03.2021Eğitim
Üniversiteler ne zaman açılacak Yüz yüze eğitim ikinci dönem başlayacak mı YÖKten açıklama geldi

Üniversiteler ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ikinci dönem başlayacak mı? YÖK'ten açıklama geldi

Üniversitelerde uzaktan eğitim devam ederken, bahar dönemi öncesi YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteler ne zaman açılacak? sorusunun yanıtını verdi. Sağlık Bakanlığı'ndan görüş alan YÖK, uygulamalı eğitim ve teorik eğitim için iki ayrı planlama yaptı. Sağlık Bakanı Koca, uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması için görüş verildiğini bildirdi. Üniversiteler için yol haritasını belirleyen YÖK teorik eğitimlerin ise çevrimiçi yapılmasının uygun olduğunu duyurdu. İşte, üniversitelerde yüz yüze eğitim ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

1.03.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı İkinci dönem için üniversitelerde yeni karar

Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı? İkinci dönem için üniversitelerde yeni karar!

İkinci döneme kısa süre kala milyonlarca öğrencinin merakla beklediği, üniversiteler ne zaman açılacak, sorusunun yanıtı belli oldu. Sağlık Bakanlığı ve YÖK arasında geçen görüşmeler neticesinde, üniversitelerde uygulamalı ve teorik eğitim için iki ayrı yol haritası belirlendi. Uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması için görüş verildiği Sağlık Bakanı Koca tarafından açıklandı. YÖK ise teorik eğitimlerin asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdi. İşte, yüz yüze eğitimde üniversiteler için alınan kararın detayları.

24.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Bahar döneminde yüz yüze eğitim hakkında karar belli oldu

Üniversiteler ne zaman açılacak? Bahar döneminde yüz yüze eğitim hakkında karar belli oldu

Üniversitelerde 2020-2021 eğitim yılının bahar döneminin başlamasına günler kala, milyonlarca öğrenci ve akademik personel eğitimin yüz yüze mi yoksa online şekilde mi yapılacağını merak ediyor. Tüm bu beklentiler devam ederken, YÖK konuya dair kararını geçtiğimiz günlerde verdi. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversitelerde yüz yüze eğitim olacak mı?

22.02.2021Gündem
65 yıl görev yaptığı Fatih Camisi’ne defnedildi

65 yıl görev yaptığı Fatih Camisi’ne defnedildi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden babası, hadis alimi Muhammed Emin Saraç (92), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle 65 yıl görev yaptığı Fatih Camisi’nin haziresine defnedildi.

22.02.2021Gündem
Muhammed Emin Saraç son yolculuğuna uğurlandı

Muhammed Emin Saraç son yolculuğuna uğurlandı

Muhammed Emin Saraç'ın cenazesi, evinde helallik alınmasının ardından yakınları, talebeleri ve sevenlerinin omuzlarında Fatih Camisi'ne taşındı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve iş insanı Fatih Saraç da babalarının tabutuna omuz verdi. Saraç için öğle namazını müteakip cenaze namazı kılınırken cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Cenaze namazında konuşan Erdoğan Saraç için 'Hocamız gerçekten ömrü yani bir muhaddis olarak tefsir fıkıh ilimlerinde olsun tüm bu islami ilimlerde hocamız hep öncülük etti' dedi.

21.02.2021Haber
Muhammed Emin Saraç son yolculuğuna uğurlandı

Muhammed Emin Saraç son yolculuğuna uğurlandı

Muhammed Emin Saraç'ın cenazesi, evinde helallik alınmasının ardından yakınları, talebeleri ve sevenlerinin omuzlarında Fatih Camisi'ne taşındı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve iş insanı Fatih Saraç da babalarının tabutuna omuz verdi. Saraç için öğle namazını müteakip cenaze namazı kılınırken cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Cenaze namazında konuşan Erdoğan Saraç için 'Hocamız gerçekten ömrü yani bir muhaddis olarak tefsir fıkıh ilimlerinde olsun tüm bu islami ilimlerde hocamız hep öncülük etti' dedi.

21.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak YÖK Başkanı Saraç ve Sağlık Bakanı Kocadan açıklama geldi

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı Saraç ve Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama geldi!

Yaklaşan ikinci dönem öncesi, milyonlarca öğrencinin merakla beklediği 'üniversiteler ne zaman açılacak?' sorusunun yanıtına yönelik peş peşe açıklamalar geldi. Sağlık Bakanı Koca, teorik eğitimlerde çevrimiçi uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması için görüş verildiğini aktardı. Üniversitelerde yüz yüze eğitimde bahar dönemi öncesi yol haritasını belirlemek isteyen YÖK verilen kararı duyurdu. Ayrıca YÖK, öğrencilerin "kayıt dondurma" hakkından yararlandırılmasını kararlaştırdı. İşte, yüz yüze eğitimle üniversitelerin açılacağı tarihle ilgili ayrıntılı bilgiler.

20.02.2021Gündem
YÖK başkanı Saraç babasını kaybetti

YÖK başkanı Saraç babasını kaybetti

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın babası, Türkiye'nin önde gelen hadis, tefsir ve fıkıh alimlerinden Muhammed Emin Saraç, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

20.02.2021Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Emin Saraç için başsağlığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Emin Saraç için başsağlığı

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın babası, hadis alimi Emin Saraç, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

20.02.2021Gündem
Son dakika haber Muhammed Emin Saraç hayatını kaybetti Cumhurbaşkanı Erdoğandan taziye mesajı

Son dakika haber! Muhammed Emin Saraç hayatını kaybetti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taziye mesajı

Son dakika haber... Türkiye'nin önde gelen hadis alimlerinden Muhammed Emin Saraç, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Saraç'ın cenazesinin, pazar günü öğle vakti Fatih Camiinde kılınacak namazın ardından toprağa verileceği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraç'ın vefatı nedeniyle paylaşımda bulundu.

19.02.2021Gündem
YÖK Başkanı Saraçın acı kaybı

YÖK Başkanı Saraç'ın acı kaybı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın babası Muhammed Emin Saraç, hayatını kaybetti.

19.02.2021Gündem
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğana sahnede büyük sürpriz 18 yıl sonra...

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sahnede büyük sürpriz! 18 yıl sonra...

Milli Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sporcu bursuyla genç sporcularımız kazandıkları bölümlerde yüzde 100 burslu şekilde okuyabilecekler." ifadelerini kullandı. Program sonrasında sporcularla birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük bir sürprizle karşılaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2003 yılında Rize'de açılışını yaptığı hastanede doğan Selen Gülel, 18 yıl sonra Erdoğan'ın karşısına modern pentatlonda Türkiye birincisi ve dünya üçüncüsü milli sporcu olarak çıktı.

18.02.2021Gündem
Öğrenciler online eğitimi sevdi

Öğrenciler online eğitimi sevdi

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) yaptığı ankette öğrencilerin yüzde 27’si üniversitelerde bahar dönemindeki eğitim sürecinin ’yüz yüze’ olmasını, yüzde 47’si ’çevrim içi’ olmasını istedi.

18.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak YÖK Başkanından yüz yüze eğitim açıklaması

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı'ndan yüz yüze eğitim açıklaması

Üniversitelerde, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemine ilişkin beklenen açıklama YÖK'ten geldi. YÖK, uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdi. İşte, YÖK Başkanı'nın söz konusu açıklaması...

18.02.2021Gündem
Üniversitelerde uygulamalı bölümler yüz yüze

Üniversitelerde uygulamalı bölümler yüz yüze

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yüz yüze eğitimle ilgili açıklamasında, şubat sonrası uygulamalı eğitimin yapıldığı sağlık, sanat, tasarım ve mimarlık gibi programların mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi gerektiğini YÖK’e ilettiklerini açıklamıştı. YÖK de dün bahar dönemine ilişkin açıklama yaptı.

18.02.2021Gündem
YÖK’ten bahar dönemi açıklaması

YÖK’ten bahar dönemi açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaparak, uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi gerektiğini YÖK’ ilettiklerini açıklamıştı. Yükseköğretim Kurulu da bahar dönemine ilişkin bir açıklama yaptı. Uygulamalı derslerin sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze yapılabileceği, eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlanabileceği açıklandı.

17.02.2021Eğitim
Son dakika: YÖKten yüz yüze eğitim kararı

Son dakika: YÖK'ten yüz yüze eğitim kararı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdi. Öte yandan gelen son dakika bilgisine göre, salgın endişesi veya barınma nedeniyle eğitime devam etmek istemeyen öğrencilerin "kayıt dondurma" hakkından yararlandırılmasını kararlaştırıldı.

17.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan önemli açıklama

Üniversiteler ne zaman açılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklama

Üniversitelerin açılacağı tarihle ilgili peş peşe açıklamalar geldi. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın açıklamaları kapsamında, 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar dönemi için bazı üniversitelerde hibrit (karma) eğitim kararı alındı. Bugün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası bilgiler veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir" ifadesini kullandı. İşte, ayrıntılar.

17.02.2021Gündem
Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak YÖK Başkanı açıklama yaptı

Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak? YÖK Başkanı açıklama yaptı

Üniversitelerin ne zaman açılacağı ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Üniversitelerde başlayan uzaktan eğitim süreci devam ediyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç konu ile ilgili son dakika açıklaması yaptı. Başkan Saraç açıklamasında, ‘Sağlık Bakanlığının görüşünün bu hafta içi netleşeceğini umuyoruz.’ dedi.

15.02.2021Gündem
​YÖK anketi: Sağlık Bakanlığı’ndan görüş istenmesi doğru mu

​YÖK anketi: Sağlık Bakanlığı’ndan görüş istenmesi doğru mu?

​Yükseköğretim Kurulu (YÖK), küresel salgın sürecinde online olarak sürdürülen eğitim öğretimin değerlendirilmesi amacıyla üniversitelerdeki öğretim elemanlarına ve öğrencilere yönelik anket düzenlemişti. 8-11 Şubat tarihleri arasında online cevaplanan anketin sonuçlarının bu hafta açıklanacağını söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması için Sağlık Bakanlığı’ndan beklenen görüşün de bu hafta gelmesini beklediklerini açıkladı.

15.02.2021Eğitim
Üniversiteler açılacak mı Öne çıkan 3 soru

Üniversiteler açılacak mı? Öne çıkan 3 soru!

Üniversiteler ne zaman açılacağı ile gündemde yer alıyor. Bir süre önce YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın 21 duyurduğu anket, üniversitelerin açılıp açılmayacağı yönünde yol haritasını belirleyecek. Buna göre 3 milyonu aşkın öğrenci, vereceği anket cevabına göre üniversitelerin açılıp açılmayacağına yön verecek. Peki, üniversitelerin açılma sürecinde öne çıkan 3 soru ne olacak? İşte, o konu hakkında merak edilen detaylı bilgiler

13.02.2021Gündem
YÖK Başkanı Boğaziçi dekanlarıyla görüştü

YÖK Başkanı Boğaziçi dekanlarıyla görüştü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, dün Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer alan fakültelerin dekanları ve meslek yüksek okullarının müdürleriyle bir araya geldi.

12.02.2021Eğitim
Üniversiteler ile akademisyenler bu platformda buluşacak

Üniversiteler ile akademisyenler bu platformda buluşacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğretim üyesi arayan üniversiteler ile yükseköğretim kurumlarında branşına uygun kadro arayan akademisyenleri bir araya getirecek bir platform kurdu. Platform YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından tanıtıldı.

11.02.2021Eğitim
Üniversiteler ne zaman açılacak Sosyal medyada iddia edilen tarih

Üniversiteler ne zaman açılacak? Sosyal medyada iddia edilen tarih

Corona virüs salgınından bu yana en çok merak edilen konulardan biri de üniversitelerde yüz yüze eğitim konusu oldu. Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlar, üniversitelerin açılacağı tarihi yeniden gündeme getirdi. Twitter'da gündem olan #üni15martta etiketini görenler üniversitelerin 15 Mart'ta mı açılacağını merak etti. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?

11.02.2021Gündem
Üniversiteler açılacak mı Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan üniversiteleri ilgilendiren açıklama

Üniversiteler açılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan üniversiteleri ilgilendiren açıklama

Koronavirüs pandemisi nedeniyle üniversitelerde ilk dönem uzaktan eğitim ile tamamlandı. Bahar dönemine kısa süre kala öğrenciler "Üniversiteler ne zaman açılacak?" sorusunun yanıtına odaklandı. Geçtiğimiz hafta yüz yüze eğitimle ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan görüş alan YÖK yeni bir adım attı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, anket düzenleneceğini bildirdi. Üniversitelerin durumuna ilişkin bir açıklama da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. İşte, bahar döneminde üniversitelerde yüz yüze eğitim ile ilgili bilgiler.

10.02.2021Gündem

Yazar Sonuçları