EKSTRA
MENÜ

Vajinismus

Vajinismus ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vajinismus haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 674 Vajinismus haberi bulunmuştur.

Vajinismus Haberleri

Vajinismus nedir, kesin tedavisi mümkün mü

Vajinismus nedir, kesin tedavisi mümkün mü?

Vajinismus; kadınların korku, kaygı ve endişelerinden dolayı bir korunma refleksi olarak pelvik taban kaslarını kasarak cinsel ilişkiye izin vermemesi veya verememesi durumudur. Vajinismusun yüzde yüz tedavi edilebilir bir problem olduğunun altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Sezen Bozkurt Köseoğlu, konuyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

15.01.2021Sağlık
Kadınların Çok Sık Yaşadığı Bir Sorun: Vajinismus

Kadınların Çok Sık Yaşadığı Bir Sorun: Vajinismus

Bazı kadınların vajinalarındaki kaslar penetrasyon girişiminde bulunduklarında istemsiz ve ya sürekli olarak kasılır. Cinsel ilişkiye de girmeyi engelleyen ve acı verici olabilen bu duruma vajinismus denir. Kadın Doğum Uzmanı, Cinsel Terapist, Genital Estetik Uzmanı Op. Dr. Meltem Erkmen, vajinismus hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Kadınlar Neden Orgazm Taklidi Yapar Erkekler Orgazmın Taklit Olduğunu Anlar mı

Kadınlar Neden Orgazm Taklidi Yapar? Erkekler Orgazmın Taklit Olduğunu Anlar mı?

Sayısız kadının orgazm bozukluğu yaşadığı günümüzde uzmanlar, kadınların yaklaşık %40’ının orgazm taklidi yaptığını söylüyor. Kadınlar gerçek bir orgazm yaşamak için sorunu çözmek yerine neden taklit yapıyor? Peki ya erkekler orgazmın gerçek ya da taklit olduğunu anlayabiliyor mu?

27.11.2020Cinsellik
Vajinismus Nedir Vajinismus Tedavisinde Başarı Oranı Nasıldır

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisinde Başarı Oranı Nasıldır?

Vajinismusun evli çiftleri evliliğe, birbirine ve hayata küstürme potansiyeline sahip bir hastalık olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Cinsel Terapi Uzmanı Op. Dr. Eda Adeviye Şahin, vajinismusun kader değildir, cinsel terapi ile yüzde 100 tedavi edilebileceğini söyledi, tedavi yöntemini anlattı.

25.11.2020Cinsellik
Vajinismus Evliliğinizi Bitirmesin İşte Önemli Bilgiler...

Vajinismus Evliliğinizi Bitirmesin! İşte Önemli Bilgiler...

Pek çok kadında görülen vajinismus, çözümsüz bir sorun değildir. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Murat Mermerkaya, vajinismus hakkında merak edilenleri anlatıyor...

20.11.2020Cinsellik
Evlilikte cinsel ilişki yaşamamak boşanma davasında kusur sayılır mı

Evlilikte cinsel ilişki yaşamamak boşanma davasında kusur sayılır mı?

Bir boşanma davasında Yargıtay'ın emsal teşkil edebilecek bir karara imza atarak, hiçbir delil olmamasına rağmen eşiyle cinsel ilişki yaşamayan kocanın "tam kusurlu" olduğuna hükmetmesi oldukça tartışıldı.

Kadınlarda en sık görülen jinekolojik sorunlar neler

Kadınlarda en sık görülen jinekolojik sorunlar neler?

Kadınlarda sık görülen jinekolojik sorunları anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Demir Yüzer, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

7.09.2020Sağlık
Yaz Aylarında Artıyor: Vajinit Nedir

Yaz Aylarında Artıyor: Vajinit Nedir?

Yaz aylarında, kadınlar tarafından çok sık yapılan epilasyon jinekolojik rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bu rahatsızlıkların başında da vajinitler geliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mine Fisun Ergül anlatıyor.

Genital Estetik Kimlere Yapılabilir

Genital Estetik Kimlere Yapılabilir?

Genital estetik, son yıllarda bir hayli yaygınlaştı. Genital estetiğin estetik kaygıları düzeltmenin yanı sıra, hastanın cinsel fonksiyonları ve yaşam kalitesini de artırdığını söyleyen Kadın Hastaları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gürkan Gürsoy, bu işlemin kimlere yapılabileceğini anlattı.

Vajinismus nedir

Vajinismus nedir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Gültekin, birçok kadını psikolojik açıdan rahatsız eden ve çiftler arasında soruna yol açan vajinismus hastalığı hakkında merak edilen tüm soruları sizler için yanıtladı.

Vajinismus Nedir Vajinismus Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Vajinismus Nedir? Vajinismus Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Vajinal girişin çevresindeki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu yaşanan ağrı ve endişeye bağlı olarak ilişkiye girememe durumuna vajinismus diyoruz. Cinsel ilişkiye girme korkusu olarak da bilinen vajinismus rahatsızlığı her on kadından birinde görülebilmektedir.

Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser vajinismus hakkında bilgi verdi.

30.06.2020Cinsellik
Aldatılma Korkusu nedir Korku Doğal mıdır

Aldatılma Korkusu nedir? Korku Doğal mıdır?

Kadın erkek ilişkisi yıllardır güvene dayanmalı söylemi mevcuttur. Ancak bugün için bu karşındakinin iyi niyetine güven olarak değişmiştir. İlişkilerde sadece cinsel alanda değil, her alanda kandırılmak rahatsız edicidir. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney aldatılma korkusunu anlattı.

22.05.2020Ayrılık
Vajinismusun sanıldığından farklı bir sebebi olabilir

Vajinismusun sanıldığından farklı bir sebebi olabilir

Bazı kadınlar vajinismusun, vajinadaki bir fiziksel problemden kaynaklandığı düşünebilir. Bu sorunla başvuran kişilerin çoğunda fiziksel bir sıkıntı görülmediğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

27.03.2020Sağlık
Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir

Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

Üroloji ve Androloji Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş” Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?” ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için detaylandırdı.

Kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları

Kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları?

Üroloji ve Androloji Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş” Kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları?” hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı.

En Sık Görülen 6 Cinsel Fobi

En Sık Görülen 6 Cinsel Fobi

Onu çok seviyor, vakit geçirmeye bayılıyor ancak cinsel temasına olumlu veremiyor musunuz? Sebebi cinsel fobileriniz olabilir!

20.02.2020Cinsellik
İnfertilite (Kısırlık) Nedir Nedenleri Nelerdir

İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

İnfertilite, halk arasında daha yaygın bilinen adıyla kısırlık, birçok çiftin karşılaştığı bir sorun. Peki kısırlık neden olur, tedavisi var mıdır? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun konu hakkında önemli bilgiler verdi.

13.02.2020Evlilik
Evlilikte İlk Gece Nasıl Olmalı İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir

Evlilikte İlk Gece Nasıl Olmalı? İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk gece korkusu yani cinsel ilişkiye girememe korkusu, konunun uzmanları tarafından çözülebilecek ve destek alınması gereken bir cinsel problemdir. İlk gece korkusu daha çok kadınlarda görülüyor gibi bilinse de hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur.

27.12.2019Evlilik
Vajinismus Nedir, Neden Olur

Vajinismus Nedir, Neden Olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk, birçok kadını psikolojik açıdan rahatsız eden ve çiftler arasında soruna yol açan vajinismus hastalığı hakkında merak edilen tüm soruları sizler için yanıtladı.

Hamilelik döneminde vajinismus tedavi edilebilir mi

Hamilelik döneminde vajinismus tedavi edilebilir mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk “Hamilelik döneminde vajinismus tedavi edilebilir mi?” sorusunu cevapladı.Vajinismus hastaları için gebelik sevindirici bir haberdir fakat aynı zamanda tedaviyi ertelemek için bir sebep olabilir. Ayrıntılı gebelik muayenesinden sonra hasta uygunsa vajinismus hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir.

Vajinismus sorunu olan kadın hamile kalabilir mi

Vajinismus sorunu olan kadın hamile kalabilir mi?

Vajinismus; kadının vajina kaslarını istemsiz kasması nedeniyle cinsel birleşmeyi sağlayamamasıdır. Ülkemizde batılı ülkelere göre çok daha sıktır. Çoğunlukla ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Bazen kadınların kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından muayenesi sırasında da fark edilebilir. Ne yazık ki 10 kadından birinde bu sorun görülmektedir. Psikiyatrist Psikoterapist Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, tüm yönleriyle vajinismus problemini anlatıyor.

30.10.2019Sağlık
Vajinismus nedir Vajinismus nasıl tedavi edilir

Vajinismus nedir? Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus, kadınlarda vagina kaslarının ilişkiyi zorlaştıracak ya da tamamen engel olacak şekilde istemsiz kasılmasıdır. Vaginadaki aşırı kasılma ve kapanma, cinsel ilişkinin denenmesiyle ortaya çıkar. Bazen kasılma çok şiddetli olur ve vaginanın girişi neredeyse komple kapanır ve ilişki imkansız hale gelir. Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş, vajinismus hastalığı konusunda bilgiler verdi.

17.09.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Vajinismus hastaları tüp bebek yöntemiyle hamile kalabilir mi?

Vajinismus hastaları yaşadıkları cinsel sorunlardan dolayı yıllarca çocuk sahibi olamıyor. Cinsel ilişki sırasında endişe ve korku yaşama sonucunda vücutta ortaya çıkan istemsiz kasılmalar cinsel birlikteliğin tamamlanamamasına neden oluyor. Çiftler her ne kadar ön sevişme sürecinde haz alsa da birleşme anında yaşanan korku nedeniyle hastalar geri çekilmektedir. Bu da vajinismus hastalarının gebe kalmasını olanaksız hale getirmektedir.

15.01.2021

Vajinismus egzersizleri nasıl yapılır?

Vajinismus, kadınlarda cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bu durum vajinanın girişindeki pelvik taban kasların ilişkiyi imkansız kılacak şekilde aşırı ve istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanır. Bu kasılmaya bağlı vajinal giriş geçici olarak daralır ya da kapanır, cinsel ilişki mümkün olmaz.

12.01.2021

Kadınların korkulu rüyası: Vajinismus

Vajinismus, kadınlarda cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bu durum vajinanın girişindeki kasların ilişki esnasında aşırı ve istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanır. Bu kasılmaya bağlı vajinal giriş geçici olarak daralır yada kapanır, cinsel ilişki mümkün olmaz.

5.01.2021

Cinsel Organlarda, Pelviste Ağrı ve İçe Girme Bozukluğu

Cinsel siklusta olmayan ağrı, acı, kanama ve panik halinin cinsel siklusa sokulması olarak tarif ettiğim vajinismus ve disparoni, son bilimsel literatürde “cinsel organlarda ve pelviste ağrı ve içe girme bozukluğu” olarak tek bir cinsel işlev bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

22.12.2020

Vajinismus tedavisinde online tedavi dönemi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi; ekonomi, eğitim, sağlık gibi hayatımızın pek çok alanını etkisi altına alarak çeşitli değişiklikler yapmaya zorladı.

19.12.2020

Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

Vajinismus, kadınlarda cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bu durum vajinanın girişindeki kasların ilişkiyi imkansız kılacak şekilde aşırı ve istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanır. Bu kasılmaya bağlı vajinal giriş geçici olarak daralır ya da kapanır, cinsel ilişki mümkün olmaz.

9.12.2020

Vajinismus dereceleri nelerdir?

Vajinismus yaşayan kişilerin belirli ölçülerde ilişkiye girebildiği ya da ilişki hiç yaşayamayanları da kapsayan bir rahatsızlıktır. Uzmanlar, vajinismus’u toplam beş derece olarak ele almaktadırlar.

25.11.2020

Geçmişten günümüze vajinismus tedavisi

Vajinismus hastalığı geçmişte ve günümüzde yaygın olarak görülen ama şimdilerde daha rahat konuşulup tartışılan bir hastalıktır. Diğer cinsel bozukluklarda olduğu gibi vajinismus tedavisi uygulayan klinisyenlerin yakın zamana kadar ellerinde sistematik ve kontrollü laboratuvar ortamında yapılmış çalışmalar yoktu.

31.10.2020

Kadınlarda cinsel ilişkide ağrı (disparoni)

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulması nispeten sık yaşanan bir durumdur. Özellikle cinsel yaşamın başlangıcının ilk aylarında kadınların çoğu az veya çok bu ağrıyı duyar. Kadının yeterince hazır olmadığı bir zamanda ilişkide bulunulması ağrının oldukça rahatsızlık verici boyutlara ulaşmasını sağlayabilir.

14.10.2020

Cinsel Terapi Nedir, Ne Değildir?

Cinsel terapi, çiftlerin ya da bireylerin  cinsel fonksiyonlarını etkileyen tıbbi, psikolojik, kişisel ve kişilerarası  faktörlerin dile getirildiği bir tür konuşma tedavisidir. Dolayısıyla bu tedaviye kişisel olarak ya da çift olarak başvurabilirsiniz.

10.09.2020

Cinsel ilişkiye girememe ve etkileri

Erken boşalma bilindiği üzere erkekte oluşan bir cinsel problemdir. Bu duruma neden olabilecek birçok sebep olabilir.

6.08.2020

Aşılama yöntemi ile bebek sahibi olmak

Aşılama uygulaması kolay olan bir bebek sahibi olma yöntemdir. Aşılama işlemi ile döllenmeyi artırmak amacıyla yumurtlama sırasında spermin alınarak özel tıbbi yöntemlerle hazırlanmasından sonra rahme kanül vasıtasıyla yerleştirilmesidir.

18.07.2020

Kadınların cinsel sağlığını etkileyen faktörler

Günümüzde her kadının ufak cinsel sorunlar ya da büyük ölçekte bir cinsel sıkıntıya kadar geniş bir yelpazede cinsel anlamda sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Ülkemizde kadınlar yaşadıkları cinsel problemleriyle alakalı bir uzmana danışmakta sıkıntı yaşıyorlar.

9.07.2020

Vajinismus kader mi?

Vajinismus, vajina girişini çevreleyen kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Cinsel birleşmeye olanak vermeyen bu kasılmalar kadının bilinçli kontrolü dışında gerçekleşir ve kendi isteği ile de geçiremez. Temel bozukluk, vajina girişindeki kasların istemsiz kasılmasıdır ancak vajinismusta buna bedenin çeşitli bölgelerinde bazen tüm bedende kasılmalar, sıklıkla bacakların kapanması, korku, bazen titreme, çarpıntı gibi belirtiler eşlik edebilir.

4.07.2020

Cinsel ilişkiye girememe problemi uzaktan tedavi edilebilir mi?

Kadının cinsel ilişkiye girememesi durumu aslında sadece kadının problemi değildir. Çözüm için fiziksel ve psikolojik olarak çiftlerin birlikte uzmana danışması gerekir. Yazımızın en başında belirtmek isteriz ki erkekte yaşanan erken boşalma problemi de kadının cinsel ilişkiye girememesiyle ilişkili olabilir.

3.06.2020

Online vajinismus tedavisi mümkün mü?

Online vajinismus tedavisi, Covid-19 nedeniyle tedavi için tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkabilir.

17.04.2020

Cinsel mutluluk bedeni tanımaktan geçiyor

Doktora tezimde tüp bebek adayı çiftlerde cinsel yaşamı araştırırken, su yüzüne çıkan önemli bir konudan bahsedeceğim.

12.03.2020

Vajinismus nedir? Vajinismus türleri nelerdir?

Vajinismus bilindiği üzere cinsel birleşmenin zor, ağrılı veya imkânsız olmasıdır. Vajinismusun ortaya çıkmasına neden olan pek çok sebep olabilir. Bu durumda Vajinismusun klinikte farklı çeşitlerde karşımıza gelmesine sebep olur. Vajinismusun iki türü vardır.

12.02.2020

Orgazm oluyorum ama yeterli olduğunu düşünmüyorum!

Aslında yeterli orgazma ulaşamamak kadınlar arasında en sık karşılaşılan cinsel problemlerden biridir. Yani hasta bazı durumlarda orgazm olurken bazen orgazm olamaz. Orgazm olamadığı zamanlar genelde cinsel birleşme esnasında veya hafif stres altında olduğu zamandır.

20.01.2020

Hamilelik sırasında cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

Hamilelik sırasında cinsel ilişki, gebeliğin tamamında serbesttir. Bazı kişiler ilişki yaşarsa bebeğe zarar gelir düşüncesi ile cinsel ilişkiden kaçınır. Cinsel ilişkiden sonra kramp gibi geçici kasılmalar olabilir ve bunun yaşanması normaldir. Bu krampın geçmesi için bir süre dinlenmek yeterlidir.

7.01.2020

Vajinismus tedavi süreci nasıl olmalıdır?

Günümüzde kadınların hayatında olumsuz etkilere neden olan vajinismus hastalığı, türleri ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilen tüm detayları Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ, sizler için anlattı.

7.01.2020

İlk gece korkusu nedir, nasıl yenilir?

İlk gece korkusu; kadının istediği halde eşi veya partneriyle ilk cinsel ilişkiye girme denemesinde yaşamış olduğu endişeler bütünüdür.

20.12.2019

Vajinismus nedir? Vajinismus muayenesi nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisi cinsel ilişki sırasında vajinanın istemeden daralması sonucu, cinsel birlikteliği engelleyen bir soruna yöneliktir. Vajinismus, cinsel problemleri arasında en kolay ve hızlı tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

11.12.2019

Cinsellik ile ilgili konuşabilirim!

İletişim ve medyanın bu kadar geliştiği günümüz dünyasında bundan on yıl öncesine göre çok fazla değişimler oldu. Televizyonlarda gündüz sağlık programları, internet üzerinden görsel, yazılı paylaşılan bilgiler, Instagram, Facebook gibi sosyal medya ile sizler konuşmaktan çekindiğiniz, utandığınız pek çok konu hakkında bilgiye kolayca ulaşmaya başladınız.

9.12.2019

Acaba ben de vajinismus olur muyum?

Vajinismus öyle bir hastalıktır ki yaşamayan kolay kolay anlayamaz. Bu hastaların genelinin söylediği bir ifadedir. İlk ilişkiden önce vajinismusu duyduğunuzda muhtemelen çoğu kişi garip bir hastalık gibi kabul ediyor, belki pek üstünde durulmuyor veya çok az kişi korkuları olduğu için “Acaba bende olur muyum” diye düşünüyor. Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk, vajinusmus hakkında bilgi veriyor.

1.12.2019

Kilitli bedenler (Vajinismus)

Bizim toplumumuzda çok sık rastlanan ama tabii ki toplumsal tabular nedeniyle konuşulamayan bir nevi ‘’vajinanın dokunulmazlığı’’ olarak karşımıza çıkan vajinismus nedir, ne değildir?

25.11.2019
Vajinismus hastaları tüp bebek yöntemiyle hamile kalabilir mi

Vajinismus hastaları tüp bebek yöntemiyle hamile kalabilir mi?

“Vajinismus hastaları cinsel ilişkiye girmekten korkar, kasılma ve cinsellikten uzaklaşmaya kadar giden birçok sorunla karşı karşıya kalabilir” diyen Jinekolog Op. Dr. Didem Kurban, çocuk sahibi olma konusunda vajinismus hastalarına tavsiyelerde bulundu.

7.11.2019

Gebelikte cinsel hayat nasıl olmalıdır?

Gebelik döneminde cinsel ilişkiye girilip girilmeyeceği sorusu, anne ve baba adaylarının en çok merak ettikleri konulardan birisidir. Peki gebelik sırasında cinsel ilişki yaşamak herhangi bir soruna neden olur mu? Cinsel ilişkide bulunmak bebeğe zarar verir mi?

19.10.2019