Cinsel isteksizlik ve en çok sorulan soruların yanıtı

Sevgili Hürriyet okurları... ‘Serkan Kızılbayır ile Sen Sor Ben Söyleyeyim’ sohbetlerimizin bu haftaki konuğu, Doç. Dr. Gökçen Erdoğan. Alanında önemli çalışmalara imza atan Gökçen Hoca ile ‘Peugeot Göral Otomotiv’de buluştuk. Konuğum “Sen Sor Ben Söyleyim” dedi ve sohbetimiz için yola çıktık…

Haberin Devamı

*Gökçen Erdoğan kimdir?

Önce bir insanım, sonra da yaşamdaki sıfatlarım var. Kadın, anne, eş, hekim. Uzmanlığım jinekoloji biliyorsunuz. Cinsel terapi ve genital estetik de daima yükselen yıldızlarım.

Cinsel isteksizlik ve en çok sorulan soruların yanıtı

*Kadınların size en çok başvurduğu sorular neler?

Vajinismus ve genital estetik başa baş gidiyor diyebilirim. Vajinismus konusunda bilinç oluşturduğumuz için sayıda değil belki ama o sorundaki toplumsal tıkanıklıkta epey değişim yarattık. Genital estetikse kadınların kendilerine çok önemli bir armağanları oldu diyebilirim. En sık sordukları soru ise şu; ‘orgazm olmam mümkün mü?’ Çetrefilli ilişkinin dinamiğinde olan ama biraz çabayla cevabı ‘evet’ olan bir soru; bir sorun bu.

*Cinsel isteksizlik sorunu sanırım çok sık karşınıza çıkıyor. Bunun nedenleri nedir hocam?

Haberin Devamı

Cinsel isteksizliğin en büyük sebebi, kadınlar için seksin cazip bir hale gelememesi. Seks iki kişilikken, orgazm tek kişilik düşünülüyor ve yaşanıyor. Sadece erkeğin hakkıymış gibi. Haz alıp almamasıyla ilgilenilmeyen kadın, sekse ilgisini kaybediyor tabi. Yeterince uyarılmayan ve yatakta değer gördüğünü hissetmeyen kadınlar partnerden de seksten de uzaklaşıyor. Bedene yansıması ise cinsel isteksizlik.

Cinsel isteksizlik ve en çok sorulan soruların yanıtı

*Vajinismus nedir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadının istemsizce kasılarak penisin vajinaya girişini engellemesi, cinsel ilişkinin neredeyse imkansız hale gelmesi durumudur. Birlikteliğin gerçekleşmesi için gösterilen fiziksel çaba kadında acı ve ağrı olarak karşılık bulur. Oldukça zorlu bir süreçtir ve çoğunlukla tedavi gerektirir.

*Genital estetikten bahseder misiniz?

Genital bölgedeki herhangi bir anomalinin cerrahi müdahaleyle çözülmesi, istenilen şekile getirilmesi ya da fiziksel/psikolojik olarak rahatsızlık yaratan bir durumun tıbbi operasyonla ortadan kaldırılmasıdır. Şekle dair değişimlerle birlikte işleve dair gelişimleri de beraberinde getirdiği için kadın cinsel sağlığına da önemli bir yatırımdır.

*En doğru korunma yöntemi nedir?

Haberin Devamı

Gebelik risklerini ortadan kaldıran tüm tıbbi tedbirler doğru olmakla birlikte tek amacımız gebelikten korunmak olmamalı. Bir o kadar önemli olan da cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaktır. Bunun için prezervatife biraz torpil geçebilirim.

*4’üncü kitabınız ‘Utanç’ hayırlı olsun. İçeriğinden biraz bahseder misiniz?

‘Utanç’ hayatının bir döneminde ya da tamamında mutsuzluğa mahkûm edilmiş, istismar ve ihmal edilmiş insanların, geçmişleri ve gelecekleri arasındaki bağdan içtenlikle söz eden bir yaşam öyküleri seçkisi. Herkes ve her şey gerçek, bazen yumuşatılmış ama asla abartılmamış yaşamlar. Herkesin kendini ya da bir yakınını bulabileceği, topluma ışık yakma arzusu taşıyan bir kitap diyebilirim.

Haberin Devamı

Cinsel isteksizlik ve en çok sorulan soruların yanıtı

*Programın sonuna geldik; final Göral Otomotiv’de. Arabayı beğendiniz mi bu arada hocam?

Gayet keyifli bir programdı Serkan, araba da çok rahattı bu arada...

Bu yazının video’sunu da izleyebilirsiniz.

Cinsel isteksizlik ve en çok sorulan soruların yanıtı

 

Yazarın Tüm Yazıları