EKSTRA
MENÜ

Uzaktan Çalışma

Uzaktan Çalışma ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uzaktan Çalışma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.216 Uzaktan Çalışma haberi bulunmuştur.

Uzaktan Çalışma Haberleri

EV GİBİSİ YOK

EV GİBİSİ YOK!

Bir internet bağlantısı, bir diz üstü bilgisayar ve de bir mobil telefon ile ofis duvarları yıkılıyor. Uzaktan çalışma (teleworking) sayesinde işletmeler hem işgücü maliyetlerini düşürüyor hem de dünyanın neresinde olursa olsun nitelikli çalışanlara rahatlıkla ulaşabiliyorlar.

14.07.2001Gündem
Cisco’dan E-eğitimler

Cisco’dan E-eğitimler

Cisco Systems Türkiye, işletmelerin verimliliklerini artırmak ve karlı iş modellerine yönelmelerini sağlamak amacıyla 11 ayrı e-seminer programı hazırlıyor. Eğitimleri almak isteyen kuruluşlar şirketin web sitesi üzerinden giriş yapabilecekler.

25.12.2001Gündem
Esne ve rahatla

Esne ve rahatla

Siemens Türkiye'nin Tıp Tekniği Bölümü'nde görev alan 90 kişiden 62'si 'sanal' çalışıyor, işlerini şirkete gelmeden evlerinden yürütüyorlar. Ev ofisi kurma, internet, bilgisayar ve ulaşım masrafları şirket tarafından karşılanıyor. Şirketin bu uygulaması geçtiğimiz ay tüm dünyadaki Siemens ofislerinin katıldığı toplantıda 'örnek uygulama' olarak gösterildi.

26.01.2002Gündem
IBM çalışanına özgürlük

IBM çalışanına özgürlük

IBM Türk, çalışma modelini değiştirerek çalışanlarının yüzde 50'sini mobil hale getiriyor. Mayıs ayı itibariyle e-place (uzaktan çalışma) sistemine geçen şirket, bu yöntemle hem çalışanlarının verimliliğini artırmayı hem de bina ve seyahat giderlerinden tasarruf etmeyi hedefliyor.

6.07.2002Gündem
Ofis 2023

Ofis 2023

‘Ofis 2023' bir fuarın adı ya da şirketin sloganı değil. 20 yıl sonra nasıl yerlerde ve ne şartlarda çalışacağımızı anlatan 'Geleceğin İşyerleri' araştırmasını anlatıyor. İki İngiliz araştırmacı, geleceği araştırdı. Buna göre yeni ekonomi, gelecekteki iş yerlerini de şekillendirecek. Zaman ve mekan önemini yitirecek. Uluslararası çalışma ekipleri daha çok kurulacak. Personel, iş yerlerinde daha az kalacak. İnternet üzerinden çalışılacak. Çalışanlara, her nerede olurlarsa olsunlar ulaşılabilecek. Bu nedenle, çalışma süreleri de artacak. Gelecekle ilgili en can sıkıcı tahmin ise daha fazla stres yaşanacak olması.

11.01.2003Gündem
Çaylar ‘dışardan’

Çaylar ‘dışardan’

Dış kaynak kullanımı (outsource) firması Sodexho, hizmetlerini evden ve uzaktan çalışanlara göre yeniden düzenliyor. İşyerinde çalışanlara hizmet veren şirket, rotayı 'ev'lere çevirdi. Artık evden çalışanların da, yemek, temizlik, kuru temizleme, güvenlik vb. ihtiyaçları dışarıdan hizmet yöntemiyle karşılanacak.

24.05.2003Gündem
Tele çalışma geleceğin çalışma şekli mi

Tele çalışma geleceğin çalışma şekli mi?

Günümüzde gelişmiş ve bazı gelişmekte olan ülkelerde uygulanan standart dışı çalışma şekilleri arasında tele çalışma özel bir öneme sahiptir. Tele çalışma bu özel konumunu ilk gündeme geldiği tarihten bu yana sürdürmekte ve gelecekte de sürdürecek görülmektedir. ”Ademi merkezileşmiş bir çalışma şekli olarak tele çalışma çok farklı şekillerde tanımlanabilmektedir”.

2.06.2003Gündem
Elektrik kablosundan TV, radyo ve internet

Elektrik kablosundan TV, radyo ve internet

Dünyada henüz test aşamasında olan sistem sayesinde mevcut elektrik kabloları üzerinden gelen sinyallerle televizyon, telefon, radyo ve internet gibi sistemlerin çalıştırılabileceği bildirildi.

28.01.2009Teknoloji
Check Pointten sihirli çözüm

Check Point'ten sihirli çözüm

Check Point Abra USB stick, şirket bilgisayarını mobil çalışanların ceplerine koyuyor.

16.03.2010Teknoloji
Sendikalar çuval tasarıya karşı eyleme hazırlanıyor

Sendikalar 'çuval' tasarıya karşı eyleme hazırlanıyor

Hükümetin, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması başta olmak üzere çalışma yasalarında değişikliği de öngören yasa tasarısı sendikaların tepkisine neden oldu.

2.12.2010Ekonomi
DİSK’ten ‘Torba Yasa’ protestosu

DİSK’ten ‘Torba Yasa’ protestosu

DİSK Yönetim Kurulu, DİSK Başkanları Kurulu, bölge ve il temsilciliklerinden gelen yönetici ve temsilcileri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ‘Torba Yasa’ tasarısını Ankara'da protesto etti. Mithatpaşa’da toplanan DİSK üyeleri, TBMM Çankaya Kapısı’na kadar yürüyerek görüşlerini içeren bir dosyayı meclise sundu.

30.12.2010Gündem
Dinçer: İlk kez sigortalı sayısı 16 milyonu geçti

Dinçer: İlk kez sigortalı sayısı 16 milyonu geçti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye'de ilk defa geçen yıl, uyguladıkları teşviklerden sonra sigortalı sayısının 16 milyonu geçtiğini söyledi.

5.01.2011Ekonomi
10 çocuklu aileden KESK başkanlığına

10 çocuklu aileden KESK başkanlığına

Sendikal tarihte ilk kez bir kadın, konfederasyon başkanı oldu. Büro Emekçileri Sendikası Genel Sekreteri Döndü Taka Çınar, geçen hafta taciz olaylarıyla sarsılan KESK’in genel başkanlık koltuğuna oturdu. Çınar, 18 yıldır sendikacı. 10 çocuklu bir ailede kız doğduğu için duvara fırlatılan ve anne sütünden mahrum kaldığı ilk üç gününden bu yana hayatı mücadeleyle geçen Çınar, “Bu görevi bana hayat sundu” diyor

22.01.2011Kelebek
KESKten torba yasaya tepki yürüyüşü

KESK'ten torba yasaya tepki yürüyüşü

ŞANLIURFA’da, KESK Şubeler Platformu, TBMM’de görüşülen ’torba yasa’ tasarısına karşı protesto yürüyüşü yaptı. Aralarında Diyarbakır KESK Şubeler Platformu üyelerinin de bulunduğu 100 kişilik grup, Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak, tasarıyı protesto etti.

1.02.2011Gündem
Torba Tasarıda 18 madde kabul edildi

"Torba Tasarı"da 18 madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, ağırlıklı olarak kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandıran ve çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler içeren “Torba Tasarı”nın 4. bölümünde yer alan 18 madde kabul edildi.

4.02.2011Gündem
Muhalefete ‘konuşmaya değmez’ baktı, ‘Torba’nın ‘esnek çalışma’sı geçti

Muhalefete ‘konuşmaya değmez’ baktı, ‘Torba’nın ‘esnek çalışma’sı geçti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, muhalefetin, “Torba Tasarı”nın çalışma hayatıyla ilgili bölümlerinin geri çekilmesi” yönündeki talebi için “Üzerinde konuşmaya bile değmez” derken, kriz çıkaran ve “esnek çalışma”yı içeren maddeler TBMM Genel Kurulu’ndan geçti.

4.02.2011Ekonomi
Askere gidenin yerine ‘kiralık’ işçi geliyor

Askere gidenin yerine ‘kiralık’ işçi geliyor

İşçisi hastalanan, izne çıkan, askere giden, göz altına alınan, siparişi artan patron, ‘işçi kiralayabilecek.” Sendikaların itiraz ettiği, ‘kiralık işçi’ düzenlemesine ilişkin taslakta sona gelindi. İşverenlere 3 durumda işçi kiralama imkanı getiren düzenleme, 100 kişinin altında işçi çalıştıran iş yerlerinde 'kiralık' sınırlaması öngörmüyor.

25.07.2012Ekonomi
Taşeron işçinin ücreti asıl patrondan sorulacak

Taşeron işçinin ücreti asıl patrondan sorulacak

Evinde düğme diken, ilik açan veya internet ve telefon üzerinden iş yapan çalışanlar da artık yasal çalışma düzenine kavuşacak. Patronların, borçları yüzünden yapılacak haciz ve icra takibinde işçilerin ücret alacaklarının tamamı güvence kapsamına alınacak. Asıl patron, bir işyerinde ‘taşeron işçi’ olarak çalışanların maaşlarının ödenip ödenmediğini her ay kontrol edecek.

26.07.2012Ekonomi
Netsis’ten yeni yıla yeni ürün

Netsis’ten yeni yıla yeni ürün

Geçtiğimiz yılı yüzde 27’lik büyüme oranı ile kapatan Netsis, yeni yıla yeni ürünle girdi. Ar-Ge’ye büyük önem veren şirket, 2013’te bu alan için 4.5 milyon TL ayırdı.

29.01.2013Ege
Tayland Skypetan yönetiliyor

Tayland Skype'tan yönetiliyor

Milyonlarca insan artık ofislerinin yollarını arşınlamıyor, işlerini evden yürütüyor. Ancak Tayland’da siyasi otorite uzaktan çalışma durumunu farklı bir boyuta taşımış görünüyor.

30.01.2013Gündem
Kıdem tazminatı Erdoğana gidiyor

Kıdem tazminatı Erdoğan'a gidiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu, taşeron işçilik, esnek çalışma ve uzaktan çalışma gibi konuları içeren kapsamlı bir çalışmanın Ekim'in son haftasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını belirterek, "Sendikalar da çalışıyor, işverenler de çalışıyor. Çalışma Meclisi'nde bunlar tartışıldı, Tekrar nihai olarak taraflarla bir görüşeceğiz. Biz de mutfakta çalışmamızı, bürokrasi ve bütün bakanlıklar ile yaptık. İşçi ve işveren taraflarıyla görüşeceğiz, sonra Başbakan'a sunacağız" dedi.

2.10.2013Gündem
Kıdem tazminatıyla ilgili kader toplantısı

Kıdem tazminatıyla ilgili kader toplantısı

Bir türlü uzlaşma sağlanamayan kıdem tazminatı konusunda pazartesi günü son bir toplantı yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Bu artık son olacak. Herkes teklifini sunacak. Yani artık ya herro ya merro” dedi.

7.11.2013Ekonomi
‘Kıdem’de kader günü

‘Kıdem’de kader günü

Bir türlü uzlaşma sağlanamayan kıdem tazminatı konusunda bugün son bir toplantı yapılacak.

10.11.2013Ekonomi
13 milyonun kıdem tazminatını konuşmayız deyip masadan kalktılar

'13 milyonun kıdem tazminatını konuşmayız' deyip masadan kalktılar

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’ten sürpriz ortaklık. Çalışma Bakanlığı’nın kendilerine sunduğu metne karşı, ‘biz bunu istiyoruz’ diyerek sekiz maddelik ortak metinle gittiler. Ancak toplantıda konu çalışanların kıdem tazminatına gelince Türk-iş ve DİSK, “Alt işveren işçisinin haklarını konuşacaksak konuşalım; yoksa biz 12 milyon 700 bin işçiyi ilgilendiren kıdem tazminatını konuşmayız. Kim konuşursa konuşsun” diyerek masadan kalktı. Hak-İş toplantıya devam ettiyse de, “Kıdemde 30 günün altında hiçbir rakamı kabul etmeyiz” resti çekti.

14.11.2013Ekonomi
Kıdemde yine uzlaşma çıkmadı

Kıdemde yine uzlaşma çıkmadı

Hükümetle sosyal taraflar 12 milyon işçinin merakla beklediği kıdem tazminatı uzaktan çalışma ve özel istihdam bürolarında yine uzlaşma sağlayamadı.

18.11.2013Ekonomi
Kıdem için son randevu

Kıdem için son randevu

MİLYONLARCA çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı için taraflar bugün masada “son kez” biraraya gelecek.

17.12.2013Ekonomi
Küresel beceri trendlerinde 2014 beklentileri

Küresel beceri trendlerinde 2014 beklentileri

Aralıksız beş yıldır Özel Okullar Birliği’nin Antalya’da düzenlediği sempozyumlara katılıyorum.

3.02.2014Eğitim
Çalışana kötü patrona iyi haber

Çalışana kötü patrona iyi haber

Ulusal İstihdam Stratejisi çalışanları üzdü, patronları sevindirdi. Hükümet, işçi sendikalarının şiddetle karşı çıktığı kiralık işçilikten de kıdem tazminatı fonundan da vazgeçmedi. İşsizliği yüzde 5’e düşürmek için, iş gücü piyasasının esnekleştirilmesi, taşeron uygulamasına çeki düzen verilmesi, bireysel kıdem tazminatı fonu kurulması benimsendi. Stratejide, inşaat, sağlık, turizm, bilişim sektörlerine özel yer ayrılırken, işçi ölümlerinin en fazla olduğu madencilik sektörünün adı bile geçmedi.

30.05.2014Ekonomi
Kadınlara yönelik şiddete ve savaşa karşı dayanışma günü

Kadınlara yönelik şiddete ve savaşa karşı dayanışma günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla kadın örgütleri, başkentte bir araya geldi, kadına yönelik şiddeti protesto etti.

22.11.2014Gündem
Trafik çalışanların verimini düşürüyor

Trafik çalışanların verimini düşürüyor

Her sabah işe gitmek için erkenden yollara düşüp trafikte saatlerimizi geçiriyoruz. Sürekli dur-kalk, korna sesleri ve binlerce araçla birlikte ofise ulaşmaya çalışıyoruz. Vardığımızda da enerjimizin bir kısmını çoktan harcamış, bitkin bir şekilde yeni güne başlıyoruz. Akşam eve dönerken de durum farklı değil. Bütün günün yorgunluğu üzerine yine adım adım ilerleyen bir trafik yüzünden eve ya da gideceğimiz yere ulaşana kadar sinir hastası oluyoruz. İstanbul gibi büyükşehirlerin trafik sorunun çözülmesi zor. O nedenle şirketlerin çalışanlarına bu konuda kolaylık sağlaması gerekiyor. Çalışanları trafikte zaman kaybetmesin diye onlara bisiklet hediye eden de var, ofise gelme zorunluluğunu kaldıran da...

2015te işlerin yapılış şekli değişecek

2015'te işlerin yapılış şekli değişecek!

Citrix, 2015’te bilişim teknolojilerinin iş yapma şekillerinde büyük çaplı değişimlerin yaşanmasına önayak olacağını öngörüyor. Cihaz, lokasyon ve uygulamalardan bağımsız olarak her şey yazılım tabanlı olmaya başlayacak. Bu eğilim, çalışanların iş yapış şekillerini adeta yeniden keşfetmesine zemin hazırlıyor ve özellikle mobil çalışma stillerinde önemli değişiklikler bekleniyor.

23.12.2014Teknoloji
Meclis Sağlık Komisyonu’nda tansiyonu yükselten madde

Meclis Sağlık Komisyonu’nda tansiyonu yükselten madde

Hükümetin, yeni torba yasasındaki 28.madde sendikaları, meslek odalarını ve muhalefet partilerini ayağa kaldırdı. Evden çalışma, uzaktan çalışma düzenlemesine sendikalar, “Patron işyerini kapatır, evden çalıştırır; ailenin tüm bireyleri meslek hastalığına yakalanır, çocuklar, yaşlılar astım olur” diye itiraz etti. Muhalefet de “Bu 1 asgari ücrete anne, baba, çocuk çalıştırmak, kölelik, demek” sözleriyle itiraz etti. Çalışma Bakanı Çelik ise itirazlara “Tam tersine emeğin sömürüsüne son verilecek, evde çalışanın ücreti artacak” diyerek yanıt verdi.

24.01.2015Ekonomi
Kıdem tazminatı için uzlaşma arayışı

Kıdem tazminatı için uzlaşma arayışı

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bir süredir rafta olan kıdem tazminatı tartışmalarını yeniden başlatacak açıklamalarda bulundu. Kıdem tazminatının bu haliyle zulme dönüştüğünü savunan Çelik, “Taraflarla uzlaşabiliriz. Bu işe mesai ayırmak lazım” diye konuştu.

25.01.2015Ekonomi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelikten İş sağlığı ve güvenliği açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten İş sağlığı ve güvenliği açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tasarıyı, çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'nda ele almayı düşünüyoruz" dedi. Çelik, tasarıda 1.3 milyon Bağ-Kur'lunun prim borçlarının dondurulmasının olduğunu da söyledi.

31.03.2015Ekonomi
Bakan Faruk Çelikten sürpriz ziyaret

Bakan Faruk Çelik'ten sürpriz ziyaret

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, istihdam paketiyle ilgili çalışmaları tamamladıklarını belirterek, Ekonomik Koordinasyon Kurulunda, Meclis'in gündeminde bulunan yasalarla ilgili değerlendirme yapılacağını bildirdi.

31.03.2015Ekonomi
Çalışan memnuniyeti için modern çalışmaya geçtiler

Çalışan memnuniyeti için modern çalışmaya geçtiler

İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, çalışanlarının iş özel yaşam dengelerini sağlamak ve dolayısıyla memnuniyetlerini arttırmak için esnek çalışma ve uzaktan çalışma modeli uyguladı. 3 aylık pilot proje sonunda trafikte geçen süre 2.6’dan 1.9’a düştü. Çalışanların memnuniyetleri yüzde 30-35 oranında arttı.

Öngörüsü olmayan İK kaybeder

Öngörüsü olmayan İK kaybeder!

Sabancı Holding önderliğinde 3-4 Kasım’da Sabancı Center’da bir arama konferansı yapıldı. Sabancı Holding grup şirketlerinden ve dışarıdan İK’cıların, CEO’ların, akademisyenlerin, grup başkanlarının ve gençlerin katıldığı konferansta önümüzdeki 5 ile 10 yıllık projeksiyonlarda insan kaynakları yönetimini etkileyecek akımlar ve İK’nın yaşanacak bu değişime ne kadar hazır olduğu konuşuldu. Sabancı Holding İK Grup Başkanı Neriman Ülsever, “İnsan kaynaklarının müthiş bir öngörüsünün olması, geleceği bugünden görüp hazırlaması gerekiyor” diyor.

Aylık 25.000 TL maaşla 1.000 yeni istihdam

Aylık 25.000 TL maaşla 1.000 yeni istihdam

İSTANBUL’da ya da Anadolu’da herhangi bir yerde oturup Amerika’da bir büyük şirkette çalışmaya ne dersiniz?

Adana’da oturuyor ABD’ye çalışıyor

Adana’da oturuyor ABD’ye çalışıyor

Geçen hafta Hürriyet İK’da yayınlanan ve yoğun ilgi gören “Aylık 25.000 TL maaşla 1.000 yeni istihdam” haberinde, ABD’li şirketler için uzaktan çalışacak yetenekli kişileri bulan Crossover’ın Türkiye’de de faaliyete geçtiğini belirtmiştik. Konuyu detaylandıralım istedik ve Crossover Türkiye Genel Müdürü Sinan Ata, Crossover aracılığıyla iş bulan Serkan Bolat ve Şeref Acet ile buluştuk.

İşte devrim yaratacak 3 yasa

'İş'te devrim yaratacak 3 yasa

2015 yılında çok sayıda ‘torba yasa’ Meclis’ten geçti. Bu torba yasalarda kamudaki taşeron işçilerin koşullarının iyileştirilmesinden iş sağlığı ve güvenliğine kadar çalışma yaşamını ilgilendiren çok sayıda düzenleme yer aldı.

6.01.2016Ekonomi
Tepkiler gelmişti ama kiralık işçi yeniden Mecliste

Tepkiler gelmişti ama kiralık işçi yeniden Meclis'te

Hükümet, işçi kesiminin tepkileri nedeniyle geri çektiği kiralık işçilikle ilgili düzenlemeyi dün yeniden TBMM’ye sevk etti.

8.02.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

Acı bir olay ve Dursun Amca

Geçen sene bir Pazar günüydü. Güzel bir haftasonu geçirmiş olmanın verdiği keyifle evde dinlenirken, Belçika’dan ansızın bir telefon geldi.

3.03.2010

Sıkı denetime başlıyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kayıt dışı istihdam ve iş güvenliğini öncelikleri arasına aldıklarını belirterek, “2016’da sıkı denetime başlıyoruz.

6.02.2016