MENÜ

Türk Yemekleri

Türk Yemekleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Yemekleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.856 Türk Yemekleri haberi bulunmuştur.

Türk Yemekleri Haberleri

En eğlenceli turnemiz İstanbul olacak, üstelik ilk defa bir gazete için yazıyoruz

En eğlenceli turnemiz İstanbul olacak, üstelik ilk defa bir gazete için yazıyoruz

Bu hafta hiperaktif nöbetini, Holiday On Ice grubunun dansçıları tuttu. Başdansçı Fiona G. Zaldua, kendisi ve 12 yıllık sevgilisi Dmitry Sukhanov’un İstanbul izlenimlerini, Al Jamal’daki doğum günü partisini yazdı.

15.03.2007Kelebek
Osmanlı başkentlerini yeniden keşfedelim

Osmanlı başkentlerini yeniden keşfedelim

Minarelerle taçlandırılmış üç eski başkent, Osmanlı’nın görkeminin yüzlerce yıllık tanıkları. Bursa kuruluşa şahitlik etmiş, Edirne yükseliş döneminde ön plana çıkmış, zirve ve çöküş ise İstanbul’a kalmış. Osmanlı’nın yaklaşık 700 yılında payitaht, yani başkent olan bu üç şehir muhteşem eserlerle süslü. Yeniden keşfetmeye ne dersiniz?

11.03.2007Seyahat
Los Angeles’ta Oscar provası

Los Angeles’ta Oscar provası

Bu sene 79’uncusu düzenlenecek olan Oscar’a "En İyi Yabancı Film" kategorisinde aday adayı olan Türk filmi "Dondurmam Gaymak", Los Angeles’ta düzenlenen özel bir gösterimle Oscar’lardan sonraki en önemli etkinlik olan Golden Globe’un (Altın Küre) üyelerine tanıtıldı.

4.12.2006Kelebek
Meryem’in evinde çok özel saatler

Meryem’in evinde çok özel saatler

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedikt Selçuk’daki Meryemana Evi’nde 5 saat geçirdi. İki saat özel davetli 550 kişi ile birlikte oldu. Kalan üç saatte ne yaptığı bilgilerine Hürriyet Ege muhabirleri ulaştı.

30.11.2006Ege
Eşim Müslüman

Eşim Müslüman

Tüm dünyada büyük ilgi gören The Prestige filminde rol alan sinemanın yaşayan efsanelerinden Michael Caine, arkadaşımız Ayşegül Ekinci’ye konuştu. Özel hayatıyla ilgili önemli açıklamalar yapan Caine, "Eşim Müslüman, dört dörtlük bir kadındır. Eşim evde yeterince iş yapmayınca bana kızıyor. Ben de ona ’unutma ben bir ikonum’ diyorum. Ama evde ikonluk geçmiyor" diyor.

19.11.2006Kelebek
Cool restoranlar dizisinde sıra İstanbul’da

Cool restoranlar dizisinde sıra İstanbul’da

Sanat, mimari, tasarım, gezi, yaşam tarzı gibi alanlarda, görsel ağırlıklı yayınlarıyla tanınan Alman teNeues yayınevi, bir süredir dünyanın önemli şehirlerinin en havalı mekanlarını bir araya getirip, kitap halinde yayınlıyor. Bugüne kadar Amsterdam, Barcelona, Berlin, Hong Kong, Londra, Madrid, Moskova, New York, Paris, Roma, Tokyo ve Viyana gibi şehirlerin yer aldığı Cool Restaurants adlı serinin son kitabı İstanbul için hazırlandı.

2.11.2006Kelebek
Türk askeri Güney Lübnandaki görev yerine yerleşti

Türk askeri Güney Lübnan'daki görev yerine yerleşti

Lübnan'da görev yapacak Türk İstihkam İnşaat Bölüğü, Güney Lübnan'daki görev yerine yerleşti.

21.10.2006Dünya
Enver Paşa İngilizler’e karşı savaşan askere orucu yasak etti diye Araplar bize cihad açmışlardı

Enver Paşa İngilizler’e karşı savaşan askere orucu yasak etti diye Araplar bize cihad açmışlardı

Gayrimüslimlere karşı girişilen savaşlar bizde "cihad" sayılırdı ve ateş hattındaki askerin muharebe gücünün azalmaması için oruç tutmaması istenir, bu maksatla fetvalar alınır ve "Cihada katılan askerin üzerinden dini vecibeler kalkmıştır" denirdi.

27.09.2006Gündem
Sultanahmet Camii gösterildi Türk şarapları ikram edildi

Sultanahmet Camii gösterildi Türk şarapları ikram edildi

Mastercard International sponsorluğunda müziklerden yemeğe kadar tüm organizasyonun EFMA tarafından organize edildiği "Türkiye’ye Övgü" gecesinde, BKM’nin hazırlattığı bir film ile Türkiye’deki kartlı ödeme sistemi anlatıldı.

20.09.2006Ekonomi
Eşimin günde birkaç kez sorduğu soruyu kitabıma başlık yaptım

Eşimin günde birkaç kez sorduğu soruyu kitabıma başlık yaptım

Sahrap Soysal, ODTÜ mezunu bir kimyager. İngiltere’de işletme ve halkla ilişkiler eğitimi aldıktan sonra, 15 yıl çeşitli şirketlerde yöneticilik yaptı. Evde mutfağa kapanmayı, üç oğlu ve eşine yemek pişirmeyi hep sevdi. Şikayet etmedi.

1.09.2006Kelebek
Observer da Cool dedi

Observer da 'Cool' dedi

Dünyaca ünlü haber dergisi Newsweek’ten tam bir yıl sonra bu kez Observer gazetesi, “Cool İstanbul” başlığı attı. İngiltere’den İstanbul’a ucuz uçuşların başladığını hatırlatan gazete, İstanbul’un artık eskisi kadar oryantal değil çok daha modern olduğu değerlendirmesinde bulundu.

28.08.2006Dünya
Ekobi

Ekobi

7.08.2006Ekonomi
En iyi 10 yol lokantası

En iyi 10 yol lokantası

Yol lokantaları uzun yolculuklarda soluklanmak ve karın doyurmanın ötesinde, yeni tadlar keşfetmek için iyi bir fırsat. Ama nerede mola verdiğinize bağlı. Seçim yapmanın iki yolu var. Ya daha evvel yolu mekana düşen ve memnun kalan eşin, dostun tavsiyesine bakacaksınız, ya da maceracı ruhla, gözünüze kestirdiğiniz lokantaları deneyeceksiniz.

3.08.2006Kelebek
Londra’da Türk festivali

Londra’da Türk festivali

Üçüncü Türk Festivali, Londra’da Thames Nehri kıyısında yapılıyor. Ünlü Tate Modern Sanat galerisinin önünde düzenlenen Türk festivali için nehir kıyısı Türk bayraklarıyla donatıldı.

17.07.2006Kelebek
Roma’da bir Türk lokantası açıldı

Roma’da bir Türk lokantası açıldı

İtalya’daki Türk büyükelçilerinin aşçısı Hikmet Usta, Roma’da açtığı mekana Ristorante Antichi Sapori della Turchia, yani Türkiye’nin Geleneksel Lezzetleri Lokantası adını verdi. Lokantada beğendili kebaptan çeşitli Türk mezelerine, tandır kebap, Adana ve Urfa kebaptan lahana sarması, biber dolması gibi zeytinyağlılara, Türk rakı veşaraplarından levrek buğulamaya kadar Türk mutfağının bellibaşlı yemekleri bulunuyor.

15.06.2006Kelebek
Bodrum’da hem tatil hem meditasyon

Bodrum’da hem tatil hem meditasyon

Bodrum Karakaya’daki Oshokun Meditasyon Kampı, günlük koşuşturmalara bir mola, yaşama taze bir soluk, eski yüklerin bırakıldığı, dostların buluştuğu bir değişim, dönüşüm yeri olarak tanımlanıyor. Amacı vizyon sahibi, meditasyon yapan, sevgi ve doğayla uyum içinde yaşayan bir topluluk yaratmak. Burada kendinizi keşfetmek, bedeninizi ve ruhunuzu arındırmak için meditasyonlara, workshoplara, eğitim programlarına ve bireysel seanslara katılabiliyor, sağlıklı beslenmenin de farkını yaşayabiliyorsunuz.

15.06.2006Kelebek
Mağrıbi blog–1

Mağrıbi blog–1

Yazarınız yine yollarda. Bu sefer Mağrip’te yani Fas’ta. Adet üzere ortaya karışık bir blog attırıyorum size…

13.06.2006Seyahat
Naklen yayında Avustralya’ya Anadolu yemeklerini anlattı

Naklen yayında Avustralya’ya Anadolu yemeklerini anlattı

Sheridan Rogers, Avustralya’da tanınmış bir yemek yazarı. Türkiye’nin imajını düzeltmeyi hedefleyen turizmciler tarafından davet edildi. 18 günde Kapadokya’dan Bodrum’a, İstanbul’dan Konya’ya, Türkiye’nin dört bir yanını gezdi.

11.06.2006Kelebek
İngilizce şarkı söylemekle dünya starı olunmaz

İngilizce şarkı söylemekle dünya starı olunmaz

Müzik ile geçen 74 yıl, 40 yıllık meslek hayatına sığdırılan 12 Grammy ödülü, 40’dan fazla altın ve platin plak... Arif Mardin Türkiye’nin adını yurt dışında başarı ile duyurmakla kalmayıp prodüktörlüğünü üstlendiği sanatçılar ile neredeyse yarım asırlık Amerikan müzik piyasasına da damgasını vurdu. Müzik sektöründe Mardin’in tezgahından kimler geçmedi ki...Aretha Franklin, Bee Gees, Chaka Khan, Diana Ross, Bette Midler, Whitney Houston, Phil Collins, Norah Jones bu isimlerden sadece bir kaçı.

3.05.2006Kelebek
Çalışan kadın sayısı artıyor tüketim ’ev dışı’na kayıyor

Çalışan kadın sayısı artıyor tüketim ’ev dışı’na kayıyor

İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet veren, restoran, cafe, otel ve bar gibi ev dışı tüketim mekanlarının sayısı 39 bini aştı. KMG Pazarlama Hizmetleri Grubu şirketlerinden Retailing Institute tarafından yapılan Tespit (Census) çalışmasına göre, belirlenen 39 bin 81 işletmenin yaklaşık yüzde 3’ü ruhsatsız faaliyet gösteriyor.

18.04.2006Ekonomi
Halas İstanbul’da konaklamalı turlara başlıyor

Halas İstanbul’da konaklamalı turlara başlıyor

İstanbul’da birçok görkemli davete ev sahipliği yapan, yıllardır yaz aylarında Ege sularında yüzer otel olarak hizmet veren Halas, hazirana kadar İstanbul sularında üç ve dört gecelik turlar düzenleyecek. İstanbul’a antik dönemde Yunanistan’dan gelen Megaralıların adıyla düzenlenen turlara katılanlar, Prens Adaları’nı gezip, Kız Kulesi’nde çay içecekler. Akşamları da Boğaziçi manzarasını izleyip, Türk yemekleri yiyecekler.

16.04.2006Seyahat
İstanbul’da Bizans izlerine yolculuk

İstanbul’da Bizans izlerine yolculuk

Fransızlar görkemi ifade etmek istediklerinde "C’est Byzance", yani "Bizans gibi" derler, bizde ise bilinen Bizans’ın sadece entrika kısmıdır. Bizans tarihteki en önemli ve en uzun sürmüş imparatorluklardan biri, akla ilk getirdiği de bugün bile görkemini koruyan İstanbul. İÖ 660 yıllarında şehrin ilk kurucusu olarak Byzas’ın adı geçiyor.

19.03.2006Seyahat
Yemek sunumu en şık 10 restoran

Yemek sunumu en şık 10 restoran

İyi bir yemeğin damağa olduğu kadar göze de hitap etmesi önemli. Özenli ve farklı bir sunuş ile dünyanın en sıradan yemeğini bile iştah kabartacak hale getirebilirsiniz. Sunuş derken kuşkusuz sadece yemeğin tabaktaki duruşundan bahsetmiyoruz.

9.03.2006Kelebek
Ölümüyle yarım kalan kitap tamamlandı

Ölümüyle yarım kalan kitap tamamlandı

2003 Eylül ayında kaybettiğimiz mutfak kültürü uzmanı yazar Tuğrul Şavkay’ın ilk cildini hazırladığı "Halk Mutfağımız-Geleneksel Tatlardan Seçmeler" adlı kitap, bu yıl iki cilt olarak yayınlandı. Şekerbank’ın sponsorluğunda hazırlanan kitap, önümüzdeki günlerde satışa da çıkacak. Kitaplarda 600 yemek tarifi ve her biri farklı aksesuvarlardan oluşan 200 fotoğraf yer alıyor. Kitabı hazırlayan ekibin umudu, sponsor bularak, dört ciltlik bir külliyat oluşturmak. Hatta bir Türk Alice’ne imza atmak.

20.01.2006Kelebek
İTOnun Körfez açılımı stratejisi

İTO'nun Körfez açılımı stratejisi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş başkanlığındaki bir işadamı heyeti, “Körfez Açılımı” stratejisi çerçevesinde 17-20 Ocak tarihleri arasında Umman'da çeşitli temaslarda bulunacak.

10.01.2006Gündem
Hollandada Hacı Bayram Camii açıldı

Hollanda'da Hacı Bayram Camii açıldı

Hollanda'nın Driebergen kentinde, Türk vatandaşlarının katkısıyla yaptırılan Hacı Bayram Camii törenle ibadete açıldı.

20.11.2005Gündem
Romanyada 29 Ekim kutlamaları erken başladı

Romanya'da 29 Ekim kutlamaları erken başladı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 82’nci yıldönümü kutlamaları Romanya’da erken başladı. Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği, Aydın Doğan Vakfı ve Romanya Kültür Bakanlığı işbirliğiyle, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Romanya’da bir karikatür sergisi açıldı.

26.10.2005Gündem
Amerikalılar Türk falcı istedi

Amerikalılar Türk falcı istedi

Türkiye, ABD'nin Uluslararası Yemek ve Şarap Festivali'ne katılacak. Festivalde 6 hafta süreyle Türk mutfağı tanıtılacak. Amerikalılar, etkinlik için Türk falcı talep istedi.

25.10.2005Ekonomi
Ekmek kadayıfının en iyi 10 adresi

Ekmek kadayıfının en iyi 10 adresi

Ekmek kadayıfı yüzyıllar önce son derece pratik bir nedenle, elde kalan ekmeklerin değerlendirilmesi amacıyla ortaya çıkmış. Kesin bir bilgi yok ama ekmek kadayıfına tarihte, ekmek anlamına gelen fodula ve francala kadayıfı da denmiş.

6.10.2005Kelebek
Ekmek kadayıfının en iyi 10 adresi

Ekmek kadayıfının en iyi 10 adresi

Ekmek kadayıfı yüzyıllar önce son derece pratik bir nedenle, elde kalan ekmeklerin değerlendirilmesi amacıyla ortaya çıkmış. Kesin bir bilgi yok ama ekmek kadayıfına tarihte, ekmek anlamına gelen fodula ve francala kadayıfı da denmiş.

6.10.2005Kelebek
Uçuyor mu bu  halılar

Uçuyor mu bu halılar

Cuma akşamı, Pinema Film’in sahibi Pamir Demirtaş’ın davetlisi olarak İstanbul’a gelen ünlü yönetmen Francis Ford Coppola, Sultanahmet Meydanı’nı gezdi. Coppola, bir dükkanda beğendiği halının fiyatının 42 bin dolar olduğunu duyunca, satıcıya ‘Uçuyor mu bu halı’ diyerek takıldı.

2.10.2005Kelebek
Uçuyor mu bu  halılar

Uçuyor mu bu halılar

Cuma akşamı, Pinema Film’in sahibi Pamir Demirtaş’ın davetlisi olarak İstanbul’a gelen ünlü yönetmen Francis Ford Coppola, Sultanahmet Meydanı’nı gezdi. Coppola, bir dükkanda beğendiği halının fiyatının 42 bin dolar olduğunu duyunca, satıcıya ‘Uçuyor mu bu halı’ diyerek takıldı.

2.10.2005Kelebek

Yazar Sonuçları

Varsa Konyalı gibi döner yapan ve ucuza satan bir yer, söyleyin

Koca bir özür borcum var.

Bekir Kaya’ya ve Mehmet Eren Doğanbey’e.

19.01.2007

Arzak, San Sebastian

Bugün dünyanın en etkileyici mutfaklarının başında İspanyol mutfağı geliyor. Bu başarının en önemli mimarlarından birisi yenilikçi şef Ferran Adria ise, diğeri ve daha da önemlisi Juan Mari Arzak.

2.12.2006

Türk mutfağı için şimdi tam zamanı

Türkiye’nin tanıtımını yapacaksanız insanları tavlamanın en kolay yolu mideden geçmez mi?

11.11.2006

Resimdeki jokey Tayyip Erdoğan mı?

TÜRKİYE jokey Kulübü’nün at ve at yarışını sevdirmeyi vurgulamak amacıyla düzenlediği "Geleneksel Resim Yarışması’nda sergilenecek eserler arasında yer alan isimsiz bir resim dikkat çekti.

10.11.2006

Üç kız kardeş

Zoltan-Yücel Boronkay çiftinin üç kızı var: Sibel, Selin ve Simla...

28.09.2006

Şeriatın kestiği yürek

Ayşe Hanım orta hallinin altında bir Türk ailesinin annesi. Üç cocuğu var. Eşi terzi, ama kumarbaz. Bu yüzden ailenin iki yakası bir araya gelmiyor.

25.08.2006

Türkiye nihayet Frankfurt Kitap Fuarı’nda onur konuğu

ULUSLARARASI Frankfurt Kitap Fuarı yönetimiyle Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında dün kesinleşen bir anlaşmayla, Türkiye 2008 yılında fuarın Onur Konuğu seçildi.

20.06.2006

Ilginç teklifler

Yaz tatili planlarınız hazır olabilir. Benim ise size bambaşka bir tatil önerim var. Hem de her türlü detayıyla. Ayrıca bu hafta bir fotoğraf çektirmenizi önereceğim; aura ve çakralarınızınkini ama! Benden başka türlüsü beklenir mi?

11.06.2006

Bir restoran: Bebek No:1 Bir de sergi: Gül Zamanı Heves kuşu durmaz döner!

Kulakları çınlasın, Aydın’ın her bahar deli fişek halime bakıp söylediği laftır bu.

7.04.2006

Amerika’da bir Türk’ün ölüm sessizliği

10 Şubat 2006. Portland, Oregon’da bir duruşma salonu, salonda 20-30 kişi. İri yapılı, açık mavi cezaevi giysili bir adam ayakta, yargıcı dinliyor. KGW televizyonunun internet üzerindeki yayınından, neredeyse ifadesiz yüzünü ve donuk bakışlarını izliyorum.

18.02.2006

Yunanistan’da bu yıl moda A la Turca eğlence

Yunanlı çocukken padişahlar ile ilgili masallar dinler annesinden ninesinden. Halılar, çadırlar, cariyeler, haremler... Zaten çoğunun kökeninde var Anadoluluk.

25.11.2005

Fransız tatil köyünde yaratıcı Türk mutfağı

Geçen hafta sonu Antalya’da yaratıcı Türk yemekleri pişirmeye meraklı bir grup genç aşçı ve bir grup gazeteci ile birlikteydik. Genç şefler bizlere bir öğlen ve bir de akşam mönüsü hazırlayıp sundular. Hepimiz bu farklı deneyimden büyük zevk aldık.

8.10.2005