EKSTRA
MENÜ

Tarim Bakanligi

Tarim Bakanligi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tarim Bakanligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 22.811 Tarim Bakanligi haberi bulunmuştur.

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine bağlı olarak çalışan, gıda tarım ve hayvancılıktan sorumlu olan bakanlıktır. Şu anki Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanı Faruk Çelik'tir. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının görevi nedir?
Bitkisel ve hayvansal üretim ile su ürünleri üretiminin geliştirilmesi, tarım sektörünün geliştirilmesine ve tarım politikalarının oluşturulmasına yönelik araştırmalar yapılması, gıda üretimi, güvenliği ve güvenirliği, kırsal kalkınma, toprak, su kaynakları ve biyoçeşitliliğin korunması, verimli kullanılmasının sağlanması, çiftçinin örgütlenmesi ve bilinçlendirilmesi, tarımsal desteklemelerin etkin bir şekilde yönetilmesi, tarımsal piyasaların düzenlenmesi gibi ana faaliyet konularının gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak; gıda, tarım ve hayvancılığa yönelik genel politikaları belirlemek, uygulanmasını izlemek ve denetlemektir.

Tarim Bakanligi Haberleri

Emtia piyasası geçen hafta zirvelere oynamaya devam etti

Emtia piyasası geçen hafta zirvelere oynamaya devam etti

Emtia piyasası, dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizindeki düşüş ile küresel ekonominin iyileşeceğine ilişkin beklentiler sonucu geçen hafta da zirveleri görmeye devam etti.

10.05.2021Ekonomi
Kayıp hayvanlar artık daha kolay bulunabilecek

Kayıp hayvanlar artık daha kolay bulunabilecek

Hayatı paylaştığımız hayvan dostumuz kaybolduğunda ne yapmamız gerektiğini birçoğumuz bilmiyoruz. Evde bakılan hayvanları kayıt altına alan mikroçip uygulaması artık onların kolayca bulunmasını sağlayacak. Ayrıca sokağa terk edilen hayvanın kime ait olduğu da tespit edilebilecek.

Pazarcılar iki günü yeterli bulmadı

Pazarcılar iki günü yeterli bulmadı

Yaklaşık 300 bin pazarcı esnafı, pazarların 8 ve 15 Mayıs’ta açılmasını yetersiz buldu, ‘Arife ve öncesi’ de açılma istedi.

7.05.2021Ekonomi
Ankara metro çalışma saatleri - Ankara metrosu kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor, en son sefer saat kaçta

Ankara metro çalışma saatleri - Ankara metrosu kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor, en son sefer saat kaçta?

Ankara metro çalışma saatleri başkentte ikamet eden vatandaşlar tarafından sık sık araştırılıyor. Özellikle sabah erken saatlerde işe giden kişiler Ankara metrosunun açılma ve kapanma zamanlarını merak ediyor. Peki, Ankara metrosu pandemi kısıtlamalarından sonra saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor, en son sefer saat kaçta?

21.04.2021Gündem
Yeşiller’de gözler 19 Nisan’a çevrildi

Yeşiller’de gözler 19 Nisan’a çevrildi

Almanya’da son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarına göre oy oranı sistematik olarak artan Yeşiller’in başbakan adayını önümüzdeki günlerde açıklayacağı belirtildi.

7.04.2021Avrupa
Emtia piyasası nisan ayına iyi başlamadı

Emtia piyasası nisan ayına iyi başlamadı

Emtia piyasası, dolara olan talebin artması ve ABD 10 yıllık tahvillerindeki yükseliş eğiliminin devam etmesiyle nisan ayına iyi bir başlangıç yapmadı.

5.04.2021Ekonomi
Son dakika... Yiğit Bulut: 11 milyarlık döviz satıldı

Son dakika... Yiğit Bulut: 11 milyarlık döviz satıldı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, CNN Türk ekranlarında ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bulut, vatandaşın 11 milyar dolarlık döviz satışı yaptığını ve devam ettiğini söyledi.

2.04.2021Ekonomi
Yiğit Bulut: Adım adım yerli ve milli ekonomiye

Yiğit Bulut: Adım adım yerli ve milli ekonomiye

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, ekonomideki son gelişmelere ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

30.03.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut: Ters dolarizasyon hızlanacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut: Ters dolarizasyon hızlanacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut "Yerli ve milli ekonomi modeline doğru adım adım ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde ters dolarizasyonun devam edeceğini ve hızlanacağını düşünüyorum" dedi.

29.03.2021Ekonomi
Emtia piyasası geçen hafta negatif bir seyir izledi

Emtia piyasası geçen hafta negatif bir seyir izledi

Emtia piyasasında, ekonomilerde kısıtlamaların artacağına ilişkin endişeler ve dolara olan talebin yükselmesiyle geçen hafta negatif bir seyir izlendi.

29.03.2021Ekonomi
Rusyanın tarım ihracatı artışını sürdürüyor

Rusya'nın tarım ihracatı artışını sürdürüyor

Ülkenin tarım ürünü ihracatı 2021’nin 1 Ocak-21 Mart döneminde 6,1 milyar dolara yükselirken, Türkiye'nin ithalatı da yüzde 46,8 artış kaydetti.

24.03.2021Ekonomi
Lafta var icraatta yok

Lafta var icraatta yok

Göçmenlere eşit haklar söz konusu olunca sesi çok çıkan partilerden olan Yeşiller’de konu icraata gelince ses çıkmıyor.

22.03.2021Avrupa
Gelecek yerlide

Gelecek 'yerli'de

Hem tarımda hem de hayvancılıkta yerli ürünlerle üretime ağırlık verdiklerini ifade eden CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, “Çiftçilerimizi yerli tohumlarla destekliyoruz. Yerli tohumu sözleşmeli çiftçilerimize dağıtıyoruz. Bu tohumların ekilmesi, biçilmesi ve marketlerimizde müşterilerimizle buluşmasını temin ediyoruz. İnanıyorum ki bu iş yayıldıkça Türkiye tarımda dışa bağımlılıktan kurtulacak, rahatlayacak. Hayvancılık alanında da tamamen yerli ırkları ve yerli üretimi destekliyoruz. Yerli et de bizim için çok mühim. Yurtdışından getirilen ithal etlerin devamlılığı yok. Sürdürülebilir olması için önce bu topraklarda doğup büyümüş bir hayvanın değerlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

22.03.2021Ekonomi
‘Köy, çiftlik, doğal’ yazısına güvenip organik etiketine şüpheyle bakıyorlar

‘Köy, çiftlik, doğal’ yazısına güvenip organik etiketine şüpheyle bakıyorlar!

Doğanın ve insan sağlığının korunmasında kritik bir görev üstlenen organik tarım pazarına ilgi dünyada hızla artıyor. Peki ya Türkiye’de durum nasıl? Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği’nin başkanı Prof. Dr. Uygun Aksoy’a göre gidişat iyi ancak iç pazarda daha alınacak çok yolumuz var.

14.03.2021Hürriyet Pazar
Flaş uyarı Risk korkutuyor... Yol kenarındaki köy ürününde büyük tehlike

Flaş uyarı! Risk korkutuyor... Yol kenarındaki 'köy ürünü'nde büyük tehlike

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sertaç Özer, organik ile doğal gıdaların birbirinden farklı olduğuna vurgu yaparak, 'ev yapımı', 'köy ürünü' ve 'doğal' adı altında satılan ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi. Özer, 'doğal' adı altında otoyol kenarında yapılan tarımsal faaliyetlerin egzoz dumanına bağlı ağır metal, kurşun, kadmiyum, cıva gibi bileşenler nedeniyle gıda kaynaklı riskler taşıdığını kaydetti.

13.03.2021Gündem
Mazot gübre desteği 2021 TC numarasına göre ne zaman yatacak

Mazot gübre desteği 2021 TC numarasına göre ne zaman yatacak?

Mazot ve gübre desteği için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den açıklama geldi. Ürün türüne göre desteklere belirli tarih aralıklarında devam eden Tarım Bakanlığı, mazot ve gübre desteği ödemesi kapsamında Hububat-Baklagil-Dane Mısır üreticilerine destek ödemelerini gerçekleştirecek. Peki, Mazot gübre desteği 2021 TC numarasına göre ne zaman yatacak? İşte, o bilgiler

5.03.2021Ekonomi
Mazot gübre desteği ne zaman ödenecek 2021 Destekleme ödemeleri için o detaylar

Mazot gübre desteği ne zaman ödenecek 2021? Destekleme ödemeleri için o detaylar

Mazot ve gübre desteği ödemeleri için beklentiler devam ediyor. Pek çok kalemde destek ödemesi yapan Tarım Bakanlığı, bu destek ödemelerinin TC Kimlik Numarasına göre devam edeceğini açıkladı. Peki, mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

1.03.2021Ekonomi
Çiftçilerin saçlarında rastlandı Dikkat çeken çalışma...

Çiftçilerin saçlarında rastlandı! Dikkat çeken çalışma...

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu, bir grup çiftçi üzerinde yaptığı bilimsel araştırmada koruyucu önlem almadan bahçelerde tarım ilaçları kullananların, kronik olarak kimyasallara maruz kaldığını, saçlarında bu ilaçlara rastlandığını saptadı. Bu durumun birçok kanser türünden obeziteye ve akut zehirlenmelere kadar önemli sağlık riskleri taşıdığını kaydeden Doç. Dr. Dağlıoğlu, yapılan saç analizi ile yasaklı tarım ilacı kullanımının da belirlenebildiğini bildirdi.

25.02.2021Gündem
Altın yeniden 1800 doların altında

Altın yeniden 1800 doların altında!

Altının ons fiyatı, küresel piyasalarda zayıflayan doların gerilemesiyle yükseldiği 1,800 doların yeniden altına gerilerken, ABD ham petrol stoklarının büyüdüğünü gösteren verilerin ardından sert düşen petrol fiyatları hafif toparlandı.

24.02.2021Ekonomi
Altın yeniden 1800 doları aştı

Altın yeniden 1800 doları aştı!

ABD Hazine tahvil getirilerindeki artışın altına olan talebi düşürmesiyle, 1,780 doların altına gerileyen altın fiyatları, dolardaki zayıflamanın etkisiyle yönünü yukarıya çevirdi ve altının ons fiyatı 1,800 doları aştı.

22.02.2021Ekonomi
Vitamin-mineral çöplüğü olduk

Vitamin-mineral çöplüğü olduk

Pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen, takviye gıda ve vitaminlere bel bağladı. Bu ürünler benzincilerde bile satılmaya başladı. Ancak uzmanlar uyarıyor: “Takviye edici gıdalar, vitaminler, mineraller açısından ülkemiz adeta bir çöplüğe döndü. Bu ürünlerin fazlası ölümcül hasarlara neden olabilir. Her vücudun ihtiyacı farklıdır. Doktora danışmadan sakın almayın!”

21.02.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi açıkladı... Hayvanların uluslararası nakillerinde PCR testi istenebilir

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı... 'Hayvanların uluslararası nakillerinde PCR testi istenebilir'

Dünya genelinde hayvanlara Covid-19 aşısı yapmanın en azından şu an için öncelik olmadığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, "Fakat ilerleyen süreçte özellikle uluslararası ticarete konu olan egzotik hayvanlar ile pet hayvanlarının uluslararası nakillerinde bu durum gündeme gelebilir. Aşı olmasa bile en azından bu hayvanlarda PCR testi istenilebilir" dedi.

16.02.2021Haber
Bilim Kurulu üyesi: Aşı olmasa bile hayvanlarda PCR testi istenilebilir

Bilim Kurulu üyesi: Aşı olmasa bile hayvanlarda PCR testi istenilebilir

Dünya genelinde hayvanlara Covid-19 aşısı yapmanın en azından şu an için öncelik olmadığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, "Fakat ilerleyen süreçte özellikle uluslararası ticarete konu olan egzotik hayvanlar ile pet hayvanlarının uluslararası nakillerinde bu durum gündeme gelebilir. Aşı olmasa bile en azından bu hayvanlarda PCR testi istenilebilir" dedi.

16.02.2021Gündem
Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz: Hayvanlarda koronavirüs mutasyona uğrayabilir

Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz: Hayvanlarda koronavirüs mutasyona uğrayabilir

Tarım Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Ayaz, hayvanlarda da koronavirüsün mutasyona uğrayabileceğini söyledi. Mutasyona uğrayan virüsün hayvanlarda yeni bir etkiye sahip olduğuna dair bir bulgunun şu an olmadığını belirten Ayaz, ''Özellikle vizon ve kedilerde hem hastalığın oluşabildiği hem de bunların kendi aralarında ve insanlara bulaştırabilme özelliği gösterdiği ortaya çıktı'' dedi. İnsanlardan hayvanlara doğru olan bulaşmanın kontrol altına alınması gerektiğini söyleyen Ayaz, ''Özellikle hayvanların yoğun ve bir arada yaşadığı ve farklı türlerin bir arada yaşadığı; hayvan barınakları, hayvanat bahçeleri, çiftlikler, pet shoplar gibi yerlerde mümkün olduğunca ziyaretçi girişleri kısıtlanmalı'' ifadelerini kullandı.

11.02.2021Haber
Hayvanlarda koronavirüs mutasyona uğrayabilir diyen Prof. Dr. Naim Ayazdan uyarı: Ziyaretçi girişleri kısıtlanmalı

'Hayvanlarda koronavirüs mutasyona uğrayabilir' diyen Prof. Dr. Naim Ayaz'dan uyarı: 'Ziyaretçi girişleri kısıtlanmalı'

Tarım Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Ayaz, hayvanlarda da koronavirüsün mutasyona uğrayabileceğini söyledi. Mutasyona uğrayan virüsün hayvanlarda yeni bir etkiye sahip olduğuna dair bir bulgunun şu an olmadığını belirten Ayaz, ''Özellikle vizon ve kedilerde hem hastalığın oluşabildiği hem de bunların kendi aralarında ve insanlara bulaştırabilme özelliği gösterdiği ortaya çıktı'' dedi. İnsanlardan hayvanlara doğru olan bulaşmanın kontrol altına alınması gerektiğini söyleyen Ayaz, ''Özellikle hayvanların yoğun ve bir arada yaşadığı ve farklı türlerin bir arada yaşadığı; hayvan barınakları, hayvanat bahçeleri, çiftlikler, pet shoplar gibi yerlerde mümkün olduğunca ziyaretçi girişleri kısıtlanmalı'' ifadelerini kullandı.

11.02.2021Gündem
Yağ fiyatları İngiltere ve Yunanistan’ı geçti

Yağ fiyatları İngiltere ve Yunanistan’ı geçti

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) yağ fiyatlarını İngiltere ve Yunanistan’la karşılaştırdı. Ayçiçeği yağının litresi İngiltere ve Yunanistan’da 10 lira 93 kuruş ile 12 TL arasında satılırken, Türkiye’de en ucuz markette fiyatın 15 lira 95 kuruştan başladığı tespit edildi. Türkiye’de litresi 45 liraya satılan zeytinyağının ise zeytin yetişmeyen İngiltere’de 23 liraya satılması dikkat çekti.

6.02.2021Ekonomi
Somali, çekirge istilası nedeniyle olağanüstü hal ilan etti

Somali, çekirge istilası nedeniyle olağanüstü hal ilan etti

Somali, Doğu Afrika bölgesini saran yeni çöl çekirge sürülerinin Güney Somali eyaletindeki çiftçilere ciddi zararlar vermesinin ardından olağanüstü hal ilan etti.

4.02.2021Dünya
Sokağa terk edene ceza zulmedene hapis

Sokağa terk edene ceza zulmedene hapis

Uzun süredir çalışmaları süren Hayvan Hakları Taslağı konusunda bir noktaya gelindi. Bu hafta önce ilgili bakanlıklar, ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile toplantı yapılacak. Teklifin kısa sürede TBMM’ye verilmesi planlanıyor. Düzenlemenin ana unsuru artık hayvanların ‘mal’ değil ‘can’ olarak tanımlanması. Sahipli-sahipsiz ayrımı kalkıyor.

1.02.2021Gündem
Lokanta restoran ve kafeler ne zaman açılacak, açılacak mı Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısını işaret etti

Lokanta restoran ve kafeler ne zaman açılacak, açılacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısını işaret etti!

İkinci normalleşme süreci iddialarının gündeme gelmesiyle lokanta, restoran ve kafelerin açılacağı tarihe gözler çevrildi. Koronavirüs önlemleri kapsamında lokanta, restoran ve kafelerde paket servis ve gel al hizmeti hayat geçirilmişti. Başta işletme sahipleri olmak üzere vatandaşlar vaka sayısının düşmesinin ardından kafelerle ilgili yapılacak açıklamalara odaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kısıtlamalarla ilgili sorulan soruya, "Kabine toplantısından sonra varsa öyle bir şey açıklarız" dedi. Peki, lokanta restoran ve kafeler ne zaman açılacak? İşte, mekanlarla ilgili son gelişmeler.

28.01.2021Gündem
Çiftçilerden hükümete traktörlü protesto

Çiftçilerden hükümete traktörlü protesto

Almanya’nın başkenti Berlin’e traktörleriyle gelen çiftçiler hükümetin tarım politikalarını protesto etti.

26.01.2021Avrupa
Restoranlar ve kafeler ne zaman açılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısına işaret etti

Restoranlar ve kafeler ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısına işaret etti!

Kafelerin ve restoranların açılış tarihi ile ilgili araştırmalar hızlandı. Koronavirüs önlemleri kapsamında kafe ve restoranlar paket servis ve gel-al şeklinde hizmet vermeye başladılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada 'Kabine toplantısında değerlendirmesini yeniden ele alacağız.' ifadelerine yer verdi. Kafeler ve restoranlar için durum, toplantının ardından açıklanan kararlara göre yön kazanacak. İşte detaylar...

26.01.2021Gündem
İBB ile bakanlık arasında ‘mobil büfe’ polemiği

İBB ile bakanlık arasında ‘mobil büfe’ polemiği

Mobil halk ekmek büfeleri belediye ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nı karşı karşıya getirdi. Bakanlık seyyar ekmek satışını yasakladığını duyurdu. İBB ise her şartta mobil büfelerin çalışacağını açıkladı.

23.01.2021Ekonomi
Restoranlar, lokantalar ve kafeler ne zaman açılacak Kafeler ve restoranlar açılsın talebinde kritik 5 madde

Restoranlar, lokantalar ve kafeler ne zaman açılacak? Kafeler ve restoranlar açılsın talebinde kritik 5 madde!

Restoranlar, lokantalar ve kafelerin ne zaman açılacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vaka sayısının belli bir sayısının altına inmesiyle kısıtlamaların kaldırılacağını bildirmesinin ardından gündeme geldi. Başta işletme sahipleri olmak üzere vatandaşlar, paket servis ve gel-al şeklinde hizmet veren kafelerin açılacağı tarihle ilgili yapılacak resmi açıklamalara odaklandı. Diğer yandan 5 maddede kafeler ve restoranların açılması gerektiğini vurgulayan işletme sahipleri, bu maddelere uymayanlara ise ciddi yaptırım uygulanması gerektiğini duyurdu. İşte, Kafeler ve restoranlar açılsın talebinde kritik 5 madde ve konuyla ilgili ayrıntılar.

22.01.2021Gündem
Tarımda uzmanlık adımı

Tarımda 'uzmanlık' adımı

Eskiden var olan ve sonradan kaldırılan ‘yüksek ziraat mühendislikleri’ne yeniden dönülecek. TBMM’de konunun uzmanı olan milletvekilleri, Tarım Bakanlığı’nın da desteğiyle yasa çalışması başlattı. Diğer bir çalışma da veterinerlikte uzmanlık eğitimine ilişkin olacak.

21.01.2021Ekonomi
2 milyon aileyi ilgilendiriyor Restoranlardan 5li teklif

2 milyon aileyi ilgilendiriyor! Restoranlardan 5'li teklif

Geçen yıl mart ayında başlayan koronavirüs salgınının etkileri hâlâ devam ediyor. Bir yandan alınan önlemlerle salgının etkileri azaltılmaya çalışılırken, diğer yandan aşılama işlemleriyle eski normale dönülmek için uğraşılıyor. Salgının başladığından bu yana yaklaşık 1 yıllık süreçte devlet de yaptığı ekonomik destek paketleriyle hem halka hem de işletmelere destek oluyor. Ancak virüsün yayılma hızını düşürmek amacıyla alınan kapanma tedbirleri özellikle restoran ve kafeleri bir hayli zor durumda bıraktı.

21.01.2021Ekonomi
Tarım ve Orman Bakanlığı kura sonuçları listesi yayınlandı 826 sözleşmeli işçi alımı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı kura sonuçları listesi yayınlandı! 826 sözleşmeli işçi alımı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı kura sonuçları ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. 826 sözleşmeli işçi alımı başvurularını İŞKUR üzerinden tamamlayan adaylar sonuçları öğrenmek istiyorlar. Yayımlanan ilanda kura sonuçlarının ve diğer duyuruların Bakanlığın ‘https://www.tarimorman.gov.tr’ internet adresinden ilan edileceği bildirilmişti ve sonuçlar erişime açıldı.

18.01.2021Ekonomi
Yatırımda en yüksek pay ulaştırma ve eğitime

Yatırımda en yüksek pay ulaştırma ve eğitime

2021 yılı yatırım programı yayınlandı. Buna göre en yüksek pay ulaştırma ve eğitime ayrılırken, Tarım Bakanlığı’nın aşı üretim merkezi programda yer alırken, asit yağmurları araştırmasına da kaynak ayrıldı. Ayrıca Ayasofya Camii’ne bakımonarım projesi de programa girdi.

17.01.2021Ekonomi
Pasifik Okyanusundan geçip 13 bin kilometre uçarak Avustralyaya gelen güvercin itlaf edilecek

Pasifik Okyanusu'ndan geçip 13 bin kilometre uçarak Avustralya'ya gelen güvercin itlaf edilecek

ABD'den yola çıkarak 13 bin kilometrelik Pasifik Okyanusunu aşan yarış güvercini Avusturalya’lı yetkililerce Kovid-19 riski taşıdığı gerekçesiyle itlaf edilecek

14.01.2021Dünya
Vanda ölüme neden olan balon balığı, Mersinden gönderilmiş olabilir

'Van'da ölüme neden olan balon balığı, Mersin'den gönderilmiş olabilir'

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Köşker, Van'da bir kişinin ölümüne neden olan balon balığının yaygın olarak görülen Mersin ya da Adana kıyılarından gönderilebilmiş olabileceğini söyledi.

7.01.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Kenevirde 5 yılda ne yaptık

Kenevir bitkisi ve üretiminin ‘keşfi’, 4 Mayıs 2018 yılında Samsun Vezirköprü’de kenevir ekimi ile ilgili törenle gündeme girmişti  bizce. Kenevir konusunda birçok toplantıya katıldık, bu tarımın ekonomimizi nereye götüreceği konusunda birçok yazı yazdık. Belki bugüne kadar bu tür yazıların sayısı 50’yi bulmuştur.

5.05.2021

Ekolojik vurgun

İşte buradan ihbar ediyorum.  

22.03.2021

2 milyon 300 bin zeytin ağacının kaçı atıl durumda?

Orhangazi’de bilinenin aksine, son yıllarda zeytin ağacı sayılarında ciddi artış yaşanmıştı.

10.02.2021

Muharrem İnce parti işini ciddileştirdi! CHP’den 1 Mart’ta istifa ediyor

2023 seçim dönemine ilişkin en ciddi hazırlığı Muharrem İnce’nin yaptığı ortaya çıktı. İnce’nin, bahar ayına gelmeden ‘bombaları’nı patlatmaya başlayacağını söylemesi, yeni kurulan partileri umutsuzluğa sevk etti. Yakın çevresine 40 yıldır üyesi olduğu CHP’den 1 Mart’ta istifa edeceğini söylediği öğrenilen İnce’nin ‘Memleket Hareketi’ için Çankaya’da 4 bin 500 metrekarelik bir bina tutması, partileşme konusunda ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Halk TV’nin ekranlarını Muharrem İnce’ye açması konusundaki söylentiler de konunun bir başka ciddi boyutu sayılıyor.

19.01.2021

Macron'un mektubundaki 'Değerli Tayyip'in anlamı

Gerilim dolu 2020’nin ardından, nihayet Doğu Akdeniz’de diplomasinin sakin sularına giriyoruz.

17.01.2021

Bakü’nün en tatlı festivali

Kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti'nin başkenti Bakü’de geçtiğimiz günlerde ülkenin en tatlı festivali yapıldı. Bakü'den 165 km mesafede cennet bir köşe olan Kuba’da bu yıl altıncısı düzenlenen ‘Elma Festivali’ tam bir karnaval havasında geçti.

16.01.2021

Bölgenin ‘Meram’ı olabilir

Konya’nın Meram ilçesini bilenleriniz vardır.Meram, Konya’nın güneyinde yer alıyor.Bu bölge, Meram Bağları ile kanalları ve eşsiz doğal güzellikleri ile bilinir.

13.01.2021