EKSTRA
MENÜ

Sosyal Güvenlik Kurumu

Sosyal Güvenlik Kurumu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sosyal Güvenlik Kurumu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 17.800 Sosyal Güvenlik Kurumu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi ile kurulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili bir kuruluşudur. Kurum; genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlık olmak üzere üç organdan oluşur.

Temel amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve malî açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Kurumun görevleri şunlardır:

-Ulusal kalkınma strateji ve politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, bu politikaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak.

-Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak.

-Sosyal güvenliğe ilişkin konularda; uluslararası gelişmeleri izlemek, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yapmak, yabancı ülkelerle yapılacak sosyal güvenlik sözleşmelerine ilişkin gerekli çalışmaları yürütmek, usûlüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası antlaşmaları uygulamak.

-Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak.

-Bu Kanun ve diğer kanunlar ile Kuruma verilen görevleri yapmak.

Sosyal Güvenlik Kurumu Haberleri

Yeniden yapılandırma başvurusunda son tarih yaklaştı Vergi borcu yapılandırma ne zaman bitecek, hangi borçları kapsıyor

Yeniden yapılandırma başvurusunda son tarih yaklaştı! Vergi borcu yapılandırma ne zaman bitecek, hangi borçları kapsıyor?

Vergi borcu yapılandırması son başvuru tarihi mükelleflerin gündeminde yer alıyor. Başta vergi borçları olmak üzere bazı borçlarda yapılandırma imkânı veren vergi borcu yapılandırmaları ile Vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK), belediyelere ve alacaklar için ödeme imkanı sunuldu. 31 Ağustos 2021 tarihinde bitmesi beklenen ancak başvuru süresi uzatılan Vergi borcu yapılandırma başvurularında son günler yaklaştı. Peki, vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek ve hangi borçları kapsayacak? İşte, 2021 yeniden yapılandırma son başvuru tarihi.

20.09.2021Ekonomi
Yeni dönemde öncelikli gündem istihdam teşvikleri

Yeni dönemde öncelikli gündem istihdam teşvikleri

1 Ekim itibariyle çalışmalarına başlayacak olan TBMM’nin öncelikli gündemleri arasında istihdam teşvikleri de olacak.

19.09.2021Ekonomi
Terzide tadilat dönemi... Parmağı iğneye kaptırmayın

Terzide tadilat dönemi... Parmağı iğneye kaptırmayın!

İşin Peşinde köşesi için bu haftaki durağımız bir terzi dükkânı. Terzi dükkânlarında artık sıfırdan dikim olayı çok azalmış durumda. Asıl iş tadilata dönmüş. AVM’lerdeki kampanya dönemlerinde terzilerin de işleri artıyor. Yeni kıyafete para vermek istemeyen de tadilata yöneliyor. Paça daraltma, kısaltma ve bel ayarlama en yoğun sipariş konusu. En pahalı işlem ise astar. Bazen ceketin maliyetini yakalıyor. Bir terzi günde ortalama 100 parçayı elden geçirebiliyor. Terzilik ise çok ince el ayarı istiyor. Terziler son dönemde kumaş ve iplik fiyatlarının çok fazla zamlandığını belirtiyor.

13.09.2021Ekonomi
Kamuda personel alımı e-devlet’te

Kamuda personel alımı e-devlet’te

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, e-Devlet sistemi üzerinden verilen hizmetlerin günden güne arttığı belirtilerek son olarak Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile yapılan çalışmalar sonucunda Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım hizmetinin entegrasyonunun yapıldığı duyuruldu. Bu uygulamayla bütün kamu kurumlarının işe alım talepleri e-devlet sistemi üzerinden görünürken, kişiler de başvurularını zaman kaybı olmaksızın buradan yapabilecek.

11.09.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğanın kişisel bilgilerini sorgulayan SGK çalışanlarının yargılandığı davada karar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kişisel bilgilerini sorgulayan SGK çalışanlarının yargılandığı davada karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kişisel bilgilerine, kendilerine bir görev verilmemesine rağmen SGK sisteminden baktıkları gerekçesiyle haklarında 2 yıldan 7,5 yıla kadar değişen sürelerde hapis cezası istemiyle dava açılan 20 sanığın beraatine karar verildi.

10.09.2021Gündem
SGK 52 ilacı geri ödeme listesinden çıkardı

SGK 52 ilacı geri ödeme listesinden çıkardı

SGK, aldığı yeni kararla daha önce reçetelere yazılan, hastaların ücretsiz alabildiği 52 ilacı 15 Ekim’den sonra artık ödemeyecek.

9.09.2021Ekonomi
Borç yapılandırmasında başvuru ve ödeme süreleri uzatıldı mı Borç yapılandırmasında son gün ne zaman İşte o tarihler

Borç yapılandırmasında başvuru ve ödeme süreleri uzatıldı mı? Borç yapılandırmasında son gün ne zaman? İşte o tarihler

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için başvuru ve ilk taksit ödeme süresi bir ay uzatıldı.

7.09.2021Ekonomi
Son dakika... Vergi ödemiyorlar, fiyatları her gün değişiyor, kimin çalıştığı belli değil... İşte taksi dünyasının bilinmeyenleri

Son dakika... Vergi ödemiyorlar, fiyatları her gün değişiyor, kimin çalıştığı belli değil... İşte taksi dünyasının bilinmeyenleri

İstanbul'da ticari taksilere yönelik tepkiler artarken işin arka planında neler olduğu merak ediliyordu. Taksi plakası kiralamadan şoförün kazancına kadar birçok noktaya değindik. Her ay binlerce lira kazanan ve yüzde 92'si kirada olan ticari taksilerin vergi ödemediği gerçeği ortaya çıktı. Yasal boşluk nedeniyle kiralamadan doğacak olan vergiler hiçbir suretle tahsil edilmiyor. Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman "Kiralamaya yönelik hiçbir vergi ödenmiyor. Galerici, mal sahibi ve kiracı bu işi kendi arasında yapıyor. Devlete bildirilmiyor." açıklamasında bulundu.

7.09.2021Ekonomi
Twitter birbirine girdi Doktor mu değil mi

Twitter birbirine girdi! Doktor mu değil mi

Twitter’da aşı karşıtı paylaşımlar yapan ve kendisini doktor olarak tanıtan Mustafa Yücel’in gerçekten doktor olup olmadığı tartışma konusu oldu.

7.09.2021Gündem
Vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek, bugün son gün mü Borç yapılandırma başvuru ve ödeme süresi uzadı

Vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek, bugün son gün mü? Borç yapılandırma başvuru ve ödeme süresi uzadı!

Borç yapılandırma başvuru tarihleri, vergi borcu bulunan mükelleflerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK), belediyelere ve alacakları yapılandırılan vergi borcu yapılandırma başvuru ve ödeme tarihlerinde değişiklik yapıldı. 31 Ağustos 2021 tarihinde bitmesi beklenen başvurular bir süre daha devam edecek. Sel ve yangından etkilenen yerlerdeki borçlular mücbir sebep haline rastlayan taksitlerini mücbir sebep hali bitince ödeyecek. Peki, vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek? İşte, ayrıntılar.

30.08.2021Ekonomi
70 milyar liralık borç yeniden yapılandırıldı

70 milyar liralık borç yeniden yapılandırıldı

Temmuz ayında yeniden yapılandırılan borç tutarı kayıtlara 3.5 milyar lira olarak geçti. Bununla birlikte 2019 yılından itibaren yeniden yapılandırılan borç tutarı 70 milyar liraya dayandı. Mayıs ayında 14.3 milyar, haziran ayında ise 10.6 milyar liralık borç yapılandırılmıştı.

30.08.2021Ekonomi
KOBİ’lere özel işletme raporu

KOBİ’lere özel işletme raporu

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), veri tabanında kayıtlı KOBİ’lerin koronavirüs salgınının başladığı 2020 yılı dahil, son 5 yıllık verileri ışığında sektördeki konumunu, finansal analizlerini ve işletmenin gelişimini de içeren ‘finansal röntgen’ niteliğindeki İşletme Değerlendirme Raporu’nu yayımladı.

28.08.2021Ekonomi
Borç yapılandırmada süre uzadı, ilk taksite 1 ay erteleme geldi Son başvuru 30 Eylül’de

Borç yapılandırmada süre uzadı, ilk taksite 1 ay erteleme geldi! Son başvuru 30 Eylül’de

Başta vergi borçları olmak üzere bazı borçlarda yapılandırma imkânı veren 7326 sayılı yasa için başvuru süresi bir ay uzatıldı. 31 Ağustos tarihinde sona erecek başvurular 30 Eylül’e uzatıldı. Başvuru süresi uzadığı için ilk taksit ödemesi de bir ay sonra yapılabilecek.

28.08.2021Ekonomi
1100 TL pandemi yardımı başvuru ve sonuç sorgulama ekranı: E-Devlet T.C kimlik sonuç öğrenme ekranı

1100 TL pandemi yardımı başvuru ve sonuç sorgulama ekranı: E-Devlet T.C kimlik sonuç öğrenme ekranı

1100 TL pandemi yardım (sosyal yardım) parası sonuçları, Kurban Bayramı öncesinde gündeme geldi. Pandemi döneminde ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen sosyal yardım ödemeleri belirli tarihlerde hesaplara yatırıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ile başvuruya gerek olmaksızın 2 milyonun üzerinde haneye ulaşacaklarını belirtti. Sosyal yardım 1100 TL e Devlet ekranı ile sorgulanacak. Peki, 1100 TL pandemi yardım parası ne zaman verilecek? İşte, E Devlet 1100 TL sosyal yardım parası başvuru sonuç sorgulama ekranı.

27.08.2021Ekonomi
Borç yapılandırmasında başvuru ve ödeme süreleri uzatıldı mı İşte belirlenen tarihler

Borç yapılandırmasında başvuru ve ödeme süreleri uzatıldı mı? İşte belirlenen tarihler

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için başvuru ve ilk taksit ödeme süresi bir ay uzatıldı.

27.08.2021Gündem
Son dakika... Vergi yapılandırması ve ödeme süresi uzatıldı

Son dakika... Vergi yapılandırması ve ödeme süresi uzatıldı

7326 sayılı vergi yapılandırması kanununa ilişkin süre uzatımı gerçekleşti. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre başvuru ve ödeme süresi 1 ay uzatılmış oldu.

27.08.2021Ekonomi
SGKye 30 milyar liralık yapılandırma başvurusu

SGK'ye 30 milyar liralık yapılandırma başvurusu

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun kapsamında SGK'ye 600 bin borçlu yapılandırma başvurusunda bulundu.SGK Başkanı İsmail Yılmaz "Borcu olan vatandaşlarımıza, yapılandırmanın son müracaat tarihinin 31 Ağustos olduğunu hatırlatıyor ve sağlanan avantajlardan yararlanmalarını öneriyoruz" dedi.

26.08.2021Ekonomi
Alo 170 nedir ALO 170 nelere bakar

Alo 170 nedir? ALO 170 nelere bakar?

Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bilgilendirme hattı olarak hizmet verir. ÇSGB, SGK, İŞKUR ve MYK mevzuatlarıyla ilgili her türlü bilgiyi ALO 170'i arayarak öğrenebilirsiniz. Kayıt dışı istihdamla ilgli ihbar ve şikayetlerinizi ALO 170 üzerinden gerçekleştirebilir, ihbar ve şikayetlerinizin takibini sağlayabilirsiniz. İşte Alo 170 hakkında bilgiler...

26.08.2021Gündem
Vergi borcu yapılandırma başvurusunda son gün ne zaman İşte belirlenen takvim

Vergi borcu yapılandırma başvurusunda son gün ne zaman? İşte belirlenen takvim

Vergi borcu yapılandırma başvuruları için son günlere girildi. 30 Eylül’e kadar bu ödemelerini yapabilecek olan vatandaşlar, ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin ödeme yapmaları durumunda yüzde 10 indirimden yararlanabilecekler. Vergi barışı olarak da adlandırılan vergi borcu yapılandırma başvuruları e devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi üzerinden gerçekleşecek. Yapılandırma başvurusundan MTV, SGK Prim Borcu, Trafik Para Cezaları, Öğrenim Kredisi borcu olanlar yararlanacak. Peki, Vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek? İşte, detaylar.

24.08.2021Ekonomi
2021 Vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek... İşte belirlenen tarih

2021 Vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek?... İşte belirlenen tarih

Vergi borcu yapılandırma başvuruları için son günlere girildi. 30 Eylül’e kadar bu ödemelerini yapabilecek olan vatandaşlar, ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin ödeme yapmaları durumunda yüzde 10 indirimden yararlanabilecekler. Vergi barışı olarak da adlandırılan vergi borcu yapılandırma başvuruları e devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi üzerinden gerçekleşecek. Yapılandırma başvurusundan MTV, SGK Prim Borcu, Trafik Para Cezaları, Öğrenim Kredisi borcu olanlar yararlanacak. Peki, Vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek? İşte, detaylar.

20.08.2021Ekonomi
Vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek 2021 GİB ve e devlet yapılandırma başvuru ekranı

Vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek 2021? GİB ve e devlet yapılandırma başvuru ekranı!

Vergi borcu yapılandırma başvuruları için son günlere girildi. 30 Eylül’e kadar bu ödemelerini yapabilecek olan vatandaşlar, ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin ödeme yapmaları durumunda yüzde 10 indirimden yararlanabilecekler. Vergi barışı olarak da adlandırılan vergi borcu yapılandırma başvuruları e devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi üzerinden gerçekleşecek. Yapılandırma başvurusundan MTV, SGK Prim Borcu, Trafik Para Cezaları, Öğrenim Kredisi borcu olanlar yararlanacak. Peki, Vergi borcu yapılandırma başvurusu ne zaman bitecek? İşte, detaylar.

19.08.2021Ekonomi
Çocuğu olan çalışan ebeveynler pandemi döneminin en dayanıklısı

Çocuğu olan çalışan ebeveynler pandemi döneminin en dayanıklısı

Sağlık sigortası, hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası ürünleriyle hizmet veren Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik’in ana ortaklarından biri olan Cigna Global, bireylerin “aile, finans, fiziksel durum, sosyal yaşam ve iş hayatı” konularındaki algılarını ölçen 360 İyi Yaşam Araştırması’nı yayınladı. Türkiye, Avustralya, Çin, Almanya, İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu 18.000 kişiyle 21 lokasyonda yapılan araştırmanın pandemi dönemine özel çarpıcı sonuçlarını Cigna Genel Müdürü Pınar Kuriş aktardı.

İlksan nedir, ne işe yarar İlksan kesintileri ve doğum yardımı ne zaman başladı

İlksan nedir, ne işe yarar? İlksan kesintileri ve doğum yardımı ne zaman başladı?

Doğum yardımı, sandık üyeleri ya da üyelerin eşlerine doğum yaptığı zaman bir defalık yapılan yardıma verilen isimdir. Doğum yardımının miktarı Sandık Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Bu yardım tutarı 01.01.2021 yılından bu yana 375 TL olarak belirlenmiştir. İlksan nedir, ne işe yarar? İlksan kesintileri ve doğum yardımı ne zaman başladı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

17.08.2021Araştırma
Brüt ücret nedir, nasıl bulunur Brüt ücret nasıl hesaplanır

Brüt ücret nedir, nasıl bulunur? Brüt ücret nasıl hesaplanır?

Günümüzde pek çok çalışanın verdiği emek karşılığında aldığı bir ücret bulunur. Brüt ücret ise merak edilen konular arasında yer alır. Brüt Ücret nedir, nasıl bulunur? Brüt Ücret nasıl hesaplanır? Brüt Ücret nedir, nasıl bulunur? Brüt Ücret nasıl hesaplanır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

15.08.2021Araştırma
Orman yangınlarından etkilenen bölgelere dev nakdi yardım

Orman yangınlarından etkilenen bölgelere dev nakdi yardım

AFAD, orman yangınlarından etkilenen bölgelere, Aile ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı tarafından 72 milyon 500 bin lira nakdi yardım gönderildiğini bildirdi. Öte yandan Adana’nın Kozan ilçesinde, 4 gün süren orman yangınında evleri zarar gören ve yangından etkilenen vatandaşlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca psikolojik destek veriliyor.

7.08.2021Ekonomi
Son dakika... Bakan açıkladı: SGK prim borçlarına erteleme

Son dakika... Bakan açıkladı: SGK prim borçlarına erteleme

Orman yangınlarından etkilenenlerin SGK prim borçları 4 ay ertelendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı da yangından etkilenen yerler için Mücbir Sebep Hali ilan etmişti.

6.08.2021Ekonomi
Nebati: Dünyada enflasyon sıkıntısı var

Nebati: Dünyada enflasyon sıkıntısı var

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati "Enflasyon oranlarından, enflasyonun kendisinden hepimiz rahatsızız. Ama bir gerçeği göz ardı etmeyelim. Dünyada tedarikle, üretimle ilgili sorunlar var. Emtia fiyatları almış başını gidiyorken dünyada, Türkiye'yi ayrı tutmanın hiçbir karşılığı yoktur. Dünyada enflasyonla ilgili bir sıkıntı var"dedi.

5.08.2021Ekonomi
Sigortalı sayısı 200 bin arttı

Sigortalı sayısı 200 bin arttı

İşten çıkarma yasağının kalktığı 1 Temmuz’dan sonra beklentilerin aksine işten çıkarmalar değil işe alımlar arttı. SGK Başkanı İsmail Yılmaz, “Sigortalı sayımızda mayıs ayına göre 200 bin artış var. İşe alımlar artıyor, artmaya da devam edecek gibi görünüyor” diye konuştu.

4.08.2021Ekonomi
İşletmelere ‘finansal röntgen’

İşletmelere ‘finansal röntgen’

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, İşletme Değerlendirme Raporu (İDR) ile KOBİ’lere, sektörde nerede olduklarını, finansal tablolarını, genel gidişatlarını ve kaynaklarını gösterdiklerini söyledi. Kurt, “Raporların farklı dillerde tercümesi de olduğu için ihracat yapmak isteyen işletmeler, bu raporu kullanarak kendileriyle ilgili finansal bilgileri karşı tarafa sunabilir” dedi.

4.08.2021Ekonomi
Kamu alacaklarına ilişkin yapılandırmanın ayrıntıları açıklandı

Kamu alacaklarına ilişkin yapılandırmanın ayrıntıları açıklandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yılmaz, yeni yapılandırma kanunu ile kurum alacaklarının tamamının gecikme zammı ve gecikme faizlerinin silineceğini bildirdi.

3.08.2021Ekonomi
Bakan Elvan: Yangından etkilenen vatandaşların zararları karşılanacak

Bakan Elvan: Yangından etkilenen vatandaşların zararları karşılanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Mersin’de orman yangınının meydana geldiği Aydıncık ilçesinde, AFAD İl Koordinasyon Toplantısına katıldı. Bakan Elvan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yangından zarar gören vatandaşların tamamının zararlarının bütün olarak karşılanacağını ifade ettiğini belirtti.

2.08.2021Ekonomi
Her türlü zararı karşılayacağız

Her türlü zararı karşılayacağız

Yangın bölgelerinde incelemeler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yanan her yeri fazlasıyla tekrar ağaçlandırmak görevimizdir. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade etmeyecek, her türlü zararlarını karşılayacağız. Evlerini bir yıl içinde teslim edeceğiz” dedi.

1.08.2021Gündem
Erdoğandan tüm Türkiyeye çağrı: Binanın tuğlaları gibi sıkı sıkıya kenetlenmeye davet ediyorum

Erdoğan'dan tüm Türkiye'ye çağrı: Binanın tuğlaları gibi sıkı sıkıya kenetlenmeye davet ediyorum

Türkiye günlerdir yangın felaketiyle mücadele veriyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Manavgat'ın ardından Marmaris'te de incelemeler gerçekleştirdi. Erdoğan gözlemleri sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan tüm Türkiye'ye çağrıda bulunarak, "Bir binanın tuğlaları gibi sıkı sıkıya kenetlenmeye davet ediyorum" dedi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Canlı kaybı dışındaki her şeyi telafi edecek güce sahibiz" diyerek, yapılacak yardımları duyurdu.

31.07.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet bölgesinde açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet bölgesinde açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'da çıkan yangınlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan acil ihtiyaçlar için 50 milyon lira ödenek gönderildiğini ve 1 ay içerisinde yanan evlerin yeniden inşasına başlanacağını açıkladı.

31.07.2021Haber
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan afet bölgesinde İşte mağdurlara yapılacak yardımlar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan afet bölgesinde! İşte mağdurlara yapılacak yardımlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'da çıkan yangınlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan acil ihtiyaçlar için 50 milyon lira ödenek gönderildiğini ve 1 ay içerisinde yanan evlerin yeniden inşasına başlanacağını açıkladı.

31.07.2021Gündem
SGK, 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

SGK, 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3'ü kanser ilacı olmak üzere 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını, bu ilaçlardan 24'ünün yerli üretim olduğunu belirtti.

31.07.2021Ekonomi
Son dakika... Bakanlar açıkladı Yangından zarar görenlere yardımlar başlıyor

Son dakika... Bakanlar açıkladı! Yangından zarar görenlere yardımlar başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangından zarar gören vatandaşların Bağkur, SGK, ziraat, Tarım Kredi ve TARSİM borçları ile kredi borçlarının erteleneceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hasar tespiti yapılan vatandaşların kısmi ödemelerinin yarından itibaren başlayacağını belirtti.

30.07.2021Ekonomi
Borcunu yapılandıran emekli oluyor

Borcunu yapılandıran emekli oluyor

SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz "Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır" dedi.

28.07.2021Ekonomi
ByLockun sahibi David Keynes, İstanbulda teslim oldu, tutuklandı İşte iddianamedeki ifadesi: Fetullah Gülen şizofren

ByLock'un sahibi David Keynes, İstanbul'da teslim oldu, tutuklandı! İşte iddianamedeki ifadesi: Fetullah Gülen şizofren

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in 9 Haziran'da İstanbul'a gelerek teslim olduğu ve sevk edildiği hakimlikçe tutuklandığı ortaya çıktı. David Keynes hakkında "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, "örgüt üyelerinin telefonla iletişim kurmamalarını, örgüt üyelerinin aralarında iletişim sağlayabileceği bir uygulama geliştirilmesi talimatını FETÖ elebaşı Fetullah Gülen tarafından verildiği kaydedildi. David Keynes'in TSK Mahrem Yapılanmasında öğretmen (grup abisi) konumuna kadar yükseldiği, Türkiye'de kalmasının sakıncalı olduğu değerlendirilmesi üzerine sağlanan uygun imkanlarla Amerika'ya gönderildiği anlatıldı. İddianamede Keynes'in ''Benim kişisel görüşüme göre örgüt elebaşı Fetullah Gülen şizofren bir kişiliktir ve 45 yıllık Anadolu gençliğini bu örgüt elebaşı mahvetmiştir'' sözlerine de yer verildi.

28.07.2021Gündem
Son Dakika: TFF Başkanı Nihat Özdemirden Genel Kurulda yabancı kuralı, VAR ve seyirci açıklaması

Son Dakika: TFF Başkanı Nihat Özdemir'den Genel Kurul'da yabancı kuralı, VAR ve seyirci açıklaması

Ankara’da düzenlenen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Genel Kurulu başladı. TFF Başkanı Nihat Özdemir, genel kurulda açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

28.07.2021Futbol
Son dakika... Türkiye Bankalar Birliğiinden bankalara selden etkilenen bölgeler için tavsiye

Son dakika... Türkiye Bankalar Birliği'inden bankalara selden etkilenen bölgeler için tavsiye

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada Rize, Artvin ve Düzce'de sel felaketinden etkilenen müşterilerin talepleri halinde borçlarının ödenmesinde ve ertelenmesinde gerekli kolaylığın gösterilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

28.07.2021Ekonomi
‘Mobbing kurulları oluşturulsun’

‘Mobbing kurulları oluşturulsun’

Toplusözleşme masasına oturmaya hazırlanan memur sendikaları, memurlara yönelik mobbing eylemleri için ‘mobbing kurulları’ oluşturulmasını talep ediyor. İşyerinde psikolojik şiddet anlamına gelen ‘mobbing’ kavramı, çalışanların birbirlerini rahatsız ve huzursuz edici davranışlarla taciz etmeleri, birbirlerine kötü davranmaları; kısaca, kişiler arası psikolojik şiddet uygulamaları anlamına geliyor.

28.07.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan afet bölgesi açıklaması Vergi ve SGK prim ödemeleri ertelenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'afet bölgesi' açıklaması! 'Vergi ve SGK prim ödemeleri ertelenecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Düzce, Rize ve Artvin'in selden etkilenen ilçe ve köylerinin afet bölgesi ilan edileceğini açıkladı. Erdoğan, afet bölgesi ilan edilecek yerlerde vergi, SGK prim ve esnaf kredi geri ödemelerinin erteleneceğini, eşya, iş yeri ve araç zararları için destek sağlanacağını bildirdi.

26.07.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Okullar açıldı velilere tavsiyeler

Salgın nedeniyle neredeyse bir buçuk yıldır kapalı olan okullar bugün açıldı ve eğitim yılı başladı.

6.09.2021

yoluyla ilaç adaleti

O bir İzmirli, 7 yıllık gencecik avukat. Adı Beyza Aksoy, Kuşadası’nda yaşıyor. Sağlık hukukuyla ilgili uzman eğitimli. Açtığı davalarla özellikle kanserli hastaların ilaç bedellerinin karşılanmasını sağlayınca adı duyulmuş, benzer 100’ün üzerinde dosyası var. İlaç bedelleriyle ilgili gelişmelerin özetini Aksoy’dan dinliyoruz:

14.08.2021

Prim günü eksik olana erken emeklilik imkânı

Özellikle son günlerde okuyuculardan, ‘prim gün sayım eksik nasıl emekli olacağım, çalışmaya ara verdim emeklilik için ne yapmam lazım?’ benzeri sorular alıyorum. Salgın nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılan ve işvereni tarafından ücretsiz izne çıkartılanlar da eksik prim günlerini nasıl tamamlayacaklarını merak ediyor. Benzer soruları, işten çıkarma yasağının kalkması üzerine işten çıkartılanlardan da alıyorum. 

12.08.2021

10 soruda afet destekleri

Hâlâ mücadele edilen yangın felaketi nedeniyle birçok il ilçe ‘afet bölgesi’ ilan edildi. Peki afet bölgesi olması ne anlama geliyor? Bu bölgelerdeki vatandaşa nasıl destekler veriliyor? 10 soru-cevapta afet desteklerini derledik.

5.08.2021