EKSTRA
MENÜ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.977 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Haberleri

Pandemide seyahat: PCR testi ne kadar önce yapılmalı Almanya, Amerika, İngiltere için gereken belgeler...

Pandemide seyahat: PCR testi ne kadar önce yapılmalı? Almanya, Amerika, İngiltere için gereken belgeler...

Koronavirüsle birlikte yeni normal düzende seyahat etme düzenleri de değişti. Alınan önlemler, uygulanan tedbirler de ülkeden ülkeye değişince ''Nereye, hangi aşı ile ne şartlarda gidebilirim?" sorusunun cevabı daha da da karmaşık bir hal aldı. Bu düğümü sizin için çözdük...

21.09.2021Gündem
Hamamdan balona

Hamamdan balona

Termal turizmle 2.2 milyon turist çeken Afyonkarahisar, Frig Vadisi’ndeki restorasyon çalışmalarının da hız kazanması ile turizmini çeşitlendirmeyi hedefliyor. Kapadokya bölgesine haklı bir şöhret kazandıran balon turları Afyokarahisar’da da yapılmaya başlandı. Güncel hedef ise gelecek yıl 4 milyon turistin kente gelmesi.

21.09.2021Ekonomi
ABden Türkiye kararı... Resmen dahil edildi

AB'den Türkiye kararı... Resmen dahil edildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin (AB) Dijital Covid-19 Aşı Sertifikası Sistemi’ne dahil edildiğini açıkladı.

30.08.2021Ekonomi
Dünyada ilk Türkiyede tek Yılda 100 bin kişi kullanıyor...

Dünyada ilk Türkiye'de tek! Yılda 100 bin kişi kullanıyor...

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) tarafından işletilen ve 2007 yılında aldığı işletme ruhsatıyla dünyada ilk, Türkiye'de ise tek 'üniversite havalimanı' olarak tarihe geçen Hasan Polatkan Havalimanı, Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda ile hac ve umre seferleri olmak üzere, yılda 100 bin yolcuya hizmet veriyor. Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, "Haftada 20 civarında sefer oluyor. Pandemi öncesinde yıllık yolcu sayısımız 100 bin civarındaydı. Geçen yıl pandemiye rağmen 47 bin yolcu havalimanımızdan faydalandı" dedi.

15.08.2021Ekonomi
Flaş adım Türkiyeye bu 6 ülkeden gelenlere karantina oteli şartı

Flaş adım! Türkiye'ye bu 6 ülkeden gelenlere karantina oteli şartı

Koronavirüs önlemleri kapsamında yurt dışından Türkiye’ye gelen ve son 14 gün içinde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu anlaşılan yolcular belirlenen otellerde karantina altına alınacak. Havalimanı transfer ve otel masraflarını yolcular kendisini karşılarken, otellerin fiyatı kişi başı günlük bin 600 TL olarak belirlendi.

11.08.2021Ekonomi
Milastaki yangında 9uncu gün... Belarustan kiralanan 15 ton su atma kapasitesine sahip helikopter de kullanılmaya başlandı

Milas'taki yangında 9'uncu gün... Belarus'tan kiralanan 15 ton su atma kapasitesine sahip helikopter de kullanılmaya başlandı

Muğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınının 9'uncu gününde Fesleğen Mahallesi'nde alevlerin ilerlediği santralin yetkililerinin Belarus'tan kiraladığı helikopter de kullanılmaya başlandı.

8.08.2021Gündem
Pandemide yurt dışına seyahat... Aşı olanlar hangi ülkelere gidebilecek

Pandemide yurt dışına seyahat... Aşı olanlar hangi ülkelere gidebilecek? 

İster Sinovac aşısı olun isterse BioNTech. Türkiye'den aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu dünyadaki 97 ülkeye seyahat etmek mümkün. Ancak Avrupa Birliği üyesi ülkeler için durum biraz daha karışık. Örneğin; Almanya'ya BioNTech aşısı olsanız bile gitmeniz şu an için mümkün değil. Diğer bir AB üyesi Hollanda'ya gitmek için ise türüne bağlı kalmaksızın Dünya Sağlık Örgütü'nün tanıdığı herhangi bir aşıyı olmanız yeterli. İrlanda ise "BioNTech olduysan karantina yok ama Sinovac olduysan ancak benim belirlediğim otelde kalabilirsin" diyor… Evet biraz kafanız karıştı ama paniğe gerek yok... İşte "Hangi aşı ile hangi ülkeye gidebilirim" rehberi...

7.07.2021Gündem
Lübnanda koronavirüsün Delta varyantına rastlandı

Lübnan'da koronavirüsün Delta varyantına rastlandı

Lübnan Sağlık Bakanı Hamed Hasan, 9 kişide yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ilk kez Hindistan'da görülen ve çok daha kolay bulaşan Delta varyantına rastlandığını duyurdu.

2.07.2021Dünya
Ve geldiler... Rusya’dan Antalya’ya bugün 50 uçak inecek

Ve geldiler... Rusya’dan Antalya’ya bugün 50 uçak inecek

Rusya'nın 2 aydır uyguladığı uçuş kısıtlamasının ardından ilk turist kafilesi, bugün sabah saatlerinde "turizmin başkenti" Antalya'ya geldi. Antalya’ya bugün 50 civarında yolcu uçağının inmesi bekleniyor.

22.06.2021Dünya
SHGM: Rusya Federasyonu Hükümeti, Türkiyeye uyguladığı uçuş yasağını kaldırdı

SHGM: "Rusya Federasyonu Hükümeti, Türkiye'ye uyguladığı uçuş yasağını kaldırdı"

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Rusya Federasyonu Hükümeti'nin Türkiye'ye uyguladığı uçuş yasağını kaldırdığını bildirdi.

21.06.2021Gündem
Fransaya seyahatlerde karantina şartı kaldırıldı

Fransa'ya seyahatlerde karantina şartı kaldırıldı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye'den Fransa'ya seyahat edecek yolcuların karantina şartının kaldırıldığını açıkladı.

18.06.2021Ekonomi
Büyük görgüsüzlük Helikopter sahile indi... O pilot Hürriyete konuştu

Büyük görgüsüzlük! Helikopter sahile indi... O pilot Hürriyet'e konuştu

VAV Teknoloji’ye ait olan bir helikopter Marmaris Kumlubük Koyu’na inerek halkın can güvenliğini tehlikeye attı. Sosyal medyada hızla yayılan görüntüler büyük tepki toplarken, Hürriyet tartışılan helikopteri kullanan pilota ulaştı.

15.06.2021Gündem
Muğlanın Marmaris ilçesinde tepki çeken görüntü Helikopter sahile indi

Muğla'nın Marmaris ilçesinde tepki çeken görüntü! Helikopter sahile indi

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir plaja inen helikopter tepki çekti. Helikopterin, sahildekilerin şaşkın bakışları arasında plaja iniş yaptığı anlar, sosyal medyada paylaşıldı.

14.06.2021Gündem
PCR testinde önemli gelişme... Tablo yenilendi 146 ülke için flaş karar

PCR testinde önemli gelişme... Tablo yenilendi! 146 ülke için flaş karar

Koronavirüs tedbirleri kapsamında güncellenen seyahat kuralları çerçevesinde, havayoluyla ABD, Almanya, Fransa, Azerbaycan, Rusya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu 146 ülkeden gelen yolculardan, yurda girişte aşı olduğuna dair belge gösterenlere PCR testi zorunluluğu kalktı.

2.06.2021Ekonomi
Türkiye İHAlarla taşımacılığa hazırlanıyor

Türkiye İHA'larla taşımacılığa hazırlanıyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, tanımlı 50 binden fazla İHA'nın sivil amaçlı düzenleme, müsaadelendirme ve operasyonuna yönelik yönetim modeli oluşturuyor.

29.05.2021Ekonomi
İHA ile ilaç taşınması için NOTAM yayımlandı

İHA ile ilaç taşınması için NOTAM yayımlandı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), özel bir sağlık kuruluşunun Kadıköy’deki iki hastanesi arasında İnsansız Hava Aracı (İHA) ile ilaç taşınması için NOTAM yayımladı.

27.05.2021Gündem
Göklerde olmak herkesin hayali

Göklerde olmak herkesin hayali

UTEK Uçuş Okulu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erkan Güngör, “Henüz lise öğrencisi öğrencilerimiz de 60’lı yaşlarında hobi amaçlı pilot olmak isteyen öğrencilerimiz de var. Uçuş eğitimi almak, pilot olmak 17’den 70’e kadar herkesin hayali” diye konuştu.

19.05.2021Gündem
İsrail’den gelen yolculardan PCR testi istenecek

İsrail’den gelen yolculardan PCR testi istenecek

Koronavirüs önlemleri kapsamında daha önce yurt dışından gelen yolcular için zorunlu kıldığı PCR testi uygulamasını 13 ülkeden kaldırmıştı. Bu ülkelerden biri İsrail'di. İsrail'den gelen yolculardan yeniden PCR testi istenecek.

15.05.2021Ekonomi
Türkiyenin pilot sayısı 12 bine yaklaştı

Türkiye'nin pilot sayısı 12 bine yaklaştı

Türkiye'de geçen yılın sonu itibarıyla istihdam edilen pilot sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 5,1 artarak 11 bin 840 oldu.

26.04.2021Ekonomi
Eğitim uçağı, yapımı süren havalimanına acil iniş yaptı

Eğitim uçağı, yapımı süren havalimanına acil iniş yaptı

Mersin'in Tarsus ilçesinde, özel bir üniversiteye ait eğitim uçağı, yapımı süren Çukurova Bölgesel Havalimanı’na (ÇBH) acil iniş yaptı. Uçağın öğretmen pilotu Hakan Göktürk, “ÇBH’yi kullanmasaydık, bir tarlaya iniş yapabilirdik. Bu da kırıma neden olabilirdi” dedi.

22.04.2021Gündem
Son dakika... Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü duyurdu 31 Mayısa kadar uzatıldı

Son dakika... Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü duyurdu! 31 Mayıs'a kadar uzatıldı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapılan duyuruda "Türkiye'ye hava yoluyla seyahat edecek yolcuların PCR testi sonucunu ibraz etme zorunluğu 31 Mayıs'a kadar uzatıldı" denildi.

14.04.2021Ekonomi
SHGMye geçen yıl çevrim içi en fazla şikayet uçuş iptalinden geldi

SHGM'ye geçen yıl çevrim içi en fazla şikayet "uçuş iptali"nden geldi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SHGM) geçen yıl internet yoluyla yapılan şikayetlerde ilk sırayı "uçuş iptali" aldı.

13.04.2021Ekonomi
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü: Rusya ile uçuşlarda herhangi bir değişiklik bulunmuyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü: Rusya ile uçuşlarda herhangi bir değişiklik bulunmuyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Rusya'dan Türkiye'ye yapılan uçak seferleri ve girişlerde daha önceki uygulamanın aynı şekilde devam ettiğini bildirdi.

10.04.2021Ekonomi
THY’nin ilk 737 Max uçağı iki yıl sonra yeniden havalandı

THY’nin ilk "737 Max" uçağı iki yıl sonra yeniden havalandı

Türk Hava Yolları (THY), uçuş emniyeti gerekçesiyle iki yılı aşkın süredir yerde olan Boeing 737 MAX tipi uçaklarıyla test uçuşlarına başladı. Uçuşa elverişlilik koşulları sağlanan filodaki ’MAX’lerden TC-LCE tescilli THY uçağı bir saatlik test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

9.04.2021Ekonomi
SunExpress çalışanları aşılanmaya başladı

SunExpress çalışanları aşılanmaya başladı

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress’in uçuş ekipleri, 7 Nisan itibarıyla T.C. Sağlık ve Turizm Bakanlıkları ile iş birliği içinde yürütülen uygulama kapsamında Kovid-19 virüsüne karşı aşı olmaya başladı.

8.04.2021Avrupa
İngiltereden flaş Türkiye kararı Yolcular için şartları değiştirdi

İngiltere'den flaş Türkiye kararı! Yolcular için şartları değiştirdi

İngiltere 15 Nisan'dan sonra aşı pasaportu uygulamasına geçmeye hazırlanıyor. Türkiye'den giden yolcular için de şartlar yenilendi.

6.04.2021Ekonomi
Yurt dışına gidecek ve yurt dışından gelecekler dikkat Koronavirüs kuralları güncellendi

Yurt dışına gidecek ve yurt dışından gelecekler dikkat! Koronavirüs kuralları güncellendi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye'den yurt dışına gidiş ya da dönüş yapacak olan kişilere yönelik olarak koronavirüs önlemlerinin güncellendiğini duyurdu.

28.03.2021Ekonomi
Sabiha Gökçen Havalimanını Kovid-19 süresince 13 milyon yolcu kullandı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nı Kovid-19 süresince 13 milyon yolcu kullandı

Türkiye'de ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının açıklandığı 11 Mart 2020'den bu yana 13 milyon yolcu, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan seyahat etti.

11.03.2021Ekonomi
HEAŞ, hava taksi işletmeciliğine başlıyor

HEAŞ, hava taksi işletmeciliğine başlıyor

Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri AŞ (HEAŞ). Gulfstream G450 model iş jetiyle hava taksi işletmeciliğine başlıyor.

11.03.2021Ekonomi
SHGM, Türk firmalar olumsuz etkileniyor diyerek duyurdu Yabancı jetlere sıkı takip geliyor

SHGM, 'Türk firmalar olumsuz etkileniyor' diyerek duyurdu! Yabancı jetlere sıkı takip geliyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yasal olmayan ve kayıtsız ticari faaliyette bulunduğu tespit edilen yabancı jetlerin faaliyetlerinin takip ve gözlem altına alındığı bildirildi. SHGM, uygulamaya iş adamlarının sahibi olduğu Genel Havacılık kapsamındaki hava araçları dahil olmadığı açıkladı

16.02.2021Gündem
Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul için sabırsızlanıyoruz

Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul için sabırsızlanıyoruz

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un sadece su yoluna alternatif olmadığını vurgulayarak "Kanal İstanbul çok önemsediğimiz ve ülkeye çok katkısı bulunacak, dünya ölçeğinde çok büyük bir proje. En kısa zamanda işe başlamak için sabırsızlanıyoruz" dedi.

20.01.2021Ekonomi
Ulaşıma dev bütçe

Ulaşıma dev bütçe

2021 Yılı Yatırım Programı'na göre, söz konusu sektör yatırımları arasında en yüksek pay 17 milyar 812 milyon lira ile demir yollarına ayrıldı.

19.01.2021Ekonomi
Kaçkarlar’da Heliski heyecanı başlıyor

Kaçkarlar’da Heliski heyecanı başlıyor

Dünya’daki en pahalı, elit ve tehlikeli spor dalları arasında gösterilen 'Helikayak' dünyaca bilinen adı ile 'Heliski' 17 Ocak’ta Rize’nin Kaçkar Dağları'nda başlıyor.

16.01.2021Seyahat
Antalya Havalimanı 140 rotadan 10 milyon yolcuyu ağırladı

Antalya Havalimanı 140 rotadan 10 milyon yolcuyu ağırladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde hava trafiği bakımından ön plana çıkan Antalya Havalimanı, 2020'de yaklaşık 10 milyon yolcuya hizmet verdi.

14.01.2021Ekonomi
Kapadokyayı 2020de 120 bin 917 turist gökyüzünden izledi

Kapadokya'yı 2020'de 120 bin 917 turist gökyüzünden izledi

Dünyanın dört bir tarafından gelen turistleri tarihi, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle cezbeden Kapadokya'daki sıcak hava balon turlarına, Kovid-19 salgınıyla mücadele edilen 2020 yılında 120 bin 917 kişi katıldı.

13.01.2021Seyahat
Büyük şok yaşadı Uçakta sigara içen yolcu iner inmez yakalandı

Büyük şok yaşadı! Uçakta sigara içen yolcu iner inmez yakalandı

Şanlıurfa-İstanbul seferini yapan yolcu uçağında inanılmaz bir olay yaşandı. İ.H.A. isimli yolcu uçağın tuvaletinde sigara içerken yakalandı. İstanbul Havalimanı'na inişin ardından uçağın kapısı açıldığında ise yolcu İ.H.A. büyük bir şok yaşadı. Uçağın kapısı açıldığında karşısında polisi gören yolcuya 2 bin 603 TL para cezası kesildi. Öte yandan yurt dışındaki bazı hava yolu şirketleri, kural tanımaz yolcuları kara listeye alıyor. Bu yolculara ömür boyu veya belirli bir süre bilet satmıyor. Hatta bazı ülkelerde kara listeye giren yolcuların isimleri havacılık otoriteleri ile paylaşılıyor. O ülkedeki diğer havayolları da yolcuyu kara listelerine alıyor.

2.01.2021Haber
Uçakta inanılmaz olay Uçağın tuvaletinde sigara içiyordu

Uçakta inanılmaz olay! Uçağın tuvaletinde sigara içiyordu

Şanlıurfa-İstanbul seferini yapan yolcu uçağında inanılmaz bir olay yaşandı. İ.H.A. isimli yolcu uçağın tuvaletinde sigara içerken yakalandı. İstanbul Havalimanı'na inişin ardından uçağın kapısı açıldığında ise yolcu İ.H.A. büyük bir şok yaşadı. Uçağın kapısı açıldığında karşısında polisi gören yolcuya 2 bin 603 TL para cezası kesildi. Öte yandan yurt dışındaki bazı hava yolu şirketleri, kural tanımaz yolcuları kara listeye alıyor. Bu yolculara ömür boyu veya belirli bir süre bilet satmıyor. Hatta bazı ülkelerde kara listeye giren yolcuların isimleri havacılık otoriteleri ile paylaşılıyor. O ülkedeki diğer havayolları da yolcuyu kara listelerine alıyor.

2.01.2021Gündem
THYden Londraya tahliye seferleri başladı

THY'den Londra'ya tahliye seferleri başladı

Türk Hava Yolları Türkiye'den İngiltere'ye gitmek isteyen yolcuları tahliye etmek için sefer başlattı.

25.12.2020Ekonomi
Uçuşlar iptal mi Hangi ülkelerle seyahatler durduruldu İşte uçuş yasağı getirilen 4 ülke

Uçuşlar iptal mi? Hangi ülkelerle seyahatler durduruldu? İşte uçuş yasağı getirilen 4 ülke

Uçuş yasağı getirilen ülkeler, koronavirüs mutasyonunun İngiltere'de ortaya çıkmasının ardından belli oldu. Tüm dünyada etkili olan pandemide virüsün mutasyona uğraması sonrası ilk tedbir alan ülkelerden biri de Türkiye oldu. İngiltere’den yapılan uçuşlar İspanya, Romanya, Belçika, Suudi Arabistan, Kuveyt, İsviçre, Hindistan ve Hong Kong dahil olmak üzere 30’u aşkın ülke tarafından askıya alındı. Diğer yandan Türkiye mutasyonun görüldüğü diğer ülkelerle de seyahat durdurma kararı aldı. İşte, uçuş yasağı getirilen ülkeler.

25.12.2020Gündem
Hollanda ile Türkiye arasında uçuşlar yeniden başladı

Hollanda ile Türkiye arasında uçuşlar yeniden başladı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Hollanda ile Türkiye arasındaki uçak seferlerinin yeniden başladığını bildirdi.

23.12.2020Ekonomi
Zor anları Savrulup düştüler

Zor anları! Savrulup düştüler

Antalya’da yasağa rağmen varyant falezler yamaç paraşütçülerine ev sahipliği yaptı. Rüzgar nedeniyle güçlük çeken bir paraşütçü ve yolcusu çocuk, ilk denemesinde kalkamadan savrulup düşerken ikinci denemede diğer sporcuların da yardımıyla uçabildi.

23.12.2020Gündem
Uçuşlar iptal mi oldu Hangi ülkelere uçuş yasağı getirildi İşte Türkiyenin seyahat yasağı kararı verdiği 4 ülke

Uçuşlar iptal mi oldu? Hangi ülkelere uçuş yasağı getirildi? İşte Türkiye'nin seyahat yasağı kararı verdiği 4 ülke

Uçuşlar iptal mi oldu? Koronavirüs tedbirleri kapsamında dünyanın bir çok ülkesinden son dakika açıklama geldi. İngiltere'de mutasyona uğrayan yeni koronavirüsü nedeniyle Türkiye bazı ülkelere seyahat yasağı kararı aldı. Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada 4 ülkeye seyahat kısıtlaması getirildiğini bildirdi. Konuyla ilgili duyuru yapan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve THY, yolcuların mağdur edilmeyeceğini ve tahliyelerin yapılacağını belirtti. İşte, Türkiye'nin seyahat yasağı kararı verdiği ülkeler ve konuyla ilgili yapılan değerlendirmeler.

21.12.2020Gündem
Son dakika haberi: Bakan Kocadan flaş koronavirüs mutasyon açıklaması 4 ülkeye uçuşlar durduruldu

Son dakika haberi: Bakan Koca'dan flaş koronavirüs mutasyon açıklaması! 4 ülkeye uçuşlar durduruldu

Son dakika haberine göre; İngiltere'de ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonu, dünyayı alarma geçirdi. Avrupa'da birçok ülke İngiltere'ye uçuşları durdururken Türkiye'den de önemli bir adım geldi. Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını belirtti. Ayrıca halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacağı ve karantina kuralları uygulanacağı açıklandı.

20.12.2020Gündem
Pilot nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Pilot olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Pilot nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Pilot olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Pilot kelime anlamı olarak bir hava taşıtını kullanmakla ve yönetmekle görevli olan anlamına gelir. Pilot Nedir? Ne iş yapar ve nasıl olunur? Sorularına ilişkin cevapları derledik.

18.12.2020Meslekler
Son dakika... Koronavirüsle birlikte yasaklanmıştı 6 ay sonra yeniden başladı

Son dakika... Koronavirüsle birlikte yasaklanmıştı! 6 ay sonra yeniden başladı

KORONAVİRÜS önlemleri kapsamında Haziran ayında yasaklanan kabin bagajı uygulaması 6 ay sonra yeniden başladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) kararıyla yolcular bugünden itibaren uçaklara kabin bagajı alabilecek.

17.12.2020Ekonomi
Son dakika haberler: Kabin bagajı uygulaması normale dönüyor THY Genel Müdürü Bilal Ekşi duyurdu

Son dakika haberler: Kabin bagajı uygulaması normale dönüyor! THY Genel Müdürü Bilal Ekşi duyurdu

Son dakika haberi... Koronavirüs önlemleri kapsamına uçaklara kabin bagajı alımı yasaklanmasının ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün(SHGM) aldığı yeni karar doğrultusunda yarın itibariyle yolcular uçaklara kabin bagajı yeniden alabilecek.

16.12.2020Gündem
Havacılık sektörü 2021’in ikinci yarısından itibaren toparlanır

"Havacılık sektörü 2021’in ikinci yarısından itibaren toparlanır"

Koronavirüs pandemisinden etkilenen sektörlerin başında havacılık sektörü geliyor. Sektörün 2021 yılının ikinci yarısından itibaren toparlanacağını belirten Doç. Dr. Vahap Önen, “Havacılık, 2021 yaz aylarından itibaren yavaş yavaş toparlanmaya başlayacak ve 2022 yılının ilk çeyreğinden itibaren küresel olarak tekrar büyümeye devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

11.12.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

İki havalimanı Zakaradze’ye emanet

Tea Zakaradze, Batum ve Tiflis Uluslararası Havalimanı’nın en tepesindeki isim. TAV Havalimanları Holding’e bağlı Gürcistan’daki iki havalimanını da bir kadın idare ediyor. Kuleler hariç her şeyden sorumlu. 1.380 çalışan onu her fırsatta alkışlıyor. Gürcistan’a gelen-giden havayolu yolcuları onu çok sık apronlarda görüyor.

25.08.2021

Pilotsuz gelecek yaklaşıyor

Havacılığın geleceği sandığımızdan da önce gelecek. Kendi kendine uçabilen uçaklar için büyük yol kat edildi. Tamamen uzaktan bir merkezden kaldırılan uçaklar gidecekleri yerlere gidip inebiliyorlar. İstenen yükseklikle, istenmeyen hava şartlarında başarı ile uçup güvenle inebiliyorlar. Bütün testlerde çok iyi sonuçlar alındı.

7.07.2021

Havayolları kışı zor geçirecek

Havayolu şirketleri çok zor zamanlara girdi. Hâlâ yeterince yolcu yok. COVID-19 hız kesmiyor. Ölümler artıyor. 2019 yılındaki havayolu yolculuğu sayılarına ulaşmak daha birkaç yıl alacak. Fabrikalar, uçak üretimlerini iyice kıstı ama uçak fabrikalarının ön, arka ve başka yerlerde kiraladıkları apronları ağzına kadar uçakla doldu. Binlerce uçak yerde. İşin sonu çok karanlık.

23.12.2020