EKSTRA
MENÜ

Siber saldırı

Siber saldırı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Siber saldırı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.426 Siber saldırı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Siber saldırı Haberleri

Fransız web sitelerine siber saldırılar düzenlendi

Fransız web sitelerine siber saldırılar düzenlendi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı tutumu ve ülkede Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürlerin yayınlanmasına tepki olarak başlatılan Fransız ürünlerini boykot kampanyalarının ardından birçok Fransız internet sitesine siber saldırı düzenlendi.

26.10.2020Avrupa
KOBİlerin sıkça karşılaştığı siber güvenlik sorunlarına 5 etkili çözüm

KOBİ'lerin sıkça karşılaştığı siber güvenlik sorunlarına 5 etkili çözüm

Siber güvenlik sorunlarıyla boğuşan KOBİ’ler, yılda ortalama 2,2 milyon dolardan fazla zarara uğruyor. KOBİ’lerin siber güvenlik konusundaki yatırımlarının yetersiz kaldığını aktaran uzmanlar, KOBİ’lerin en sık karşılaştığı siber sorunlara dikkat çekerken hızlıca atılması gereken adımları da sıralıyor.

23.10.2020Teknoloji
ABden Rus ajanlara siber saldırı yaptırımı

AB'den Rus ajanlara siber saldırı yaptırımı

Avrupa Birliği (AB), siber saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle iki Rus ajanına ve Rus Askeri İstihbarat Servisi (GRU) birimine yaptırım uygulama kararı aldı.

23.10.2020 Ekonomi
İngiltereden Rusyaya flaş suçlama

İngiltere'den Rusya'ya flaş suçlama

İngiltere, Rus askeri istihbaratını (GRU) 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın düzenleyici kuruluşlarına siber saldırı yapmakla suçladı.

19.10.2020Dünya
İnternete bağladığınız cihazlarınızın güvenliğini sağlayacak 5 adım

İnternete bağladığınız cihazlarınızın güvenliğini sağlayacak 5 adım

Artık neredeyse 24 saat online yaşantımız var. İnternete sürekli bağlıyız ve durmayan bir veri akışı söz konusu. Ama hayatımıza daha çok akıllı cihaz dahil ettikçe, bu cihazların güvenli olması gerektiğini unutmamalıyız. Peki, siber saldırı kurbanı olma riskini azaltmak için ne gibi adımlar atabilirsiniz? Siber güvenlik uzmanları, “İnternete bağlıyorsanız, koruyun” diyerek cihazlar ve içindeki verilerin korunmasına yönelik önerilerde bulundu.

19.10.2020Teknoloji
Siber saldırılar rota değiştirdi, yeni hedef STK’lar

Siber saldırılar rota değiştirdi, yeni hedef STK’lar

Microsoft’un Dijital Savunma Raporu’ndan elde edilen veriler, siber korsanların her geçen gün teknolojilerini ve taktiklerini geliştirdiklerini; dolayısıyla siber tehditlerin giderek daha komplike bir hal aldığını ortaya koyuyor. Siber korsanlar, Covid-19 pandemisinin başında yoğunlaşan toplumsal endişelerden faydalanarak sağlık kurumlarına saldırdıkları gibi, insanların merak duygusunu ve bilgi edinme ihtiyacını kullanarak her gün yeni döngülerle sistemlere saldırıyorlar. Raporda, son dönemin yükselen siber tehdit trendleri arasında kimlik hırsızlığının ve sivil toplum kuruluşları / dernekler gibi devletlerle bağı bulunan çok paydaşlı kurumlara yönelik saldırıların dikkat çektiği belirtiliyor.

13.10.2020Teknoloji
Microsofttan ABD seçimlerini etkileyebilecek siber saldırı altyapısına engel

Microsoft'tan ABD seçimlerini etkileyebilecek siber saldırı altyapısına engel

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, kasımda yapılacak başkanlık seçimlerini dolaylı olarak etkileyebilecek büyük çaplı siber saldırı altyapısını engellediğini duyurdu.

13.10.2020Teknoloji
Microsoft açıkladı Büyük çaplı siber saldırı engellendi

Microsoft açıkladı! Büyük çaplı siber saldırı engellendi

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, kasımda yapılacak başkanlık seçimlerini dolaylı olarak etkileyebilecek büyük çaplı siber saldırı altyapısını engellediğini duyurdu.

12.10.2020Dünya
Siber saldırılara karşı güçlü parola kullanmayı ihmal etmeyin

Siber saldırılara karşı güçlü parola kullanmayı ihmal etmeyin

İnternete bağlı sistemlerin giderek arttığı günümüzde “siber güvenlik”, herkes için hayati öneme sahip. Bireyleri, kurumları ve hatta ülkeleri zorlayan siber saldırılara karşı en büyük koruma kalkanı parolalar. Yapılan araştırmalar, dijital cihazlar ve hesaplar için parola oluşturmanın ve bunları düzenli olarak yenisiyle değiştirmenin zorunluluktan öteye geçmediğini gösteriyor. Çoğu insan şifre koymayı unutuyor ya da koyduğu şifreyi unutmamak için son derece basit ve dolayısıyla yanlış seçimler yapıyor. Şifre değiştirmeyi ise hiç sevmiyoruz. Ancak artan siber saldırılardan korunmanın en önemli ve ilk adımı zor, tahmin edilmez parolalara sahip olmak. Bu sayede sık sık parola değiştirmek zorunda kalmaktan da kurtulmuş oluyorsunuz.

12.10.2020Teknoloji
Son dakika haberi... Bakan Selçuk yüz yüze eğitimde detayları açıkladı Sınav sistemi değişecek mi

Son dakika haberi... Bakan Selçuk yüz yüze eğitimde detayları açıkladı! Sınav sistemi değişecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her ülkenin koşullarının kendine özgü olduğunu belirterek, "Kıta Avrupası açısından bakıldığında tümünün açtığını ve hatta 10-12 yaş altında maske olmadığını, tam zamanlı açtıklarını haftada 5 gün, bütün kademelerde, kimisinde sadece öğretmenlerde maske olduğunu kiminde lise düzeyinde maskenin gerekli olduğunu görüyoruz." dedi. Ayrıca Yüz yüze eğitime ilişkin önemli bilgiler veren Selçuk sınavların yüz yüze yapılacağını ve öğrencilerin müfredatın tümünden sorumlu olacaklarını belirtti.

6.10.2020Gündem
Bu linke sakın tıklamayın Çoğu kişi aynı hatayı yapıyor...

Bu linke sakın tıklamayın! Çoğu kişi aynı hatayı yapıyor...

Corona virüs sonrası neredeyse tüm dünyada hayat dijitalleşti. Ancak dünya bu kadar ciddi bir dijitalleşme sürecine hazır mıydı? Beraberinde bazı sıkıntılar da doğurdu. Bu yüzden kaçınmanız gereken siber güvenlik hatalarını sizler için derledik...

5.10.2020Ekonomi
Uzaktan çalışmaya geçen kurumlar güvenlik için yeniden yapılanmalı

Uzaktan çalışmaya geçen kurumlar güvenlik için yeniden yapılanmalı

Fortinet, 2020 Remote Workforce Cybersecurity Raporu'nu yayınladı. Araştırma, uzaktan çalışma yöntemine hızlı geçişin birçok kurum için zorlu olduğunu ortaya koydu. Aynı araştırma, kurumların uzaktan çalışmanın getirdiği güvenlik risklerini hedef alacak şekilde yapılanması gerektiğini de gösterdi.

29.09.2020Teknoloji
Siber savaş da başladı

Siber savaş da başladı

Ermenistan ve Azerbaycan arasında patlak veren cephe savaşına paralel olarak iki ülke arasında ‘siber savaş’ da başladı.

29.09.2020Dünya
SOC nedir İşletmelere ne gibi faydalar sağlıyor

SOC nedir? İşletmelere ne gibi faydalar sağlıyor?

Otomasyon ve gelişen teknolojiler SOC’lerin organizasyon yapısını geliştirip değiştirirken yeni görevler de üstlenmesine neden oldu. Yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerini içeren modern SOC’ler, sadece mevcut saldırıları önlemiyor, olası saldırıları tespit ediyor, kaynağını buluyor ve bir daha tekrarlanmasının önünü alıyor.

26.09.2020Teknoloji
Son dakika haberleri... Milli Eğitim Bakanı Selçuktan CNN Türk canlı yayınında flaş açıklamalar

Son dakika haberleri... Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan CNN Türk canlı yayınında flaş açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk, okullarda ilk dört günün nasıl geçtiğini, başka sınıfların da açılıp açılmayacağını anlattı, EBA TV'ye yapılan siber saldırıyla ilgili flaş sözler söyledi. Bakan Selçuk, uzaktan eğitim sisteminde sınavların yüz yüze yapılacağını, detayların en kısa sürede açıklanacağını belirtti.

24.09.2020Gündem
Hastaneler siber saldırıya uğruyor, hastalar hayatını kaybediyor

Hastaneler siber saldırıya uğruyor, hastalar hayatını kaybediyor

Siber korsanların, Düsseldorf Üniversitesi Kliniği'nin sunucularına gerçekleştirdiği siber saldırı sonucu sağlık hizmetlerinin aksaması, bir kadın hastanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Olayın, sağlık hizmetlerinde yaşanan ilk siber saldırıya bağlı ölüm olarak kayıtlara geçtiğini ifade eden uzmanlar, sağlık hizmeti veren kurumların özellikle fidye yazılımı saldırılarına karşı gerekli önlemleri alması gerektiğini söylüyor.

24.09.2020Teknoloji
EBA’ya siber saldırı

EBA’ya siber saldırı

Uzaktan eğitim sistemi EBA’ya bağlanmada yaşanan sıkıntı çözülürken Milli Eğitim Bakanlığı “Çok yüksek kullanım trafiklerine ulaşan EBA, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kalmakta” dedi.

24.09.2020Gündem
Siber saldırı nedir, ne demek MEB’den EBA ile ilgili siber saldırı açıklaması

Siber saldırı nedir, ne demek? MEB’den EBA ile ilgili siber saldırı açıklaması

Siber saldırı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Bakanlığın açıklamasında, yeni dönem açılışı ile çok yüksek düzeyde kullanım trafiğine ulaşan EBA'nın, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kaldığına ve hizmet kalitesinin etkilenebildiğine işaret edildi. Peki siber saldırı nedir, ne demek? İşte merak edilen soruların yanıtları

23.09.2020Gündem
Son dakika haberler... MEBden EBA ile ilgili önemli açıklama

Son dakika haberler... MEB'den EBA ile ilgili önemli açıklama

Gelen son dakika haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 22 Eylül Salı günü EBA’da yaşanan teknik soruna ilişkin "Eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30 12.00 saatleri arasında aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunları, vakit kaybetmeksizin yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırılmıştır." açıklamasında bulundu. Açıklamada, "Yeni dönem açılışı ile çok yüksek kullanım trafiklerine ulaşan EBA, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kalmakta ve hizmet kalitesi etkilenebilmektedir. DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarını izleme raporlarına göre söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür." denildi.

23.09.2020Gündem
Operasyonel Teknoloji altyapılarına yönelik siber saldırılar artıyor

Operasyonel Teknoloji altyapılarına yönelik siber saldırılar artıyor

Siber güvenlik uzmanları, genişleyen saldırı zemininde Operasyonel Teknoloji (OT) ortamlarının karşı karşıya kaldığı tehditlere karşı şirketleri uyarıyor.

22.09.2020Teknoloji
Çalınmış verileriniz kaç para ediyor

Çalınmış verileriniz kaç para ediyor?

Karanlık ağın, satışa çıkarılmış çalıntı verilerle dolu olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki bu veriler kaç para ediyor? Siber güvenlik uzmanlarının paylaştığı bir araştırma raporuna göre, kredi kartı ayrıntıları 12-20 dolar gibi fiyatlara satılırken, Gmail hesapları 150 doları aşabiliyor.

21.09.2020Teknoloji
Güvenlik uzmanları şirket sahipleriyle yakın temasta olmalı

Güvenlik uzmanları şirket sahipleriyle yakın temasta olmalı

Siber güvenlik uzmanları, COVID-19'da gözle görülür derecede artan siber saldırıları göz önünde bulundurarak CIO ve CISO'ların siber güvenlik yaklaşımını yakından incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

18.09.2020Teknoloji
Hastaneyi hack’leyen korsanlar bir hastanın ölümüne neden oldu

Hastaneyi hack’leyen korsanlar bir hastanın ölümüne neden oldu

Almanya'da Düsseldorf Üniversite Kliniği’ne yapılan siber saldırının hizmetleri aksatması sonucu acil serviste tedavi görmesi gereken bir hastanın öldüğü açıklandı.

17.09.2020Avrupa
Okullara yönelik siber saldırılar üç kat arttı

Okullara yönelik siber saldırılar üç kat arttı

Hackerler artık sadece finansal verilerinin ya da önemli şirket verilerinin değil, öğrencilerin kişisel verilerinin de peşine düşüyor. Okullara yönelik siber saldırıların 3 kat arttığına dikkat çeken uzmanlar, pandemiyle birlikte online eğitimin sağlandığı eğitim sektöründeki kişisel verilerin güvenliği konusunda uyarıyor.

16.09.2020Teknoloji
Türkiye, fidye yazılımı saldırılarında dünyada ilk sırada

Türkiye, fidye yazılımı saldırılarında dünyada ilk sırada

Siber güvenlik uzmanları, haziran ayı küresel siber saldırı raporunu açıkladı. Küresel bir pandeminin sürdüğü bu dönemde siber suçlular da dünyanın farklı bölgelerindeki kullanıcıların sistemlerini kendi çıkarları için kullanmaya devam ediyor. Haziran ayında tespit edilen fidye yazılım saldırılarının yüzde 26’sından fazlası Türkiye’de gerçekleşti.

16.09.2020Teknoloji
Öncelik Siber Güvenlik

Öncelik Siber Güvenlik

Kişisel verilerimiz, devletlerin sistemleri ve hatta otomobiller dahi siber korsanlığın hedefi olabiliyor. Bağlantılı ve otonom araçlara doğru giden mobilite sektörünün gelecek kaygısı siber güvenlik. Bir araç fiziksel müdahale gerektirmeksizin hareket ettirilebilirken otonom gelecekte bu, güvenlik açıklarına gebe.

14.09.2020Ekonomi
Microsofttan ABD seçimleri için hacker uyarısı

Microsoft'tan ABD seçimleri için hacker uyarısı

ABD'li teknoloji devi Microsoft, 2020 ABD başkanlık seçimlerine yönelik siber saldırıların olduğunu belirterek, Rusya, Çin ve İran'dan faaliyet gösteren hacker'ların seçim kampanyalarını hedef aldığını iddia etti.

11.09.2020Teknoloji
HackZeugmadaki bayrak yarışında 10 takım şampiyonluk için yarışacak

'HackZeugma'daki bayrak yarışında 10 takım şampiyonluk için yarışacak

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, bu sene HackZeugma Bayrak Yarışı'nda, birçok kritik altyapıda kullanılan endüstriyel kontrol sistemleri siber güvenliğinin, saldırı senaryoları kapsamında ele alınacağını bildirdi.

11.09.2020Teknoloji
Koronavirüs sürecinde 39 saniyede bir siber saldırı gerçekleşiyor

Koronavirüs sürecinde 39 saniyede bir siber saldırı gerçekleşiyor

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, "Kovid-19 salgını başladığından beri siber suçlarda yüzde 300 artış var, her 39 saniyede bir siber saldırı oluyor" dedi.

7.09.2020Teknoloji
Twitterda yeni kriz: Bu kez Hindistan Başbakanının hesabı hacklendi

Twitter'da yeni kriz: Bu kez Hindistan Başbakanı'nın hesabı hack'lendi

Twitter'da geçtiğimiz aylarda gerçekleşen siber saldırı sonrası ünlü isimlerin hesapları geçici bir süreyle dolandırıcıların eline geçmişti. Şimdi de Hindistan'ın Başbakanı Narendra Modi'nin hesabı hack'lendi.

4.09.2020Teknoloji
Finans şirketlerini DDoS saldırılarıyla korkutarak fidye istiyorlar

Finans şirketlerini DDoS saldırılarıyla korkutarak fidye istiyorlar

Son dönemlerde finans şirketlerinden DDoS saldırısı tehdidiyle fidye isteyen siber saldırganlar, Yeni Zelanda Borsası’na 4 gün boyunca saldırarak alım-satım işlemlerinin aksamasına ve web sitesinin çökmesine neden oldu. Borsa, saldırıları engelleyemeyince iletişim güvenlik bürosunu yardıma çağırdı. Saldırıyı değerlendiren uzmanlar, dünya çapında yüzde 542 oranında artan DDoS saldırılarıyla başta BİST olmak üzere Türkiye’deki finans şirketlerinin de hedeflenebileceği, bu saldırılara karşı ağ güvenliğinin büyük ölçekli saldırıları engelleyebilecek düzeyde olması gerektiği uyarısında bulunuyor.

3.09.2020Teknoloji
Siber suçların maliyetinin 6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor

Siber suçların maliyetinin 6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor

Siber suçların küresel çaptaki maliyetinin 2021 yılı sonuna kadar 6 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Her an siber saldırı tehlikesi altında olan şirketlerin ise yaptıkları yatırımlara rağmen yanlış bakış açılarına sahip olduklarını belirten siber güvenlik uzmanları, inanmaya acilen son verilmesi gereken 5 siber güvenlik efsanesi üzerinden şirketleri uyarıyor.

2.09.2020Teknoloji
DeathStalker nedir Nasıl siber saldırı düzenliyor

DeathStalker nedir? Nasıl siber saldırı düzenliyor?

Siber güvenlik araştırmacıları, en az 2012’den bu yana finans sektöründeki küçük ve orta boy işletmelere yönelik etkili casusluk saldırıları düzenleyen DeathStalker adlı “kiralık” gelişmiş kalıcı tehdit (APT) grubu hakkında ayrıntılı bir rapor yayınladı. Elde edilen son bulgulara göre Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar tüm dünyada şirketleri hedef alan bu grup, siber güvenliğin küçük ve orta boy işletmeler için neden bir ihtiyaç olduğunu gözler önüne seriyor.

26.08.2020Teknoloji
Teknoloji tutkunları yarışıyor, en iyiler TEKNOFEST’te belirleniyor

Teknoloji tutkunları yarışıyor, en iyiler TEKNOFEST’te belirleniyor

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, ülkemiz için kritik öneme sahip alanlarda gerçekleştirdiği Teknoloji yarışmaları ile “Teknoloji üreten bir Türkiye” için #milliteknolojihamlesi ateşiyle yanan meşaleyi en yükseğe taşıyor. Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST kapsamında 23 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarında 20.197 takımdaki 100 bin gencimiz kıyasıya mücadele ediyor.

24.08.2020Teknoloji
Verilerinizin güvenliği için birbirinden farklı ve güçlü parolalar kullanın

Verilerinizin güvenliği için birbirinden farklı ve güçlü parolalar kullanın

Siber güvenlik uzmanları, son günlerde gündemde olan ve gizli müşteri bilgilerinin açığa çıkmasına neden olan veri ihlalleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

21.08.2020Teknoloji
Doxxing siber saldırıları artıyor, önleminizi alın

Doxxing siber saldırıları artıyor, önleminizi alın!

Kişisel verileri online ortamda ifşa etmeyi amaçlayan Doxxing siber saldırıları artış gösteriyor. Sosyal medyanın yükselişi ile kişisel verilerin ifşasının da kolaylaştığına dikkat çeken siber güvenlik uzmanları, Doxxing saldırılarına karşı kişisel verilerin korunması için önemli 5 öneride bulunuyor.

19.08.2020Teknoloji
ABD şokta Trump ile Rusya arasında önemli bağlar bulundu

ABD şokta! Trump ile Rusya arasında 'önemli bağlar' bulundu

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, Rusya ile Başkan Donald Trump'ın 2016'daki seçim kampanyası arasında "önemli bağlar" olduğunun vurgulandığı bir rapor yayımladı.

18.08.2020Dünya
Finansal ve askeri kurumlara yönelik hedefli siber saldırı tespit edildi

Finansal ve askeri kurumlara yönelik hedefli siber saldırı tespit edildi

Siber güvenlik araştırmacıları, Bisonal adlı bir arka kapının 300’den fazla örneğini, en az 2012’den beri faaliyetlerini sürdüren CactusPete adlı gelişmiş kalıcı tehdit grubunun düzenlediği saldırıyla ilişkilendirdi. Grubun hızlı gelişmesini gözler önüne seren son saldırıda Doğu Avrupa’daki askeri ve finansal kurumlara odaklanıldı.

18.08.2020Teknoloji
Hackerlar en çok bu sektörde olanlara saldırıyor

Hacker'lar en çok bu sektörde olanlara saldırıyor

İleri teknoloji daha yaygın hale geldikçe her sektör için siber tehditler kaçınılmaz boyutlara ulaşıyor. Şirketlerin halen yeni teknolojiye ve siber güvenlik algısına uyum sağlamada zorlandığını belirten siber güvenlik uzmanları, siber tehditlerle baş başa kalan hackerlerin gözdesi 5 sektörü uyarırken atılması gereken adımları da aktarıyor.

12.08.2020Teknoloji
Canon siber saldırıya uğradı: Kullanıcı verilerini çaldırdı

Canon siber saldırıya uğradı: Kullanıcı verilerini çaldırdı

Dünyanın önde gelen fotoğraf makinesi üreticilerinden Canon, siber saldırı kabusu yaşıyor. Şirketin sunucularına yapılan fidye saldırı sonucu 10 TB'ı aşkın kullanıcı verisi çalınmış durumda.

7.08.2020Teknoloji
Penti siber saldırı iddialarını doğruladı İşte, şirketten yapılan açıklama

Penti siber saldırı iddialarını doğruladı! İşte, şirketten yapılan açıklama

İç giyim firması Penti, yayımladığı duyuru ve müşterilerine gönderdiği SMS ile siber saldırı hususunda bilgilendirme yaptı. 31 Temmuz tarihinde yaşanan siber saldırı sonucunda meydana gelen durum hakkında bilgi veren Penti yönetimi, saldırganların sisteme girişinin engellendiğini duyurdu. Kredi kartı bilgileri noktasında hiçbir müşterinin olumsuz bir durumla karşılaşmadığını ifade eden şirket yönetimi, konuyla ilgili bilgi alınmak istenmesi durumunda, Penti çağrı merkezi ve mail yoluyla iletişim kurulabileceğini belirtti

5.08.2020Teknoloji
Siber saldırı teknikleri çeşitleniyor, tehlike giderek büyüyor

Siber saldırı teknikleri çeşitleniyor, tehlike giderek büyüyor

2020, hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı ama hayatın da devam ettiği bir yıl oldu. Aynı şey, siber saldırganlar ve gelişmiş kalıcı tehdit (APT) aktörleri için de geçerli. COVID-19 pandemisi bu tür gruplar ve saldırganlar tarafından ufak veya büyük çaplı pek çok aktivite için tuzak olarak kullanıldı. Kaspersky araştırmacıları yeni platformları hedeflerine almaktan yeni araçlardan yararlanarak savunmasız kurbanları hedef almaya kadar, APT faaliyetlerinin pek çok cephede gelişimini sürdürdüğünü gördü. Bunlar ve dünya genelindeki diğer APT eğilimleri Kaspersky’nin en yeni üç aylık tehdit istihbaratı özetinde ele alındı.

4.08.2020Teknoloji
Twitter ücretli abonelik için düğmeye bastı

Twitter ücretli abonelik için düğmeye bastı

Son olarak ünlü hesaplarını çaldırdığı için eleştiri oklarının hedefi olan dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından Twitter, ücretli abonelik sistemi üzerinde çalışıyor. Şirket bu kapsamda yol haritasını şimdiden çizmeye başladı bile.

2.08.2020Teknoloji
E-ticaretteki büyüme siber saldırı artışını beraberinde getirdi

E-ticaretteki büyüme siber saldırı artışını beraberinde getirdi

Bilgi Güvenliği Uzmanı Geylani Gani, Türkiye'de e-ticaretin 2019 yılında 83,1 milyar TL hacme ulaştığını ve bu büyümenin salgın döneminde de hızla sürdüğünü belirterek, "E-ticaret siteleri sahip oldukları potansiyelle kötü niyetli girişimlerin ve siber saldırganların iştahını kabartıyor. Gerçekleşen siber saldırıların sayısı ciddi boyutlara ulaşmış durumda." dedi.

31.07.2020Teknoloji
AB ilk kez siber saldırılar nedeniyle yaptırım uygulayacak

AB ilk kez siber saldırılar nedeniyle yaptırım uygulayacak

Avrupa Birliği (AB), siber saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle Rus ve Çinli 6 kişi ile aralarında Rus Askeri İstihbarat Servisinin (GRU) de bulunduğu 3 kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldı.

31.07.2020Teknoloji
ABden siber saldırı kararı 3 kuruluşa yaptırım

AB'den siber saldırı kararı! 3 kuruluşa yaptırım

Avrupa Birliği (AB), siber saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle Rus ve Çinli 6 kişi ile aralarında Rus Askeri İstihbarat Servisinin (GRU) de bulunduğu 3 kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldı.

30.07.2020Dünya
Twitter ücretli mi oluyor Sürpriz açıklama

Twitter ücretli mi oluyor? Sürpriz açıklama

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından Twitter, son günlerde siber saldırı neticesinde çaldırdığı hesapların muhasebesini yapıyor. Diğer yandan şirketin CEO'su Jack Dorsey, sürpriz bir açıklama yaparak Twitter'da ücretli abonelik düşündüklerini ve henüz hazırlık aşamasında olduğunu kaydetti.

24.07.2020Teknoloji
Covid-19 döneminde siber saldırılar yüzde 542 oranında arttı

Covid-19 döneminde siber saldırılar yüzde 542 oranında arttı

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilgin Metin, Covid-19 salgınında uzaktan çalışmanın artmasıyla siber saldırılara karşı hassasiyetin arttığını söyledi. Covid-19 sürecinde siber saldırılarda %542’lik bir artış olduğunu kaydeden Bilgin Metin, bu önemli tehdide karşı büyük kısmı deniz altında olan fiber hatların karaya alınarak tarihi İpek Yolu’nun güzergâhının fiber optik kablolar için kullanılması önerisini getirdi. Doç. Dr. Metin, ‘’Türkiye transit internet geçişleri için dünyadaki internet taşıyıcısı firmaların ilgi odağı haline gelebilir’’ dedi.

23.07.2020Teknoloji
Telefon tamiri için yetkili servislere gidenlere çok önemli uyarı

Telefon tamiri için yetkili servislere gidenlere çok önemli uyarı

Çeşitli arızalar nedeniyle akıllı telefonlarını yetkili servislere ya da tamircilere götürenler, özel yazışma, fotoğraf ve videolar gibi dosyaların üçüncü kişilerin eline geçmesi konusunda endişe yaşıyor. Vatandaşlar, tuş kilidi ya da parmak izi kilidi koymak ve çeşitli dosyaları silmek gibi önlemler alsalar da Öğretim Üyesi Ahmet Hasan Koltuksuz, silinen dosyaların geri getirilmesinin mümkün olduğunu belirterek, "Bunları kalıcı olarak silmek için çeşitli yazılımlar var ve bunlar ya ücretsiz ya da çok düşük bir ücretle kullanılabiliyor. Ayrıca, tuş kilidi koymak gibi önlemler çok anlamlı değil, çünkü bunlar servisler ya da tamirciler tarafından kolayca aşılabilecek şeyler" dedi.

23.07.2020Teknoloji
Rus iş insanı ve karısı koronavirüs aşısını kendi üzerlerinde denedi

Rus iş insanı ve karısı koronavirüs aşısını kendi üzerlerinde denedi!

Rus yatırım fonunun tepe ismi Kirill Dmitriev, eşiyle birlikte koronavirüs aşısı yaptırdığını ve elde edilen ilk sonuçların başarılı olduğunu söyledi.

18.07.2020Dünya