EKSTRA
MENÜ

Şehzade

Şehzade haberleri sayfasında güncel ve son dakika Şehzade hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.639 Şehzade haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Şehzade Haberleri

2. Dünya Savaşı’nda bir Osmanlı şehzadesi

2. Dünya Savaşı’nda bir Osmanlı şehzadesi

“Esir Şehirde Bir Kadın” adlı romanıyla okuru Birinci Dünya Savaşı dönemine ve işgal altındaki İstanbul’a götüren Çağla Ural, yine Destek Yayınları’ndan çıkan yeni romanı “Sultanla Son Dans”ta bu kez İkinci Dünya Savaşı döneminden sesleniyor okuruna. Cumhuriyetin ilanından sonra sürgün edilen hanedan ailesinden Şehzade Cem’in savaş sırasındaki mücadelesini ve New York’ta tanıştığı İtalyan Sofia ile aşkını eksenine alan roman, geniş bir coğrafyaya yayılıyor.

22.10.2021Kitap Sanat
25 Eylül hangi burç ve burcu ne 25 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

25 Eylül hangi burç ve burcu ne? 25 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

İnsanların merakını uyandıran Astroloji her devirde merkezde olan bir alan olmuştur. İşte ilgiyle okuyacağınız 25 Eylül hangi burç, 25 Eylül doğumluların özellikleri, 25 Eylül tarihinde meydana gelmiş olaylar, 25 Eylül tarihinde doğmuş bulunan Türk ünlüler ve yabancı futbolcular ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

15.09.2021Burçlar
10 Ekim hangi burç ve burcu ne 10 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

10 Ekim hangi burç ve burcu ne? 10 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Doğum saatleri, burçlar, doğum haritaları gibi kavramları kapsayan Astroloji her devirde merak konusu olmuştur. İşte, 10 Ekim hangi burçtur, yükseleni, özelikleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

14.09.2021Burçlar
Şehzade Mustafa’nın çinileri bulundu

Şehzade Mustafa’nın çinileri bulundu

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Beyoğlu’nun Çukurcuma semtindeki bir antikacıda herhangi bir kaydı bulunmayan çok sayıdaki antikanın satıldığı bilgisi üzerine harekete geçti.

8.09.2021Gündem
Taliban kontrolünde ilk iç hat uçuş seferi gerçekleştirildi, döviz büroları yeniden hizmet vermeye başladı

Taliban kontrolünde ilk iç hat uçuş seferi gerçekleştirildi, döviz büroları yeniden hizmet vermeye başladı

Afganistan'da ABD güçlerinin ülkeden ayrılması ve Taliban'ın kontrolü sağlamasından bu yana başkent Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'ndan iç hatlardan ilk yolcu uçağı havalandı. Döviz büroları ve özel üniversiteler ise faaliyetine tekrar başladı.

4.09.2021Haber
Kabilde hayat normale dönüyor: İlk iç hat uçuş seferi gerçekleştirildi

Kabil'de hayat normale dönüyor: İlk iç hat uçuş seferi gerçekleştirildi

Afganistan'da ABD güçlerinin ülkeden ayrılması ve Taliban'ın kontrolü sağlamasından bu yana başkent Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'ndan iç hatlardan ilk yolcu uçağı havalandı. Döviz büroları ve özel üniversiteler ise faaliyetine tekrar başladı.

4.09.2021Dünya
2. Meşrutiyet dönemi gelişmeleri, olayları ve ıslahatları nelerdir 2. Meşrutiyet özelllikleri, fikir akımları ve yenilikleri

2. Meşrutiyet dönemi gelişmeleri, olayları ve ıslahatları nelerdir? 2. Meşrutiyet özelllikleri, fikir akımları ve yenilikleri

Yüzyıllar boyunca hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu bir anda sona ermemiştir. Osmanlı, sırasıyla duraklama devrine, gerileme devrine ve nihayet düşüş dönemine girmiştir. Bu sürecin son aşamasında farklı kesimden insanlar, devlet adamları ve gençler değişik şekillerde harekete geçerek bu çöküşün önlenebilmesi için girişimde bulunmuşlardır. Bu girişimler neticesinde Tanzimat Fermanı ilan edilmiş, ilk Anayasa olan Kanun-i Esasi yürürlüğe girmiştir. İşte, 2.Meşrutiyet dönemi gelişmeleri, olayları, ıslahatları ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Hanzade isminin anlamı nedir Hanzade ne demek Hanzade adının özellikleri, analizi ve kökeni

Hanzade isminin anlamı nedir? Hanzade ne demek? Hanzade adının özellikleri, analizi ve kökeni

Farsça kökenli bir sözcük olan Hanzade, ''Han'' ve ''Zade'' kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Han, hükümdar ve padişah anlamına gelirken zade sözcüğü oğul demektir. Şehzade ile eş anlamlı olan bu sözcük Osmanlı İmparatorluğu ve Selçuklu Devletinde, veliahtlar için kullanılırdı. Hanzade isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Tolga Sarıtaş: Aşk hayatta bir nefes alma alanı

Ne ararsanız onda... Yetenekli, yakışıklı ve popüler... Instagram’da 5.5 milyon takipçisi var. Yaptığı işler sosyal medyanın gündeminden düşmüyor. Hayranları özellikle gülüşüne bayılıyor. Ama o şöhretle ilişki kurmuyor. Çok nadir söyleşi veriyor, işleriyle konuşulmak istiyor. Tolga Sarıtaş’la yeni projeleri öncesinde buluştuk: “Kimsenin sadece yakışıklı ya da güzel olduğu için başarılı olduğuna inanmıyorum. Kimseyi bu anlamda yargılamamak lazım.”

Peynirli Girit Ezmesi Tarifi | Mucize Lezzetler

Peynirli Girit Ezmesi Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde Ispanaklı Şehzade Kebabı Tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Şehzade Kebabı Tarifi | Mucize Lezzetler

Şehzade Kebabı Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde Ispanaklı Şehzade Kebabı Tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi kimdir İşte Osman Gazi’nin çocukları hakkında bilgiler

Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi kimdir? İşte Osman Gazi’nin çocukları hakkında bilgiler

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin hayatı ve Osmanlı Devletinin kuruluşunu anlatan Kuruluş Osman dizisiyle Orhan Gazi’nin hayatı da gündeme geldi. Orhan Gazi, Osman Gazi’nin çocuklarından biri. Peki, Osman Gazi’nin kaç çocuğu var? Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi kimdir? İşte Osman Gazi’nin çocukları hakkında bilgiler...

23.06.2021Televizyon
Bozkır Arslanı Celaleddin 1. bölüme aksiyon sahneleri damga vurdu... İşte Bozkır Arslanı Celaleddin ilk bölümde yaşananlar

Bozkır Arslanı Celaleddin 1. bölüme aksiyon sahneleri damga vurdu... İşte Bozkır Arslanı Celaleddin ilk bölümde yaşananlar

Bozkır Arslanı Celaleddin 1. bölüm full izle ekranı yayınlandı. Başrollerini Emre Kıvılcım, Yulduz Radjova, Rano Shodiyeva, Rayxoun Ulesanova, Tohir Saidov, Saide Rametova, gibi oyuncuların paylaştığı Harezmşahlar Devleti'nin son hükümdarı Celaleddin Harezmşah'ın hayatını anlatan Bozkır Arslanı Celaleddin'in 21 Mayıs tarihli bölümü nefesleri kesti. Aksiyon dolu sahneleri ile dikkat çeken dizinin birinci bölümüne Bozkır Arslanı Celaleddin'in zindana atılma kararı damga vurdu. İşte, kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için Bozkır Arslanı Celaleddin 1. bölüm izleme ekranı ve yeni bölüm fragmanı.

21.05.2021Televizyon
Bozkır Arslanı Celaleddin kimdir, kaç yılında doğdu İşte Celaleddin Harzemşahın tarihi hayatı hakkında merak edilenler

Bozkır Arslanı Celaleddin kimdir, kaç yılında doğdu? İşte Celaleddin Harzemşah'ın tarihi hayatı hakkında merak edilenler

Bozkır Arslanı Celaleddin dizisi ile beraber Celaleddin Harzemşah'ın tarihi hayatı yeniden gündeme geldi. ATV ekranlarında yayın hayatına başlayan tarihi dizide Cengiz Han'ın karargahına giden Şehzade Celaleddin'in Cengiz Han'la yaşayacağı mücadele anlatılacak. Babası Alaaddin Muhammed'in Cengiz Han tarafından mağlup edilip Aralık 1220' de Hazar Denizi'nde bir adada ölümünden önce veliaht tayin edilmesi üzerine Harezmşahlar Devleti hükümdarı olan Bozkır Arslanı Celaleddin'in annesi tarihi bilgilere göre Hint bir cariye olan Ayçiçek Hatun. Peki, Bozkır Arslanı Celaleddin kimdir? İşte, İşte Celaleddin Harzemşah'ın tarihi hayatı hakkında bilgiler

21.05.2021Televizyon
19 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

19 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta farklı etkinliklerle kutlandı. Kimi, 102 Türk bayraklı balonu gökyüzüne bıraktı, kimi işaret diliyle İstiklal Marşı’nı okudu, 102 genç kalede dev Türk bayrağı açtı. İşte onlardan bazıları:

19.05.2021Eğitim
Edirne Segedin Antlaşması Nedir Edirne Segedin Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Edirne Segedin Antlaşması Nedir? Edirne Segedin Antlaşması Tarihi, Maddeleri, Önemi Ve Sonuçları Kısaca Özeti

Hem Osmanlı devleti hem de Macaristan açısından en önemli antlaşmalardan birisi de Edirne Segedin anlaşması olarak bilinmektedir. Bu durumun temelinde Osmanlı devletindeki içi siyasi durumlar yatmaktadır. Özellikle bireylerin bu anlaşma hakkında Edirne segedin Antlaşması nedir? Edirne segedin Antlaşması tarihi, maddeleri, önemi ve sonuçları kısaca özeti nedir? Sorularını sormaktadırlar. Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

16.05.2021Araştırma
Osmanlı Padişahları Kimler Sırasıyla Osmanlı Devleti Padişahlarının İsimleri Ve Yaptıkları

Osmanlı Padişahları Kimler? Sırasıyla Osmanlı Devleti Padişahlarının İsimleri Ve Yaptıkları  

Osmanlı devleti çağ açıp çağ kapayan ve oldukça uzun dönem hüküm süren bir devlet olmaktadır. Bu kadar uzun bir devletin sırrı daha çok güçlü bir otoriteden kaynaklanmaktadır. Özellikle Osmanlı devletini yöntem padişahlar hakkında Osmanlı Padişahları kimler? Sırasıyla Osmanlı Devleti padişahlarının isimleri ve yaptıkları nedir? Gibi sorular bulunmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

3.05.2021Araştırma
Şirinler Yöntemini kullandılar Bank Asyanın hazineye devri istendi

'Şirinler Yöntemi'ni kullandılar! Bank Asya'nın hazineye devri istendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün finansal yapılanması içinde bulunan ve iflasına karar verilen Bank Asya'nın devlet hazinesine devri için iddianame hazırlandı. Banka aracılığıyla yapılan para aktarmalarında da Şirinler Yöntemi'nin kullanıldığı ortaya çıktı.

8.04.2021Ekonomi
Tarihi eserler üzerine plastik borularla döşenen çeşme kaldırıldı

Tarihi eserler üzerine plastik borularla döşenen çeşme kaldırıldı

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde Geç Roma Dönemi’ne ait cami duvarı olarak kullanılan eserlerin üzerine beyaz plastik boru takılarak yapılan çeşme tepkiler üzerine söküldü.

6.04.2021Haber
Tepki yağdı, Roma duvarına takılan plastik çeşme kaldırıldı

Tepki yağdı, Roma duvarına takılan plastik çeşme kaldırıldı

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde Geç Roma Dönemi’ne ait cami duvarı olarak kullanılan eserlerin üzerine beyaz plastik boru takılarak yapılan çeşme tepkiler üzerine söküldü.

6.04.2021Gündem
418 yıllık Osmanlı mirası harabeye döndü

418 yıllık Osmanlı mirası harabeye döndü

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde, Osmanlı Padişahı 3'üncü Mehmet'in sütannesi Halime Hatun adına yaptırdığı 418 yıllık külliyedeki imarethane, han ve çeşme bakımsızlık nedeniyle harabeye döndü. Vatandaşlar, Osmanlı mirası yapının restore edilip, turizme kazandırılmasını istiyor.

3.04.2021Gündem
Selahaddin Eyyubi kimdir İşte hayatına dair bilgiler

Selahaddin Eyyubi kimdir? İşte hayatına dair bilgiler

Ordu komutanlığı, devlet adamlığı ve adaleti ile hem Doğulu hem de Batılı tarihçilerin eserlerinde kendisinden övgüyle söz ettiği Selahaddin Eyyubi, Hicaz bölgesine verdiği önem dolayısıyla "Hadimü'l-Haremeyn" (Mekke ve Medine'nin hizmetkarı) unvanını kullanan ilk hükümdardır. Pek çok kişi bu önemli tarihi şahsiyetin kim olduğunu ve hayat öyküsünü araştırıyor. Peki, Selahaddin Eyyubi kimdir?

4.03.2021Gündem
Beşiktaş 118 yaşında İşte siyah beyazlı ekibin başarılarla dolu tarihi...

Beşiktaş 118 yaşında! İşte siyah beyazlı ekibin başarılarla dolu tarihi...

1903'te kurulan ve günümüzde 14 branşta faaliyet göster Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 118. yaşını kutluyor. Futbol branşında ligde 15 kez şampiyonluğa ulaşan Beşiktaş, 9 kez Türkiye Kupası'nı kazandı . Siyah-beyazlılar, ligde 48 maçla en uzun süre yenilmeyen takım unvanının sahibi. Basketbolda 2 defa şampiyonluk yaşayan Beşiktaş, hentbolda ise 15 kez mutlu sona ulaştı.

3.03.2021Futbol
Süleyman Paşa Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir Süleyman Paşa Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Süleyman Paşa Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? Süleyman Paşa Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Süleyman Paşa Medresesi; Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi öneme sahip yapılardan biridir. Sizin için Süleyman paşa medresesi nerede ve nasıl gidilir? Süleyman paşa medresesi tarihi ve özellikleri hakkında bilgi şeklindeki konu başlıklarını derledik.

23.02.2021Seyahat
“Nakkaş Osman Surnâme-i Hümayun Dijital Minyatür Sergisi”ne büyük ilgi

“Nakkaş Osman Surnâme-i Hümayun Dijital Minyatür Sergisi”ne büyük ilgi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından “360 Kültür Sanat” projesi kapsamında hazırlanan, “Nakkaş Osman Surnâme-i Hümayun Dijital Minyatür Sergisi”, 5 Mart’a kadar Marmaray Yenikapı İstasyonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.

23.02.2021Keyif
Okurlar korkmasın, Başkomiser Nevzat’ı asla öldürmeyeceğim

Okurlar korkmasın, Başkomiser Nevzat’ı asla öldürmeyeceğim

8 Eylül 1985 akşamı genç bir devrimci Sirkeci’den trene biniyordu. Sahte pasaportunda ‘Nejat’ ismi yazıyor ve işçi olarak Almanya’ya gidiyor gibi görünüyordu. Oysa asıl hedefi Moskova’da Marksizm-Leninizm eğitimi almaktı… Macera romanından gibi görünen bu sahne, Türkiye’nin en sevilen polisiye yazarlarından Ahmet Ümit’in hayatından gerçek bir kesit! Ümit, Gaziantep’teki çocukluğunu, yeraltı günlerini ve Moskova’da yazar olmaya nasıl karar verdiğini anlattı.

7.02.2021Gündem
Osmanlı Hanedan Reisi Osmanoğlu için Ayasofya-i Kebir Camiinde gıyabi cenaze namazı kılındı

Osmanlı Hanedan Reisi Osmanoğlu için Ayasofya-i Kebir Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı

Şam'da tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında vefat eden Osmanlı Hanedan Reisi Şehzade Dündar Abdülkerim Osmanoğlu için Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi cenaze namazı programında Dündar Abdülkerim Osmanoğlu için dualar edildi.

22.01.2021Gündem
Dündar Abdülkerim Osmanoğlu kimdir Dündar Abdülkerim Osmanoğlunun hayatı ve biyografisiyle ilgili bilgiler

Dündar Abdülkerim Osmanoğlu kimdir? Dündar Abdülkerim Osmanoğlu'nun hayatı ve biyografisiyle ilgili bilgiler

Dündar Abdülkerim Osmanoğlu'nun hayatı vefat haberiyle gündeme geldi. Şam'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren 88 yaşındaki Dündar Abdülkerim Osmanoğlu'nun ölümüyle ilgili Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, "Amcam Dündar Efendi'nin ciddi sağlık sorunları vardı ve kendileri Suriye-Şam'da savaş ortamında bulunuyordu. açıklamasını yaptı. Şam'da yaşamını sürdürme kararı olan Osmanoğlu 2017 tarihinde Osmanlı Hanedan reisi olmuştu. İşte, Dündar Abdülkerim Osmanoğlu'nun hayatı.

18.01.2021Gündem
Dündar Abdülkerim Osmanoğlu hayatını kaybetti

Dündar Abdülkerim Osmanoğlu hayatını kaybetti

Osmanlı Hanedan Reisi Şehzade Dündar Abdülkerim Osmanoğlu (88), Şam'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

18.01.2021Gündem
SSM’den ölümünün 500. yılında Şeyh Hamdullah hat sergisi

SSM’den ölümünün 500. yılında Şeyh Hamdullah hat sergisi

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Fatih Sultan Mehmed ve Sultan II. Bayezid dönemlerinin büyük hattatı Şeyh Hamdullah’ı, ölümünün 500. yılında çağdaşlarıyla birlikte özel bir sergiyle anıyor.

10.12.2020Kitap Sanat
IV. Mehmed kimdir IV Mehmed dönemi olayları ve 4. Mehmetin hayatı

IV. Mehmed kimdir? IV Mehmed dönemi olayları ve 4. Mehmet'in hayatı

IV. Mehmed 2 Ocak 1642 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1648 yılında Sultan İbrahim'in tahttan indirilmesi üzerine, henüz 6 yaşındayken padişah oldu. IV. Mehmed'in saltanatı 1687 yılına kadar toplamda 39 yıl sürdü. En önemli özelliklerinden biri ava olan meraklıydı. Bu nedenle kendisine ''Avcı'' lakabı verildi. IV. Mehmed kimdir, 39 yıl süren saltanatında hangi önemli olaylar yaşandı? Sizin için araştırdık.

10.12.2020Araştırma
II. Süleyman kimdir Iı. Süleyman Dönemi Olayları Ve 2. Süleymanın Hayatı

II. Süleyman kimdir? Iı. Süleyman Dönemi Olayları Ve 2. Süleyman'ın Hayatı

Osmanlı döneminde pek çok padişah bulunmaktadır. Bu padişahlardan birisi de II. Süleyman'dır. II. Süleyman döneminde Osmanlı devleti birçok olay yaşamıştır. Günümüzde ki tarihçiler tarafından II. Süleyman dönemi araştırılmakta ve II. Süleyman dönemi olayları hakkında tartışma yapılmaktadır. II. Süleyman Osmanlı devletinin padişahlarından biri olup Osmanlı hanedanına mensup bir padişahtır. Peki, II. Süleyman kimdir? II Süleyman döneminde hangi olaylar yaşanmıştır? II. Süleyman nasıl tahta geçmiştir? II. Süleyman'ın hayatı nasıl geçmiştir? II. Süleyman dönemine dair bütün detayları derledik.

10.12.2020Araştırma
II. Selim kimdir II. Selim dönemi olayları nelerdir 2. Selimin hayatı ve ölümü

II. Selim kimdir? II. Selim dönemi olayları nelerdir? 2. Selim'in hayatı ve ölümü

Osmanlı döneminde pek çok padişah bulunmaktadır. Bu padişahların çoğu yaşamış olduğu hayatlarla ve girdiği savaşlarla ünlenmiş padişahlardır. Osmanlı döneminin en güçlü padişahlarından birisi de 2. Selim'dir. İkinci Selim döneminde Osmanlı imparatorluğu ilişkileri değişmiştir. Osmanlı imparatorluğu ikinci selim yönetiminde girmiş olduğu savaşlar oldukça fazla merak edilmektedir. Peki 2. Selim kimdir? İkinci selim dönemini olayları nelerdir? İkinci selimin hayatı ve ölümü nedir? İşte ikinci Selim'e dair bütün her şey.

10.12.2020Araştırma
II. Mustafa kimdir II. Mustafa dönemi olayları ve 2. Mustafanın hayatı

II. Mustafa kimdir? II. Mustafa dönemi olayları ve 2. Mustafa'nın hayatı

Osmanlı İmparatorluğunun 22. padişahı olan II. Mustafa, 6 Şubat 1664 tarihinde Edirne'de doğdu. Annesinin adı Emetullah Rabia Gülnüş Sultan, babasının adı ise 39 yıl boyunca hüküm süren IV. Murad'dır. II. Mustafa'nın en önemli özelliği ordu ile birlikte sefere çıkan son padişah olmasıdır. II. Mustafa kimdir, padişahlık yaptığı dönemde hangi olaylar yaşandı? Merak edenler sizin için derledik.

10.12.2020Araştırma

Yazar Sonuçları

'Osmanlı' ne demek? 'Osmanlıca' ne?

Osmanlı torunu muyuz? Ne demek istediğimiz belli de, doğru mu acaba? Peki Osmanlıca kursu açanlar, hangi dili öğretiyorlar? Osmanlıca diye bir dil var mı gerçekten?

15.10.2021

Biz aşıyı tartışırken virüs boş durmuyor

En büyük korkum, öyle bir varyant ortaya çıkacak ki bugüne kadar yapılan aşılama da hepten boşa gidecek. Lütfen tıbbın tavsiyelerine uyalım ve #KollarıSıvayalım.

11.08.2021

Yeni çizilen sınırlar

23 Mayıs 1949 tarihinde ABD, Britanya ve Fransa işgalindeki Alman topraklarında yeni bir cumhuriyet ilan edildi. Oder-Neisse denilen hattın içinde kalan topraklar Sovyet işgalindeydi. Sovyet işgal bölgesinin ortasındaki Berlin ise dört işgal kuvvetinin elindeydi.

23.05.2021

Aynı gemideyiz

Şefkate, korunmaya ihtiyacı olan sadece insanlar mı? Peki ya bu gezegeni paylaştığımız diğer canlılar?

24.04.2021

Osmanlı’ya damgasını vuran mimarlar

İmparatorluğun simge yapıları, ünlü mimarların eserleri birer anıt gibi ayakta duruyor. Osmanlı’nın en büyük mimarı Koca Sinan ve 19’uncu yüzyıla damga vuran Balyan ailesinin yeri ayrı. Bu hafta, ustaların ustası Mimar Sinan’ın Edirne’deki izlerini ve Balyanlar için şimdiye kadar yazılmış en kapsamlı kitabı anlatacağım sizlere.

23.04.2021

Ganîsi gelsin

Ramazan, daima sofrada bolluk, bereket ayı olarak görülmüştür. İftar masası, en mütevazı hanelerde bile elden geldiğince donatılır.

14.04.2021

İki tarafın fanatikleri için değil... Sessiz çoğunluk için yazılmış bir yazı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP ve İYİ Parti liderlerini ziyaret edip Gara konusunda bilgilendirdiler.

19.02.2021

Booooza bozaaaaaa….

Bozanın aslında göründüğü kadar masum bir geçmişi olmadığını ve ta İngiltere’ye kadar adının bilindiğini biliyor musunuz?

5.02.2021

Boğaz’ın Dört Muhafızı’na yolculuk

Boğaziçi, her şeye rağmen dünyamıza sarkıtılan bir rüya. Bu, böyledir. Çünkü kadîm suyoluna girdiğinizde, mitolojisinin ‘sanki dün olmuş’ tavrı, gökyüzü kadar parlak sesi yakalar sizi. Boğaz gezileri, hâliyle popüler tur programlarının başında geliyor. Ben bu yazımda, kendi kitabım Boğaz’ın Dört Muhafızı’ndan mütevellit, aynı hat üzerinde farklı bir rota çizmeye çalışacağım.

4.02.2021

LAHANAYA KUVVET BAMYAYA LEZZET

Osmanlı döneminde Merzifon’dan gelen askeri birliklere lahanası çok meşhur olduğu için “Lahanacılar”, Amasya’dan gelenlere ise “Bamyacılar” adı verilmiş. En iyi çiçek bamyası ise hâlâ Amasya’dadır.

13.12.2020

Ne izlesem okusam dinlesem

Oscar yarışı için bahislerin açıldığı bugünlerde gözü Meryl Streep’i arayanlara müjde! Usta oyuncuyu bu hafta, HBO için çekilen Steven Soderbergh komedisi “Let Them All Talk”ta ve Ryan Murphy’nin Netflix’e uyarladığı müzikal “The Prom”da izleyeceğiz. Riz Ahmed’i En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ına emin adımlarla götüren “Sound of Metal” ve Tansu Biçer’in unutulmaz performansıyla hatırladığımız Nesimi Yetik filmi “Toz Ruhu”, haftanın diğer seyir seçenekleri... Haftanın albümü Cem Adrian’ın 15. müzik yılına armağanı “Solmayan Şarkılar”, haftanın kitabı ise Atilla Dorsay imzalı “Hayatımızı Değiştiren Filmler: 2015-2020.”

11.12.2020