Dündar Abdülkerim Osmanoğlu hayatını kaybetti

Dündar Abdülkerim Osmanoğlu hayatını kaybetti

Osmanlı Hanedan Reisi Şehzade Dündar Abdülkerim Osmanoğlu (88), Şam'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Haberin Devamı

Osmanlı Hanedan Reisi Şehzade Dündar Abdülkerim Osmanoğlu'nun (88) vefatıyla ilgili Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, "Amcam Dündar Efendi'nin ciddi sağlık sorunları vardı ve kendileri Suriye-Şam'da savaş ortamında bulunuyordu. Türkiye'ye getirmek için yoğun uğraş içerisindeydik fakat maalesef buna muvaffak olamadık. Bu nedenle çok üzgünüz. Milletimizin başı sağ olsun." açıklaması yaptı. Osmanoğlu'nun ne zaman defnedileceğinin daha sonra duyurulacağı belirtildi.

ŞEHZADE DÜNDAR ABDÜLKERİM OSMANOĞLU KİMDİR?

Şehzade Dündar Abdülkerim Osmanoğlu, 20 Aralık 1930 Şam doğumlu. Babası Mehmed Abdülkerim Efendi, Sultan İkinci Abdülhamid'in en büyük oğlu olan Mehmed Selim Efendi'nin tek oğluydu.

1924'de Osmanlı Hanedanı üyelerinin yurt dışına çıkarılması sırasında Beyrut'a gittiler. Mehmed Abdülkerim Osmanoğlu, Şam'da evlendi. 1930 ve 1932'de Dündar ve Harun isimli iki çocuğu oldu. Fakat Mehmet Abdülkerim Efendi, 1935'te hayatını kaybetti.

Haberin Devamı

Mehmed Selim Efendi'nin de 1937'deki vefatından sonra, Dündar ve Harun Osmanoğlu'nun annelerinden başka kimsesi kalmadı. Uzun sürgün yılları süresince hayat mücadelesi veren ailenin Harun Efendi kolu, 1974'te hanedan üyelerinin vatana dönmelerine izin verilmesinden hemen sonra Şam'dan İstanbul'a geldi.

Dündar Abdülkerim Osmanoğlu ise yıllar önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını almış olmasına rağmen Şam’da kalmayı tercih etti.

Suriye iç savaşının patlak vermesiyle 2013 yılında Şam'da mahsur kaldığı yolunda haberler medyada yer alan Dündar Abdülkerim Osmanoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Beyrut üzerinden Türkiye'ye getirilmişti.