EKSTRA
MENÜ

Sanatsever

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.887 haberi bulunmuştur.

Sanatsever Haberleri

Amadeus turneye çıkıyor

Amadeus turneye çıkıyor

Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment işbirliğiyle sahnelenen “Amadeus” sezonu açtı. Bu ay Zorlu PSM’de seyirciyle buluşacak oyun, kasım ayında ise Türkiye turnesine çıkacak. Sahne önünde 35, sahne arkasında da 20 kişiden oluşan dev kadrosuyla sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından olan “Amadeus”u başrol oyuncuları Selçuk Yöntem, Okan Bayülgen ve Özlem Öçalmaz’la konuştuk.

9.10.2021Magazin
Sanat tutkunları VIP davette buluştu

Sanat tutkunları VIP davette buluştu

İstanbul’u 16 yıldır Akbank’ın ana sponsorluğunda dünya sanat çevrelerinde başarı ile temsil eden Contemporary İstanbul, önceki gün VIP davetle kapılarını açtı. Tersane İstanbul’da düzenlenen fuarın ön izlemesinde birçok ünlü isim buluştu.

6.10.2021Magazin
Vatansever Nasıl Yazılır TDK’ya Göre Bitişik Mi Ayrı Mı Yazılır Vatansever Kelimesinin Doğru Yazımı..

Vatansever Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre Bitişik Mi Ayrı Mı Yazılır? Vatansever Kelimesinin Doğru Yazımı..

Ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutan ve bunun için mücadele eden kişilere vatansever denir. Bir isim soylu (vatan) bir fiil soylu (sever) kelimeden oluşan vatansever, birleşik bir isimdir. Bu kelimenin ayrı mı yoksa bitişik mi yazıldığı ise birçok okur tarafından merak ediliyor. TDK’ya göre Vatansever nasıl yazılır? Vatansever kelimesinin doğru yazımını örnek cümleler ile birlikte derledik.

28.09.2021Eğitim
Sanatsever nasıl yazılır TDKya göre bitişik mi ayrı mı yazılır Sanatsever kelimesinin doğru yazımı..

Sanatsever nasıl yazılır? TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır? Sanatsever kelimesinin doğru yazımı..

Başlıca sanat dalları, müzik, heykel, edebiyat, mimari ve tiyatrodur. 20. yüzyıldan itibaren sinema da 7. sanat olarak adlandırılmıştır. Bu sanat dallarından birine ilgi duyan kişilere ise sanatsever denir. Sanat ve sever kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulan sanatsever kelimesinin nasıl yazıldığı birçok okur tarafından merak ediliyor. TDK’ya göre Sanatsever nasıl yazılır? Sanatsever kelimesinin doğru yazımını örnek cümleler ile birlikte ayrıntılı olarak derledik.

24.09.2021Sözlük
Manavgatta yanan ağaç gövdelerinden at figürü

Manavgat'ta yanan ağaç gövdelerinden at figürü

Antalyalı sanatçı Adnan Ceylan, Türkiye'nin en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçen Manavgat yangınında zarar gören ağaçlardan elde ettiği odun ve tahta parçalarıyla at figürü yaptı. Ceylan, 'Manavgat' adını verdiği atın 4,5 metre uzunluğunda, 250 kilo ağırlığında, şaha kalkmış aygır görünümünde olduğunu ve doğanın uyanışını temsil ettiğini söyledi.

11.09.2021Haber
Manavgatta yanan ağaç gövdelerinden at figürü

Manavgat'ta yanan ağaç gövdelerinden at figürü

Antalyalı sanatçı Adnan Ceylan, Türkiye'nin en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçen Manavgat yangınında zarar gören ağaçlardan elde ettiği odun ve tahta parçalarıyla at figürü yaptı. Ceylan, 'Manavgat' adını verdiği atın 4,5 metre uzunluğunda, 250 kilo ağırlığında, şaha kalkmış aygır görünümünde olduğunu ve doğanın uyanışını temsil ettiğini söyledi.

11.09.2021Gündem
Acemi Ortaklar

Acemi Ortaklar

Bir cinayet davasını çözmekle görevlendirilen iki acemi dedektifin macerasını konu alan “Çılgın Ortak” adlı komedi filmi vizyona girdi. Filmin senaristi, yönetmeni ve yapımcısı Özgür Selvi ve başrol oyuncusu Nur Erkul, yapımla ilgili merak edilenleri anlattı.

5.08.2021Magazin
Dönüşen formlar, karşılaşan bedenler

Dönüşen formlar, karşılaşan bedenler

Zilberman’da açtığı ‘ya da’ başlıklı sergisinde zamanı ve bedenleri döngüsel bir bakışla ele alan heykeltıraş Yaşam Şaşmazer “Bu sergi her şeyden evvel insana, onu saran ve etkileşimde olduğu dünyayla ilişkisine bakıyor. İnsanın doğayı işgal, istila ve kolonize etme çabasının yıkıcılığını takip ederek ortak bir yaşam imkânının izini aradım” diyor.

21.05.2021Kitap Sanat
Türkiye için özel hazırlanan çalma listeleri Apple Music’te

Türkiye için özel hazırlanan çalma listeleri Apple Music’te

ÇEV Sanat ve Barış için Müzik Apple Music’e özel hazırladığı listelerle çocuklarla buluşuyor. ÇEV Sanat tarafından oluşturulan listelerde Türkiye’nin yetenekli genç müzisyenlerinin performansları da yer alıyor. Barış için Müzik özel listesi ise Barış için Müzik orkestrasındaki yetenekli çocukların seçkileri ile oluşturuldu.

23.04.2021Teknoloji
Teröristlerden temizlenen Munzur Dağlarında moda çekimi

Teröristlerden temizlenen Munzur Dağları'nda moda çekimi

Tunceli'de bir dönem terör örgütlerinin yuvası haline gelen ve gerçekleştirilen operasyonlarla terör örgütlerinden temizlenen Munzur Dağları, profesyonel fotoğraf sanatçıları ve modacılar tarafından doğal stüdyo gibi kullanılmaya başlandı. Moda çekimi için Tunceli'ye gelen ve 'The Miss Globe' güzellik yarışmasında Türkiye'yi temsil eden Duygu Çakmak, "İnsanların bölgeye karşı ön yargıları var. Ön yargıları kırabilmek adına böyle bir işe girdik. Burada terör yok. Burada huzur, moda, barış ve sanat var. Bu çalışmadan sonra birçok insanın ön yargısının kırılacağını düşünüyorum" dedi.

5.02.2021Gündem
6. Uluslararası Sakarya Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

6. Uluslararası Sakarya Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi’nin düzenlediği 6. Uluslararası Sakarya Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

23.10.2020Keyif
‘Bir araya gelmeye ihtiyacımız var’

‘Bir araya gelmeye ihtiyacımız var’

Bilgili Holding ve Sabiha Kurtulmuş organizasyonuyla dürdüncüsü düzenlenen Artweeks@Akaretler, 28 Ekim - 8 Kasım arasında 10 sanat galerisinin katılımıyla Akaretler Sıraevler’de yapılacak. Etkinliği düzenleme konusunda son anda karar verdiklerini belirten Kurtulmuş, “Sergilerin ve sanat eserlerinin görülmeye, sanatsever ve koleksiyonerlerle bir araya gelmeye ihtiyacı var. Sanatsever dostlarımızla bir aradalık moral verici olacak” diyor.

23.10.2020Kitap Sanat
Yayıncılığın 150 yıllık serüveni

Yayıncılığın 150 yıllık serüveni

Ülkemizdeki matbaacılık tarihinin 150 yıllık gelişimine önemli katkılar sağlayan Ebüzziya Tevfik Bey’in kurucusu olduğu Matbaa-i Ebüzziya çalışmalarının yer aldığı ‘Kültür ve Sanat Hayatımızda Ebüzziya Ailesi’ sergisi Kazlıçeşme Sanat’ta açıldı.

19.10.2020Kitap Sanat
6. Sınıf Türkçe Yazımı Karıştırılan Sözcükler konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Yazımı Karıştırılan Sözcükler konu anlatımı

Türkçede kelimelerin ve noktalama işaretlerinin yanlış yazımı ya da kullanımıyla hem anlatım bozukluğu ortaya çıkar hem de hatalı bir yazı yazılmış olur. Bazı kelimeler konuşma dilinde söylendiği gibi yazılmamaktadır. Yani konuşurken ya da okurken bir kelimenin ayrı mı yoksa bitişik mi yazıldığı, düşen seslerin olup olmadığı anlaşılmamaktadır.

14.09.20206. SINIF
Orsay Müzesi Nerede Orsay Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Orsay Müzesi Nerede? Orsay Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Yapımı 1900 yılında tamamlanan Orsay Gar binası, Orsay Müzesine dönüştürülmüştür. Fransızca adı Musee D'orsay olan sanat müzesi her yıl 3 milyondan fazla sanatsever tarafından ziyaret ediliyor. Orsay müzesi nerede, giriş ücreti ne kadar? Sizin için derledik.

9.09.2020Seyahat
Erimtan Arkeoloji Ve Sanat Müzesi Nerede Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Erimtan Arkeoloji Ve Sanat Müzesi Nerede? Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ankara'da yer alan ve mutlaka gezilmesi gereken müzelerden birisi de Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesidir. Burayı ziyaret etmek isteyen pek çok kişi ziyaret saatlerini, ücretlerini ve nasıl gideceğini bilememektedir. Peki, Erimtan Arkeoloji Ve Sanat Müzesi nerede? Tarihçesi, eserleri, giriş ücreti ve ziyaret saatlerini sizlere yazımızda detaylıca açıkladık.

8.09.2020Seyahat
Ödüllü modern müzeye ziyaretçi akını

Ödüllü 'modern müze'ye ziyaretçi akını

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde, tarihi evlerin arasında inşa edilen Odunpazarı Modern Müze, Kovid-19 salgını nedeniyle kapattığı kapılarını, 1 Temmuz'da yeniden açmasının ardından 10 bin 629 ziyaretçi ağırladı.

25.08.2020Keyif
Daha anlamlı bir hayat için

Daha anlamlı bir hayat için

W. Somerset Maugham imzalı ’Ay ve Altı Peni’ gerçek bir modern klasik. Yazarın büyük ressam Paul Gauguin’in yaşamından esinlendiği söyleniyor. Romanın ana karakteri de Gauguin gibi resim yapmak için düzenli hayatını, ailesini terk ediyor. Roman da daha anlamlı bir hayat için her şeyi bırakıp gitmeyi tartışıyor...

7.08.2020Kitap Sanat
‘Frekans’ sanatseverlerle buluştu

‘Frekans’ sanatseverlerle buluştu

Boşnak asıllı sanatçı Yasemen Latife Ayvaz ve Hamza Arslan'ın Bodrum'daki arthgallerybodrum’da açılan Frekans adlı sergisi 30 Eylül'e kadar sanatseverlerle buluşacak.

22.07.2020Keyif
Hedefim hat sanatını bir Batılının evine sokabilmek

'Hedefim hat sanatını bir Batılının evine sokabilmek'

Ressam ve tasarımcı Karl Talip Kara, sanat dünyasında kendini bir derviş olarak gördüğünü belirterek "Sanatta bugün hedefim aslında hat sanatını bir Batılının evine sokabilmek." dedi.

1.07.2020Keyif
Sanat dünyasında pandemi etkisi

Sanat dünyasında pandemi etkisi

Artnews’ın haberine göre pandemi sonrası sanat galerilerinin yüzde 33’ünün kapanacağı öngörülüyor. Ünlü Marlborough Gallery, New York şubesini kapattı, aynı durum Londra için de konuşuluyor. Peki Türk sanat ortamında durum ne?

26.06.2020Kitap Sanat
Odunpazarı Modern Müze ziyarete açılıyor

Odunpazarı Modern Müze ziyarete açılıyor

COVID-19 salgını nedeniyle 16 Mart tarihinden bu yana ziyarete kapalı olan OMM - Odunpazarı Modern Müze, kontrollü normalleşme sürecinde tüm sağlık önlemlerini alarak 1 Temmuz 2020 tarihinde yeniden kapılarını açıyor.

23.06.2020Kitap Sanat
Tiyatro kenti Eskişehirde Kovid-19 sürecinde kapanan perdeler açılmayı bekliyor

'Tiyatro kenti' Eskişehir'de Kovid-19 sürecinde kapanan perdeler açılmayı bekliyor

Büyükşehir Belediyesince 2001'de açılmasının ardından 1,5 milyona yaklaşan seyirci sayısına ulaşan Eskişehir Şehir Tiyatroları bünyesindeki sanatçılar, normalleşme sürecinde yeni sezonda sahneleyecekleri oyunlara hazırlanıyor.

8.06.2020Keyif

Yazar Sonuçları

Yine Karacasöğüt rezaleti!

Bodrum’dan Can Pulak “Türkiye’nin neresine baksanız, bir çevre faciasına takılıyor gözünüz” diyor.

15.10.2021

Gerçeğin çiğliği

Bazı konular benim nazarımda tartışmaya kapalıdır. Onlardan biri, kadınların duygusal zekası.

14.10.2021

Sanat tutkunları VIP davette buluştu

İstanbul’u 16 yıldır Akbank’ın ana sponsorluğunda dünya sanat çevrelerinde başarı ile temsil eden Contemporary İstanbul, önceki gün VIP davetle kapılarını açtı. Tersane İstanbul’da düzenlenen fuarın ön izlemesinde birçok ünlü isim buluştu.

6.10.2021

XYZ kuşakları sanatla buluştu

İllüstratör Anej Nuhanovic (42); tecrübeli, duyarlı, şüpheci bir X kuşağı. Endüstriyel tasarımcı Ömer Faruk Boyacı (30); girişimci, esnek, özgür bir Y kuşağı. Karikatürist Arda Mert Tulum (19); işbirlikçi, kararlı, teknolojik Z kuşağından. XYZ kuşaklarının sanatçıları kuşaklar arası iletişimsizliğe ve bireyselleşmeye tepki olarak işbirlikçi ve yenilikçi bir yaklaşımla sanatsal bir buluşma gerçekleştirdi.

23.09.2021

Sahaf Sakallı Lütfü’nün serencamı

Sahaf dünyasında şok etkisi yaratan bir haber çıktı geçen hafta sonu.

14.07.2021

Anlamaya çalışmak

NE söylediğinden ziyade “nasıl söylediğin daha önemlidir” diye bir söz vardır. Çoğu kez “Doğrucu Davut”çu olmak çözümlenebilecek meseleleri kilitlemeye sürükler. Türkiye’nin dış politika üslubu son birkaç yıldır diplomatik esnekliğe yer bırakmayacak ölçüde sert olmaya başladı.

4.07.2021

Enerjisini evde atacak

Çocuklar yüz yüze sanat eğitiminden mahrum! Neyse ki çevrimiçi eğitimlerle her ev bir okul! Ve bu okuldaki dersleri istediğimiz gibi seçebiliriz. Dans da bu eğitimlerden biri olabilir. Dansa ilgisi olduğu sinyalini veren çocuklar kendilerini nasıl geliştirebilir? Uzmanlar anlattı.

24.04.2021

İstanbul’un Tophane kıyısındaki... Rezalet

Osmanlı İstanbul’u iki siluetle tanınır, birisi Suriçi’nin Marmara ve Boğaz başından görünüşü, ikincisi de Tophane kıyılarıdır. Buradaki en mühim eserler hiç şüphesiz ki Mimar Sinan’ın iftihar ettiğimiz Kılıç Ali Paşa Camii ki dolgu bir alandır ve Sultan II. Mahmud tarafından yaptırılan Nusretiye Camii’dir. Çok sanatsever ve bilmiş geçinen birkaç kişi ise tarihi İstanbul’u mahvediyorlar.

21.03.2021

Duvardaki ölümler

Büyük dedeleri ve babalarından miras kalan prens unvanıyla halkının ensesinde boza pişirerek dolaşan Prens Selman’ın dünyanın gündemine girdiği iki konuya bakın...

6.03.2021

Emre Yavuz Rahmaninov çalıyor

Piyanist Emre Yavuz’un Rus besteci Sergey Vasilyeviç Rahmaninov’un (1873-1943) eserlerini seslendirdiği CD’sini dinledim.

29.11.2020

Dünya Sanat Günü kutlandı

Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri 5 Kasım Perşembe günü yapılan tören ile sahiplerine verildi.

12.11.2020

“Pan-Art” dönemi mi?

Geçen marttan beri “korona” salgınıyla yatıp kalkıyoruz. Pandemi, yaklaşan kış ayları ve sonbaharla birlikte tüm dünyada yeniden gündemin birinci sırasına oturdu. Bu köşede de yazdık, pandeminin olumsuz etkilemediği iş kolu yok gibi. Ama bu süreci fırsata çevirenlerin olduğu da bir başka gerçek.

2.11.2020

Urla’da sonbahar

Urla’nın her mevsimini severim ama sonbaharında ışığı ve huzuru başkadır. Ne zaman şehirden kaçıp, sakin birkaç gün geçirelim desek aklımıza ilk gelen yer olur.

24.10.2020

Acarkent’te ev tuttular

Aynı dizide rol alan Kerem Alışık ile Hilal Altınbilek’in birlikte olduğu söylense de ikili bu iddialara karşı çıkmıştı.

5.10.2020

Algı değil bilgi lazım

Oyuncu Fırat Tanış, muazzam bir deneye benzettiği televizyon dizilerine uzun süreli maruz kalan izleyicilerin gerçeklik algısından uzaklaşabileceğine dikkat çekerken, “Maalesef neden sonuç ilişkilerinden kopuk, doğruların yanlışların havada uçuştuğu hikâyelerle bir algı toplumuna dönüştürüldük. Gerçek hayatta da neyin, ne zaman olduğu; kimin, nerede nasıl davrandığını tespit edebilmeniz gittikçe güçleşiyor. Hâlbuki bize en çok bilgi lazım,” diyor.

25.09.2020

Bodrum’daki lüks evini ‘çılgın Türk’e sattı

Ferit Şahenk, Mandarin Oriental’daki malikanesini 16 milyon Euro’ya, ABD’nin fon sihirbazı Ahmet Okumuş’a sattı.

11.08.2020

Beyoğlu’nda yeni bir sahne

Beyoğlu’nu kültür sanat açısından geliştirmeli. Gençlik yıllarımızda konserden sinemaya, tiyatroya kadar bütün sanat etkinlikleri Beyoğlu’nda yapılırdı. Yabancı dilde kitaplar için de gene oraya giderdik. Hiç kuşkusuz yabancı firmaların çıkardığı Batı müziği long play’lerini de Tünel’deki müzik mağazalarından aldıktan sonra Frenç Amerikan’a, Hachette’e, Saray Kitabevi’ne, Necdet Sander’e uğrardık. Dram ve komedi tiyatroları da Tepebaşı’ndaydı. O zaman tiyatroların önünde kuyruklar vardı.

11.08.2020

İyi̇ bi̇r okur olmak kötü yazmaktan i̇yi̇

Yazar Hakan Akdoğan, edebiyatın nitelikli okurlarla belli bir noktaya geleceğine dikkat çekerken, iyi bir okur olmanın kötü bir yazar olmaktan çok daha önemli olduğunu söyledi. Akdoğan, “Nitelikli okur kitlesinin azlığı, nitelikli edebiyat metinlerini raflardan kaldırıp sadece internetten satışa götüren durumdur. O yüzden Türkiye’de iyi okura çok daha fazla ihtiyacımız var” dedi.

24.07.2020

Konseri evden izlemek bir etkinlik midir?

EVDE film ya da canlı bir instagram söyleşisi ya da konseri izlediğinizde bir etkinliğe gitmiş gibi hissediyor musunuz?

28.06.2020