EKSTRA
MENÜ

Özlem Türeci

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 258 haberi bulunmuştur.

Özlem Türeci Haberleri

Koronavirüs aşısının mucitleri Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeciye bir müjde daha

Koronavirüs aşısının mucitleri Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci'ye bir müjde daha

Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci tarafından kurulan Almanya merkezli BioNTech şirketinin hisseleri, bir yılda 4 kat değerlendi.

11.12.2020Dünya
Bir yılda 4 kat değerlendi

Bir yılda 4 kat değerlendi

Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci tarafından kurulan Almanya merkezli BioNTech şirketinin hisseleri, bir yılda 4 kat değerlendi.

11.12.2020Avrupa
Bilim Kurulu onayladı

Bilim Kurulu onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi danışma kurulu, Türk bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in yönettiği BioNTech ile Pfizer’ın geliştirdiği koronavirüs aşısına yeşil ışık yaktı.

12.12.2020Dünya
BioNTech’in hisseleri bir yılda 4 kat değerlendi

BioNTech’in hisseleri bir yılda 4 kat değerlendi

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından kurulan Almanya merkezli BioNTech şirketinin hisseleri, bir yılda 4 kat değerlendi.

12.12.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Pfizer-Biontechin koronavirüs aşısı için Trumptan flaş açıklama

Son dakika haberi: Pfizer-Biontech'in koronavirüs aşısı için Trump'tan flaş açıklama!

Aşı haberlerinde son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), acil kullanım için Pfizer-Biontech ortak yapımı COVID-19 aşısını onayladı. ABD Başkanı Trump, ilk aşının 24 saatten daha kısa sürede yapılacağını duyurdu Böylece 332 milyonluk nüfusu bulunan ABD'de, bu ay sonuna kadar ilk parti olarak 6,4 milyon doz aşının dağıtılması ve iki doz aşılama uygulaması nedeniyle ilk etapta 3 milyon kişiyi kapsaması planlanıyor.

12.12.2020Dünya
Dünyanın gözü burada Aşı oldu ve ilk yorumu yaptı

Dünyanın gözü burada! Aşı oldu ve ilk yorumu yaptı

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech ve Amerikan ilaç devi Pfizer'ın ürettiği koronavirüs aşısı ABD'de bugün uygulanmaya başladı.

14.12.2020Dünya
Son dakika haberi: DSÖden flaş aşı hamlesi...

Son dakika haberi: DSÖ'den flaş aşı hamlesi...

Dünya Sağlık Örgütü’nden üst düzey bir yetkili salı günü yaptığı açıklamada, Pfizer firmasının yetkilileri ile yaptıkları görüşmede Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin geliştirdiği koronavirüs aşısını mümkün olan en kısa sürede küresel kullanıma sunmak için süreci değerlendirdiklerini söyledi.

15.12.2020Dünya
Son dakika haberi: Önce aşı şimdi de korona ilacında Türk keşfi

Son dakika haberi: Önce aşı şimdi de korona ilacında Türk keşfi

Son dakika haberi.. Koronavirüs aşısını bulan Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’nin ardından bir Türk daha COVID-19’a çare oldu. Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi Formycon, Prof. Dr. İbrahim Benter’in keşfettiği ve hastalığa karşı önerdiği yöntemi kullanarak ilk COVID-19 ilacını üretti.

16.12.2020Dünya
Son dakika... Financial Times, Özlem Türeci ve Uğur Şahini Yılın Kişisi seçti

Son dakika... Financial Times, Özlem Türeci ve Uğur Şahin'i 'Yılın Kişisi' seçti

Financial Times (FT) gazetesi Yılın Kişisi olarak koronavirüs aşısını bulan BioNTech'in kurucuları Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci'yi seçti

16.12.2020Dünya
Yılın Kişisi olarak seçilen Özlem Türeci kimdir Özlem Türecinin biyografisi

'Yılın Kişisi' olarak seçilen Özlem Türeci kimdir? Özlem Türeci'nin biyografisi

Financial Times (FT) gazetesi, Yılın Kişisi olarak koronavirüs aşısını bulan BioNTech'in kurucuları Türk bilim insanları Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'i seçti. Özlem Türeci’nin Yılın Kişisi olarak seçilmesi sosyal medyanın da en çok konuşulan konularından biri oldu. Peki, 'Yılın Kişisi' olarak seçilen Özlem Türeci kimdir?

16.12.2020Gündem
Gurbetçiler aşıda ikiye bölündü

Gurbetçiler aşıda ikiye bölündü

Türk göçmenlerin çocukları olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, kurdukları biyoteknoloji firmasıyla koronavirüse karşı geliştirilen küresel aşı yarışında ilk sırada yer alırken, Almanya’daki gurbetçiler aşı olmakta ikiye bölündü.

16.12.2020Avrupa
Son dakika haber: ABDnin uyguladığı aşıyla ilgili flaş gelişme... New York Times duyurdu Tedirgin eden haber

Son dakika haber: ABD'nin uyguladığı aşıyla ilgili flaş gelişme... New York Times duyurdu! Tedirgin eden haber

Son dakika haberi... Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci'nin yönettiği Almanya merkezli biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer'in ortak ürettiği koronavirüs aşısı İngiltere ve Kanada'nın ardından ABD'de uygulanmaya başladı. Amerikan medyası aşıyı olan bir sağlık çalışanının ciddi alerjik reaksiyon gösterdiğini yazdı.

16.12.2020Dünya
Financial Times Türk çifti seçti: 2020 yılının insanları

Financial Times Türk çifti seçti: 2020 yılının insanları

Korona salgınına umut olan aşıyı geliştiren Türk bilim insanları Özlem Türeci ile Uğur Şahin, İngiliz Financial Times gazetesi tarafından ‘Yılın insanları’ seçildi.

17.12.2020Dünya
Koronavirüs (koronavirüs) ilacı ne zaman çıkacak Türk bilim insanı duyurdu

Koronavirüs (koronavirüs) ilacı ne zaman çıkacak? Türk bilim insanı duyurdu!

Koronavirüs aşısını bulan Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’nin ardından, Prof. Dr. İbrahim Benter, koronavirüs ilacını bulduğunu açıkladı. ABD'de tıp eğitimi alan ve bu alanda 34 yıl araştırmalar yapan Kıbrıs Türkü Prof. Dr. İbrahim Benter, ürettiği 'ACE2/Angiotensin-(1-7)" isimli sistemle yeni tip koronavirüsün önüne geçebileceğini söyledi. Peki, Koronavirüs (koronavirüs) ilacı ne zaman çıkacak?

17.12.2020Gündem
Almanya Başbakanı Angela Merkel Türk profesörlere teşekkür etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel Türk profesörlere teşekkür etti

BioNTech'in kurucuları Prof. Uğur Şahin ve Özlem Türeci tüm dünyaya koronavirüse karşı mücadelede geliştirdikleri aşıyla umut oldu. Avrupa gelecek hafta aşılamaya başlamaya hazırlanırken Başbakan Merkel, sağlık Bakanı ve Bilim Bakanıyla birlikte Prof. Şahin ve Türeci hocalarla video konferans aracılığıyla görüştü.

17.12.2020Dünya
11 aylık aşı, 30 yıllık tecrübenin ürünü

'11 aylık aşı, 30 yıllık tecrübenin ürünü'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Bilim Bakanı Anja Karliczek, koronavirüse karşı aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci’yi aradı. Telekonferanslı görüşmede Merkel ve hükümet üyeleri iki hocaya “Dünyaya umut oldunuz, sizinle çok büyük gurur duyuyoruz” dedi.

17.12.2020Avrupa
mRNA teknolojisinin mucidi: Katalin Kariko

mRNA teknolojisinin mucidi: Katalin Kariko

Pfizer/BioNtech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının temel aldığı mRNA teknolojisini geliştiren Macar asıllı bilim insanı Katalin Kariko, "İnsanların keşfimizi keşfetmeleri uzun zaman aldı. Aşıyı bir paket çikolata kaplı fıstıkla kutladım. Ama asıl kutlamayı yazın bu sıkıntılar sona erince; virüsü, aşıyı unuttuğumuz zaman yapacağım" dedi.

18.12.2020Teknoloji
Merkel, Türk aşı mucitlerini tebrik etti

Merkel, Türk aşı mucitlerini tebrik etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüse karşı aşı geliştiren Prof. Uğur Şahin ile eşi Dr. Özlem Türeci’yi arayarak tebrik etti.

18.12.2020Dünya
Son dakika haberi: Gizli koronavirüs aşısı fiyatlarını yanlışlıkla Twitterda paylaştı Belçikada skandal..

Son dakika haberi: Gizli koronavirüs aşısı fiyatlarını yanlışlıkla Twitter'da paylaştı! Belçika'da skandal..

Son dakika haberi.. Belçikalı bakan, gizli kalması gereken koronavirüs aşısı fiyatlarını Twitter'dan paylaşarak büyük bir skandala imza attı. Ortaya çıkan aşı fiyatları ise dikkat çekti.

18.12.2020Dünya
Türk doktorlara derin saygı duyuyorum

'Türk doktorlara derin saygı duyuyorum'

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Alman Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada koronaya karşı aşı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci’nin çalışmalarını övdü. Türk doktorların dünyaya büyük katkıda bulunduklarını belirten Guterres, “Onların başarılarını derinden takdir ediyorum” dedi.

18.12.2020Avrupa
Guterres de uğur ve özlem hocaları övdü

Guterres de uğur ve özlem hocaları övdü

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Alman Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada koronavirüse karşı aşı geliştiren Prof. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye övgüde bulundu.

19.12.2020Dünya
Günaydın Avrupa, gözünüz aydın Avrupalılar

Günaydın Avrupa, gözünüz aydın Avrupalılar

Zaman zaman “Şu ‘bizim Almanları’ anlamak kolay değil” diye yazıyorum. Yalnız “bizim Almanları” mı? Tabii ki hayır. “Şu ‘bizim Avrupalıları’ da anlamak kolay değil. Hem de hiç kolay değil. Hatta zor. Zaman zaman ise imkânsız.

19.12.2020Avrupa
ABDde araştırma... Koronavirüs aşısı alerji yapıyor mu

ABD'de araştırma... Koronavirüs aşısı alerji yapıyor mu?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla ilgili ortaya çıkan alerjik tepkileri araştırdıklarını bildirdi.

19.12.2020Dünya
Komşu ülke Bulgaristan’da koronavirüs aşısı yapılmaya başlıyor

Komşu ülke Bulgaristan’da koronavirüs aşısı yapılmaya başlıyor

Sağlık bakanlığı yetkilisi Angel Kunchev pazar günü yaptığı açıklamada 27 Aralıkt’ta aşılama sürecini başlatacaklarını bildirdi.

20.12.2020Dünya
ABD ve Rusya arasında aşı savaşı Rus uzmandan çarpıcı sözler

ABD ve Rusya arasında aşı savaşı! Rus uzmandan çarpıcı sözler

Ünlü Rus doktor ve televizyon sunucusu Aleksandr Myasnikov, Rusya'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemek için geliştirdiği Sputnik V aşısının denenmediğini öne süren Batılı meslektaşlarını eleştirerek, Rus aşısı ile Pfizer'in aşısı arasında karşılaştırma yaptı. Myasnikov, "ABD’nin aşısının ne kadar ‘kötü’ olduğu şeklinde bir tartışmaya girmek istemiyorum. Onlar gibi olmamak lazım. Fakat aynaya bakmalarını önermekten de geri duramayacağım” ifadelerini kullandı.

20.12.2020Dünya
Son dakika... Avrupa Birliğinden BioNTech/Pfizerin aşısına onay geldi

Son dakika... Avrupa Birliği'nden BioNTech/Pfizer'in aşısına onay geldi

Son dakika haberleri... Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'nin yönettiği Almanya merkezli BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer'in geliştirdiği Covid-19 aşısının AB'de kullanılmasına yönelik tavsiye kararı verdi. Avrupa Birliği'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu da tavsiye kararına uyarak nihai onayı verdi ve dağıtım iznini çıkardı.

21.12.2020Dünya
EMAdan aşıya onay

EMA'dan aşıya onay

Avrupa kamuoyu dört gözle bu haberi bekliyordu. Hollanda’nın Amsterdam kentindeki Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) İnsanlar İçin Tıbbi Ürünler Komisyonu (CHMP), Prof. Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin başında olduğu BioNTech ve Amerikan ilaç devi Pfizer’ın aşısına onay verilmesi konusunda tavsiye kararı aldı.

21.12.2020Avrupa
Son dakika... Koronavirüs aşısının mucidi, dünyanın umudu Prof.Uğur Şahinden Hürriyete özel açıklama

Son dakika... Koronavirüs aşısının mucidi, dünyanın umudu Prof.Uğur Şahin'den Hürriyet'e özel açıklama

Son dakika haberleri...Dünyayı kasıp kavuran ve yeni mutasyon haberleriyle tüm ümitleri bir anda yeniden karartan koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyla dünyanın umudu olan Prof. Uğur Şahin, Hürriyet Grubu'na konuştu. Prof. Uğur Şahin, Avrupa İlaç Ajansı ve AB Komisyonu'nun BioNTech ve Pfizer'in aşısına onay verdiği gün Hürriyet'in Almanca haber portalı hürriyet.de yayın yönetmeni Christian Ehrhardt ve Hürriyet Berlin Temsilcisi Celal Özcan'ın sorularını yanıtladı. Prof. Şahin telefonla yaptığımız söyleşide, eşi Özlem Türeci ile birlikte başında oldukları BioNTech ve Amerikan ilaç devi Pfizer ile birlikte geliştirdikleri aşının Türkiye'ye de gönderilmesi hangi aşamada? Aşı ne kadar etkili? Koronavirüsün yeni mutasyonuna karşı etkisi geçerli mi? Aşı nasıl işliyor? Türkiye'yle bağları ve daha bir çok soru üzerine ilginç açıklamalarda bulundu.

22.12.2020Dünya
Son dakika... BioNTech/Prizerın koronavirüs aşısının adı Comirnaty olarak açıklandı

Son dakika... BioNTech/Prizer'ın koronavirüs aşısının adı Comirnaty olarak açıklandı

BioNTech, Prizer ile ortak geliştirdiği Kovid-19 aşısının, AB'de "Comirnaty" adı altında pazarlanacağını duyurdu.

22.12.2020Dünya
Dünyanın umudu Prof. Dr. Uğur Şahin, Hürriyet’e konuştu: Türkiye için yeterli doz depoladık

Dünyanın umudu Prof. Dr. Uğur Şahin, Hürriyet’e konuştu: 'Türkiye için yeterli doz depoladık'

Dünyayı salgından kurtarması beklenen aşılardan birine imza atan Türk bilim insanı Uğur Şahin, Türkiye ile kısa süre içinde bir sözleşmenin imzalanacağı müjdesini verdi. Alman BioNTech firmasının başındaki Profesör Doktor Şahin, “Türkiye için yeterli doz depoladık. Aşıların nakliyatında sorun olacağını düşünmüyorum” dedi.

23.12.2020Dünya
Aşı kampanyasında görev yapacak 6 bin 500 asker daha

Aşı kampanyasında görev yapacak 6 bin 500 asker daha

Avupa’da pazar günü koronavirüse karşı aşı kampanyası başlıyor. Aşı dozları AB ülkelerine doğru yola çıktı. Almanya aşı kampanyasında görev yapacak asker sayısını 6 bin 500 daha artırdı.

23.12.2020Avrupa
Bakan Koca, BioNTech ile Pfizerin ürettiği aşının da Türkiyeye geleceğini duyurdu

Bakan Koca, BioNTech ile Pfizer'in ürettiği aşının da Türkiye'ye geleceğini duyurdu

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'nin yönettiği BioNTech şirketi ile Amerikan ilaç devi Pfizer'in ürettiği aşının da Türkiye'ye geleceğini duyurdu. Bakan Koca, mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşının Türkiye'ye gelmesi için sözleşmenin bugün yarın imzalanacağını açıkladı.

24.12.2020Haber
Son dakika haber... Koronavirüse karşı geliştirilen BionTech aşısının sözleşme detayları belli oldu

Son dakika haber... Koronavirüse karşı geliştirilen BionTech aşısının sözleşme detayları belli oldu

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'nin yönettiği BioNTech şirketi ile Amerikan ilaç devi Pfizer'in ürettiği aşının da Türkiye'ye geleceğini duyurdu. Bakan Koca, mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşının Türkiye'ye gelmesi için sözleşmenin bugün yarın imzalanacağını açıkladı.

24.12.2020Gündem
Çin aşısı pazartesi Türkiye’de

Çin aşısı pazartesi Türkiye’de

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Çin aşısının Türk insanında etkili olduğuna eminiz. Aşının erken dönemde koruyuculuğu yüzde 91.25 oranında, bu giderek artacak” dedi. Aşıların pazartesi günü Türkiye’de olacağını söyleyen Bakan dün Bilim Kurulu sonrası şu açıklamaları yaptı:

25.12.2020Gündem
İrlanda Türk profesörlerin aşısını onayladı

İrlanda Türk profesörlerin aşısını onayladı

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen Pfizer & BioNTech aşısı bir ülke tarafından daha onaylandı. İrlanda Sağlık Bakanı Stephen Donelly, Pfizer BioNTech koronavirüs aşısının onaylandığını söyledi.

25.12.2020Dünya
Pfizer/BionTech corona virüs aşısı Türkiyeye ne zaman gelecek Sözleşme imzalandı

Pfizer/BionTech corona virüs aşısı Türkiye'ye ne zaman gelecek? Sözleşme imzalandı

BionTech koronavirüs aşısının ne zaman Türkiye'ye geleceği gündemde yer alırken, son dakika gelişme yaşandı. Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'nin yönettiği BioNTech şirketi ile Amerikan ilaç devi Pfizer'in ürettiği koronavirüs aşısında anlaşma imzalandı. Sağlık Bakanı Koca açıklamasında, "Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur" dedi. İşte, ayrıntılar.

25.12.2020Gündem
Almanya aşılamaya bugün başlıyor

Almanya aşılamaya bugün başlıyor

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Türk bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer’ın yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği aşı ile bugün başlanacak aşılama sürecine ülkesinin hazır olduğunu söyledi.

26.12.2020Avrupa
Pfizer/BionTech aşısı Güney Kıbrısta

Pfizer/BionTech aşısı Güney Kıbrıs'ta

Prof. Dr. Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği Pfizer/BionTech aşısı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Larnaka Havalimanı'na ulaştı.

26.12.2020Dünya
Uğur Şahinden Türkiye müjdesi Üretim alanı açmayı planlıyoruz

Uğur Şahin'den Türkiye müjdesi! 'Üretim alanı açmayı planlıyoruz'

Pfizer/BionTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının arkasındaki isim olan Prof. Dr. Uğur Şahin katıldığı televizyon yayınında çok önemli açıklamalar yaptı. Ortaya çıkan yeni mutasyonun Kovid-19 aşılarını etkileyip etkilemeyeceği konusuna açıklık getiren Uğur Şahin aynı zamanda Türkiye'ye yapmak istedikleri yatırımla ilgili olarak da müjde verdi.

26.12.2020Dünya
Almanyada ilk koronavirüs aşısı yapıldı

Almanya'da ilk koronavirüs aşısı yapıldı

Almanya'da Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen Pfizer/BioNTech koronavirüs (Kovid-19) aşısı 101 yaşındaki Edith Kwoizalla'ya yapıldı.

26.12.2020Dünya
Pandemiyle geçen bir tam yıl...

Pandemiyle geçen bir tam yıl...

Ateş, kuru öksürük, yorgunluk, tat ve koku kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı... Ağır bir grip mi bu, yoksa henüz adı konulmamış bir solunum yolu hastalığı mı? Peki ya çaresi... Yaklaşık bir yıl önce kendimizi bu belirtiler ve soruların ortasında bulduk. 2020 insanlığın yaşadığı en zor yıllardan biri olarak tarihe geçti! İşte salgının başından bu yana yaşadıklarımızın özeti...

27.12.2020Hürriyet Pazar
Unutulmaz bir yıl... 2020 nasıl geçti

Unutulmaz bir yıl... 2020 nasıl geçti?

Herkese “Bitsin artık” dedirten 2020 defterini kapatmak üzereyiz. Dünyayı etkisi altına alan pandeminin yanı sıra yıl boyunca yangın, deprem ve kazaların ardı arkası kesilmedi… Felaketler yılı ilan edilen 2020’de iyisiyle kötüsüyle yaşanan olayların üzerinden geçtik.

27.12.2020Hürriyet Pazar
Almanya’da aşı sevinci

Almanya’da aşı sevinci

Almanya’da koronavirüse karşı aşı kampanyası başladı. 400’ün üzerinde aşı merkezinde randevu sistemiyle aşı yapılıyor. Aşıya gidenlerden kimlik, varsa aşı karnesi isteniyor.

27.12.2020Avrupa
COVID-19 karamsarlığı da tetikledi

COVID-19 karamsarlığı da tetikledi

İnsanlık tarihinde dünyanın çeşitli kesimlerinde zaman zaman bulaşıcı hastalık salgınları yaşandı. Milattan önce 429-426 yıllarındaki ‘Atina salgını’ yüzünden 75-100 bin kişi yaşamını yitirdi. Daha sonraki yüzyıllarda ‘Kara ölüm’ olarak bilinen veba salgınları da milyonlarca can aldı. Kolera salgınları da öyle.

30.12.2020Avrupa
‘Bu virüs çok acımasız vuruyor’

‘Bu virüs çok acımasız vuruyor’

Almanya Sağlık Bakanı Spahn ve Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Wieler aşılamaya başlanmasına rağmen virüsün bulaşmasını önlemek için sosyal mesafe, temas ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymaya çağırdı. Sağlık Bakanı Spahn, “Bu virüs çok acımasız vuruyor, ancak aşı bulunmuş olmasına da sevinelim” dedi.

30.12.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Karamsarlığın rakamlardan iyimserliğim aşılardan

MART ayından sonrası için iyimserim, marta kadar ise ihtiyatlı bir iyimserliğim var. Hafif karamsar bile denebilir. Çünkü vaka sayısı hala 32 binlerde, hasta sayısı 7 binlerde, ölen vatandaşımızın sayısı da 200’lerin üzerinde...

17.12.2020

Covid-19 aşı çalışmalarında öne çıkan Türk bilim insanlarına bir yenisi eklendi

Covid 19’u durdurmak için bilim insanlarının yürüttüğü aşı çalışmaları sonuç vermeye başladı. Şu ana kadar Covid-19’a karşı üretilen ve etkili olduğu kabul edilen iki büyük firmanın aşısında ise Türk bilim insanları öne çıktı.

18.12.2020

Kapkaranlık bir pandeminin apaydınlık 20 umut insanı

Geçen yıl köşemde bir yenilik yaptım ve “Yılın 20 İnsanı”nı seçtim.

20.12.2020

Sonunda gidiyorsun 2020

ARKASINDA gözyaşı ve acı bırakarak gidiyor 2020. Bu perşembe saatler 24.00’ü gösterdiğinde hatırlamak istemeyeceğimiz bir yılı geride bıkacağız. Her yıl büyük umutlarla girilen yılbaşı gecesini bile hapis olarak evde tek başına geçireceğiz. Ne arkadaşlarımız olacak yanımızda, ne de akrabalarımız.

28.12.2020

Gönüllü oldum aşım yapıldı

İLGİNÇ ve zor bir yıl oldu. Bu yılın başında hiçbirimiz bir virüsle dünyanın kapanacağını, evlere zorunlu gireceğimizi, iş yapma alışkanlıklarımızın değişeceğini düşünememiştik.

29.12.2020