EKSTRA
MENÜ

Kovid Aşısı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.971 haberi bulunmuştur.

Kovid Aşısı Haberleri

Son dakika... Bu kadarına da pes... Aşıda çirkin oyun deşifre oldu

Son dakika... Bu kadarına da pes... Aşıda çirkin oyun deşifre oldu!

Milyonlarca kişinin hayatını kurtaran koronavirüs aşıları ile ilgili ortaya atılan korkunç iddia kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu. Video kısa sürede yüzlerce defa paylaşılarak viral olurken görüntüler ile ilgili beklenen açıklama geldi.

15.10.2021Dünya
Son dakika: En etkili koronavirüs aşısı açıklandı... 76 kat arttı

Son dakika: En etkili koronavirüs aşısı açıklandı... 76 kat arttı!

Dünya yaklaşık 2 yıldır koronavirüsün pençesinde. Virüse karşı pek çok aşı geliştirilmiş durumda. Bilim dünyasından gelen son haber ile virüse karşı en çok antikor üreten aşı belli oldu. İşte ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen çalışmanın sonuçları...

14.10.2021Dünya
Son dakika... Sputnik Light aşısının Delta varyantına karşı etkinlik oranı belli oldu

Son dakika... Sputnik Light aşısının Delta varyantına karşı etkinlik oranı belli oldu

Son dönemde dünya genelinde baskın tür haline gelen Delta varyantı ile mücadele sürüyor. Pek çok ülke Delta'ya karşı takviye doz kararı alırken, Rusya Sputnik Light koronavirüs aşısının Delta varyantına karşı etkinlik oranını yüzde 70 olarak açıkladı. Söz konusu açıklamada Sputnik Light'ın bazı iki doz olarak uygulanan aşılardan daha etkili olduğu iddiası da yer aldı.

13.10.2021 Dünya
Koronavirüs aşılarında etkinlik bilmecesi...  Bilim insanları son noktayı koydu

Koronavirüs aşılarında 'etkinlik bilmecesi'... Bilim insanları son noktayı koydu!

Dünya son dönemde koronavirüs aşılarının etkinliği hakkında peş peşe gelen açıklamaları konuşuyor... Tabiri caizse bilmeceye dönen bu konu hakkında ABD'li bilim insanları son noktayı koydu. Aşıdaki 'etkinlik bilmecesi' çözüldü...

13.10.2021Dünya
Son dakika... DSÖden flaş takviye aşı açıklaması

Son dakika... DSÖ'den flaş 'takviye aşı' açıklaması

Özellikle Delta varyantı sonrası pek çok ülkenin aldığı takviye doz kararına DSÖ'den çok sert bir eleştiri geldi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu kararların 'adaletsiz' olduğunu iddia etti ve durdurulması gerektiğini söyledi.

13.10.2021Dünya
AB, CureVacın Kovid-19 aşısının değerlendirme sürecini durdurdu

AB, CureVac'ın Kovid-19 aşısının değerlendirme sürecini durdurdu

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyici kurumu Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Alman firması CureVac tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen "CVnCoV" adlı aşının değerlendirmesini durdurduğunu duyurdu.

13.10.2021Dünya
Aşı tüm aileye kalkan oluyor Riski yüzde 97 azalttı...

Aşı tüm aileye kalkan oluyor! Riski yüzde 97 azalttı...

İsveçli bilim insanları, aile üyeleri virüse karşı bağışıklık kazanan aşılanmamış kişilerin Kovid-19'a yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu keşfetti.

12.10.2021Dünya
Son dakika: İngiltereden gündeme bomba gibi düşen aşı iddiası... Rusya tüm bilgileri çaldı

Son dakika: İngiltere'den gündeme bomba gibi düşen aşı iddiası... Rusya tüm bilgileri çaldı!

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, Rusya, Sputnik V aşısını geliştirmek için Oxford aşısının planını çaldı. İsmi gizli tutulan güvenlik kaynakları 'elimizde kanıt var' derken, kısa sürede dünya gündemine birinci sıradan giriş yapan haber ile ilgili Rusya'dan açıklama geldi.

11.10.2021Dünya
Brezilya Devlet Başkanı Kovid-19 aşısı olmadığı için futbol maçına alınmadı

Brezilya Devlet Başkanı Kovid-19 aşısı olmadığı için futbol maçına alınmadı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Kovid-19 aşısı yaptırmadığı için Santos-Gremio futbol maçının oynandığı stadyuma alınmadığını açıkladı.

11.10.2021Dünya
Son dakika: Koronavirüs aşısında yeni yan etki iddiası... Yüzlerce kişi başvurdu

Son dakika: Koronavirüs aşısında yeni yan etki iddiası... Yüzlerce kişi başvurdu!

Dünya yaklaşık 2 yıldır koronavirüsün (Kovid-19) pençesinde... Son dönemde pek çok ülke takviye doz kararı aldı. O ülkelerden birisi olan ABD'de yan etki tartışmalarına bir yenisi eklendi. Aşı olan pek çok kişi yeni bir şikayet ile doktorlara başvururken uzmanlardan konuyla ilgili açıklama geldi.

11.10.2021Dünya
Kovid aşısını reddeden kadına böbrek nakli reddedildi

Kovid aşısını reddeden kadına böbrek nakli reddedildi

Dini inançları gereği aşı olamayacağını savunan 56 yaşındaki Lutali, 5. evre böbrek hastalığına sahip olmasına rağmen aşı olmayı reddedince kendisine böbrek nakli yapılmadı.

8.10.2021Dünya
Son dakika: Pfizerden flaş aşı açıklaması

Son dakika: Pfizer'den flaş aşı açıklaması

Gelen son dakika haberine göre, BioNTech ile birlikte koronavirüs aşısı üreten Pfizer aşının 5 ila 12 yaş grubuna da yapılabilmesini sağlayacak acil kullanım onayı için FDA'ya başvurdu.

7.10.2021Dünya
Son dakika: Aşı karşıtlarının kanıtı çöktü... BioNTech aşısında liste belli oldu

Son dakika: Aşı karşıtlarının 'kanıt'ı çöktü... BioNTech aşısında liste belli oldu

Dünyanın koronavirüs ile mücadelesi sürerken aşı karşıtlarının argümanlarını çürütecek yeni bir haber geldi. Bilim insanları Türkiye'de de kullanılan BioNTech aşısı için ezber bozan açıklamalarda bulundu.

7.10.2021Dünya
Yunanistan’dan aşılılar için özgürlükleri genişletme kararı

Yunanistan’dan aşılılar için özgürlükleri genişletme kararı

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı sertifikası olanlar için özgürlüklerin genişletileceğini duyurdu.

7.10.2021Dünya
Aşısı olmayı reddeden Hollanda Güzeli Miss World yarışmasından çekildi

Aşısı olmayı reddeden Hollanda Güzeli Miss World yarışmasından çekildi

Koronavirüs salgını dünyanın dört bir yanında yayılmaya devam ederken hemen tüm ülkelerde devam eden aşı kampanyaları sayesinde vaka ve ölüm sayılarındaki düşüş de devam ediyor. Öte yandan birçok insan da aşı yaptırmamakta ısrar ediyor ve çeşitli kısıtlamalarla karşılaşıyor. Bunlardan birisi de Hollanda Güzeli seçilen Türk asıllı Dilay Willemstein...

6.10.2021Dünya
ABde Kovid-19a karşı tam aşılanan yetişkin nüfusun oranı yüzde 75i geçti

AB'de Kovid-19'a karşı tam aşılanan yetişkin nüfusun oranı yüzde 75'i geçti

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerde yaşayan yetişkinlerin yüzde 75'inden fazlasının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tam aşılandığını duyurdu.

6.10.2021Dünya
Koronavirüs aşısı kalp krizini tetikliyor mu Prof. Dr. Kıraliden net yanıt

Koronavirüs aşısı kalp krizini tetikliyor mu? Prof. Dr. Kırali'den net yanıt

Koşuyolu Yüksek İhtisas Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi 2021-2022 Akademik Açılış Yılı Töreni'nde DHA'ya açıklama yapan Hamidiye Tıp Fakültesi Dekanı ve Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kaan Kırali, " Aşı olmayanlar, korkunç bir akciğer yetmezliği ile karşı karşıya kalıyor. Aşının kalp krizini tetikleme şansı sıfır. Kalp krizi olması için, damarlarınızda belli bir tıkanıklığın olması ve o tıkanıklığın da artması ya da yırtılarak bir pıhtılaşmaya yol açması gerekir." dedi.

29.09.2021Gündem
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonundan bebeğe yanlışlıkla Kovid-19 aşısı yapıldığı iddiasına ilişkin açıklama

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonundan "bebeğe yanlışlıkla Kovid-19 aşısı yapıldığı" iddiasına ilişkin açıklama

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, "bebeklere yanlışlıkla Kovid-19 aşısı uygulandığı" iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, aşılarda senelerdir barkod sisteminin kullanıldığını, dolayısıyla böyle bir ihtimalin söz konusu bile olamayacağını bildirdi.

23.09.2021Haber
Dikkat çeken 3. doz araştırması  10 kat daha fazla antikor

Dikkat çeken 3. doz araştırması! 10 kat daha fazla antikor

İsrail'de yapılan bir araştırmada, Kovid-19 aşısının üçüncü dozunun ikincisine kıyasla 10 kat daha fazla antikor ürettiği ortaya çıktı.

15.09.2021Dünya
Kovid aşısı olan Mağara adamından ders gibi sözler Virüs ayırım yapmıyor

Kovid aşısı olan 'Mağara adamı'ndan ders gibi sözler! 'Virüs ayırım yapmıyor'

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Pirot şehrinde azları ağaç üstünde kışları mağarada yaşayan bir adam hiç insan içine çıkmamasına rağmen Kovid-19 aşısı yaptırdı. Panta Petrovic, aşısını olduktan sonra ders niteliğinde sözler sarf etti.

14.08.2021Dünya
Kovid bana bir şey yapamaz demişti... Son sözleri Keşke aşı olsaydım oldu

'Kovid bana bir şey yapamaz' demişti... Son sözleri 'Keşke aşı olsaydım' oldu!

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en büyük silahımız olan Kovid-19 aşıları tüm dünyada uygulanmaya devam ediyor. Öte yandan aşılara güvenmeyen ya da kendini aşı olmaya ihtiyacı olmayacak kadar güçlü ve sağlıklı adlandıran insanlar aşı olmayı reddetmeye devam ediyor. Bu yersiz özgüvenin son kurbanlarından biri de İngiliz John Eyers oldu.

5.08.2021Dünya
İngilterede aşılama meyve verdi

İngiltere'de aşılama meyve verdi

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu 'Kovid aşısı İngiltere'de '22 milyon kişinin virüsü kapmasını, 60 bin kişinin de ölmesini engelledi' açıklamasını yaparak salgınla mücadelede aşılamanın öneminin bir kez daha altını çizdi.

30.07.2021Haber
İngilterede aşı mucizesi: On binlerce kişi böyle kurtuldu

İngiltere'de aşı mucizesi: On binlerce kişi böyle kurtuldu!

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu 'Kovid aşısı İngiltere'de '22 milyon kişinin virüsü kapmasını, 60 bin kişinin de ölmesini engelledi' açıklamasını yaparak salgınla mücadelede aşılamanın öneminin bir kez daha altını çizdi.

30.07.2021Dünya
Son dakika haberi: Irakta yangın felaketi... Kovid hastanesinde 92 kişi hayatını kaybetti

Son dakika haberi: Irak'ta yangın felaketi... Kovid hastanesinde 92 kişi hayatını kaybetti

Dünya bu sabaha Irak'tan gelen korkunç yangın haberiyle uyandı. Koronavirüs hastanesinde çıkan yangında 92 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Ülkede nisan ayında başkent Bağdat'ta da koronavirüs hastalarının kaldığı hastanede yangın çıkmış, 82 kişi hayatını kaybetmişti.

13.07.2021Dünya
Son dakika haberler: İngilterede aşı olmayana iş yok Yasa çalışması başladı

Son dakika haberler: İngiltere'de aşı olmayana iş yok! Yasa çalışması başladı

İngiltere hükümeti aşı olmayanların sağlık hizmeti verecek kurumlarda işe girmesini engelleyecek bir yasa üzerinde çalışıyor.

30.05.2021Dünya
İngiltere ve Taylandda uygulanmaya başladı... Köpekler koronavirüsü koklayarak buluyorlar

İngiltere ve Tayland'da uygulanmaya başladı... Köpekler koronavirüsü koklayarak buluyorlar!

İngiltere ve Tayland'da yeni başlayan bir uygulamada detektör köpekler Kovid-19'lu kişileri tespit etmekte kullanılmaya başlandı. Köpekler hassas burunları sayesinde koronavirüsü hem çok kısa sürede hem de yüksek bir doğruluk oranıyla tespit edebiliyor.

28.05.2021Dünya
Rusya hayvanlara Kovid aşısı uygulamaya başlıyor

Rusya hayvanlara Kovid aşısı uygulamaya başlıyor

Rus yetkililer, koronavirüse karşı hayvanları aşılamaya başladıklarını söyledi.

27.05.2021Dünya
Uğur Şahinden çocuklar için aşı açıklaması

Uğur Şahin'den çocuklar için aşı açıklaması

'Kovid-19 aşısı 12-15 yaş aralığına ne zaman yapılacak?' sorusu BioNTech'ten gelen açıklama ile yanıt buldu. Yapılan açıklamada AB üyesi ülkeler için tarih verildi.

29.04.2021Dünya
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Ev halkı dışında kimseyle görüşmeyin dedi, en büyük kaygısını açıkladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, 'Ev halkı dışında kimseyle görüşmeyin' dedi, en büyük kaygısını açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs salgınındaki son durumla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Vaka sayılarının zirveye ulaştığı şu günlerde iftar davetlerinden kaçınılması gerektiğini söyleyen Yavuz, "Ev halkı dışında kimseyle bir araya gelebileceğimiz bir dönemde değiliz" dedi. ''Benim en büyük kaygım, Türkiye'de şu anda Güney Afrika varyantı'' diyen Yavuz, ''Şu anki oran yüzde 1-2 gibi görünüyor. Ama bu varyantın daha detaylı sistematik olarak veri analizi yapmamız lazım. Çünkü bunun aşıdan kaçma, aşıyı etkisiz kılma riski var'' uyarısında bulundu.

13.04.2021Gündem
Son dakika haber: Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Kocadan açıklama Mutasyon koronavirüs ülke geneline yayıldı... Aşılamada hedef Haziran sonu

Son dakika haber: Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'dan açıklama! Mutasyon koronavirüs ülke geneline yayıldı... Aşılamada hedef Haziran sonu

Son dakika haberine göre Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazılı açıklama yaptı. Mutasyon virüslerin yayılım hızının artığını ifade eden Bakan Koca, İngiltere varyantının 81 ilde 180.448 örnekte, Güney Afrika varyantının 11 ilde 169 örnekte, Brezilya varyantının 2 ilde 4 örnekte, California-New York varyantının 1 ilde 2 örnekte tespit edildiğini belirtti. Ayrıca Bakan Koca, "Hedefimiz en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamaktır." ifadelerini kullandı.

31.03.2021Gündem
İşte nazal aşı hakkında merak edilenler: “10 yıldır uyuyan yapay hücreleri uyandırdık”

İşte 'nazal aşı' hakkında merak edilenler: “10 yıldır uyuyan yapay hücreleri uyandırdık”

“İntranazal”, yani burundan sprey şeklinde tasarlanan Kovid aşısının tüm detaylarını aşıyı geliştiren ekip ilk kez DHA’ya açıklamıştı. 10 yıl önce, başka bir proje için geliştirilen yapay akciğer modeli ve azot tankında dondurularak bekletilen akciğere özel bağışıklık hücrelerinin “uyandırılarak” Kovid aşısı araştırmasında kullanılmasıyla geliştirilen aşının ilk insan denemeleri Ankara Şehir Hastanesi’nde yapılacak.

31.03.2021Gündem
Koronavirüste yeni varyant paniği Bu kez çocukları hedef alıyor: Miyokardit vakalarında patlama yaşanabilir

Koronavirüste yeni varyant paniği! Bu kez çocukları hedef alıyor: Miyokardit vakalarında patlama yaşanabilir

Koronavirüs salgınında normalleşme dönemiyle vaka sayıları giderek artan Türkiye'de hızlı artıştan bu kez çocuklar da etkilendi. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bilimdalı’ndan Prof. Dr. Ayper Somer, İngiliz varyantının özellikle 0-9 yaş çocukları çok daha fazla vurduğunu söyledi. Prof. Dr. Ayper Somer, "Bu sefer hem daha ağır seyrediyor hem de kovid sonrası dönemde çocuklarda ortaya çıkan Mis-C tablosu, en çok kalbi etkiliyor. Kalp kası iltihabı dediğimiz miyokardit’e yol açıyor. Son zamanlarda ateş ve çarpıntı şikayetiyle gelen çocuk vakalarımız da arttı" dedi.

30.03.2021Gündem
Kovid-19 aşılarının yan etkisi var mı Koronavirüs aşısının yan etkileri nelerdir İşte detaylar

Kovid-19 aşılarının yan etkisi var mı? Koronavirüs aşısının yan etkileri nelerdir? İşte detaylar

Yeni bir araştırma, yeni tip koronavirüs aşılarının baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi gibi yan etkilerinin kadınlarda daha fazla gözlemlendiğini ortaya koydu.

10.03.2021Gündem

Dünyada bir ilk! Gönüllülere koronavirüs bulaştıracaklar

İngiltere'de dünyada ilk defa uygulanacak bir bilimsel çalışmaya imza atacak. Klinik denemelerde genç gönüllülere koronavirüs bulaştırılacak. Bu çarpıcı araştırma Kovid-19 aşı ve ilaçlarıyla ilgili çalışmalarda daha verimli veri toplamak amacıyla gerçekleştirilecek.

18.02.2021Dünya
Yeni aşı ve ilaçların ilk denemeleri bu merkezde yapılacak

Yeni aşı ve ilaçların ilk denemeleri bu merkezde yapılacak

İstanbul'da koronavirüs Faz 1 ve Klinik Araştırma Merkezlerinin beşincisi, İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde açılıyor. Hizmete girecek merkezde, yeni geliştirilen aşı ve ilaçların, gönüllü insan denemeleri yapılacak. Öte yandan Prof. Dr. Yağız Üresin de ilaçta ilk çalışmalardan birinin ise daha önce romatizma tedavisinde kullanılan “anakinra” etken maddesinin, Kovid tedavisinde kullanımına yönelik TÜBİTAK destekli bir proje olduğunu vurguladı.

17.02.2021Haber
İşte merak edilen merkez... Yeni aşı ve ilaçların ilk denemeleri burada yapılacak

İşte merak edilen merkez... Yeni aşı ve ilaçların ilk denemeleri burada yapılacak

İstanbul'da koronavirüs Faz 1 ve Klinik Araştırma Merkezlerinin beşincisi, İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde açılıyor. Hizmete girecek merkezde, yeni geliştirilen aşı ve ilaçların, gönüllü insan denemeleri yapılacak. Öte yandan Prof. Dr. Yağız Üresin de ilaçta ilk çalışmalardan birinin ise daha önce romatizma tedavisinde kullanılan “anakinra” etken maddesinin, Kovid tedavisinde kullanımına yönelik TÜBİTAK destekli bir proje olduğunu vurguladı.

17.02.2021Gündem
İşte dünyanın konuştuğu o ekip mRNA aşıları o hastalıklara da umut olacak....

İşte dünyanın konuştuğu o ekip! mRNA aşıları o hastalıklara da umut olacak....

Koronavirüs aşısı ile adını tüm dünyaya duyuran Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci'nin başında bulunduğu ekip, mRNA aşıları ile Multipl Skleroza (MS) çare olmayı umut ediyor.  Geçtiğimiz haftalarda dünyaca ünlü tıp dergisi Science'da yayınlanan çalışmada, mRNA aşısı ile farelerin bağışıklık sistemi 'eğitildi' ve vücudun kendi dokusuyla savaşarak MS'e yol açmasının önüne geçildi.

31.01.2021Gündem
Dünya adını Trump sayesinde duymuştu... Kovid-19 tedavisinde Monoklonal antikor mucizesi

Dünya adını Trump sayesinde duymuştu... Kovid-19 tedavisinde 'Monoklonal antikor' mucizesi

Monoklonal antikorların adını ilk olarak eski ABD Başkanı Donald Trump koronavirüse yakalandığında uygulanan çoklu tedavi kokteylinde duymuştu. Almanya'da uygulanmaya başlayacak olan bu antikor tedavisi salgınla mücadele konusunda büyük umut sağlıyor.

30.01.2021Dünya
Rus aşısıyla ilgili önemli açıklama: Milyonlarca doz üretilebiliriz

Rus aşısıyla ilgili önemli açıklama: Milyonlarca doz üretilebiliriz

RUS Gamelya Araştırma Enstitüsü ile Rusya Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen ve Ağustos ayında ülkede onaylanarak dünyanın ilk koronavirüs aşısı olarak Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından dünyaya duyurulan Sputnik V aşısının Türkiye'deki üretimi için imzalar atıldı. Sputnik Vin Türkiye'de uluslararası standartlardaki tesislerde üretilmesi için Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) yetkilileriyle anlaşma imzalayan VisCoran İlaç Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, süreçle ilgili detayları ilk kez Demirören Haber Ajansına (DHA) anlattı.

24.01.2021Ekonomi
Kovid aşısında faz 3 klinik araştırmalar için İstanbulda ilk gönüllü aşılamaları yapıldı

Kovid aşısında faz 3 klinik araştırmalar için İstanbul'da ilk gönüllü aşılamaları yapıldı

ÇİN'de geliştirilen aşının 16 Eylül'de ilk kez Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlayan Faz 3 klinik araştırmaları için İstanbul'da ilk gönüllü aşılamaları yapıldı. Marmara Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gönüllü 4 sağlık çalışanına aşı uygulandı.Çinli Sinovac Biotech firmasının geliştirdiği Kovid 19 aşı adayının Faz 3 klinik araştırmaları için ilk gönüllü aşılamaları Ankara ve Kocaeli'nden sonra İstanbul'da da başladı. İstanbul'daki ilk gönüllü uygulamalar Marmara Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hemşireler Oğuzhan Erdinç, Demet Aygüler, Erdal Çinkaya ve ebe Dilara Erişen'e yapıldı. Çalışmanın yürütücüsü, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği Koordinatörü Sorumlusu Prof. Dr. Volkan Korten, daha önce de erişkinler için bazı aşı çalışmalarının yürütüldüğünü ancak bir pandemi aşısı olarak ilk kez böyle bir süreç içerisinde yer aldıklarını belirterek "Pandemi nedeniyle çok hızlı ilerleyen ve bir an önce piyasaya girmesi beklenen büyük çapta olan bir aşılama kampanyası bu. O nedenle biz de merkez olarak ilk defa tabii ki böyle bir çalışmaya giriyoruz. Türkiye çapında 25 merkezde toplam 13 bin kişi civarında gönüllüye aşı uygulanacak. Yani her merkeze yaklaşık 650 civarında bir gönüllü düşüyor. İlk etapta gönüllü sağlık çalışanları var. Onlarda bir güvenlik problemi olmadığı görüldükten sonra halka genişletilecek çalışma. Yani her merkezde yaklaşık 60 civarı gönüllü sağlık çalışanına aşı uygulaması yapılacak" dedi.

28.09.2020Haber
Son dakika... Aileler dikkat Bu yıl bir ilk yaşanacak

Son dakika... Aileler dikkat! Bu yıl bir ilk yaşanacak

İlköğretim 1. ile 8. sınıf öğrencilerine 'okul sıralarında' yapılan çocukluk çağı pekiştirme aşıları, bu yıl ilk kez pandemi nedeniyle aile hekimliklerine taşınıyor. Yaklaşık 5 milyon çocuğun aşılanması gerektiğini söyleyen Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Gürsel Özer vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Hem pandemi yoğunluğu, hem de 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlara uygulanan zatürre aşıları nedeniyle yığılmaların olmaması için lütfen randevu alarak gelin. Paniğe gerek yok, aşı kalmadığı iddiaları da doğru değil” dedi.

21.09.2020Gündem
AB, Kovid-19 aşısı için alım sözleşmesi imzaladı

AB, Kovid-19 aşısı için alım sözleşmesi imzaladı

Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ilaç firması AstraZeneca'nın geliştirdiği potansiyel aşının alımı için sözleşme imzaladı.

27.08.2020Ekonomi
Son dakika... Bilim Kurulu üyesi koronavirüs aşısının Türkiyedeki gönüllü denemeleri için tarih verdi

Son dakika... Bilim Kurulu üyesi koronavirüs aşısının Türkiye'deki gönüllü denemeleri için tarih verdi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Kovid-19’a karşı Çin ile Almanya ve ABD’nin ortak yürüttüğü iki ayrı aşı çalışmasının son aşaması olan Faz 3 gönüllü insan denemelerinin Türkiye’de 10’a yakın merkezde yapılacağını söyledi.

27.08.2020Gündem
Kovid 19da aşı müjdesi Ankaradan geldi; insan denemelerine başlanacak

Kovid 19'da aşı müjdesi Ankara'dan geldi; insan denemelerine başlanacak

Türkiye'de ilk kez bir Kovid-19 aşı adayı, insanlarda denenmeye başlanacak. 10 yıl önce, başka bir proje için geliştirilen yapay akciğer modeli ile azot tankında dondurularak bekletilen akciğere özel bağışıklık hücrelerinin 'uyandırılarak', Kovid aşısı araştırmasında kullanılması, projede hızla yol kat edilmesini sağladı. Böylece, hem ilk sonuçları, hem de etkinliği açısından dünya devlerinin Kovid-19 aşısında elde ettiği başarıya Ankara'da da ulaşıldı. Her şey yolunda giderse yıl sonunda hazır olması hedeflenen yerli Kovid aşısı, burundan uygulanacak ve dünyada ilk kez bir aşının ek içeriğinin belirli bir süreliğine de olsa tedaviyi destekleyici özelliği de olacak.

30.07.2020Haber
Koronavirüste beklenen aşı müjdesi Ankaradan geldi İnsan denemelerine başlanacak...

Koronavirüste beklenen aşı müjdesi Ankara'dan geldi! İnsan denemelerine başlanacak...

Türkiye'de ilk kez bir Kovid-19 aşı adayı, insanlarda denenmeye başlanacak. 10 yıl önce, başka bir proje için geliştirilen yapay akciğer modeli ile azot tankında dondurularak bekletilen akciğere özel bağışıklık hücrelerinin 'uyandırılarak', Kovid aşısı araştırmasında kullanılması, projede hızla yol kat edilmesini sağladı. Böylece, hem ilk sonuçları, hem de etkinliği açısından dünya devlerinin Kovid-19 aşısında elde ettiği başarıya Ankara'da da ulaşıldı. Her şey yolunda giderse yıl sonunda hazır olması hedeflenen yerli Kovid aşısı, burundan uygulanacak ve dünyada ilk kez bir aşının ek içeriğinin belirli bir süreliğine de olsa tedaviyi destekleyici özelliği de olacak.

30.07.2020Gündem
Türkiye’nin gözü kulağı buradan gelecek haberde İlk kez görüntülendi...

Türkiye’nin gözü kulağı buradan gelecek haberde! İlk kez görüntülendi...

Kovid 19 tedavisinde kullanılan tüm ilaçların üretimi ve aşı çalışmasının tek çatı altında toplandığı Türkiye’deki tek tesis, ilk kez Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından görüntülendi. Aşının geliştirildiği yüksek biyogüvenlikli BSL 3 laboratuvarında yüzbinlerce doz aşının üretimi de sağlanabilecek. Tesis, bu özelliğiyle de ülkemizde tek olma özelliği taşıyor.

28.07.2020Gündem

Yerli koronavirüs ilacının üretildiği fabrikaya DHA girdi

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açıkladığı "yerli koronavirüs ilacı"nın üretildiği fabrikayı ilk kez görüntülendi. Firmanın CEO'su İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Koçak, "İlk hedefimiz Türkiye'nin ihtiyacını karşılamak. Sağlık Bakanlığı'na 300 bin doz bağışlıyoruz. Daha sonra Sağlık Bakanlığı uygun görürse, talep gelen Avrupa ülkelerine de ihraç edebiliriz" dedi.

15.05.2020Gündem
Rusyadan bir rekor daha... Kovid-19 vakaları ve can kayıpları artıyor

Rusya'dan bir rekor daha... Kovid-19 vakaları ve can kayıpları artıyor

Rusya'da yeni tip koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana "günlük en yüksek" vaka ve virüs kaynaklı can kaybı sayısı kaydedildi.

15.10.2021Dünya

Yazar Sonuçları