EKSTRA
MENÜ

Kolezyum

Kolezyum ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kolezyum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 158 Kolezyum haberi bulunmuştur.

Kolezyum Haberleri

Kolezyum’a ahşap zemin

Kolezyum’a ahşap zemin

İtalya hükümeti başkent Roma’nın en ünlü yapılarından Kolezyum’a ahşap bir zemin yapma planını onayladı. 2023’te tamamlanması planlanan proje, ziyaretçilere bu tarihi yapıyı gladyatörlerle aynı perspektiften görme imkânı sağlayacak.

4.05.2021Dünya
Kolezyum: İtalya hükümeti yeni ahşap zemini onayladı

Kolezyum: İtalya hükümeti yeni ahşap zemini onayladı

İtalya hükümeti başkent Roma'nın en ünlü tarihi yapılarından Kolezyum'a ahşap bir zemin yapma planını onayladı.

3.05.2021Dünya
Romadaki kolezyum benzeri yapı Aydında ortaya çıktı

Roma'daki kolezyum benzeri yapı Aydın'da ortaya çıktı

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 1800 yıllık Mastaura Antik Kenti içinde Roma'daki kolezyumun (amfitiyatro) benzeri bulundu. Kolezyumun tam yuvarlak olması nedeniyle Türkiye'de benzersiz olduğu bildirildi.

12.02.2021Haber
Romadaki kolezyumun benzeri Aydında ortaya çıktı

Roma'daki kolezyumun benzeri Aydın'da ortaya çıktı

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 1800 yıllık Mastaura Antik Kenti içinde Roma'daki kolezyumun (amfitiyatro) benzeri bulundu. Kolezyumun tam yuvarlak olması nedeniyle Türkiye'de benzersiz olduğu bildirildi.

12.02.2021Gündem
Aydında Romadaki kolezyumun benzeri bulundu Türkiyede benzeri yok

Aydın'da Roma'daki kolezyumun benzeri bulundu! Türkiye'de benzeri yok

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 1800 yıllık Mastaura Antik Kenti içinde Roma'daki kolezyumun (amfitiyatro) benzeri bulundu. Kolezyumun tam yuvarlak olması nedeniyle Türkiye'de benzersiz olduğu bildirildi.

12.02.2021Gündem
Avrupanın en popüler 10 turistik yeri

Avrupa'nın en popüler 10 turistik yeri

Avrupa’daki ikonik ve tarihi noktalar, gezginler için her zaman popüler birer destinasyon olmaya devam ediyor. Seyahat sitesi WorldAtlas, Avrupa'daki en popüler turistik yerlerin listesini oluşturdu. İşte birbirinden güzel 10 yer…

25.01.2021Seyahat
Lavazza ve Fnatic ortaklığı duyuruldu

Lavazza ve Fnatic ortaklığı duyuruldu

Londra merkezli ünlü espor organizasyonu Fnatic ile ortaklığa imza atan İtalyan kahve ürünleri üreticisi Lavazza, espor dünyasına adımını attı.

11.11.2020eSpor
İzmirde tepki çeken görüntü Tarihi İpek Yolu, pazar yeri ve otopark oldu

İzmir'de tepki çeken görüntü! Tarihi İpek Yolu, pazar yeri ve otopark oldu

İzmir'in Konak ilçesindeki Antik Roma'dan kalma yaklaşık 2 bin yıllık İpek Yolu'nun üzerine her hafta pazar kuruluyor. Bunun yanında kalıntıların üzerine park edilen araçlar sebebiyle yolun birçok noktasında, çökmeler meydana geldiği görüldü. Bölgenin bir an önce koruma altına alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Engin Berber, "Ülke olarak bir hazinenin üzerinde oturuyoruz ama bu hazineyi gelecek kuşaklara aktarmakta sıkıntı yaşıyoruz" dedi.

13.10.2020Gündem
Anakronizm nedir Anakronik ne demek Tarihte Anarkronizm örnekleri

Anakronizm nedir? Anakronik ne demek? Tarihte Anarkronizm örnekleri

Anakronizm genelde sinema ve edebiyat gibi sanat türlerinde görülür. ''Zamanlar arası uyuşmazlık'' ve ''kronolojik hata'' anlamına gelir. Genelde tarihi bir konunun araştırılmasından ya da bilgi hatasından kaynaklanır. Anakronik ve anakronizm nedir? Tarihten örneklerle açıkladık.

2.10.2020Araştırma
Yüzey çalışmaları tamamlanan Mastaura Antik Kent gün yüzüne çıkıyor

Yüzey çalışmaları tamamlanan 'Mastaura Antik Kent' gün yüzüne çıkıyor

Aydın'ın Nazilli ilçesinde, Adnan Menderes Üniversitesi ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü iş birliğiyle üç ay önce başlatılan Mastaura Antik Kenti Arkeolojik Yüzey Araştırmaları çalışmaları tamamlandı.

21.09.2020Gündem
Roma Kolezyumunun benzeri Nazilli’de ortaya çıktı

Roma Kolezyumu'nun benzeri Nazilli’de ortaya çıktı

Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneği kabul edilen Kolezyum’un bir benzeri Aydın’ın Nazilli ilçesindeki 2 bin 700 yıllık Mastaura antik kentinde ortaya çıktı. Zeytin ve incir bahçelerinin arasında toprak altında günümüze kadar korunarak geldiği öğrenilen Kolezyum’un keşfi arkeoloji dünyasında heyecan oluşturdu.

18.08.2020Seyahat
“Arafta Zaman” 3.baskıya ulaştı

“Arafta Zaman” 3.baskıya ulaştı

15. Tudem Roman Ödülü’ne değer görülen “Arafta Zaman” Klaros Yayınları etiketi ile yayınlandı.

7.06.2020Keyif
Romanın simgesi Kolezyum kapılarını ziyaretçilere açtı

Roma'nın simgesi Kolezyum kapılarını ziyaretçilere açtı

İtalya’nın başkenti Roma’nın simgesi tarihi yapı Kolezyum, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan karantina döneminin ardından yeniden kapılarını ziyaretçilerine açtı.

2.06.2020Seyahat
Romanın simgesi Kolezyum kapılarını ziyaretçilere açtı

Roma'nın simgesi Kolezyum kapılarını ziyaretçilere açtı

İtalya’nın başkenti Roma’nın simgesi tarihi yapı Kolezyum, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan karantina döneminin ardından bugün yeniden kapılarını ziyaretçilerine açtı.

2.06.2020Keyif
Koronavirüs nedeniyle kapanan dünyaca ünlü müzeler bir tık uzaklıkta

Koronavirüs nedeniyle kapanan dünyaca ünlü müzeler bir 'tık' uzaklıkta

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında müzelerin yaklaşık yüzde 90'ı kapanırken, farklı ülkelerdeki çok sayıda ünlü müze, online olarak kapılarını tüm sanatseverlerin erişimine açtı.

22.05.2020Seyahat
Müzeler sanatseverleri online ağırlıyor

Müzeler sanatseverleri 'online' ağırlıyor

Türkiye ve dünyadan pek çok müze, Kovid-19 önlemleri kapsamında, ağırlayamadıkları ziyaretçilerine online tur imkanı sağlıyor.

23.03.2020Seyahat

Müzeler sanatseverleri 'online' ağırlıyor

Türkiye ve dünyadan pek çok müze, Kovid-19 önlemleri kapsamında, ağırlayamadıkları ziyaretçilerine online tur imkanı sağlıyor.

18.03.2020Keyif
Roma’nın kalbi olan çeşme turistlere kapatılıyor

Roma’nın kalbi olan çeşme turistlere kapatılıyor

Aşk Çeşmesi, Anita Ekberg ve Marcello Mastroianni’nin başrollerini oynadığı ‘La Dolce Vita’ yani ‘Tatlı Hayat’ filmindeki sahneden sonra Roma’nın sembolü olmuştu. O zamandan günümüze kadar, Roma’nın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri Aşk Çeşmesi. Şu sıralar Aşk Çeşmesi’nin turistlere kapatılacağı söyleniyor. İşte detaylar…

12.12.2019Seyahat
Karl’a Roma’da son veda

Karl’a Roma’da son veda

Ünlü modaevi Fendi’den, şubat ayında kaybettiğimiz baştasarımcısı Karl Lagerfeld’e saygı duruşu.... Modaevi, Lagerfeld’in son çizimlerini kullanarak yarattığı Sonbahar-Kış 2019-2020 Couture koleksiyonunu Roma’nın büyüleyici atmosferinde tanıttı. İşte geceden notlar...

Şımarık ama büyüleyici: 36 saatte Roma

Şımarık ama büyüleyici: 36 saatte Roma

Gürültücü, hülyalı, gizemli, biraz şımartılmış, kimi zaman rahatsız edici ve büyüleyici... Geçmişte Roma’nın tarihi bölgelerinde yoğunlaşan turist kalabalıkları artık merkezin dış çeperlerinde yeniden yapılanan hayat alanlarına kayıyor. Turistik rotaların dışında bir tatil hayal ediyorsanız ‘centro storico’nun dışında dolaşın. Testaccio pazarındaki tezgâhlarda pizza tadın, pazar günü kurulan Porta Portese bit pazarında turlayın, San Lorenzo ve Tiburtina semtlerinin gece kulüplerinde eğlenin, Neve di Latte ve La Mucca Bianca gibi semt dondurmacılarında ağzınızı tatlandırın. İyi bir planlamayla şehrin önemli bölümünü 2,5 günde keşfedebilirsiniz.

24.03.2019Seyahat
Türk doktorun reçetesi: Hayat kısa ve tekrarı yok Hakkını vererek yaşayın

Türk doktorun reçetesi: Hayat kısa ve tekrarı yok! Hakkını vererek yaşayın

Kahramanmaraşlı bir işçi ailenin çocuğu olarak Almanya’da doğan, ailesinin kesin dönüş yapmasıyla gittiği Türkiye’den doktor olarak tekrar Almanya’ya dönen Meftuni Güngör tam bir seyahat tutkunu. Bugüne kadar 70 ülkeyi gezdi. Hemen her ay yurt dışındaki bir ülkeye veya şehre gidiyor. Bu sehayatlerin çok da maliyetli olmadığını, yaz tatilinde Türkiye’de harcanan paranın çok daha azıyla başka ülkelerin de görülebileceğini söylüyor. “Yaşam kısa ve ve tekrarı yok. Dünyaya kazık çakamazsınız ama onu gezebilirsiniz!” diyor.

23.03.2019Avrupa
Flaş Totti detayı Cengiz Ünder...

Flaş Totti detayı! Cengiz Ünder...

Kariyerini 40 yaşında noktalayan ve 42'nci yaş gününde bir otobiyografi kitabını piyasaya süren Roma'nın efsanevi kaptanı Francesco Totti ile ondan bayrağı devralan Daniele De Rossi arasında gülüşmelere neden olan, Cengiz Ünder üzerine bir diyalog yaşandı.

29.09.2018Futbol
36 saatte İstirya

36 saatte İstirya

Hayatı boyunca doğduğu topraklardan ayrılmayan bir kişi dört ayrı ülkede yaşamış olabilir mi? Eğer Adriyatik’in kuzey kıyısındaki İstirya Yarımadası’nda doğduysa, 100 yaşını devirdiyse bu mümkün. Bir zamanlar Venedik’in yönettiği topraklarda, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun vatandaşı olarak doğup, yaşamının büyük bölümünü Yugoslavya’da geçirip bugün Hırvatistan nüfusuna kayıtlı olabilir. Gurmelerin, özellikle trüf mantarı meraklılarının ilgisini çeken İstirya Yarımadası, sahilindeki Rovinj, Porec, Pula gibi tablo güzelliğindeki kentleri, Orta Çağ’dan kalma Motovun, Groznjan gibi tarihi yerleşimleri, Roma kalıntıları, şarapları ve yemekleriyle çok daha geniş turist kitlesine hitap ediyor.

27.08.2018Seyahat
Orta Avrupanın küçük ama güzeller güzeli ülkesi: Slovenya

Orta Avrupa'nın küçük ama güzeller güzeli ülkesi: Slovenya

Yeşil Avrupa Başkenti unvanına sahip Ljubljana'sı ve her daim kusursuz bir yağlı boya zarafetiyle süzülen Bled Gölü ile keşfedilmeyi bekliyor... Henüz popülaritenin getirisi olan hengâmeden uzak iken şimdi tam zamanı diyor ve Ljubljana bizi çağırıyor… İşte sizlere Ljubljana gezi rehberi…

10.04.2018Seyahat
Vodafone Türkiyeden Dünya Saatine destek

Vodafone Türkiye'den "Dünya Saati"ne destek

Vodafone, iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yürütülen "Dünya Saati" etkinliğini dördüncü kez destekleyecek.

22.03.2018Teknoloji
Avrupada Sibirya soğukları

Avrupa'da Sibirya soğukları

Soğuk hava Avrupa'nın dört bir yanını etkisi altına aldı. Roma'da altı yıl aradan sonra yağan kar nedeniyle olağanüstü günler yaşanırken, Avusturya'da ise "burka yasağı" hava koşulları nedeniyle askıya alındı.

27.02.2018Dünya
Yarın bekleniyordu ama... İstanbulda kar yağışı başladı

Yarın bekleniyordu ama... İstanbul'da kar yağışı başladı!

İstanbul için çarşamba ve perşembe günü beklenen kar yağışı bu sabah başladı. Kar yağışının gün içinde kent merkezine kadar inmesi bekleniyor. Edirne'de ise dün akşam başlayan kar yağışı nedeniyle okullar tatil olurken kar kalınlığı 10 santime yükseldi.

26.02.2018Gündem
Avrupa’da para cezası ödemenize neden olacak ilginç yasaklar

Avrupa’da para cezası ödemenize neden olacak ilginç yasaklar

Her ülkenin kendi kültürüne göre farklı kuralları var. Bu kuralların bazıları haklı ve mantıklı gerekçelere dayandırılırken, bazıları hiçbir mantığa dayanmıyor. Özellikle Avrupa’da farkında olmadan  para cezası ödemenize neden olabilecek yasaklar var. İşte onlardan bazıları…

9.02.2018Seyahat
Terör örgütü yandaşları Vatikanın yanı başında ortalığı karıştırdı

Terör örgütü yandaşları Vatikan'ın yanı başında ortalığı karıştırdı

İtalya'nın başkenti Roma'da eylem yaparak daha sonra Vatikan'a izinsiz gitmek isteyen terör örgütü PYD/PKK yandaşlarına polis müdahale etti. Vatikan'a gitmelerine izin verilmeyen PYD/PKK yandaşlarıyla polis arasında arbede yaşandı.

5.02.2018Dünya
Eşsiz kültür kenti: Roma

Eşsiz kültür kenti: Roma

Kültürü, tarihi, değerleriyle dünya üzerinde önemli yere sahip olan Roma, İstanbul‘a olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bunlardan bir tanesi Roma şehrinin de İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olması. Peki Roma’ya gidince nereleri gezilmeli, hangi lezzetler tadılmalı? İşte size Roma gezi rehberi...

Antik dünyanın bilinmeyen yapıları

Antik dünyanın bilinmeyen yapıları

Antik kalıntılar deyince ilk akla gelen Petra (Ürdün), Angkor Wat (Kamboçya) ve Kolezyum’un (İtalya) dışında da birçok tarihi yapı var. Turistlerin fazla ziyaret etmediği bu yapıları tespit etmek için BBC, anket sitesi Quora başvurdu. Bu ankette okurlar dünyanın en etkileyici antik yapılarıyla ilgili görüşlerini belirtti. Peki, bu listeye neler girdi? İşte Antik dünyanın bilinmeyen yapıları...

12.10.2017Seyahat
Antik çağın izlerini taşıyan aşk şehri

Antik çağın izlerini taşıyan aşk şehri

Benim için en özel şehirlerden biridir Roma… Eşimden yıllar önce Roma'da Aşk Çeşmesi’nde evlilik teklifi almıştım. Hayatımın en mutlu günlerinden birini bu harika şehirde yaşadım. Peki romantizmin başkenti Roma'da nereleri görmeli, ne yemeli? İpuçları, ulaşım tüyoları, gezilecek görülecek yerleri sizin için kaleme aldım. İşte size Roma gezi rehberi…

6.07.2017Seyahat
Türk projesi Putinden tam not aldı

Türk projesi Putin'den tam not aldı

Türkiye’de 2017 yılında 5 inşaat projesi ile 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacak olan ESTA Construction tarafından inşa edilen, dünyanın en lüks ve teknolojik stadı Krasnodar Arena’yı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve FIFA Başkanı Gianni Infantino ziyaret etti. Rusya’nın ağırlayacağı Konfederasyon Kupası ve 2018 FIFA Dünya Kupası için Krasnodar Arena’yı inceleyen Infantino, bir Türk şirketi tarafından yapılan stadyumun Rusya’nın sorumluluklarını yerine getireceğinin kanıtı olduğunu söyledi.

25.05.2017Ekonomi
Romada Kolezyuma yılda 150 bin euro maaşla yönetici aranıyor

Roma'da Kolezyum'a yılda 150 bin euro maaşla yönetici aranıyor

İtalya'nın en bilinen tarihi eserlerinden olan başkent Roma'daki Kolezyum'un yöneticiliği için verilen ilan, arkeoloji dünyasını hareketlendirdi.

17.03.2017Dünya
En iyiler arasına girdi

En iyiler arasına girdi

Türk inşaat şirketi ESTA Construction tarafından yapılan, dünyanın en lüks ve teknolojik stadı Krasnodar Arena’nın başarısı tescillendi. Krasnodar Arena, dünyanın en iyi iki stadı içinde yer aldı.

9.03.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Her evli kadın hayatında en az bir defa şunu düşünür

Cümle eksik... Eminim “Neyi düşünür” diye merak etmişsinizdir. Açıklayacağım ama yazının sonunda...

6.03.2021

Roma’nın zeytinleri

Son günlerde en büyük keyiflerimden biri kar altı İstanbul fotoğraflarına bakmak.

1.03.2021

12 boş tabut ve avluda faili meçhul bir ceset

Bugünkü hikâyemiz son zamanlarda streaming platformlarda çok moda olan bir “Unsolved Mysteries...”

17.01.2021

İçimizdeki sanatçı kişiliği ortaya çıkaran stil: Loft

Hadi gelin biraz sanatçı kişiliğimizi ortaya çıkaralım. Bu tasarımla yenilenmiş bir yaşam alanında şair ya da bir yazar mı oluruz? Yoksa ufkumuzu kesen duvarların olmamasından sıkılacak mıyız?

10.07.2020

Sokakları tarih ve sanat kokan şehir: Roma

Kültürü, tarihi, değerleriyle dünya üzerinde önemli yere sahip Roma… İstanbul‘a olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bunlardan bir tanesi Roma’nın da İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olması. Peki Roma’ya gidince nereleri gezilmeli, neler yapmalı? İşte size Roma gezi rehberi...

4.01.2020

Burnumuzun dibindeki servet

Roma’daki ünlü Kolezyum, her yıl tek başına 4 milyon turisti ağırlıyor. Peki o Kolezyum’un neredeyse aynısının bizim burnumuzun dibinde olduğunu kaçımız biliyoruz?

14.09.2019

10 adımda Roma'da gezilecek yerler

Lazio Bölgesi’nde yer alan Roma, aynı zamanda ayrı bir devlet olan Vatikan’ı da sınırlarında barındırdığından, iki devletin de başkenti olarak anılıyor. Roma İmparatorluğu’nun merkezi olan bu tarihi şehir, sahip olduğu mimari ve sanatsal hazinelerle tarihi mirasını şehrin her yerinde sergiliyor. Bu yazıda size 10 adımda Roma'da gezilecek yerlerden bahsedeceğim...

10.09.2019

Farklı Roma durakları

Roma deyince ezbere bilinen Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Kolezyum, Panteon, Vatikan Müzeleri, Piazza Del Poppolo, Piazza Venezia, Castel Sant Angelo Kalesi gibi klasikler bir yana, bilmediğiniz daracık sokakların arasında her bir yapıya ayrı ayrı hayran kalmamak elde değil. Şaheser yapıları izlerken Roma’nın ara sokaklarında kendimi bir anda farklı bir dünyada buldum. Sizlere Roma’nın klasik görülmesi gereken yerlerinden ziyade, farklı alternatiflerden bahsedeceğim…

5.02.2019

Dünyanın yeni yedi harikası

Koskoca yedi mimari eseri bu yazıya sığdırmak oldukça zor. Beynimdeki kapladığı bu sınırsız alanı buraya aktarmaya çalışacağım. Gezmekten keyif alan herkese…

5.11.2018

Bu da benim beş harikam

Hepsi birbirinden özel yapılar. Hepsi UNESCO’nun Dünya Kültür Miras Listesi’nde hatta içlerinde ‘Dünyanın 7 Harikası Listesi’ne seçilenler var. Ve hepsini ya beyaz perdeden ya beyazcamdan hatırlıyorsunuz; fenomen yapımların ev sahipleri... Bu hafta size dünyanın farklı coğrafyalarından 5 tarihi mekân yazdım. Hepsinin havası, mimarisi ve sakladığı tarih bambaşka ama görür görmez etkisi altına alma gücü ortak. Gelin, tarihe bir de buralardan bakın...

16.04.2018
Romada Pinokyonun izinde bir yolculuk

Roma'da Pinokyo'nun izinde bir yolculuk

Tarihin heyecan verici dansını izlemek ve bu dansın uçsuz bucaksız diyarlardaki ritmini hissetmek için bu hafta hikyemiz Roma’da başlıyor. Dansa eşlik etmemiz için, Pinokyo ile süslenmiş vitrinlerin önünden geçip, sokaklarında nefes almamız yeterli olacak. Roma'nın harflerinin arasında bile aşk gizlidir. Nasıl mı? Anagram! Roma'yı tersten okursanız, Portekizce’de aşk anlamına gelen ‘Amor’ kelimesiyle karşı karşıya kalırsınız. İşte size Pinokyo’nun izinde Roma gezi rehberi...

23.02.2017