EKSTRA
MENÜ

Karnaval

Karnaval ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Karnaval haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.160 Karnaval haberi bulunmuştur.

Karnaval Haberleri

Direksiyon başındayken maske takmak serbest mi

Direksiyon başındayken maske takmak serbest mi?

Almanya’da 2 Kasım’dan bu yana, koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında günlük hayatımıza yeni kısıtlamalar getirildi. Vaka sayısının bir türlü düşmek bilmediği Almanya’da her şeye rağmen hayat devam ediyor.

21.11.2020Avrupa
Yeni normale yeni sezon

'Yeni normal'e yeni sezon

Sosyalleşmeye zorunlu mesafe getiren COVID-19 pandemisi, sanat etkinliklerini hayli olumsuz etkilese de önemli sanat kurumları pes etmeyip yeni sezon programlarını hazırladı. Elbette her şey pandemi koşullarına göre planlandı; fiziksel mekânlarda yapılan pek çok etkinlik aynı zamanda çevrimiçi ortamlardan da yayımlanmaya başladı. Nitelikli sanat etkinlikleri üreten İstanbul Kültür Sanat Vakfı, İş Sanat, Borusan Sanat ve Zorlu PSM’nin yöneticilerine pandemi koşulları altında yeni sezon programlarını nasıl şekillendirdiklerini, önceliklerinin neler olduğunu ve şu sıralar yaygın olan online içeriklerini sorduk. Ve bu online etkinliklerden seçki hazırladık.

20.11.2020Kitap Sanat
Bir fotoğrafın içinde süzülür gibi geçen hayatlar

Bir fotoğrafın içinde süzülür gibi geçen hayatlar

İsmail Güzelsoy’un yeni romanı ‘Kıpırdamıyoruz’, çok boyutlu, hayatın temelini oluşturan kavramları bu boyutlarda tartışan bir roman. Kötülerle daha kötüler arasında geçen mücadelede arada kalan, ezilen, zarar gören iyileri anlatıyor. Hiç kimsenin tamamen iyi ya da tamamen kötü olamayacağını düşündürüyor.

22.10.2020Kitap Sanat
Aslı Turanlı kimdir nereli kaç yaşında

Aslı Turanlı kimdir nereli kaç yaşında?

Aslı Turanlı, biyografisi ve kariyeri ile araştırılan isimler arasında yer alıyor. Leke ve Arka Sokaklar dizilerinde boy gösteren Aslı Turanlı, 7 Kocalı Hürmüz filminde de boy göstermişti. Peki, Aslı Turanlı kimdir nereli kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

18.10.2020Hayat
Unutuşlar ve hatırlayışlar

Unutuşlar ve hatırlayışlar

Öykü kitaplarıyla tanıdığımız Kerem Işık, ilk romanı ‘Dünyanın Güçlü Tarafı’nda kaderleri kesişen beş karakter üzerinden bireyin varoluş meselesiyle baş etme biçimlerini -yaşam ve ölümü, hatırlama ve unutuşu, geçmişi, şimdiyi ve geleceği- sorguluyor.

15.10.2020Kitap Sanat
Ciğer kebabı neden kahvaltıda yeniyor Bu sorunun cevabını Başkan Karalar verdi

Ciğer kebabı neden kahvaltıda yeniyor? Bu sorunun cevabını Başkan Karalar verdi

Adana'da ünlü televizyoncu Cüneyt Özdemir'in canlı yayında konuğu olan Başkan Zeydan Karalar, Adanayı, lezzetlerini, festivallerini ve kentin güzelliklerini anlatarak, ciğer kebabının özelliklerinin ve sabah erken saatlerde yenmesinin nedeninin sorulması üzerine çeşitli tüyolar verdi. Başkan Zeydan Karalar, "Ciğerin sıcakta yenmesi pek tercih edilmez. O yüzden erken yenir. Ciğer dolaba girmeden doğranır ve pişirilir. Dolaba girerse lezzeti azalır. Ne çok pişirilir, ne kanlı bırakılır. Piştikten sonra lavaşın içinde kimyon atılarak ve sumaklı soğanla yenir" dedi.

Çatı Katı Aşk 14. bölüm 2. fragmanı yayınlandı - Çatı Katı Aşk yeni bölüm ne zaman

Çatı Katı Aşk 14. bölüm 2. fragmanı yayınlandı - Çatı Katı Aşk yeni bölüm ne zaman?

Çatı Katı Aşk 14. yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. Ayşen'in gerçek annesinin Şenay olduğunu öğrendiği Çatı Katı Aşk yeni bölüm fragmanında, Ateş'in nezarete düşmesi damga vurdu. Yılmaz ailesinin çatı katında çıkan yangın ise heyecanlı anlara neden olacak. Dizinin izleyenleri heyecan dolu bölümü kaçırmamak için Çatı Katı Aşk yayın günlerini merak ediyor. Peki, Çatı Katı Aşk yeni bölüm ne zaman? İşte, Çatı Katı Aşk 14. bölüm 2. fragmanı ve yeni bölüm özeti.

10.10.2020Televizyon
300 yıldır Türkleri görmeden Türk gibi yaşıyorlar Burası da bizim Türkiyemiz

300 yıldır Türkleri görmeden Türk gibi yaşıyorlar! "Burası da bizim Türkiye'miz"

Belçika'da bulunan Faymonville köyü bildiğiniz bütün köyleri size unutturacak kadar ilginç bir özelliğe sahip. Çünkü bu köy hiçbir Türk’ün yaşamamasına rağmen 'Türk Köyü' olarak anılıyor. Ayrıca Türk adını nereden aldığı hâlâ kesin olarak bilinmeyen bu köyde her yıl bir de karnaval düzenleniyor. Üstelik Faymonville gibi bir köy daha var: Moena... İşte ilginç bilgileriyle Türksüz Türk köyleri Faymonville ve Moena hakkında bilgiler...

4.10.2020Seyahat
Rio Karnavalına koronavirüs engeli

Rio Karnavalı'na koronavirüs engeli

Brezilya'da geleneksel Rio Karnavalı geçit töreni, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2021'de gerçekleştirilmeyecek.

25.09.2020Dünya
‘Üzerindekileri karnaval kıyafeti sandım’

‘Üzerindekileri karnaval kıyafeti sandım’

Almanya’nın Halle kentinde baskın düzenleyen ırkçı saldırgan Stephan Balliet’in yargılanmasına devam edildi. Güvenlik ve koronavirüs önlemleri nedeniyle Magdeburg’da görülen davanın bugün yapılan 11’inci duruşmasında, tanık olarak baskın sırasında büfede öğle yemeği yiyen beş müşteri dinlendi.

9.09.2020Avrupa
Almanya’nın en büyük karnavalına koronavirüs iptali

Almanya’nın en büyük karnavalına koronavirüs iptali

Almanya’da Ren Nehri'nin geçtiği şehirlerde ‘bereket’ için her yıl yapılan karnaval yürüyüşü Mülheim şehrinden sonra Köln-Zollstock'ta da koronavirüs (Covid-19) nedeniyle iptal edildi. Karanavalın 2021 yılı içerisinde yapılması planlanıyordu.

30.08.2020Dünya
Apple Music Yerli Müzik: Türkiye ile yerli sanatçılara destek olacak

Apple Music 'Yerli Müzik: Türkiye' ile yerli sanatçılara destek olacak

Sosyal mesafemizi koruyarak evlerimizde kaldığımız bu günlerde diğer pek çok sektör gibi müzik endüstrisi de zorlu günlerden geçiyor. Apple Music yerel sanatçılara, ihtiyaçları olan bugünlerde destek olmak amacıyla “Yerli Müzik Türkiye” isimli bir inisiyatif başlattı.

13.05.2020 Teknoloji
Borusan Müzik Evinin bu haftaki konukları: SO Duo

"Borusan Müzik Evi"nin bu haftaki konukları: SO Duo

Borusan Klasik'in yeni başlayan programı "Borusan Müzik Evi"nin bu haftaki konukları Sumru Ağıryürüyen ve Orçun Baştürk.

13.05.2020Keyif
Almanya’nın koronayla 100. günü

Almanya’nın koronayla 100. günü

Almanya, koronavirüsle mücadelede düşük ölüm oranları, yüksek test kapasitesi, titiz planlama ve disipliniyle örnek gösterilen ülkeler arasında. Peki gerçekten öyle mi? Koronayla geçen yüz günün bilançosu:

7.05.2020Avrupa
Direksiyon başında maske takılabilir mi

Direksiyon başında maske takılabilir mi?

Çok garip ve alışık olmadığımız bir süreçten geçiyoruz. Özgürlükler ülkesi Almanya’da bir kısıtlama daha yürürlüğe girdi. Ülke genelinde bu haftanın başından beri, kamusal alanda, alışveriş yerlerinde ve postane, banka, hastane gibi insanların yoğun uğradıkları kapalı mekanlara, koruyucu maskesiz girmek yasaklandı. Yasağı ihlal edenlere 50 ile 150 Euro arasında para cezası kesiliyor.

3.05.2020Avrupa
Bazı eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacak

Bazı eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacak

Bazı sanayi ürünleri ile video konsolu, karnaval eşyası, golf sopası gibi eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacak.

18.04.2020Ekonomi
Fransada Resmi Tatil Günleri Ne Zaman Fransa Resmi Tatiller Listesi (2020)

Fransa'da Resmi Tatil Günleri Ne Zaman? Fransa Resmi Tatiller Listesi (2020)

Dünyadaki her ülkede belirli günler resmi tatil olarak belirlenmiştir. Resmi tatil günlerinde özel ve devlet daireleri, okullar, konsolosluk ve Büyükelçilikler de kapalı konumda olurlar. Bu ülkelerden birisi de Fransa'dır. Peki Fransa'da resmi tatil günleri ne zaman? Fransa resmi tatiller listesi (2020) nelerdir? Sizler için tüm detayları derledik.

9.04.2020Gündem
İspanyada Resmi Tatil Günleri Ne Zaman İspanya Resmi Tatiller Listesi (2020)

İspanya'da Resmi Tatil Günleri Ne Zaman? İspanya Resmi Tatiller Listesi (2020)

İspanya’da resmi tatiller her sene aynı zamanda yapılır. Resmi tatiller boyunca ülke genelinde eğitim ve iş hayatına ara verilir. Hatta resmi kurumlar da kapalı olmaktadır. İspanya’da yaşayan vatandaşlar ya da farklı ülke vatandaşları için İspanya resmi tatilleri sizler için derledik.

6.04.2020Gündem
Belçikada Resmi Tatil Günleri Ne Zaman Belçika Resmi Tatiller Listesi (2020)

Belçika'da Resmi Tatil Günleri Ne Zaman? Belçika Resmi Tatiller Listesi (2020)

Resmi ismi Belçika Krallığı olan Belçika, Batı Avrupa sınırlarında bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği üyesi olan Belçika’da resmi ve dini bayramlarda tatil ilan edilmektedir. Bu nedenle de Belçika’da resmi tatil günleri ne zaman sorusuna cevap aranmaktadır. İşte Belçika tarafından tatil ilan edilen resmi günlerin tamamını sizler için hazırladık.

6.04.2020Gündem
Portakal Çiçeği Karnavalı balkonlara taşınıyor: Evde karnaval

Portakal Çiçeği Karnavalı balkonlara taşınıyor: 'Evde karnaval'

Adana'da bu yıl 3-12 Nisan tarihlerinde 8'inci kez yapılması planlanan, ancak corona virüs salgını nedeniyle iptal edilen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, 'birliktelik ruhunu tazelemek' amacıyla 'evde karnaval' sloganıyla bu yıl balkonlara taşınacak. Karnaval Komitesi, Adanalılara seslenerek, "4 Nisan Cumartesi akşamı evlerinizin balkonlarınızı süsleyin, en güzel giysilerinizi, fenerlerinizi asın, mendillerinizi hazırlayın ve kendinize, yakınlarınıza, komşularınıza moral vermek için bu coşkuya katılın. Ama mutlaka evde kalın" çağrısı yaptı.

2.04.2020Seyahat
Portakal Çiçeği Karnavalı Radyo Dden kutlanacak

'Portakal Çiçeği Karnavalı' Radyo D'den kutlanacak

3-12 Nisan tarihleri arasında 8’nci kez yapılması planlanan ancak koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen “Nisan’da Adana’da - Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”, bu yıl EVDEKArnavaL sloganıyla Adana’da balkonlara taşınacak. Ayrıca 4 Nisan Cumartesi akşamı saat 20:30’da Radyo D’den özel EVDEKArnavaL yayını yapılacak.

2.04.2020Televizyon
BİFO’nun unutulmaz konseri yayında

BİFO’nun unutulmaz konseri yayında

Küresel koronavirüs salgını nedeniyle konserlerini erteleyen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), geçen sezonun kapanışında, orkestranın sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel’le birlikteliğinin 10. yılı şerefine verdiği ‘Sascha Goetzel 10. Yıl Konseri’nin kaydını borusansanat.com sitesi üzerinden herkesin erişimine açtı.

30.03.2020Kitap Sanat
‘Süre dolunca önce gençler sokağa çıkacak’

‘Süre dolunca önce gençler sokağa çıkacak’

Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, internet üzerinden vatandaşların sorularını yanıtladı. Sorular arasında tuvalet kâğıdından ekonomiye, Merkel’in sağlık durumundan okullara kadar her şey vardı.

26.03.2020Avrupa
Almanyada karantina altındaki bu şehirde kapılarda bu yazılar var

Almanya'da karantina altındaki bu şehirde kapılarda bu yazılar var

Almanya'da Corona Virüs (Covid-19) tespit edilen vakaların en yüksek olduğu kent Heinsberg’de sokaklar boşaldı. Kentte eğlence mekanları, gece kulüpleri, spor salonları, sinema ve tiyatro salonlarının kapılarında 'Corona Virüs nedeniyle kapalıyız' afişleri görüldü.

20.03.2020Dünya
Shazam Stars Radyo programı başlıyor

Shazam Stars Radyo programı başlıyor

Apple Music, Shazam ve Karnaval Medya Grubu işbirliği ile hazırlanan Shazam Stars Radyo programı, Yağız Kahraman’ın sunumuyla Metro FM ve Virgin Radyo’da başlıyor.

13.03.2020Teknoloji
Ve şiiri yaz yağmurunda bir şair gibi mutlu...

Ve şiiri yaz yağmurunda bir şair gibi mutlu...

Hakan Savlı’nın şiiri bir sevinç bildirisi, bir yaz ilanı, bir esenlik defteri gibi. Hiç geçmeyen bir hatıranın defteri. Bir günlük gibi. ‘Kırgın Karnaval’, Savlı gibi mutlu, sanki özgür, kadar serseri, şahane bir kitap.

13.03.2020Kitap Sanat
Karnaval saldırganı cezaevinde

Karnaval saldırganı cezaevinde

Almanya’nın Hessen Eyaleti sınırları içinde kalan Volkmarsen’da karnaval geçidi sırasında otomobilini insanların üzerine süren ve yaklaşık yüz kişiyi yaralayan saldırgan, hastaneden çıkar çıkmaz cezaevine konuldu. 29 yaşındaki Maurice P., Frankfurt Cezaevi’nde tutuklu olarak yargılamayı bekleyecek.

4.03.2020Avrupa
Koronavirüs başkente de sıçradı

Koronavirüs başkente de sıçradı!

Dünya çapında 3 bini aşkın can aldığı koronavirüs Almanya’yı da tehdit etmeye devam ediyor. Başkent Berlin’de ilk kez koronavirüs vakasına rastlanırken 16 eyaletten 10’una sıçradığı öğrenildi. Şimdiye kadar Almanya’da görülen vaka sayısının ise 130’a çıktığı belirtildi.

2.03.2020Avrupa
‘Koronavirüs için fon ayırabiliriz’

‘Koronavirüs için fon ayırabiliriz’

Almanya’da koronavirüs vakasının yüzü aşması üzerine, Federal Maliye Bakanı Scholz, virüsün ekonomiyi etkilememesi için her türlü hazırlıklı olduklarını gerekirse fon ayırabileceklerini söyledi.

1.03.2020Avrupa
Tarih, lezzet ve deneyim Basel’deyim

Tarih, lezzet ve deneyim Basel’deyim!

İsviçre’nin Fransa-Almanya sınırındaki Basel yılda bir kez sıradışı bir olayı yaşar. Bu yıl 1 Mart’a rastlayan ritüelin adı Morgenstreich. Basel’deki en eski kilisenin çanı dört kez çaldığında çevredeki tüm ışıklar söner. Özel kostümlü bando, Fasnacht’ın (karnavalın) başladığını ilan eden ezgiyi çalar. 72 saat sürecek bu özel karnaval şehrin özgün karakterini sergilemesi açısından önemlidir. Dünyanın en büyük sanat fuarı Art Basel (bu yıl 18-21 Haziran) ile tanınan şehrin halkına göre, Fasnacht yılın en güzel üç günüdür.

1.03.2020Seyahat
Overwatchta 9 Marta kadar sürecek karnaval başladı

Overwatch'ta 9 Mart'a kadar sürecek karnaval başladı

An itibarıyla PC, PS4, Xbox One ve Nintendo Switch'te devrede olan Ashe'in Mardi Gras görevi 25 Şubat - 9 Mart tarihleri arasında oyunculara sunulmuş durumda. Oyuncular altı sprey, iki oyuncu simgesi ve epik Mardi Gras Ashe (ve Bob) kostümü dahil olmak üzere toplamda dokuz yeni ödül kazanabilecek.

28.02.2020Teknoloji
Almanya alarmda 2 günde 10 koronavirüs vakası

Almanya alarmda! 2 günde 10 koronavirüs vakası

Koronavirüs Almanya’da da hızla yayılmaya başladı. Son iki günde 10 vakaya rastlandı. Sağlık Bakanı virüsün yayılmasının başlangıç evresinin olduğunu söyleyerek endişelerini dile getirdi. Acil kriz masası oluşturan Almanya, Çin’in dışında Japonya, İran, Güney Kore ve İtalya’dan gelecek uçak yolcularının verilerini de bir merkezde toplayacak.

27.02.2020Avrupa
Yunanistanda corona virüsü vaka sayısı 3e yükseldi

Yunanistan'da corona virüsü vaka sayısı 3'e yükseldi

Yunanistan'da 2 kişide daha corona virüsü tespit edilmesinin ardından ülkedeki vaka sayısının 3'e yükseldiği açıklandı.

27.02.2020Dünya
Overwatchta karnaval başlıyor

Overwatch'ta karnaval başlıyor!

25 Şubat - 9 Mart tarihleri arasında oyuncular bir yandan gönüllerince eğlenirken bir yandan da altı sprey, iki oyuncu simgesi ve epik Mardi Gras Ashe (ve Bob) kostümü dahil olmak üzere toplamda dokuz yeni ödül kazanacak.

26.02.2020eSpor
İki saat önce gelip geçidi beklemiş

İki saat önce gelip geçidi beklemiş

Almanya’nın Kassel kenti yakınlarındaki Volkmarsen beldesinde karnaval kutlamaları sırasında insanların üzerine otomobilini süren saldırgan 29 yaşındaki Maurice P. için tutuklama kararı çıkarıldı.

26.02.2020Avrupa
DHA muhabiri kırmızı bölgeye girdi... 50 bin kişi corona virüs karantinada: Terk edildik

DHA muhabiri kırmızı bölgeye girdi... 50 bin kişi corona virüs karantinada: Terk edildik

Dünyada Çin ve Güney Kore’den sonra Covid-19''un (koronavirüs) en yaygın olduğu üçüncü ülke olan İtalya’da, yaşlı ve başka hastalıkları da olan 7 kişi hayatını kaybetmiş, 283 kişiye de virüs bulaşmıştı. Şimdiye kadar virüsün en çok etkilediği Lombardiya ve Veneto bölgelerinde, toplam 50 bin kişinin yaşadığı 11 kasaba hafta sonu karantinaya alınmıştı. Virüsün ilk görüldüğü Codogna'daki yasağı delerek alışveriş için dışarıya çıkan Luigi Toselli "Terk edildik. 50 bin kişiyi böyle cezalandıramazsınız" diye tepkisini ortaya koydu.

26.02.2020Dünya
Hanau’yu unutmadılar

Hanau’yu unutmadılar

Almanya sokaklarını renklendiren karnaval devam ederken Rosenmontag geçitlerinde, Hanau’da düzenlenen ırkçı saldırı da protesto edildi.

25.02.2020Avrupa
Saldırıyı önceden mi planladı

Saldırıyı önceden mi planladı?

Dün Almanya’nın Kassel kenti yakınlarındaki Volkmarsen’da karnaval geçidine otomobille dalan Mourice P.’nin suç dosyasında, hakaret, haneye tecavüz ve zorlama suçların yer aldığı ortaya çıktı.

25.02.2020Avrupa
Samba zamanı

Samba zamanı

Brezilya’nın en gösterişli etkinliklerinden Rio Karnavalı tüm coşkusuyla devam ediyor.

25.02.2020Dünya
Almanyada bir araç karnaval konvoyuna daldı

Almanya'da bir araç karnaval konvoyuna daldı

Almanya’da ‘Güller Pazartesi’si kapsamında düzenlenen karnavalda bir aracın kalabalığın arasına dalması sonucu en az 30 kişi yaralandı.

24.02.2020Haber

Yazar Sonuçları

Safranbolu’yu keşfetmenin tam zamanı

Geçen hafta Safranbolu’daydım. Safranbolu Belediyesi tarafından organize edilen 21. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, 25-27 Eylül tarihleri arasında pandemiye rağmen gerçekleştirildi. Üç gün boyunca yeniden ve başka bir gözle izlediğim Safranbolu, UNESCO kenti ve dünyada tümüyle korunabilmiş 20 şehirden biri.

7.10.2020

180 dakika da yetmeyebilir

TFF 1. Lig play-off’u, ülke futbolunun en ilgi çekici mini turnuvası. Her sezon adeta 10-15 günlük bir karnaval havasında geçiyor, katılımcıları içinde taraftar potansiyeli yüksek şehir takımları da olduğu için bazen ilgi seviyesi Süper Lig’i de sollayabiliyor.

23.07.2020

30 günlük devrialem

Pasifik’ten Atlantik’e uzanan 1.8 milyarlık Müslüman âleminde ‘on bir ayın sultanı’ için çok farklı gelenekler var. İşte Endonezya, Fas, Kırgızistan, Tunus, Mısır, Çin, Senegal ve Balkanlar’dan renkli ramazan adetleri...

12.05.2020

Yağmur, nisan ve çocuklar

“Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız!” (Atatürk)

23.04.2020

Kapıda bahar...

“İlkbahar gibi bir mevsimi olan bu dünya, üzerinde yaşamaya değer. Ne olursa olsun...” (Sabahattin Ali)

10.04.2020

İşte İzmir’in bayrağı

ŞİMDİ anlaşıldı İzmirlilerin neden farklı oldukları.

18.03.2020

Suçlu scooter olamaz

Kendi elektrikli scooterı olan, kiralık Martı’yı ilk günden beri kullanan, halen Martı’ya günde en az iki kere binen bir ‘scooter uzmanı’ olarak yazıyorum bu satırları.

28.02.2020

Alice devam etmeli

Sonunda pazartesi akşamı “Alice” müzikalini izleyebildim.

27.02.2020

Venedik’ten bildiriyorum... Karnaval maskesi mi, virüs maskesi mi?

Cuma günü hepsi birbirinden şahane kadın arkadaşlarımla “Charlie’nin Melekleri” kıvamında Venedik’e ulaştığımda durum şöyleydi:

26.02.2020