Adana’da ‘Rio’ rüzgârı

Güncelleme Tarihi:

Adana’da ‘Rio’ rüzgârı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 22, 2024 07:00

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri arasına da alınan Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kortej geçişiyle Brezilya’daki Rio Festivali’ni yaşattı.

Haberin Devamı

Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamına alınan ve festivallerin ilk durağı olan Adana Portakal Çiçeği Karnavalı kortej geçişiyle taçlandı.

Adana’da ‘Rio’ rüzgârı

13-21 Nisan 2024 tarihleri arasında 12’nci kez düzenlenen Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nın kortej geçişine Vali Yavuz Selim Köşger, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da katıldı. Kortej geçişi Seyhan ilçesi Atatürk Parkı önünde başladı.

Adana’da ‘Rio’ rüzgârı

Haberin Devamı

Süslenen araçlara binen ve kostümleriyle göz kamaştıran katılımcılar renkli görüntüler oluşturdu. Çok sayıda okul, dernek ve sivil toplum kuruluşunun yanı sıra çevre illerden ve yurtdışından da katılımın olduğu korteje bazıları yüzlerini rengârenk boyayarak, bazıları portakal çiçeği temalı şapkalar takarak, bazıları da kral ve kızılderili kostümleri giyerek katıldı.

Adana’da ‘Rio’ rüzgârı

Bazı gruplar ise üstü açık otobüsler ve traktörler ile kortejde yerini aldı. Renkli kortej Uğur Mumcu Meydanı’nda son buldu.

ŞEHRİN TANITIMINA KATKI

Eşi benzeri olmayan portakal çiçeği kokusunu dünyada yaşayan her insanın mutlaka hissetmesi gerektiğini söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şöyle konuştu:

“Kentin tüm dinamiklerinin ortak çabasıyla Portakal Çiçeği Karnavalı şehrin tanıtımı amacına uygun ve başarılı geçti. Karnaval Adana’nın tanıtılmasında çok çok önemli bir etkinlik. Bakanlığımızın desteğiyle karnavalın süresi uzadı. Karnavalın fikir babası Ali Haydar Bozkurt’un da dediği gibi, etkinlikler bütün yıla yayılmalı.”

Adana’da ‘Rio’ rüzgârı

Haberin Devamı

NEHİRDE DE ‘SU KORTEJİ’

- Bu yıl yaklaşık 1.5 milyon kişinin sokaklarda kutladığı karnaval, son gününde de Seyhan Nehri’nde düzenlenen ‘su korteji’ ile sürdü. Korteje turuncu-yeşil renklerle süslenen onlarca kano, gondol ve tekne katıldı.

Adana’da ‘Rio’ rüzgârı

BAKMADAN GEÇME!