EKSTRA
MENÜ

İşitme

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 7.986 haberi bulunmuştur.

İşitme Haberleri

Rubella Nedir, Nasıl Bulaşır Hamilelikte Rubella (Kızamıkçık) Pozitif Olması Ne Demek

Rubella Nedir, Nasıl Bulaşır? Hamilelikte Rubella (Kızamıkçık) Pozitif Olması Ne Demek?

Alman kızamıkçığı olarak da bilinen Rubella, rubivirüs adı verilen bir virüsten kaynaklanır. Hamile bir anneden doğmamış çocuğuna veya başka bir enfekte kişinin salgılarından bulaşabilir. Bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalık türüdür. Peki, Rubella yani kızamıkçık nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Cizreden dünyaya şampiyon

Cizre'den dünyaya şampiyon

9 yaşındayken duyma yetisini kaybeden, 10 yaşındayken çalışmak zorunda kalan Sinan Sadak’ın hayatı, bir güreş antrenörünün, “Çalışırsan senden iyi güreşçi olur” sözleriyle değişti. 16 yaşında İşitme Engelliler Güreş Milli Takımı’na seçilen, üç kez dünya şampiyonu olan Sadak, 3-8 Temmuz’da İstanbul’da düzenlenen İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda bir kez daha altın madalya alarak Türkiye’yi gururlandırdı.

21.07.2021Gündem
Esas mesele bize ne dendiği değil ki

Esas mesele bize ne dendiği değil ki!

Bana en çok sorulan sorulardan biri “Size nasıl hitap edelim” oluyor. Görme özürlü mü, görme engelli mi, âmâ mı? Ancak asıl sorunumuz gerçekten bu mu? Bence değil.

18.07.2021Hürriyet Pazar
47 yılda 50 bin öğrenciye burs

47 yılda 50 bin öğrenciye burs

47 yıldır üniversite öğrencilerinin eğitimini burslarla destekleyen Sabancı Vakfı, 2021-2022 eğitim yılında da lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği sağlayarak her yıl 1.500’e yakın öğrenciye burs veriyor. Toplamda ise 50 binden fazla öğrenci burs olanaklarından yararlandı.

14.07.2021Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere de prim vermeyeceğiz, bu da böyle bilinsin" dedi.

14.07.2021Haber
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere prim vermeyeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere prim vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Din kisvesi altında bu milleti sömürenlere de prim vermeyeceğiz, bu da böyle bilinsin" dedi.

14.07.2021Gündem
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 sözleşmeli personel alımı yapacak İşte, şartlar ve detaylar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte, şartlar ve detaylar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 personel alımı için başvuruları kabul ediyor. Ebe, hemşire, sağlık teknikeri, büro personeli gibi unvanlarda istihdam sağlayacak olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi detayları yayımladı. İşte, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 97 sözleşmeli personel alımı başvuru şartları

13.07.2021Gündem

Milli güreşçiler, İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası'nda dünya şampiyonu oldu

İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası'nda gençler ile büyükler grekoromen stilde milli sporcular, 3 altın, 3 gümüş ve 9 bronz olmak üzere toplam 15 madalya kazandı.

5.07.2021Spor Arena
Steteskop Nedir, Ne İşe Yarar Steteskop Nasıl Ve Ne Amaçla Kullanılır

Steteskop Nedir, Ne İşe Yarar? Steteskop Nasıl Ve Ne Amaçla Kullanılır?

Steteskop, pratikte hekimlerin ve asistan doktorların sembolüdür. Doktorlar, bu araçları non-invaziv bir muayene prosedürünün bir parçası olarak kullanırlar. Peki, Steteskop tam olarak nedir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.07.2021Sağlık
Disleksi nedir İşte disleksi belirtileri

Disleksi nedir? İşte disleksi belirtileri

Disleksi, ilk kez İngiliz Doktor W.P. Morgen tarafından 1896 yılında tanımlanmış bulunuyor. Morgen, disleksiyi “doğuştan kelime körlüğü” şeklinde ifade ediyor. 19. yüzyıldan bu yana birçok disleksi tanımı yapılmış durumda. Disleksi, görme ve işitme zorluklarından ya da yeterli eğitim alamama durumundan kaynaklanan sorunlardan farklıdır. Peki, disleksi nedir? İşte disleksi belirtileri

2.07.2021Sağlık
‘Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi’ne anlamlı ziyaret

‘Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi’ne anlamlı ziyaret

Türk Telekom’un, görme engellilere yönelik hazırladığı sesli betimlemeli eserlerden oluşan ‘Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi’ne ilgi devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde yer alan ve dünyaca ünlü 30 tablonun yer aldığı serginin konukları; Sesli Betimleme Derneği, Engelsiz Sağlık Çalışanları Sendikası ve Evrensel Görme Özürlüler Derneği’nin üyeleri oldu.

2.07.2021Teknoloji
Kulak ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Geçmeyen kulak ağrısının belirtileri, nedenleri ve evde tedavisi için doğal yöntemler

Kulak ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Geçmeyen kulak ağrısının belirtileri, nedenleri ve evde tedavisi için doğal yöntemler

Halk dilinde kulak ağrısı olarak bilinen otalji, kulağın kendinden kaynaklı olabileceği gibi diğer organların hastalıklarında da görülebilen bir şikâyettir. Günlük yaşantıyı da olumsuz etkileyen geçmeyen, hatta genellikle sol kulak, diş, boyun ve baş ağrısı gibi durumları beraberinde getiren şiddetli kulak ağrısının neden olduğu ve nelerin iyi geldiği de merak ediliyor. Kulak ağrısı için evde kolaylıkla hazırlanabilecek kulak ağrısına iyi gelen formüllere de başvurulabilir. Siz de aynı şikayetlerden mustaripseniz, işte kulak ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer, neden olur? sorularının yanıtları ve kulak ağrısının belirtileriyle birlikte evde doğal yöntemlerle tedavisi...

30.06.2021Sağlık
‘İşitme cihazları milli serveti koruyor’

‘İşitme cihazları milli serveti koruyor’

İŞİTME cihazı kullanımının işitme sorunu yaşayan bireyleri sosyal hayata, mesleğe, kaliteli yaşama ve mutlu olmaya yönlendirdiğini belirten İşitme Cihazları, Akustik ve Odyoloji Derneği İCAAD Başkanı ve Si-Ser İşitme Cihazları Kurucusu Pedakustiker M. Emin Ağaç, önlemi alınmayan veya işitme cihazıyla adapte edilmeyen işitme kaybının, insanların genel sağlığını bozduğunu ifade ederek bunun sonucunda refah düzeyinin, eğitime katılımın ve sonuç olarak da istihdamdan dışlanmanın beraberinde geldiğini vurguladı.

30.06.2021Ekonomi
Hüseyin Er, kırk yemeğinde anıldı

Hüseyin Er, 'kırk yemeği'nde anıldı

Londra’da İşitme Engelliler Futbol Milli Takımı oyuncularından Hüseyin Er’in kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesinin 40’ncı gününde ailesi, yemek verdi.

27.06.2021Avrupa
Hayallerine koştular

Hayallerine koştular

Üniversiteye giriş sınavı YKS’nin ilk oturumu olan 135 dakikalık Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün yapıldı.

27.06.2021Eğitim
İşitme Engelliler Futbol Süper Ligde Karşıyaka şampiyon oldu

İşitme Engelliler Futbol Süper Lig'de Karşıyaka şampiyon oldu

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu tarafından düzenlenen İşitme Engelliler Futbol Süper Lig'de Karşıyaka şampiyonluğa ulaştı.

25.06.2021Futbol
Bilateral Nedir Tıpta Bileteral Kavramı Ne Anlama Gelir

Bilateral Nedir? Tıpta Bileteral Kavramı Ne Anlama Gelir

Bilateral kelimesi özellikle bulmaca çözmeyi seven kişilerin sıklıkla karşılamakta olduğu kelimelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan insanlar tarafından ne demek olduğu çok merak edilen kelimeler arasındadır. Sizin için Bilateral nedir? Tıpta bileteral kavramı ne anlama gelir sorularının yanıtlarını derledik.

24.06.2021Araştırma
50 milyar TL yatırım yaptı, Türkiyede dijitalleşmenin yolunu açtı

50 milyar TL yatırım yaptı, Türkiye'de dijitalleşmenin yolunu açtı

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, "2020 sonu itibarıyla Türkiye'ye toplamda 50 milyar TL'lik yatırım yaptık. Aynı hızla yeni yatırımlarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

22.06.2021Teknoloji
Okul aile birliği görevleri neler Gönüllülük esasına dayanıyor

Okul aile birliği görevleri neler? Gönüllülük esasına dayanıyor

Okul aile birliğine üyelik gönüllülük esasına dayanmaktadır. Bu üyelik süreci okul ile ilişik kesilen süreye kadar devam etmektedir. Okul aile birliği toplantıları ayda bir gerçekleştirilmektedir. Her ay okulca belirlenen bir günde okul aile birliği toplantıları yapılmaktadır. Peki, okul aile birliği görevleri neler?

17.06.2021Gündem
İşitme engelli ve okuryazar olmayanlara özel uygulama

İşitme engelli ve okuryazar olmayanlara özel uygulama

RİZE'de 'Özel İnsanlara Özel Proje' uygulamasıyla, işitme engelli ve okuryazarlığı olmayan vatandaşlar, kamu binaları girişlerine yerleştirilen ekranlardaki sesli, alt yazılı ve işaret dili seçenekli videolarla, kimseye ihtiyaç duymadan işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

17.06.2021Gündem
DSÖden flaş aşı açıklaması

DSÖ'den flaş aşı açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşılama çalışmaları ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kruge, Avrupa'daki aşılama oranlarının yetersiz kaldığının altını çizdi. Kluge, 'Hiçbir şekilde koronavirüs tehlikesi geçmedi' dedi.

10.06.2021Dünya
Kamuoyundan özür diledi: Aşı dolandırıcılarını deşifre etti

Kamuoyundan özür diledi: Aşı dolandırıcılarını deşifre etti

Güney Kore’nin Daegu kenti Belediye Başkanı Kwon Young-jin, kendisine 30 milyon Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısı satma sözü veren yabancı bir şirketin “Sahte aşı dolandırıcılığı” yaptığını belirterek, bu dolandırıcılığa inandığı için kamuoyundan özür diledi.

9.06.2021Dünya
Küresel aşılamada son durum: 2 milyar 220 milyon dozu aştı

Küresel aşılamada son durum: 2 milyar 220 milyon dozu aştı

Dünya genelinde 2 milyar 220 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısının yapıldığı bildirilirken, Türkiye 31 milyon 646 bin 417 doz ile 10. sırada yer aldı.

9.06.2021Dünya
Son dakika. Koronavirüs aşısından 3. doz gerekli mi Prof. Dr. Ceyhandan dikkat çeken BioNTech önerisi

Son dakika. Koronavirüs aşısından 3. doz gerekli mi? Prof. Dr. Ceyhan'dan dikkat çeken BioNTech önerisi

Türkiye'de yapılan toplam koronavirüs aşı sayısı 31 milyon 600'e yaklaşmış durumda. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınında herkese 3'üncü doz aşı yapılmasını önermediklerini söyledi. Ceyhan, "Sağlık personeli yaptıkları iş açısından koronavirüs ile çok sık temas ettikleri, 2 doz Sinovac aşısı oldukları için 3'üncü doz Pfizer-BioNTech ile aşılanmalarını öneriyorum" dedi.

9.06.2021Gündem
Son dakika haberler: Koronavirüste yeni belirtiler... Doktorlar bu semptomlarda artış var diyerek açıkladı.. İşitme kaybı..

Son dakika haberler: 'Koronavirüs'te yeni belirtiler... Doktorlar bu semptomlarda artış var diyerek açıkladı.. İşitme kaybı..

Milyonlarca insanın hayatına mal olan koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili bilim dünyasını şaşkına çeviren bir haber geldi. Virüsün en çok etkilediği ülke olan ve bu nedenle 'koronanın yeni merkezi' olarak anılan Hindistan'da doktorlar Kovid-19'un yeni belirtiler gösterdiğini duyurdu. İşte yüzlerce hastada görülmeye başlanan yeni belirtiler...

9.06.2021Dünya
Zülfaris ve ‘Peyzaj’

Zülfaris ve ‘Peyzaj’

Sanatçı Taner Ceylan’ın başlattığı ‘Olimpos’ serisinin ikinci sergisi ‘Peyzaj’, Karaköy’deki Zülfaris Sinagogu’nda açıldı. Sergide, Ceylan’ın titizlikle seçip birlikte tartışarak yön verdiği 13 genç sanatçının işleri yer alıyor.

4.06.2021Kitap Sanat
Ben iflah olmaz bir yalancıyım Fedakâr bir anne mi, bir çocuk istismarcısı mı

'Ben iflah olmaz bir yalancıyım' Fedakâr bir anne mi, bir çocuk istismarcısı mı?

Milyonda 1 çocukta görülen bir hastalığa sahip Carmel, onun için canını dişine takıp savaşan annesi Sophie... Televizyonlara verilen röportajlar, hayır severlerden toplanan yardımlar ve 5 yıl içinde uygulanan büyüklü küçüklü yüzlerce tedavi. Yoksa dokunaklı bir insan hikayesi olarak başlayan bu öykünün arkasında bir korku filmi mi yatıyor? Okuyun, kararı kendiniz verin...

4.06.2021Dünya
‘Tablolar’ Türk Telekom ile  Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde konuşuyor

‘Tablolar’ Türk Telekom ile Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde konuşuyor

Türk Telekom; görme engellilerin bilgiye erişimine ve sanatla buluşmasına olanak sağlayan sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi kapsamındaki ‘Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi’ni Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde ziyarete açtı. Sesli betimlemeli 30 tablodan oluşan sergi, Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde 31 Mayıs’tan itibaren hafta içi 09:15-17:45 saatleri arasında görme engelli sanatseverler başta olmak üzere 30 Temmuz’a kadar tüm ziyaretçilere açık olacak.

31.05.2021Teknoloji
Dinlediğimiz ‘Mevlid’ ile okuduğumuz aynı değildir

Dinlediğimiz ‘Mevlid’ ile okuduğumuz aynı değildir

Halk arasında ‘Mevlid’ olarak bilinen Süleyman Çelebi’nin ‘Vesîletü’n-Necât’ı teolojik bir yapıttır. İslam ulemasını bu denli gölgede bırakmış bir başka Osmanlı şairinden söz etmek sanırım mümkün değil. ‘Mevlid’nin, felsefi bir analizle okunmamış olması, bir talihsizliktir.

28.05.2021Kitap Sanat

Gözlerini açtığında bir mağarada yerde yatıyordu... 21 kişinin öldüğü felaketten böyle kurtuldu

Çin'de hafta sonu yaşanan ve 21 sporcunun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan ultramaraton felaketinden mucizeyle sağ kurtulan sporcular yaşadıklarını anlatırken, uzmanlar söz konusu yarışlarla ilgili sorunun çok daha büyük olduğunun altını kalın çizgilerle çiziyor...

27.05.2021Dünya
Kızı buldu O da öldürüldü

Kızı buldu! O da öldürüldü

BALIKESİR’in Ayvalık ilçesi Altınova Mahallesi’ndeki belediye evlerinde yaşayan ve bir okulda temizlik görevlisi olarak çalışan Birgül Ç. (40), dün sabah evde 7 yaşındaki işitme engelli kızı tarafından hareketsiz halde bulundu.

22.05.2021Gündem
Emar (Mr) nedir ve ne işe yarar Emar (Mr) nasıl çekilir ve kaç dakika sürer

Emar (Mr) nedir ve ne işe yarar? Emar (Mr) nasıl çekilir ve kaç dakika sürer

İnsanların sağlık problemlerini tespit edebilmek için pek çok tanı yöntemi kullanılıyor. Bu yöntemler arasında bulunan emar cihazları, kişilerin oldukça ilgisini çekiyor. Emar cihazlarının özellikleri ve tam olarak ne işe yaradığı kişilerin araştırdığı bir konu oluyor. Emar (MR) nedir ve ne işe yarar? Emar (MR) nasıl çekilir ve kaç dakika sürer? Tüm detayları ile derledik.

21.05.2021Araştırma
YÖK, otizmli öğrencilere yabancı dil şartını kaldırdı

YÖK, otizmli öğrencilere yabancı dil şartını kaldırdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), “Otizm spektrum bozukluğu, işitme engelli ve zihin yetersizliği” olan öğrencilerin, konservatuarlar ve güzel sanatlar fakültelerinde yapacakları lisansüstü eğitim ve sanatta yeterlilik programlarına başvurularında yabancı dil şartını kaldırdı.

18.05.2021Eğitim
İşitme engelli milli futbolcu Hüseyin Er vefat etti

İşitme engelli milli futbolcu Hüseyin Er vefat etti

İşitme Engelliler Futbol Milli Takımı oyuncularından Hüseyin Er, hayatını kaybetti.

16.05.2021Futbol
Riz Ahmed: Benim bağımlılığım işim

Riz Ahmed: Benim bağımlılığım işim

“Sound of Metal” filminde duyma yetisini kaybeden punk-metal davulcusu Ruben’i canlandıran Riz Ahmed, başarılı performansıyla ilk Oscar adaylığını kazandı. ‘En iyi erkek oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterilen ilk Müslüman olan İngiliz rap’çi ve aktörle görüntülü olarak “Sound of Metal”i konuştuk.

16.05.2021Magazin
Körler sağırlar birbirini ağırlamasın

Körler sağırlar birbirini ağırlamasın!

Çoğu insan için hayat sosyal medyadan ilerliyor. Ama engelliyseniz, burada var olmak pek kolay değil. Bize bu dünyayı daha erişilebilir kılan ‘engelli fenomenler’ çok iyi bir amaca hizmet ediyor. Diğer fenomenler de engelli dostu içerik üretse birlikte daha çok gelişiriz.

16.05.2021Hürriyet Pazar
Ses Nedir Ve Nasıl Oluşur Ses Kaynakları Nelerdir

Ses Nedir Ve Nasıl Oluşur? Ses Kaynakları Nelerdir

Günlük yaşamda çevremizde farklı pek çok sesi işitmekteyiz. Duyulan bu sesler farklı ses kaynaklarından çıkmaktadır. Kaynağından çıkan sesler çevreye dalgalar şeklinde yayılır ve bizlerde bu şekilde sesleri duyarız. Ses nedir ve nasıl oluşur? Ses kaynakları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.05.2021Araştırma
Turkcell’den engelli bireylere özel engelsiz spor eğitim programı

Turkcell’den engelli bireylere özel engelsiz spor eğitim programı

Turkcell, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası için tam kapanma sürecinde evde kalan dezavantajlı bireylere özel, erişilebilir bir spor eğitim programı hazırladı. Pandemide evde kalan engelli bireylerin spor ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan içerikler her engel grubu için farklı eğitim içeriklerinden oluşuyor. Toplamda 40 farklı videodan oluşan uzaktan eğitim programında görme, işitme ve bedensel engelli bireylerin ve otizmli çocukların kendi ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanan içerikler Turkcell Engelsiz Akademi ve Turkcell YouTube kanalı üzerinden engelli bireylere ulaştırılacak.

10.05.2021Teknoloji
Sosyal medyada engeller kalkıyor

Sosyal medyada engeller kalkıyor

‘Engelli influencer’ benim için oldukça yeni bir kavram. Binlerce takipçisi olan duyma, görme, konuşma engelli arkadaşlarımız sosyal medyayı bizler için de daha kullanılır hale getiriyor. Gidilecek yol uzun ama atılan adımlar kıymetli...

Kime göre, neye göre ‘küçük’

Kime göre, neye göre ‘küçük’!

İllüstratör ve yazar Gökçe İrten çocukları küçük şeylerin şaşırtıcı dünyasına götürerek büyük-küçük, güç-güçsüzlük ve büyümek gibi kavramlara farklı pencerelerden bakmalarını sağlıyor.

6.05.2021Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Çeşme 2021: Yeni sezondan öne çıkanlar

Geçen hafta Çeşme-Alaçatı’nın belki de pandemi nedeniyle değişen eğlence döngüsünden ve bunun öncülerinden bahsetmiştik. Bu hafta diğer notlarla devam ediyoruz.

17.07.2021

Sağlık kapınızı çalıyor duyuyor musunuz?

DÜNYA Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 600 milyon işitme engelli birey var. Türkiye’de ise her yıl dünyaya gelen 1.3 milyon bebeğin yaklaşık 3 bin 900’ü işitme kaybı ile doğuyor. Yenidoğan bebeklerde işitme kayıplarının önlenebilmesi ve bebeğin fiziksel, ruhsal gelişim sürecini olumsuz etkilememesi adına doğum sonrası yapılan yenidoğan işitme taramasının önemi büyük.

21.06.2021

Teşekkürler Süper adam... Bugün senin günün!

Bugün, Dünya Superman Günü. Biz de bu vesileyle çizgi roman sayfalarından sinemaya geçen bu popüler kültür ikonunun hikâyesinde dolaşalım, dünyayı kurtarma çabalarını hatırlatalım, filmlerini analım dedik. Buyurun, hep birlikte uçalım!

12.06.2021

WWDC 2021'de akılda kalanlar

Bu akşam Apple, yazılım dünyasının bugününü ve geleceğini şekillendiren yeni çözümlerini ilk kez WWDC 2021'de sahneye çıkardı. Geçen yıl olduğu gibi WWDC 2021 de internet üzerinden gerçekleştirildi ve katılım herkese ücretsiz oldu. Peki bu etkinlikte neler öne çıktı?

7.06.2021

Bunun adı resmen engelliye ‘İşkence’

Son dönemde kadına, çocuklara, engellilere ve hayvanlara yönelik şiddet haberlerinin arttığına tanık oluyoruz.

28.05.2021

Çocuğunuzun iyi bir dinleyici olması mümkün

Çocuğunuzdan bir şey yapmasını istediniz. Harekete geçmesini bekliyorsunuz ama beklediğiniz gerçekleşmiyor. Hareket yerine, büyük bir sessizlik hakim. Bu size umursamazlık gibi geliyor ve her geçen gün sabrınız azalıyor. Belki ilk aklınıza gelen ‘Acaba beni duymadı mı?’ oluyor ve sakince tekrar söylüyorsunuz. Ama ne yanıt var ne de hareket. İkinci yol, söylediğinizi tekrar etmek. 2,3,4 tekrar derken olanlar oluyor ve öfkeleniyorsunuz. Basit bir yönergeyi, küçük bir talebi evin içinde haykıran birine dönüşüyorsunuz. Siz öfkelenirken, çocuğunuz neler olduğuna anlam veremiyor, şaşırıyor ya da korkuyor. Çoğu aile bu kısır döngüyü yaşıyor ne yazık ki. Peki neler yapılabilir?

27.05.2021

Benim bağımlılığım işim

“Sound of Metal” filminde duyma yetisini kaybeden punk-metal davulcusu Ruben’i canlandıran Riz Ahmed, başarılı performansıyla ilk Oscar adaylığını kazandı. ‘En iyi erkek oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterilen ilk Müslüman olan İngiliz rap’çi ve aktörle görüntülü olarak “Sound of Metal”i konuştuk.

16.05.2021

Damak zevki ve diğer duygular...

Görme, işitme, koklama, dokunma... Damak zevkinizi geliştirmek için önce diğer duyularınız üzerinde çalışın. Ben tat alma duyumuzun bunların gelişmesiyle paralel ilerleyeceğini düşünüyorum.

9.05.2021