EKSTRA
MENÜ

Kulak Enfeksiyonu

Kulak Enfeksiyonu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kulak Enfeksiyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 621 Kulak Enfeksiyonu haberi bulunmuştur.

Kulak Enfeksiyonu Haberleri

Mucizevi bir armağan: Anne sütü

Mucizevi bir armağan: Anne sütü

1-7 Ekim, ülkemizde Emzirme Haftası olarak kabul ediliyor. Emzirmenin ve anne sütünün önemine dikkat çekilen bu özel hafta için Pediatri Uzmanı Dr. Laden Jaferi, anne sütü ile emzirmenin faydalarını anlattı ve Emzirme Hemşiresi Nezahat Demirbaş da anne sütünü artırmaya yönelik önerilerde bulundu.

Denize ve havuza girerken dikkat En ufak bir belirtide...

Denize ve havuza girerken dikkat! En ufak bir belirtide...

İnsanların denize ve havuza girmesinden kaynaklanan ve kulağa su kaçması sonucu oluşan hastalıklar hakkında bilgi veren Op. Dr. Bülent Kamil Aykal, vatandaşların en küçük belirtide doktora başvurmaları gerektiğini söyledi.

2.09.2020Sağlık
Emzik çocuklarda konuşmayı olumsuz etkiler mi

Emzik çocuklarda konuşmayı olumsuz etkiler mi?

Konuşma ve Dil Terapisti Çiğdem Buzul, emzik kullanımının çocuklarda konuşmayı geciktirebileceğini belirterek, 2 yaşından sonra emzik kullanımının mutlaka bırakılmasını önerdi.

6. Sınıf Fen Bilgisi Duyu Organlarının Sağlığı konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Duyu Organlarının Sağlığı konu anlatımı

Toplam beş duyu organımız vardır. Göz, burun, kulak, dil ve derinin birçok görevi vardır. Beş duyu organı dışarıdaki nesneleri algılamamızı, insanlarla iletişim kurmamızı, tatları ve kokuları birbirinden ayırt etmemizi sağlar. 6. sınıflar için duyu organlarının sağlığı konusunu anlattık.

21.08.20206. SINIF
Yaz aylarında artış gösteriyor… Dış kulak enfeksiyonlarına dikkat

Yaz aylarında artış gösteriyor… Dış kulak enfeksiyonlarına dikkat!

Özellikle havaların ısınmasıyla birlikte açılan deniz ve havuz sezonu tatilin keyfini beraberinde getirirken, vücudumuzda bazı sorunlara yol açabiliyor. Yaz aylarında dış kulak enfeksiyonlarında artış yaşandığını söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Ali Titiz “Deniz ve havuz kullanımı otitis eksterna olarak bilinen dış kulak enfeksiyonlarının görülme sıklığının artmasına neden olmaktadır. Bu enfeksiyon esas olarak dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarının dış yüzeyinin iltihaplanmasıdır” dedi.

12.08.2020Sağlık
Uçakta Kulak Tıkanmasını Engellemek İçin Öneriler

Uçakta Kulak Tıkanmasını Engellemek İçin Öneriler

Yaz aylarının başlamasıyla beraber seyahatlerde artıyor, ancak yolculuktan önce kulaklarda tıkanma varsa uçak yolculuğu çok tehlikeli olabilir. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.

18.07.2020İyi Yaşam
Çocuklarda yaz aylarında sık görülüyor Peki nelere dikkat edilmeli

Çocuklarda yaz aylarında sık görülüyor! Peki nelere dikkat edilmeli?

Çocuklarda yaygın olan kulak, burun ve boğaz hastalıklarının zamanında tedavi edilmemesi kalıcı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. KBB Uzmanı Doç. Dr. Esin Yalçınkaya, yazın özellikle dış kulak ve orta kulak iltihabı, burun kanamaları ve boğaz enfeksiyonlarına karşı uyarıyor

Koronavirüs nedeniyle çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Koronavirüs nedeniyle çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Salgın hastalıklardan korunmada aşının önemine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Kulak Gedik, “Korona pandemisi nedeniyle birçok ailenin çocuklarının düzenli aşılarını ertelemesi difteri, kızamık ve çocuk felci gibi hastalıklarda artışa yol açabilir” dedi.

Çocuklarda burun tıkanıklığı gelişimi engelleyebiliyor

Çocuklarda burun tıkanıklığı gelişimi engelleyebiliyor

Burun tıkanıklığı çocuklarda sık karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte ebeveynler tarafından gözden kaçabiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, burun tıkanıklığına neden olan altta yatan hastalık tedavi edilmezse, farklı sorunların ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Çocuklarda burun tıkanıklığına dikkat: Gelişimlerini engelleyebilir

Çocuklarda burun tıkanıklığına dikkat: Gelişimlerini engelleyebilir

Burun tıkanıklığının uzun sürmesinin çocukların uyku kalitesini etkilediğine ve tıkanıklığına neden olan altta yatan hastalığın tedavi edilmemesi halinde farklı sorunların ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, “Sağlıklı uyku uyuyamayan çocuklarda dikkat dağınıklığı, uyku hali ve sinirlilik gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Burun tıkanıklığı beraberinde iştahsızlığı da getiriyor. Çocuk yeteri kadar gıda almakta zorlanıyor, uyku düzeni bozulduğu için gelişimi de yavaşlıyor” dedi.

11.05.2020Sağlık
Kulak nasıl temizlenir Kulak temizleme işlemi ve kulak kiri temizliği

Kulak nasıl temizlenir? Kulak temizleme işlemi ve kulak kiri temizliği

Kulak kiri, kulak kanalını ve kulağı koruyan doğal madde olsa bile kimi zaman birikerek, duyma rahatsızlığına ve zorluğuna sebep olur. Kulak kiri, kulak içerisinden alınabilir ancak bunu yaparken kulakta yer alan hassas yerlere zarar vermemeye dikkat edilmelidir. Peki kulak nasıl temizlenir? Kulak temizleme işlemi ve kulak kiri temizliği nasıl yapılır?

13.03.2020Sağlık
Uyurken sürekli üstünü açan çocuklarla ilgili uyarı

Uyurken sürekli üstünü açan çocuklarla ilgili uyarı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Çarman, çocuğun üzerine üşür diye fazladan örtülen örtülerin rahatlatma değil aksine sıkıntı ve boğucu bir his yaratacağını söyledi.

Çocuğunuzun çarşafını 3 günde bir değiştirin

Çocuğunuzun çarşafını 3 günde bir değiştirin

Çocuklar yetişkinlere oranla daha sık kulak enfeksiyonu geçirebiliyor. Siz siz olun asla çocuğunuzun yanında sigara içmeyin ve kimseye de içirtmeyin. Odasında halı bulundurmayın ve çarşaflarını sık sık değiştirin. Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, çocukların sık kulak enfenksiyonu geçirmesinin nedenlerini şöyle sıraladı.

Kulak Sağlığınız için Bu 3 Hatayı Sakın Yapmayın

Kulak Sağlığınız için Bu 3 Hatayı Sakın Yapmayın!

Zonklama, batma ve yanma gibi farklı çeşitlerde ortaya çıkıyor… Aynı zamanda çınlama, işitme kaybı, dolgunluk hissi ve kulakta akıntı da eşlik edebiliyor. Hayat kalitemizi oldukça düşürebilen bu sorunun adı; kulak ağrısı!

Çok sık duş alanlar dış kulak iltihabına yakalanıyor

Çok sık duş alanlar dış kulak iltihabına yakalanıyor

Yaz aylarında kişilerin en sık doktora başvurma sebeplerinin başında şiddetli kulak ağrısı ve koyu kulak akıntısı problemleri geliyor. Bu durumun ortaya çıkmasının arkasında ise sıcaktan bunalan kişilerin çözümü kalabalık havuz ve denize girmekte bulması yer alıyor. Sonuç ise bakteri ve virüslere bağlı olarak gelişen dış kulak iltihabı… i K.B.B Uzmanı Dr. Koray Cengiz, yaz mevsiminin kaçınılmaz hastalığı dış kulak iltihabını anlatıyor.

12.08.2019Sağlık
Çocuklardaki beta mikrobuna dikkat

Çocuklardaki beta mikrobuna dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Kara, özellikle çocukları hedef alan beta mikrobu konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Beta virüsü nedir Beta virüsü bulaşıcı mıdır

Beta virüsü nedir? Beta virüsü bulaşıcı mıdır?

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Doktor Gülay Kara, özellikle çocukları hedef alan Beta mikrobu konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Bebeklerde öksürük neden olur, nasıl geçer

Bebeklerde öksürük neden olur, nasıl geçer?

Bebeklerde öksürük, ateşten sonra en sık görülen hastalık belirtilerinden biridir. Altta yatan hastalığın saptanması için de her koşulda doktora başvurmak çok önemlidir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayla Haytan Önal; bebeklerde öksürük nedenlerini, öksürüğe ateş ve hırıltı eşlik ettiğinde hangi hastalığın habercisi olabileceğini anlattı.

Çocuklarda geniz akıntısı nasıl geçer

Çocuklarda geniz akıntısı nasıl geçer?

Geniz akıntısının çocuklarda sıklıkla öksürüğe neden olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can, çocuklarda geniz akıntısının nasıl geçeceğini anlattı.

Primer İmmün Yetmezliği (PİY) Hastalığını Duydunuz mu

Primer İmmün Yetmezliği (PİY) Hastalığını Duydunuz mu?

Çevremizde mutlaka sık sık hastalanan çocuklara ve yetişkinlere rastlarız. Çoğu zaman hassas ve bünyelerinin zayıf olması şeklinde yorumlanan bu durum çok daha karmaşık bir sağlık probleminin en önemli belirtisidir. Binlerce çocuk ve yetişkini etkileyen Primer immün yetersizliğini İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik anlattı.

Kızamık belirtileri nelerdir Kızamık tedavisi nasıl yapılır

Kızamık belirtileri nelerdir? Kızamık tedavisi nasıl yapılır?

Son zamanlarda kızamığa bağlı ölümlerde ciddi bir artış gözlemleniyor. Aşının neredeyse kesin çözüm olduğu kızamığın tekrar bir salgın haline gelmesinde ise çeşitli spekülasyonlar başrolü oynuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün konuyla ilgili verileri çok korkutucu bir tablo ortaya çıkarıyor. Bu noktada 2018’de dünya üzerinde kızamıktan ölenlerin sayısı yaklaşık 440 bin… Bu rakamların aşının önemini bir kez daha ortaya çıkardığını vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, kızamığın korkutan yüzünü anlatıyor.

Pasif Sigara Dumanının 8 Zararı

Pasif Sigara Dumanının 8 Zararı

Sigara bağımlılığı, başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok kanser türünün en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Sigara kullanmayan ancak sigara dumanına maruz kalan kişiler de aktif içiciler gibi öncelikle kanser ve birçok ciddi hastalık riski ile karşı karşıya kalıyor. Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Şiyar Ekinci, sigaranın kanser ve kanser dışı hastalıklar üzerindeki etkisi ile pasif sigara içiciliğinin yol açtığı sağlık sorunları hakkında bilgi verdi.

Orta kulak iltihabı nedir

Orta kulak iltihabı nedir?

Orta kulak iltihabı çocuklarda en sık görülen sağlık problemlerinden biri. Bu hastalığın belirtileri genellikle bir veya her iki kulakta ağrı ve beraberinde ateştir. Orta kulak iltihabı küçük çocuklar ve bebeklerde huzursuzluk yaratabilir. Duymama ya da işitme kaybının çocuklarda en sık görülen sebebi budur. Peki, orta kulak iltihabı nedir?

25.03.2019Sağlık
Çocuklarda kızamık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda kızamık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kızamık, virüsün neden olduğu bir çocukluk çağı döküntülü hastalığıdır. Peki, kızamık neden olur, belirtileri nelerdir? Kızamık nasıl bulaşır? Bu yazımızda kızamık hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemlerini ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Çocuklarda soğuk algınlığına dikkat

Çocuklarda soğuk algınlığına dikkat!

Genellikle kişiden kişiye ve yüzeydeki ve havada enfekte olan partiküllerle temas halinde bulaşan soğuk algınlığı, çocukların sağlığı söz konusu olduğunda önemli bir etken. Tipik olarak fazla endişe edilecek bir şey olmasa da özellikle kışın yavaş yavaş bahara döndüğü günlerde soğuk algınlığı yaşamak farklı komplikasyonları ve doktor ihtiyacını gündeme getirebilir.

Bırakın yabancıyı anne baba dahi bebeği öpmemeli

Bırakın yabancıyı anne baba dahi bebeği öpmemeli!

’Pnömokok’ adı verilen bakterinin 5 yaş altı tüm çocuklar özellikle de yeni doğanlar için tehlike oluşturduğunu söyleyen Pediatri Uzmanı Dr. Fatma Tuba Coşkun, "Bırakın yabancıları anne-baba dahi bebeği öpmemeli" uyarısında bulundu.

Filipinlerde kızamık salgını

Filipinler'de kızamık salgını

Filipinler'de hızla yayılan kızamık salgınında bu yıl görülen vaka sayısının 4 bin 300'ü geçtiği bildirildi.

11.02.2019Dünya
Filipinlerde kızamık salgını alarmı

Filipinler'de kızamık salgını alarmı

Filipinler'in başkenti Manila'da kızamık salgınının baş gösterdiği belirtildi.

7.02.2019Dünya
Çocuğunuzun iştahsızlığının nedeni kulak ağrısı olabilir

Çocuğunuzun iştahsızlığının nedeni kulak ağrısı olabilir

Kulak ağrısı çocuklarda sıkça rastlanan bir sağlık problemi olup hem çocuğun hem de ve anne-babaların huzursuz olmasına neden olmaktadır. Kulak ağrıları kulak hastalıklarından veya kulağa komşu bölgelerden kaynaklanan hastalıkların ağrılarının kulağa yansıması nedeniyle ortaya çıkabilir. Kulak ağrısının birçok sebebi olabilir ve bunun nedeni de kulağın duyusal uyarısının fazla olmasıdır. Konuyla ilgili merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktoru, Uzm. Dr. Mehmet Ali Talay cevaplandırıyor.

Çocuklarda ve bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm

Çocuklarda ve bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm

“Bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer?” sorusu ebeveynlerin en çok sorduğu soruların başında geliyor. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve rahatsızlık veren bir durum olan burun tıkanıklığı hakkında uzmanlar önemli bilgiler veriyor.

Çocukları tehdit ediyor RSV virüsü nedir, belirtileri nelerdir

Çocukları tehdit ediyor! RSV virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

Bugünlerde sık rastlanan RSV virüsü grip ve nezleye benzer şikâyetlere neden olurken, kimi durumlarda ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına da yol açabiliyor. Hastalık genellikle Aralık ayı sonunda başlayıp Ocak ve Şubat ayında zirveye ulaşırken, Nisan ayı sonuna kadar etkisini gösterebiliyor.

Çocuklarda orta kulak iltihabı ihmale gelmez

Çocuklarda orta kulak iltihabı ihmale gelmez

Kış aylarının etkisinin iyiden iyiye artmaya başladığı şu günlerde, soğuk hava koşullarıyla birlikte enfeksiyon riskleri de beraberinde artmaya başladı. Özellikle kış aylarında görülen bir hastalık olan orta kulak enfeksiyonlarının çoğu zaman fark edilmediğine dikkat çeken Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, çocuklarda görülen orta kulak enfeksiyonu konusunda bilgi verdi.

Soğuk Havalar Kulak Enfeksiyonu Riskini Artırıyor

Soğuk Havalar Kulak Enfeksiyonu Riskini Artırıyor

Kış aylarının etkisinin iyiden iyiye artmaya başladığı şu günlerde, soğuk hava koşullarıyla birlikte, enfeksiyon riskleri de beraberinde artmaya başladı. Özellikle kış aylarında görülen bir hastalık olan orta kulak enfeksiyonlarının çoğu zaman fark edilmediğine dikkat çeken Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, kulak enfeksiyonunu anlattı.

Bebeğinize bu pozisyonda sakın yemek yedirmeyin

Bebeğinize bu pozisyonda sakın yemek yedirmeyin!

Bu hatalı davranış bakın neye yol açıyor?

Kulak enfeksiyonu yüz felcine sebep oluyor

Kulak enfeksiyonu yüz felcine sebep oluyor

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte enfeksiyon hastalıkları da artış göstermeye başladı. Birçok insan soğuğa maruz kalmanın yüz felci için tehlike oluşturduğunu düşünürken, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Engin Çekin, “Tedavi edilmeyen kulak enfeksiyonları ya da yüze yakın çevredeki enfeksiyonlar yüz felcine sebep oluyor” dedi.

10.12.2018Sağlık
Gereksiz antibiyotik kullanımı kronik hastalık nedeni

Gereksiz antibiyotik kullanımı kronik hastalık nedeni

Araştırmalar her yıl verilen 235 milyon doz antibiyotiğin yüzde 20 ila 50'sinin gereksiz olduğunu gözler önüne sererken, çocuklarda gereksiz antibiyotik kullanımı ile astım, depresyon, obezite ve diğer kronik hastalıkların artması arasındaki bağlantı gittikçe güçleniyor.

Bu önerilere uyarak gribe meydan okuyun

Bu önerilere uyarak gribe meydan okuyun!

Kuru öksürük, baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk, burun akıntısı, kas ağrıları… Sonbaharın gelmesiyle birlikte pek çoğumuz gribin yol açtığı bu tür sorunlarla baş etmek zorunda kalıyor, hatta yorgan döşek bile yatabiliyoruz. Üstelik pek çoğumuzun “Nasıl olsa birkaç günde geçer” düşüncesiyle hekime bile başvurma ihtiyacı hissetmediği grip, özellikle çocuklarda ve kronik hastalığı olanlarda; bronşit, sinüzit, kulak enfeksiyonu ile zatürre gibi komplikasyonlara yol açabiliyor, hatta ölümcül bile olabiliyor.

22.10.2018Sağlık
Hastalıktan uzak bir okul dönemi için 8 önlem

Hastalıktan uzak bir okul dönemi için 8 önlem

Sonbahar özellikle de çocuklu aileler için ‘düşen kuru yaprakların’ yarattığı nostaljiden çok, hastalıkları çağrıştırıyor. Zira okulların açılmasıyla grip sezonu da başlıyor. Enfeksiyonlar, o ana dek ‘sapasağlam’ dediğiniz çocuğunuzu bir yaprak gibi bir anda soldurabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli, hastalıklara karşı anne babalara önemli uyarılar ve önerilerde bulundu, hastalıktan uzak bir okul dönemi için alınması gereken 8 önlemi anlattı.

Evdeki gece bekçisi

Evdeki gece bekçisi

Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için uyku çok önemli. Zira büyüme hormonu özellikle bebek uyuduğunda faaliyetlerini artırıyor. Daha da ötesi ebeveynler gece uykusu düzenli bir çocukla dinç bir sabaha uyanmak ister.

Çocuğunuz sık hastalanıp geç iyileşiyorsa...

Çocuğunuz sık hastalanıp geç iyileşiyorsa...

Çocuğunuzun hastalığı uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine geç mi cevap veriyor? Ağzında, vücudunca tekrarlanan apse ya da pamukçuk mu bulunuyor? Fazla mı kilolu? Bunlara cevabınız evet ise dikkat, eşiğinizi bir tık yukarı çıkarın! Çünkü çocuğunuzun bağışıklık sistemi hasta ve ne yazık ki, bağışıklık sistemindeki bozukluklar kesinlikle affetmiyor.

Havuzlarda çocukları bekleyen tehlike

Havuzlarda çocukları bekleyen tehlike

Yaz mevsimi ile birlikte serinlemek amacıyla havuza girmek isteyen çocuklarımızı, gelişebilecek havuz hastalıklarına karşı korumak ve buna yönelik tedbirleri almak kaçınılmazdır. Hem sağlıkları hem de can güvenliklerini sağlayacak önlemleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Ateş anlatıyor.

16.08.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Bahar alerjileri çocukları rahat bırakmıyor!

Çocuğunuzun gözü, burnu akıyor ve kaşınıyor mu?

10.03.2019
Grip antibiyotikle geçer mi

Grip antibiyotikle geçer mi?

Hava koşullarındaki ani değişimlerin en çok neden olduğu hastalıkların başında gelen ve salgınlara yol açabilen grip ile ilgili merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Wassim Bekraki’den öğrendik.

21.02.2019

Emziren anneler diyetinde nelere dikkat etmeli?

Emerken kendini geriye atarak, ağlayan bebeğin varsa; emzirme, sürekli bu ağlamalar yüzünden kesintiye uğruyorsa, emzirme zamanları uzun vakitler sürüyorsa, emzirme ikiniz için de keyifsiz hal almaya başladıysa, bebeğin yorgunluktan yenik düşüp, uykuya dalıyorsa, uykuları kısa süreli ve kalitesiz ise; bu makaleyi senin için yazdım. Sana ve güzel yavruna şifa olmasına niyet ediyorum.

30.10.2018

Bebeğin tek memeden emme sorunsalı

Bazen bebekler, annenin daha rahat ettiği tarafta, annenin sakinliğine bağlı o tarafta daha rahat ve güvenli hisseder. Diğer tarafta anne pek rahat edemiyor ya da panik içinde emziriyorsa, bebek almak istemeyebilir.

1.08.2018