Yenidoğanda işitme kaybı iyileştirilebiliyor

Güncelleme Tarihi:

Yenidoğanda işitme kaybı iyileştirilebiliyor
Oluşturulma Tarihi: Mart 04, 2015 12:40

Tanı ve tedavinin ilk 3-6 ay içinde yapılması gerekir.

Haberin Devamı

Bebeğiniz yüksek sesli gürültüde ağlamıyor, irkilmiyor, gözlerini kırpmıyor ve emerken emme işlemine ara vermiyorsa bebeğinizde işitme kaybı olabilir.

Literatürde yeni doğanda işitme kaybının görülme oranı binde bir ile binde üç arasında bildirilmektedir. Ülkemizde akraba evliliğinin sık görülmesi ve hamilelik dönemindeki bazı yanlış uygulamalar bu oranın daha farklı olduğunu düşündürür.

Yeni doğan bebeklerde işitme kaybı için risk faktörleri

  • Doğum kilosunun 1500 gramın altında olması
  • Kuvözde kalmayı gerektiren ağır sarılık durumları
  • Hamilelikte annenin çocuğun kulak gelişimini olumsuz etkileyecek kızamıkçık ve benzeri viral hastalık geçirmiş olması, radyasyona maruz kalması (röntgen, tomografi vb.), kulağa toksik etki gösteren bazı ilaçların kullanması
  • Kulak kepçesinde görülen şekil değişiklikleri
  • Akraba evliliği, ailede doğumsal kulak problemli vakaların olması

Yenidoğanda işitme kaybı için yapılacak testler

EOAE (Uyarılmış oto akustik emisyon testi): Bu test doğumu takiben yapılır. Testten geçerse işitme normal kabul edilir, geçemez ise KBB muayenesi sonrası test tekrarlanır. İkinci kez yapılan teste cevap alınamaz ise 3 ay içinde ABR (İşitsel beyin sapı cevabı) testi uygulanmalıdır.

Yenidoğanda işitme kaybı tedavisi

Tedavi, işitme kaybının derecesine göre yapılır. İşitme seviyesi işitme cihazı kullanabilecek seviyede ise işitme cihazı verilir. Bu değerin altında ise koklear implant uygulaması için değerlendirme yapılır. Uygun vakalara koklear implant yapılır. Bu uygulamaya kadar işitme seviyesi cihaz kullanma değerlerinin altında olsa bile işitme cihazı verilir.

Haberin Devamı

İşitme kaybının çocukta yaratacağı dil, mental, psikolojik ve sosyal gelişim bozukluğunu engellemek için tanı ve tedavinin ilk 3 - 6 ay içinde yapılması gerekir. Bu tanı ve tedavi için gerekli giderler ülkemizde sosyal güvelik kurumunun kapsamı altındadır.

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Hamdi Yakut 

BAKMADAN GEÇME!