MENÜ

İklim

İklim ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İklim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.829 İklim haberi bulunmuştur.

İklim Haberleri

Dünya ve insanlık için ışıklar söndü

Dünya ve insanlık için ışıklar söndü

İklim krizine dikkat çekmek için gerçekleştirilen “Earth Hour” (Dünya Saati) etkinliğinde ışıklar bu yıl, koronavirüsle mücadele kapsamında “doğa ve insan için dayanışma” temasıyla kapatıldı.

30.03.2020Dünya
Yozgatın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Yozgatda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Yozgat'ın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Yozgat'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

 Yozgat, Türkiye’nin son yıllarda en çok merak uyandıran, tarihi ve kültürel şehirlerinden biridir. Ülkemizin turizm potansiyeli yüksek ve her geçen günde artan bu özel şehrinde gezilecek yerler nerelerdir? Yozgat'ın ilçeleri nedir ve Yozgat hangi bölgededir? Yozgat'ın tarihi yerleri gibi konuları ve sorulara dair detaylı yanıtları sizler için araştırdık.

29.03.2020Gündem
Sakaryanın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Sakaryada Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Sakarya'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Sakarya'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

İstanbul iline oldukça yakın bir il olan Sakarya gelişmiş bir ildir. Sakarya ili doğası ile harika güzelliklere sahip olan bir ildir. Sakarya hangi bölgededir? Sakarya ilinin ilçeleri nelerdir? Sakarya’da tarihi yerler ve Sakarya’da gezilecek yerler var mıdır? Sakarya ile ilgili bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

29.03.2020Gündem
İzmirin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede İzmirde Gezilecek Ve Tarihi Yerler

İzmir'in İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? İzmir'de Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Türkiye’de İstanbul ve Ankara’dan sonra 3. Metropol olarak kabul edilen İzmir, Ege Bölgesi’nin incisidir. Antik dönemlerden bu zamana, sayısız kültüre ev sahipliği yapmış olan İzmir, 8500 yıllık köklü geçmişi, sıcakkanlı, samimi insanları ve her mevsimde güneşin göründüğü iklim özellikleri ile sadece gezmekle kalmayıp, yaşanması gereken bir şehirdir. Egenin incisi İzmir' in ilçeleri nedir ve İzmir hangi bölgede bulunur? İzmir'de gezilecek ve tarihi yerler nerelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için detaylıca hazırladık.

29.03.2020Gündem
Şentopa virüs çağrısı: Vekillere düzenli test yapılsın

Şentop'a virüs çağrısı: Vekillere düzenli test yapılsın

TBMM’nin daha ne kadar açık kalacağı her gün konuşuladursun, milletvekillerinden ilginç öneriler geliyor. Ne kadar önlem alınsa da sadece Genel Kurul’un faaliyetinin sürmesi en az bin kişinin çalışmaya devam etmesi demek.

29.03.2020Gündem
Gitmesek de görmesek de oradaymışız gibi...

Gitmesek de görmesek de oradaymışız gibi...

Doğanın en renkli zamanlarında olmamıza karşın bir süre evde kalmamız gerek. Yine de bu, doğayla bağlarımızın kopacağı anlamına gelmiyor. Kitaptan belgesele, çiçeklerle tanışmaktan canlı yayında başka hayatlara tanık olmaya, yapabileceğimiz çok şey var.

29.03.2020Hürriyet Pazar
Işıklar doğa ve insan için dayanışma temasıyla kapatıldı

Işıklar "doğa ve insan için dayanışma" temasıyla kapatıldı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) iklim krizine dikkati çekmek için dünya kamuoyuna çağrıda bulunduğu "Dünya Dayanışma Saati" etkinliğinde ışıklar bu kez bir saat "doğa ve insan için dayanışma" temasıyla kapatıldı.

28.03.2020Dünya
Antalyanın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Antalyada Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Antalya'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Antalya'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya, bütün bir yıl boyunca yoğun ilgi görüyor. Pek çok farklı ilçesi ve gezilecek yerleri ile beraber, özellikle yaz turizminin vazgeçilmez şehirlerinden biridir. Peki, Antalya ilçeleri neler ve hangi bölgede? Antalya'da gezilecek ve tarihi yerler hakkında bilinmesi gerekenler.

28.03.2020Gündem
LGS soruları bu konulardan çıkacak

LGS soruları bu konulardan çıkacak

Koronavirüs en çok bu yıl lise ve üniversite sınavına girecek öğrencileri etkiledi. Okullar kapalı. Liseye giriş sınavının 7 Haziran’da yapılması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “LGS kapsamındaki merkezi sınav sadece birinci dönem müfredatından yapılacak” diyerek öğrencileri rahatlattı.

28.03.2020Eğitim
Koronavirüs ekosistem dengesini nasıl etkiledi

Koronavirüs ekosistem dengesini nasıl etkiledi?

Denge, dünya üzerindeki yaşamın ve işleyişin belki de en önemli yapı taşı. Dünya üzerindeki her sistemin bir dengeye sahip olduğu ve bu dengeyi korumak için de kendi içinde farklı sistemlere sahip olduğu, bozulan dengenin ise yeniden bir düzene getirilmesi için yıkıcı ya da yapıcı çözümlerinin olduğu göz ardı edilemeyecek türden bir gerçek. Diğer bir gerçek ise şu an dünya üzerinde iki salgının olduğu. Koronavirüs salgını ve bilimsel gerçekliğe uyum konusunda yarı sorunlu anlatıya dayanan bir korku salgını.

27.03.2020Sağlık
Türk tarihinin ilk izleri: Saymalı Taş

Türk tarihinin ilk izleri: Saymalı Taş

Türk tarihi açısından Orta Asya’da bulunan Kırgızistan topraklarında bulunan yerler büyük öneme sahip. Tanrı Dağlarının bir kolu olan Aladağ zirvesinde bulunan Saymalı taş isimli yer de Türk tarihinin en eski izlerini taşıyan bir yer konumunda.

27.03.2020Seyahat

BM: İnsanlık tehlike altında

Koronavirüs endişesi tüm dünyada sürerken, Birleşmiş Milletler’den (BM) peş peşe uyarılar geldi. “İnsanlık tehdit altında, küresel eylem şart.”

27.03.2020Dünya
2021 sonrası Türkiye çıkışa geçer

2021 sonrası Türkiye çıkışa geçer

Türkiye’nin geleceğinden umutlu olduğunu ifade eden ekonomiden sorumlu eski bakan Işın Çelebi, “Son 200 yılın iktisat tarihine baktığımızda Türkiye’nin hep krizlerle mücadele ettiğini ve bu krizleri başarıyla aştığını görüyoruz. Şimdi ise koronavirüs salgını nedeniyle oluşan daralmanın olumsuzluklarını yaşıyor. Sağlık sorunlarını aşabilirsek hazirandan sonra ekonominin yeniden canlanacağını düşünüyorum. 2021 yılı Türkiye için yeni bir dönem olacak” dedi.

27.03.2020Ekonomi
Karantinada

Karantinada

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg (17), babasıyla birlikte karantina altında olduğunu açıkladı.

26.03.2020Dünya
Kimyasala boğulmayalım

Kimyasala boğulmayalım

Koronavirüse karşı Türkiye genelinde tüm sokaklar ve caddeler harıl harıl dezenfekte ediliyor. Ancak çevre dernekleri ve uzmanlar uyarıyor: Kimyasalla dezenfekte hastalığın bulaşma riskini azaltmaz aksine tüm bakterileri öldürerek ekosisteme zarar verir.

26.03.2020Gündem
WWF: Işıklar tüm dünyada dayanışma için kapatılacak

WWF: Işıklar tüm dünyada 'dayanışma' için kapatılacak

WWF’in iklim krizine dikkat çekmek için 2007’den beri ışıkların bir saat kapatılması çağrısı yaptığı Dünya Saati bu yıl Dünya Dayanışma Saati olacak. Işıklar 28 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında bu kez doğa ve insanlık için dayanışma temasıyla kapanacak.

25.03.2020Seyahat
Son dakika haberi: Greta Thunberg karantinada olduğunu açıkladı

Son dakika haberi: Greta Thunberg karantinada olduğunu açıkladı

İklim aktivisti Greta Thunberg, COVID-19 semptomları göstermesi nedeniyle karantina altında olduğunu duyurdu.

25.03.2020Dünya
Tiyatrodan birlik ve mücadele mesajı

Tiyatrodan birlik ve mücadele mesajı

Geleneksel 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Bildirisi'ni Türkiye'de Doç. Dr. Lemi Bilgin kaleme aldı. Uluslararası bildirisi ise Pakistanlı oyun yazarı ve Ajoka Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmeni Shahid Nadeem yazdı. Her iki bildiri de bir araya gelme ve kötümserliğe, kötülüğe karşı mücadele mesajları içeriyor.

24.03.2020Kitap Sanat
Denizin üstüne inşa ediliyor Yüzde 62si tamamlandı

Denizin üstüne inşa ediliyor! Yüzde 62'si tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 yıl önce atılan, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı, Rize- Artvin Havalimanı’nın yapım çalışmaları sürüyor. Gece gündüz aralıksız kamyonlar ve hafriyat gemilerinin malzeme taşıdığı deniz dolgusunun yüzde 62'si tamamlandı.

24.03.2020Ekonomi
Dünya Tiyatro Günü uluslararası ve ulusal bildirileri yayınlandı

Dünya Tiyatro Günü uluslararası ve ulusal bildirileri yayınlandı

Her yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle tiyatro sahnelerinden okunan uluslararası ve ulusal bildiriler yayınlandı.

23.03.2020Keyif
Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı koronavirüse karşı

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı koronavirüse karşı

IBM'in geliştirdiği dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Summit, koronavirüsü durdurabilecek 77 kimyasal belirledi. Bunun koronavirüs aşısı için önemli bir adım olabileceği belirtiliyor.

23.03.2020Teknoloji
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü su kaynaklarını nasıl koruyacak

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü su kaynaklarını nasıl koruyacak?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, depolamalı tesislerin kapasitelerini artırarak iklim değişikliği ve kuraklık koşullarında su kaynaklarını muhafaza etmeyi hedefliyor.

23.03.2020Teknoloji
Virüsle mücadelede suyu israf etmeyin

Virüsle mücadelede suyu israf etmeyin

22 Mart Dünya Su Günü için bir bildiri yayımlayan Greenpeace Türkiye, koronavirüs salgını nedeniyle su israfına karşı dikkat çekti.

23.03.2020Gündem
Bir inanç ve aşk romanı: ‘Akşam Yıldızı’

Bir inanç ve aşk romanı: ‘Akşam Yıldızı’

Troya kazıları başkanı Prof. Rüstem Aslan, İskender Pala’nın Göbeklitepe romanı ‘Akşam Yıldızı’nı yazdı: “Bu romanı arkeolog olarak değil, sözün ve edebiyatın peşinden giden bir biri olarak okudum. Eğer arkeolog olarak okusaydım, yayınevine ‘O resimler, o dipnotlar ve kaynakça keşke olmasıydı’ derdim. Çünkü akademik anlamda bu konu çok ama çok tartışılmakta; çünkü her sene yeni bir kazı sonucu bildiklerimizi altüst etmekte; çünkü ‘Akşam Yıldızı’ romanın bunlara ihtiyacı yok.”

22.03.2020Kitap Sanat
Orman zararlılarıyla mücadele için geçen yıl 7,7 milyon lira harcandı

Orman zararlılarıyla mücadele için geçen yıl 7,7 milyon lira harcandı

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından, zararlılarla mücadele kapsamında geçen yıl biyolojik, biyoteknik, mekanik ve kimyasal çalışmalar için 7,7 milyon lira harcandı.

22.03.2020Ekonomi
DSİden iklim değişikliğine depolama önlemi

DSİ'den iklim değişikliğine depolama önlemi

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), depolamalı tesislerin kapasitelerini artırarak iklim değişikliği için hazırlık yaparken, baraj ve gölet gibi bu yöndeki yatırımlarını sürdürüyor.

22.03.2020Ekonomi
Bugün Dünya Su Günü | Sosyal medyada Dünya Su Günü mesajları…

Bugün Dünya Su Günü | Sosyal medyada Dünya Su Günü mesajları…

Bugün 22 Mart Dünya Su Günü. Yaşam kaynağı suyun önemi ve kullanımı ile ilgili detaylara dikkat çekmek isteyen vatandaşlar, Dünya Su Günü mesajlarını sosyal medya üzerinden dile getiriyor. 2 Mart 1993’ten bu yana kutlanan Dünya Su Günü’nün 2020 yılının teması ise ‘Su ve İklim Değişikliği’ olarak belirlendi. İşte Dünya Su Günü’nün tarihi ve sosyal medyada yayılan Dünya Su Günü mesajları…

22.03.2020Gündem
Dünyanın en hızlı bilgisayarı corona virüsü durduracak analizleri yaptı

Dünyanın en hızlı bilgisayarı corona virüsü durduracak analizleri yaptı

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Summit, koronavirüsü durdurabilecek 77 kimyasal belirledi. Bunun koronavirüs aşısı için önemli bir adım olabileceği belirtiliyor.

20.03.2020Ekonomi
Yollar ‘akıllanacak’, ulaşımda alternatif artacak

Yollar ‘akıllanacak’, ulaşımda alternatif artacak

Berlin Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Albayrak, gelecek 10 yılda yapılacak araçların alternatif motorlara sahip olacağını belirterek, “Bunun için enerji yükleme altyapısına ihtiyacımız var. İlk aşamada kablolu, bir süre sonra kablosuz enerji yükleme altyapısına ihtiyacımız olacak” dedi.

20.03.2020Avrupa
Bilim Kurulu Üyesi Akçay: Covid-19 kış hastalığıdır demek için yeterli kanıt yok

Bilim Kurulu Üyesi Akçay: 'Covid-19 kış hastalığıdır' demek için yeterli kanıt yok

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şule Akçay, "'Covid-19 kış hastalığıdır' demek için henüz yeterli kanıt yok. Bu virüs kış ayında başladı ve Çin'de de o esnada kış mevsimi vardı; fakat şu an sıcak iklimden bildirilen vakalar da var. Bundan dolayı 'Bu olay iklim olayıyla ilgilidir' diye henüz cesaretle söyleyemiyoruz" dedi.

19.03.2020Haber
Bilim Kurulu Üyesi açıkladı Corona virüs kış hastalığı mı

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı! Corona virüs kış hastalığı mı?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şule Akçay, "'Covid-19 kış hastalığıdır' demek için henüz yeterli kanıt yok. Bu virüs kış ayında başladı ve Çin'de de o esnada kış mevsimi vardı; fakat şu an sıcak iklimden bildirilen vakalar da var. Bundan dolayı 'Bu olay iklim olayıyla ilgilidir' diye henüz cesaretle söyleyemiyoruz" dedi.

19.03.2020Gündem
Binlerce solucan kar üstüne çıktı, vatandaş paniğe kapıldı

Binlerce solucan kar üstüne çıktı, vatandaş paniğe kapıldı

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde etkili olan kar yağışı sonrası solucanların ortaya çıkması vatandaşların tedirgin etti. Yetkililer, solucanların yuvalarının deliklerinin kapanması nedeniyle ortaya çıktığını ifade etti.

18.03.2020Gündem
Fosil yakıtlara verilen 2,7 trilyon dolarlık destek iklim değişikliği krizini hızlandırıyor

Fosil yakıtlara verilen 2,7 trilyon dolarlık destek iklim değişikliği krizini hızlandırıyor

Uluslararası 35 bankanın, Paris İklim Anlaşması'nın kabulünden sonraki dönemde fosil yakıt sektörüne sağladığı 2,7 trilyon dolarlık finansman, iklim değişikliği krizini büyütüyor.

18.03.2020Ekonomi
Fosil yakıtlara verilen 2.7 trilyon dolarlık destek iklim değişikliği krizini hızlandırıyor

Fosil yakıtlara verilen 2.7 trilyon dolarlık destek iklim değişikliği krizini hızlandırıyor

Paris İklim Anlaşması'ndan sonraki dönemde 35 uluslararası banka kömür, petrol ve doğal gaz sektöründe faaliyet gösteren 2 bin 100 şirkete finansman desteği sağladı.

18.03.2020Ekonomi
Hitachiden 3 yılda toplam 22,7 milyar dolar yatırım

Hitachi'den 3 yılda toplam 22,7 milyar dolar yatırım

Hitachi, 2020’de kutladığı 110. yılında değişen dünyanın öngörülen kaynak, iklim ve nüfus değişimi gibi sıkıntılarına çözüm getirebilmek için 2019’da açıkladığı Orta Vadeli Yönetim Planı’nın odak noktasına yerleştirdiği Sosyal İnovasyon işine 3 yıl içinde toplam 22,7 milyar dolar yatırım yapacak.

18.03.2020Teknoloji
Çekirge istilasının ardından karınca istilası başladı – Çekirge ve karınca istilası nerede

Çekirge istilasının ardından karınca istilası başladı – Çekirge ve karınca istilası nerede?

İklim değişikliğinin en önemli sonuçlarından biri olan çekirge istilası ardından karınca istilası haberleri gelmeye başladı. Sosyal medyada hızla yayılan karınca istilası görüntüleri şaşkınlık yarattı. Pakistan'da son aylarda ortaya çıkan çekirge istilası ciddi boyutlara ulaşmış, son 20 yılın en kötü çekirge istilasına neden olmuştu. Peki, çekirge ve karınca istilası nerede?

16.03.2020Gündem
Çöl çekirgesi açıklaması: Geliyorlar, bizi yok edecekler’ gibi bir durum yok

'Çöl çekirgesi' açıklaması: 'Geliyorlar, bizi yok edecekler’ gibi bir durum yok

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sevgili, Afrika’dan başlayarak yayılan ve Türkiye'nin İran ile Irak sınırına kadar gelen çekirge istilasını değerlendirdi. Çöl çekirgesi sürüsünün Türkiye’ye gelebileceğini düşünmediğini belirten Sevgili, "Geliyorlar bizi yok edecekler’ gibi bir durum yok. Ülkemizde var olan tehdit edici türler var, bunları kontrol etmek gerekiyor" dedi.

15.03.2020Gündem
Nezaketten, yumuşaklıktan huylandığımız çok oluyor

Nezaketten, yumuşaklıktan huylandığımız çok oluyor

‘Korku Sal, Cesur Desinler’, psikiyatr Yankı Yazgan’ın yeni kitabı. Türkiye’nin geçirdiği dönüşüm ve son dönemde yaşadığımız toplumsal olaylar hakkında yazdığı yazıları derleyen Yazgan’a göre günümüzde birçok aile çocuklarını nazik veya sıcak değil, sert ve çekinilen biri olarak yetiştirmeyi tercih ediyor.

15.03.2020Hürriyet Pazar
Kuyraklarına ödül

Kuyraklarına ödül

Son yıllarda özellikle Ege sahillerinde tehlike saçan zehirli balon ve aslanbalıklarıyla mücadele için harekete geçildi. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, bu tehlikeli balıklarla mücadele için özel avcılık operasyonlarına izin verildiğini belirtirken “Kuyruğunu getirene destekleme kampanyası başlatacağız” dedi.

14.03.2020Gündem
Bill Gates, Microsoftun yönetim kurulundan istifa etti

Bill Gates, Microsoft'un yönetim kurulundan istifa etti

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft, şirketin kurucusu ve teknoloji danışmanı Bill Gates'in yönetimden ayrıldığını duyurdu.

13.03.2020Dünya
Çekirge istilası

Çekirge istilası

İKLİM değişikliğinin en önemli sonuçlarından biri olan çekirge istilası dünyanın önemli bir bölümünü etkisi altına aldı.

13.03.2020Dünya
En ‘çevreci’ OSB

En ‘çevreci’ OSB

Son yıllarda dünyamızın karşı karşıya olduğu çevre sorunlarının en önemli sebeplerinden biri de insanoğlunun doğal dengede oluşturduğu bozulmalardır.

13.03.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Sadece “SABIR”

Günaydın sevgili dostlarım;

30.03.2020

LGS soruları bu konulardan çıkacak

Koronavirüs en çok bu yıl lise ve üniversite sınavına girecek öğrencileri etkiledi. Okullar kapalı. Liseye giriş sınavının 7 Haziran’da yapılması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “LGS kapsamındaki merkezi sınav sadece birinci dönem müfredatından yapılacak” diyerek öğrencileri rahatlattı. Bu açıklamanın ardından sınavda çıkacak konuları araştırdım. İşte adayların ay ay işlediği konulardan hareketle öğrendiğim kadarıyla sınavda sorumlu oldukları konular:

28.03.2020

Simülasyonlar gerekiyor. Savaş oyunları değil bakteri oyunları.

Günaydın hepinize yepyeni bir günden…Dün bir reklam filmini izledim. Çok etkilendim…Dünden beri ağzımda bu şarkı,Tarkan bugünleri görmüşte mi söylemiş olabilir.Tabi ki öyledir, bu şarkıyı da bir söyleten var…

26.03.2020

Karantina günlerinde Kelebek Apartmanı

Kelebek sayfalarında her gün gördüğünüz ünlüler aynı binada otursaydı... Biraz dedikodu yapalım mı? Bakın halleri nice olurdu...

24.03.2020

93 yaşında ölen tadımcı günde ne kadar içiyordu

DÜN Mehmet Yalçın’ın T24’teki harika yazısından öğrendim.

22.03.2020

Osmanlı’daki su gurmeleri ve daha fazlası...

Bugün Dünya Su Günü. Malum, su kaynakları tehlikede. Önce dünyaya bakıp sonra Osmanlı döneminde İstanbul’daki su kültürünü inceleyelim. Tiryakilerinin sularını nasıl memleketine ve yılına göre seçtiklerinden bahsedelim.

22.03.2020