EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Güneş Enerjisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.518 Güneş Enerjisi haberi bulunmuştur.

Güneş Enerjisi Haberleri

Atlantis’e yeni fırlatma tarihi

Atlantis’e yeni fırlatma tarihi

NASA, Atlantis uzay mekiği için yeni fırlatma tarihi olarak 27 Ağustos’u gösterdi. 6 astronot taşıyacak olan uzay mekiğiyle, yarım kalan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun inşasına devam edilecek. Atlantis uzay mekiğinin fırlatma süreci, geçen hafta fırlatma rampasına yerleştirildikten sonra beklenmedik bir arıza nedeniyle durdurulmuştu.

20.08.2006Gündem
Avrupa’nın Ay görevi başarılı

Avrupa’nın Ay görevi başarılı

Avrupa Uzay Ajansı tarafından 2003’te fırlatılan Smart 1 uzay aracı, Ay’ın etrafında yaklaşık 2 yıl döndükten sonra kontrollü bir şekilde Ay’ın yüzeyine çarptı. Ay’ın yüzeyine saniyede 2 kilometrelik bir hızla çarparak arkasında 3 metre derinliğinde ve 10 metre genişliğinde bir krater bırakan Smart 1, Avrupa’nın uzay mühendisliği alanındaki yenilikçi düşüncelerinin sınandığı ilk deneme olarak öne çıkıyor.

4.09.2006Gündem
Atlantis sonunda yörüngede

Atlantis sonunda yörüngede

Teknik arızalar ve kötü hava koşulları yüzünden fırlatılması pek çok kez ertelenen uzay mekiği Atlantis sonunda başarılı bir şekilde fırlatıldı. Herhangi bir sorunun yaşanmadığı fırlatmanın ardından uzay mekiği, astronotlar tarafından hasar incelemesine alındı. Mekiğin bugün Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi bekleniyor.

11.09.2006Gündem
Trafikte güneş enerjili düzen yaygınlaşıyor

Trafikte güneş enerjili düzen yaygınlaşıyor

Tasarruflu, uzun ömürlü ve bakım maliyetinin düşük olması nedeniyle güneş enerjisiyle çalışan sinyalizasyon ve yol butonu kullanımının giderek yaygınlaştığı bildirildi.

24.09.2006Gündem
Atlantis Dünya’ya döndü

Atlantis Dünya’ya döndü

Uluslarrası Uzay İstasyonu’nun inşası için 12 gün önce yola çıkan Atlantis uzay mekiği sorunsuz bir şekilde yere indi. “Mükemmel” olarak değerlendirilen iniş ile NASA yöneticileri derin bir nefes aldı. Üst üste gerçekleşen sorunsuz uçuşlar uzay istasyonun geleceği hakkındaki şüpheleri ortadan kaldırırken NASA’ya da eski prestijini geri kazandırıyor.

28.09.2006Gündem
Google güneş enerjisiyle aydınlanacak

Google güneş enerjisiyle aydınlanacak

İnternette faaliyet gösteren en büyük şirketlerden Google, Silikon Vadisindeki ana merkezi, ek binaları ve ofislerinin elektrik ihtiyacının karşılanması için güneş enerjisinden yararlanacak.

17.10.2006Dünya
Geleceğin otobüsü F1 teknolojisiyle saatte 250 kilometre hız yapacak

Geleceğin otobüsü F1 teknolojisiyle saatte 250 kilometre hız yapacak

Yıllardır şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda en çok tercih edilen araç olan otobüsler gelişen teknoloji sayesinde önümüzdeki yıllarda bambaşka bir tasarımla karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar. İşte o otobüslerin ilki ’Superbus’ konsepti. Saatte 250 kilometre ulaşabilecek şekilde dizayn edilen bu araç, şehirler arası taşımacılıkta kullanılan otobüslerin Formula 1 teknolojisi ile nasıl görüneceğini gözler önüne seriyor.

17.10.2006Gündem
Bozburuna simge gulet

Bozburun'a simge gulet

Marmaris'in Bozburun Beldesi'ndeki Yeşil Ada üzerine beldenin simgesi bir gulet yaptırmak için çalışma başlatıldı.

27.10.2006Seyahat
Güneşle serinleten klima bugün çalışıyor

Güneşle serinleten klima bugün çalışıyor

Güneş enerjisi elektrikli klimalara rakip çıktı. Türkiye’nin en büyük güneş kliması bugün Gebze’de soğuk hava üretmeye başlıyor. Bilimsel amaçlı projenin lideri Doç. Ali Ata, evlerde kullanılacak modelin 2-3 yıl içinde 20 bin YTL’nin altında fiyatla satılabileceğini söyledi.

31.10.2006Ekonomi
Demirdöküm ile Solitemden ortak yatırım kararı

Demirdöküm ile Solitem'den ortak yatırım kararı

Demirdöküm ile merkezi Almanya'da bulunan Solitem Grup, güneş enerjisi destekli soğutma ve ısıtma üzerine yeni bir proje için ortak yatırım anlaşması imzaladı.

1.11.2006Ekonomi
Demirdöküm’ün ilk güneş kliması 2 yıl sonra

Demirdöküm’ün ilk güneş kliması 2 yıl sonra

Demirdöküm, Almanya’da bulunan Solitem Group ile birlikte güneş enerjisi destekli soğutma ve ısıtma sistemi üzerine yeni bir proje başlattı.

1.11.2006Ekonomi
SODEX Antalya Fuarı 16 Kasımda açılacak

SODEX Antalya Fuarı 16 Kasım'da açılacak

“Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarı” (SODEX) Antalya'da 16-19 Kasım tarihleri arasında açılacak.

11.11.2006Ekonomi
Zivzik narı 6 yoksuk köyü zengin yaptı

Zivzik narı 6 yoksuk köyü zengin yaptı

Zivzik narını, ilk kez beş yıl önce dönemin Siirt Valisi Nuri Okutan’dan duymuştum. Botan Çayı’nda rafting yaparken yukarıda, nar ormanı içindeki köyleri işaret etmiş, "Türkiye’nin en güzel narı bu yörede yetişiyor. Üretimi artırıp iç piyasaya sunabilsek, bu yoksul insanların hayatı değişecek" demişti. Zivzik narı şimdi, Türkiye’de bir numara olmaya hazırlanıyor.

11.11.2006Kelebek
Türkiye 20 yıldır maden aramıyor

Türkiye 20 yıldır maden aramıyor

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, “Türkiye 20 yıldır maden kaynaklarını aramıyor. MTA gibi bir kuruluşa sadece personel harcamalarını karşılayacak bir bütçe ayrılıyor” dedi.

14.11.2006Gündem
Bacadan çıkan ısı geri dönecek

Bacadan çıkan ısı geri dönecek

Sakarya'nın Kocaali ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Abdülmunip Ceylan, kendi geliştirdiği “kazan baca” adını verdiği cihazla, güneş enerjisi sistemi kullanılan mekanlarda, bacadan çıkan ısıyı ısınmada kullanılmak üzere geri kazandırmayı amaçlıyor.

15.11.2006Gündem
IBM’den fikre 100 milyon dolarlık yatırım

IBM’den fikre 100 milyon dolarlık yatırım

IBM, İnternet üzerinden yaptığı yenilik ve fikir geliştirme toplantısı InnovationJam’de (Yenilikçilik Doğaçlaması) çıkan iş fikirlerine, önümüzdeki 2 yıl içerisinde 100 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. 104 ülkedeki IBM çalışanları, aileleri, iş ortakları ve müşterilerinden oluşan 150.000 kişinin katılımıyla tamamlanan projede, işe dönüştürülecek 10 yeni fikir seçildi.

27.11.2006Gündem
Enerji sorununu Sahra’daki güneş çiftliği çözecek

Enerji sorununu Sahra’daki güneş çiftliği çözecek

Bilim insanları, dünya enerji krizinin çöl güneşiyle çözüleceğini bildirdiler. Alman hükümetinin yayınladığı rapora göre, güneş enerjisinin kullanımıyla hem enerji sorunu çözülecek, hem de kirliliğin önüne geçilecek. Raporda Kuzey Afrika çöllerini kavuran güneş enerjisinin "kilometrekareye 1.5 milyon varil petrolün vereceği enerjiye eşit" olduğu belirtildi.

27.11.2006Gündem
Ay üssü 2024te hazır olacak

Ay üssü 2024'te hazır olacak

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Ay'da bir üs kuracağını ve bu üssün 2024'den itibaren sürekli personeli bulunacağını açıkladı.

4.12.2006Gündem
İTÜ’de hocaların kavgası güneş teknelerini zora soktu

İTÜ’de hocaların kavgası güneş teknelerini zora soktu

ABD’de, Haziran 2007’de düzenlenecek "Solar Splash The World Championship of Intercollegiate Solar Boating"e (Dünya Güneş Enerjisiyle Çalışan Tekneler Şampiyonası) katılacak güneş teknesini yapan İTÜ ekibi, malzemeleriyle birlikte laboratuvardan çıkarıldı.

13.12.2006Gündem
Prof. Erdem: Kutuptaki erime korkunç boyutta

Prof. Erdem: Kutup'taki erime korkunç boyutta

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin, büyük bir tehdidin göstergelerinden olduğu belirtildi.

18.12.2006Gündem
‘Güneş enerjisi savaşları önleyecek’

‘Güneş enerjisi savaşları önleyecek’

YENİLEBİLİR Enerji Birliği Türkiye Bölüm Başkanı Doç.Dr.Taner Sıtkı Uyar, güneş enerjisi sektörünün hızla gelişmesinin, yeryüzünde sınırlı miktarda bulunan petrol, doğalgaz ve uranyum gibi hammaddeler için savaşların çıkmasını engelleyeceğini söyledi.

24.12.2006Gündem
Suların çekilme nedeni küresel ısınma’

Suların çekilme nedeni küresel ısınma’

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Osman Demircan, deniz suyunun çekilmesinin temel nedenini küresel ısınma olarak açıkladı.

31.12.2006Gündem
Güler: 2007 yılı enerjide atılım yılı olacak

Güler: 2007 yılı enerjide atılım yılı olacak

ORDU’da partisinin düzünlediği bayramlaşma törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, iktidarda oldukları iktidara geldikleri günden bugüne özellikle enerji konusunda çok büyük atılımlara imza attıklarını söyledi, “2007 yılı enerjide atılım yılı olacak” dedi.

31.12.2006Gündem
Karadenizde fırtına

Karadeniz'de fırtına

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde 5 katlı bir apartmanın çatısındaki güneş enerjisi sistemi fırtına nedeniyle caddeye düştü.

3.01.2007Gündem
Van Gölü dondu

Van Gölü dondu

Doğu'da kutup soğukları sürüyor. Köy yolları kapandı, ırmaklar, hatta Van Gölü bile dondu. Hava sıcaklığı bugün iç ve doğu kesimlerde 3-5 derece azalacak, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek. Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de mevsim normallerinden 1-2 derece daha ılık kış yaşanacak.

5.01.2007Gündem
Asit yağmurları denizleri tehdit ediyor

Asit yağmurları denizleri tehdit ediyor

Daha çok ağaçların yapraklarındaki gelişmeyi önlemesiyle ormanlık alanlarda etkili olduğu bilinen asit yağmurlarının, son yıllarda endüstriyel faaliyetler, fosil yakıt kullanımı, kara ve hava yolu ulaşım araçlarındaki yoğunluğun etkisiyle deniz ve okyanusları olumsuz etkilediği, buradaki canlı yaşamı tehdit ettiği bildirildi.

16.01.2007Kelebek
Güneş enerjisiyle çalışan tabela

Güneş enerjisiyle çalışan tabela

Rizeli Şaban Ali Yazıcı, elektrik tüketiminin önüne geçmek için güneş enerjisiyle çalışan reklam tabelası yaptı.

20.01.2007Gündem
Faturaya kızdı, ABD’de elektrik patronu oldu

Faturaya kızdı, ABD’de elektrik patronu oldu

Amerika’da yaşayan Turan Ateş, faturası yüksek gelince evinde üretmeye başladığı elektriği, şimdi dağıtım şirketine satmaya başladı. Kargo gemilerinde elektrik zabıtı olarak çalışırken, bir ABD seyahatinde tanıştığı Kolombiyalı genç kadınla evlenip bu ülkeye yerleşen Turan Ateş, ürettiği fazla elektriği Con Edison şebekesine gönderme sertifikasına sahip 10 New York’ludan birisi.

23.01.2007Ekonomi
Alman SPD Partisi: Türkiyeye imtiyazlı ortaklık teklif edilemez

Alman SPD Partisi: Türkiye'ye 'imtiyazlı ortaklık' teklif edilemez

Almanya'da iktidar ortağı olan Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Genel Başkanı Kurt Beck, Türkiye'ye AB üyeliği yerine “imtiyazlı ortaklık” teklif edilmesinin doğru olmadığını söyledi.

29.01.2007Gündem
Avcılarda güneş enerjisiyle sokak aydınlatması

Avcılar'da güneş enerjisiyle sokak aydınlatması

Avcılar Belediyesi, cadde ve sokak aydınlatmalarında güneş enerjisinden faydalanmaya başladı.

5.02.2007Gündem
Küresel ısınmaya karşı güneş kent önerisi

Küresel ısınmaya karşı 'güneş kent' önerisi

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Göksu, küresel ısınmanın yaratacağı kötü sonuçlardan, doğaya saygılı, ekolojik, tüm sistemi güneş enerjisi ve diğer doğa dostu alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan, “güneş kent” modeliyle korunabileceğini söyledi.

12.02.2007Gündem
İlk cemre yarın düşüyor

İlk "cemre" yarın düşüyor

Halk arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen, “sıcaklıkta artışın” göstergesi olduğuna inanılan ve 3 tane olduğu kabul edilen cemrenin ilki, yarın havaya düşüyor. Cemre, birer hafta arayla suya ve toprağa da düşecek.

19.02.2007Gündem
Hidrojenle çalışan araç yapacaklar

Hidrojenle çalışan araç yapacaklar

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) 2006'da düzenlediği “Ödüllü Güneş Arabaları Yarışı”nda “Timsah” adlı araçlarıyla katılan ve 37 takımı geride bırakarak, genel sıralamada 5. olan Uludağ Üniversitesi (UÜ) Makine Topluluğu (UMAKİT), bu yılki yarışmaya, hidrojenle çalışan araçla katılmaya hazırlanıyor.

21.02.2007Gündem
Kenana üç ödül birden

Kenan'a üç ödül birden

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Powertürk Müzik Ödülleri, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.Powertürk web sitesi ve Türkiye'nin dört bir yanında dolaşan Powertürk aracı tarafından toplanan oylar doğrultusunda verilen ödüller için gecenin yapıldığı salona müzik, iş, sanat ve sosyete dünyasının ünlüleri akın etti.

2.03.2007Kelebek
Depolarını hidrojenle dolduracaklar

Depolarını hidrojenle dolduracaklar

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), geleneksel hale getirdiği güneş arabaları yarışından sonra, bu kez hidrojenle çalışan arabaları yarıştıracak.

3.03.2007Gündem
Deniz Feneri Derneğinden Nijere yardım

Deniz Feneri Derneğinden Nijer'e yardım

Deniz Feneri Derneği, geçen yıl yaşanan kuraklık ve çekirge istilasının ardından açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Nijer halkı için köylerde yaptırdığı içme ve sulama suları ile 40 bin kişiye hizmet verecek hastanenin açılışını 8 Martta bu ülkede düzenlenen törenle gerçekleştirecek.

5.03.2007Gündem
Ege’den üç müjde mesajı

Ege’den üç müjde mesajı

Küresel ısınma tüm dünyayı tehdit ederken, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü bu dalda başarılı çalışmalara imza atıyor.

22.03.2007Ege
Okulun gururu

Okulun gururu

Eskişehir Turgut Reis Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, güneş enerjisiyle çalışan ve saatte 5 kilometre hız yapan üç tekerlekli otomobil yaptı.

4.04.2007Gündem

Yazar Sonuçları

Üşüyenlere iyi haber, ısınıyoruz!

Bu hafta kışı şöyle kıyısından köşesinden hissettik. Serin değil, soğuk diyebileceğimiz günler vardı.

19.10.2006

Dikkat: Üstgeçitler, köprü ve viyadükler yoldan önce donar!

Kışın yüksek ve geçit vermeyen çok zorlu yollarımızı açık tutmak için büyük bir mücadele verilir.

21.01.2007