EKSTRA
MENÜ

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.768 Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı haberi bulunmuştur.

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Haberleri

EPDK 16 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

EPDK 16 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından elektrik piyasasında 16 şirkete üretim lisansı verildi, 7 şirketin lisansı sona erdirildi.

4.04.2021Ekonomi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığındaki bazı kadrolara yeni atamalar yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığındaki bazı kadrolara yeni atamalar yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) Genel Müdürlüğü ve Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğündeki bazı kadrolara yeni atamalar yapıldı.

3.04.2021Gündem
Bakan Dönmez: 2 yıl içinde 1000 megavatlık kurulu güç tamamlanacak

Bakan Dönmez: 2 yıl içinde 1000 megavatlık kurulu güç tamamlanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "(Konya'daki güneş enerjisi santrali) Geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle güneş paneli üretim fabrikasını hizmete almıştık. O günden itibaren santral sahasında güneş panelleri monte etmeye ve elektrik üretmeye başladık. İnşallah 2 yıl içerisinde bu 1000 megavatlık kurulu gücü de tamamlamış olacağız" dedi.

2.04.2021Ekonomi
Rüzgar enerjisine 1,6 milyar Euro yatırım yapılması bekleniyor

Rüzgar enerjisine 1,6 milyar Euro yatırım yapılması bekleniyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güray Erol, gelecek günlerde duyurulması beklenen 2 bin megavat kapasiteli mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Rüzgar Enerjisi Santrali (mini YEKA RES) projelerine yönelik yatırım tutarının 1,6 milyar Euroyu bulabileceğini bildirdi.

27.03.2021Ekonomi
Fatih ve Kanuni nisanda Amasra’da sondaja başlıyor

Fatih ve Kanuni nisanda Amasra’da sondaja başlıyor

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Türkali- 2 kuyusunda çalışmalarını tamamlayan Türkiye’nin ilk sondaj gemisi ‘Fatih’in Kuzey Sakarya Sahası’ndaki Amasra- 1 kuyusunda başlayacağı yeni görevine hazırlandığını açıklamasının ardından gözler Filyos Limanı’na çevrildi. ‘Fatih’ ve ‘Kanuni’ sondaj gemileri, Filyos Limanı’nda bir araya geldi.

22.03.2021Ekonomi
Bakanlık rüzgarda 19 YEKA belirledi

Bakanlık rüzgarda 19 YEKA belirledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 19 ayrı bölgeyi yenilenebilir enerji kaynak alanı (YEKA) ilan etti.

21.03.2021Ekonomi
Kanadalı altıncı ‘Gitmem’ diyor

Kanadalı altıncı ‘Gitmem’ diyor

Kazdağları’nda siyanürle altın çıkarma hazırlığı yapması sonrası kamuoyunda büyük tepki çeken Kanadalı Alamos Gold’un ruhsat süresi dolmuş, Tarım ve Orman Bakanlığı orman kullanım iznini iptal etmişti. 60 yıllık ruhsat hakları olduğunu söyleyen Alamos Gold şirketi Doğu Biga’nın genel müdürü Ahmet Şentürk ise “Kazdağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

16.03.2021Ekonomi
Kazdağları’nda gözler Enerji Bakanlığı’nda

Kazdağları’nda gözler Enerji Bakanlığı’nda

Tarım ve Orman Bakanlığı, Alamos Gold’un Kazdağları’nda altın çıkarma ruhsatının uzatılmaması gerekçesiyle şirketin iznini iptal etti. Bakanlık, şirketin orman sahasında hiçbir işlem yapamayacağını belirtirken, altın çıkarılabilmesi için sahaya ilişkin tüm süreçlerin sıfırdan başlaması gerektiğini bildirdi. Bakanlık kaynakları, sahanın rehabilitasyonunun mümkün olduğunu ancak bunun için öncelikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşüleceğini belirttiler.

15.03.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Döviz rezervimiz toparlamaya başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Döviz rezervimiz toparlamaya başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın hedef alınmasına sert çıkarak, “CHP zihniyeti mensupları, yoğun tweet yarışındalar. Yatıyorlar, kalkıyorlar ‘Damat da damat.’ Damat kadar taş düşsün başınıza” dedi. Rezervler hakkında da Erdoğan şunları söyledi: “Şu anda da hamdolsun yine döviz rezervimiz kendini toparlamaya başladı.”

11.03.2021Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaybolan bir şey yok, hepsi MBde... Damat kadar taş düşsün başınıza

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kaybolan bir şey yok, hepsi MB'de... Damat kadar taş düşsün başınıza'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada ''Son haftalarda bir şey benim dikkatimi çok çekiyor. CHP zihniyeti mensupları bir yoğun tweet yarışındalar. Yatıyorlar kalkıyorlar damat da damat.. Damat kadar taş düşsün başınıza... Tutturmuşlar şu kadar para nerede? O kadar paranın hepsi bu milletin Hazinesi'nde ve Merkez Bankası'nda. Kaybolan bir şey yok. Kayıp varsa sizdedir'' dedi. Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamında kontrollü normalleşme dönemiyle ilgili olarak da ''Haftaya yapacağımız kabine toplantımızda illerimizdeki gelişmeleri değerlendirerek normalleşme haritamızı güncelleyeceğiz'' diye konuştu.

10.03.2021Gündem
Boru hatları ve sıvı depolama tanklarının depreme karşı güçlendirilmesi için esaslar belirlendi

Boru hatları ve sıvı depolama tanklarının depreme karşı güçlendirilmesi için esaslar belirlendi

Yeni yapılacak veya mevcut doğal gaz, sıvı hidrokarbon ve atık su taşıyan boru hatları, su arıtma ve pompa istasyonu tesisleri ve sıvı depolama tanklarının deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi için uygulanacak esaslar belirlendi.

7.03.2021Ekonomi
Türkiyenin altın üretimi, 2021de en az 45 ton olacak

Türkiye'nin altın üretimi, 2021'de en az 45 ton olacak

Altın Madencileri Derneği Genel Başkanı Mehmet Yılmaz "2020 yılında Türkiye yaklaşık 25,2 milyar dolar altın ithal etti. Eğer topraklarımızda altını üretebilirsek bu miktar ekonomimizde kalacak, bu para dışarıya gitmeyecek. Daha fazla istihdam sağlayacağız" dedi.

3.03.2021Ekonomi
Altın üretimi, 2021de en az 45 ton olacak

Altın üretimi, 2021'de en az 45 ton olacak

Altın Madencileri Derneği Genel Başkanı Mehmet Yılmaz, dünyanın zor günlerden geçtiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını günlerinde Türkiye'nin üretim ve istihdamını arttırmayı amaçladıklarını belirterek "Bu kapsamda 2020'de gerçekleşen 42 ton üretimimizi 2021'de en az 45 tona taşımayı hedefliyoruz. Bu hedefin üzerine çıkma ihtimalimiz de söz konusu. En az 45 ton altın üretebileceğimizi öngörüyoruz." dedi.

3.03.2021Ekonomi
Türkiyenin elektrik tüketimi azaldı

Türkiye'nin elektrik tüketimi azaldı

Türkiye'nin elektrik tüketimi, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,46 azalarak 24 milyar 190 milyon 31 bin kilovatsaat oldu.

2.03.2021Ekonomi
Rüzgâr enerjisinde aylık bazda rekor

Rüzgâr enerjisinde aylık bazda rekor

Türkiye’nin ocakta ürettiği elektriğin yüzde 49.5’i yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılandı.

24.02.2021Ekonomi
Ocakta elektriğin yarısı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretildi

Ocakta elektriğin yarısı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretildi

Türkiye'nin ocakta ürettiği elektriğin yüzde 49,5'i yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılandı.

23.02.2021Ekonomi
Akkuyu NGSnin bu yıl sonunda yüzde 27,5inin tamamlanması hedefleniyor

Akkuyu NGS'nin bu yıl sonunda yüzde 27,5'inin tamamlanması hedefleniyor

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin bu yıl sonu itibarıyla yüzde 27,5'inin tamamlanması planlanırken, bu oranın ilk reaktörün devreye alınacağı 2023'te yüzde 56,25'e ulaşması hedefleniyor.

23.02.2021Ekonomi
Bakan Albayrak hakkındaki karalama operasyonuna tek tek yanıt

Bakan Albayrak hakkındaki karalama operasyonuna tek tek yanıt

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın avukatı İsa Sinan Göktaş tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada, ana muhalefet partisi tarafından başlatılan Berat Albayrak'a yönelik iftira ve ahlaksız saldırılara karşı 500 bin TL'lik dava açılacağı ve kazanılacak tazminat tutarının terör örgütü PKK ile mücadelede şehit düşen kahramanların ailelerine bağışlanacağı ifade edildi.

20.02.2021Gündem
Kesintilere karşı yatırım atağı

Kesintilere karşı yatırım atağı

Son dönemlerde artan yağışların ardından Enerji Bakanlığı ve enerji şirketleri kesintisiz hizmet verebilmek için teyakkuza geçti. Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Çok kısa süre içerisinde özellikle kırsal alanda bu sorunları hiç yaşamamak üzere gerekli yatırım ve bakım çalışmalarına başlayacağız. Elektrik dağıtım sektöründe 5 yıllık bir yeni yatırım dönemimiz var” dedi.

20.02.2021Ekonomi
EPDK 12 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

EPDK 12 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından elektrik piyasasında 12 şirkete üretim lisansı verildi, 5 şirketin lisansı sona erdirildi.

7.02.2021Ekonomi
ABDden önemli Türkiye açıklaması: Türkiye ciddi potansiyele sahip üretim merkezi

ABD'den önemli Türkiye açıklaması: "Türkiye ciddi potansiyele sahip üretim merkezi"

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, ABD'nin Türkiye ile arasındaki köklü ve başarılı ticari ilişkilere olan bağlılığını sürdürdüğünü, mevcut ticari bağları güçlendirmek istediğini belirtti.

3.02.2021Ekonomi
Elektrik tüketimi Ocakta arttı

Elektrik tüketimi Ocak'ta arttı

Geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 959 milyon kilovatsaatle 20 Ocak'ta, en düşük tüketim 696 milyon kilovatsaatle 1 Ocak'ta gerçekleşti.

2.02.2021Ekonomi
Cahit Kayra hayatını kaybetti

Cahit Kayra hayatını kaybetti

Eski Bakan, milletvekili ve bürokrat Ömer Cahit Kayra 104 yaşında yaşamını yitirdi.

31.01.2021Gündem
Akkuyu NGS en güvenli nükleer santrallerde biri

'Akkuyu NGS en güvenli nükleer santrallerde biri'

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı Butckikh'ten "güvenlik" değerlendirmesi "Akkuyu NGS, en güvenli ve gelişmiş nükleer santrallerden biri olacak. Akkuyu NGS, bugün mevcut olan en gelişmiş güvenlik sistemleriyle donatılmıştır" dedi.

29.01.2021Ekonomi
CHPden Bakanlığa Akkuyu çağrısı: Endişeleri giderin

CHP'den Bakanlığa Akkuyu çağrısı: Endişeleri giderin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde yaşanan patlamayla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan vatandaşların endişelerini giderici bir açıklama yapmasını istedi.

21.01.2021Gündem
Memur olmak isteyenler dikkat 1403 personel alımı yapılacak... İşte detaylar

Memur olmak isteyenler dikkat! 1403 personel alımı yapılacak... İşte detaylar

Bugün İŞKUR ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde açılan memur kadrosu alımı için son gün. 2 kurumun memur alımı dışında memur alımları devam edecek. Bakanlıklar, bakanlıklara bağlı kurumlar da dahil olmak üzere 1.403 memur alımı daha gerçekleştirilecek. İşte o kurumlar ve alım şartları...

7.01.2021Ekonomi
Türkiyenin elektrik tüketimi aralıkta yüzde 3 arttı

Türkiye'nin elektrik tüketimi aralıkta yüzde 3 arttı

Türkiye'nin elektrik tüketimi, aralıkta önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 3 artarak 26 milyar 268 milyon 380 bin kilovatsaat oldu.

3.01.2021Ekonomi
Fatih Dönmez: Yenilenebilirde 21 ülkeyi geride bıraktık

Fatih Dönmez: Yenilenebilirde 21 ülkeyi geride bıraktık

Enerji sektöründe 2020 yılını değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl yaşanan en önemli gelişmelerden birinin Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’deki 405 milyar metreküplük doğalgaz keşfi olduğunu söyledi.

31.12.2020Ekonomi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 20 uzman yardımcısı alacak İşte başvuru şartları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 20 uzman yardımcısı alacak! İşte başvuru şartları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ankara'daki merkez teşkilatında görevlendirmek üzere 8. ve 9. dereceden 20 uzman yardımcısı alacak. Bakanlığın konuya ilişkin ilanı Resmi Gazete'nin sayısında yayımlandı. İşte, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı personel alımının ayrıntıları...

27.12.2020Gündem
Kritik düzenleme Mecliste kabul edildi TBMM tatile girdi

Kritik düzenleme Meclis'te kabul edildi! TBMM tatile girdi

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Teklif görüşmelerinin ardından TBMM tatile girdi.

26.12.2020Gündem
O kanun teklifi TBMMde kabul edildi

O kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

19.12.2020Gündem
Eski bakan Atilla Sav, son yolculuğuna uğurlandı

Eski bakan Atilla Sav, son yolculuğuna uğurlandı

ANKARA'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski bakan Ömer Atila Sav (89), son yolculuğuna uğurlandı.

17.12.2020Gündem
Eski bakanlardan Atila Sav vefat etti

Eski bakanlardan Atila Sav vefat etti

Türkiye Barolar Birliği, Birliğin kurucu genel sekreteri ve eski başkanlarından Sav'ın vefatını başsağlığı mesajıyla duyurdu.

16.12.2020Gündem
Son dakika haberi: Bakan Dönmezden yerli otomobil açıklaması

Son dakika haberi: Bakan Dönmez'den yerli otomobil açıklaması

Son dakika haberine göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Dönmez: "Yerli elektrikli otomobilimiz TOGG banttan inmeden şarj altyapı çalışmalarımızı büyük oranda tamamlamış olacağız." dedi.

10.12.2020Gündem
Siber Güvenlik Haftası 21-25 Aralıkta gerçekleştirilecek

Siber Güvenlik Haftası 21-25 Aralık'ta gerçekleştirilecek

Yerli siber güvenlik ekosistemini geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, ülke içinde siber güvenlik farkındalığını ve iş birliklerini artırmak için 21-25 Aralık'ta "Siber Güvenlik Haftası" düzenleyecek.

10.12.2020Teknoloji
Türkiyede ilk kez lityum karbonat üretimine başlandı

Türkiye'de ilk kez lityum karbonat üretimine başlandı

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde bulunan Etimaden Kırka Tesisleri’nde, Türkiye'de ilk kez lityum karbonat üretimine başlandı. Pilot tesiste ilk yıl 10 ton lityum karbonat üretimi, daha sonra kapasitenin 600 tona yükseltilmesi hedefleniyor. Etimadem Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Derya Maraşlıoğlu, ilk üretilen lityum karbonatın yerli elektrikli otomobillerde kullanılacak lityum kalitesinde olduğunu söyledi.

9.12.2020Ekonomi
Harita Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Harita Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Geçmişten günümüze birçok iş kolu ortaya çıkmıştır. İş kolları arasında mühendislik bulunur ve mühendisliğin alt dallarından biri de harita mühendisliğidir. Harita mühendisliği nedir? Harita mühendisi ne iş yapar? Harita mühendisliği kaç yıllıktır? Harita mühendisliği iş imkanları nelerdir? İşte harita mühendisliği ile ilgili detaylar.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemizde enerji sistemleri mühendisliği yaygın bir şekilde talep görmektedir. Bu nedenle Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Son dakika... Oruç Reis Antalya Limanına döndü

Son dakika... Oruç Reis Antalya Limanı'na döndü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, 10 Ağustos’ta başladığı Demre sahasındaki iki boyutlu (2B) sismik araştırmalarını tamamladı. 10.955 km 2B sismik veri toplayan gemimiz, Antalya Limanı’na döndü.

30.11.2020Ekonomi
Madencilik sektörü, talep ve çözüm önerilerini Cumhurbaşkanına sundu

Madencilik sektörü, talep ve çözüm önerilerini Cumhurbaşkanı'na sundu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, "Madencilik sektöründe yaşanan sorunları ve çözüm önerilerimizi Cumhurbaşkanımıza iletme şansı buldum. Bu sorunların hızla çözüme kavuşacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

29.11.2020Ekonomi
Yerli kömüre 100 milyon liralık destek

Yerli kömüre 100 milyon liralık destek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca yerli kömürde üretim ve istihdamı korumak amacıyla bu yıl verilen destek 100 milyon lirayı buldu. Son 4 yıllık destek ise 230 milyona ulaştı. Desteklerden 10 bin kişinin istihdam edildiği 44 yerli kömür üreticisi yararlandı.

23.11.2020Ekonomi
Özelleştirmede 70,4 milyar dolarlık hasılat

Özelleştirmede 70,4 milyar dolarlık hasılat

Özelleştirme uygulamalarının başlamasından bu yılın ekim ayı sonuna kadar toplam 70,4 milyar dolarlık satış-devir uygulaması gerçekleştirildi.

18.11.2020Ekonomi
Son dakika... Bakanlık duyurdu: İnşaat lisansı verildi

Son dakika... Bakanlık duyurdu: İnşaat lisansı verildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Akkuyu NGS'nin 3. ünitesi için inşaat lisansı verildiğini duyurdu.

17.11.2020Ekonomi
‘Görevden af talebi’ kabul edildi

‘Görevden af talebi’ kabul edildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının kabul edildiğini açıkladı.

10.11.2020Gündem
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Berat Albayrakın görevden af talebine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan Berat Albayrak'ın görevden af talebine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevden af talebinin kabul edildiğini bildirdi.

9.11.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Çiftçi borçları ‘yayılmalı’

TZO Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar diyor ki: “Hükümetimizden beklentimiz, acil olarak çiftçimizin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine ödeyemediği için takibe düşen borçların faizsiz olarak uzun vadeye yayılması ve üreticilerimizin rahatlatılmasıdır.”

28.01.2021