EKSTRA
MENÜ

Vakiflar Genel Mudurlugu

Vakiflar Genel Mudurlugu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vakiflar Genel Mudurlugu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.102 Vakiflar Genel Mudurlugu haberi bulunmuştur.

Vakiflar Genel Mudurlugu Haberleri

Sıvalar söküldü… 700 yıllık peygamber mozaikleri ortaya çıktı

Sıvalar söküldü… 700 yıllık peygamber mozaikleri ortaya çıktı

İstanbul Vefa semtinde bulunan Molla Gürani Camii’nin 3 yıl süren restorasyonu tamamlandı. Tarihi caminin girişindeki iki ayrı kubbede bulunan 700 yıllık, ‘Tevratta’ adı geçen peygamberlerin mozaikleri gün yüzüne çıkarıldı.

25.02.2021Gündem
Sahabiye Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir Sahabiye Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Sahabiye Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? Sahabiye Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Sahabiye Medresesi, 1267 senesinde Selçuklu veziri olan Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılmıştır. Medrese dışa doğru yükselen Taç Kapı ile dikkat çekerken, kapının üzerinde ve yanlarında yer alan geometrik şekilli oymalar Selçuklu son dönemlerini yansıtan güzel bir örnektir. Sahabiye Medresesi nerededir, kim tarafından yapılmıştır, özellikleri nedir ve nasıl gidilir? Tüm detaylarıyla derledik.

23.02.2021Seyahat
Çorlulu Ali Paşa Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir Çorlulu Ali Paşa Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? Çorlulu Ali Paşa Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Türkiye'nin pek çok ilinde Osmanlı mirası birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Ancak İstanbul'un uzun süre başkent olması nedeniyle genel olarak bütün yapılar burada toplanmıştır. Çorlulu Ali Paşa Medresesi de bu yapılardan biridir. Çorlulu ali paşa medresesi nerede ve nasıl gidilir? Çorlulu ali paşa medresesi tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

23.02.2021Seyahat
Buruciye Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir Buruciye Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Buruciye Medresesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? Buruciye Medresesi Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Ülkemizde eski zamanlardan kalmış olan pek çok tarihi medrese bulunmaktadır. Bu medreselerin başında da Buruciye Medresesi gelmektedir. Buruciye Medresesi gerek mimarisi gerekse de tarihi ile dikkat çeken bir medrese olmuştur. Bu medreseyi ziyaret etmek isteyen kişiler ise medrese hakkında araştırma yapmaktadırlar. Peki Buruciye Medresesi nerededir? Buruciye Medresesi'ne nasıl gidilir? Buruciye Medresesi'nin tarihi nedir? Buruciye Medresesi'nin özellikleri nelerdir? İşte Buruciye Medresesi ile ilgili bütün bilgiler.

23.02.2021Seyahat
‘Siz de sahiplenin’ çağrısı

‘Siz de sahiplenin’ çağrısı

Türk Diyanet Vakıf–Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Dünya Kediler Günü’nde, sendika olarak barınaktan bir kedi sahiplenerek bakımını üstleneceklerini duyurdu.

18.02.2021Gündem
Pir Mehmed finali

Pir Mehmed finali

Üzerine kaçak kat çıkılan, kitabesi ve su yalağı çalınan, büyük bir kısmı hilti ve balyoz darbeleriyle yıkılan İstanbul Karaköy’deki Pir Mehmed Çeşmesi’ndeki restorasyon çalışması tamamlandı. Çeşmenin yeni halini beğenen çevre esnafı “Sahip çıkacağız” dedi.

29.01.2021Gündem
250 yıllık güneş saatine badana

250 yıllık güneş saatine badana

Üsküdar’da bulunan Kısıklı Abdullahağa Camisi’nin minaresindeki 250 yıllık güneş saatinin üstü badanayla boyandı. Akademisyen Dr. Fatih Köse, önceki gün sosyal medya hesabından “İnsan nereye boya badana yaptığına dikkat etmeli” diye duyurdu.

25.01.2021Gündem
Son dakika: Tarihi Vaniköy Camiindeki yangınla ilgili soruşturma tamamlandı Yangın elektrik tesisatından çıkmış

Son dakika: Tarihi Vaniköy Camii'ndeki yangınla ilgili soruşturma tamamlandı! Yangın elektrik tesisatından çıkmış

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, tarihi Vaniköy Camii'ndeki yangınla ilgili soruşturmasını tamamladı. Soruşturmada, itfaiye raporuna göre yangının elektrik tesisatından çıktığı,  olayda kasıt olmadığı tespit edildi. Şüpheli olarak soruşturulan caminin maliki  olan vakfın yöneticilerinden Uğur Vanioğlu hakkında kamu davası açılmasına yer olmadığına da karar verildi.

21.01.2021Gündem
İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğünden Tekirdağda kiralık gayrimenkuller

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğünden Tekirdağ'da kiralık gayrimenkuller

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan ilanda mevkileri belirtilmiş Vakıf taşınmazların hizalarında gösterilen muhammen bedeller üzerinden 31.12.2021 tarihine kadar kiralanacak.

13.01.2021Ekonomi
655 yıldır ayakta

655 yıldır ayakta

İlk Osmanlı eserleri arasında yer alan 655 yıllık Murad Hüdavendigar Camii restore ediliyor. Çanakkale, Ayvacık’ta yer alan cami, Osmanlı döneminin kuruluş aşamasındaki mimari sanatını yansıtması açısından eşsiz olarak kabul ediliyor.

11.01.2021Gündem
Memur olmak isteyenler dikkat 1403 personel alımı yapılacak... İşte detaylar

Memur olmak isteyenler dikkat! 1403 personel alımı yapılacak... İşte detaylar

Bugün İŞKUR ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde açılan memur kadrosu alımı için son gün. 2 kurumun memur alımı dışında memur alımları devam edecek. Bakanlıklar, bakanlıklara bağlı kurumlar da dahil olmak üzere 1.403 memur alımı daha gerçekleştirilecek. İşte o kurumlar ve alım şartları...

7.01.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: İmzalar atıldı Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinde kritik anlaşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: İmzalar atıldı! Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinde kritik anlaşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki konuların ele alındığını belirten Erdoğan, "Başbakan Rama'yla görüşmelerde ikili ilişkilerimizi kapsamlı bir şekilde ele aldık. Ziyaret vesilesiyle yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi kurulmasına ilişkin ortak bildiriyi imzaladık." dedi. Ayrıca Erdoğan, Türkiye'nin desteğiyle Arnavutluk'ta bir hastane inşa edileceğini bildirdi. Toplantı sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bir espri salonda kahkahaların yükselmesine neden oldu.

6.01.2021Gündem
Vakıf Katılım’ın Yönetim Kurulu ve Danışma Komitesine önemli atamalar

Vakıf Katılım’ın Yönetim Kurulu ve Danışma Komitesine önemli atamalar

Vakıf Katılım Olağan Genel Kurul Toplantısında iki yönetim kurulu üyesi ve bir de danışma komite üyesi ataması gerçekleştirildi.

6.01.2021Ekonomi
Buralar hep bostan

Buralar hep bostan

İstanbul’un içinde son kalan bostanlardan biri olan Kuzguncuk Bostanı, 90’lı yıllardan bu yana sivil toplum kuruluşlarının etkili mücadelesiyle yapılaşmadan kurtarıldı.

30.12.2020Gündem
VGM burs sonuçları ne zaman açıklanacak 2020 VGM burs sonuçları bekleniyor

VGM burs sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 VGM burs sonuçları bekleniyor

VGM burs başvuruları ortaöğrenim ve yükseköğrenim için farklı tarihlerde alındı. VGM burs sonuçları için araştırmalar hızlandı. Ortaöğrenim burs başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler yükseköğrenim sonuçlarına çevrildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirme sürecine dair açıklama yapıldı.

23.12.2020Gündem
Tepki yağdı, söküldü... Çok Fransız

Tepki yağdı, söküldü... Çok Fransız

Fatih Sultan Mehmet’in talimatıyla Bolu, Göynük’te inşa edilen Akşemseddin Hazretleri Türbesi’ne takılan Fransız tentesine sosyal medyada tepki yağdı.

18.12.2020Gündem
Menteşe Beyliğinden kalma tarihi bir camii:  Cevher Paşa

'Menteşe Beyliği'nden kalma tarihi bir camii: Cevher Paşa

Denizli'nin Kale Cevher Paşa Camii'nin kesin inşa tarihi bilinmiyor. Yapıya ismini veren Cevher Paşa'nın kim olduğu konusu net olmamakla birlikte Menteşe Beyliği sülalesinden olduğu, dolayısıyla yapımında ilk kez XV. yüzyılda inşa edilmiş olabileceği fikirleri kabul görüyor.

17.12.2020Seyahat
Son dakika haberler... Türbede tepki çeken Fransız tarzı tente

Son dakika haberler... Türbede tepki çeken Fransız tarzı tente

Bolu'nun Göynük ilçesinde Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemseddin Hazretleri Türbesi'nin kapısının üstüne monte edilen Fransız tarzı tente, tepkilere neden oldu. Akşemseddin Hazretleri Vakfı Başkanı ve Göynük Belediye Başkanı Ahmet Çankaya, tenteyi en kısa sürede Türk kültürüne uygun değiştireceklerini söyledi. Çankaya, "Şu anda tente orijinal değil ama dikkate alacağız. Tenteyi bizim kültürümüze uygun şekilde yaptırırız" dedi.

17.12.2020Gündem
Herkes topu birbirine attı tarihi türbe ortada kaldı

Herkes topu birbirine attı tarihi türbe ortada kaldı

Sultan 2. Beyazid’in süt annesi Asude Hatun’un viraneye dönen Fatih’teki türbesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile İBB arasında sorumluluk tartışması başlattı. Vakıflar, 324 türbenin 2016’da İBB’ye devredildiğini, İBB ise mülk sahibinin Vakıflar olduğunu iddia etti.

17.12.2020Gündem
Arkeolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Arkeolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Arkeolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Arkeolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Kültürlerin ortaya çıkarılması ve bir ülkenin kültürel zenginliğine ve mirasına katılması oldukça önemlidir. Çünkü bir ülkenin kültürel mirası ne kadar gelişmiş olursa, toplumda aydın nüfus ve refah seviyesi de o derece fazla olur. İşte bu kültürel mirasa katkı sağlayacak ürünlerin bulunması konusunda arkeologlara büyük iş düşmektedir. Peki, arkeologlar ne iş yapmaktadır ve arkeolog olmak için ne yapmak gerekir? İşte bu konu hakkında merak edilenler.

16.12.2020Meslekler
Tarihe saygısızlık 500 yıllık naylon türbe

Tarihe saygısızlık! 500 yıllık 'naylon' türbe

Osmanlı’nın sekizinci padişahı Sultan II. Bayezid’in sütannesi Asude Hatun’un yattığı Fatih Tahir Ağa Camisi’ndeki türbe tozu toprağı, naylona sarılmış sandukası, kırık camları, açık kapısı ve hiçbir çalışmanın göze çarpmamasıyla tam bir tarihe saygısızlık anıtı. Türbeyle ilgili bilgi almak için başvurduğumuz yetkililerin cevabı bu durumun özeti gibiydi: “Meşgulüz.”

16.12.2020Gündem
VGM burs sonuçları ne zaman açıklanacak VGM yükseköğretim burs sonuçları için geri sayım

VGM burs sonuçları ne zaman açıklanacak? VGM yükseköğretim burs sonuçları için geri sayım

VGM burs sonuçları, başvuru yapan adaylar tarafından heyecanla bekleniliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerine burs veriyor. Başvuruları belirli tarihlerde alınan ortaöğrenim burs başvuru sonuçları erişime açıldı. Peki VGM yükseköğretim burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte kurum tarafından yapılan açıklama

15.12.2020Gündem
2020 VGM burs sonuçları açıklandı mı VGM üniversite burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ayrıntılar

2020 VGM burs sonuçları açıklandı mı? VGM üniversite burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ayrıntılar

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) 2020-2021 eğitim dönemi yükseköğrenim burs başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Ortaöğrenim burslarına yönelik açıklama kurum tarafından yapıldı. Gözler şimdi de yükseköğrenim bursu sonuçlarına ilişkin açıklamada. Peki, VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

11.12.2020Gündem
VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak Gözler sonuç açıklamasında

VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Gözler sonuç açıklamasında!

Yükseköğrenim gören öğrencilerin KYK 2020-2021 eğitim-öğretim yılı burs/kredi başvuru sonuçları açıklandı. Bu gelişmenin ardından da üniversite öğrencileri için burs veren bir diğer kurum olan Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursu merak konusu oldu. VGM burs başvuru sonuçları, bilindiği üzere her yıl KYK sonuçlarının ardından erişime açılıyor. Peki, VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

8.12.2020Gündem
VGM yükseköğrenim burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ayrıntılar

VGM yükseköğrenim burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ayrıntılar

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) 2020-201 eğitim dönemi için ortaöğrenim burs başvuru sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı, gözler şimdi üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren VGM yükseköğrenim burs başvuru sonuçlarında. Peki, VGM yükseköğrenim burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

7.12.2020Gündem
Tartışılan çeşmenin hikayesi

Tartışılan çeşmenin hikayesi

Fatih’te, yıkıldıktan sonra yeniden yapılan Sultan Mahmut Çeşmesi’nin kitabesine AK Parti milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’nın babası Zeki Çamlı’nın adının yazılması tartışma yarattı. Konuya Kültür ve Turizm Bakanlığı el koydu. Hürriyet konunun tarafları ve mahalleliyle görüşüp tarihi çeşmenin izini sürdü.

30.11.2020Gündem
Arapça Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Arapça Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tüm dünyadaki üniversitelerde yabancı dillere ait bölümler bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan bu bölümlerden biri de Arapça öğretmenliği bölümüdür. Arapça öğretmenliği bölümü nedir? Arapça öğretmenliği bölümü kaç yıllıktır? Arapça öğretmenliği iş imkanları nasıldır? İşte Arapça öğretmenliği ile ilgili olan soruların yanıtları.

VGM burs sonuçları açıklandı VGM ortaöğrenim burs başvuru sonuçları sorgulama

VGM burs sonuçları açıklandı! VGM ortaöğrenim burs başvuru sonuçları sorgulama

VGM burs sonuçları ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Başvuruları alınan Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğrenim burs sonuçları erişime açıldı. Ortaöğrenim eğitim yardımı almaya hak kazananlar her ay 75 TL, yükseköğrenim bursu almaya hak kazanan öğrenciler ise her ay 300 TL burs alacaklar. Peki VGM burs başvuru sonuçları nereden sorgulanır? İşte sorgulama ekranı…

21.11.2020Gündem
VGM burs sonuçları açıklandı VGM ortaöğrenim burs başvuru sonuçları sorgulama

VGM burs sonuçları açıklandı! VGM ortaöğrenim burs başvuru sonuçları sorgulama

VGM burs sonuçları ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Başvuruları alınan Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğrenim burs sonuçları erişime açıldı. Ortaöğrenim eğitim yardımı almaya hak kazananlar her ay 75 TL, yükseköğrenim bursu almaya hak kazanan öğrenciler ise her ay 300 TL burs alacaklar. Peki VGM burs başvuru sonuçları nereden sorgulanır? İşte sorgulama ekranı…

20.11.2020Gündem
VGM burs başvuru sonuçları açıklandı mı VGM ortaöğretim, yükseköğretim burs başvuru sonucunda son durum

VGM burs başvuru sonuçları açıklandı mı? VGM ortaöğretim, yükseköğretim burs başvuru sonucunda son durum

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bu yıl da ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerine burs imkanı sunuyor. VGM ortaöğretim, yükseköğretim burs başvuruları geçtiğimiz ay farklı tarihlerde tamamlandı. Peki, VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? VGM ortaöğretim, yükseköğretim burs başvuru sonuç tarihi belli oldu mu? İşte VGM burs başvuru sonuçlarında son durum…

17.11.2020Gündem
VGM burs sonuçları ne zaman açıklanacak Gözler VGM burs başvuru sonuçlarında

VGM burs sonuçları ne zaman açıklanacak? Gözler VGM burs başvuru sonuçlarında

VGM burs sonuçları için heyecan giderek artıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü her yıl ortaöğrenim bursu ve yükseköğrenim bursu için başvuruları online olarak alıyor. Ortaöğrenim eğitim yardımı almaya hak kazananlar her ay 75 TL, yükseköğrenim bursu almaya hak kazanan öğrenciler ise her ay 300 TL burs alacaklar. Peki, VGM burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar

16.11.2020Gündem
İstanbulda tarihi çeşme üstündeki binalar tepki çekti

İstanbul'da tarihi çeşme üstündeki binalar tepki çekti

İstanbul Fatih'te 250 yıllık tarihi çeşme üzerine inşa edilen bina görenleri hayrete düşürüyor.

16.11.2020Gündem
Bağdat Caddesinde tarihi çeşme kazada zarar gördü

Bağdat Caddesi'nde tarihi çeşme kazada zarar gördü

KADIKÖY'de tarihi Galib Paşa Camii çeşmesi bir aracın çarpması sorucu zarar gördü

16.11.2020Gündem
Son dakika haberi: İstanbul Çengelköyde Vaniköy Camisinde yangın çıktı

Son dakika haberi: İstanbul Çengelköy'de Vaniköy Camisi'nde yangın çıktı

İstanbul Çengelköy'deki Vaniköy Camisi'nde yangın çıktı. Bölgeye itfaiye araçları sevk edildi. İstanbul Valiliği, tarihi Vaniköy Camisi'nde çıkan yangının ekiplerin karadan ve denizden müdahalesiyle kontrol altına alındığını bildirdi.

15.11.2020Gündem
10 soruda yeniden yapılandırma

10 soruda yeniden yapılandırma

Toplumun büyük bölümünü yakından ilgilendiren borçları yeniden yapılandıran düzenleme önceki gece Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. 500 milyar liralık bir büyüklüğü kapsayacağı belirtilen yapılandırmanın merak edilen tüm ayrıntılarını, 10 soru ve yanıtları ile birlikte ele aldık.

13.11.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMMde kabul edildi

Son dakika haberi: Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM'de kabul edildi

Son dakika haberine göre; Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması ile istihdam teşvikine ilişkin düzenlemeleri de içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

11.11.2020Gündem
TBMMde kabul edildi Yapılandırmanın kapsamı genişliyor

TBMM'de kabul edildi! Yapılandırmanın kapsamı genişliyor

TBMM Genel Kurulunda, istihdam teşvikini de içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin ilk 10 maddesi kabul edildi.

4.11.2020Ekonomi
Galata Kulesinde Vakıf Medeniyeti sergisi

Galata Kulesi'nde 'Vakıf Medeniyeti' sergisi

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen fotoğraf yarışmasında ödül alan eserler, Galata Kulesi'nin 7. katında "Benim Objektifimden Vakıf Medeniyeti" adlı sergide izlenime sunuldu.

3.11.2020Keyif
VGM sonuçları açıklandı mı VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanır İşte son durum

VGM sonuçları açıklandı mı? VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanır? İşte son durum

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvuru sonuçları başvuru sürecinin sona ermesi ardından gündeme geldi. 2020 – 2021 eğitim yılında VGM tarafından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilecek olan ‘Ortaöğrenim Bursu’ ile üniversite öğrencilerine verilecek olan ‘Yükseköğrenim Bursu’ için başvurular farklı tarihlerde gerçekleşti. Peki, VGM sonuçları açıklandı mı? VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanır? İşte son durum

3.11.2020Gündem
Galata Kulesinde Vakıf Medeniyeti fotoğraf sergisi açıldı

Galata Kulesi'nde 'Vakıf Medeniyeti' fotoğraf sergisi açıldı

Vakıflar Genel Müdürlüğünce düzenlenen fotoğraf yarışmasında ödül alan eserler, Galata Kulesi'nin 7. katında "Benim Objektifimden Vakıf Medeniyeti" adlı sergide izlenime sunuldu.

2.11.2020Seyahat
‘Şu Kız Kulesi’nin aklı olsa Galata Kulesi’ne varır’

‘Şu Kız Kulesi’nin aklı olsa Galata Kulesi’ne varır’

Demiş Bedri Rahmi Eyüboğlu 1500 yaşındaki kule için. İstanbul’un en eski tanıklarından Galata Kulesi restore edildikten sonra tekrar ziyarete açıldı. Kent kültürü araştırmacısı mimar Turan Akıncı’yla şairlere ilham veren, efsaneleriyle âşıkları kucaklayan Galata Kulesi’nden İstanbul’a bakıp tarihini konuştuk ve çevresini keşfettik.

1.11.2020Seyahat
Edirnede 5 asırlık Hersekzade Ahmet Paşa Camii, restore edilecek

Edirne'de 5 asırlık Hersekzade Ahmet Paşa Camii, restore edilecek

Edirne'nin Keşan ilçesinde 509 yıllık Hersekzade Ahmet Paşa Camii, belediye tarafından hazırlanan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce kabul edilen 4 milyon liralık proje kapsamında restore edilecek. Evliya Çelebi'nin 'Seyahatname' adlı eserinde aydınlık ve güzel bir yapı olduğunu yazdığı camideki restorasyona kısa süre içerisinde başlanarak, 2 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

30.10.2020Seyahat
VGM burs başvurusu ekranı - 2020 yükseköğrenim VGM burs başvuruları ne zaman bitecek İşte başvuru şartları

VGM burs başvurusu ekranı - 2020 yükseköğrenim VGM burs başvuruları ne zaman bitecek? İşte başvuru şartları

VGM üniversite burs başvuru ekranı, üniversite başvurularını yapacak olan öğrenciler tarafından takip ediliyor. 15 Ekim tarihinde alınmaya başlanan VGM üniversite burs başvuruları www.vgm.gov.tr adresi üzerinden başvuru formu doldurulmak suretiyle tamamlanacak. Başvuru şartlarını karşılayan adayların başvuruları değerlendirmeye alınacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü yükseköğrenim burs başvuru işlemleri devam ederken, gözler son başvuru tarihine çevrildi. Peki, 2020 yükseköğrenim VGM burs başvuruları ne zaman bitecek? İşte, VGM üniversite burs başvurusu yapma ekranı ve son başvuru tarihiyle ilgili bilgiler.

30.10.2020Gündem
VGM 2020 burs sonuçları için heyecanlı bekleyiş VGM burs sonuçları ne zaman açıklanır

VGM 2020 burs sonuçları için heyecanlı bekleyiş! VGM burs sonuçları ne zaman açıklanır?

VGM burs başvurusunu yapan adaylar heyecanla sonuç açıklamasını beklemeye başladılar. Vakıflar Genel Müdürlüğü yükseköğrenim bursu ve ortaöğrenim bursu başvuruları farklı tarihlerde alınıyor. Ortaöğrenim burs başvuru süreci sona ererken, üniversite burs başvuruları ise 30 Ekim’de bitecek. İşte VGM burs başvuru sonuçları ile ilgili kılavuz içerisinde yer alan bilgiler

29.10.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Manolyalar uyanıyor

İstanbul’da bahar denince Boğaz’ı süsleyen erguvanlar hatırlanır ama benim aklıma Bebek gelir... İnşirah Sokak’ın başındaki beyaz köşkün bahçesinde pembe manolyanın çiçekleri bugünlerde görünür oldu bile. Bu muhteşem manzarayı görmek için yolunuzu Bebek’e düşürün. Gitmişken parkı, camisi, badem ezmesi, kafeleri ve bir saray yavrusu görünümündeki Mısır Konsolosluğu’yla meşhur semti bir daha keşfedin.

14.02.2021

Camiler, kubbeler, minareler ve bitmeyen onarımlar

Marmara bölgesi kentlerinde geziyorum. Tatil gezisi değil, işlerimi hallettikten sonra dünya gözüyle sağı solu dolaşıyor, görüyor, anlamaya çalışıyor ve fotoğraflıyorum.Gezme, görme, öğrenme, fotoğraflama ve yazma tarifsiz bir keyif.

28.01.2021

Bir Osmanlı başkentinin tüm ihtişamını taşıyor

Genellikle Osmanlı mimarisine ilgi duyanların seyahat rotasında olsa da aslında keşfetmeyi seven herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasında. Adım adım tarihin izini sürün Edirne’de çünkü Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapan şehir; tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve lezzetli mutfağıyla her zaman ilgi odağı olmayı hak ediyor.

10.01.2021

Yanan Vaniköy Camisi'nin minberindeki hayalet

Yanan Vaniköy Camisi’nin yeni yöneticisi Uğur Vanioğlu camiyi teslim alırken bir sayfalık ayrıntılı bir devir teslim belgesini imzaladı.

19.11.2020

Yanan Vaniköy Camisi ne zaman kime devredildi

Dünkü yazımda Vaniköy’de yanan cami ile ilgili bir gözlemimi aktarmış ve bir eleştiride bulunmuştum.

18.11.2020

Ağlayarak değil anlayarak!

Türkiye PEN, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ü yitirişimizin 82. yıldönümünde, yönetim kurulu üyesi Haydar Ergülen’in 10 Kasım 2007 doğumlu kızı, 8. sınıf öğrencisi Nar Ergülen’in yazdığı bildiriyle anıyor:

10.11.2020