MENÜ

Ek Gıda

Ek Gıda ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ek Gıda haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.872 Ek Gıda haberi bulunmuştur.

Ek Gıda Haberleri

4 aylık bebek gelişimi - 4 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

4 aylık bebek gelişimi - 4 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor ve 4 aylık oldu bile! Aklınızda pek çok soru olabilir: 4 aylık bebek ne kadar uyur, 4 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 4 aylık bebek kilosu, 4 aylık bebek bakımı, 4 aylık bebek aşısı, 4 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 4. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

3 aylık bebek gelişimi - 3 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

3 aylık bebek gelişimi - 3 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor. Aklınızda pek çok soru olabilir: 3 aylık bebek ne kadar uyur, 3 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 3 aylık bebek kilosu, 3 aylık bebek bakımı, 3 aylık bebek aşısı, 3 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 3. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

2 aylık bebek gelişimi - 2 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

2 aylık bebek gelişimi - 2 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor. Aklınızda pek çok soru olabilir: 2 aylık bebek ne kadar uyur, 2 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 2 aylık bebek kilosu, 2 aylık bebek bakımı, 2 aylık bebek aşısı, 2 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 2. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

1 aylık bebek gelişimi - 1 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

1 aylık bebek gelişimi - 1 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Aklınızda pek çok soru olabilir: 1 aylık bebek ne kadar uyur, 1 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 1 aylık bebek kilosu, 1 aylık bebek bakımı, 1 aylık bebek aşısı, 1 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 1. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

Bebeklerde ek gıda döneminde nelere dikkat edilmeli

Bebeklerde ek gıda döneminde nelere dikkat edilmeli?

Bebeklerin iştahını etkileyen pek çok faktör var. Bunların başında ek gıda döneminde yapılan hatalar geliyor. Peki bu dönemde aileler nelere dikkat etmeli? Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Makbule Eren, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda yazın sık görülüyor Peki nasıl önemler alınmalı

Çocuklarda yazın sık görülüyor! Peki nasıl önemler alınmalı?

Bu yıl hepimiz sıradışı bir yaza merhaba dedik. Koronavirüsün sosyal hayatımıza etkileri her alanda devam ederken, mevsimin tek mikrobu ne yazık ki sadece koronavirüs değil. Pek çok mikrop, çocukların hasta olmasına neden olabiliyor. Yaz aylarında bu mikropların yol açtığı en büyük sorunlardan biri de ishal. Peki özellikle çocukları kolayca etkisi altına ishalden korunmak için ne gibi tedbirler alınmalı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Armağan Oğuz anlatıyor…

Ek gıdaya geçiş: “İlk gıdalar meyve değil, sebzeler olmalı”

Ek gıdaya geçiş: “İlk gıdalar meyve değil, sebzeler olmalı”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Büşra Filiz Genç çocuklarda beslenme ve ek gıda konularında önemi bilgiler verdi.

Bebeklerde pişik nasıl geçer Pişiğe ne iyi gelir

Bebeklerde pişik nasıl geçer? Pişiğe ne iyi gelir?

Bebeklerde görülen pişik sorunun neden kaynaklandığı anne ve babaların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu sorundan muzdarip ebeveynler, pişik sorununun altında yatan nedenleri ve önleme yollarını araştırıyor. Peki, bebeklerde pişik nasıl geçer? Pişiğe ne iyi gelir?

22.05.2020Sağlık
2020-YKS sıkça sorulan sorular yayımladı

2020-YKS sıkça sorulan sorular yayımladı

2020-YKS başvuruları başladı. ÖSYM, YKS başvurularıyla ilgili merak edilen soruları yayınladı.

6.02.2020Eğitim
Bebek ve çocuk sağlığı ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar

Bebek ve çocuk sağlığı ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar

Yeni anne babalar, bebek bakımı ile ilgili kulaktan dolma bilgiler nedeniyle bazen tüm bildiklerini unutup panikleyebiliyorlar. Peki, bu konuda bildiklerimizin hangisi doğru hangisi yanlış? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Günhar, bebek ve çocuk sağlığında doğru bilinen yanlışları anlatıyor.

Kuşak çatışmasında yeni cehpe... 16 maddede bebek bakımının yeni kodları O sizin çocuğunuz değil, torununuz...

Kuşak çatışmasında yeni cehpe... 16 maddede bebek bakımının yeni kodları! O sizin çocuğunuz değil, torununuz...

“Kadıköy Belediyesi Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği ‘Torunumu Beklerken’ programıyla torun sahibi olmaya hazırlanan büyükanne ve büyükbabalara ücretsiz eğitim veriyor.” Bu e-mail’i okuduğumda, bundan yedi ay önce kızımı kucağıma almamla başlayan, muhteşem olduğu kadar yorucu ve stresli süreci düşündüm. Ne kadar zordu minicik bir bebeğe alışmaya çalışırken etrafımdakilerin söylediklerini duymazdan gelmeye çalışmak ve doğru bilinen yanlışları kırıcı olmadan anlatmak. Kimdi bu insanlar? “Bu çocuk ağlıyor, kesin aç”, “Kulağı ağrıyor olabilir, sütünü damlat”, “Kucakta çok tutma, alışmasın”, “Sallamadan gaz çıkmaz” ve “Ben senin gibi kaç tane büyüttüm” gibi laflara gülüp dalga geçtiğim de oldu, sinirimden ağladığım da. Kızımla bağ kurmaya çalışırken annemle olan ilişkimin zarar görmeye başladığını fark etmem en üzüldüğüm anlardandı. İşte tam bu durumlara ilaç gibi gelecek bir program ‘Torunumu Beklerken’. Eğitimi veren uzmanlarla ve katılımcılarla konuştuk.

17.11.2019Hürriyet Pazar
Bebeklere bal yedirmek neden tehlikeli

Bebeklere bal yedirmek neden tehlikeli?

0-1 yaş arası bebeklere bal yedirilmemesi gerektiğini sık sık duyuyoruz. Peki, bebeklere bal yedirmek neden tehlikeli biliyor musunuz?

C Vitamini Hakkında Bunları Biliyor Musunuz

C Vitamini Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Sürekli değişen havalar ve beraberinde gelen sağlıksız beslenme birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesi gerektiğini vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, bu süreçte asıl ihtiyacımız olan C vitaminin vücut tarafından üretilmediğini ve dışarıdan ek gıdalar ile takviye edilebileceğini, bunun için de ne tür gıdaların tüketilmesi gerektiğini tüm detaylarıyla anlattı.

29.10.2019İyi Yaşam
Bebeklerde inek sütü alerjisi nasıl tedavi edilir

Bebeklerde inek sütü alerjisi nasıl tedavi edilir?

Bebeklerin en önemli besin kaynağı süttür. Özellikle de anne sütü bir mucize gibidir ve bebeklerin gelişimi için hayati bir öneme sahiptir. Ancak anne sütü içemeyen bebekler inek sütü ile beslenmek zorunda kalabilir. Bu durumda bazı bebeklerde inek sütüne karşı alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay, bebeklerde görülen süt alerjisi ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

Aromalı mamalar toplatılıyor

Aromalı mamalar toplatılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılan bir ihbarla, bazı bebek ve küçük çocuk ek gıdalarının içeriğinde portakal, elma, çilek vb ekstraktların aroma olarak kullanıldığı bildirildi.

5.10.2019Gündem
10 yıldır aşırı abur cubur yediği için kör ve sağır oldu

10 yıldır aşırı abur cubur yediği için kör ve sağır oldu!

İngiltere'de 17 yaşındaki bir genç, yaklaşık son 10 yıldır 'abur cubur yemekten' kör ve sağır oldu. Gencin patates cipsi, patates kızartması, beyaz ekmek ve işlenmiş et ağırlıklı beslenmesi sonucu, 14 yaşında yorgunluk şikayetiyle doktora gittiğini, 15 yaşından itibaren görme ve işitme kaybı yaşamaya başladığı kaydedildi. Peki sürekli abur cubur tüketmek ve sağlıksız beslenmek vücutta nasıl bir etki yaratıyor? Çocuklarımıza sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda neler yapabiliriz? Bakın Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse bu konuda aileleri nasıl uyarıyor.

Çocuk beslenmesinde yulaf kepeğine yer yok

Çocuk beslenmesinde yulaf kepeğine yer yok!

Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu, çocuk ve yetişkin beslenmesinin büyük farklar içerdiğini belirterek anneleri uyardı: “Bebeklerinizin ek gıdaya geçiş sürecinde glüten içermediği için yulaf kepeği kullanmayı düşünüyorsanız, hemen bu fikirden vazgeçin.”

Ek gıda döneminde bebeğiniz için balık tarifi

Ek gıda döneminde bebeğiniz için balık tarifi

Balık bebeklikten yaşlılığımıza kadar tüketmemiz gerek bir besindir. Çocuklarımıza yedirme konusunda zorlansak da balığın tadına ilk baktığı ek gıda döneminde yediği lezzetli balık yemekleri onun balığı sevmesine yardımcı olacaktır. İşte bebeğinize ek gıda döneminde yedireceğiniz ilk balık yemeği tarifi...

Ek gıda döneminde bebeğiniz için ilk kurubaklagil tarifi

Ek gıda döneminde bebeğiniz için ilk kurubaklagil tarifi

Bebek beslenmesinde kurubaklagillerin yeri ayrıdır.Kuru baklagiller bebeklere 8. aydan itibaren pişirilip kabukları soyulmalı ve püre şeklinde verilmeye başlanmalıdır. Kuru baklagil yemeklerinin katılığı bebeğin tolere etmesine göre artırılıp 12. aydan itibaren ailenin tükettiği şekilde yemeye alıştırılmalıdır. Bebeğinizi ilk defa kurubaklagiller ile tanıştıracaksanız bu tarifi denemelisiniz.

Bebeğiniz ilk defa denemesi için etli yemek tarifi

Bebeğiniz ilk defa denemesi için etli yemek tarifi

Bebeğinize ek gıda döneminde ilk defa tattıracağınız et için çok beğeneceği bir tarif. 7 yaş ve üzeri bebekler için uygun bu tarife bebeğiniz bayılacak.

Bebekler için ev yapımı peynir tarifi

Bebekler için ev yapımı peynir tarifi

Bebeğinizin ek gıda döneminde ilk tanıştığı besinler çok önemlidir. İlk deneyeceği besinlerin en başında peynir gelir. Evde katkısız ve doğal peynir yapmanın sırlarını Diyetisyen Dilan Dalgıç bizlerle paylaşıyor.

YKS sınavı ne zaman yapılacak ÖSYMden adaylar için önemli açıklama

YKS sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM'den adaylar için önemli açıklama

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, üniversiteye geçiş için düzenlenecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) geri sayım devam ediyor. Sınava kısa zaman kala, sınav hazırlıklarını tamamlayan adaylar YKS tarihi ile ilgili araştırmalarına hız verdi. Peki, TYT, AYT ve YDT'den oluşan YKS'ye kaç gün kaldı? YKS sınavı ne zaman yapılacak? İşte, sınava dair bazı bilgiler.

11.06.2019Gündem
YKSye girecek engelli ve sağlık problemi olan adaylar için ÖSYMden açıklama

YKS'ye girecek engelli ve sağlık problemi olan adaylar için ÖSYM'den açıklama

ÖSYM'nin bu hafta sonu düzenleyeceği sınav için geri sayım devam ederken kurumun resmi internet sitesinden adaylar için bazı detaylar açıklandı. İşte, Engel/Sağlık Sorunu ve Özel Durumu Olan Adaylar için ÖSYM'nin YKS duyurusu

11.06.2019Eğitim
ÖSYMden 2019-YKSye gireceklere videolu hatırlatma

ÖSYM'den 2019-YKS'ye gireceklere videolu hatırlatma

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sosyal medya hesabından, 2019-YKS'ye girecek adayların dikkat etmesi gereken kurallarla ilgili video paylaştı.  Videoda, adayların 15-16 Haziran'da uygulanacak YKS'ye girebilmek için fotoğraflı kimlikle sınava giriş belgelerini yanlarında bulundurmaları ve bir saat önce sınav merkezinde hazır olmaları gerektiği vurgulandı.

11.06.2019Eğitim
El mikserlerini kullanırken dikkat

El mikserlerini kullanırken dikkat!

Bebeklere mama hazırlarken el mikseri ya da blender kullanmak birçok açıdan kolaylık sağlar ancak bebeğin çiğneme fonksiyonunu öğrenmesine engel olabilir.

Doğal tarım, yerli üretim: Hero Babynin organik dünyası

Doğal tarım, yerli üretim: Hero Baby'nin organik dünyası

Hero Baby, ülkemizin verimli topraklarında doğal tarım yöntemleri ile yetiştirilen ürünlerle hazırladığı organik ek gıda serisini ailelerin beğenisine sundu.

3.05.2019Alışveriş
Bebeklere ek gıda ne zaman verilmeli

Bebeklere ek gıda ne zaman verilmeli?

Anne adayları ya da yeni anne olan kadınlar, yeni doğan bebek beslenmesi ile ilgili konuları sıklıkla merak ediyor. Anne sütü yeni doğmuş bebeğin tüm enerji ve besin ögelerini karşılayabiliyor. Uzmanlar özellikle bebeklerde ilk 6 ay sadece anne sütünü öneriyor. Ek gıda ile birlikte emzirmenin sürmesi çocuk sağlığı açısından önem taşır. Peki, bebeklere ek gıda ne zaman verilmeli? İşte, bebeklerde ek gıda dönemi ile ilgili merak edilenler..

24.04.2019 Sağlık
Emziren anneler dikkat Bu hatalara düşmeyin

Emziren anneler dikkat! Bu hatalara düşmeyin

Bilimsel çalışmalar bebeklerin bağırsak florasının sadece anne sütünü sindirebildiğini ve ilk 6 ay sadece anne sütünün yeterli olduğunu gösteriyor.

18.04.2019Bebek
Anne sütü ve ek gıdaya geçiş dönemi hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Anne sütü ve ek gıdaya geçiş dönemi hakkında bilmeniz gereken 5 şey!

Emzirme çocuklara yaşam için en iyi başlangıcı sağlar. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, her bebeğin doğumdan itibaren 4-6 aya kadar yalnız anne sütü ile beslenmesini, sonrasında da ek besinlerle birlikte olmak koşuluyla en az 2 yaşına kadar anne sütüyle beslemenin devam ettirilmesini önermektedir. Peki anne sütü neden bu kadar değerlidir? Anne sütüyle beraber ek gıdalara geçiş süreci nasıl olmalıdır? Sıvı çocuk devam sütü nedir ve nasıl kullanılmalıdır? Merak edilen tüm bu soruları, Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay sizin için yanıtladı. İşte detaylar…

14.04.2019Advertorial
Bebeklerin kalsiyum ihtiyacını karşılayacak 4 etkili besin

Bebeklerin kalsiyum ihtiyacını karşılayacak 4 etkili besin

Sağlıklı bir bebek büyütmenin altın anahtarlarından biri kalsiyum… Yeterli kalsiyum vücuda girdiğinde kemik ve diş gelişimi en iyi şekilde gerçekleşiyor.

Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır

Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır?

Yeni doğan annelerinin en büyük endişelerinden biri bebeğin doyup doymadığıdır. “Sütüm yetiyor mu?” “Bebeğim doyuyor mu?” “Bebeğim yeterince emiyor mu?” gibi sorular yeni annelerin kabusu haline gelebilir. Etraftan gelen “Günde kaç kez emiyor?” “X kez emmiyorsa doymuyordur” gibi yorumlar da bu endişeleri körükler. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor. Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır? Sütün yetip yetmediği, bebeğin doyup doymadığını anlamanın bir yolu var mıdır?

Bebekteki huysuzluğun sebebi ‘büyüme atağı’ olabilir

Bebekteki huysuzluğun sebebi ‘büyüme atağı’ olabilir

Bebeğiniz uyku, beslenme gibi düzenlerinde değişiklik yapmaya başladıysa, sürekli huysuzsa dikkat! Bebeğiniz büyüme atağı geçiriyor olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ bebeklerdeki büyüme ataklarını anlattı ve ailelere tavsiyelerde bulundu.

Annelere ’bebek maması’ uyarısı

Annelere ’bebek maması’ uyarısı

Anne sütünün bebek beslenmesinde ilk sırada olması gerektiğini belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlke Mungan Akın, "Mama her zaman ikinci tercih olmalı. Aileler mamaları alırken ise kutuların deforme olmamış olmasına ve paketi açtıklarında kötü bir kokunun gelmemesine dikkat etmeliler" dedi.

Bebekler emzirirken boğazına süt kaçıp nefessiz kalması nasıl önlenir

Bebekler emzirirken boğazına süt kaçıp nefessiz kalması nasıl önlenir?

Bebek emzirilirken boğasına süt kaçıp nefessiz kalır mı? Bebeklerin emerken ve ek gıda döneminde katı gıda tüketirken nefessiz boğulmasını önlemek için nelere dikkat etmek gerekir?

Bebeklerde süt alerjisi nedir Süt alerjisi nasıl tedavi edilir

Bebeklerde süt alerjisi nedir? Süt alerjisi nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde süt alerjisi nedir? Süt alerjisi neden olur? Süt alerjisinin belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Süt alerjisi olan bebeğin nasıl beslenmesi gerekir?

Yazar Sonuçları

Yaz aylarında çocukların sıvı ihtiyacı

Yaz ayları çocukların değişen fiziksel aktiviteleri ve artan hava sıcaklıkları nedeniyle besin öğesi ihtiyaçlarında da değişiklik ortaya çıkarıyor. Bu dönemde en çok değişen ihtiyaç şüphesiz sıvı ihtiyacıdır. Ek gıda dönemi itibariyle (+ 6 ay) su içmek için susamayı beklemeden belirli aralıklarla içmesini öğretmek gerekiyor. Özellikle açık havada hareketli olduğu zamanlarda 15-20 dakikada bir, birkaç yudum bile olsa su içmeye teşvik etmek ve bunu alışkanlık edinmesini sağlamak oldukça önemli.

19.06.2020

Down sendromlu bebekler ve emzirme ipuçları

Down Sendromu, sıklıkla Trozomi 21 olarak bilinen bir kromozomal anomalidir. Trozomi 21 dışında translokasyon ve mozaik tip olmak üzere diğer 2 tipi daha vardır. Tedaviyi gerektiren bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Emzirmeye engel bir durum değildir. Yakın zamanda desteklediğim Down sendromlu bir bebek 2,5 ayında etkin emmeyi başarmıştı.

16.06.2020

Trump klorokin ile mi korunuyor

Hidroksiklorokini bu salgında biz dahil pek çok ülke kullandı. Sanırım en başarılı sonuçlardan biri de bizde alındı.

20.05.2020

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecinde nelere dikkat edilmeli?

İlk 6 ay sadece anne sütü alarak büyüme ve gelişimini normal tamamlayan bebek için altı aydan önce ek besine başlamaya gerek yoktur. Fakat bebeğiniz 6 aylık olduğunda artık anne sütü yeterli gelmez. Dolayısıyla 6. aydan sonra bebeğinizi emzirirken aynı zamanda da ek besinlere alıştırmaya başlamanız gerekir.

12.03.2020

Çocuklar için sebze faydalı ama…

Sebzeler ek gıda dönemi itibari ile bazı çocukların seçici olduğu, bazılarınınsa okul dönemi başladıktan sonra yemek istemediği gıdaların başında geliyor. Ancak özellikle mevsim geçişlerinde sebze ve meyvelerin günlük düzenli tüketilmesi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önem taşıyor. Sebzelerde çeşitlilik sağlamak, farklı vitamin ve mineral gereksiniminin karşılanması için oldukça önemli.

27.02.2020

Emzirme döneminde en etkili doğum kontrol yöntemi nedir?

Emziren annelerde yumurtlama genellikle ilk adetten birkaç hafta sonra başlar. Emzirme veya pompa ile sütün sağılması yumurtlama ve yumurta gelişimini baskılayan prolaktin hormonunu arttırır ve gebelikten koruyabilir. Bebek sadece anne sütü alıyorsa bu durum 6 ila 8 ay gebelikten koruyabilir. Fakat bebek ek gıda ya da mama alıyorsa doğumdan sonra 3. haftadan itibaren korunma yöntemi kullanmalıdır.

5.01.2020

Anne sütü ve emzirmenin faydaları

Anne sütü bebeğin gelişimi için neden önemli? Emziren bir anne gün içerisinde yaklaşık kaç ml süt salgılar? Emziren anneler daha mı kolay kilo veriyor? Emzirme gebelikten korur mu?

27.12.2019

Ek gıdaya başlama rehberi

Ek gıdaya ne zaman ve nasıl başlanmalı? Örnek menü nasıl hazırlanmalı? Ek gıdaya geçiş sürecinde bebekler nasıl beslenmeli?

21.10.2019

Ek gıdaya geçiş dönemi için ilk yemek tarifleri

6. ay itibariyle başlayan ek gıda döneminde yoğurt, sebze püreleri, yumurta sarısı ve mevsiminde, bebeğe uygun meyveleri 3 gün kuralına göre denedikten sonra herhangi bir sorun yaşanmadıysa peynir, et, balık ve kuru baklagile geçilebilir. Bu gıdaları 7- 8 ay aralığında vermek en doğrusu. Daha önceki yazımda detaylıca belirttiğim gibi her yeni gıda, 3 gün kuralına göre verilmeli. Bu dönemde başlangıçta yine en fazla 1-2 yemek kaşığı ile başlayıp, 125 ml olana kadar yavaş yavaş artırarak verilmelidir.

31.08.2019

Ek gıdaya geçiş dönemi için tarifler

Ek gıda dönemi, 6. Ay itibariyle çocuk doktorunuzun muayenesi sonucu uygun görmesiyle birlikte başlaması gereken adı üstünde anne sütüne ek olarak bebeğe uygun gıdalarla tanışma dönemidir. Bu dönemden itibaren 12. Aya kadar bebeğin ana öğünü ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak olan esas gıda yine anne sütüdür.

17.06.2019

Yılın heyecanı aile buluşmalarıydı

2018 yılının 23 Nisan’ında başladığımız “LC Waikiki Aile Buluşmaları” projesiyle Türkiye’nin 12 farklı şehrinde 12 uzmanımızın katılımıyla ailelerle buluştuk.

25.04.2019
Ek gıdaya geçiş sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Ek gıdaya geçiş sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Bebeklerde ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bebeklerde ek gıdaya geçiş ne zaman olmalı? Bebekler için yoğur nasıl mayalanır? 1 yaşından önce bebeklere hangi gıdaların verilmesi yasaktır? Bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını uzmanımız veriyor.

27.03.2019

Ek gıda dönemindeki bebekler için 7 kahvaltılık önerisi

6. ay dolduğunda, doktorunuzun da onayı ile artık ek gıdaya hazır olan bebeğinize uygun besinleri 3 gün kuralı ile verebilirsiniz. Her bir besini ayrı ayrı denedikten sonra eğer herhangi bir reaksiyon söz konusu değilse, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak farklı tarifler yapabilirsiniz.

5.02.2019

“Kız çocuğu pembe, erkek çocuğu mavi giyer”

Bu haftaki röportaj konuğum Şükran Isınlık Veziroğlu… Çocuk kıyafetleri üzerine “Le Petitos” markasını kurup, farklı tasarımlarıyla da 3-5 ay içinde ciddi yol almış genç bir girişimci.

8.01.2019