EKSTRA
MENÜ

Biontech Aşısı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.133 haberi bulunmuştur.

Biontech Aşısı Haberleri

Prof. Dr. Tırnaksız koronavirüse yenildi... Hüzünlü veda Ağlatan detayları meslektaşı paylaştı

Prof. Dr. Tırnaksız koronavirüse yenildi... Hüzünlü veda! Ağlatan detayları meslektaşı paylaştı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Bülent Tırnaksız, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Prof. Dr. Tırnaksız'ın meslektaşı Prof. Dr. Ömrüm Uzun vefat haberi üzerinde dokunaklı bir yazı paylaştı. Prof. Dr. Uzun, meslektaşı Prof. Dr. Tırnaksız'ın koronavirüsü nasıl kaptığını açıkladı ve "Günlük yaşantımızda aldığımız binlerce küçük karardan, binlerce küçük davranıştan biri sadece. Gelin görün ki başkasının hayatına mal olabiliyor" ifadelerini kullandı.

20.09.2021Gündem
Turizmde ‘İngiliz’ turist sevinci

Turizmde ‘İngiliz’ turist sevinci

İngiltere, Türkiye’yi 22 Eylül’den itibaren kırmızı listeden çıkardı. Karar, turizmciler tarafından memnuniyetle karşılandı. TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, “İngiltere golf başta olmak üzere çeşitli spor turizmi için önemli bir ülke. Böyle bir kararın şu anda açıklanması kış sezonunu daha da hareketlendirecektir” dedi.

19.09.2021Ekonomi
Gripken Biontech aşısı olunur mu, kimler olabilir Uzmanlardan öneriler

Gripken Biontech aşısı olunur mu, kimler olabilir? Uzmanlardan öneriler!

Havaların soğumasıyla birlikte her yıl tekrarlayan grip salgını da yeniden gündeme gelmeye başladı. Koronavirüs salgını süresince geçtiğimiz yıl etkisini pek fazla göstermeyen grip, bu yıl vakaların düşmesiyle birlikte yeniden artış gösterdi. Bir yandan da aşılama süreci devam ederken, aşı sırası gelen kişiler, gripken Biontech aşısı olunur mu merak ediyorlar. İşte konunun uzmanından gripken aşı olunur mu sorusunun yanıtı…

16.09.2021Sağlık
Pfizer başvuru yapacak: Aşı 6 aya kadar iniyor

Pfizer başvuru yapacak: Aşı 6 aya kadar iniyor!

Amerikan ilaç şirketi Pfizer’in kasım ayında 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklara yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) başvuracağı bildirildi.

15.09.2021Dünya
Dikkat çeken 3. doz araştırması  10 kat daha fazla antikor

Dikkat çeken 3. doz araştırması! 10 kat daha fazla antikor

İsrail'de yapılan bir araştırmada, Kovid-19 aşısının üçüncü dozunun ikincisine kıyasla 10 kat daha fazla antikor ürettiği ortaya çıktı.

15.09.2021Dünya
Adetliyken (Regl iken) Aşı Olunur Mu Covid-19 Aşı Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Adetliyken (Regl iken) Aşı Olunur Mu? Covid-19 Aşı Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Koronavirüs aşı uygulama süreci devam ederken covid aşısı ile ilgili özel durumlar sorgulanmaya devam ediyor. Covid-19 aşısı ile ilgili sık sorulan sorulardan bir de “Adetliyken (Regl iken) aşı olunur mu?” konusu. Regl döneminde koronavirüs aşısı olmanın vücuda etkilerinin yanında aşı sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hande İkitimur yanıtladı.

İngiltereli uzmanlardan 12-15 yaş grubuna aşı önerisi

İngiltereli uzmanlardan 12-15 yaş grubuna aşı önerisi

İngiltere'de dört başsağlık görevlisi, hükümete okullarda 12 ila 15 yaşındaki çocuklara tek doz aşı yapılmasının teklif edilmesini önerdi.

13.09.2021Haber
İngilterede 12-15 yaş arasındaki çocuklara tek doz aşı önerisi

İngiltere'de 12-15 yaş arasındaki çocuklara tek doz aşı önerisi

İngiltere'de dört başsağlık görevlisi, hükümete okullarda 12 ila 15 yaşındaki çocuklara tek doz aşı yapılmasının teklif edilmesini önerdi.

13.09.2021Dünya
Aşılarım tamam, Covid testim pozitif... Şimdi ne yapmam gerek | 11 SORU 11 YANIT

Aşılarım tamam, Covid testim pozitif... Şimdi ne yapmam gerek? | 11 SORU 11 YANIT

Aşılarını tamamladığı halde Covid-19 testleri pozitif çıkanları son dönemde daha sık duymaya başladık. Bu konuyla ilgili kamuoyundaki tartışmalar da kuvvetlenmeye başladı. Biz de aşılı olup da Covid'e yakalananlara ilişkin akıllardaki tüm soruları uzmanlarla birlikte mercek altına aldık...

11.09.2021Gündem
2 kez Almanya’da, 4 kez Türkiye’de aşı oldu

2 kez Almanya’da, 4 kez Türkiye’de aşı oldu

Almanya’dan emekli olduktan sonra Türkiye’ye yerleşen Erkan Mısırlı, 6’ncı aşısını oldu. 6 doz aşıda da hiçbir yan etkisini görmediğini belirten Mısırlı, “Sağlıklı bir yaşam için herkese aşı olmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

10.09.2021Avrupa
Yoğun bakım verilerindeki detay... Aşının türüne değil dozuna ve tarihine dikkat

Yoğun bakım verilerindeki detay... Aşının türüne değil dozuna ve tarihine dikkat!

Yoğun Bakım Derneği'nin açıkladığı, hastanelerde Covid-19 tedavisi görenler içindeki yüzde 39,4'lük 'çift doz Sinovac'lı verisi tartışmalara neden oldu. Kafa karışıklığına neden olan istatistikleri yorumlayan uzmanlara göre çözüm, hatırlatma dozu sırası gelenlerin aşılarını acilen yaptırmasından geçiyor

10.09.2021Gündem
Aşıdan sonra duş alınır mı, banyo yapılır mı Uzman isimden açıklama

Aşıdan sonra duş alınır mı, banyo yapılır mı? Uzman isimden açıklama

Aşıdan sonra duş alma ve banyo yapma ikilemi, pek çok vatandaşın kafasında soru işareti oluşturmaya devam ediyor. Aşıdan sonra banyo yapma ya da duş alma gibi durumların olumsuz bir etkisinin olup olmadığı merak ediliyor. Türkiye'de aktif olarak kullanılan Sinovac ve Biontech aşısı sonrasında banyo yapılır mı sorusu uzmanlar tarafından ele alındı. Peki, aşı yaptırdıktan sonra duş alınır mı? İşte, o detaylar

10.09.2021Gündem
Covid-19 aşısının bir faydası daha... Tek dozdan sonra bile hissedilen rahatlama

Covid-19 aşısının bir faydası daha... Tek dozdan sonra bile hissedilen rahatlama!

Koronavirüs salgınına karşı mücadelede dünya genelinde yaygın aşılama devam ederken yapılan yeni bir araştırma Kovid-19 aşısının kişilerin ruh sağlıklarında önemli gelişmelere neden olduğunu ortaya çıkardı.

10.09.2021Dünya
Koronavirüse karşı 3. doz BionTech aşısı ne zaman başlayacak İşte hatırlatma dozu planı

Koronavirüse karşı 3. doz BionTech aşısı ne zaman başlayacak? İşte 'hatırlatma' dozu planı

İlk doz BioNTech aşıları nisanda, ikinci dozlar haziranda yapıldı. İkinci BioNTech’i 5-6 ay önce olanlar, kasımdan başlayarak ‘hatırlatma’ dozu, yani üçüncü BioNTech aşısını olacak.

10.09.2021Gündem
65 üstüne tek doz uyarısı

65 üstüne tek doz uyarısı

Sonbaharın gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte pandeminin seyriyle ilgili takip hızlandı. Sosyal kısıtlamaların, aşıya yönlenmeyi arttıracağı ve buna ilişkin hareketliliğin başladığı belirtiliyor. Son günlerde testlerin pozitif çıkma oranı yüzde 7. Uzmanlar, özellikle tek dozlu 65 yaş üstü için uyarıda bulunuyor...

10.09.2021Gündem
mRNA (Biontech) aşılarında 3. doz hatırlatma aşısına gerek var mı İnaktif aşılar hangileri Bakan Kocadan son dakika açıklama

mRNA (Biontech) aşılarında 3. doz hatırlatma aşısına gerek var mı? İnaktif aşılar hangileri? Bakan Koca'dan son dakika açıklama

mRNA aşılarda yani Biontech aşısında, hatırlatma dozu ile ilgili Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika açıklama geldi. Bakan Koca basın toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, " Hatırlatma dozunu vatandaşlarımızın biran önce yapmaları gerektiğini önemsiyoruz." dedi. Son dakika değerlendirmelerin ardından hatırlatma dozunun mRNA Biontech aşısında uygulanıp uygulanmayacağına gözler çevrildi. Peki, mRNA (Biontech) aşılarında 3. doz hatırlatma aşısına gerek var mı? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılar.

9.09.2021Gündem
BioNTech olana da 3. doz

BioNTech olana da 3. doz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakalarda 3 doz aşı olanların oranının yüzde 2’den az olduğuna dikkat çekerek “İki doz BioNTech aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci dozun üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir” dedi.

9.09.2021Gündem
Koronavirüs olanlar ne zaman aşı olabilir İşte Sağlık Bakanlığının aldığı son karar

Koronavirüs olanlar ne zaman aşı olabilir? İşte Sağlık Bakanlığı'nın aldığı son karar

Kovid-19'la mücadele kapsamında ülke genelinde aşı programına hızla devam ediliyor. Sağlık Bakanlığınca Kovid-19 aşısının doz sayısı ve uygulandığı yaş grupları gibi konularda yeni kararlar alındı. Öte yandan koronavirüs atlatan kişilerin ne zaman aşı olacağı merak konusu oldu. Peki, koronavirüs olanlar ne zaman aşı randevusu alabilir?

7.09.2021Gündem
Nezleyken covid aşısı olunur mu Covid aşısı uygulanmaması gereken durumlar

Nezleyken covid aşısı olunur mu? Covid aşısı uygulanmaması gereken durumlar

Havaların soğumasıyla birlikte grip, nezle gibi hastalıklar artış göstermeye başladı. Bununla birlikte koronavirüs semptomlarıyla benzerlik gösteren alerjik ve gribal belirtilerde covid aşısı olunup olunmayacağı da merak konusu. Peki, nezleyken covid aşısı olunur mu, covid aşısı uygulanmaması gereken durumlar nelerdir? Detaylar haberimizde…

7.09.2021Sağlık
Sinovac’lı olmadı, BioNTech’li ikizi oynadı

Sinovac’lı olmadı, BioNTech’li ikizi oynadı

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olan Mustafa Mert Latifoğlu, Almanya’nın kabul etmediği Sinovac aşısı olduğu için ‘7’nci Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ne katılamadı. Latifoğlu’nun yerine başrolü BioNTech aşısı olan ikiz kardeşi Hakan Latifoğlu oynadı.

5.09.2021Avrupa
Çocuklarda vaka artıyor

Çocuklarda vaka artıyor

Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, 5-17 yaş üzeri vaka sayısının giderek arttığını, bu oranın 60 yaş üzerine göre artık daha sık olduğunu belirtti.

1.09.2021Gündem
Aşıdan sonra banyo yapılır mı İşte, uzman isimden o detaylar

Aşıdan sonra banyo yapılır mı? İşte, uzman isimden o detaylar

Aşıdan sonra duş alınır mı ve banyo yapılır mı sorusu, aşı vurulan kişilerin gündemini oluşturuyor. Aşı sonrası duş alıp almama konusuna değinen uzmanlar, aşı olunan bölgenin muhafazası ve aşı vurulan kişilerin endişelerine yönelik bazı bilgiler verdi. Peki, aşıdan sonra banyo yapılır mı? İşte, aşı sonrası banyo yapmanın fizyolojik etkileri hakkında önemli açıklama

27.08.2021Gündem
Pentagondan flaş karar Tüm ordu için zorunlu hale getirildi

Pentagon'dan flaş karar! Tüm ordu için zorunlu hale getirildi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, kuvvet komutanlıklarına gönderdiği genelgede, tüm askerler için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının zorunlu hale getirildiğini bildirdi.

25.08.2021Dünya
1 SORU 3 UZMAN | 4üncü doz aşıyı olalım mı

1 SORU 3 UZMAN | 4'üncü doz aşıyı olalım mı?

3. doz hatırlatma aşısının ardından 17 Ağustos itibarı ile 4. doz aşılar sağlık çalışanları ve 50 yaşın üstündeki vatandaşlar için talebe bağlı olarak sisteme tanımlandı. Ancak hala kafa karışıklıkları mevcut. Yurt genelindeki milyonlarca kişi “4. doz aşıyı olmalı mıyım?” diye düşünüyor. Anne babalarımız bize danıştı, biz de uzmanlara sorduk...

25.08.2021Gündem
BionTech aşısının 2 dozunu da olanlar 3. doz aşı olacak mı

BionTech aşısının 2 dozunu da olanlar 3. doz aşı olacak mı?

2 doz aşı olanlar 3. doz aşıyı da olacak mı sorusu pek çok kişinin gündeminde yer almaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "3 doz aşı olmuş kişilerin 2 doz aşı olmuş kişilere göre hem hastalığa yakalanma oranı ve hastanelerde yoğun bakıma yatışta daha iyi korunduğu anlaşıldı" açıklamasıyla birlikte pek çok kişi, 2 doz aşının ardından 3. doz aşı yapılıp yapılmayacağını sorgulamaya başladı. Peki, 2 doz BionTech aşısı olanlar 3. doz olacak mı? İşte, o detaylar

24.08.2021Gündem
Koronadan daha tehlikeli... En yetkili kurum açıkladı: 19 kat arttı

Koronadan daha tehlikeli... En yetkili kurum açıkladı: 19 kat arttı!

ABD'de koronavirüse karşı etkili olduğu iddia edilen ilacın satışları 109 kat arttı. Yetkililer çiftlik hayvanları için geliştirilen ilacın zehirlenme vakalarında artış yaşanmasına neden olduğunu ve bu ilacı kullanmanın koronavirüse yakalanmaktan bile daha tehlikeli sonuçlar doğurabileceği konusunda uyardı.

24.08.2021Dünya
‘Tüm öğretmen ve öğrenciler, beklemeden aşı yaptırmalı’

‘Tüm öğretmen ve öğrenciler, beklemeden aşı yaptırmalı’

Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, yüz yüze eğitimin koronavirüs salgını için risk oluşturduğunu ancak uzaktan eğitimin de öğrencileri olumsuz etkilediğini belirterek, “bilimin şu an bize söylediği doğrulara uyarak bir an önce okulları açmalıyız. Tüm öğretmen, okul çalışanları ve öğrencilerle aynı hanede yaşayan bireylerin aşılarını hiç beklemeden yaptırmaları gerekmektedir dedi.

24.08.2021Eğitim
Mahsun Kırmızıgülü şaşırtan mesaj Abi corona olmuş, ölmüşsün

Mahsun Kırmızıgül'ü şaşırtan mesaj! 'Abi corona olmuş, ölmüşsün'

Koronavirüse yakalanan Mahsun Kırmızıgül kendisine gönderilen 'Abi corona olmuş, ölmüşsün' mesajına esprili bir yanıt verdi. Kırmızıgül daha sonra takipçisiyle arsanda geçen diyaloğu paylaştı.

24.08.2021Magazin
Pfizer/BioNTech tam kullanım onayı aldı

Pfizer/BioNTech tam kullanım onayı aldı

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer/BioNTech aşısına tam onay verdi. Söz konusu aşı, ABD’de geçen yıl aralık ayında acil kullanım onayı almıştı. Böylelikle Pfizer/BioNTech aşısı dünyada Kovid-19'a karşı tam onaylanan ilk aşı oldu. Öte yandan FDA, Pfizer/BioNTech aşısına 16 yaş ve üzerinde kullanım için de tam onayı verdi.

23.08.2021Haber
Son dakika: Dünyada bir ilk Pfizer/BioNTech aşısı tam onay aldı

Son dakika: Dünyada bir ilk! Pfizer/BioNTech aşısı tam onay aldı

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer/BioNTech aşısına tam onay verdi. Söz konusu aşı, ABD’de geçen yıl aralık ayında acil kullanım onayı almıştı. Böylelikle Pfizer/BioNTech aşısı dünyada Kovid-19'a karşı tam onaylanan ilk aşı oldu. Öte yandan FDA, Pfizer/BioNTech aşısına 16 yaş ve üzerinde kullanım için de tam onayı verdi.

23.08.2021Dünya
Koronavirüs aşısından (Sinovac ve Biontech) sonra duş/banyo yapılır mı... İşte merak edilen sorunun cevabı

Koronavirüs aşısından (Sinovac ve Biontech) sonra duş/banyo yapılır mı?... İşte merak edilen sorunun cevabı

Koronavirüs aşısından duş alınır mı ve banyo yapılır mı sorusu, aşı vurulan kişilerin gündemini oluşturuyor. Aşı sonrası duş alıp almama konusuna değinen uzmanlar, aşı olunan bölgenin muhafazası ve aşı vurulan kişilerin endişelerine yönelik bazı bilgiler verdi. Peki, aşıdan sonra banyo yapılır mı? İşte, aşı sonrası banyo yapmanın fizyolojik etkileri hakkında önemli açıklama

23.08.2021Gündem
Aşısızlar birinci, tek doz olanlar ikinci... Yoğun bakım yatış listesi

Aşısızlar birinci, tek doz olanlar ikinci... Yoğun bakım yatış listesi

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık: “Yoğun bakıma yatma açısından hiç aşı olmayanlar ilk sırada. İkinci sırada tek doz aşı olmuş kişiler, üçüncü sırada ise ikinci aşısını daha yeni olmuş bağışıklığı tam gelişmemiş kişiler var. Dördüncü sırada da aşının üstünden üç aydan daha fazla zaman geçmiş kişiler bulunuyor.”

23.08.2021Gündem
İşte koronavirüste yoğun bakıma yatış sıralaması

İşte koronavirüste yoğun bakıma yatış sıralaması!

Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan toplam aşı sayısı 88 milyon 400 bini aştı. Prof. Dr. İsmail Balık, Covid-19'da yoğun bakıma yatma açısından hiç aşı olmayanların ilk sırada olduğunu belirterek, "2'nci sırada tek doz aşı olmuş kişiler; henüz 2'nci aşısını olmamışlar. 3'üncü sırada ise 2'nci aşısını daha yeni olmuş bağışıklığı tam gelişmemiş kişiler. 4'üncü sırada da 2 doz aşı olmuş ve aradan 3 aydan daha fazla zaman geçmiş kişiler yoğun bakıma yatış sırasını oluşturuyor" dedi.

22.08.2021Gündem
Brezilyada şaşkınlık veren olay: 6. dozu yaptırırken yakalandı

Brezilya'da şaşkınlık veren olay: 6. dozu yaptırırken yakalandı

Brezilya'da bir kişi 6. doz koronavirüs aşısı yaptırırken yakayı ele verdi. Sağlık Bakanlığı olay ile ilgili soruşturma başlatırken ülke basını söz konusu kişinin yaşanan elektronik arıza sayesinde 3 farklı hastanede aşı olabildiğini yazdı.

22.08.2021Dünya
2 doz BionTech aşısı olanlar 3. doz olacak mı

2 doz BionTech aşısı olanlar 3. doz olacak mı?

2 doz aşı olanlar 3. doz aşıyı da olacak mı sorusu pek çok kişinin gündeminde yer almaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "3 doz aşı olmuş kişilerin 2 doz aşı olmuş kişilere göre hem hastalığa yakalanma oranı ve hastanelerde yoğun bakıma yatışta daha iyi korunduğu anlaşıldı" açıklamasıyla birlikte pek çok kişi, 2 doz aşının ardından 3. doz aşı yapılıp yapılmayacağını sorgulamaya başladı. Peki, 2 doz BionTech aşısı olanlar 3. doz olacak mı? İşte, o detaylar

20.08.2021Gündem
Türkiyedeki yoğunluğu yüzde 90ı geçti... Delta varyantı hakkında 11 SORU 11 YANIT

Türkiye'deki yoğunluğu yüzde 90'ı geçti... Delta varyantı hakkında 11 SORU 11 YANIT

Koronavirüsün şu ana kadarki en kuvvetli varyantı olan Delta, hem dünyada hem de ülkemizde yayılmaya devam ediyor. Belirtilerden, aşı etkinliğine Delta varyantı ile ilgili akıllardaki tüm soruları uzmanlarımız hürriyet.com.tr okurlarına özel yanıtladı.

20.08.2021Gündem
Koronavirüs aşısından (Sinovac ve Biontech) sonra duş/banyo yapılır mı... Kovid-19 aşısını sıcak su etkiliyor mu

Koronavirüs aşısından (Sinovac ve Biontech) sonra duş/banyo yapılır mı?... Kovid-19 aşısını sıcak su etkiliyor mu?

Aşıdan sonra duş alınır mı ve banyo yapılır mı sorusu, aşı vurulan kişilerin gündemini oluşturuyor. Aşı sonrası duş alıp almama konusuna değinen uzmanlar, aşı olunan bölgenin muhafazası ve aşı vurulan kişilerin endişelerine yönelik bazı bilgiler verdi. Peki, aşıdan sonra banyo yapılır mı? İşte, aşı sonrası banyo yapmanın fizyolojik etkileri hakkında önemli açıklama

18.08.2021Gündem
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyitten çarpıcı aşı açıklamaları

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit'ten çarpıcı 'aşı' açıklamaları

Türkiye'de son 24 saatte 294 bin 561 Kovid-19 testi yapıldı, 21 bin 692 kişinin testi pozitif çıktı, 183 kişi ise hayatını kaybetti. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, "İki doz Sinovac aşılı yoğun bakım hastalarımız artıyor. Delta varyantına karşı mRNA veya inaktif farketmez, mutlaka üçüncü doz aşılarını olmaları gerekiyor. Sonbahar mevsimi onların kötü haberlerini duyacağımız mevsime dönmesin" dedi. Prof. Dr. Yiyit ayrıca, "İki doz Sinovac, biz sağlık çalışanlarını çok iyi korudu. Özellikle Alfa varyantında çok iyi korunduk. Hatta son dalgada yaşlılarımızın yoğun bakıma giriş ve yatışları oldukça düştü.'' ifadelerini kullandı.

18.08.2021Gündem
İngiltere Modernanın 12-17 yaş grubunda kullanımına onay verdi

İngiltere Moderna'nın 12-17 yaş grubunda kullanımına onay verdi

İngiltere'de Pfizer/BioNTech'in ardından ABD merkezli Moderna firması tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs aşısının, 12 yaş ve üstü çocuklarda kullanımına onay verildi.

17.08.2021Dünya
Aşılamada 4’üncü doz karmaşası: Randevu alanlar şimdi ne yapacak

Aşılamada 4’üncü doz karmaşası: Randevu alanlar şimdi ne yapacak?

Sağlık Bakanlığı, AB vizesine kolaylık için, iki doz Sinovac ile bir doz BioNTech aşısı olanlara 4. doz aşı randevularını açtı. Birçok kişi 4. doz BioNTech için randevu alırken ‘gerekli mi değil mi’ tartışması yaşandı.

17.08.2021Gündem
Koronavirüs aşısından (Sinovac ve Biontech) sonra banyo yapılır mı

Koronavirüs aşısından (Sinovac ve Biontech) sonra banyo yapılır mı?

Aşıdan sonra duş alınır mı ve banyo yapılır mı sorusu, aşı vurulan kişilerin gündemini oluşturuyor. Aşı sonrası duş alıp almama konusuna değinen uzmanlar, aşı olunan bölgenin muhafazası ve aşı vurulan kişilerin endişelerine yönelik bazı bilgiler verdi. Peki, aşıdan sonra banyo yapılır mı? İşte, aşı sonrası banyo yapmanın fizyolojik etkileri hakkında önemli açıklama

13.08.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın: Pandemi, aşısızların pandemisine döndü

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın: Pandemi, 'aşısızların pandemisi'ne döndü

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, pandemi ile mücadelede en büyük tehlikenin, bulaşıcılığı yüksek varyantla öldürücülüğü yüksek varyantın birleşip, yeni varyant çıkarması olduğunu söyledi. Akın, "Yani bulaşıcılığı ve öldürücülüğü çok yüksek varyantla karşılaşabiliriz. Pandemi şu anda 'aşısızların pandemisi'ne döndü. Aşısız toplumlarda yeni varyant çıkma olasılığı vardır" ifadelerini kullandı.

11.08.2021Gündem
Aşıdan sonra banyo yapılır mı Aşıdan sonra duş almak hakkında uzman görüşleri

Aşıdan sonra banyo yapılır mı? Aşıdan sonra duş almak hakkında uzman görüşleri

Aşıdan sonra banyo yapma ya da duş alma gibi durumların olumsuz bir etkisinin olup olmadığı merak ediliyor. Türkiye'de aktif olarak kullanılan Sinovac ve Biontech aşısı sonrasında banyo yapılır mı sorusu uzmanlar tarafından ele alındı. Peki, aşı yaptırdıktan sonra duş alınır mı? İşte, o detaylar

10.08.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Avrupa turu

Size bir şey itiraf edeyim mi...

9.09.2021

Bilime inanmayacağız da artık neye inanacağız

UYUM sınıfına giden çocuklarımız okullarına kavuştu.

2.09.2021

Tarkan’ın geç aşısı

Tarkan da kafası karışıkgillerdenmiş.

28.08.2021

Efsanelerin nihayet sonu geldi

mRNA aşılarının elimizdeki en güçlü aşı alternatifi oldukları konusunda genel bir kanaat var.

28.08.2021

Asıl risk aşı değil aşı olmamak

Bir yanda aşı olmadıkları için hayatını kaybeden iki hekim, diğer yanda koronavirüse yakalanan ve aşı oldukları için hastalığı kolay, ağrısız geçirdiklerini duyuran oyuncular Ezgi Mola, Enis Arıkan ve şarkıcı Mahsun Kırmızıgül. Örnekleri yan yana koyunca ortaya çıkan bu tablo bile aşının ne kadar önemli olduğunu anlamak için yeterli ama gelin görün ki aşı karşıtları toplumun kafasını karıştırmaya devam ediyor. Uzmanlar bir kez daha uyarıyor: “Aşılılar ile aşısızlar arasındaki fark gece ile gündüz kadar net!”

27.08.2021

4. doz doğru karar mı

İKİ doz Sinovac aşısı yaptıran sağlıkçılara ve risk grubunda olanlara 3. doz Sinovac veya BioNTech aşısı yapılması tartışmasız doğru bir karardı. Ancak 3. dozda BioNTech aşısını tercih edenlere 4. doz olarak yeniden BioNTech aşısı yapılma önerisi bence acele edilmiş, erken alınmış bir karar oldu.

19.08.2021

Hayır! Korona henüz mevsimsel gribe dönüşmedi

Pazartesi öğle saatlerine kadar kişisel telefonum da kliniğimiz santrali de yoğun telefon aramalarıyla adeta kilitlendi.

12.08.2021