EKSTRA
MENÜ

Almanca

Almanca ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Almanca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.947 Almanca haberi bulunmuştur.

Almanca Haberleri

BlizzConline ile 19-20 Şubatta Sanal Ortamda Gerçekleşecek

BlizzConline ile 19-20 Şubat'ta Sanal Ortamda Gerçekleşecek

Azeroth'un şampiyonları, Sanctuary’nin koruyucuları, Koprulu Sektörü'nün savunucuları ve Overwatch’la Nexus'un gözüpek kahramanları, soluklanın ve dinleyin! Benzersiz oyuncu topluluğunu, yaratıcılığı, Blizzard’ın 30 yıllık tarihini ve önümüzdeki yeni maceraları kutlayacağımız BlizzConline, 19-20 Şubat'ta BlizzCon.com adresinde gerçekleşecek. Üstelik isteyen herkes etkinliği baştan sona ÜCRETSİZ olarak izleyebilecek.

2.02.2021eSpor
BlizzConline ne zaman yapılacak

BlizzConline ne zaman yapılacak?

Blizzard Entertainment'ın tüm dünyadan Blizzard oyunlarını sevenleri bir araya getirdiği ve oyunlarıyla ilgili en yeni haberleri paylaştığı BlizzCon etkinliği, bu yıl BlizzConline adı altında 19-20 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. Etkinliği izlemek ise ücretsiz olacak.

2.02.2021Teknoloji
Antik Bergama dijitalde

Antik Bergama dijitalde

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Bergama antik kentinin 2 bin 300 yıl önceki görünümü, dijital platforma taşınarak internet üzerinden erişime açıldı.

2.02.2021Kitap Sanat
2 bin 300 yıl önceki Bergama Antik Kenti dijital dünyadaki yerini aldı

2 bin 300 yıl önceki Bergama Antik Kenti 'dijital' dünyadaki yerini aldı

Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmalarla, antik kentin milattan önce 3. yüzyıldaki hali dijital ortama taşındı.

1.02.2021Keyif
Alper Pirşen kimdir nereli kaç yaşında

Alper Pirşen kimdir nereli kaç yaşında?

Son günlerde vermiş olduğu demeçler dolayısıyla dikkat çeken isimler arasında yer alan Alper Pirşen, kariyeri ile merak edilmeye başlandı. Kariyerinde pek çok işlem gerçekleştiren Alper Pirşen, Fenerbahçe Spor Kulübünde bir süredir Hukuk İşlerinden sorumlu olan Alper Pirşen, kulüp adına yapmış olduğu konuşmalarla öne çıktı. İşte, Alper Pirşen kimdir nereli kaç yaşında sorularına yönelik önemli bilgiler

31.01.2021Spor Arena
112 Acil Çağrı Merkezinin faaliyete geçtiği il sayısı 58e ulaştı

112 Acil Çağrı Merkezi'nin faaliyete geçtiği il sayısı 58'e ulaştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, acil durumda tek numarayla ulaşılabilecek Acil Çağrı Merkezleri'nin 58 ilde aktif durumda olduğunu bildirdi.

30.01.2021Gündem
Frankfurt Ataşeliği’nden ‘Türkçe öğrenin’ çağrısı

Frankfurt Ataşeliği’nden ‘Türkçe öğrenin’ çağrısı

Frankfurt Eğitim Ataşeliği düzenlediği ödüllü video yarışmalarıyla Türk çocuklarının Türkçe konuşmalarını özendiriyor. Ataşelik, hazırladığı bir video ile de Hessen yaşayan Türk çocuklarına ‘Türkçe önemlidir. Türkçe öğrenin’ mesajı verdi.

30.01.2021Avrupa
Soru ve cevaplarla temel emeklilik

Soru ve cevaplarla temel emeklilik

Almanya’da düşük gelirli emeklilerin maddi durumunu iyileştirmeyi amaçlayan temel emeklilik yasası, bu yılın başında yürürlüğe girdi. Bu haktan kimlerin yararlanabileceği, temel emekliliği hak etme şartlarının ne olduğunu, kime ne kadar oranda maddi destek sağlanacağını sizler için araştırdık. Bugünkü yazımızda soru ve cevaplarla temel emeklilik konusunu detaylarıyla inceleyeceğiz.

23.01.2021Avrupa
2021 YDS başvurusu ne zaman İşte 2021 YDS sınav ve başvuru takvimi

2021 YDS başvurusu ne zaman? İşte 2021 YDS sınav ve başvuru takvimi

ÖSYM tarafından bu sene iki defa düzenlenecek olan YDS için bekleyiş devam ediyor. Sınav başvurularını bekleyen adaylar, bir yandan hazırlıklarını sürdürürken bir taraftan da 2021 YDS takvimini sorguluyor. Peki, 2021 YDS başvurusu ne zaman?

22.01.2021Gündem
Alessandro volta kimdir, neyi buldu ve icat etmiştir Alessandro volta hayatı, buluşları (icatları), sözleri ve biyografisi

Alessandro volta kimdir, neyi buldu ve icat etmiştir? Alessandro volta hayatı, buluşları (icatları), sözleri ve biyografisi

Fizik, kimya ve elektrik biliminin öncülerinden olan Alessandro Volta; hayat hikayesi ve bu hikayede yer alan buluşları ile merak uyandıran bir bilim adamıdır. Başarılı projelere ve ses getiren icatlara imza atan ünlü bilim adamına dair Alessandro Volta kimdir, neyi buldu ve icat etmiştir? Alessandro Volta hayatı, buluşları (icatları), sözleri ve biyografisi konu başlıkları ile ilgili detayları sizler için derledik.

21.01.2021Araştırma
Çanakkale Savaşlarının tarih hafızası

Çanakkale Savaşları'nın tarih hafızası

Kent merkezindeki Kordon Boyu'nda restorasyonu devam eden eski Sahil Sıhhiye Binası, "Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi"ne dönüştürülüyor.

20.01.2021Keyif
Salgın göçmenleri daha olumsuz etkileyecek

Salgın göçmenleri daha olumsuz etkileyecek

Almanya’da göçmenlerin uyumunun nasıl iyileştirileceği yönünde projeler geliştirip, hükümete öneriler sunması için 2019 yılı başında kurulan Uyum Uzman Komisyonu sonuç raporunu Başbakan Merkel’e sundu. Merkel raporu “Uyum yeteneği için kimlik belgesi” olarak niteledi.

20.01.2021Avrupa
2021 YDS ne zaman İşte YDS sınav takviminde son gelişmeler

2021 YDS ne zaman? İşte YDS sınav takviminde son gelişmeler

2021 YDS sınavının ne zaman yapılacağı, sınava katılacak olan binlerce kişi tarafından merak edilmeye ve sorgulanmaya başlandı. 2021 YDS sınavının ne zaman yapılacağını merak eden adaylar, konu hakkında internette araştırma yapıyor. Peki, 2021 YDS ne zaman?

18.01.2021Gündem
Netflix zam yaptı

Netflix zam yaptı

Ücretli aboneliğe dayalı film ve dizi yayınlayan Netflix abonelik ücretlerine zam yaptı. En düşük abonelik fiyatı ise zammın dışında kaldı. Aylık en düşük abonelik olan 7 euro 99 centlik ücret değişmezken, standart abonelik tarifesi arttı.

14.01.2021Avrupa
2021 YDS ne zaman İşte Yabancı Dil Sınavında son gelişmeler

2021 YDS ne zaman? İşte Yabancı Dil Sınavı'nda son gelişmeler

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nın (YDS) bu yıl ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Sınavın ne zaman yapılacağı, sınava katılım sağlayacak vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, 2021 YDS ne zaman? YDS başvuruları ne zaman alınacak?

13.01.2021Gündem
Ahmet Rasim Küçükusta kimdir Konuk olduğu programlarla tanınıyor

Ahmet Rasim Küçükusta kimdir? Konuk olduğu programlarla tanınıyor

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, konuk olduğu programlarda yaptığı açıklamalar ve verdiği bilgilerle tanınıyor. Ahmet Rasim Küçükust 2008 tarihinde emekli olarak üniversiteden ayrılmış olup özel muayenehanesinde çalışmakta ve serbest yazarlık yapmaktadır. İşte Ahmet Rasim Küçükusta'nın hayatıyla ilgili bilgiler...

13.01.2021Televizyon
Gurbetçiye tek tuşla yurtdışında geçerli belge

Gurbetçiye tek tuşla yurtdışında geçerli belge

Yargıda dijitalleşme kapsamında vatandaşlar geçen yıl e-devlet üzerinden yaklaşık 20 milyon kez adli sicil belgesi aldı. E-devlet üzerinden alınan adli sicil belgesi 11 farklı dile çevrilebildiği için uygulama yurtdışında yaşayan vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor.

11.01.2021Ekonomi
Pavlova Avustralyalı mı Yeni Zelandalı mı Cevap: Hiçbiri

Pavlova Avustralyalı mı Yeni Zelandalı mı? Cevap: Hiçbiri!

Son yıllarda Türkiye'de de oldukça popüler olan çok tartışmalı bir tatlı var: Pavlova. Dışı kıtır içi yumuşak olacak şekilde fırınlanmış yumurta köpüğünün üzerindeki meyvelerle hem çok şık hem de çok lezzetli bir tatlı olan pavlova, adını Rus balerin Anna Pavlova'dan alıyor.

Harika çocuğun sihirli parmakları

Harika çocuğun sihirli parmakları

Parmakları tuşlara ilk defa üç yaşında değdi, beş yaşında konserlerde konuk sanatçı olarak yer almaya başladı! TBMM’nin çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransa’ya gönderildi. 16 yaşından itibaren dünyanın en büyük orkestraları ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın konser verdi. Dünyaca ünlü piyanistimiz, devlet sanatçısı İdil Biret ile geçmişe yolculuk yaptık… Bize ABD Başkanı Kennedy’nin suikasta uğradığı gün ve saatte Boston’da verdiği Amerika’daki ilk konserini, komşuların şikâyeti üzerine icat ettiği ‘sessiz piyano’sunu anlattı...

3.01.2021Gündem
Online YDS Kursu için sizlere harika bir önerimiz var: Kariyer Yolu Eğitim Kurumları

Online YDS Kursu için sizlere harika bir önerimiz var: Kariyer Yolu Eğitim Kurumları

Online YDS Kursu İçin Sizlere Harika Bir Önerimiz Var: Kariyer Yolu Eğitim KurumlarıYDS; yabancı dil seviyesini belirlemek ve belgelemek isteyen kişilerin tercih ettiği ilk sınavlardan biridir. Başta İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Arapça olmak üzere birçok dilde yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavı yapılmaktadır. Siz de YDS’ye girmek istiyorsanız ve sınava en iyi şekilde hazırlanabileceğiniz, başarı oranınızı yükseltecek iyi bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız gelin sizi sektörün önde gelen kurslarından Kariyer Yolu ile tanıştıralım!

30.12.2020Eğitim
Diyanet İşleri Başkanlığı 78 personel alımı yapıyor...İşte, başvuru ekranı ve şartları

Diyanet İşleri Başkanlığı 78 personel alımı yapıyor...İşte, başvuru ekranı ve şartları

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesine gerçekleştirilecek olan 78 personel alımı için düğmeye basıldı. 40 Cami Rehberi, 38 PDR öğretmeni alımı gerçekleştirecek olan Diyanet İşleri Başkanlığı, alınacak olan alanlara göre KPSS ve dil puanı şartı koşacak. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı 78 personel alımı başvuru şartları hakkında detaylı bilgiler

29.12.2020Gündem
Koronavirüs test sonucu nasıl öğrenilir e-Nabız Covid 19 test sonucu sorgulama ekranı ve detaylar

Koronavirüs test sonucu nasıl öğrenilir? e-Nabız Covid 19 test sonucu sorgulama ekranı ve detaylar

Koronavirüs belirtisi gösteren, risk içeren kişi veya ortamlarda bulunanlar Kovid-19 testi yaptırıyorlar. Kovid-19 test sonuçları E-Nabız uygulamasından öğrenilebiliyor. Hastanelerde ücretsiz olarak uygulanan koronavirüs testi, burundan sürüntü alınarak uygulanıyor. PCR testi olarak da geçen corona virüs testi sıvı örnekleri laboratuvara gönderilerek test ediliyor. Yapılan inceleme neticesinde korona virüs test sonucu ortalama olarak 1-3 gün içerisinde e nabız sistemine yükleniyor. Aile hekimleri pozitif çıkan vakaların geçmişe yönelik tahlil, rapor ve kullandıkları ilaçları da sistem üzerinden görüntülüyor.

28.12.2020Gündem
Hedef 2023te 2 milyon belgeli çalışan

Hedef 2023'te 2 milyon belgeli çalışan

Bakan Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mesleki yeterlilik belgesine sahip iş gücünde 2023 hedefimizi 1 milyon olarak belirlemiştik. Bu hedefi bu yıl içerisinde aştık. 2023 hedefimizi 2 milyon belgeli çalışan olarak güncelledik" dedi.

27.12.2020Ekonomi
Karagöz ile Hacivat ‘maske, mesafe, hijyen’ mesajı verecek

Karagöz ile Hacivat ‘maske, mesafe, hijyen’ mesajı verecek

Almanya’nın Köln kenti yakınlarındaki Grevenbroich beldesinde yaşayan Karagöz ve Hacivat ustası Ali Köken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaklaşık 10 aydır uzak kaldıkları sahneye, sanal ortamda döneceklerini müjdeledi.

27.12.2020Avrupa
Kendimizi geliştirdik ama işler yolunda değil

Kendimizi geliştirdik ama işler yolunda değil

“2020’nin bitmesine sayılı gün kaldı, az dayanın” demek isterdik ama Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery’ye bakılırsa önlemler hayatımızdan kolay kolay çıkmayacak. Bu nedenle şöyle sormak gerekiyor: Pandeminin ilk yılı sizin için nasıl geçti? Bütün planların ertelendiği ‘kayıp bir yıl’ mıydı? Yoksa süreci fırsata çevirip üretken ve verimli bir dönem geçirenlerden misiniz?

27.12.2020Hürriyet Pazar
Koronavirüs test sonucu nasıl öğrenilir e-Nabız Covid 19 test sonucu sorgulama ekranı ve detaylar

Koronavirüs test sonucu nasıl öğrenilir? e-Nabız Covid 19 test sonucu sorgulama ekranı ve detaylar

Koronavirüs test sonucu, Sağlık Bakanlığı e Nabız sistemi üzerinden online olarak kolaylıkla bilgi alınabiliyor. Hissettikleri belirtilerin ardından test yaptıran vatandaşlar sonuçların ne kadar zamanda öğrenilebileceğini merak ediyorlar.Covid-19 semptomu göstererek hastanelere müracaat eden ve test yaptıran vatandaşlar, sağlık merkezlerine gitmeye gerek kalmadan, e Nabız sistemi üzerinden corona virüs test sonucunu öğrenebiliyorlar. Yurtdışına gidecek olan vatandaşlar test sonuç raporlarını yabancı dillerde de alabiliyor. İşte, e Nabız koronavirüs test sonucu sorgulama ekranı.

25.12.2020Gündem
Tonmaister nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Tonmaister olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Tonmaister nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Tonmaister olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Tonmaister; seslerin doğru ve kaliteli bir biçimde duyulmasını sağlar, Sizin için Tonmaister nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Tonmaister olma şartları, maaşları ve iş imkanları konularını detayları ile derledik.

24.12.2020Meslekler
ÖSYM 3.10 maddesi nedir KPSS sonuçlarıyla gündemde

ÖSYM 3.10 maddesi nedir? KPSS sonuçlarıyla gündemde

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ardından 3.10 maddesi yeniden gündeme geldi. Sonuçlarını öğrenmek için sisteme giren adaylardan bazıları 'Kılavuzun 3.10 değerlendirme maddesi gereğince KPSS puanlarınız hesaplanmamıştır.' şeklinde bir açıklamayla karşılaştılar. Peki, ÖSYM 3.10 maddesi nedir?

24.12.2020Gündem
Almanya: Sınır dışı etmekte 20 yıl geciktik

Almanya: Sınır dışı etmekte 20 yıl geciktik

Almanya’dan ay başında sınır dışı edilmelerinin yankıları süren Akyüz ailesi hakkında, ikamet ettikleri Sontra kentinin bağlı bulunduğu Kassel Valiliği’nden açıklama geldi.

24.12.2020Dünya
Sağlık Teknikeri nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Sağlık Teknikeri olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Sağlık Teknikeri nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Sağlık Teknikeri olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Sağlık kelime anlamı olarak vücudun ve ruhun esenlik içinde olma durumuna gelir. Tekniker ise Almanca dilinden Türkçemize girmiştir. Sağlık teknikeri ile ilgili tüm bilgileri derledik.

24.12.2020Meslekler
Koronavirüs (corona virüs) test sonucu kaç günde çıkar e-Nabız Covid 19 test sonucu sorgulama ekranı

Koronavirüs (corona virüs) test sonucu kaç günde çıkar? e-Nabız Covid 19 test sonucu sorgulama ekranı!

Koronavirüs test sonucu, Sağlık Bakanlığı e Nabız sistemi üzerinden online olarak görüntüleniyor. Covid-19 semptomu göstererek hastanelere müracaat eden ve test yaptıran vatandaşlar, sağlık merkezlerine gitmeye gerek kalmadan, e Nabız sistemi üzerinden corona virüs test sonucunu öğrenebiliyorlar. Bir kaç günde çıkan corona virüs testinin sonucu hastanelerden verilen barkod numarası ve T.C kimlik numaraları ile sorgulanıyor. Yurtdışına gidecek olan vatandaşlar test sonuç raporlarını yabancı dillerde de alabiliyor. İşte, e Nabız koronavirüs test sonucu sorgulama ekranı.

23.12.2020Gündem
Son dakika... Koronavirüs aşısının mucidi, dünyanın umudu Prof.Uğur Şahinden Hürriyete özel açıklama

Son dakika... Koronavirüs aşısının mucidi, dünyanın umudu Prof.Uğur Şahin'den Hürriyet'e özel açıklama

Son dakika haberleri...Dünyayı kasıp kavuran ve yeni mutasyon haberleriyle tüm ümitleri bir anda yeniden karartan koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyla dünyanın umudu olan Prof. Uğur Şahin, Hürriyet Grubu'na konuştu. Prof. Uğur Şahin, Avrupa İlaç Ajansı ve AB Komisyonu'nun BioNTech ve Pfizer'in aşısına onay verdiği gün Hürriyet'in Almanca haber portalı hürriyet.de yayın yönetmeni Christian Ehrhardt ve Hürriyet Berlin Temsilcisi Celal Özcan'ın sorularını yanıtladı. Prof. Şahin telefonla yaptığımız söyleşide, eşi Özlem Türeci ile birlikte başında oldukları BioNTech ve Amerikan ilaç devi Pfizer ile birlikte geliştirdikleri aşının Türkiye'ye de gönderilmesi hangi aşamada? Aşı ne kadar etkili? Koronavirüsün yeni mutasyonuna karşı etkisi geçerli mi? Aşı nasıl işliyor? Türkiye'yle bağları ve daha bir çok soru üzerine ilginç açıklamalarda bulundu.

22.12.2020Dünya
Resepsiyonist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Resepsiyonist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Resepsiyonist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Resepsiyonist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Resepsiyonistler turizm ve hizmet sektöründe görev alır. Bu nedenle iş imkanları oldukça geniştir. Genellikle 2 vardiya sistemiyle 12 saat çalışırlar. Bazı kurumlarda ise üç vardiya vardır. Resepsiyonist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Resepsiyonist olma şartlarını sizin için araştırdık.

22.12.2020Meslekler
Barmen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Barmen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Barmen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Barmen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Barmenlik günümüzde eğlence sektöründe oldukça popüler olan meslekler arasında yer alır. Kolay bir meslek gibi görünse de kendi içinde zorlukları bulunur. Barmen nedir, ne iş yapar, nasıl olunur, barmen olma şartları nelerdir, iş imkanları nasıldır gibi soruların cevaplarını derledik.

19.12.2020Meslekler
Son dakika haberler: Almanyadan sınır dışı edilen 7 kişilik Türk aile: İnsanlık dışı muamele yaptılar

Son dakika haberler: Almanya'dan sınır dışı edilen 7 kişilik Türk aile: İnsanlık dışı muamele yaptılar!

Almanya'nın Hessen eyaletindeki Sontra kasabasında yaşayan 7 kişilik Akyüz ailesi,  gece evlerinin kapısı kırılıp polis tarafından gözaltına alındı. Polisin terör şüphelisi muamelesi yaptığı aile, hiçbir açıklama yapılmadan, özel bir uçakla Türkiye'ye gönderildi. 33 yıldır Almanya'da yaşayan ve 5 çocuğu da Alman vatandaşı olan Mahmut Akyüz, korku dolu geceyi anlattı.

19.12.2020Gündem
Türk doktorlara derin saygı duyuyorum

'Türk doktorlara derin saygı duyuyorum'

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Alman Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada koronaya karşı aşı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci’nin çalışmalarını övdü. Türk doktorların dünyaya büyük katkıda bulunduklarını belirten Guterres, “Onların başarılarını derinden takdir ediyorum” dedi.

18.12.2020Avrupa
Caroline Yılmaz: Serdar Ortaç’la sanal aşk yaşadım

Caroline Yılmaz: Serdar Ortaç’la sanal aşk yaşadım

Caroline Yılmaz, Almanca “Sie Liegt In Meinen Armen” adlı şarkıya Türkçe sözler yazdı.

17.12.2020Keyif
Mihmandar nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Mihmandar olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Mihmandar nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Mihmandar olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Konuk, herkes için önemli bir kavram olmaktadır. Resmi sebeplerle ziyarete gelen konuklar ise gerek devlet tarafından gerekse kurumlar tarafından daha fazla önemsenmektedir. Bu sebeple gelen bu konukların ağırlanması da harici bir önem kazanmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

17.12.2020Meslekler
Türklerin dostluğu, sıcaklığı Almanya’yı ısıttı

Türklerin dostluğu, sıcaklığı Almanya’yı ısıttı

Alman marketler zinciri Edeka’nın yayınlanan reklam filminde, Türk komşuluk ilişkileri, Türk sıcaklığı ve ikram severliği işlendi.

16.12.2020Avrupa
Kötü casus iyi yazar

Kötü casus iyi yazar

Soğuk Savaş dönemi casus romanlarının büyük ismi İngiliz yazar John Le Carré, 89 yaşında hayata veda etti. Birçok eseri sinemaya da uyarlanan Le Carré’nin ‘Soğuktan Gelen Casus’u Time’ın ‘Tüm Zamanların 100 Romanı’ listesine seçilmişti. Gerçek adı David Cornwell olan ünlü yazar uzun yıllar İngiliz istihbaratı MI5 ve MI6’te ajan olarak görev yapmıştı.

15.12.2020Kitap Sanat
Sanskritçe nedir Sanskrit Dili ve özellikleri hakkında bilgi

Sanskritçe nedir? Sanskrit Dili ve özellikleri hakkında bilgi

Tarihi milattan önce 7.yüzyıla dayanan Sanskritçe, en eski Hint - Avrupa dillerinden biridir. Başta Ramayana olmak üzere birçok destan Sanskritçe yazılmıştır. Antik Dönemde Hindistan'da kurulmuş olan birçok uygarlığın ana dili olmuştur. Bu uygarlıkların başında Sakalar gelir. Sanskritçe nedir, özellikleri nelerdir? Merak edenler için tüm bilgileri derledik.

15.12.2020Araştırma
ÖSYM’nin 2021deki sınavlar için yeni hedefleri

ÖSYM’nin 2021'deki sınavlar için yeni hedefleri

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM'de son iki yılda yapılan yenilikler ve iyileştirme çalışmaları ile 2021'de merkezin planlamalarıyla ilgili yeni çalışmaları anlattı.

14.12.2020Eğitim
Son dakika... Efsane romancı John le Carre hayatını kaybetti

Son dakika... Efsane romancı John le Carre hayatını kaybetti

Son dakika haberi... Birçok kitabı Türkçede de yayınlanan ve ülkemizde geniş bir takipçi kitlesi bulunan casusluk romanları yazarı John le Carre, 89 yaşında hayatını kaybetti.

13.12.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Devrim Celal'den Jetgil Kürşad'a

Dedesi Devrim otomobilini yaptı, torunu uçan otomobil hazırlığında. Dr. Kürşad Özdemir, ‘Kumru’ adını verdiği uçan otomobilin tasarımlarını tamamladı. Feyz aldığı kişi ise ilk Türk otomobili ‘Devrim’in yapımında görev alan mühendis dedesi Celal Taner. Özdemir, “Cumhuriyet’i inşa eden nesle bir borcum var, ödeyeceğim” diyor.

8.01.2021

Kılıçdaroğlu’nun sorunu ne?

CHP, Türkiye’nin en önemli partilerinden biri. Türkiye’nin demokrasi mücadelesinde de darbeler tarihinde de özel bir yeri var.

31.12.2020

Osmanlı mutfağının bilinmeyenleri

Geçen hafta Vakıfbank Kültür Yayınları’nın son kitabı ‘’Osmanlı’nın enfes ve köklü mutfağının bilinmeyenleri’’ elime ulaştı. Türk mutfağı üzerine önemli çalışmalarıyla bilinen Priscilla Mary Işın’ın bu kitabı, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarih boyunca kendini sürekli yenilemeyi başaran yemek kültürünü anlatırken görselleriyle de okura renkli bir dünya sunuyor.

13.12.2020

Yabancı dile yerli yazılım

Pandemi döneminde öğrencilerin yaşadığı en büyük zorluklardan biri online sınavlar oldu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün hem korona önlemleri altında sınavların nasıl yapıldığını anlattı hem de güzel bir projenin müjdesini verdi: Dijital ortamdaki yabancı dil sınavlarını yerli yazılımla yapmak.

12.12.2020