EKSTRA
MENÜ

Ağız Sağlığı

Ağız Sağlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ağız Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.829 Ağız Sağlığı haberi bulunmuştur.

Ağız Sağlığı Haberleri

Diş eti kanamaları çeşitli ağız problemlerine işaret edebilir

Diş eti kanamaları çeşitli ağız problemlerine işaret edebilir

Dişleri fırçalarken oluşan kanamalara dikkat edilmesi ve en kısa sürede önlem alınması gerekiyor. Diş eti kanamaları bir çok ağız probleminin habercisi olabilir ve diş kaybına sebep olabilir. Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, diş eti hastalıklarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

7.10.2020Sağlık
Pandemi döneminde vücut direnci için ağız sağlığı da önemli

Pandemi döneminde vücut direnci için ağız sağlığı da önemli

Salgın döneminde ağız ve diş sağlığıyla ilgili bilgiler veren Diş hekimi Prof. Dr. Akkocaoğlu, Covid-19'un vücuda girdiği ilk yer ağız ve burun olduğundan, özellikle salgın sürecinde ağız hijyeni ve sağlığına dikkat edilmediğinde virüsün çok daha hızlı yayılma ve hasar verme ortamı bulabileceğini ifade etti.

7.10.2020Sağlık
Diş ve dişeti hastalıkları olanlara koronavirüs bulaşma riski daha yüksek

Diş ve dişeti hastalıkları olanlara koronavirüs bulaşma riski daha yüksek

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, diş ve diş eti hastalıkları olanların koronavirüse yakalanma riski daha yüksek. Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Çağdaş Çağlar Laçin, salgın günlerinde ağız ve diş sağlığının önemini anlattı.

5.10.2020Sağlık
20lik diş ağrısı nasıl geçer

20'lik diş ağrısı nasıl geçer?

Dişin bir bölümü dişeti ile kaplı olduğu durumlarda sıklıkla enfeksiyon ve buna bağlı olarak yüzde şişme ve çene açmada azalma meydana geldiğini ifade eden Diş Hekimi Zafer Kazak, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

21.09.2020Sağlık
1. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlığımızı Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler konu anlatımı

1. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlığımızı Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler konu anlatımı

Sağlığımızı korumak için bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler günlük hayatımızda gerçekleştirmemiz gerekenlerdir. Böylece daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürebiliriz. Şimdi bunu gerçekleştirmek için ne yapmamız gerekiyor bunu inceleyelim. İşte 1. sınıf hayat bilgisi sağlığımızı korumak için alınması gereken önlemler konu anlatımı.

11.09.20201. SINIF
İmplant Uygulamaları Neden Önemli

İmplant Uygulamaları Neden Önemli?

İmplant uygulamaları ile eksik veya kırık dişlerinizin tedavisi sadece ağız sağlığına etki etmiyor. Bu uygulamaların kişi için pek çok önemi bulunuyor. Diş Hekimi Pertev Kökdemir anlatıyor.

28.08.2020Kişisel Bakım
Rahimdeki yararlı bakteriler tüp bebek tedavisinde başarıyı artırıyor

Rahimdeki yararlı bakteriler tüp bebek tedavisinde başarıyı artırıyor

İspanya’da yapılan bir araştırmada, rahimdeki yararlı bakterilerin, tüpleri hasar görmüş, tıkalı ya da tüpü olmayan kadınların anne olabilmelerinin yolunu açmak için uygulanan tüp bebek tedavisinin başarısını artırdığı ortaya çıktı. Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, çalışmayı çocuk sahibi olmak isteyen aileler için yeni bir umut ışığı olarak değerlendirdi. Prof. Dr. Attar, “Faydalı bakterilerin yokluğu, embriyonun rahim duvarına yapışma oranını yüzde 60,7den yüzde 23.1e düşürmüş. Bu çok önemli bir bulgu” dedi.

Ağız kokusu neden olur Ağız kokusunu önlemek için nelere dikkat edilmeli

Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusunu önlemek için nelere dikkat edilmeli?

Ağız kokusu günlük yaşantımızda bizi en çok zorlayan konulardan biri. Bu problemi yaşayan insanlar ne kadar uğraşsalar da üstesinden gelemeyebiliyor. Peki ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusunu önlemek için neler yemeliyiz? Hangi meyve sebzeler ağız kokusunu giderir? Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya, ağız kokusunun nedenleri ve ağız kokusunu gidermenin 6 yolu hakkında bilgi verdi.

5.08.2020Sağlık
Ağız Sağlığına Birebir: Ceviz Kabuğu Suyu

Ağız Sağlığına Birebir: Ceviz Kabuğu Suyu

Koronavirüs sonrasında diş hekimlerine gitmekten çekinen vatandaşlar, diş sağlığını korumak için evde yapabilecekleri alternatif yöntemleri denemeye başladı. Ağız sağlığını tehdit eden diş tartarları için Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, ceviz kabuğu ve bir bardak su ile 6 gün içerisinde etki gösterecek tarifi paylaştı.

12.07.2020İyi Yaşam
Bebeklerde ağız hijyeni neden önemli

Bebeklerde ağız hijyeni neden önemli?

1980 yılında Finlandiya’da, çocukluk döneminde kötü ağız bakımının daha sonra kalp hastalıklarına yol açabileceği konusunda 27 yıl süren bir çalışma yapıldı.

Hastalıklara Karşı Ağız Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastalıklara Karşı Ağız Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan araştırmalar, sağlığın ağızdan başladığını ve kötü bir ağız hijyeninin ile kalp hastalıkları, kalp krizi ve inme gibi birçok hastalığa sebep olabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla dişlerimizi, diş etlerini ve ağzımızı sağlıklı tutmak önemlidir. Tüm bu risklerden korunmak için yapmamız gerekenleri Diş Hekimi Pertev Kökdemir anlattı.

25.06.2020Kişisel Bakım
Evde diş beyazlatma yöntemleri

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Diş hekimimize rahatlıkla gidemediğimiz şu günlerde evde ağız ve diş bakımının önemi daha da büyük. Eğer dişlerinizi beyazlatmak istiyor ama karantina günleri nedeniyle erteliyorsanız, evde doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

28.05.2020Evdehayat
Ev yapımı doğal ağız gargarası tarifi

Ev yapımı doğal ağız gargarası tarifi

Ağız gargaraları genellikle diş fırçalama sonrası kullanılan, ağızdaki bakterilerin çoğalmasını önleyen ve oluşan kötü kokuyu en aza indiren çalkalama sularıdır. Fakat bu ağır gargaralarını hazır almak yerine evde doğal malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz. İşte ev yapımı doğal ağız gargarası tarifi…

22.04.2020Evdehayat
Koronavirüste ağız hijyenine dikkat

Koronavirüste ağız hijyenine dikkat!

Ağız hijyeninin koronavirüs açısından önemli olduğunu belirten Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar konu hakkında bilgiler verdi.

6.04.2020Sağlık
Diş eti çekilmesi nedir, tedavisi nasıldır

Diş eti çekilmesi nedir, tedavisi nasıldır?

Diş etleri, her dişi etrafı çevreleyen ve dişin görünen kısmında yer alan dişi saran pembe veya açık kırmızı renkli bir dokudur. Diş etleri kan damarları açısından zengindir ve diş köklerini korur. Diş etleri çene kemiğine yapışık olarak konumlanır. Peki diş eti çekilmesi nedir, tedavisi nasıldır?

7.12.2019Sağlık
‘Yılda 500 milyon Euro kazanıyoruz... Avrupa’dan yoğun talep var’

‘Yılda 500 milyon Euro kazanıyoruz... Avrupa’dan yoğun talep var’

Antalya Diş Hekimleri Odası Başkanı Gassan Yücel, kentin diş tedavisi konusunda standart üstü bir yerde olduğunu söyledi: “Diş sağlığı turizminden yılda 500 milyon Euro kazanıyoruz. Avrupa’dan çok yoğun talep var.”

28.11.2019Avrupa
Türkiye’nin Yüzde 74’ü Dişlerini Fırçalamıyor

Türkiye’nin Yüzde 74’ü Dişlerini Fırçalamıyor

Ağız ve diş sağlığının bozulması sindirim sisteminde, kalp, böbrek ve eklemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Araştırmalara göre, Türkiye’nin ağız sağlığı konusunda etkin olmadığını ifade eden Diş Hekimi Aslı Tapan, “Kişi başına düşen diş macunu miktarı Türkiye’de sadece 100 gram. Türkiye nüfusunun yüzde 74’ü ise dişlerini fırçalamıyor” dedi.

22.11.2019İyi Yaşam
Sensodyne’den Hassas Dişler ve Diş Eti Sorunlarına Tek Diş Macunu

Sensodyne’den Hassas Dişler ve Diş Eti Sorunlarına Tek Diş Macunu

Ağız bakım kategorisinin öncü markası Sensodyne, tüketici ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda, en son teknolojiyle geliştirdiği uzman ürünlerine bir yenisini daha ekledi. Yeni Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti, her iki sorun için, günde iki kez fırçalamayla etkisi klinik olarak kanıtlanmış diş macunları ve diş fırçasını tüketicilere sunuyor.

15.11.2019Alışveriş
Estetik diş uygulamaları yüz simanızı değiştiriyor

Estetik diş uygulamaları yüz simanızı değiştiriyor

Son zamanlarda çok fazla tercih edilen gülüş tasarımının kişilerin toplum içinde daha rahat gülmesi ve hissetmesi için yapıldığını belirten Dt. Göker Taşkınsu, gülüş tasarımında yüz alanında sima değişiminin önemine dikkat çekti.

16.10.2019Sağlık
Katkısız ve Doğal Ağız Çalkalama Solüsyonu Nasıl Yapılır

Katkısız ve Doğal Ağız Çalkalama Solüsyonu Nasıl Yapılır?

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz tamamen katkısız ve doğal bir ağız çalkalama solüsyonu tarifi vereceğiz. İşte evinizde hazırlayabileceğiniz doğal ağız çalkalama solüsyonu...

Erik yedikten sonra mutlaka bunu yapın

Erik yedikten sonra mutlaka bunu yapın

Ekşi ve şekerli yiyecekler ile gazlı içecekleri tükettikten sonra sakın dişlerinizi fırçalamayın. Bunun yerine 1 bardak ılık su için.

25.06.2019Sağlık
Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Sorusunun yanıtı milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Ramazan ayında diş fırçalamanın orucu bozup bozmadığı en çok merak edilen konular arasında... Peki diş fırçalamak orucu bozar mı? Diş Hekimi Pertev Kökdemir yanıtlıyor...

23.05.2019İyi Yaşam
Dijital dönüşümün önemli parçası: Akıllı etiket teknolojisi

Dijital dönüşümün önemli parçası: Akıllı etiket teknolojisi

Global kozmetik pazarının hacmi 500 milyar doların üstüne çıkarken, tüketicilerin alışveriş deneyimini iyileştiren yenilikçi etiket teknolojileri, mağazalardaki değerli ürünlerin güvenliğini sağlıyor. Tüketicinin ihtiyaç ve beklentileri, global ölçeği 2018’de 500 milyar doları geçen ve 2023 yılına kadar 800 milyar dolara ulaşması beklenen kozmetik sektörünü köklü biçimde değiştiriyor. Yılda ortalama %7,14 büyüme gösteren kozmetik sektörünün gördüğü yoğun ilgi, çoğunlukla küçük ama yüksek fiyatlı ürünlerin sergilendiği bölümlerde mağazalardaki güvenliğin önemini daha da artırıyor.

3.05.2019Teknoloji
Ağızınızda Saklı Hayati Sıvı: Tükürük

Ağızınızda Saklı Hayati Sıvı: Tükürük

Ağızımızda bulunan tükürük bezleri yaklaşık olarak günlük 1-2 litre tükürük salgılamaktadır. Bu sayede tüketilen besinlerin sindirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Her organda oluşabileceği gibi tükürük bezlerinde de hastalıkların görülebileceğine dikkat çeken KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, sizler için anlattı.

Ağız kuruluğu nedir ve nasıl geçer

Ağız kuruluğu nedir ve nasıl geçer?

Ağız kuruluğu yetersiz tükürük salgısı nedeniyle oluşan ve kişilerin günlük yaşam kalitesini düşüren sağlık problemlerinden birini oluşturuyor. Kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar, alkol ve sigara kullanımı gibi farklı nedenlerle ortaya çıkan ağız kuruluğu, tedavi edilmediği takdirde ağızda rahatsızlık hissine neden olabiliyor. Ağız kuruluğunun sebepleri internette sıkça araştırılıp merak ediliyor. Peki, ağızda yaşanan susuzluk olarak ağız kuruluğu nedir ve nasıl geçer? İşte, ağız kuruluğu ile ilgili merak edilenler...

16.04.2019Sağlık
Diş Sıkmanın Yol Açtığı 7 Sorun

Diş Sıkmanın Yol Açtığı 7 Sorun

Birçok insan gün içerisinde ya da gece uyurken istemsizce gerek iş yoğunluğu, gerekse günlük yoğunluk gibi nedenlerle ciddi bir stres dalgası yaşayabiliyor. Bu stres, zaman zaman fizyolojiye yansıyor ve kişilerin istem dışı davranışlarında da belirgin bir artışa yol açabiliyor. Diş sıkma alışkanlığı da bu davranışlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Uz. Dr. Esma Geçkili, diş sıkma ve gıcırdatma ile ilgili bilgi verdi.

Yapay zeka teknolojili diş fırçası yaptılar

Yapay zeka teknolojili diş fırçası yaptılar!

Yapay zeka teknolojisi akıl almaz derecede hızla hayatımızı çepeçevre sarıyor. Son olarak Oral-B'nin Mobil Dünya Kongresi çerçevesinde dünyaya duyurduğu yeni yapay zeka teknolojili diş fırçası görenleri şaşırttı.

1.03.2019Teknoloji
İşte kalbin düşmanı

İşte kalbin düşmanı

Kalbe zarar veren ve uzun vadede kalp krizine neden olan faktörleri biliyoruz, peki ya bilmediklerimiz? Diş ipi kullanmamaktan patrona öfke duymaya, menopozdan depresyona kadar kalbimizi tehdit eden pek çok risk bulunuyor.

27.02.2019Dünya
Kışın Daha Çok Diş Sıkıyoruz

Kışın Daha Çok Diş Sıkıyoruz

Karanlık ve soğuk kış günlerinde daha az hareket ediyor, daha çok uyuyoruz. Strese ve depresyona da eğilimimiz artıyor. İşte tün bunlar da kışın daha çok diş sıkmamıza sebep olabiliyor. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, diş gıcırdatma olarak bildiğimiz bruksizmin zararlarını ve botoks enjeksiyonu ile tedavisini anlattı…

Dişler İçin Süper Besinler

Dişler İçin Süper Besinler

Dişlerin her daim sağlıklı olması için ağız ve diş bakımının yanı sıra tüketilen besinlere ve içeceklere de dikkat edilmesi gerekiyor.Diş Hekimi Mahmut GENÇ diş dostu besinler ve dişlere zarar veren besinler konusunda bilgiler verdi.

Diş Eksikliğinin 8 Zararı

Diş Eksikliğinin 8 Zararı

Birçok kişi eksik dişlerle yaşamını idame etmeye çalışsa da gerçek şu ki; eksik dişler birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Utku Üretürk, eksik dişin zararlarını açıkladı.

Diş eti problemleri bebeği etkiliyor

Diş eti problemleri bebeği etkiliyor

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Kadınların en çok diş kaybı yaşadığı hamilelik döneminde meydana gelen diş ve diş eti problemleri, bebeğin düşük ağırlıkta doğma olasılığını da artırıyor” diyerek anne adaylarını uyarıyor.

Diş hekimi alarmı

Diş hekimi alarmı

Türkiye’nin ağız ve diş sağlığı karnesi pek de iç açıcı değil. Verilere göre diş hekimlerinin geleceği de çok parlak görünmüyor. Diş hekimliği fakültesi 16 yılda 19’dan 86’ya çıkarıldı. Planlama yapılmazsa 2028’de işsiz diş hekimlerinin sayısı artacak.

22.11.2018Gündem
Humble Brush, sadece bir diş fırçası değil…

Humble Brush, sadece bir diş fırçası değil…

Diş hekimleri tarafından geliştirilen ve desteklenen Humble Brush, sadece bir diş fırçası değil… Yetişkin ve çocuklar için özel olarak tasarlanan ve elde üretilen Humble Brush diş fırçları 6 farklı renk seçeneği ile estetik bir görünüme ve ergonomik bir kullanıma da sahiptir.

11.10.2018Alışveriş
Evde ağız gargarası nasıl yapılır

Evde ağız gargarası nasıl yapılır?

Sağlık ağızda başlar, bu nedenle ağız temizliğine dikkat etmek gerekir. Bunun için düzenli bir şekilde ağız bakımları yapılmalıdır. Diş fırçalamak ağız temizliği için yeterli değildir, gargara ile bu temizliği tamamlamak gerekir. Hazır gargara ürünleri satın almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz.

5.10.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Güzel bir gülümseme için sağlıklı tarifler

Kanser, diyabet, kalp hastalıkları gibi sağlık problemlerine iyi gelen yiyeceklerin birçoğu dişeti çekilmesi, çürük gibi ağız sağlığı sorunlarının önlenmesine de yardımcı oluyor. Örneğin kereviz ve lahana iltihap oluşumunu önlüyor, karalahana süttekinden daha fazla kalsiyum içeriyor.

23.08.2020

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Bugün sizlere, birçok insanın yaptırmak istediği fakat çeşitlerini ve özelliklerini bilmediği için tercih etmekte zorlandıkları 'diş kaplama çeşitleri' konusunda detaylı bilgiler vermek istiyorum.

4.07.2020

Korona günlerinde gülümsemeye devam

Evet, hepimiz evde bu kadar boş zamanda ne yapacağımızı şaşırdık, sonra sıkıldık, günlük rutinimiz, biyolojik saatimiz alt üst oldu. Şimdi dağılan parçalarımızı toplama zamanı. Silkelenelim, elimizde ne var bir araya toplayalım, vücudumuzun en değerli varlığımız olduğunu fark ettiğimiz bu günlerde kendimize daha önce ayıramadığımız zamanı ve önemi verelim.

24.04.2020

Gülüş Tasarımı Nedir?

Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere çoğu kişinin duyduğu, merak ettiği ve aslında detaylarını öğrenmek istediği işlemlerin başında gelen “Gülüş Tasarımı”ndan bahsetmek istiyorum.

10.12.2019

Ağız sağlığı ile karaciğer kanseri arasındaki bağlantı nedir?

Düzenli diş kontrolüne gitmek sağlığınız açısından çok önemli. Ağız sağlığınızın bozuk olması uzun zamandır kalp hastalığı ve diyabetle ilişkilendirilmekteydi. Yeni araştırmalar, ağız sağlığı ile karaciğer kanseri arasında da bağlantı olabileceğini gösteriyor..

20.10.2019

Köpeklerde ağız ve diş sağlığı

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de ağız ve dişlerin sağlıklı yapıda olması, hayat kalitesi açısından çok önemlidir.

6.11.2018

Dikkat, diş çürüğü erken doğum riskini artırıyor

Bir kadın, hamilelikle birlikte hayatının en özel misafirliğini yapar. Ancak bu dönemde çeşitli sağlık problemlerine karşı daha dikkatli ve özverili olması gerekir. Özellikle de hassaslaşan ağız ve diş sağlığı konusunda anne adaylarına büyük görevler düşüyor.

11.10.2018

B12’niz eksik mi?

B12 vitamini, vücudunuzun kırmızı kan hücreleri üretmesi ve sağlıklı bir sinir sistemi için gereken önemli bir besin maddesidir. B12 eksikliği; yaşlılar, veganlar, sık sık antiasit kullananlarla kilo verme ameliyatı geçirenlerde yaygındır. Aşağıdaki belirtiler sizde de varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

6.10.2018
Çocuklarda florür uygulaması yararlı mı zararlı mı

Çocuklarda florür uygulaması yararlı mı zararlı mı?

Çocuklarda florür uygulaması nedir? Florür uygulaması faydalı mı? Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ne diyor?

2.10.2018