EKSTRA
MENÜ

Ağız Sağlığı

Ağız Sağlığı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ağız Sağlığı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.055 Ağız Sağlığı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ağız Sağlığı Haberleri

Sorbitol Nedir Ve Zararları Nelerdir Sorbitol Nerelerde Kullanılır

Sorbitol Nedir Ve Zararları Nelerdir? Sorbitol Nerelerde Kullanılır

Muhtemelen rafine şekerle ilgili bazı bilgilere sahipsinizdir. Peki, sorbitol gibi düşük kalorili ikameler? Bu tatlandırıcının yenmesi güvenli midir ve sağlıklı bir diyette buna yer var mı? Sizlere sorbitol hakkında merak edilen tüm detaylar.

27.06.2021Araştırma
Aslan pençesinin faydaları nelerdir, ne işe yarar Aslan pençesi bitkisi veya çayı ne zaman içilmeli

Aslan pençesinin faydaları nelerdir, ne işe yarar? Aslan pençesi bitkisi veya çayı ne zaman içilmeli?

Aslan Pençesi tıbbi özellikleri nedeniyle orta çağlardan beri kullanılan bir bitkidir. Eski zamanlarda bitkinin yapraklarında toplanan yağmur suyunun sihirli güçlere sahip olduğuna inanıyorlardı. Bu faydalı bitki, bugün bile birçok rahatsızlığı iyileştirmek için kullanılmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

14.06.2021Araştırma
Uzmanından ‘bruksizm’ uyarısı: Diş ve ağız sağlığı sorunları ortaya çıkabilir

Uzmanından ‘bruksizm’ uyarısı: Diş ve ağız sağlığı sorunları ortaya çıkabilir

Halk arasında diş sıkma ve gıcırdatma olarak da bilinen ‘Bruksizm’in sebeplerini ve zararlarını anlatan Dr. Büşra Doğan, “Düzenli olarak diş gıcırdatma gerçekleştiğinde dişler zarar görebilir ve diğer ağız sağlığı sorunları ortaya çıkabilir” dedi. Dr. Doğan, bruksizmin tedavi yöntemlerini de anlattı.

12.04.2021Sağlık
Diş hastalarının yüzde 58’i Kovid-19 yüzünden doktora gitmiyor

Diş hastalarının yüzde 58’i Kovid-19 yüzünden doktora gitmiyor

İhmal edildiği takdirde bağışıklığın düşmesine neden olan ağız ve diş sağlığı, pandemi koşullarında daha da büyük önem arz ediyor. Buna rağmen salgın sürecinde Türkiye’deki diş hastalarının yalnızca yüzde 25,6’sının diş hekimine gittiğini söyleyen Prof. Dr. Birkan Taha Özkan, yüzde 40,5’lik bir kesimin ise riskli olduğu gerekçesiyle diş sağlığı merkezlerini ziyaret etmediğini belirtti.

2.03.2021Sağlık
Alzheimer ve demans hastalarının diş tedavisi ertelenmemeli

Alzheimer ve demans hastalarının diş tedavisi ertelenmemeli

Ağız sağlığı ve diş bakımı, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes için büyük önem taşımaktadır. Fakat yaşı ilerlemiş, özellikle Alzheimer ve demans gibi hastalıkları yaşayan kişilerde ağız sağlığı daha büyük önem kazanarak, diş tedavileri hastalığın teşhisinden hemen sonra geciktirilmeden bir an önce yapılmalıdır. Peki yaşlılarda diş bakımı nasıl olmalıdır? Alzheimer ve demans hastalarında diş tedavileri nasıl yapılmalıdır? Sorularının yanıtları ve çok daha fazlasını Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Serhat Yalçın, tüm detayları ile açıkladı.

3.02.2021Sağlık
Salgın sürecinde ağız sağlığı daha da önemli hale geldi

Salgın sürecinde ağız sağlığı daha da önemli hale geldi

Covid-19 virüsünün vücuda temel giriş yollarından biri olan ağız, virüs bulaşında en kritik bölgelerin başında geliyor. Pandemi sürecinde ağız sağlığı daha da önem kazanırken diş şikayeti yaşayan hastaların, bulaş riskini düşünerek hastanelere gitmekten kaçınabildiği de gözleniyor.

14.01.2021Sağlık
Koronavirüs pandemisinde diş sağlığınızdan olmayın

Koronavirüs pandemisinde diş sağlığınızdan olmayın!

Covid-19 enfeksiyonu dünyayı ve ülkemizi etkilemeye devam ediyor. Koronavirüsün yayılmasını engellemek adına yaşam tarzımızda büyük değişiklikler görülürken, pek çok insan virüse yakalanma endişesiyle, tedbir amaçlı olarak, sağlık sorunlarını dahi erteleyebiliyor. Diş hastalıkları da en çok ertelenen rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

6.01.2021Kadın
Bir insanın 526 tane dişi olabilir mi

Bir insanın 526 tane dişi olabilir mi?

Hemen herkesin bildiği üzere insanların 32 dişinin olması normal kabul edilir. Peki, ağzımızda 526 dişimiz olabilir mi? Periodontoloji Uzmanı Dr. Dt. Çağdaş Çağlar Laçin, Hindistan’da görülen ilginç bir vaka hakkında değerlendirmede bulundu, fazla dişlerle ilgili merak edilenleri anlattı.

4.01.2021Sağlık
Ankarada yakalanmıştı Medyumun el konulan hayvanları bakımsız kalmış

Ankara'da yakalanmıştı! Medyumun el konulan hayvanları bakımsız kalmış

Ankara'da medyum olarak tanınan Sadiye Servet G.'nin evinde uygunsuz şartlarda beslendiği için el konulan 20 köpek ve 16 kedinin bakımsız kaldığı ortaya çıktı. Hayvanlar arasından 4 kediyi muayene eden Veteriner Hekim Çağlar Aslan, "Hayvanların hepsi çok zayıf ve kanlarında yoğun enfeksiyon vardı. Durumları gerçekten çok kötüydü. İyi beslenemedikleri için dişleri dökülmüş" dedi.

26.12.2020Gündem
Greyfurtun faydaları nelerdir Kimler greyfurt tüketmemeli

Greyfurtun faydaları nelerdir? Kimler greyfurt tüketmemeli?

Antioksidan ve lif yönünden zengin bir meyve olan greyfurt, aynı zamanda C vitamini deposu. Peki greyfurtun faydaları neler? Nelere iyi geliyor? Kimler tüketmemeli? Uzmanlar, konuyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

25.12.2020Sağlık
Koronavirüs stresi ağız sağlığını tehdit ediyor

Koronavirüs stresi ağız sağlığını tehdit ediyor

2020’nin sonuna yaklaşırken hala dünyanın en önemli gündemi Covid-19! Salgın birinci yılını doldururken, ekonomik ve psikolojik problemleri de beraberinde getirdi. Stres nedeniyle pek çok insanın sağlığı risk altında. Periodontoloji Uzmanı Dr. Dt. Çağdaş Çağlar Laçin, pandemi döneminde koronavirüs stresinin ağız ve diş sağlığını nasıl etkilediğini anlattı.

15.12.2020Sağlık
Diş Hekimliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Diş Hekimliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite tercih döneminde en çok tercih edilen bölümler arasında diş hekimliği bölümü yer almaktadır. Diş hekimliği bölümü uygulama derslerinde yer aldığı aynı zamanda teori derslerinde birlikte görüldüğü bir bölümdür.

Pandemi sürecinde diş ve ağız sağlığı nasıl korunmalı

Pandemi sürecinde diş ve ağız sağlığı nasıl korunmalı?

Pandemi döneminde kişiler arasındaki bulaşın genellikle nefes yoluyla gerçekleştiğinin altını çizen Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın, bu süreçte ağız bakımına normalden daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yalçın, pandemi döneminde ağız bakımına dair çok önemli bilgiler aktardı.

23.11.2020Sağlık
Koronavirüse karşı ağız ve diş bakımında nelere dikkat edilmeli

Koronavirüse karşı ağız ve diş bakımında nelere dikkat edilmeli?

Diş çürükleri ve dişeti hastalıkları, tüm dünyada görülme sıklığı en fazla olan enfeksiyon hastalıkları arasında yer alıyor. Pandemi döneminde virüsün bulaştığı kişilerin tükürüklerinde yoğun miktarda virüs yükü olduğu biliniyor ve Kovid-19 hastalığına bağlı olarak ağız mukozasının etkilendiğini bildiren çalışmalar var.

23.11.2020Kadın
Dünya Diş Hekimleri Günü ne zaman, hangi tarihte kutlanır

Dünya Diş Hekimleri Günü ne zaman, hangi tarihte kutlanır?

Ağız sağlığı için önemli mücadeleler veren diş hekimleri, Dünya Diş Hekimleri Günü kapsamında icra ettikleri meslek dolayısıyla ihya edilmektedir. Dünya çapında kutlanan bu gün, Türkiye'de ilk diş hekimliği okulunun kurulduğu günde kutlanmaya başlamıştır. Peki, Dünya Diş Hekimleri Günü ne zaman, hangi tarihte kutlanır? İşte, o konu hakkında merak edilen detaylar

23.11.2020Gündem
Ağız ve diş sağlığı, bağışıklığımızın anahtarlarından biri

Ağız ve diş sağlığı, bağışıklığımızın anahtarlarından biri

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Cengiz Dündar, “Ağız ve dişler sindirim sürecinin başlangıç noktasıdır. Bu açıdan ağız ve diş sağlığı hem sindirim sistemimizin hem de genel vücut sağlığımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Diş çürükleri veya diş eti hastalıkları tedavi edilmediklerinde kalp damar hastalıkları, solunum yolları hastalıkları ve mide bağırsak hastalıkları gibi birçok probleme yol açabilir” dedi.

20.11.2020Çocuk-Aile
Hamilelik sürecinde diş eti enfeksiyonuna dikkat

Hamilelik sürecinde diş eti enfeksiyonuna dikkat!

Anne adaylarını diş eti enfeksiyonlarına karşı uyaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Derya Kaptı, “Diş eti enfeksiyonu erken doğuma sebep olabilir” dedi.

Diş çürükleri zatürre riskini artırıyor

Diş çürükleri zatürre riskini artırıyor

Zatürrenin (pnömoni) toplum sağlığını tehdit eden ciddi bir enfeksiyon hastalığı olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, "Ağız sağlığı ve hijyeni vücut direnci açısından çok önemli, diş çürükleri zatürre riskini artırıyor" dedi.

11.11.2020Sağlık
Pandemide Ağız Hijyeni İçin Yapılması Gerekenler

Pandemide Ağız Hijyeni İçin Yapılması Gerekenler

Covid-19 salgını sebebiyle bağışıklık sisteminin korunup, vücut direncinin yüksek tutulması gereken bu süreçte ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çeken Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Emine Fulya Akkoyun, ağız ve diş hijyeninin covid-19’a yakalanma riskini azaltabileceğini ifade etti.

10.11.2020İyi Yaşam
Ağız Sağlığının Genel Sağlığa Etkileri

Ağız Sağlığının Genel Sağlığa Etkileri

Ağız sağlığı vücuttaki tüm organları ilgilendirir. "Ağzımız hastalıklara neden olan bakterilere açılan en önemli giriş kapısıdır. Diş eti iltihabı veya derin çürükleri olan kişilerde bu bakterilerin kana karışması ve organlarımıza hızla ulaşması çok kolay olacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir beden, sağlıklı bir ağızdan geçer" diyen Diş hekimi Pertev Kökdemir önemli bilgiler verdi.

3.11.2020İyi Yaşam
Diş eti kanamaları çeşitli ağız problemlerine işaret edebilir

Diş eti kanamaları çeşitli ağız problemlerine işaret edebilir

Dişleri fırçalarken oluşan kanamalara dikkat edilmesi ve en kısa sürede önlem alınması gerekiyor. Diş eti kanamaları bir çok ağız probleminin habercisi olabilir ve diş kaybına sebep olabilir. Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, diş eti hastalıklarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

7.10.2020Sağlık
Pandemi döneminde vücut direnci için ağız sağlığı da önemli

Pandemi döneminde vücut direnci için ağız sağlığı da önemli

Salgın döneminde ağız ve diş sağlığıyla ilgili bilgiler veren Diş hekimi Prof. Dr. Akkocaoğlu, Covid-19'un vücuda girdiği ilk yer ağız ve burun olduğundan, özellikle salgın sürecinde ağız hijyeni ve sağlığına dikkat edilmediğinde virüsün çok daha hızlı yayılma ve hasar verme ortamı bulabileceğini ifade etti.

7.10.2020Sağlık
Diş ve dişeti hastalıkları olanlara koronavirüs bulaşma riski daha yüksek

Diş ve dişeti hastalıkları olanlara koronavirüs bulaşma riski daha yüksek

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, diş ve diş eti hastalıkları olanların koronavirüse yakalanma riski daha yüksek. Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Çağdaş Çağlar Laçin, salgın günlerinde ağız ve diş sağlığının önemini anlattı.

5.10.2020Sağlık
20lik diş ağrısı nasıl geçer

20'lik diş ağrısı nasıl geçer?

Dişin bir bölümü dişeti ile kaplı olduğu durumlarda sıklıkla enfeksiyon ve buna bağlı olarak yüzde şişme ve çene açmada azalma meydana geldiğini ifade eden Diş Hekimi Zafer Kazak, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

21.09.2020Sağlık
1. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlığımızı Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler konu anlatımı

1. Sınıf Hayat Bilgisi Sağlığımızı Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler konu anlatımı

Sağlığımızı korumak için bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler günlük hayatımızda gerçekleştirmemiz gerekenlerdir. Böylece daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürebiliriz. Şimdi bunu gerçekleştirmek için ne yapmamız gerekiyor bunu inceleyelim. İşte 1. sınıf hayat bilgisi sağlığımızı korumak için alınması gereken önlemler konu anlatımı.

11.09.20201. SINIF
İmplant Uygulamaları Neden Önemli

İmplant Uygulamaları Neden Önemli?

İmplant uygulamaları ile eksik veya kırık dişlerinizin tedavisi sadece ağız sağlığına etki etmiyor. Bu uygulamaların kişi için pek çok önemi bulunuyor. Diş Hekimi Pertev Kökdemir anlatıyor.

28.08.2020 Kişisel Bakım
Rahimdeki yararlı bakteriler tüp bebek tedavisinde başarıyı artırıyor

Rahimdeki yararlı bakteriler tüp bebek tedavisinde başarıyı artırıyor

İspanya’da yapılan bir araştırmada, rahimdeki yararlı bakterilerin, tüpleri hasar görmüş, tıkalı ya da tüpü olmayan kadınların anne olabilmelerinin yolunu açmak için uygulanan tüp bebek tedavisinin başarısını artırdığı ortaya çıktı. Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, çalışmayı çocuk sahibi olmak isteyen aileler için yeni bir umut ışığı olarak değerlendirdi. Prof. Dr. Attar, “Faydalı bakterilerin yokluğu, embriyonun rahim duvarına yapışma oranını yüzde 60,7den yüzde 23.1e düşürmüş. Bu çok önemli bir bulgu” dedi.

Ağız kokusu neden olur Ağız kokusunu önlemek için nelere dikkat edilmeli

Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusunu önlemek için nelere dikkat edilmeli?

Ağız kokusu günlük yaşantımızda bizi en çok zorlayan konulardan biri. Bu problemi yaşayan insanlar ne kadar uğraşsalar da üstesinden gelemeyebiliyor. Peki ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusunu önlemek için neler yemeliyiz? Hangi meyve sebzeler ağız kokusunu giderir? Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya, ağız kokusunun nedenleri ve ağız kokusunu gidermenin 6 yolu hakkında bilgi verdi.

5.08.2020Sağlık
Ağız Sağlığına Birebir: Ceviz Kabuğu Suyu

Ağız Sağlığına Birebir: Ceviz Kabuğu Suyu

Koronavirüs sonrasında diş hekimlerine gitmekten çekinen vatandaşlar, diş sağlığını korumak için evde yapabilecekleri alternatif yöntemleri denemeye başladı. Ağız sağlığını tehdit eden diş tartarları için Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, ceviz kabuğu ve bir bardak su ile 6 gün içerisinde etki gösterecek tarifi paylaştı.

12.07.2020İyi Yaşam
Bebeklerde ağız hijyeni neden önemli

Bebeklerde ağız hijyeni neden önemli?

1980 yılında Finlandiya’da, çocukluk döneminde kötü ağız bakımının daha sonra kalp hastalıklarına yol açabileceği konusunda 27 yıl süren bir çalışma yapıldı.

Hastalıklara Karşı Ağız Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastalıklara Karşı Ağız Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan araştırmalar, sağlığın ağızdan başladığını ve kötü bir ağız hijyeninin ile kalp hastalıkları, kalp krizi ve inme gibi birçok hastalığa sebep olabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla dişlerimizi, diş etlerini ve ağzımızı sağlıklı tutmak önemlidir. Tüm bu risklerden korunmak için yapmamız gerekenleri Diş Hekimi Pertev Kökdemir anlattı.

25.06.2020Kişisel Bakım
Evde diş beyazlatma yöntemleri

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Diş hekimimize rahatlıkla gidemediğimiz şu günlerde evde ağız ve diş bakımının önemi daha da büyük. Eğer dişlerinizi beyazlatmak istiyor ama karantina günleri nedeniyle erteliyorsanız, evde doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

28.05.2020Evdehayat
Ev yapımı doğal ağız gargarası tarifi

Ev yapımı doğal ağız gargarası tarifi

Ağız gargaraları genellikle diş fırçalama sonrası kullanılan, ağızdaki bakterilerin çoğalmasını önleyen ve oluşan kötü kokuyu en aza indiren çalkalama sularıdır. Fakat bu ağır gargaralarını hazır almak yerine evde doğal malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz. İşte ev yapımı doğal ağız gargarası tarifi…

22.04.2020Evdehayat
Koronavirüste ağız hijyenine dikkat

Koronavirüste ağız hijyenine dikkat!

Ağız hijyeninin koronavirüs açısından önemli olduğunu belirten Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar konu hakkında bilgiler verdi.

6.04.2020Sağlık
Diş eti çekilmesi nedir, tedavisi nasıldır

Diş eti çekilmesi nedir, tedavisi nasıldır?

Diş etleri, her dişi etrafı çevreleyen ve dişin görünen kısmında yer alan dişi saran pembe veya açık kırmızı renkli bir dokudur. Diş etleri kan damarları açısından zengindir ve diş köklerini korur. Diş etleri çene kemiğine yapışık olarak konumlanır. Peki diş eti çekilmesi nedir, tedavisi nasıldır?

7.12.2019Sağlık
‘Yılda 500 milyon Euro kazanıyoruz... Avrupa’dan yoğun talep var’

‘Yılda 500 milyon Euro kazanıyoruz... Avrupa’dan yoğun talep var’

Antalya Diş Hekimleri Odası Başkanı Gassan Yücel, kentin diş tedavisi konusunda standart üstü bir yerde olduğunu söyledi: “Diş sağlığı turizminden yılda 500 milyon Euro kazanıyoruz. Avrupa’dan çok yoğun talep var.”

28.11.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Gebelik takibi nasıl olmalı?

Gebelik takibi anne ve bebek için çok önemli bir süreçtir. Gebelik takibi süresince kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığı izlenir, beslenme ve aktivite yönergeleri sağlanır, doğum ve doğum sırasında neler bekleyeceğinizi açıklanır ve bebeğin bakımı ve beslenmesi konusunda ipuçları sunulur.

1.06.2021

20'lik Dişler Diş Yapısını Bozar mı?

Yirmi yaş dişleri, ağzınızın en arkasındaki üçüncü büyük azı dişleridir. Bu dişler tipik olarak ergenlik çağının sonlarında veya yetişkinliğin başlarında ortaya çıkar.

9.02.2021

Ağız Sağlığının Baş Düşmanı: Sigara!

Merhaba sevgili okurlar, bildiğiniz üzere 9 Şubat 'Dünya Sigarayı Bırakma Günü'. Ben de bu özel günün, farkındalık yaratma açısından büyük önem arz ettiğini düşünerek, bu yazımda sigaranın ağız sağlığına zararları konusundan bahsetmek istedim.

8.02.2021

Karbonhidrat Savaşları

Nedir bu karbonhidratların başımıza açtığı dertler?

4.02.2021

Hastalık önleyici 4 sağlık randevusu

COVID-19 sebebiyle günlük yaşamımızın büyük kısmı durma noktasına gelmiş olsa da önleyici sağlık, aşı ve tarama randevularına devam etmeniz çok önemli. Eğer tedirginseniz gitmeden önce hastanenizi ya da doktorunuzun muayenehanesini arayarak sosyal mesafe uygulamaları ve aldıkları diğer önlemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

17.01.2021

Bu nasıl bir havlama

Geçen haftalarda kedilerin miyavladıklarında aslında ne demek istediklerine dair çalışmalar yapıldığını, zeki köpekler için de bir iletişim araştırması olduğunu yazmıştım. Bu haftanın haberi de Güney Kore’den geldi.

16.01.2021

Diş Enfeksiyonlarına Dikkat!

Ağzımız bedenimize açılan kapıdır.  Ağız-diş enfeksiyonları yumuşak dokulara, lenf bezlerine, dokular arası boşluklara, kemiklere yayılarak diğer organlarımızı etkileyebilir ve fark etmeden teşhisi ve tedavisi zor bir aşamaya gelebilir.

8.01.2021

Beden Bilinci

“İnsanın anavatanı çocukluğudur” demiş Epictetus. Dişlerimizin ana vatanı ise anne karnıdır. Ortalama altı aylıkken ağızda görülmeye başlayan dişlerimizin oluşumu çenelerimizin içinde, doğmadan önce başlar ve hayatımız boyunca alışkanlıklarımızın izlerini taşır. Çocuklarımız biraz büyüyüp kendi bedeni hakkında karar alacak duruma gelene kadar ağız sağlığı için önemli bir dönem geri gelmemek üzere hızla geçmiş olur. Peki neler yapabiliriz onlar için?

2.12.2020

Probiyotikler dişleri de korur

Probiyotikler ağız florasındaki yararlı bakterileri artırarak, zararlı bakterileri ise azaltarak etki eder. Ağız bakterileri ile ilgili gerekli önlemler alınmazsa çiğneme ve diş fırçalama sırasında kana geçerek vücutta kalp kapakları, aort anevrizmaları, beyin apsesi ve eklemlerde hastalığa neden olabilir. Yapılan araştırmalarda, diş eti hastalıklarına yol açan bakterilerin kalp hastalıkları, inme, prematüre ya da düşük kilo ağırlıklı bebekler, üst solunum yolu infeksiyonları, diyabet ve şişmanlık, romatoid artrit gibi hastalıklarla da ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

11.11.2020

100 yıl sonra Beyaz Saray köpeksiz... Acaba değişecek mi

Haftaya ABD Başkanlık seçimini eda edeceğiz, tüm dünyanın merak ve endişeyle beklediği sonuç belli olacak.

31.10.2020

Güzel bir gülümseme için sağlıklı tarifler

Kanser, diyabet, kalp hastalıkları gibi sağlık problemlerine iyi gelen yiyeceklerin birçoğu dişeti çekilmesi, çürük gibi ağız sağlığı sorunlarının önlenmesine de yardımcı oluyor. Örneğin kereviz ve lahana iltihap oluşumunu önlüyor, karalahana süttekinden daha fazla kalsiyum içeriyor.

23.08.2020

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Bugün sizlere, birçok insanın yaptırmak istediği fakat çeşitlerini ve özelliklerini bilmediği için tercih etmekte zorlandıkları 'diş kaplama çeşitleri' konusunda detaylı bilgiler vermek istiyorum.

4.07.2020

Korona günlerinde gülümsemeye devam

Evet, hepimiz evde bu kadar boş zamanda ne yapacağımızı şaşırdık, sonra sıkıldık, günlük rutinimiz, biyolojik saatimiz alt üst oldu. Şimdi dağılan parçalarımızı toplama zamanı. Silkelenelim, elimizde ne var bir araya toplayalım, vücudumuzun en değerli varlığımız olduğunu fark ettiğimiz bu günlerde kendimize daha önce ayıramadığımız zamanı ve önemi verelim.

24.04.2020

Gülüş Tasarımı Nedir?

Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere çoğu kişinin duyduğu, merak ettiği ve aslında detaylarını öğrenmek istediği işlemlerin başında gelen “Gülüş Tasarımı”ndan bahsetmek istiyorum.

10.12.2019