GeriKadın Sağlığı Sıcak Suyla mı Yoksa Soğuk Suyla mı Yıkanmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcak Suyla mı Yoksa Soğuk Suyla mı Yıkanmalı?

Sıcak Suyla mı Yoksa Soğuk Suyla mı Yıkanmalı?

"Sağlığımız için sıcak suyla mı yoksa soğuk suyla mı yıkanmak daha sağlıklı?"

Hepimize yıkanırken aniden ısının değiştiği ve duştan bir anda buz gibi suyun aktığı zamanlar olmuştur. Bu soğuk su dalgasının yarattığı şok etkisi ilk aşamada rahatsız edici gelebilir ama araştırmalara göre sıcak suyla yıkandıktan sonra kısa bir süreliğine vücutta soğuk su ile bu etkiyi yaratmanın oldukça faydası var.

Peki, hangisi daha sağlıklı? Sıcak suyla mı, yoksa soğuk suyla mı yıkanmak? Soğuk su derken buz gibi akan suyu değil, hafif ılık suyu kastediyoruz elbette. Her insanın vücut sıcaklığına göre rahat yıkandığı bir su derecesi var, bu kimilerine göre sıcak, kimilerine göre ılık, kimilerine göre soğuğa yakın ılık olabiliyor.
Sıcak Suyla mı Yoksa Soğuk Suyla mı YıkanmalıSıcak suyla yıkanmanın faydaları

*Kasları gevşetir. Sıcak su kasların gevşek ve esnek olmasını sağlar, sizi rahatlatır.

*Sıcak suyla yıkanmak uykusuzluğa iyi gelir. Yatmadan önce duş almak uykuya daha kolay dalmanızı sağlar.

*Tansiyonu düşürür. Bunun yanı sıra diyabet hastalarının kandaki şeker seviyesini düzelttiği de bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

*Migreni olanlara iyi gelir, baş ağrısını azaltmada etkilidir.

*Terlemeyi azaltır.

*Sıcak suyla yıkanmak daha fazla temizlik ve hijyen demektir. Yüksek ısıda bakteriler daha kolay ölür bu sebeple sıcak suyla yıkanmak gözenekleri açar ve cildi temizler.

*Doğal burun açıcıdır. Sıcak su solunum yollarınızın açılmasını sağlar.

Sıcak Suyla mı Yoksa Soğuk Suyla mı Yıkanmalı

Soğuk suyla yıkanmanın faydaları

*Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığını önler.

*Uyanık kalmaya yardımcı olur. Güne soğuk duşla daha hızlı başlar ve daha çabuk uyanırsınız.

*Soğuk suyla yıkanmak metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanı sıra erkeklerde testosteron hormonunun daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

*Zihninizi boşaltmaya yardımcı olur. Soğuk duş endorfin salgılatır ve depresyonu azaltır.

*Cildi dirileştirir.

*Saç dökülmesini önler.

Sıcak Suyla mı Yoksa Soğuk Suyla mı Yıkanmalı

Şok duş faydalı mı?

Sıcak suyla yıkanmanın ardından çok soğuk veya biraz ılık suyla yapılan kısma şok duş deniyor. Bu yöntemi uygulayan birçok insan var. Şok duş adından da anlaşıldığı üzere ani ısı değişiminden dolayı vücutta şok etkisi yaratıyor. Şok duş selülitlerin azalmasına, kan dolaşımının ve kalp ritminin düzenlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor. Günün sonunda ayaklara tutulan soğuk su ayakların dinlenmesine, vücudun rahatlamasına faydalı.
Sıcak Suyla mı Yoksa Soğuk Suyla mı YıkanmalıSağlıklı yıkanma şekli nasıl olmalı?

Yıkanmak aceleye getirilmemeli. Mümkün olduğunca detaylıca temizlenmekte fayda var. Yıkanmak hem hijyen hem de rahatlamak için oldukça önemli. Hindistan’daki Ayurveda sağlık sistemine göre eğer soğuk suyla yıkanılıyorsa eller ve ayaklar ilk olarak yıkanmalı ardından baş bölgesine geçilmeli ve aşağı doğru inerek vücudun diğer bölümleri yıkanmalı; eğer sıcak suyla yıkanıyorsa bu süreç ayaklardan yukarı doğru olmalı. Günümüzde ise genellikle insanlar duş esnasında kafadan akan pis suyu temizlemek için önce saçlarını sonra vücudun geri kalanını yıkıyor. Bazı uzmanlar saçların her gün yıkanması gerektiğini savunurken, bazıları da bunun yanlış olduğunu söylüyor. Yıkanırken yüzümüzü, kulak arkamızı ve ensemizi de çok iyi temizlemeye dikkat etmek gerekiyor. Banyo yaparken organik sabun veya şampuanlar tercih edilmeli ve banyo sonrasında yağ ile vücuda masaj yapılmalı. Yıkanma süresinin uzun tutulması çok tavsiye edilmiyor. Günde bir veya sıcak günlerde iki kere yıkanmak normal.

False