EKSTRA
MENÜ

Sıcak Su

Sıcak Su haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sıcak Su hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 40.534 Sıcak Su haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sıcak Su Haberleri

Çift taraflı bant nasıl çıkar Araba ve duvarlardan çift taraflı bant nasıl kopartılır...

Çift taraflı bant nasıl çıkar? Araba ve duvarlardan çift taraflı bant nasıl kopartılır...

İnsan hayatını kolaylaştıran malzemelerden biride çift taraflı bantlar olmaktadır. Bu bantlar kullanımı ve sökülmesi kolay olduğu için hemen hemen bütün yüzeylerde kullanılmaktadır. Güçlü yapışma özelliğine sahip olan çift taraflı bantlar ile evlerin duvarlarına, sert yüzeylere, camlara arabalara ve daha pek çok alana istenilen malzemenin yapışması sağlanmaktadır. Peki, çift taraflı bant nasıl çıkar? Araba ve duvarlardan çift taraflı bant nasıl kopartılır? İşte çift taraflı bant hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gerekli olan detayları derledik.

Küstüm otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Küstüm otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Küstüm otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Küstüm otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ülkemizin en güzel kokulu çiçeklerinden biri olan küstüm otu, sağlık için bazı faydaları bulunur. Hassas bir yapıda olan küstüm otu, popüler bitki türlerinden birisidir. Küstüm otu nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, hangi mevsimde bulunur, yetiştiriciliği mümkün müdür, kullanımı nasıldır, zararları nelerdir gibi soruların yanıtlarını derledik.

Karnıyarık otu nedir, nasıl kullanılır Karnıyarık otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Karnıyarık otu nedir, nasıl kullanılır? Karnıyarık otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Karnıyarık otu, sunduğu birçok faydanın yanı sıra en yoğun kullanılan bitkiler arasında yer alır. Sağlık için yüksek potansiyele sahip olan bu bitki türünün kullanımının doğru olması halinde fayda sağlanabilir. Karnıyarık otu nedir, ne işe yarar, nerelerde yetişir, nasıl kullanılır, faydaları nedir, zararları var mıdır gibi soruların yanıtlarını derledik.

Acı çehre otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır Acı çehre otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Acı çehre otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Acı çehre otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Pek çok kişi aldığı kilolardan ötürü şikayet eder. Bunun yanı sıra alınan kiloları vermek için uğraşan kişiler, bitkisel yollara başvurmaktadırlar. Son dönemlerde zayıflama adına acı çehre otu kullanılmaktadır. Peki, acı çehre otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Acı çehre otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Hijyenik ve lekesiz bir banyo için ipuçları

Hijyenik ve lekesiz bir banyo için ipuçları

Banyo nasıl temizlenir, fayanslardaki kireç lekeleri nasıl çıkar, duş kabini temizliği nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını ve banyo temizliği püf noktalarını sizin için derledik.

15.10.2021Temiz Sözlük
Yaprak sarması nasıl pişirilir Yaprak sarmasına ne kadar su konulur Sarmanın püf noktaları..

Yaprak sarması nasıl pişirilir? Yaprak sarmasına ne kadar su konulur? Sarmanın püf noktaları..

Yaprak sarması en sevilen yemeklerden bir tanesidir. Yaprak sarması pişirmek isteyen kişiler ya da ilk kez pişirecek olan kişiler yaprak sarmasının nasıl pişirildiğine dair araştırma yapmaktadırlar. Yaprak sarması pişirmenin ve ne kadar su konulacağına dair bir takım ipuçları yer almaktadır. Son günlerde yaprak sarması nasıl pişirilir şeklinde araştırmalar artmıştır Peki yaprak sarması nasıl pişirilir? Yaprak sarmasına ne kadar su konulur? Sarmanın püf noktaları nelerdir? İşte yaprak sarması ile ilgili bütün detaylar.

13.10.2021Lezizz
Taze fasulye nasıl pişirilir Yeşil taze fasulye nasıl yapılır

Taze fasulye nasıl pişirilir? Yeşil taze fasulye nasıl yapılır?

En yararlı ve en lezzetli sebze yemeklerinin başında taze fasulye gelmektedir. Taze fasulyeyi yapmak son derece kolaydır. Ayrıca bu yemek sağlık içinde oldukça faydalıdır. Bu yüzden ayda en az birkaç kez taze fasulye yemeniz uygun olacaktır. Taze fasulye nasıl pişirilir? Yeşil taze fasulye nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
İçli köfte nasıl kızartılır İçli köfte yağda kaç dakika kızartılmalı

İçli köfte nasıl kızartılır? İçli köfte yağda kaç dakika kızartılmalı?

Ülkemiz gastronomi açısından birbirinden lezzetli yemekleri ile büyük bir ilgi görüyor. Yöresel lezzetler arasında köfte türleri apayrı bir yere haizdir. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz köfteler yanlarında salatalar ve patates kızartması gibi beğenilen yemekler eşliğinde sunulurken bazı köfte türleri ise yanlarına hiçbir ek ürün ilavesi olmadan tek başına da oldukça sevilerek tüketiliyor. Doyurucu bir yemek olan içli köfte bunların başında geliyor. Özellikle kızartma ve kıymalı tatları sevenlere hitap eden içli köfteye dair içli köfte nasıl kızartılır? İçli köfte yağda kaç dakika kızartılmalı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Dibi tutan tencere nasıl temizlenir Dibi tutmuş çelik, teflon tencere yağı nasıl yıkanır

Dibi tutan tencere nasıl temizlenir? Dibi tutmuş çelik, teflon tencere yağı nasıl yıkanır?

Hanımlar zamanlarının büyük bölümünü mutfakta geçiriyorlar. Mutfakta bazı durumlar neticesinde mutfak kazaları oluşabiliyor. Özellikle de dibi tutan tencerelerin yıkamada doğru metodu uygulanmalıdır. Dibi tutan tencere nasıl temizlenir? Dibi tutmuş çelik, teflon tencere yağı nasıl yıkanır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.10.2021Lezizz
Bez ayakkabı nasıl temizlenir Beyaz bez ve file ayakkabı lekelesi nasıl çıkar

Bez ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz bez ve file ayakkabı lekelesi nasıl çıkar?

Ayakkabılar içerisinde şüphesiz en çok etkilenen renk beyazdır. Diğer yandan beyaz renkli ayakkabılar beğenildiği için de yaygın şekilde kullanılır. O yüzden beyaz bez ayakkabıları nasıl temizlenmesi gerektiği merak ediliyor. Peki, bez ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz bez ve file ayakkabı lekesi nasıl çıkar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

12.10.2021Lezizz
Kinoa nedir Kinoa çayı faydaları nelerdir

Kinoa nedir? Kinoa çayı faydaları nelerdir?

Kinoa; kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum, demir, bakır ve çinko gibi mineraller, ayrıca tohumları histidin ve lizin gibi temel aminoasitler bakımından oldukça zengin bir tahıldır. Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar Orak, kinoanın faydalarını anlattı, nasıl tüketilebileceğiyle ilgili önemli bilgiler verdi. İşte, kinoa nedir, faydaları nelerdir sorusu ile birlikte kinoa çayı hakkında detaylar

11.10.2021Sağlık
Nokul tarifi ve püf noktaları: Kıyır Kıyır Bafra nokulu nasıl yapılır

Nokul tarifi ve püf noktaları: Kıyır Kıyır Bafra nokulu nasıl yapılır?

Bafra, Sinop, Isparta gibi yörelere özel bir tarif olan nokul tatlı ve tuzlu şekilde hazırlanabiliyor. Kıymalı, peynirli, cevizli çeşitleri bulunan nokul tarifinin birazdan Bafra usulü kıyır kıyır olanına eşlik etmeye hazırsanız, işte nokul tarifi ve malzemelerimiz sizlerle…

Bu manzaraya elveda... Türkiye Paris İklim Anlaşmasını imzaladı

Bu manzaraya elveda... Türkiye Paris İklim Anlaşması'nı imzaladı

Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan 192. ülke olmasının ardından Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Gürbüz’e anlaşmanın önemini sorduk. Gürbüz, “Yenilenebilir enerji dünyaya ve ekonomiye katkı sağlayacak. Kömür santralları yerine rüzgâr ya da güneş gibi yenilenebilir kaynaklara geçilmesi zor değil. Elektrikli araçların artması, dizel arabaların azalması gibi gelişmeler yaşanacak” diyor.

8.10.2021Gündem
Mantar nasıl kurutulur Evde fırında ve güneşte kültür, sinek ve porçini ile kanlıca mantarı kurutma

Mantar nasıl kurutulur? Evde fırında ve güneşte kültür, sinek ve porçini ile kanlıca mantarı kurutma

Mantar özellikle her çeşit yemeklerin içerisinde kullanılabilen ve kullanıldığı yemeklere ayrı bir tat veren bir besin maddesidir. Mantarın yer aldığı çok sayıda yemek tarifi bulunmaktadır. Bununla birlikte kurutulmuş mantar, günümüzde en sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Mantarın ev ortamı içerisinde fırında ve güneşte nasıl kurutulduğunu sizin için derledik.

6.10.2021Lezizz
Kavanoz kapağı bozulmadan nasıl açılır, nasıl vakumlanır Cam kavanoz kapağı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Kavanoz kapağı bozulmadan nasıl açılır, nasıl vakumlanır? Cam kavanoz kapağı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Kış aylarına girmeye hazırlanırken, kışlık konserveler de birer birer yapılmaya hatta kullanılmaya başlandı. Konserve hazırlarken en önemli nokta cam kavanoz kapağını hava almadan kapatmak ve açarken de aynı şekilde kapağı bozmadan, besinlerin etrafa yayılmasını engelleyerek açmaktır. Peki, kavanoz kapağı bozulmadan nasıl açılır, nasıl vakumlanır? İşte, cam kavanoz kapağı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler…

Tahta kalemi lekesi kumaştan nasıl çıkar

Tahta kalemi lekesi kumaştan nasıl çıkar?

Tebeşirin yerini alan tahta kalemi lekesi okulların açılmasıyla birlikte en güncel sorun haline geldi. Mürekkep içerikli tahta kalemi lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Narlı Maş Fasulyeli Pirzola Tarifi | Mucize Lezzetler

Narlı Maş Fasulyeli Pirzola Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde narlı maş fasulyeli pirzola tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Piyaz Tarifi | Mucize Lezzetler

Piyaz Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde piyaz tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Sebzeli Tavuk Baget Tarifi | Mucize Lezzetler

Sebzeli Tavuk Baget Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde sebzeli tavuk baget tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Sarımsak suyu nasıl yapılır ve ne işe yarar Evde sarımsak suyu yapımı ve tarifi

Sarımsak suyu nasıl yapılır ve ne işe yarar? Evde sarımsak suyu yapımı ve tarifi

Sağlık açısından yararlarından faydalanmak veya bedene detoks yapmak adına salatalık, elma, limon ve daha pek çok meyve, sebze gibi besinler severek tüketilmektedir. Fakat faydalar açısından çok fazla faydaya sahip olup, çok az tüketilen sebzeler içerisinde sarımsak yer almaktadır. Sağlık bakımından doğal mucize şeklinde nitelendirilen sarımsağın suyunun tüketilmesi, insan sağlığı açısından çok önemli yararlar sağlamaktadır. Peki sarımsak suyu nasıl yapılır ve ne işe yarar? Evde sarımsak suyu yapımı ve tarifi hakkında detayları derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Limonlu detoks suyu nasıl yapılır ve ne işe yarar Limonlu detoks suyunun faydaları

Limonlu detoks suyu nasıl yapılır ve ne işe yarar? Limonlu detoks suyunun faydaları

Limonlu detoks suyu; yağ yakan, metabolizmanın hızlanmasını sağlayan bir detoks tarifidir. Limonlu detoks suyunun birden fazla tarifi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra limonlu detoks suyu tarifleri; kilo vermeye yardımcı olan tariflerdir. Genel olarak sabah uyanır uyanmaz tüketilen detoks suyunun sağlık açısından çok fazla faydası bulunmaktadır. Peki, limonlu detoks suyu nasıl yapılır ve ne işe yarar? Limonlu detoks suyunun faydalarını sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Mercanköşkün Faydaları Nelerdir Mercanköşkü Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Mercanköşkün Faydaları Nelerdir? Mercanköşkü Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Güvey otu ya da kekik otu olarak da bilinen mercanköşk, vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan bir bitkidir. Özellikle de Akdeniz bölgesine özgü kekik alttürü olan bu bitkinin çiçekleri ve yaprakları çeşitli baharatlarda ve bitkisel ilaçlarda sıkça kullanılıyor. Mercanköşkün faydaları nelerdir sizler için derledik.

Kuzu Kulağı Faydaları Nelerdir Kuzu Kulağı Ne İşe Yarar, Nasıl Tüketilir

Kuzu Kulağı Faydaları Nelerdir? Kuzu Kulağı Ne İşe Yarar, Nasıl Tüketilir?

Kuzukulağı, ülkemizde ve hatta faydaları nedeni ile dünya çapında bir bitki haline gelmiştir. Daha çok çiğ halde salatalarda ya da içecek olarak kullanılan bu bitkinin sağlığa yararları saymakla bitmez. Pek çok uzman kuzukulağını önermektedir. Kuzukulağının faydalarını ve nasıl kullanıldığını detayları ile derledik.

Doğalgaz nasıl yazılır TDKya göre doğalgaz kelimesinin doğru yazımı..

Doğalgaz nasıl yazılır? TDK'ya göre doğalgaz kelimesinin doğru yazımı..

En önemli doğal yeraltı kaynakları içerisinde doğalgaz gelir. Aynı zamanda günlük yaşamda çok kullanılan bir kelime olarak da öne çıkıyor. Tabi bu bağlamda yanlış ele alınan sözcüklerden biri olduğunu da ifade etmek mümkün. Peki, doğalgaz nasıl yazılır tüm detayları ile derledik.

27.09.2021Sözlük
Ardıç Katranı sabunu ne işe yarar, nasıl kullanılır ve nasıl yapılır Ardıç Katranı sabunu neye iyi gelir ve yüze ve cilde faydaları

Ardıç Katranı sabunu ne işe yarar, nasıl kullanılır ve nasıl yapılır? Ardıç Katranı sabunu neye iyi gelir ve yüze ve cilde faydaları

Ardıç katranı sabunu; çok yararlı doğal tedavi alternatiflerinden birisidir. Hastalıklara şifa olan bu sabunun faydalarının çok fazla olduğu belirtilebilir. Ardıç katranı sabununun temin edilmesi de oldukça kolaydır. Ardıç katranı sabunu hakkında çok fazla araştırma ve incelemeler yapılmaktadır. Peki, ardıç katranı sabunu ne işe yarar, nasıl kullanılır ve nasıl yapılır? Ardıç katranı sabunu neye iyi gelir ve yüze ve cilde faydaları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Karıncalardan nasıl kurtulunur Evde karıncalardan kurtulmak için kesin çözüm önerileri..

Karıncalardan nasıl kurtulunur? Evde karıncalardan kurtulmak için kesin çözüm önerileri..

Oldukça can sıkıcı durumlarda bir tanesi de evlere baskın yapan karıncalardır. Evin her hangi bir köşesinde bırakılan bir yiyecek kırıntısı karınca istilasına sebep olabilir. Aynı zamanda karıncalar evde bulunan toz şeker ve şekerli gıdaların da etrafını sarabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda karıncaları evden uzaklaştırma çözümleri uygulanmalıdır. Peki, karıncalardan nasıl kurtulur? Evde karıncalardan kurtulmak için kesin çözüm önerilerini tüm detaylarıyla derledik.

23.09.2021Araştırma
Kombi suyu ısıtmıyor ya da geç ısıtıyor ne yapmalıyım Kombi suyu nasıl ısıtır

Kombi suyu ısıtmıyor ya da geç ısıtıyor ne yapmalıyım? Kombi suyu nasıl ısıtır?

Ev ve iş yerlerinde bulunan elektronik aletlerde farklı pek çok problem yaşanmaktadır. Bunlardan birisi de kombilerdir. Özellikle ısıtması ve sıcak su vermesi sebebiyle herhangi bir arıza sonucunda kişiler büyük problemler yaşamaktadır. Peki, kombi suyu ısıtmıyor ya da geç ısıtıyor ne yapmalıyım? Kombi suyu nasıl ısıtır? Sizlere kombi arızaları hakkında merak edilenleri detaylıca derledik.

21.09.2021Pratik Bilgiler
MasterChef soğanlama tarifi: Osmanlı usulü soğanlama nasıl yapılır, hangi yöreye ait

MasterChef soğanlama tarifi: Osmanlı usulü soğanlama nasıl yapılır, hangi yöreye ait?

Soğanlama Osmanlı saray mutfağının en önemli ve pratik lezzetlerden birisidir. Evde kolay malzemelerle en hızlı şekilde aperatif bir yemek olan soğanlama MasterChef yarışmasıyla yeniden gündeme geliyor. Peki, soğanlama nasıl yapılır? İşte, Osmanlı usulü soğanlama tarifi, malzemeleri ve yapılışı…

MasterChef Bıldırcın Dolması Tarifi: Evde Bıldırcın Dolması Nasıl Yapılır

MasterChef Bıldırcın Dolması Tarifi: Evde Bıldırcın Dolması Nasıl Yapılır?

Bıldırcın dolması kökeni Osmanlı mutfağı denince akla ilk gelen yemeklerdendir. kadar dayanan bir yemek. Yapımı zor gibi görünse de aslında evde kolayca yapılabilir. Ekranların fenomen yarışma programıyla yeniden gündeme gelen Bıldırcın dolması MasterChef farkıyla sizlerle...

Hakkını yemeyin, böylesini deneyin

Hakkını yemeyin, böylesini deneyin

Şimdi son tazelerini bulabileceğimiz, kurusunuysa yıl boyu yiyebileceğimiz bamyaya burun kıvıran çoktur. Misal Yayın Yönetmenimiz Ahmet Hakan da geçen hafta yazısında “bamyadan uzak durma konusunda milim geri adım atmadığını” anlattı. Belli ki Konya’nın meşhur bamya çorbasını veya ekşili, nohutlu, etli Adana usulünü henüz tatmamış...

18.09.2021Lezzetli Hayat
‘Yurt sorununu çözemezsem siyaseti bırakırım’

‘Yurt sorununu çözemezsem siyaseti bırakırım’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Kırklareli’ye ziyarette bulundu.

17.09.2021Gündem
Hünkar beğendi tarifi: MasterChef hünkar beğendi nasıl yapılır

Hünkar beğendi tarifi: MasterChef hünkar beğendi nasıl yapılır?

Geleneksel Türk mutfağımızın damak çatlatan lezzetlerinden biri olan hünkar beğendi, MasterChef yarışmasıyla ekranlara geliyor. Somer Şef’in imza yemeği olan hünkar beğendiyi püf noktalarıyla birlikte hazırlamak istiyorsanız, işte namı değer hünkar beğendi tarifi, malzemeleri ve adım adım yapılışı…

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 2 yıl içinde tüm sığınmacıları davul ve zurnayla memleketlerine göndereceğim

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 2 yıl içinde tüm sığınmacıları davul ve zurnayla memleketlerine göndereceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda 2 yıl içerisinde Türkiye'deki tüm sığınmacıları memleketlerine davul ve zurnayla göndereceklerini belirterek "Bu millete sözüm sözdür, kesin. Irkçılık yapmadan. Çünkü onların kabahati yok" dedi.

16.09.2021Gündem
Göbete nedir, nasıl yapılır Eskişehir göbete böreği tarifi ve püf noktaları

Göbete nedir, nasıl yapılır? Eskişehir göbete böreği tarifi ve püf noktaları

Yufka, pirinç ve kuşbaşı etin ilginç bir karışımı olan göbete son günlerde en çok merak edilen tarifler arasında yer alıyor. Geleneksel bir tatar yemeği olan bu enfes lezzetin tarifini, nasıl yapıldığını ve malzemelerini sizler için derledik. İşte, Eskişehir göbete tarifi ve püf noktaları…

Ciğer sarma tarifi ve malzemeleri: Ciğer sarma nasıl yapılır

Ciğer sarma tarifi ve malzemeleri: Ciğer sarma nasıl yapılır?

Ciğer sarma pirinç, soğan ve kuzu ciğerinin harmanlanarak kuzu gömleğine sarılıp, fırında pişirilmesiyle hazırlanıyor. Edirne’de oldukça fazla tüketilen sakatat yemekleri arasında yer alan ciğer sarma yarışma programlarının da favori yemeği. Biraz zahmetli gibi görünse de ciğer sarma misafirlerinize ikram ederken fark yaratabileceğiniz türden bir tat diyor ve ciğer sarma tarifi için detaylara yer veriyoruz.

Adeti en çabuk ne söktürür İşte en hızlı adet söktürücü çaylar

Adeti en çabuk ne söktürür? İşte en hızlı adet söktürücü çaylar

Mevsim geçişleri ve hormonal değişiklikler bazı zamanlarda adet düzensizliğine ve gecikmelere neden olabilir. Bunlar herkesin yaşayabileceği durumlar olduğu gibi sıklıkla tekrarlıyorsa mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. Bunun yanında adeti en çabuk ne söktürür diye merak edenlere, aşağıda en hızlı adet söktürücü çayları paylaşıyoruz.

4.09.2021Sağlık
Gece uykusunun açığını gündüz yapılan şekerleme kapatır mı

Gece uykusunun açığını gündüz yapılan şekerleme kapatır mı?

Gece sık sık uyanıyor ama gün içerisinde şekerleme yapıp uyku eksikliğini kapatırım diye düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Peki bilim ne diyor? Detaylar haberimizde...

3.09.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Kütahya - Denemeniz gereken iki tat

“Hayatta karnımı kandırmam, her gün ne yiyeyim diye plan yaparım” diyen insanların memleketi Kütahya’dan iki tarif paylaşıyorum. İnce bulgur ve tarhanayla hazırlanan sıkıcık çorbası ve kuru köfte... Bu köftenin alameti farikasıysa kurutulmuş yufka...

16.10.2021

Kilometrelerce sahil yolu

Önceki gün bir televizyon kanalında Tekirdağ ile ilgili tanıtım yapılırken sunucu, sahil yoluyla ilgili “kilometrelerce sahil yolu…” diye bahsetti…

15.10.2021

Sağlık turizminin dışında mı kaldık?

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Sağlık Turizmi Derneği “Pandemi sonrası Türkiye Sağlık Turizmi Vizyonu Paneli tanıtım toplantısı yapıldı.Türkiye’nin sağlık turizmi hedefleri var.

29.09.2021

Sarması da tatması da mutluluk

Sarma; Osmanlı’dan dünyaya yayılmış, Akdeniz ülkelerinde de sevilerek yenen özel bir lezzet. İstanbul mutfağından Anadolu’ya, en sevdiklerimden iki tanesini seçtim.

25.09.2021

Şifalı iksir: Rezene çorbası

Çorba kültürü, Türk mutfağında köklü bir tarihe sahip. Bu nedenle yüz yıllardır çok çeşitli çorbalar yapıyoruz. Hem ekonomik hem de çok besleyici olan çorbalar, geçmişte de her türlü bütçeye hitap edebildiğinden, padişahlardan tutun da yoksul halkın sofralarına kadar Türk toplumunun tüm tabakalarında bolca tüketilirdi. Ben bir yemeği sofraya taşımadan önce onun tarihini bilmeyi çok severim ve her biri hakkında detaylı araştırmalar yaparım. Bildiklerimi de buradan sizinle paylaşmayı ayrı seviyorum tabii.

21.09.2021

Aç kalmayın, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık edinin

Delirmişçesine kalori saymak, protein miktarını hesaplamak yaşamı zorlaştırıyor, baskı yaratıyor. Hedefimiz; doyarak ve zevkle beslenmek, hem ruhu hem de bedeni düşünerek sağlıklı kalmak olmalı. İşte 1 haftalık bir beslenme programı...

18.09.2021

İstanbul: Herkesin gözü onun üstünde

Tüm yurdun en özel tatlarını İstanbul’da bulmak mümkün. Nasıl olmasın; birçoğu sentezlenerek zamanla kente özgü birer lezzete dönüşmüş... Kentin mutfağı, kültürü kadar zengin.

18.09.2021

Kitaplar, kitapsızlar!

Kitaplar, kitapsızlar!Kitap nereden gelir? Gelir de nerede var olur?

10.09.2021

Hangi soruna hangi mineral

Sağlığımızı korumak ve güçlendirmek söz konusu olduğunda aklımıza nedense hemen ve öncelikle vitaminler geliyor.

9.09.2021

Bir yaz daha bitiyor

Şu günlerde ağustos böceği şarkı söyleyip saz çalmaya devam ederken, kışa hazırlık yapan karıncalar gibi bir hamaratlık başlar tüm evlerde… Sonbaharın habercisidir turşu. Turşu; yazın sona erdiğinin, kışa yönelik hazırlıklarının başladığını hatırlatır bana…

5.09.2021

Trabzon - Kuzeyin gözde mutfağı

Bu defa hamsiyi ve sütlacı es geçelim. Yeşilin ve asi denizin bir araya geldiği Trabzon’dan tadına doyulmaz Laz böreği ve patlıcanın en lezzetli hallerinden biri olan patlıcan tava...

4.09.2021