GeriKadın Sağlığı Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur Ve Sebepleri Nelerdir? Kadınlarda Cinsel İsteksiziğin Çözümleri Ve Tedavisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur Ve Sebepleri Nelerdir? Kadınlarda Cinsel İsteksiziğin Çözümleri Ve Tedavisi

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur Ve Sebepleri Nelerdir? Kadınlarda Cinsel İsteksiziğin Çözümleri Ve Tedavisi

"Kadınlarda cinsel isteksizlik psikolojik, hormonal, fiziksel ve ayrıca ilişkisel konularla ilgili olarak meydana gelmektedir. Her açıdan memnun kalınan bir yaşam kalitesi için daima kadınların kendilerini cinsel hayatlarında iyi hissetmeleri gerekmektedir. Fiziksel açıdan bazı alınan ilaçlar bu türden birtakım etkiler ortaya çıkarmaktadır. Mental ve hormonal olumsuz bazı değişkenlikler de yine kadınları bu tabloyla karşılaştırmaktadır. İşte kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur ve sebepleri nelerdir ayrıntıları ile derledik."

Kadınların cinsel hayatlarında birçok ciddi etken bazı bozulmalar meydana getirmektedir. İnsan bedeni hem fiziksel ve hem de ruhsal anlamda tam bir denge ve uyum içerisinde olmalıdır. Bu şekilde kişiler kendilerini diğer konularda olduğu gibi cinsel açıdan da iyi hissederler. Kadınlarda eşey hormonları olan östrojen ile progesteronun libidonun etkinliğinde işlevsellik gösteren dinamik yönleri vardır. Bazı ek hastalıklar veya mental problemler bu hormonlarla libidoyu olumsuz manada etkiler ve onun düşüşüne neden olurlar. Bu da isteksizliği meydana getirir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur ve Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda cinsel isteksizliğin oluşumu tıpta birçok farklı nedene dayandırılmaktadır. Bu gibi sorunların varlığı halinde daima ilk olarak konusunda tam uzman bir doktora danışılmalıdır. Onun incelemesi ve durumu analiz etmesi çerçevesinde ilgili sorunlar çözümlenmelidir.

Fiziksel bazı faktörler genellikle kadınların bu tip sorunları yaşamalarına neden olmaktadır. Diyabet, tansiyon, kalp ve damar rahatsızlıkları cinselliği olumsuz bir yönde etkilemektedir. Bunların yanı sıra kadınlar tarafından kullanılan bazı ilaçlar da yine istenmeyen birtakım etkileri ortaya çıkarabilmektedir

Çeşitli depresyon ve tansiyon ilaçları da yine fiziksel kapsamda kadınların cinsel yaşam düzenlerini bozabilmektedir. Alkol ve sigara gibi alışkanların da bir ölçüde isteksizliği ortaya çıkardığı bilinmektedir.

Bayanları bir kısmı, kendilerine özel çeşitli cinsel rahatsızlıklara sahip olurlar. İlişki esnasında kendilerinde yoğun ağrılar ve kasılmalar olduğunu fark ederler. Orgazm olma noktasında birtakım zorluklar yaşarlar. Bu durumlar, fiziksel olarak ilişkiye motive olmayı oldukça zorlaştırır.

Mevcut sorunlar halinde cinsel açıdan isteksizlik kaçınılmaz olarak kendisini gösterir. Psikolojik kapsamda da isteksizliğe yönelik durumu değerlendirmek gerekir. Depresyon, anksiyete, özgüven ve özsaygı problemleri de kadınların cinselliğe olumlu bakabilmelerini etkiler.

Geçmişte yaşanan ve akılda kalan bazı travmatik durumlar yine mental olarak kadınları cinsel manada etkiler. Bunun etkisiyle de isteksizliğin oluşumu gibi durumlar meydana gelir. Vajinanın çeşitli sorunlardan kaynaklı sürekli kuru olması, anorgazmi probleminin varlığı veya vajinada kontrolsüz kasılmalar da yine cinsel isteksizliği gündeme getiren sebeplerdir. Kadınların birçoğu partnerleriyle bazı bireysel sorunlar yaşarlar.

Karşılıklı saygı, hoşgörü ve bağlılığın olmadığı bir durumda da yine kadınlar için işler yolunda gitmez. Bunun neticesinde cinsel isteksizlik gün yüzüne çıkar.

Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Çözümleri ve Tedavisi

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam dengesi için cinsel isteksizlik sorununun başarıyla giderilmesi gerekir. Genellikle kadınların büyük bir çoğunluğunda psikolojik problemler ön plandadır. İlk olarak bu konuda bir adım atılmalıdır.

Profesyonel kişilerden tam kapsamlı bir psikolojik desteğin alınması bu noktada oldukça değerlidir. Travmalara bakış açısının değiştirilmesi, anksiyeteyi ve stresi doğru yönetmenin öğrenilmesi, mevcutsa depresyon probleminin giderilmesine ihtiyaç vardır.

Tüm bu ve benzeri sorunların üstesinden gelinmesi için uzman bir hekimle görüşmesi temel gerekliliktir. Kadınlardaki cinsel isteksizliği giderme noktasında bazen durumu düzeltmeye yardımcı birtakım mental ilaçlar da kullanılmaktadır.

Danışılan doktor süreci takip ederek kişiyi uygun şekilde yönlendirmektedir. Ondaki olumlu ve pozitif gelişmeleri gözlemlemektedir. Bu süreç çerçevesinde kadınlar kendilerini daha iyi hissedebilmektedirler.

Ek diğer rahatsızlıklar mevcutsa onları da ortadan kaldırmak önem teşkil etmektedir. Diyabet, kalp ve tansiyon problemleri, kilo gibi sorunlara yönelik doğru adımlar atılmalıdır. Bunlarla ancak konusunda bilgili ve deneyimli uzmanlar ilgilenmektedir. Her anlamda kişi nezdinde sıkı bir takipten sonra olumlu gidişat süreci içerisine girilmektedir.

 

False