GeriEtkinlik Rehberi Hıdırellez Nedir, Ne Zaman Kutlanır? İşte, 2022 Hıdırellez Bayramı Tarihi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hıdırellez Nedir, Ne Zaman Kutlanır? İşte, 2022 Hıdırellez Bayramı Tarihi

Hıdırellez Nedir, Ne Zaman Kutlanır? İşte, 2022 Hıdırellez Bayramı Tarihi

"Bahar aylarının habercisi olarak her yıl kutlanan Hıdırellez bu yıl da coşkuyla bekleniyor. Türk dünyasında ve Balkanlar'da görülen eski gelenek olan Hıdırellez tarihi, Nisan ayının gelmesiyle araştırılmaya başlandı. Peki, Hıdırellez nedir, ne zaman kutlanır? 2022 Hıdırellez tarihi ve hikayesi hakkında bilgiler..."

Anadolu, İran, Yunanistan ve Doğu Akdeniz ülkelerinin kültürünün bir simgesi olan Hıdırellez, her yıl olduğun gibi 2022'de de büyük bir coşkuyla kutlanacak. Eski çağlardan beri bahar- yaz mevsim bayramı olarak kutlanan, Hızır ve İlyas'ın her sene bir kez kavuştuğu gün olduğuna inanılan Hıdırellez'in tarihi araştırılıyor. Peki, Hıdırellez ne zaman? İşte 2022 Hıdırellez Bayramı tarihi...

Hıdırellez Nedir, Ne Zaman Kutlanır İşte, 2022 Hıdırellez Bayramı Tarihi

HIDIRELLEZ NEDİR?

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.

Hıdırellez Nedir, Ne Zaman Kutlanır İşte, 2022 Hıdırellez Bayramı Tarihi

HIDIRELLEZ NE ZAMAN KUTLANIR?

Hıdrellez bahar bayramı niteliğinde kutlanan mevsimlik bayramlardandır. Hıdrellez Hızır ile İlyas adlarının birleştirilmesinden meydana gelip, yazın başlangıcı sayılan 6 Mayıs (Rumi 23 Nisan) gününe verilen addır.

Her yıl 5-6 Mayıs’ta kutlanan Hıdırellez, 2017 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınmıştı. Baharın gelişi, doğanın canlanması ile hayatlarına bereket dolmasını uman insanlar, 5 Mayıs akşamından 6 Mayıs sabahına kadar süren Hıdırellez’i çeşitli etkinliklerle geçirirler.

 

False