EKSTRA
MENÜ

Yaş Kararları

Yaş Kararları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yaş Kararları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.460 Yaş Kararları haberi bulunmuştur.

Yaş Kararları Haberleri

Yüksek Askeri Şura kararları Resmi Gazetede

Yüksek Askeri Şura kararları Resmi Gazete'de

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

23.07.2020Gündem
Son dakika haberi: YAŞ kararları açıklandı İşte 2020 YAŞ kararları terfi listesinin tamamı

Son dakika haberi: YAŞ kararları açıklandı! İşte 2020 YAŞ kararları terfi listesinin tamamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura kararlarını onayladı. TSK'nın komuta kademesinde bir değişiklik olmazken, 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay, general ve amiralliğe yükseltildi. 35 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 294 albayın görev süreleri ise iki yıl uzatıldı. YAŞ kararlarına göre, 30 general/amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. 226 olan general/amiral sayısı 30 Ağustos itibarıyla 247 olacak. Öte yandan YAŞ kararları kapsamında, Orgeneral İsmail Metin Temel ile 2. Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı da kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.

23.07.2020Gündem
YAŞ erkene çekilebilir, komuta kademesi aynı kalabilir

YAŞ erkene çekilebilir, komuta kademesi aynı kalabilir

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde terfi, temdit ve emekliliğin görüşülüp Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra alınacak kararların kesinleşeceği yaz dönemi Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) çalışmaları başladı.

17.07.2020Haber
Emekli amirallerin ‘şerh’ tartışması

Emekli amirallerin ‘şerh’ tartışması

Balyoz davasında 3 yıl hapis yatan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “2012 YAŞ kararlarında iki oramiralin imzasıyla tasfiye edildik” dedi. Davaya tepki için istifa eden dönemin Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner, “Siz hiç vefa beklerken suçlandınız mı?” diye karşılık verdi.

7.07.2020Gündem
Fırat’ın doğusuna yeni komutan

Fırat’ın doğusuna yeni komutan

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Fırat’ın doğusuna yönelik olası harekâtında önemli görevler üstlenecek Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığı’na atanan isim bir hafta içinde değişti.

29.08.2019Gündem
General ve amiral atamaları yapıldı

General ve amiral atamaları yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığında 75, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 25 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında 27 komutana yönelik atamalar yapıldı.

22.08.2019Gündem
Googlea giren burç tarihlerini arıyor

Google'a giren burç tarihlerini arıyor

NASA tarafından yapılan yeni burç tarihleriyle ilgili açıklama Google Arama Trendleri’ne de damgasını vurdu.

5.08.2019Teknoloji
YAŞ kararlarının dikkati çeken isimleri

YAŞ kararlarının dikkati çeken isimleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura'da alınan kararlar kapsamında, 30 Ağustos 2019'dan geçerli olmak üzere 14 general ve amiral bir üst rütbeye, 40 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesinde değişiklik olmazken Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla mevcut komuta yapısının birlikteliğinin korunmasının ve yapılan nöbet değişiminin devam eden ve muhtemel operasyonlara olumlu yansımaya devam edeceği, TSK'nın harekat etkinliğini daha da artıracağı değerlendirildi. YAŞ kararlarının açıklanmasının ardından atama kararlarına ilişkin çalışmaların, kısa sürede tamamlanacağı öğrenildi.

2.08.2019Gündem
Son dakika: YAŞ kararları açıklandı Ege Ordu Komutanı ve 3. Ordu Komutanı emekli oldu

Son dakika: YAŞ kararları açıklandı! Ege Ordu Komutanı ve 3. Ordu Komutanı emekli oldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "30 Ağustos 2019 tarihinden geçerli olmak üzere 14 general ve amiral bir üst rütbeye, 40 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş, 12 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 313 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır." dedi. YAŞ kararları kapsamında, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ile 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş emekli oldu. Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Korgeneral Şeref Öngay, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz'ün görev süreleri bir yıl daha uzatıldı.

1.08.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, YAŞ kararlarını onayladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, YAŞ kararlarını onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını onayladı.

1.08.2019Gündem
4. yıldız heyecanı

4. yıldız heyecanı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) terfi, temdit ve emeklilik işlemlerinin görüşüleceği yaz dönemi Yüksek Askeri Şûra’sı (YAŞ) bu hafta yapılacak.

31.07.2019Gündem
Rütbe Akardan

Rütbe Akar'dan

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, önceki gün Genelkurmay Karargâhı’nda düzenlenen törende, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararları kapsamında oramiralliğe terfi eden Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ile orgeneralliğe terfi eden 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in rütbe işaretlerini taktı.

30.08.2018Gündem
Googleda Türkiye genelinde en çok yapılan aramalar

Google'da Türkiye genelinde en çok yapılan aramalar

Google, geçtiğimiz haftayı kapsayan Türkiye'de yapılan aramaları açıkladı. İşte Türk insanının Google'da en çok yaptıkları aramalar..

6.08.2018Teknoloji
Yeni sistemin ilk YAŞ’ı: İki komutan Or oldu

Yeni sistemin ilk YAŞ’ı: İki komutan 'Or' oldu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin dün yapılan ve yaklaşık 2.5 saat süren ilk Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı sonunda iki komutan terfi alarak “or”luğa yükseldi. 30 Ağustos’tan geçerli olmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal Oramiralliğe, 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel de Orgeneralliğe yükseldi.

2.08.2018Gündem
Yüksek Askeri Şura kararları belli oldu

Yüksek Askeri Şura kararları belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk YAŞ toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında tamamlandı. Yaklaşık 2,5 saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından YAŞ kararlarına ilişkin açıklama yapıldı. Erdoğan tarafından onaylanan Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında 9 general/amiral bir üst rütbeye, 41 albay ise general/amiralliğe yükseltildi.

2.08.2018Gündem
Son dakika: 7 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı

Son dakika: 7 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı

Resmi Gazete'de 7 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. Kararname ile Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanı'na bağlandı. Hazine ve Maliye Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı YAŞ üyesi oldu.

15.07.2018Gündem
Yüzbaşı Burak Akın neden teslim olduğunu itiraf etti Yakalanacağımı anlayınca...

Yüzbaşı Burak Akın neden teslim olduğunu itiraf etti! 'Yakalanacağımı anlayınca...'

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğunu söyleyerek Ankara Emniyet Müdürlüğüne teslim olan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in koruma subayı yüzbaşı Burak Akın, "yakalanacağını anlayınca teslim olmaya karar verdiğini" bildirdi. Akın, askeri lisede hazırlık okurken kendisine kod adı kullanmak gerektiğinin söylendiğini belirterek, FETÖ içinde "Cenk" kod adını kullandığını söyledi.

9.01.2018Gündem
İşte gelecek yıldaki  yeni siz için 50 maddelik İlham listesi

İşte gelecek yıldaki " yeni" siz için 50 maddelik" İlham" listesi

2017 kararlarınızın kaçını gerçekleştirdiniz? Bahse girerim bilmiyorsunuz. Hatta neye yazdığınızı, nereye koyduğunuzu bile unuttunuz. Çünkü istatistikler bunu aramızda sadece yüzde 8’imizin yapabildiğini söylüyor.

16.12.2017Hürriyet Pazar
Denizde muamma

Denizde muamma

Yüksek Askeri Şûra toplantısında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na sürpriz şekilde Koramiral Adnan Özbal atanırken, bu görevi bekleyen en kıdemli isim olan Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin ismi emekliye sevk edilenlerin listesinde yer almadı. Bu gelişme sonrasında gözler Kösele’nin ne yapacağına çevrildi.

3.08.2017Gündem
15 Temmuz kahramanı general oldu

15 Temmuz kahramanı general oldu

Darbe girişimi sırasında İstanbul Kartaltepe Kışlası’nın komutanı olan ve darbecilerle çatışmada yedi kurşunla yaralanan Piyade Albay Davut Ala terfi alarak tuğgeneral oldu.

3.08.2017Gündem
YAŞ kararlarının dikkat çekenleri

YAŞ kararlarının dikkat çekenleri

YAŞ kararlarıyla geçen yıl dönüş yapan Kurmay Pilot Albay Yaşar Kadıoğlu ile Kurmay Pilot Albay Fidan Yüksel tuğgeneralliğe terfi etti. Terfi alan isimler arasında Balyoz planı" davalarında hapis cezası verilen Kurmay Albay Ayhan Türker Koçpınar, Kurmay Albay Ayhan Gedik, Kurmay Albay Şafak Duruer ve Kurmay Albay Yavuz Kılıç da yer aldı. Kılıçdaroğlu'nu askeri törenle karşılayan Tuğgeneral Ahmet Biçer'in de görev süresi uzatıldı.

2.08.2017Gündem
İsim isim YAŞ listesi

İsim isim YAŞ listesi

YAŞ kararları açıklandı. işte İsim isim YAŞ'ta terfi edenler ve görev süreleri uzatılanlar.

2.08.2017Gündem
Son dakika... YAŞ kararları açıklandı

Son dakika... YAŞ kararları açıklandı

YÜKSEK Askeri Şura’nın (YAŞ) kararlarına göre; 61 albay, amiral ve generalliğe yükseltilirken, 6 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi. YAŞ kararlarınca ayrıca 168 albayın görev süresi 2 yıl uzatılırken, 8 generalin görev süresi 1 yıl uzatıldı. Kararlarla ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yaptı. Basına yansıyan YAŞ açıklamasında 168 albayın görev süresinin 2 yıl uzatıldığı belirtilirken İbrahim Kalın bu sayınını 159 olduğunu söyledi.

2.08.2017Gündem
YAŞ kararları açıklandı, 3 kuvvet komutanı değişti İşte, YAŞ sonrası isim listesi

YAŞ kararları açıklandı, 3 kuvvet komutanı değişti! İşte, YAŞ sonrası isim listesi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, 15.00'da başlamasının ardından 4 saat sürdü. YAŞ kararları ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları değişti. 2017 YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kamuoyu ile paylaştı. İşte, YAŞ kararları sonrası isim listesi ve değişen kuvvet komutanları hakkında bazı bilgiler

2.08.2017Gündem
İddianamede Akın Öztürk-Zekeriya Kuzu detayı

İddianamede Akın Öztürk-Zekeriya Kuzu detayı

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Akın Öztürk ile ‘Menfez paşası’ olarak tanınan eski astsubay Zekeriya Kuzu’nun yakınlığını anlatan bir ifadeye de yer verildi

5.03.2017Gündem
Işık Koşaner neden istifa ettiğini açıkladı

Işık Koşaner neden istifa ettiğini açıkladı

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, "Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Kafes, Askeri Casusluk, Amirallere Suikast gibi daha birçok benzeri neye dayandığı daha sonra ortaya çıkan davaların bir planın parçası olduğu ayan beyan tarafımızdan hissedilmekte ve anlaşılmaktaydı." dedi. Koşaner neden istifa ettiğini de şöyle açıkladı: Büyük bir general, subay, astsubay kütlesi hapisteydi, mahkeme görevini yapmıyordu. Savcıların, hakimlerin tutuklamaları hukuka aykırı idi. Biz asker olarak emir verdiğimiz zaman personelimiz ölüyor ölüme gidiyor ben de onların hakkını korumak zorundaydım, ben de bunu yaptım. Ben, bu tutuklu personelin 2011 YAŞ toplantısında emekli edilmelerinin isteneceğini biliyordum. Nereden biliyordum? Basın, özellikle malum basın bunu açık açık yazıyordu. Yani bunları YAŞ'ta bana 'Emekli et' diyeceklerdir.

26.10.2016Gündem
Hükümete salvolar: Gerçek iktidar FETÖydü

Hükümete salvolar: Gerçek iktidar FETÖ'ydü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Partililerin CHP’yi FETÖ’yü desteklemekle suçlamasını ‘mizah unsuru’ olarak niteledi ve AK Parti döneminde gerçek iktidarın FETÖ olduğunu ileri sürdü. Eski Genelkurmay başkanlarından emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün “2004’te bilgi verdik, bir şey yapılmadı” açıklamalarını ve Başbakan Binali Yıldırım’ın “Kime bilgi vermişler” yanıtını değerlendiren Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

24.10.2016Gündem
Yurtta Sulh Konseyinin ne zaman kurulduğu belli oldu

'Yurtta Sulh Konseyi'nin ne zaman kurulduğu belli oldu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, "Yurtta Sulh Konseyi"nin ramazan ayında örgütün üst düzey yöneticilerince kurulduğu belirtildi.

24.10.2016Gündem
Sivil YAŞ

'Sivil' YAŞ

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından kanun hükmünde kararnameyle yapısı değiştirilen yeni Yüksek Askeri Şûra’nın (YAŞ) ilk fotoğrafı dikkat çekti. Bu fotoğrafı diğer YAŞ fotoğraflarından ayıran ise Türkiye tarihinde ilk kez sivil üye sayısının asker üye sayısından fazla oluşuydu. Sivil ağırlıklı yeni YAŞ’ın aldığı kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Buna göre durumu ele alınan 1020 albaydan 586’sı emekliye sevk edildi.

23.08.2016Gündem
YAŞ kararları açıklandı

YAŞ kararları açıklandı

Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. 434 albayın görev süresi 2 yıluzatıldı, 586 albay ise emekli edildi. Yüksek Askeri Şura, sivil sayısıasker sayısından fazla yeni yapısıyla ilk toplantısını gerçekleştirdi.

23.08.2016Haber
Son dakika haberi... YAŞ kararları onaylandı

Son dakika haberi... YAŞ kararları onaylandı

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını açıkladı. YAŞ kararlarına göre, 434 albayın hizmet süresi 30 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere 2 yıl uzatılırken, 586 albay emekliye sevk edildi. Subaylar için öngörülen toplam hizmet süresi 28 yıla indirildi.

23.08.2016Gündem
Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirinin yerine atanan generale FETÖ gözaltısı

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri'nin yerine atanan generale FETÖ gözaltısı

15 TEMMUZ darbe girişimi sonrası tutuklanan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse'nin yerine atanan Tuğgeneral Dinçer Ural, FETÖ örgütü üyesi olduğu gerekçesi ile dün Ankara'da gözaltına alındı. Tuğgeneral Ural'ın Genelkurmay Karargahı'ndaki odasından alındığı öğrenildi. Ural sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

20.08.2016Gündem

Yazar Sonuçları

FETÖ’cü general kazasından çıkartılacak sonuçlar

Geçen Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında tuğgeneralliğe terfi ettirilen Serdar Atasoy isimli bir askerin sonradan gözaltına alınması ve ardından FETÖ mensubu olduğunu itiraf etmesinin kamuoyunda tetiklediği tartışmalar genellikle iki eksende yürüdü.

25.02.2021

Resmi Gazete’de FETÖ’cü generalle ilgili dikkat çekici ayrıntı

FETÖ’cü olduğunu itiraf eden eski tuğgeneral Serdar Atasoy’un dosyasını karıştırırken her seferinde karşıma yeni ayrıntılar çıkıyor. Dikkatime takılan ayrıntılardan biriyle Resmi Gazete’de karşılaştım.

13.02.2021

Yeni komutanların ilk sınavı Suriye

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni komutanları son Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında belli oldu. Kara, Deniz ve Hava’da kuvvet komutanları değişti. YAŞ’ın bünyesinde olmasa da YAŞ’ın doğal bir sonucu olarak Jandarma Genel Komutanı da değişiyor.

6.08.2017

Dilerim bu kez yanılmamış olsunlar

YÜKSEK Askeri Şûra (YAŞ) toplandı, iki yıllık görev sürelerini dolduran kuvvet komutanları emekli oldular, yerlerine yenileri atandı.

3.08.2017