EKSTRA
MENÜ

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Varis Tedavisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 360 Varis Tedavisi haberi bulunmuştur.

Varis Tedavisi Haberleri

Bacak Ağrılarınızın Sebebi Varis Problemi Olabilir

Bacak Ağrılarınızın Sebebi Varis Problemi Olabilir

Geçmeyen bacak ağrılarınızın sebebi varis sorunu olabilir. Özellikle kadınlarda bacaklarda ağrı şikayetleri ile kendini belli eden varis hatalığını Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler sizler için anlatıyor.

17.02.2021İyi Yaşam
Varis her yaşta görülebilir… Peki, daha çok kimler risk altında

Varis her yaşta görülebilir… Peki, daha çok kimler risk altında?

Her yaşta ve cinsiyette görülebildiği gibi yüksek oranda kadınların yaşadığı varis ile ilgili açıklamalarda bulunan Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Sıdıka Altop, sigara tüketiminin varise davetiye çıkardığına dikkat çekerek, “Gebelik, kilo alımı, hareketsizlik ve sigara tüketimi varis oluşumunu artırıyor” dedi.

21.01.2021Sağlık
Günümüzde pek çok kişide görülüyor… İşte varise neden olan 10 faktör

Günümüzde pek çok kişide görülüyor… İşte varise neden olan 10 faktör

Toplumda, yetişkin nüfusun büyük bir kısmını etkileyen varis, özellikle hareketsiz ve sürekli oturarak ya da ayakta çalışanlarla, kadınlarda daha çok görülüyor. Günde 4 saatten fazla ayakta kalanlarda varis oluşma riski neredeyse 3 kat artıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehdi Zengin, varis ve tedavisi hakkında bilgi verdi, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

8.01.2021Sağlık
Koronada Kaçarken Varise Yakalanmayın

Koronada Kaçarken Varise Yakalanmayın!

Son dönemde hızla artan vaka sayıları sokağa çıkma yasaklarını geri getirdi, eve kapanmalar yeniden başladı. Op. Dr. Mustafa Bolat, evdeki varis riskine karşı uyardı: “Bilinenin aksine yalnızca uzun süre ayakta durmak değil hareketsiz kalmak da varis oluşumuna neden oluyor!"

8.12.2020İyi Yaşam
Lazer ile varis tedavisi nasıl yapılır

Lazer ile varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, esas olarak toplardamar kapakçığındaki yetmezlik sebebiyle oluşan varis ve tedavi yöntemleriyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

12.11.2020Sağlık
Varis tedavisi ne zaman yapılmalı

Varis tedavisi ne zaman yapılmalı?

Toplumda genellikle çok önemsenmeyen ve basit bir sorunmuş gibi görünen varisler, yaşam konforunun yanı sıra hayati tehlikeye de yol açan bir damar rahatsızlığı olarak ön plana çıkıyor.

12.10.2020Sağlık
Hareketsizlik Hastalığı: Varisten Korunmanın Yolları

Hareketsizlik Hastalığı: Varisten Korunmanın Yolları

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle uzun süre hareketsiz kaldık. Bu durum özellikle “hareketsizlik hastalığı” olarak da tanımlanan varis şikayetlerinin artmasına neden oldu. Toplardamar içerisindeki kan basıncına bağlı olarak, ayak bileği iç tarafında renk değişimi ile başlayan varisin tedavi edilmediğinde varis yarası veya varis ülserine dönüşebileceğini belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, varis ve varisten korunma yolları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

11.09.2020İyi Yaşam
Varis hastaları yaz aylarında nelere dikkat etmeli

Varis hastaları yaz aylarında nelere dikkat etmeli?

Vücudun en uzun ve özgürlüğün temelini oluşturan bacak sağlığının çok önemli olduğunu ifade eden Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Dr. Arzu Ercan, varisli hastaların özellikle yaz aylarında neler yapması ve yapmaması gerektiğini açıkladı.

21.07.2020Sağlık
Yaz aylarında varis kabusunuz olmasın Tedavisi için 5 etkili yöntem

Yaz aylarında varis kabusunuz olmasın! Tedavisi için 5 etkili yöntem

Varis problemleri olanlar için yaz ayları farklı sorunları da beraberinde getirir. Sadece görsellik bile varis hastalarını başlı başına sıkıntıya sokar. Kış aylarında kıyafetler ve çoraplar sayesinde görsel açıdan daha kamufle edilebilir olan varisler yaz aylarında tamamen açıktadır.

29.06.2020Sağlık
Varis İçin Hangi Doktora Gidilir Varise Hangi Bölüm Bakar

Varis İçin Hangi Doktora Gidilir? Varise Hangi Bölüm Bakar

Varis daha çok ayakta kalmaktan meydana gelen rahatsızlıklardan biridir. Aynı zamanda fazla hareketsiz kalmak kan akışını düzensiz hale getirdiği için varis ortaya çıkabilmektedir. Yaygın olarak görülen bu rahatsızlık için pek çok kişi hangi doktora gideceği konusunda kararsız kalıyor. Peki, varis için hangi doktora gidilir? Varise hangi bölüm bakar? İşte bu konu hakkında bilinmesi gerekenler.

28.03.2020Sağlık
Varis nasıl geçer Varise ne iyi gelir

Varis nasıl geçer? Varise ne iyi gelir

Varis, genelde kadınlarda rastlanılan ve oldukça yaygın olarak görülen bir sağlık problemidir. Genetik yatkınlığı bulunanlarda varis görülme riski de çok yüksektir ve tedavi edilmediği sürece ilerleme göstermektedir. Peki, sık sık karşılaşılan varis nasıl geçer? Varise ne iyi gelir?

25.03.2020Sağlık
Varis Tedavisi Nasıl Olmalı

Varis Tedavisi Nasıl Olmalı?

Varis, pek çok kadının yaşadığı bir problem olarak karşımıza çıkıyor. 'Genişlemiş damarlar' olarak da adlandırılan varis tedavisi mümkün mü? Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler anlattı.

19.02.2020Kişisel Bakım
Gebelikte varis nedenleri, belirtileri, tedavisi

Gebelikte varis nedenleri, belirtileri, tedavisi

Gebelikte varis neden olur, nasıl geçer? Gebelikte varisin tedavisi nasıl yapılır? Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu problem hakkında merak edilenler…

Bacaklarda varis neden olur, nasıl tedavi edilir

Bacaklarda varis neden olur, nasıl tedavi edilir?

Varis, günümüzde birçok kişinin ortak sorunudur. Çeşitli belirtilerle görülebilen bu hastalık, yeni yöntemlerle tedavi edilebilir. Radyoloji Uzmanı Dr. Özgür Çakır, varis tedavisiyle ilgili bilgi verdi.

19.11.2019Sağlık
Varis tedavisi nasıl olur Ameliyatsız varis tedavisi mümkün mü

Varis tedavisi nasıl olur? Ameliyatsız varis tedavisi mümkün mü?

Çok sayıda klinik çalışma, bacaklarda varis görülme olasılığının, kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla olduğunun altını çizerken, sıklığın yaşla birlikte arttığını da ortaya koymaktadır. Kadın-erkek fark etmeksizin bireyler incelendiklerinde, varis görülme oranının 40 yaşındakilerde %22, 50 yaşındakilerde %35, 60 yaşındakilerde %41 olduğu gösterilmiştir.

13.11.2019Sağlık
Ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır

Ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis hastalığı, ilerledikçe daha büyük bir sorun haline gelen rahatsızlıklardan biridir. Toplardamar genişlemesi olarak da bilinen varis, estetik görünümün bozulmasının yanı sıra bacaklarda ağrı, şişme ya da kramp gibi şikâyetlere neden olabilir. Varis hakkında bilinmesi gerekenleri Y. Doç. Dr. Mustafa Saygın aktardı.

21.10.2019Sağlık
Varis hakkında ne kadar doğru bilgiye sahipsiniz

Varis hakkında ne kadar doğru bilgiye sahipsiniz?

Varis hastalığı toplumda, özellikle kadınlarda sık görülen bir toplardamar hastalığıdır. Bu hastalık hakkında da diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi kulaktan dolma bilgiler çok fazla. O yüzden şüpheli bir durumda muhakkak konunun uzmanlarına danışmak gerekiyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, varis hakkında doğru bilinen yanlışları anlatıyor.

9.10.2019Sağlık
Varisi olanlar sıcak suyla banyo yapmamalı

Varisi olanlar sıcak suyla banyo yapmamalı

Bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkan varis tanısında renkli doppler ultrasanografi artık olmazsa olmazlardan... Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Aslım varisi olanlara önerilerde bulundu.

4.10.2019Sağlık
Varisler Bahar Aylarında Çoğalıyor mu

Varisler Bahar Aylarında Çoğalıyor mu?

Yaz ayları, varis hastalığının şikâyetlerinin arttığı bir dönemdir. Sağlıklı bireylerde dahi havaların ısınması, nem miktarının artması ve buna ek olarak özellikle yeterli miktarda sıvı alınmaması nedeniyle vücutta meydana gelen sıvı kaybı, sıcak aylarda toplardamarlarla alakalı sorunların oluşumuna veya şikâyetlerin belirmesine neden oluyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, konuyla ilgili bilgiler verdi.

Varis Tedavisi Nasıl Olmalı

Varis Tedavisi Nasıl Olmalı?

Varis hastalığı, kadınların korkulu rüyalarından biri. Kalp ve Damar Cerrahı Op.Dr.Aybanu Gökçen, doğru varis tedavisinin nasıl olması gerektiğini anlattı.

21.03.2019Kişisel Bakım
Varis Tedavisine Yardımcı 7 Yöntem

Varis Tedavisine Yardımcı 7 Yöntem

Varis hastalığı, kronik süreçli bir hastalıktır. Varis hastalığının tedavisinde klasik cerrahi yöntemlerin haricinde tedaviyi destekleyici bir takım farklı yöntemler de bulunuyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, o yöntemleri anlattı.

Selülitin Sebebi Varis Olabilir

Selülitin Sebebi Varis Olabilir

Selülit sıkıntısı çeken birçok kadının asıl problemi, varis hastalığı olabilir. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Okan Dost, konuyla ilgili bilgiler verdi.

22.02.2019Kişisel Bakım
Selülitin sebebi varis olabilir

Selülitin sebebi varis olabilir

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Okan Dost, selülit sıkıntısı çeken birçok kadının asıl probleminin, varis hastalığı olabileceğini söyledi.

22.02.2019Sağlık
Topuklu Ayakkabı Varis Oluşumunu Tetikler mi

Topuklu Ayakkabı Varis Oluşumunu Tetikler mi?

Kadınların korkulu rüyası olan varis oluşumunu engellemek mümkün mü? Topuklu ayakkabı varis oluşumunu tetikler mi? Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak açıkladı.

Varis Neden Olur Varisin Tedavisi Nedir

Varis Neden Olur? Varisin Tedavisi Nedir?

Gün içinde ayakta fazla kalan kişilerin hastalığı olarak bilinen ve kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen varis, en sık görülen damar hastalıklarının başında geliyor. Şiddetli ağrı, kaşıntı ve gece kramplarının yanı sıra estetik görünüm açısından da problemlere yol açan varisler, ameliyat gerekli değilse radyofrekans, lazer, buhar tedavisi ve doku yapıştırıcı gibi kateter bazlı yöntemlerle kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Op. Dr. Okan Coşkun, varis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Varisi Önlemek İçin Neler Yapılmalı

Varisi Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Eskiden öğretmen veya doktor hastalığı olarak bilinen varis, günümüzde ofiste saatlerce hareketsiz oturarak çalışan kişilerin de kâbusu oldu. Sadece uzun süre ayakta kalmak değil, sürekli oturmak da varis sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, tüm günü sabit bir şekilde ayakta veya oturarak geçirenleri uyarıyor: “Asıl yorgun olduğunuzda egzersiz yapın. Ayaklarınızı günde 3 kez, 5’er dakika 70 derece yukarı kaldırın.”

Türk cihazıyla 3 dakikada varis tedavisi

Türk cihazıyla 3 dakikada varis tedavisi

NEW York’ta 45’incisi düzenlenen vaskuler tedavi alanında dünyanın en önemli organizasyonu olan Amerikan Veith Sempozyumu’nda Türk tıp cihazları ilk defa yer aldı.

17.11.2018Dünya
Uzun yolculuklarda varis çorabı giyin

Uzun yolculuklarda varis çorabı giyin

Varisiniz varsa, yaz aylarında daha da dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü güneş, sıcak hava ve su varisinize iyi gelmiyor. Şikâyetleri artırıyor.

22.07.2018Seyahat
Varis tedavisi yaz aylarında da yapılabilir

Varis tedavisi yaz aylarında da yapılabilir!

Varis sadece dış görünümü etkileyen, estetik bir sorun değildir, bir sağlık sorunudur ve tüm sağlık sorunları gibi bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerekir. Varis tedavileri hakkında bilgisine başvurduğumuz Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, varisin cilt üstünden tedavi edilebilen bir hastalık olmadığına dikkat çekerek hastaları yanlış yönlendirmelere karşı bilinçli olmaları konusunda uyardı.

21.06.2018Sağlık
Varis hakkında merak edilen her şey

Varis hakkında merak edilen her şey!

Türk toplumunda özellikle 50 yaş üstü kadınlara oldukça sık görülen toplardamar yetmezliği hastalığına ‘varis’ denir. Peki, varisin belirtileri ve tedavisi nasıldır? Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Alper Uçak, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

5.06.2018Sağlık
Sıcak havalarda varislere iyi gelecek 8 ipucu

Sıcak havalarda varislere iyi gelecek 8 ipucu

Bacaklarında inceden kalına farklı çaplarda varisleri olan kişiler için sıcak yaz mevsimi, yeni problemleri de beraberinde getirir. Varis sorunu yaşayan kişilerin sıcak havalarda şikayetlerinin artabileceğini söyleyen Prof Dr Semih Barlas, yeni teknoloji tedavi yöntemleri ile çok kısa sürede, anestezi almadan ve bacakta hasar yaratmadan bu sorunu giderebildiklerini dile getirdi.

21.05.2018Sağlık
Varis tedavisinde gelinen son nokta: Venablock

Varis tedavisinde gelinen son nokta: Venablock

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, varis tedavisinde uygulanan Venablock yöntemi hakkında merak edilenleri anlattı.

9.11.2017Sağlık
Varis kabızlıktan dolayı oluşur mu

Varis kabızlıktan dolayı oluşur mu?

Varis ve kabızlık ilişkisi hakkında açıklamalarda bulunan Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, varis ve hemoroid tanısı hakkında bilgiler verdi.

24.08.2017Sağlık
Gebelikte varis neden oluşur

Gebelikte varis neden oluşur?

Gebelikte salgılanan hormonların, damarların genişlemesine sebep olduğunu söyleyen Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, gebelikte varis oluşumu hakkında sıkça sorulan soruları sizler için cevapladı.

6.07.2017Sağlık
Güzel bacaklara sahip olmak hakkınız

Güzel bacaklara sahip olmak hakkınız!

Varis tedavisi hakkında açıklamalarda bulunan Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, varis probleminden birkaç seanslık tedavilerle kurtulmanın mümkün olduğuna dikkat çekti.

5.05.2017Sağlık
Ayak bileğinde renk değişikliği neden oluşur

Ayak bileğinde renk değişikliği neden oluşur?

Ayak bileğinde görülen renk değişikliğinin işaret edebileceği sorunlar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, bu durumda uzman radyologlara başvurulması gerektiğine dikkat çekti.

19.04.2017Sağlık
Varis kader değildir

Varis kader değildir!

Varisin genetik bir hastalık olmasına karşın tedavi edilebildiğine dikkat çeken Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, varis tedavisi hakkında merak edilenleri anlattı

8.03.2017Sağlık

Yazar Sonuçları

Hamilelikte varisler korkulu rüyanız olmasın

Hamilelik döneminde birçok anne adayının ortak sorunudur varis. Bazen fazla kilo alımından dolayı, bazen de kendiliğinden çıkan varisler, hamileliğin ilerleyen aylarında daha da belirgin bir hale geliyor. Hamilelikte varisin nedenlerinin başında bebeğin anne karnında yaptığı basınçdan dolayı, kanın yeterli derecede boşalamıyor olması ve bacaklarda birikmesidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Selen Sakar Ecemiş, hamilelikte yaşanan varis problemleri, nedenlerini ve tedavi seçeneklerini anlattı.

28.01.2020

Varis tedavisinde kullanılan en yaygın yöntem: Skleroterapi

Varis tedavisinde kullanılan en yaygın yöntem, skleroterapidir. Bu işlemde tüm varisli damarlara, esası tuzlu su olan bir karışım enjekte edilir. Bu ilaç, damar cidarlarının birbirlerine yapışmasını sağlar ve böylece damar işlevini yitirir. Birkaç hafta sonra nedbe dokuya dönüşerek kaybolur.

6.01.2020

Varis nedir, ortaya çıkışı engellenebilir mi?

Varis çeşitli nedenlerden dolayı, kan dolaşımının duraksaması ve bu durumun damarları deforme etmesiyle oluşur. Kılcal damar genişlemeleri ya da varisler, kan dolaşımındaki aksamadan kaynaklanırlar. Bunlar, tıptaki adıyla “ven”ler, kanı kalbe taşıyan kan damarlarıdır. Kalbe gittiğine göre, kanın akış yönü yukarı doğru olmalıdır.

30.12.2019

Uzun yolculuklarda varis çorabı giyin

Varisiniz varsa, yaz aylarında daha da dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü güneş, sıcak hava ve su varisinize iyi gelmiyor. Şikâyetleri artırıyor.

22.07.2018