EKSTRA
MENÜ

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Varis Belirtileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 109 Varis Belirtileri haberi bulunmuştur.

Varis Belirtileri Haberleri

Bacak Ağrılarınızın Sebebi Varis Problemi Olabilir

Bacak Ağrılarınızın Sebebi Varis Problemi Olabilir

Geçmeyen bacak ağrılarınızın sebebi varis sorunu olabilir. Özellikle kadınlarda bacaklarda ağrı şikayetleri ile kendini belli eden varis hatalığını Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler sizler için anlatıyor.

17.02.2021İyi Yaşam
Varis her yaşta görülebilir… Peki, daha çok kimler risk altında

Varis her yaşta görülebilir… Peki, daha çok kimler risk altında?

Her yaşta ve cinsiyette görülebildiği gibi yüksek oranda kadınların yaşadığı varis ile ilgili açıklamalarda bulunan Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Sıdıka Altop, sigara tüketiminin varise davetiye çıkardığına dikkat çekerek, “Gebelik, kilo alımı, hareketsizlik ve sigara tüketimi varis oluşumunu artırıyor” dedi.

21.01.2021Sağlık
Günümüzde pek çok kişide görülüyor… İşte varise neden olan 10 faktör

Günümüzde pek çok kişide görülüyor… İşte varise neden olan 10 faktör

Toplumda, yetişkin nüfusun büyük bir kısmını etkileyen varis, özellikle hareketsiz ve sürekli oturarak ya da ayakta çalışanlarla, kadınlarda daha çok görülüyor. Günde 4 saatten fazla ayakta kalanlarda varis oluşma riski neredeyse 3 kat artıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehdi Zengin, varis ve tedavisi hakkında bilgi verdi, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

8.01.2021Sağlık
Koronada Kaçarken Varise Yakalanmayın

Koronada Kaçarken Varise Yakalanmayın!

Son dönemde hızla artan vaka sayıları sokağa çıkma yasaklarını geri getirdi, eve kapanmalar yeniden başladı. Op. Dr. Mustafa Bolat, evdeki varis riskine karşı uyardı: “Bilinenin aksine yalnızca uzun süre ayakta durmak değil hareketsiz kalmak da varis oluşumuna neden oluyor!"

8.12.2020İyi Yaşam
Lazer ile varis tedavisi nasıl yapılır

Lazer ile varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, esas olarak toplardamar kapakçığındaki yetmezlik sebebiyle oluşan varis ve tedavi yöntemleriyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

12.11.2020Sağlık
Hareketsizlik Hastalığı: Varisten Korunmanın Yolları

Hareketsizlik Hastalığı: Varisten Korunmanın Yolları

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle uzun süre hareketsiz kaldık. Bu durum özellikle “hareketsizlik hastalığı” olarak da tanımlanan varis şikayetlerinin artmasına neden oldu. Toplardamar içerisindeki kan basıncına bağlı olarak, ayak bileği iç tarafında renk değişimi ile başlayan varisin tedavi edilmediğinde varis yarası veya varis ülserine dönüşebileceğini belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, varis ve varisten korunma yolları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

11.09.2020İyi Yaşam
Ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır

Ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis hastalığı, ilerledikçe daha büyük bir sorun haline gelen rahatsızlıklardan biridir. Toplardamar genişlemesi olarak da bilinen varis, estetik görünümün bozulmasının yanı sıra bacaklarda ağrı, şişme ya da kramp gibi şikâyetlere neden olabilir. Varis hakkında bilinmesi gerekenleri Y. Doç. Dr. Mustafa Saygın aktardı.

21.10.2019Sağlık
Varis neden olur Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Varis neden olur? Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkan varis, özellikle kadınların sorunu. Erken dönemde tedavi edilmediğinde ciddi sorunlarına neden olan varis ile ilgili bilinmesi gerekenleri Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Aslım anlattı.

26.03.2019Sağlık
Günlük yaşamı olumsuz etkiliyor Varis nedir, neden olur

Günlük yaşamı olumsuz etkiliyor! Varis nedir, neden olur?

Estetik kaygılar ve ağrılar, en çok kadınlarda görülen ortak bir problem; varis… Özellikle gece ağrıları ve bir anda ortaya çıkan kramplarla günlük yaşamı olumsuz etkileyen varis problemini Kalp Ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Ali Rıza Cenal anlatıyor.

1.01.2019Sağlık
Uzun yolculuklarda varis çorabı giyin

Uzun yolculuklarda varis çorabı giyin

Varisiniz varsa, yaz aylarında daha da dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü güneş, sıcak hava ve su varisinize iyi gelmiyor. Şikâyetleri artırıyor.

22.07.2018Seyahat
Varis hakkında merak edilen her şey

Varis hakkında merak edilen her şey!

Türk toplumunda özellikle 50 yaş üstü kadınlara oldukça sık görülen toplardamar yetmezliği hastalığına ‘varis’ denir. Peki, varisin belirtileri ve tedavisi nasıldır? Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Alper Uçak, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

5.06.2018Sağlık
Sıcak havalarda varislere iyi gelecek 8 ipucu

Sıcak havalarda varislere iyi gelecek 8 ipucu

Bacaklarında inceden kalına farklı çaplarda varisleri olan kişiler için sıcak yaz mevsimi, yeni problemleri de beraberinde getirir. Varis sorunu yaşayan kişilerin sıcak havalarda şikayetlerinin artabileceğini söyleyen Prof Dr Semih Barlas, yeni teknoloji tedavi yöntemleri ile çok kısa sürede, anestezi almadan ve bacakta hasar yaratmadan bu sorunu giderebildiklerini dile getirdi.

21.05.2018Sağlık
Varis tedavisinde gelinen son nokta: Venablock

Varis tedavisinde gelinen son nokta: Venablock

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, varis tedavisinde uygulanan Venablock yöntemi hakkında merak edilenleri anlattı.

9.11.2017Sağlık
Varis neden oluşur

Varis neden oluşur?

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülür.

24.07.2016Sağlık
Varis tedavinizi ertelemeyin

Varis tedavinizi ertelemeyin

Uzmanlara göre son yıllarda varis şikayetiyle başvuran hastalar arttı. Daha çok kadınlarda görülen ve estetik olarak da rahatsız eden varis için tedavi seçenekleri de arttı. Genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy, ”Mevsimi kaçırma endişesiyle tedaviyi ertelemek istenmeyen sonuçlar doğurabilir.” dedi

11.04.2016Sağlık
Varisin belirtileri ve türleri nelerdir

Varisin belirtileri ve türleri nelerdir?

Varis, toplar damarlarda bulunan kapak sistemlerinin çalışmaması ya da bozulması sonucu ortaya çıkar. Rahatsızlık; hamilelik, genetik ya da mesleki nedenlerden kaynaklanabilir.

17.02.2016Sağlık
Varis hastalığının nedenleri

Varis hastalığının nedenleri

Doç. Dr. Sadettin KARACAGİL Varis hastalığının nedenlerini anlatıyor.

24.06.2014Diğer Videolar
Varis nedir, nasıl oluşur, nasıl giderilir

Varis nedir, nasıl oluşur, nasıl giderilir?

Varisten kurtulmanın kolay yolu!

10.06.2010Advertorial
Kadınları üzen sorun: Varis

Kadınları üzen sorun: Varis

Normalde atar damarlar tarafından hücrelere kadar taşınan oksijenli kan, kullanıldıktan sonra ven adı verilen toplar damarlar tarafından kalbe taşınır. Her organın kendine ait, kirli kanı taşıyan bir toplar damarı bulunur. Hepsinde olmasa da genelde bu damarlarda kanı kalbe doğru yönlendiren ve geri kaçmasını engelleyen kapakları var.

16.06.2004Kelebek
Varisle tanışmadan önleminizi alın

Varisle tanışmadan önleminizi alın

Birçok insanın ortak sorunu varis sadece görüntü bozukluğu oluşturduğundan değil, ciddi hastalıklara yol açabileceğinden önemsenmesi gereken bir hastalık. Üstelik sanıldığı gibi sadece erişkinlerde değil çocukluk çağında da görülebilmekte. Elbette yapısal etkenler varis oluşumunda önemli rol oynamakta. Ancak bazı önlemlerle varis oluşumunu engellemek elimizde.

18.08.2003Kelebek
MÜLK SURESİ ARAPÇA OKU - Tebareke Suresi Türkçe Okunuşu (Diyanet Meali), Anlamı ve Fazileti

MÜLK SURESİ ARAPÇA OKU - Tebareke Suresi Türkçe Okunuşu (Diyanet Meali), Anlamı ve Fazileti

Mülk suresi Medine zamanında inmiştir. Tebareke suresi olarak da adlandırılan sure 30 ayetten oluşmaktadır. Adını birinci ayette geçmekte olan "El-mülk" kelimesinden alır. Sure içerisinde başlıca yer alan konular arasında; Allah'ın azameti, Allah'ın birliğinin ve kudretinin delilleri, öldürtükten sonra dirilmeyi ve inkar edenlerin nasıl bir akıbete sahip olacağı yer alır. Okunması oldukça faziletli olan bu sure için hazırladığımız Mülk suresi oku ve dinle içeriğimizde Tebareke suresi Türkçe ve Arapça okunuşu, anlamı, faziletleri, tefsiri ve Diyanet meali yer almaktadır. Sureyi ezberlemek isteyen kişiler Türkçe okunuşundan faydalanabilirler.

13.04.2021Namaz Sureleri
Siroz nedir, neden olur  Siroz hastalığının belirtileri ve tedavisi

Siroz nedir, neden olur? Siroz hastalığının belirtileri ve tedavisi

Siroz hastalığı, zehirli ve toksik atıkların karaciğerden temizlenememesi ya da zor temizlenmesi nedenli ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Siroz nedir ve neden olur sorusu pek çok kişi tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, siroz nedir, neden olur? İşte, Siroz hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler

5.04.2021Sağlık
Egzama bulaşıcı mı İşte,egzamaya iyi gelen tedavi yöntemleri

Egzama bulaşıcı mı? İşte,egzamaya iyi gelen tedavi yöntemleri

Egzama, ellerde, kollarda ve yüz gibi cildin hemen her yerinde görülebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi egzamada da farklı varyasyonlar bulunabilmektedir. Atopik dermatit, Alerjik kontakt dermatit, İrritan kontakt dermatit bunlardan bazılarıdır. Peki, bulaşıcı bir hastalık olmayan egzamaya iyi gelen tedavi yöntemleri nelerdir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

30.03.2021Sağlık
Hamilelik Belirtileri Nelerdir Bu Belirtilere Dikkat

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Bu Belirtilere Dikkat!

Çoğu kadın hamile olduğunu hemen anlayabiliyor. Çünkü belirli istisnalar dışında hamilelik belirtileri birçok kadında aynı şekilde görünüyor. Peki hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? İşte dikkat etmeniz gereken hamilelik belirtileri…

Egzama Hakkında Merak Edilen Her Şey

Egzama Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle ciltte yaşanan kuruluk, egzama problemlerini de beraberinde getirmeye başladı. Konuyla ilgili merak edilenleri Dermatolog Dr. Füsun Bilgin Karahallı anlattı.

27.01.2021Kişisel Bakım
Egzamaya dikkat Kış aylarında risk iki kat artıyor

Egzamaya dikkat! Kış aylarında risk iki kat artıyor

Havalar soğudu, cilt hastalıkları arttı… Son günlerde etkisini tam anlamıyla hissetmeye başladığımız soğuklar nedeniyle birçok insanda cilt sorunları baş gösterdi. Özellikle ciltte yaşanan kuruluk, egzama hastalığını da tetikledi.

25.01.2021Sağlık
Pelvik Konjesyon Sendromu (Rahim Varisleri) Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Pelvik Konjesyon Sendromu (Rahim Varisleri) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mert Dumantepe Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS) hakkında merak edilenleri anlattı…

Varikosel Çocuk Sahibi Olmaya Engel mi

Varikosel Çocuk Sahibi Olmaya Engel mi?

Testislerde bulunan toplardamarların anormal şekilde genişlemesi ve bu bölgede varis benzeri yapılar oluşması ile ortaya çıkan varikosel hakkında Üroloji Uzmanı Op. Dr. Murat Mermerkaya bilgiler verdi.

28.10.2020İyi Yaşam
Salgın sürecinde korku ve hareketsizlik, pıhtı atımını artırdı

Salgın sürecinde korku ve hareketsizlik, pıhtı atımını artırdı

Salgın döneminde giderek artan ‘pıhtı atımı’na dikkat çeken Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahisi Dernek Başkanı Prof. Dr. Tankut Akay, “Hareketsizlik damarların düşmanı, ‘pıhtı’nın dostudur. Pandemi nedeniyle giderek artan hareketsizlik, damarlardaki kan akışını azaltıyor. Her yıl dünyada 3 milyon, Türkiye’de ise 30 bin kişi hayatını pıhtı ve pıhtıya bağlı hastalıklardan kaybediyor. Özellikle, pandemi döneminde ‘pıhtı’ atımında artış yaşanıyor” diye uyardı.

13.10.2020Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Huzursuz bacak sendromu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun, genetik kökenli olarak ve bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabileceğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır konu hakkında açıklamalarda bulundu.

14.08.2020Sağlık
Hud Suresi Oku - Hûd Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Hud Suresi Oku - Hûd Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Hûd suresi okunuşu, anlamı ve tefsiri Müslümanlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Mekke döneminde inen sure, 123 ayetten oluşmaktadır. Adını içinde söz konusu edilen Hûd peygamberden alan surede başlıca tevhit, peygamberlik, öldükten sonra dirilme ve ceza konuları ele alınmakta ve bunlar bazı peygamberlerin kıssalarıyla desteklenmektedir. İşte Hud suresi Türkçe ve Arapça okunuşu…

14.04.2020Namaz Sureleri
Maide Suresi Oku - Mâide Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Maide Suresi Oku - Mâide Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Maide suresinin anlamı ve okunuşu araştırılıyor. Medine döneminde inen Maide suresi 12. ayetten oluşuyor. Sûre, adını 112. ve 114. âyetlerde yer alan “mâide” (sofra) kelimesinden almıştır. Sûrede başlıca; verilen sözlerin yerine getirilmesi, İsrailoğullarının sözlerinde durmamaları, Hıristiyanların yanlış inançları, dünyaya düşkünlükleri ve yolsuzlukları, Müslümanlar için bazı talimat, uyarı ve dinî hükümler konu edilmektedir. İşte Maide suresinin Türkçe ve Arapça okunuşu...

11.04.2020Namaz Sureleri
Gebelikte varis nedenleri, belirtileri, tedavisi

Gebelikte varis nedenleri, belirtileri, tedavisi

Gebelikte varis neden olur, nasıl geçer? Gebelikte varisin tedavisi nasıl yapılır? Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu problem hakkında merak edilenler…

Bacaklarda varis neden olur, nasıl tedavi edilir

Bacaklarda varis neden olur, nasıl tedavi edilir?

Varis, günümüzde birçok kişinin ortak sorunudur. Çeşitli belirtilerle görülebilen bu hastalık, yeni yöntemlerle tedavi edilebilir. Radyoloji Uzmanı Dr. Özgür Çakır, varis tedavisiyle ilgili bilgi verdi.

19.11.2019Sağlık
Halsizliğinizin nedeni hemoroid olabilir

Halsizliğinizin nedeni hemoroid olabilir

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sibel Gelecek Geyik, halk arasında basur olarak bilinen hemoroidin tedavi edilmediğinde anemi yani kansızlığa yol açabileceğini söyledi. Geyik, “Halsizliğinizin nedeni hemoroid olabilir” dedi.

9.10.2019Sağlık
En çok hareketsiz yaşam süren kadınları seviyor

En çok hareketsiz yaşam süren kadınları seviyor

Özellikle gece ağrıları ve bir anda ortaya çıkan kramplarla günlük yaşamı olumsuz etkileyen varis problemi en çok kadınları etkiliyor. Kalp Ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Ali Rıza Cenal varisle ilgili merak edilenleri anlat

31.12.2018Sağlık
Bakanlıktan bayram alarmı

Bakanlıktan bayram alarmı

İÇİŞLERİ Bakanlığı, trafik tedbirlerin uygulanması, kazaların önlenmesi için 81 il valiliğine genelge gönderdi. Bakan Süleyman Soylu imzalı gönderilen genelgede, denetimlerin 13 Haziran’dan başlayarak 18 Haziran tarihine kadar devam edilmesi istendi. Bayram tatili boyunca, 35 bin 451 trafik ekibi, 69 bin 639 trafik personeli görevlendirilirken, ilk kez polis başmüfetişleri de en fazla ölümlü kazaların meydana geldiği noktalarda görev alacak.

12.06.2018Gündem
Siroz nedir Siroz neden olur

Siroz nedir? Siroz neden olur?

Siroz nedir ve neden olur sorusu birçok kişi tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Karaciğer hastalığı olarak da bilinen sirozun birçok belirtisi ve nedeni bulunuyor. Peki, Siroz nedir? Siroz neden olur?

9.01.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Uzun yolculuklarda varis çorabı giyin

Varisiniz varsa, yaz aylarında daha da dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü güneş, sıcak hava ve su varisinize iyi gelmiyor. Şikâyetleri artırıyor.

22.07.2018
Varis tanısı nasıl konur

Varis tanısı nasıl konur?

Varis tanısının doppler ultrasonla konulduğunu söyleyen Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, uygulamanın ayrıntılarına değiniyor.

29.03.2017
Bacakta görülen mavi damarlar neden oluşur

Bacakta görülen mavi damarlar neden oluşur?

Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler cevapladı; "Bacakta görülen mavi damarlar neden oluşur?"

1.12.2016
Ameliyatsız varis tedavisi mümkün

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün!

Bu tedavi yöntemleri ile varis artık korkulu rüya olmaktan çıkıyor.

11.05.2016
Öğretmenlerde bu hastalık neden oluşuyor

Öğretmenlerde bu hastalık neden oluşuyor?

Devamlı ayakta durmak ve hareketsiz oturmak bu hastalığa neden oluyor!

24.07.2015
Varis, krem ile tedavi edilebilir mi

Varis, krem ile tedavi edilebilir mi?

Sürüldüğünde anlık rahatlama sağlayabilir ancak birkaç saat sonra...

21.07.2015
Variste erken tanı ve tedavi önemli

Variste erken tanı ve tedavi önemli

Oluşumunda pek çok etken suçlansa da hastalığın nedeni net olarak bilinmiyor.

30.03.2015

Variste lazerli tedavi dönemi

Bu hafta yaz ayları da gelmişken daha çok dikkat çekmeye başlayan varislerde yeni yeni kullanılmaya başlanan lazer tedavisinden bahsedeceğiz.

18.06.2018

Bir anti-insülin programına ihtiyacınız var mı?

Şu kesin: İnsülinin yokluğu kadar çokluğu da mühim bir problem. Azlığı ya da yokluğu da; aşırılığı yani çokluğu da başta şeker hastalığı olmak üzere pek çok probleme zemin hazırlıyor.

20.09.2017
Diyabet, tatilden keyif almaya engel değil

Diyabet, tatilden keyif almaya engel değil!

İşte, bayram öncesi diyabet hastalarına pratik öneriler...

9.09.2016