GeriKişisel Bakım Varis Tedavisi Nasıl Olmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Varis Tedavisi Nasıl Olmalı?

Varis Tedavisi Nasıl Olmalı?

"Varis hastalığı, kadınların korkulu rüyalarından biri. Kalp ve Damar Cerrahı Op.Dr.Aybanu Gökçen, doğru varis tedavisinin nasıl olması gerektiğini anlattı."

İnsan toplardamar sistemi sorunları, diğer hastalıklara göre biraz daha farklılık gösteren bir durum. Dolayısıyla, toplardamar sistemi, yapısı açısından kişiden kişiye değişkenlik gösterir ve her kişide farklı bir yönde yayılarak farklı damar oluşumları, doku değişimleri ve farklı klinik bulgular ile karşımıza çıkar. Bu da doğal olarak mutlak surette kişiye özel tanı ve tedavi gerektirecektir. 

Kişiye özel varis tedavisi 4 ana süreçten oluşmaktadır;

1- Şikâyetlerin dinlenmesi

2- Fizik muayene

3- Damar haritası çıkarılması

4- Tedavi ve takip

Birinci aşamada; hastanın şikâyetleri detaylı olarak dinlenir, bunların gerçekten varis ile ilgili olup olmadığı belirlenir. Örneğin bacak sorunları kimi hastada bel fıtığı, nörolojik ve ortopedik sorunlar nedeniyledir veya bu sorunlarla birlikte seyreder. Hastanın diyabet, hipertansiyon, kalp sorunları, tiroit hastalıkları, alerjileri, romatizmal hastalıklar, nörolojik hatta psikiyatrik sorunlar gibi farkında olmadığı ancak henüz gün yüzüne çıkmamış birlikte yaşadığı birçok diğer hastalığı olabilir.

Ayrıca varis bir hastalık değildir, venöz hipertansiyonun (toplardamar yüksek tansiyonunun) en sık görülen bulgusudur.

Bu yaklaşım tedavi planlamasının temelini oluşturur. Sadece varisi değil, altta yatan ve yüksek tansiyon yaratan nedeni de bulup ortadan kaldırmak gerekmektedir.

İkinci aşama, hastanın 'damar haritası'nın çıkartılması sürecidir.

Varis’i oluşturan nedenler kimi zaman kapaklardaki yetmezlik, kimi zaman tıkanıklık, kimi zaman bası gibi çeşitlenebilir. İşte tüm bu bilinmezleri açıklığa kavuşturmak için “doppler ultrasonografi” devreye girer. Doppler ultrasonografi olmazsa olmaz bir “altın standart”tır.

Her kişinin damar yapısı kendine özgüdür ve detaylı ultrasonografik değerlendirme ile kişiye özgü damar haritası ortaya çıkartılır. Kişiye özgü damar haritası, kişiye özgü tedavinin yol haritasıdır.

Sonraki aşama, tedavi planlamasıdır.

İlk iki aşamada elde edilen bilgiler ve bulgular doğru ve yeterince detaylı ise zaten tedavi seçeneklerini kendiliğinden ortaya koyacaktır. 

Kimi zaman aynı hastada birden fazla tedavi seçeneği uygulanması gerekebilir, bu seçenekler aynı seansta ve ardışık olarak da uygulanabilir.“Kişiye özel varis tedavisi” varisin tekrar etme riskini çok azaltacak, hatta büyük olasılıkla tamamen ortadan kaldıracaktır.Kişiye özel varis tedavisinde son aşamamız hastanın takibidir.

Yine hastanın ve hastalığın durumuna göre “Kişiye özel takip” aralıkları belirlenir. Basit bir varis tek bir tedavi seansından sonra takip gerektirmezken, yeni pıhtı problemi yaşamış bir hasta yakın takip, eski bir derin ven trombozu (derin toplardamarlarda pıhtı) hastası ise her yıl düzenli takip gerektirecektir.

False